peidacSoufrO/nGF RIAGG wil nieuwbouw op plaats Zuiderkerk STAD OMGEVING iAMENGAAN INSTELLINGEN DE ZWAKZINNIGENZORG AZL: Vijftien miljoen rijkelijk onvoldoende Schoonmaken van scholen blijft knudde Hlckerlyc indrukwekkend mderdeel Laken Politie ontruimt marktkraam rEKRAAKTE KERK MOET GESLOOPT WORDEN Water grachten stuk schoner RAADSLID VERGEER: Vrouw jaagt winkeldief op de vlucht DONDERDAG 11 füü 1985 PAGINA 11 BE|todief opgepakt DEN Een 19-jarige Leidenaar is chtend op heterdaad betrapt toen was een auto open te breken de Kiekendief horst. De man had •se spullen bij zich afkomstig van re dieftallen uit auto's. rermoeden bestaat dat de dief eer de nacht auto's heeft opengebro- in de Beatrixstraat en de Antil- raat. Bij één van de diefstallen een man gesignaleerd met een v spijkerjack aan. Bij zijn arestatie de dief een wit jack met daaron- !0g eens een spijkerjack. De politie oedt dat de jongen bij elke diefstel jack wisseldeom eventuele getui- :and in de ogen te strooien. 200.000 ton bouwpuin verdwijnt spoorloos LEIDEN/DEN HAAG Jaarlijks verdwijnt zeker 200.000 ton bouw- en sloopaf val illegaal onder de grond. Dat is zo'n vijftien procent van de totale hoeveelheid bouw- en sloopafval dat jaar lijks in deze provincie vrij komt. Aldus het college van Gedeputeerde Staten in ant woord op vragen van de CDA- statenleden J. Heij- koop en P.A. Kruijk. Beide statenleden hadden gevraag om een soepeler beleid. Volgens GS wordt het groot ste deel van het puin door agrariërs gebruikt om ille gaal sloten te dempen of het erf te verharden. Ook gaat een groot deel van het puin naar Brabant en Gelderland waar het voor illegale doel einden wordt gebruikt. In to taal komt jaarlijks in deze provincie 1,4 miljard kilo puin van bouw- en sloop- plaatsen. Het overgrote deel wordt afgevoerd naar regio nale stortplaatsen, zoals Zoe- termeer en de Warmondse „Put van Menten". Verder verdwijnt een aanzienlijk De statenleden hadden aan GS gevraagd of er geen soe pelere regels voor het storten van puin door agrariërs kun nen komen. Tot nu toe krij gen teveel Zuidhollanders die een slootje willen dem pen, nul op rekest bij de pro vincie. Gedeputeerde Staten zeggen voorzichtig te willen zijn met het vieren van de teugels, omdat veel bouw puin is vervuild met bijvoor beeld verf en plastic. Ongevraagd cadeautje LEIDEN Een bewoonster van de Vliet heeft zich gisteren bij de politie gemeld met de mededeling dat zij de avond tevoren volkomen ongevraagd een bloemenbak cadeau kreeg van iemand die ze volstrekt niet kende. 's Avonds was een jongeman bij haar aan de deur geweest met een grote bloemenbak gevuld met geraniums. Het zou een cadeautje zijn al begreep de vrouw niet waarvoor. Zij dacht dat de bak wellicht elders in de stad gestolen was. Bij de politie was daar echter niets van bekend zodat de bloemen voorlopig langs de Vliet in het zonnetje blijven staan. LEIDEN Enkele agenten hebben gisterochtend een marktkraam ont ruimd, omdat de eigenaar volkomen dronken in zijn auto op de Aalmarkt lag te slapen. De uit Den Haag af komstige koopman is door de politie in een taxi naar huis gezet. De spulletjes van zijn kraam die er ondertussen onbeheerd bij stond werden door de agenten ingepakt en in de auto van de man geladen die een plaatsje aan het bureau kreeg. De koopman heeft eenmaal ontnuch terd zijn waren in de loop van de dag afgehaald. Surfplank doorgezaagd uit angst voor politie ZOETERMEER Surfen is er niet meer bij voor een bewoner van het Zoetermeerse