CDA en PvdA tegen A-status Veronica Etruskisch schip uit zee opgevist Moskou in ban van 14e film-festival Cristie's president schokt kunstwereld met leugen Vluchtelingen „Grenzen open voor produkten midden-oosten" BINNENLAND/BUITENLAND SaidóaQowvant WOENSDAG 10 JULI 1985 PAGINA 6 DEN HAAG CDA en PvdA willen dat minister Brinkman (WVC) het ne gatieve advies van de Om- roepraad over het verle nen van de A-status aan Veronica onverkort op volgt. De kamerleden Bei- nema (CDA) en Kosto (PvdA) hebben dit laten weten in een reactie op het advies van de raad. Eerder liet Brinkman zich positief uit over het verle nen van de A-status aan Veronica. De VVD meent dat de omroep wel tot A- omroep gebombardeerd moet worden aangezien zij groeit als kool. De Omroepraad zegt in zijn adyies aan de minister dat Ve ronica „onvoldoende leden heeft om aan de wettelijke grens van 450.000 leden te vol doen". De raad heeft daarbij „twijfels over de betrouwbaar heid van de ledentelling" en meent „bovendien dat de mi nister in strijd met de wet zou handelen" als de A-status per 1 oktober 1985 zou worden toegekend. De telling van het ledental van Veronica in maart '84 is volgens de Omroe praad onvoldoende betrouw baar wegens „onregelmatighe den en gebreken". Veronica heeft in een eerste reactie laten weten teleurge steld te zijn over het advies. De kritiek op de betrouwbaar heid van de ledentelling is vol gens de omroep onjuist. Een woordvoerster van Veronica zei later dat de omroep zich van een verdere réactie op het negatieve advies van de Om roepraad zal onthouden. De VOO wil nu eerst de beslissing van minister Brinkman af wachten. Die valt niet eerder t^ ver wachten dan vrijdag. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van WVC komt dit omdat de minister het druk heeft met allerlei begrotings besprekingen. Alternatieve geneeswijzen vaker vergoed UTRECHT Het aantal particuliere ziektekostenver zekeraars dat naast „regulie re" ook alternatieve hulp vergoedt, is gestegen van 35 in 1984 tot 54 dit jaar. De al ternatieve geneeswijzen zijn op verschillende manieren in het verzekeringspakket op genomen: soms via een apar te facultatieve verzekering en soms alleen als ook de huisarts is meeverzekerd. Maar in de meeste gevallen zijn ze standaard in het pak ket inbegrepen. Boven aan het lijstje van de meest voor komende alternatieve ge neeswijzen staat de homeo pathie. De kosten daarvan worden door de meeste ver zekeraars vergoed. Daarna volgen acupunctuur, manue le therapie, natuurgeneeswij ze, antroposofie, de Moer mantherapie, flebologie, en zymtherapie en chiropractie. uitgenodigd om in ons land te worden opgenomen. Deze mensen, die voorlopig in Apeldoorn gaan wonen, zijn de eer- ste van een jaarlijkse stroom van 250 vluchtelingen die buiten Op Schiphol arriveerden gisteren 83 Cambodjaanse en Viet- de individuele asielaanvragen of andere regelingen voor namese vluchtelingen, die door de Nederlandse regering zijn vluchtelingen om in Nederland kunnen gaan wonen. I Consul op bezoek bij arrestanten in Zuid-Afrika .DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken ver wacht dat de Nederlanse cob sul-generaal mr G Meihuizep* in Johannesburg mogelijk noj deze week wordt toegelater tot de onlangs in Zuid-Afriki» gearresteerde socioloog Klaai de Jonge en zijn ex-echtgenoU Helena Passtoors. Volgens eerur woordvoerder van het minis-Or terie betekent dit dat