Concessie van Moskou zou YS in verlegenheid brengen Heer van stand op boevenpad EeidócSommit issische ïlomaat >pt over lE Vrouwenconferentie met dans en muziek geopend NEDERLANDSS Nederlandse opas staan ernietslech t op in Duitsland Rechter acht 15 leden van joodse terreurgroep schuldig GIN^ TENLAND DONDERDAG 1UULI 1985 PAGINA 5 -Je ident Reagan ergaat operatie J piNTON President Reagan zal in in het Bethesda Marine Zieken- |n Washington geopereerd worden >n goedaardig gezwel in d? dunne te laten verwijderen. Volgens Larry es, de woordvoerder van het Witte zal er tevens een grondig onderzoek ht worden om vast te stellen of zich jeer poliepen in de ingewanden be ll. De 74-jarige Amerikaanse presi- ial zaterdag het ziekenhuis weer ver en zal zijn functies gewoon blijven Énen. Het gaat om een bij oudere in veelvuldig voorkomende kwaal, an hij al een keer eerder is gehol- Vlamingen zingen toont je lager BRUSSEL De Vlamingen moeten voortaan als ze hun volks lied „De Vlaamse leeuw" aanheffen, een toontje lager zingen. Dat blijkt uit de officiële tekst van dat volkslied, die vandaag samen met de melodie in notenschrift in het Belgische staatsblad zal is gepubliceerd. De melodie van „De Vlaamse leeuw" werd in 1847 gecomponeerd door Karei Miry 1823-1889De hoogste hoten van die melodie gaven echter in de praktijk van het zin gen nog wel eens wat problemen. Vandaar dat men nu een ad vies gevolgd heeft van het Vlaamse „Algemeen Nederlands Zangverbond" en de toon van de gehele melodie wat heeft ver laagd. De tekst van het lied, van de hand van Hippoliet van Peene (1811-1864), is niet veranderd. Die luidt nog steeds: „Zij zullen hem niet temmen, de fiere Vlaamse leeuw, al dreigen zij zijn vrijheid met kluisters en geschreeuw. Zij zullen hem niet temmen zo lang één Vlaming leeft, zo lang de leeuw kan klau wen, zo lang hij tanden heeft". De datum waarop de officiële omschrijvingen van het Vlaamse volkslied en de Vlaamse vlag in het staatsblad verschijnen, is niet willekeurig gekozen. 11 Juli is namelijk de feestdag van de Vlaamse gemeenschap in België. Men herdenkt dan de Gulden Sporenslag. Neo-nazi schandaal op Deense radio KOPENHAGEN Deense neo-nazi's hebben voor een schandaal gezorgd door op de radio racistische en anti-semitische taal uit te slaan. De voorzitter en vice- -voorzitter van de nationaal-socialisti- sche partij van Denemarken (DNSB) wa ren uitgenodigd om deel te nemen aan een discussieprogramma. Tijdens de uit zending klonken opmerkingen als „De uitroeiing van de joden door Hitler is een leugen". De leden van het Deense parlement, de Folketing, werden door het tweetal beschuldigd van „hoogver raad" omdat Ze de immigratie van men sen met een andere huidskleur hadden toegestaan. Het optreden van de twee neo-nazi's heeft in Denemarken tot een storm van protesten geleid. Senaat VS wil nog soepeler wapenhandel WASHINGTON Het kopen van wa- pens in de Verenigde Staten moet vol gens de Amerikaanse Senaat nog mak kelijker worden. Met 79 tegen 15 stem men gingen de senatoren akkoord met een wetsontwerp van senator McClure, dat onder andere voorziet in de bepa ling dat geweren en pistolen voortaan weer over de grenzen van de verschil lende staten heen gekocht en verkocht kunnen worden. Na de moord op Mar tin Luther King en Robert Kennedy in 1968 werd dat verboden. Tegenstanders van een verdere versoepeling van de wapenhandel hebben hun hoop gesteld op het Huis van Afgevaardigden waar in al jaren èen meerderheid tegen een dergelijke versoepeling stemt. itten urelO-7 bkneukelen over (lister met HU uw oog 162.00a 105,00 l onze correspondent) K«feN Miljoenen Brit- agen zich af hoe onder- 343.50 >r van handel en indus- prman Lamont (43) het 412,00 blauwe oog heeft opge- Üpjj® idat hij de afgelopen da- 9i6]oo vergeefs heeft proberen li4so ^rgen. minister zelf eogjjj rt dat hij tegen een deur 24a!so (elopen. Maar in de Lon- J000 roddels doen heel ande- 257,50 ngen de ronde. 