Lot gezin Scelso nog onzeker na kort geding mens dagjes Beschulding De Jonge fiog steeds onbekend ÜEINIG VERKEERSDRUKTE KOMEND WEEKEINDE SlaidócQowarit lodehuizen pinden strijd Han met ervalsers arfum UITZETTING IN ELK GEVAL NIET VOOR 19 JULI Inspraak vestigingsplaats centrales gaat door Heimwee naar Alkmaar Dagboek van een ^NNENLAND DONDERDAG 11 JUU 1985 PAGINA 3 -èrdachten schandaal Woeihormonen nog vast :DA De drie hoofdverdachten ,et groeihormonenschandaal blij- voorlopig vastzitten. Het gerechts- in Den Bosch heeft het beroep van hand gewezen dat de advocaten i de drie hoofdverdachten (twee di- teuren en een personeelslid van het oederbedrijf Schils BV in Sittard) hejden ingesteld tegen de voorlopige Afjiangcnhoiiding van hun cliënten. K lelijker tijd heeft de Bredase recht- r "c de verlenging bevolen met 30 •n van de gevangenhouding van 'haamse veearts W. Verder heeft de fytie onlangs weer een van de vee- |ke ideradviseurs van het bedrijf aange- vanlden. tot 1. Has jvangst van acht miljoen DEN HAAG Douanebeamb ten uit Breda, Roosendaal en Rotterdam hebben gisteren in samenwerking met de rijkspoli tie in St. Willibrord beslag ge legd op 2500 kilogram hasj. De partij werd aangetroffen in een container met aardewerk op een terrein aan de rand van St. Willibrord. De container kwam uit Libanon via Antwerpen Ne derland binnen. De straatwaar de van de in beslag genomen partij verdovende middelen wordt geschat op acht miljoen gulden. De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht. Handel in organen bij wet verboden DEN HAAG Er komt een wette lijk verbod op commerciële handel van menselijke organen voor trans- Dal verbod wordt onderdeel van de wet orgaantransplantatie, waarvoor een ontwerp in het komende parle mentaire jaar naar de Kamer zal worden gestuurd. Dit is althans de bedoeling van staatssecretaris Van der Reijden (WVC). Van der Reij- den ontkent overigens dat er in Ne derland momenteel commerciële handel in menselijke organen voor komt. Berichten van enige tijd gele den daarover zijn volgens hem niet juist. Vloekverbod in strijd met grondwet ARNHEM Het vloekverbod dat de Noordveluw- se gemeenten Harderwijk en Putten recent hebben afgekondigd, is in strijd met de Grondwet. Gede puteerde Staten van Gelderland hebben beide ge meenten gisteren per brief laten weten, dat zij de minister van binnenlandse zaken dan ook zullen verzoeken om de verordening ongedaan te maken. Het vloekverbod is volgens de Grondwet in strijd met de vrijheid van meningsuiting. Slechts de lan delijke overheid kan daar beperkingen in opleg gen, lagere wetgevers als gemeenten mogen dat niet, aldus het provinciale college. Het verbod van topless zonnen valt wel onder de verantwoorde lijkheid van de plaatselijke bestuurders. De ge meenten Elburg, Ermelo. Nunspeet en Oldebroek willen eveneens besluiten een vloekverbod en een topless-verbod in te stellen. Juliana naar begrafenis Charlotte DEN HAAG Prinses Juliana zal haar vakan tie in Porto Ercolé on derbreken om zaterdag de begrafenis bij te wo nen van groothertogin Charlotte van Luxem burg. De groothertogin, die 89 jaar is geworden, wordt in de kathedraal van Luxemburg ter aarde besteld. Prinses Juliana vertegenwoordigd op de begrafenis de koninklij ke familie. jTTERDAM Met et deponeren van een "Is tot gijzeling van drie - ovfotterdammers hebben ie ofe Franse modehuizen :hul|ianel en Yves Saint- idipLaurent gisteren de lidafirijd aangebonden tegen gug^ verkoop van vervalste