beiden de normale consulaire bijstanii kan worden verleend, maa£ niet dat ook inzicht wordt ver|2' kregen in de aanklacht ra' #2. frai Jaar en tbr AMSTERDAM De vaderlm.! die op 2 februari dit jaar zijnrran dochtertje van drie maartden)' doodsloeg, is vanochtend ver-l^ oordeeld tot één jaar gevan- geisstraf. Hij kreeg tevens on voorwaardelijke tbr. De manp§ was tot zijn daad gekomenfö toen twee politiemensen hetg kind uit naam van de moeder! bij hem kwamen weghalen. De[ vriendin, tevens moeder van het kind, had de man verlaten en gezegd dat hij het kindl mocht houden. Maar twee da-I gen later liet zij de baby, diel nog borstvoeding kreeg, tochi weghalen. Handelsoverschot Japan naar record TOKIO Het overschot op de Japanse handelsba lans bereikte ir> juni de recordhoogte van 5,02 mil jard dollar. Daarmee kwam het totale overschot voor 1985 op 17,66 miljard dollar. Het overschot met de EG-landen bedroeg in de eerste helft van dit jaar 4,84 miljard dollar. De export naar de EG daal de met 7% en de import daalde met 9,4%. In 1984 bedroeg het totale overschot met de EG 10 miljard dollar. Het overschot op de handelsbalans met de Verenigde Staten bedroeg in juni 3,33 miljard dol lar. Het totale overschot met de VS bedroeg in de eerste zes maanden van dit jaar 16,78 miljoen dol lar. Dit is ruim boven de 14,52 miljard dollar in de eerste zes maanden van 1984. De totale export had in juni 1985 een waarde van 14,44 miljard dollar. De Japanse regering heeft gisteren aangekondigd dat haast wordt gemaakt met het doorvoeren van maatregelen om de import naar Japan te verge makkelijken. De westerse landen zijn echter nog steeds sceptisch over de Japanse beloften. PARIJS De westerse industrielanden mogen hun grenzen niet sluiten voor de stroom van nieu we olieprodukten uit het midden-oosten. Met deze afspraak zijn de ministers van energiezaken van de 21 westerse industrielanden die verenigd zijn in het Internationale Energie Agentschap, gisteren na hun eendaagse conferentie in Parijs uiteen gegaan. Eerst leek in deze kwestie een geschilpunt te blijven lig gen. De EG-landen en de Verenigde Staten waar schuwden (zonder Japan daarbij overigens te noe men) voor handhaving of uitbreiding van maatre gelen die eigen olie-industrieën moeten bescher men. Er bestaat wereldwijd een enorm overschot aan raffinagecapaciteit. Dat probleem is de laatste tijd alleen maar groter geworden doordat de landen in het midden-oosten ook raffinaderijen hebben ge bouwd en niet langer alleen maar olie boren maar het ook verwerken. Vooral in West-Europa zijn de afgelopen jaren vele raffinaderijen gesloten. MEXICO WEER IN'T SLOP MEXICO Mexico dreigt opnieuw in een schul dencrisis te belanden. Als gevolg van de daling van de olieprijzen en de stagnering van de export lijkt er een eind gekomen te zijn aan het veel geroemde economische herstel na de crisis van 1982. Het land dreigt al aan het einde van dit jaar de rentebetalin gen op zijn buitenlandse schuld Vari 97 miljard dol lar te moeten stoppen. Daarvoor heeft een aantal Mexicaanse economen gewaarschuwd. De olie-ex port is met maar liefst 36% verminderd. Bovendien zijn de olieprijzen sinds januari al twee keer ver laagd. Tegelijkertijd zijn de inkomsten uit de export van andere produkten in de eerste drie maanden van 1985 in vergelijking met het voorgaande kwar taal met 16% afgenomen. Verolme Heusden uit RSV-concern ROTTERDAM De