141,00 426$) !est gehoorde versie is, 55.80 minister vorige week i een ruzie in het huis 219S0 ien Italiaanse weduwe io?"so beeft gekregen van 6o!oo unsthandelaar. Premier ,ff'50|er heeft inmiddels een msoloek gelast. 237.oo linister met een blauw 58,20 eigenlijk te mooi om zijn. Minister Lamont e zijr ■■«er al sinds vorige week gQ I mee rond. Tijdens de —4ed van een bekend jdioprogramma, waar- 195$! P'j moest deelnemen, 148,50 ie minister dekking ach- 2®!®® nkere brilglazen. Maan de» it Lamont zich niet zien i*.oo parlement; dinsdag ver- J so t hij in het Lagerhuis 27.50 een vleeskleurig lapje 30^, iet linkeroog. Journalis- 49Ï90 ie hem bellen om te vra- oe het met zijn blauw 177.00 at, scheldt hij telkens de 57.00 vol. Wie bij zijn vrouw i59$>neert boe haar man aan 103.00 -aaie blauwe oog is geko- i4o'oo kri^t bet bitsige ant- 10370 l „Vraag dat rifaar aan 26.30 f 37',io rnstige vermoeden be- '21.50 iat de minister zijn „shi- zoals de Engelsen zo'n 44!öo itie noemen, vorige 178,50 vrijdag in alle vroegte opgelopen bij het huis "Markiezin Olga Polizzi di itino, dochter van miljo- .^aron £orte, een Britse •r van Italiaanse af- Bij het verlaten van luis zou Lamont de 43-ja- (unsthandelaar Richard illy tegen het lijf zijn ge- Deze bevestigde de klap bben uitgedeeld, maar niet zeggen hoe en m het gevecht begon. IINGTON Een hoge •diplomaat in de Russi- imbassade in Athene is ipen naar de Verenigde L Dat heeft het Ameri- e ministerie van bujten- zaken bekendgemaakt, ns een woordvoerder et ministerie, Bob Smal- lat het om de voormalige secretaris van de ambas- Bergei Bokhane. Hij zou sterse inlichtingendiens- nformatie hebben ver over Russische spiona- iviteit in Griekenland en atie in de internationale rsbeweging, de vredes- ing en de media. DEN HAAG Met hun voorstel onderzoek naar ruimtewapens onder be paalde voorwaarden toe te laten, hebben de Russi sche onderhandelaars in Genève een balletje opge worpen dat er misschien voor kan zorgen dat er enige beweging ontstaat in het Geneefse overleg. Ook al ontkennen de Rus sen formeel dat er van een concessie sprake is, het lijkt er nu al op dat zij door hun onderhande lingsstrategie de Amerika nen flink in verlegenheid brengen. De onzekere, af werende reacties uit Was hington op hët officieuze Russische voorstel wijzen daar in ieder geval op. derhandelingen in zicht is, zit dat overleg al maanden muur vast door de consequente wei gering van de Sovjets te pra ten over onderzoek naar ruim tewapens. De Amerikanen willen van geen Deperkingen weten op dat onderzoek. Ze wijzen erop dat het onderzoek ook niet verboden is binnen het kader van het zogenaamde ABM-verdrag tegen anti-ra ketsystemen uit 1972. Ook de Russen hebben in het verleden duidelijk gemaakt dat verzet tegen onderzoek niet met een beroep op verdragen gemoti veerd kan worden. De totale afwijzing van het SDI-project door de Russen heeft tot nu toe de Amerika nen het alibi verschaft het on derzoek naar de ruimtewapens onverkort voort te zetten. De Amerikanen leggen er daarbij veel nadruk op dat het onder zoek naar ruimtewapens een zuiver defensieve aangelegen heid is die niet in strijd is met het ABM-verdrag uit 1972. Indien de informeel geuite concessie van de Russen wordt omgezet in een officieel voor stel, kan dit de Amerikanen echter de nodige problemen bezorgen. In de eerste plaats ligt het in de lijn der verwach ting dat de Amerikanen dan ook concessies doen. Het zal in zo'n nieuwe fase van de on derhandelingen heel moeilijk zijn vol te houden dat het SDI- onderzoek niet strijdig is met het ABM-verdrag uit 1972, de herhaalde verzekeringen van de Amerikanen ten spijt dat SDI een louter defensief sys teem is. Ook zal dan de belofte van de Amerikaanse president op ta fel moeten komen dat de re sultaten van het SDI-onder- zoek in de toekomst op een of andere manier gedeeld wor den met de Russen. Zouden de Amerikanen wei geren tegenover een Russische concessie zelf toegevingen te stellen, dan zal dat de reputa tie van de Amerikanen in de westerse publieke opinie er niet beter op maken. Niet ver geten moet