gewarfums in Nederland. In »n kort geding voor de jce-president van de *aaijotterdamse rechtbank iste de advocaat van de ntwerpers, prof.mr. jet J-J-M. Boukema, dat de edaagden de handel in agemaakte parfums zul- 1J jn staken, ou b s^^angezien volgens de ad- hedjDcaat is gebleken dat een nuttfvangsom oninbaar is, roeg hij de president het rij ongebruikelijke mid- el van een gijzeling te imbanteren. Mocht de presi- ts. flent de e>s toewijzen, dan schennen de gedaagden, zo- _Jra is gebleken dat zij zich venïïet aan het vonnis hou- 5mgfen, gevangen worden ge- aatefet •ver! d z/olgens de advocaat wordt nenïederland het afgelopen lar overspoeld door ver- "falste flesjes parfum, die 'lan1oordat de verpakkingen •verder goed zijn nagebootst >n floor argeloze kopers niet /an de echte merken zijn te onderscheiden. Bouke- toa stelt dat zijn cliënten ^J/erdoor tientallen miljoe- ^Hen guldens schade lijden. He parfums worden ver ^Hider de officiële prijzen ^^in de man gebracht via >/j e groothandel, parfume- ie-zaken en ook in café's. erbeiechercheurs van een in- aepatrnationaal detective-bu- ied feau in Londen, dat van sd, de parfumhuizen opdracht breneeft gekregen de illegale oosiandel op te rollen, scha- nis uwden sinds begin dit ns laar de potentiële verdach- op en. Uitspraak op 24 juli. f zatt DEN HAAG Nog één week moet de Argentijnse familie Scelso in het Westfriese Wognum in onzekerheid leven over de vraag of ze binnenkort de grens over wordt gezet of niet. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. Bakker besloot gisteren (in een door het actieco mité „Scelso moet blijven" en 1015 inwoners van Wognum tegen de Staat aangespannen kort ge ding) pas op 17 juli zijn beslissing kenbaar te ma ken. Tijdens het kort ge ding werd in elk geval duidelijk dat de Scelso's niet eerder dan 19 juli op het vliegtuig worden ge zet. Een groot aantal Wognum- mers was naar Den Haag ge komen om de zaak te volgen. Ze zorgden, na hun spandoe ken buiten te hebben achter gelaten, voor een stampvolle rechtszaal. Daar werden hun eisen „Scelso moet blijven" ondersteund door advoca ten van de familie zelf en van de organisatie Defense for Children International, dié strijdt tegen onrecht dat kin deren wordt aangedaan. „De uitzetting van dit gezin bedreigt onze leefgemeen schap, ons eigenbelang", be toogde mr. Van den Brink, raadsman van de eisers. „Het zou een aantasting van Wog num zijn, waarin de familie Scelso een wezenlijke plaats inneemt. Ze is reeds geworteld in de Nederlandse samenle- Inwoners van Wognum zorgden gisteren voor een bomvolle rechtzaal. De meegenomen spandoe ken moesten wel buitengelaten worden. ving, niet in de laatste plaats doordat het maar liefst tweee- neenhalf jaar duurde voordat de minister over de asielaan vrage van de familie besliste. Daardoor is ook valse hoop ge wekt. De Wognummers heb ben dat asiel feitelijk al vier jaar geleden verleend", aldus Van den Brink. „Aantasting van de leefge meenschap? Nonsens", rea geerde de landsadvocaat, mr. G. de Groot. „Wognum zal ook zonder deze mensen blijven bestaan". Volgens de landsad vocaat kunnen 1015 burgers of het actiecomité van de Wog- numse burgerij geen kort ge ding aanspannen omdat ze geen direct belanghebbenden zijn in deze zaak. „Alleen de vreemdeling heeft direct be lang. Andere eisers dan Scelso moeten dan ook door de recht bank niet ontvankelijk wor den verklaard". Trauma Scelso was in Argentinië ooit lid van twee tegen de militaire junta gerichte