Savels- bos. Een dief, die zijn plank had gestolen, zaagde het vaar tuigje door midden om het te verbergen voor de politie. Na een korte zoekactie wist de Zoetermeerse politie de plank toch te achterhalen in een kel derbox aan het Jonkerbos. De eigenaar heeft er uiteraard niets meer aan. Een andere ge stolen surfplank paste kenne lijk wel in de kelder, want dit exemplaar bleef ongeschonden. KI a; LEIDEN De Zuider- hkerk, die 15 september ^Jvorig jaar voor'een deel afbrandde en thans is ge- afkraakt, zal wellicht wor- en gesloopt en plaats °|maken voor een nieuw E(kantoorgebouw voor de JRegionale Instelling voor mbulante Geestelijke Gezondheidszorg voor Zuid-Holland (RIAGG). Onderhandelingen tus sen het kerkbestuur, die de Zuiderkerk in beheer heeft en de Haagse pro jectontwikkelaar Erica- Beheer B.V., die de kerk wil kopen, zijn in een vergevorderd stadium. De ongeveer 20 krakers die 8 juni dit jaar de bij gebouwtjes van de kerk kraakten weten nog niet of zij de kerk vrijwillig zullen verlaten. „Er staan al zoveel kantoren leeg in Leiden, waarom gaat het RIAGG daar niet in zitten. Ik weet niet of we voor de bouw van nog een kantoor in Leiden wel vrijwillig willen wijken", aldus en kele krakers gister avond. In de kerk wonen thans acht krakers. Ze hadden al grootse plannen voor het gebouw. Ze wilden er theatervoorstellin gen gaan organiseren en workshops houden. Voordat de krakers een standpunt in nemen over hun verdere stappen, willen ze eerst een gesprek met het kerkbestuur. Als de plannen dóórgaan wil len ze tenminste in de kerk blijven totdat de sloopwerk zaamheden beginnen. Het kerkbestuur is bereid een ge sprek met de krakers voeren. Met de eventuele koop, sloop van de kerk en de nieuw bouw op die plaats zullen en kele miljoenen gemoeid zijn. Erica-Beheer wilde tot de koop van de kerk overge gaan nadat het bestuur van de RIAGG de projectontwik kelaar benaderde met plan nen voor nieuwbouw op de plaats van de Zuiderkerk. De RIAGG, waar ongeveer 100 mensen werken, heeft thans verspreid in een aantal pan den in Leiden onderdak. Sinds 1983 zijn de instellin gen die zich met de ambulan te geestelijke gezondheids zorg bezig houden in de RI AGG ondergebracht. Als met het kerkbestuur tot overeenstemming wordt ge komen, zal begin 1986 met sloop worden begonnen. De start van de nieuwbouw wordt dan half april ver wacht. De Leidse architect Van Oerle (bureau Van Oer- le en Schrama) zal een bouw plan voor het kantoorgebouw maken. Het moet een opval lend, maar niet massaal ge bouw worden met een hoog middelpunt en lage zijvleu gels dat door veel groen wordt omgeven Bij het ge bouw zullen voldoende par keerplaatsen gerealiseerd worden. Om het bouwplan te kunnen realiseren moet het bestem mingsplan veranderd wor den. Wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening staat niet negatief tegenover de plannen van de projec tontwikkelaar en zal de raadscommissie voor ruimte lijke ordening na de vakantie vragen aan het plan mee te werken. A Het water in de Leidse grachten is een stuk schoner en rijker aan zuurstof geworden. Daar door kunnen de waterlelies, die thans overvloe dig het water sieren, welig tieren. Zoals hier in het Rapenburg. Volgens een woordvoerder van het Hoogheemraadschap Rijnland komt de goe de waterkwaliteit en de opmerkelijke aanwas van de waterlelies, doordat er de laatste tijd veel regen is gevallen. Daardoor stijgt het water en moet er veel gemalen worden, waardoor het flink doorspoelt. Dit verhoogt het zuurstofgehal