immers worden dat voortgang inzake het ruimtewapenoverleg ook voor uitgang mogelijk maakt op het terrein van de middellange en lange-afstandsraketten, zaken die door de Russen tegen de wil van de Amerikanen aan elkaar worden gekoppeld. Veel belangrijker voor de Amerikanen is echter het feit dat door dit proces van conces sies heronderhandeling van het ABM-verdrag in zicht komt. Dat willen de Amerika nen kost wat kost vermijden, omdat daar immers een zware prijs voor betaald moet wor den. SDI in zijn huidige opzet zal in zo'n heronderhandeling in ieder geval nooit onge schonden tevoorschijn kunnen komen. Voorzover nu bekend hebben de Amerikanen zich stipt aan het ABM-verdrag gehouden. Onlangs zijn ze tot vernieti ging overgegaan van een aan tal systemen die het maximum aan vormen van rakettenaf- weer dat bij dit verdrag is toe gestaan, overschreed. De Ame rikanen voelen zich daarom gerechtigd de Russen te be schuldigen van schendingen van het verdrag, onder meer door de opstelling van een su permodern observatorium in de Oeral dat strijdig zou zijn met het ABM-verdrag. De concessie van de Sovjets het onderzoek naar SDI toe te staan is overigens minder ver strekkend dan ze op het eerste gezicht lijkt. Tests in het kqder van SDI worden niet toege staan. Alleen het onderzoek in de studeerkamer of het labora torium zou er onder vallen, za ken die nooit verboden kun nen worden. Het gevolg zou wél kunnen zijn dat de Ameri kaanse onderhandelingsstrate gie geducht moet worden aan gepast. PAUL VAN VELTHOVEN Leden var. de uit Boston afkomstige ..Women's Band" tijdens hun optreden na de opening van de alternatieve vrouwenconferentie Forum '85. NAIROBI Zo'n elfduizend vrouwen hebben gisteren in de Kenyase hoofdstad Nairobi de opening bijge woond van de alternatieve vrouwenconferentie Forum '85. De eerste dag van Forum '85 was een kleurrijk ge heel met zang, dans en redevoeringen. De openingsre de werd gehouden door een man, de Kenyase minister van cultuur en sociale zaken, Kenneth Matiba. Zijn grote betrokkenheid bij de strijd van de vrouw bracht hij tot uiting met de woorden: „Wij, de vrouwen van de wereld, zullen overwinnen". Het Internationale Conferentiecentrum Kenyatta, waar Forum '85 zich afspeelt, was niet berekend op de toestroom van de vele duizenden belangstellenden uit ongeveer 150 landen. Diverse vrouwen vielen flauw in het gedrang. Forum '85 is een scha- duwconferentie die tien dagen gaat duren. Aanstaande maandag begint in Nairobi de officiële Wereldvrouwenconferentie van de Verenigde Naties. Vijf Palestijnse vrouwen uit de bezette weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook hebben van Israël om „vei ligheidsredenen" geen toestemming naar Nairobi te mogen af reizen. Ook gisteren deden zich weer chaotische taferelen voor rond de tijdelijke huisvesting van de vele naar Nairobi gekomen vrou wen. Deelneemsters aan het Forum weigeren het Intercontinen tal-hotel te verlaten om plaats te maken voor regeringsafgevaar digden, die voor de officiële VN-vrouwenconferentie naar Nai robi komen. De vrouwen in het Intercontinental-hotel hebben gisteravond in hun hotel overleg gevoerd met vrouwen uit an dere luxe hotels. Vermoedelijk zullen ook deze vrouwen weige ren hun hotel vrijwilig te verlaten. Geheel in beslag genomen als de vakantieganger nn eenmaal is door zijn nieuwe omgeving heeft hij meest al weinig oog voor de reacties van de mensen in wier midden hij verkeert. Wie gr naar luistert, kan over zichzelf heel wat wijzer worden. In West-Duitsland staan we in het verkeer bekend als „opa's". Voorzich tigheid is bij ons troef. Verder gaan we door voor prijs bewust, maar gierig zijn we niet in de ogen van de Duitsers. Vandaag de tweede aflevering in onze serie over Nederlanders op vakantie. 