werf Verolme-Heusden (450 werknemers) is van het RSV-concern overgegaan in handen van de twee directeuren van het bedrijf, A. Schreuders en G. Smits. Dit heeft bewindvoer der mr. J.J. van Wessem van het in surséance ver kerende RSV-concern gisteren bevestigd. Volgens Van Wessem heeft de aandelen-transactie al eind 1984 plaatsgevonden, maar is er toen geen rucht baarheid aan gegeven. Welk bedrag met de transac tie is gemoeid is niet precies bekend, maar het gaat om enkele miljoenen. Bovendien hebben de nieuwe aandeelhouders een vordering op de RSV-holding van 22 miljoen gulden grotendeels moeten opgeven. De werf boekte in 1983 en 1984 in de RSV-surséan- ce een kleine winst en de werf-directie verwacht dat dit jaar een nog beter resultaat zal opleveren. Iets meer bedrijven op de fles DEN HAAG Hoewel het beeld op wat langere termiin een verdere daling vertoont, zijn in juni van dit jaar wat meer faillissementen uitgesproken dan in mei. Met 485 faillissementen kwam het to taal voor 1985 op 2972 tegen 3504 in de eerste helft van 1984, een daling van 15 procent. Wanneer men uitsluitend naar juni 1984 en 1985 kijkt is de daling zelfs 19%. Zes jaar voor medeplichtigheid aan doden agent ROTTERDAM De Rotter damse rechtbank heeft giste ren de 23-jarige Rotterdammer I.K. tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld wegens me deplichtigheid aan de doodslag op een Rotterdamse politie-a- gent in februari van dit jaar. Tegen de man was negen jaar gevangenisstraf geëist. De man trad op als chauffeur van een bende overvallers die een gok huis in Rotterdam hadden overvallen en die daarna door de politie werden achtervolgd. Bij die achtervolging werd de Rotterdamse hoofdagent W. Schepen door twee medeplich tigen van K. neergeschoten. Dezen zijn onlangs door de Rotterdamse rechtbank tot respectievelijk vijftien en veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Albanianae Gemeentelijke Scholengemeenschap voor atheneum - havo - mavo MAVO Ron Agterberg, Linda Akkerman. Paulien Arends, Sander Beuk. Jeroen van Bodegra ven, Stephanie v.d. Broeke, Marcel Dee, Myra Gerrmann, Jolanda Groenendijk, Ron nie Wermans. Robert Hoogenkamp, Miranda Hoogervorst, Anneke de Jong. Lizzy Moon, Gijswillem Piera, Jeroen v.d. Plank. Paul Rij- nierse, Adrie-Jan Rolleveel, Helly van San ten, Caly Sluis, Hester Spiering, Janneke v.d. Stam, Jan-Maarten v. Tol, Willem Tromp, Oscar van Zandwijk. HAVO Marjan v.d. Aar, Matthljs Boers, Erna Bos- schart, Gitte Cardinaal, Cyntha Clasquin, Marcel Doze, Hans van Eijk, Angellque Eijs, Anneloes Geritz, Theo van Gorkom, Yolande de Graaf, Jose Hoenders, Wemmy Kroes, Petra de Lange. Ilonka Lek, Nannette Oos terhuis, Trea de Pater. Rozette Raaphorst. Claudia Sanders, Anneke Sprey, Desiree Spruljt, Petra van Staveren. Rob Tacx, San dra Timmerman, Annemiek Veenhuijs, Caro line Weitner, Ingeborg Wieten. I Erades, Mieke Kaaskooper. Linda Molenkamp. Danny Rozman, Ben Saamen, Ronald Schens, Bert Terhell, Ilse Tomaso- Tuinbouwschool Madestein Vakschool/LSLL M. Kuivenhoven, C. Mors, M. Slager, P. Duivenvoorde. J. Heiligers, E. v.d. Hoek-v. Aalst, J. v.d. Meer, J. Noordam. W Rog, C. Rijt, J. Velds, J. v. Vianen. Meesterbinderopleiding: A. Bolman, H. Faas. R. Lek. C. v.d. Maarel, J. Oostveen, H. v.d. Sar, J. v.d. Sar. L. v. Schie. M. Wes- dorp, W. Zuyderduyn, M. Munster Aankomend Hovenier: mevr. E. Bekkers, J. L. ten Cate, B. W. Daamen, F. C. M. Daam- en, P