organisaties. Hij werd gearresteerd bij een de monstratie en verbleef gedu rende vier jaar in de gevange nis. Hij is in Argentinië door een politieagent bedreigd met de loop van een pistool in zijn mond. Zijn vrouw en zijn oud ste dochter waren daarvan ge tuige en zouden aan de ge beurtenis nog trauma's hebben overgehouden, hetgeen voor de eisers een belangrijke reden vormt om uitzetting aan te vechten. Gonzalo Scelso drijft nu in Wognum een videodistribu- triebedrijf, zijn vrouw Norma heeft in dezelfde plaats een kennel waar zij bouviers fokt. Ze werd onlangs in een psy chiatrische inrichting opgeno men omdat ze de spanningen niet meer aankon. De advo caat van de familie verklaarde om deze reden niet zelf het kort geding te hebben aange spannen. Inmiddels is besloten dat in overleg met medische deskundigen wordt bekeken of de gezondheid van de vrouw uitzetting (wellicht voorlopig) kan verhinderen. Geen enkel gevaar De landsadvocaat hield hetge- ne, vol, dat staatssecretaris Korte van Hemel van Justitie al eerder had verklaard, na melijk dat terugkeer naar Ar gentinië voor het gezin geen enkel gevaar oplevert. Hij wees daarbij op een verklaring van de VN-Commissaris voor de Vluchtelingen in Genève dat de democratie in het land weer is hersteld. „Bovendien", zo zei de landsadvocaat, „is de familie Scelso in 1979 uit eigen beweging weer teruggekeerd naar Argentinië, om een nieuw bestaan op te bouwen. Volgens het Vluchtelingenver drag verloor ze op die manier haar status van politiek vluch teling". Volgens mr. A. van Driel, ad vocaat van de familie, blijkt uit allerlei rapporten en per- spublikaties dat Argentinië vooral voor de vader nog altijd een gevaarlijk land is. „Nog steeds vinden er aanslagen plaats, worden er mensen geïntimideerd, dreigen er staatsgrepen en opereren er oncontroleerbare rechtse ter- reur-eskaders. En de staatsse cretaris maar zeggen dat het er zo veilig is", schamperde de raadsman. Tijdens de zitting werd naar voren gebracht dat de twee jongste kinderen in het gezin gisteren de Nederlandse natio naliteit hebben verkregen. Daarop hadden zij als statenlo- zen een optierecht. Volgens de landsadvocaat hoeft dat echter een uitzetting niet te verhin deren. lempc c£™Jirvolg van de voorpagina) N HAAG Wat de gear- i en deerde De Jonge precies «gtemjaste wordt gelegd is nog DOOr^d niet duidelijk. De Zuida- in z*33056 wet biedt overigens ïlijk fnogelijkheid hem een half vast te houden zonder eni- inif aanklacht. In die tijd blijft .verstoken van elk kontakt 1 de buitenwereld, ook van rm. lp vanuit de ambassade. Jen. Nederlandse regering eiste zonfcercjer dat consul-generaal ^"huizen toegang krijgt tot l gra^on6e om hem hij te staan. Iraagd om opheldering den de reden van het vast- jjja^den van de Nederlander, wiens ex-vrouw Heieen Pas- stoor overigens ook op ondui delijke gronden in Johannes burg vastzit, moest de Zuida- frikaanse ambassadeur ook het antwoord schuldig blijven. Passtoors werkt in Z-Afrika aan een promotie in de lin guïstiek. Geruchten dat de Zuidafrika nen intussen zouden hebben ingestemd met een bezoek van een Nederlandse diplomaat aan De Jonge en Passtoor kon het ministerie vanochtend nog niet bevestigen. Er zijn wel aanwijzingen dat consul-gene raal Meihuizen een dezer da gen bij hen op bezoek kan. Een eerdere afspraak kon niet doorgaan. Los van de gebeur tenissen van gisteren blijft Ne derland onverwijld toegang tot beiden eisen en wil bovendien dat de Zuidafrikaanse