te in het water. „Na de grote regenval in het voorjaar is het enige tijd rustig geweest, waar door de zaden zich goed hebben kunrfen zet ten", aldus de woordvoerder. Het water in de Leidse grachten is ook een stuk schoner geworden doordat het rioleringssy steem de laatste jaren flink is uitgebreid. „Vroe ger kwamen veel riolen op de grachten uit. Nu voert zo'n riool eerst naar een zuiveringsinstal latie. Daardoor wordt het water natuurlijk ook schoner", aldus de woordvoerder. Door de uitbreiding van de zuiveringsinstallatie aön Slaaghsloot, achter de Merenwijk, kan straks meer water uit Leiden -Noord gezuiverd worden. De capaciteit van de installatie wordt met éèn derde deel vergroot. Deze zuiveringsin stallatie zal begin volgend jaar gereed zijn. DEN De opvoering de „Elckerlyc" wordt etwijfeld een indruk- ikend onderdeel van Leidse Lakenfeesten. m 170 muzikanten, gers en zangeressen en jicteurs zullen dit mo- ;eitsstuk in de Pieters- gestalte geven. De (ten zijn ongewijzigd je ven, maar er is spra- *Van een geheel eigen enscenering. De tkerlyc" gaat woens- 117 juli in première en Idt vervolgens elke Ihd tot en met zondag I juli opgevoerd. De rstellingen beginnen half elf 's avonds. „Speyghel der Salicheyt Elckerlyc" verscheen voor perst in 1496 in Delft en is noedelijk geschreven door jcarthuizer monnik Peter andus (1454-1507). Het is [moraliteitsstuk, een preek jneelvorm. Deze preek laat i hoe Elckerlyc (dit bete- I iedereen) tot de Salicheyt komen wanneer hij door I wordt geroepen om re- ^chap af te leggen over zijn in op aarde. Behalve God idi Ynghel" (de engel) ko- I er in dit stuk alleen alle- sche personages (zinne- pen) voor, zoals „Ghesels- f (zijn vrienden), „Maghe Neve" (zijn familie) en ,,'t moment dat Elckerlyc in jaanzicht van de dood tot ter komt, staat centraal in stuk. Hij beseft dat alles hem dierbaar is, zijn fami lie en vrienden, hem in de steek heeft gelaten en geld geen nut meer hpeft. Ook zijn verstand („Vijf sinnen") zal hem, als hij dood gaat, verla ten. Alleen zijn „Deught" wil met hem sterven en dankzij haar zal Elckerlyc voortleven in het hiernamaals. Zijn deugd is het zedelijke, het goede, het constructieve wat hij tijdens zijn leven op aarde heeft ge daan. Het stuk is geregisseerd door Mieke Lelyveldt. Deze heeft het oorspronkelijke middel- Nederlands gehandhaafd, maar verder is de Elckerlyc aangepast aan deze tijd. De klank van de oude taal is zo bijzonder en de inhoud van het stuk zo duidelijk, dat het verhaal voor iedereen goed te begrijpen is. De kleding is spe ciaal voor deze uitvoering ont worpen; de muziek werd' in 1974 geschreven door Marius Monnikendam en wordt onder leiding van de Haagse dirigent René Verhoef f uitgevoerd LEIDSE LAKENFEESTEN door het gemengd koor Haga Cantara uit Den Haag en het Toonkunst-Orkest uit Leiden. Het orgel wordt bespeeld door Jan Schmitz. De toegangsprijzen bedragen ƒ12,50 en ƒ10 (CJP/p65). 'Deugt', gespeeld door Vera Wiedemijer. fDEN KATWIJK j te komen tot goede menwerking van allen in de regio Leiden en twijk te maken hebben l zwakzinnigenzorg, dt momenteel het Re- Overleg Zwakzin- inzorg Leiden/Katwijk •Z) opgericht. Al eer- Hwerd zo'n ROZ opge- it in de Bollenstreek Iphen aan den Rijn. aardigden van dagver- 'en, scholen voor buiten gewoon onderwijs, sociale werkvoorziening, internaten, gezinsvervangende tehuizen, sport- en vrijetijdsclubs, speel-o-theken, oppascentra- les, pedagogische thuishulp en de instellingen voor maat schappelijk werk in de zwak