9 9? BONN Nederlanders gooien op vakantie in Duits land niet met geld. Ze zijn niet gierig, maar wel prijs bewust en kritisch. Neder landers in Duitsland willen waar hebben voor hun geld. Op de autowegen vallen ze op door zeer voorzichtig rij gedrag en menig voorbij ra zende Duitser bestempelt ze daarom als „opa's". Als Ne derlanders 's avonds op de camping landgenoten tref fen wil het er nog wel eens luidruchtig aan toe gaan, maar beslist niet luider dan wanneer Duitsers elkaar in den vreemde ontmoeten. Al met al staan wij er niet slecht op in Duitsland. Duit se deskundigen uit de toe- risme-branche, die veel met buitenlanders van doen hebben, geven de Neder landse toeristen goede rap portcijfers. „Nederlanders zijn graag geziene gasten", zegt dr. Heinz-Albert Meier To Bernd van de VVV West falen. „De mentaliteit van Nederlanders en Duit sers is ook bijna dezelfde. We zijn geen boezemvrien den, maar toch een beetje verwanten. Nederlanders kijken erg naar de prijs, ze zijn heel gevoelig voor de verhouding tussen de prijs en de prestatie die daarvoor geleverd wordt". Wat Meier To Bernd, die in zijn gebied trekkers als het Sauerland en het Siegenburgerwald heeft, opvalt is dat „Neder landers als ze naar het bui tenland gaan in hotels en cafe's altijd weer Nederlan ders opzoeken". Meier To Bernd: „Neder landse autorijders, zeker als ze een caravan achter de wagen hebben, houden zich bij ons keurig aan de regels. Ze hebben niet dat gehaaste van veel Duitsers die zeer hard rijden. Met de Neder landse vrachtwagenchauf feurs ligt het bij ons anders. Daar is het tegendeel het geval. Opvallend bij Neder landse toeristen is ook dat ze zo van gezelligheid hou den. Als er gestopt wordt in de berm wordt er meteen een tafeltje opgezet en komt er een kopje koffie op ta fel". Norbert Henneberger van het VVV-bureau Münche- n-Oberbayern wil eerst nog wat campings, pensions en hotels bellen voordat hij zijn mening geeft over de vakantie-vierende Neder landers in Beieren. Dan: „Ik proef overal een zeer posi tieve instelling tegenover Nederlanders. Wat de uitga ven betreft, spenderen de Nederlanders hier in de pensions en hotels meer dan de Duitse gasten. De Neder landers in de vakantiehuis jes en op de campings zijn echter veel prijsbewuster. Wat in ons bergachtig ge bied wel opvalt is dat veel Nederlanders weliswaar een caravan hebben, maar dat ze lang niet allemaal weten hoe ze er mee moe ten rijden". GERARD KESSELS JERUZALEM Vijftien leden van een joodse terreurgroe- Cering zijn gisteren in Jeruzalem schuldig bevonden aan het edrijven van vier terreuracties tegen Palestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever. De rechter zal binnen enkele weken uitspraak doen over de strafmaat. Drie ver dachten zijn schuldig bevonden aan moord wegens hun aan deel bij de aanslag in juli 1983 op een school in Hebron, waarbij drie Palestijnse studenten werden gedood en 33 an deren gewond raakten. Na de uitspraak kunnen de veroor deelden een gratieverzoek indienen bij president Herzog. De verwachting is dat dit verzoek „welwillend" wordt bezien, omdat in Israël de emoties rond dit proces hoog zijn opgelo pen. k7IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Toen zag smidje Verholen zijn kans 3i3/3n. „Dan weet ik nog wel een andere las/a' zej hij. „U zou me een groot plezier doen, 16 mijn benen van die zware boeien wilde 30 i/4isen." „Ik mol je nog liever," gromde 4e 1/8°- „Maar dat mag niet van Klansky. Maar 45 3/4fde Klansky heeft ook gezegd, dat je in de ff 1/an moest blijven." „Haal dan tenminste 34 an mijn benen uit de boeien," vervolgde 46 i/2,id" *,Dan bl'if ik geboeid, maar ik kan dat 37 een een beetje strekken en buigen. Dat is &voor de bloedsomloop, begrijp je?" „Ik dat jij gekke gebbetjes van plan bent," bac argwanend. „Gekke gebbetjes met <2 5/8^en in de boeien zeker," zei de smid sma- 44 i/2Bulbac haalde zijn massieve schouders op omde: „Nou ja, zal mij ook een zorg zijn. ^èn been in de boeien zit je net zo goed en als jij dat andere been zo graag wilt buigen en strekken, ga dan je gang maar. Ik had je liever gemold, maar dat weet je al. De kerel boog zich over smidje Verholens benen en koos met zorg een speciale sleutel uit. Toen ontsloot hij de stalen ring, die om