autori teiten duidelijk maken wat hen tenlaste wordt gelegd. Op het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ver wacht men binnen enkele da gen een antwoord op de onge kend felle protesten naar aan leiding van het diplomatiek incident in Pretoria. Een woordvoerder van de minister wilde nog-niet vooruitlopen op een eventueel onbevredigende reactie. Eerste auto Hij had nog iets weg van een koets zon der paard, maar 't was dan toch een zich zelf voort bewegend voertuig; de eerste auto mobiel. Het Autotron in Drunen toonde gisteren de na tuurgetrouwe replica van dit vehicel een Benz uit 1885 waaraan ruim twee jaar is gewerkt. Op de „bok" van de Benz zit be drijfsleider De Munnik, die het leeuwendeel in de bouw heeft gehad. Staatssecretaris houdt vast aan uitwijzing broers DEN HAAG De twee Ma rokkaanse broers al-Bourini uit Eindhoven, die ruim twaalf jaar in Nederland woonden, worden vrijdag uitgewezen. Dit heeft staatssecretaris Korte van Hemel van Justitie giste ren laten weten, nadat het ge meentebestuur van Eindhoven protest had aangetekend tegen de uitwijzing. De broers, 18 en 16 jaar, woonden vanaf 1983 met hun vader in Marokko, maar konden daar niet aarden en keerden illegaal terug naar Nederland. Gisteren lieten de broers via hun advocaat weten dat inmiddels het ouderlijk huis in Marokko door een gas- explosie vernield is. Een woordvoerder van Justitie zei dat de explosie voor de staats secretaris geen reden is haar beslissing te herzien. «ïfl HAAG De vakantie- Jtocht van de provincies €and, Noord-Holland en Jiburg die komend week- de begint zal in het alge- in weinig problemen in het Jceer opleveren. In het bui- jand daarentegen zal druk Jantieverkeer wel tot ver- tingen en filevorming lei- I, zo blijkt uit een verkeer- sprognose van de ANWB in Den Haag. In Nederland kan er wel ver traging optreden op de auto snelwegen rond Breda en Eindhoven. De verkeersdruk te in België zal hoofdzakelijk worden bepaald door week- endgangers naar en van de kustplaatsen. De ANWB ver wacht vrijdagmiddag en -avond dan ook filevorming en vertraging op de wegen richting kust. Ook zondaga vond zullen terugkerende va kantiegangers voor grote drukte zorgen. In Duitsland beginnen het ko mend weekeinde de vakanties in de deelstaten Hessen, Slees- wijk-Holstein en Hamburg en bij de auto-industrie in Bo- chum. Hierdoor kan het zeer druk worden op vooral de gro te noord-zuid verbindingen. Files en vertragingen kunnen ontstaan op de autobahnen tussen Lübeck en Puttgarden, Frankfurt-Wtlrzberg-Neuren- berg, Frankfurt-Bazel tussen Bruchsal en Rastatt, München- -Salzburg ter hoogte van de aansluiting met de A 99 bij München en Neurenberg- -München voor het knooppunt München. Bij de grensover gangen Pfronten/Reutte en Salzburg-Autobahn kunnen wachttijden ontstaan. Ook in Frankrijk zal sprake zijn van druk verkeer in het hele land op de doorgaande wegen. Er is vooral in en rond Parijs, Lyon en Marseille kans op filevorming en vertraging. Zaterdag zal de drukte zich hoofdzakelijk toespitsen op de doorgaande wegen richting zuiden, met name op het tra ject Beaune-Montpellier, aldus de ANWB. ftlEMELS »ELWj DEN HAAG Ondanks het in de publiciteit komen van geheime afspraken over de bouw van minstens twee nieu we kerncentrales in Moerdijk en Borsele gaat de inspraak procedure over de vestigings plaats van deze centrales ge woon door. Een woordvoerder van minister Winsemius (Mi lieu) heeft dat laten weten. De minister wil verder overigens