zinnigenzorg hebben de kop pen bij elkaar gestoken om te komen tot een goede afste ming van hun aktiviteiten en om met elkaar te komen tot een verdere ontwikkeling van de zorg en begeleiding rondom verstandelijk gehan dicapten. De organisatie's vinden het noodzakelijk dat er een der gelijk overlegorgaan tot stand komt, omdat zich bij voorbeeld soms onbegrijpelij ke verschillen voordoen in het toelatingsbeleid van de zelfde soorten voorzieningen. Ook zou er onvoldoende af stemming zijn tussen de voorzieningen die in eikaars verlengde liggen, zoals kin derdagverblijven en SMLK- scholen en de Sociale werk plaats. Gehandicapten kun nen daardoor op een voor hen onjuiste plaats komen of Het Regionaal Overleg Zwakzinnigenzorg Leiden- Katwijk wil uitgroeien tot een door de overheid erkend en niet te passeren raadge vend orgaan. Ook hoopt het ROZ vooruit te lopen op ont wikkelingen waarbij de overheid steeds meer regio naal budgetten toekent. Door een goede samenwerking hoopt het ROZ dan ook een goede verdeling te bewerk stelligen. LEIDEN/DEN HAAG Het Academisch Zieken huis Leiden heeft teleur gesteld gereageerd op het besluit van minister Deet- man (Onderwijs en We tenschappen) om 15 mil joen gulden extra uit te trekken om knelpunten in de gezondheidszorg bij de- acht academische zieken huizen in ons land op te lossen. De uitkering wordt door een woordvoerder van het AZL als „rijkelijk onvoldoende" omschre ven. „Wij zouden gebaat zijn bij een structurele op lossing. Dus niet een een malige bijdrage". De ontstane knelpunten zijn een gevolg van de taakverde- lings- en concentratieoperatie in het wetenschappelijk onder wijs. Een deel van de daarmee gepaard gaande bezuinigingen bij de medische faculteiten werkt namelijk door op de post personeelskosten voor de patiëntenzorg. Het bedrag van 15 miljoen wordt door de be windsman uiterlijk tot 1 janua ri 1987 uitgekeerd om de per soneelstekorten aan te vullen. In de tussenliggende periode zullen het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur en de provincies zich uit spreken over een definitieve oplossing van de knelpunten of over het overnemen van functies van academische zie kenhuizen door algemene zie kenhuizen. De taakverdelingsoperatie is het resultaat van de bezuini gingsdrift op de uitgaven van de universiteiten. Door bezui nigingen op uitgaven van de Leidse universiteit is de pa tiëntenzorg bij het AZL in het gedrang gekomen. De univer siteit betaalde immers een deel van de kosten omwille van het medisch onderwijs. „Wij heb ben jaarlijks zo'n twee miljoen nodig, om hetzelfde niveau te behouden als we nu hebben. Met name de hart-chirurgie loopt gevaar en dat is toch een wezenlijk onderdeel van een academisch ziekenhuis", aldus de AZL woordvoerder. Het AZL staat niet alleen in zijn afwijzing. Ook T. Harte- veld, voorzitter van het bestu renoverleg academische zie kenhuizen, noemt de 15 mil joen gulden „een matig be drag" voor acht academische ziekenhuizen. LEIDEN Volgens het SP-. raadslid C. Vergeer is het nog steeds slecht gesteld met het schoonmaken van schoolge bouwen. Vergeer maakte het college al bijna een jaar gele den hierop attent, maar sinds die tijd is er slechts voor enke le gebouwen iets verbeterd. De oorzaak van het gebrekki ge schoonmaakwerk is, vol gens Vergeer, dat er te weinig geld en daardoor te weinig tijd voor beschikbaar is. Dit is een rechtstreeks gevolg van de be zuinigingen die de gemeente raad heeft doorgevoerd. Op de eerdere klachten van Vergeer