Verho- len's rechterbeen zat. „Hartelijk bedankt, Bul- bac," lachte de smid. „Morgenvroeg bij het ont bijt doe je mijn andere been los en-6luit je dit weer in de boeien." „Afgesproken," zei de bewaker. „Morgenvroeg het linkerbeen los, en dit weer vast. Je moet ook maar knalknettergek zijn buigen en strekken voor de bloedsom loop. Mollen was beter geweest.En met deze wijze woorden verliet hij de cel, terwijl smidje Verholen grinnikend achter zijn rug be gon te eten. „Het smaakt lekker.mompel de hij. „En mijn ontsnappingsplan is al voor de helft gelukt!" (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN „Eigenlijk moest ik jullie doodschie ten", zei de bankrover te gen de twee geboeide per soneelsleden van de dure juwelierszaak in het kuur oord Baden-Baden. Ver volgens haalde de rover uit en sloeg hij met de kolf van zijn Smith Wesson-revolver de man en de vrouw hard op het achterhoofd. Omdat hij niet wist of zijn slachtof fers bewusteloos waren, vuurde hij nog een waar schuwingsschot af. Ver volgens verdween hij met ruim 2,6 miljoen aan ju welen. Een professionele, koude, be roepsmisdadiger, die zijn slag slaat? Daar zag het aanvanke lijk naar uit. Maar heel Duits land moest even naar adem happen toen de politie bekend maakte wie als de vermoede lijke dader was aangehouden. De opgepakte man was dr. Hans-Otto Scholl (52), een vooraanstaand liberaal politi cus, die op een. haar na een ministerschap miste. In de vil la-wijk van Oggersheim bij Ludwigshaven woont Scholl naast bondskanselier Helmut Kohl. Dat er in de politiek wel eens kromme toeren worden uitge haald, daar worden de Duit sers door de Flick-affaire vrij wel dagelijks aan herinnerd. Maar een vooraanstaand poli ticus die een juwelierszaak be rooft, het personeel ernstig verwondt, dat is niet eerder vertoond. Toen het nieuws van de aanhouding van Schol) bekend werd, weigerde de verbouwereerde top van de li berale FDP aanvankelijk te geloven dat hun politieke vriend tot een dergelijk brute misdaad in staat was. Piekfijne pakken Scholl, advocaat van huis uit en gewend altijd in piekfijne pakken rond te stappen, was jarenlang voorzitter van de FDP in de deelstaat Rhein- land-Pfalz. Daarnaast was hij directeur van het Verbond van Pharmaceutische Onder nemingen in de bondsrepu bliek. Hij leidde het kantoor van de pillenfabrikanten in Bonn. Met succes lobbiede de politicus Scholl bij zijn Bonner collega's voor de belangen van deze machtige industrie-tak. Parlementariërs die de genees middelenindustrie welgezind waren schoof Scholl in de ver kiezingsstrijd bedragen toe van 10.000 mark of nog meer. Beoogde hervormingen van de Geneesmiddelenwet, die de gouden winsten van de Duitse pharmaceutische industrie naar een wat reeier niveau moesten drukken, werden door Scholls' gelobby met suc ces getorpedeerd. Scholl wist ook wel weg met de miljoenen-reserves van het schatrijke Verbond. Hij beleg de in gouden Rolex-horloges, gouden Krugerrands, Perzi sche tapijten en briljanten. Hij kocht grafiekei van Miro en Chagall en hij had twee Mer- cedes-dienstwagens. In 1980, toen bij een aantal interne controles deze praktijken aan het licht kwamen, werd de ei genzinnige directeur aan de kant gezet. Scholl, die er een dure vrien din op na hield waarvoor hij in Bad Soden een kapitaal landhuis gekocht had, raakte steeds meer in financiële pro blemen. Scholl bleef echter met geld smijten waardoor zijn schulden steeds groter werden. Aangenomen wordt dat hij daarom op 28 december 1984 zijn toevlucht nam tot een noodgreep, de roofoverval in Baden-Baden. Scholl („geweld is mij wezens vreemd") ontkent ten stellig ste. Maar of hij als vrij man de rechtszaal in Baden-Baden zal verlaten is uiterst twijfelach tig. De bewijzen die de justitie tegen de politicus heeft verza meld, zijn verpletterend. In West-Duitsland doet een grap je de ronde. „Zaterdag zijn in Saarbrucken alle juweliersza ken gesloten. O ja, waarom? Omdat de FDP daar een con gres heeft".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5