geen commentaar leveren op die afspraken. Voor de vestiging van nieuwe kerncentrales komen officieel zes plaatsen in aanmerking. Naast Moerdijk en Borssele (waar er al een staat) zijn dat de Maasvlakte, de Noodoost- polder, de Eems bij Delfzijl en het Ketelmeer. Uit geheime stukken die actiegroep onlangs bij het ministerie van Econo mische Zaken ontvreemdde blijkt echter dat minister Van Aardenne (Economische Za ken) commissaris van de ko ningin Van Agt al voor het kamerdebat over de nieuwe centrales had laten weten dat Moerdijk en Borsele de vesti gingsplaatsen zouden worden. Van Agt is sterk pleitbezorger van een kerncentrale in Moer dijk. Ondanks de bevestiging van de juistheid van de brief door een woordvoerder van Van Aardenne gaat de in spraak over de vestigings plaats echter gewoon door. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekt een van onze ver slaggevers er gedurende de vakantietijd in eigen land op uit om een zeer per soonlijke impressie te ge ven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. Alles wat los en vast zit op ons schip van staat, komt vroeg of laat in aanmerking om overboord te worden ge kieperd. Want daarmee wordt de vooruitgang ge diend. houden de mensen vol, die er over mogen be slissen. En hup, daar gaat dan weer zo'n kostbaar erf stuk teloor, waar generaties mee vertrouwd waren. Een boogbrug onder zwaar lover, een winkel van sinkel, met stopflessen, waar het heim wee uit druipt, een locomo tief onder volle stoom. We zouden ze eigenlijk voor geen goud willen missen. Maar met krokodilletranen wordt geen rekening gehou den. Niks mee te maken, roepen de slopers en de ver nieuwers, die het wonderwel met elkaar getroffen heb ben, en eensgezind stad en land blijven afstropen op zoek naar iets van hun ga ding. En ja hoor, al weer hebbes. Andermaal zijn ze gestoten op een onbeschermd stadsge zicht, een kerk, die niet op de monumentenlijst voor komt, een beeldschone door knotwilgen omzoomde weg, die het snelverkeer hinder lijk ophoudt. En dat bete kent werk aan de winkel: tegels lichten, kuilen graven, muren slechten en dakpan nen verwijderen. Zodra het kadaster het groene licht geeft en de politie dranghek ken heeft geplaatst, kunnen ze met hun grote verdwijn truc beginnen. En nu het merkwaardige. Als ze eenmaal begonnen zijn, en er geen weg terug meer is, volgt vrijwel on middellijk de kettingreactie der verontrusten. Gelukkig barst dit land van verontrus ten, die met petities, comités, en protestbrieven de burge rij proberen te mobiliseren. Ze lopen te hoop, ze lopen storm, vormen een dam, roe pen schande, prediken de burgerlijke ongehoorzaam heid en vreten zich onder tussen op van spijt, om het kostbare goed dat verloren dreigt te gaan. De eerlijkheid gebiedt te zeggen, dat het doorgaans roependen in de woestijn blijven. Maar soms slagen zij toch in hun opzet en treffen zij de achilleshiel van ons volk. Die hiel is de nostalgie. Het heimwee naar de goede, oude tijd, toen vrijwel ieder een nog in een Anton-Pieck- huis zijn genadebrood at, speelt boeren, betweters en buitenlui tot op de dag van vandaag danig parten. Tel kens als de bordjes verhan gen worden, meldt zich dan ook automatisch een groep, die zich bezorgd afvraagt, of men ze niet beter op de oude plaats kan laten. En zie, uitgerekend in Alk maar, waar al eens eerder de victorie is begonnen, heeft het gemeentebestuur iets be dacht om dat eeuwig dilem ma te omzeilen. De inzet was de wekelijkse kaas