beloofde het college de con tracten met de schoonmaak diensten bij te stellen. Volgens Vergeer heeft dat op drie van de zes door hem on derzochte scholen resultaat ge had. De overige drie scholen (De Viersprong, de Willem de Zwijgerschool en de Meren- wijkschool) hebben echter nog steeds problemen, stelt Ver geer. Op de Willem de Zwijger- school moet 1 schoonmaak- kracht dagelijks in 2,5 uur 7 lokalen, 14 toiletten, de aula, een lange gang, 3 trappen en de personeelskamer schoon maken. Voor de bezuinigingen waren er voor hetzelfde werk 2 uur en 2 krachten beschik baar. Op de Merenwijkschool denkt men, dat er van het werk dat dagelijks gedaan moet worden, nog niet de helft afkomt. De toiletten worden bijvoorbeeld niet elke dag ge daan, schrijft Vergeer aan het college. Voor de overige scho len meent het raadslid te we ten dat er weliswaar geen klachten zijn, maar dat de toe gemeten tijd wel erg krap wordt gevonden. Hij heeft het college dan ook gevraagd de schoonmaakcontracten nog eens zorgvuldig te bekijken. LEIDEN Een winkeldief is gistermiddag in zijn werk zaamheden gestoord door een vrouw uit de Brahms- laan^De jongen was bezig in een kledingzaak aan de Haarlemmerstraat een jack vol te proppen met negen pantalons. Toen de vrouw dit zag en de dief trachtte te grijpen, sloeg de jongen op de vlucht. Het jack en de panta lons moest hij achterlaten. Overigens hingen de panta lons aan een rek dat op straat stond. Volgens de poli tie wordt het winkeldieven op deze manier wel zeer ge makkelijk gemaakt om hun slag te slaan. Amnesty Onder het motto „Tegen onrecht in Haïti" staat de Leidse werkgroep van Am nesty International zaterdag met een informatiestand voor de Hartebrugkerk. Te gen de schending van men senrechten op Hati wordt al sinds 13 maart door Amnes- ty geprotesteerd. Volgens Amnesty worden daar veel slachtoffers gemaakt door de veiligheidspolitie en de presidentiële gewapende militie, de „Tontons Macou- tes". Processen hebben daarbij niet plaats. In Lei den werd de aktie vooral toegespitst op de ondersteu ning aan en solidariteit be tuigen met de religieuze or den en het episcopaat op Haïti, die proberen om de situatie ter plekke te verbe teren Vanuit Leiden gin gen de afgelopen tijd meer dan 500 brieven naar deze instanties, alsmede naar president Duvalier en ande re verantwoordelijke in stanties. Een maand na het begin van de aktie door Amnesty kwamen 36 poli tieke gevangen vrij. Zater dag sluit Amnesty haar ak tie af. Ten toonstelling „Eenzaam maar niet alleen" is een- tentoonstelling in ga lerie Stelling aan de Lange Mare 65 met tekeningen schilderijen en sculpturen van Frank Berbee. Jaap Kanbier. Bert Kienjet. Ja-' cob Mishori, Ben Overde- vest, Gidon Sinvani. Okke Spierenburg. Jan Wisse en Rob van 't Zelfde. De ten toonstelling is van zondag 14 juli tot en met 3 augustus van dinsdag tot en met za terdag te zien van 12.00 tot 17.00 uur. Paris Texas In het Filmhuis van het Leids Vrije tijds Centrum draait van donderdag 18 tot en met zondag 21 juli de film Paris Texas uit 1984 van Wim Wenders. Aan vang 22.15 uur. De film won in Cannes de Gouden Palm. In deze film staat het zoe ken centraal. Zoeken dat gepaard gaat met reizen, die plaats vinden in de woestijn van Texas, het zuiden van Amerika, Los Angeles en Houston. De hoofdpersoon (Harry Dean Stantonis m de film bezig een klassieke verzoening tot stand te brengen tussen zijn zoontje en de moeder (Natassia Kinski).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11