markt, die al sinds 1622 op het krap bemeten plein voor het Waaggebouw plaats heeft. Uiteraard weten ze in Alkmaar ook donders goed, dat het een hopeloos achter haalde zaak is, waar geen kaasboer meer in trapt. Maar daar hebben ze met zuivele bedoelingen het vol- september elke vrijdag tus sen 10 uur 's morgens en 12 uur 's middags op het Waag- plein wordt aangevoerd, is tevoren al hoog en breed verkocht In feite krijgt het duizend koppig publiek, dat van heinde en verre naar Alk maar is gekomen, dan ook niet meer dan een kleurrijk brok hardnekkige folklore voorgeschoteld, waarbij vrij willigers tegen een symboli sche vergoeding het aloude spel van loven en bieden, handjeklap en ruzie maken, tot leringhe en de vermaeck nabootsen. Het kan dus nauwelijks echt worden genoemd, wat daar gebeurt. Het is doen alsof terwille van de heilige melkkoe: het foerïsme. En dat ze daar in Alkmaar kaas van hebben gegeten, bewijst het aantal bezoekers, dat jaarlijks schommelt rond de 300.000. Tevreden kan VVV- voorlichter Rob Nuyens dan ook opmerken, dat aardig wat collega's van hem, die in andere steden van Neder land opereren, stinkend ja loers zijn op Alkmaar en er een lief ding voor over zou den hebben, als ook zij een oud ambachtelijk spektakel uit de doos met rariteiten konden opduikelen. Het moet de Alkmaarders overigens worden nagege ven. dat zij van hun weke lijkse kaasmarkt een voor treffelijke openlucht-show maken, die alleszins het be kijken waard is. Het blijft natuurlijk een verkleedpartij met vrijwilligers, die een al leraardigst loopje nemen met de ronde Edammers en de Goudse volvette. Maar wie dat voor lief neemt, komt toch volop aan zijn trekken. Persoonlijk wist ik dat al zo'n dikke veertig Jaar. Want eens in mijn jeugd ben ik met mijn vader op het schip van de Alkmaar Pak ket Dienst door het Noord- hollands Kanaal opgestoomd naar Alkmaar, om de kaas markt te zien. Het was in die tijd één der weinige uitjes, die voor modale burgers te behappen waren. Als maar brood van huis n nam en een thermosfles met chocolademelk, behoefde je per man niet meer kwijt te zijn dan 60 cent Daar was dan het glas grenadine met een rietje, waar vader z'n kinderen op tracteerde, bij inbegrepen Na veertig jaar heb ik alles teruggevonden, zoals ik het toen heb beleefd en me sindsdien herinner. Alkmaar leek nauwelijks veranderd, de straten, waar ik die keer aan vaders hand doorheen was gelopen, hadden nog steeds dezelfde namen, die mij als jongen mateloos intri geerden: Fnidsen, Verdron ken Oord, Laat en Dubbele Buurt. Hoe verzin je ze. Ik snoof ook de vertrouwde mestgeur op. die om san scholingen hangt De lucht van eerlijk werkm a nszwee t en de vette walm van braad worst. Tevergeefs ben ik na afloop café in, café uit gegaan voor een glas grenadine met een rietje. Vader had er indertijd 12 cent voor betaald, maar ik had er graag het honderd voudige voor willen betalen. Helaas, overal kreeg ik nul op het request „Grenadine? Ik hoor u toch duidelijk gre nadine zeggen, is het niet? Vreemd. Dat dronken we veertig iaar geleden. En daarna heb ik het nooit meer gezien". Wat had ik graag op dat mo ment mijn vader gebeld. Ik denk, dat ik weet, wat ie had gezegd: „Dat komt er van, als je zonder mij op stap gaat. Zie je nou wel, dat het dan lang zo leuk niet meer LEO THURING De Alkmaarders maken van hun wekelijkse kaasmarkt voortreffelijke openlucht-show, die alleszins het bekijken waard is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3