M. Ettinger, J. W. Gröbe, R. J. Intres. J. Keijzer. F. v.d. Kraats, A. J. de Kramer, A. Kuipers, C. v.d. Meer. M. Molenkamp, W. F. de Roos. H. C. M. v.d. Salm, P. J, v. Schie, H. v.d. Schilt, G. A. L Weerdenburg. L J. P. v. Zijl. Vakbekwaam Hovenier H. de Beer, J. Borsboom, J. v. Geest. H. v. Ree, R. Ruij- grok, R. Snijders. R. v.d. Struif, C. West- phal, W. v.d. Lee, F. Steenkist, J. v.d. Stoep. A. Suijker. F. Twljnstra, M. Witkam. Geslaagden Lagere Tuinbouwschool: W. v. Aggelen, E. den Heijer, N. Kalkhoven, C. Knöps, S. Koesal, E. Munnikhof, E. Schön, M. van Velden, B. de Bruyn, M. van Houdt, P-. Reljnders, E. van der Velden, R. Vlee- mlng, J. Brinckman, R. Dekkers, R. Engels, P. van Leeuwen. I. van Loenen, N. Paape, I. Schalenkamp, J. Trijsenaar, M. Weerman, K. Willemse, P. Wijkmeijer, L. Heljsteeg, S. Burlk, H. Annokkee, F. Arpeau, F. Beuker, M. Knol, T. Namink, M. de Rijk, D. Schaap, S. Walraven, J. de Jong, E. Bouman. V. Bouman, P. de Groot, H. van Onzen, H. Sta pel. A. van der Tempel, A. Toet, M. Wij- nands. ISOLA DEL GIGLIO On der gejuich en applaus van enkele geschiedkundigen en tal van belangstellenden is zondag de boeg van een Etruskisch schip uit de wate ren voor de westkust van Italië gehesen, waar het schip ongeveer 2.600 jaar moet hebben gelegen. Het buitengewoon goed bewaard gebleven tschip is in 1961 ontdekt voor het strand van Campese. Na meer dan vijf jaar onderzoek en voorberei dende werkzaamheden heb ben Britse duikers en arche ologen onder aanvoering van professor Mansun Bound een grote contai ner om het schip „gebouwd" en die vervolgens boven wa ter getakeld. Over ongeveer een maand wordt het schip in een museum in Campese tentoongesteld. Vo rige week kwam een Britse duiker op 46 meter diepte om het leven tijdens de bergings werkzaamheden. Bij de berging werd de drie me ter lange boeg onmiddellijk in een stalen container met vers water neergelaten, waar het ge vaarte ongeveer een maand zal blijven voordat technici het met chemicaliën zullen bewer ken om verdere verrotting te gen te gaan. Het jarenlange project om het schip voor de kust van het ei landje Giglio aan de oppervlak te te brengen, stond onder lei ding van de Britse professor Manson Bound. De Britse oud heidkundige werd bijgestaan door 20 Britse technici en Itali aanse archeologen. Deskundigen verklaarden dat de berging belangrijk is, niet al leen omdat de vondst inzicht zal geven in oude navigatieme- thoden, maar tevens omdat ho pelijk meer kennis zal worden verkregen over de oude Etrus- kische beschaving. Veel van de geheimen en my then van de Etrusken, die in Italië een rijk vestigden voor hun cultuur aan de Romeinen ten onderging, zijn recent door nieuwe ontdekkingen en opgra vingen in een ander licht ko men te staan. De belangstelling in de pre-christelijke bescha ving is zodanig toegenomen, dat 1985 in Italië is uitgeroepen tot het Jaar van de Etrusken. Schrijver vertaler Chevalier overleden PARIJS De Amerikaanse schrijver en vertaler Haakon Chevalier is, naar pas gisteren bekend werd, vorige week donderdag op 83-jarige leeftijd in Parijs overleden. Chevalier vertrok in 1950 uit de Verenigde Staten, nadat zijn vroegere vriend, de fysicus Robert Oppenheimer, hem had beschul digd van anti-Amerikaanse activiteit. Chevalier was indertijd hoogleraar Franse Taal- en Letter kunde aan de universiteit van Californië-Berke- ley. Haakon Chevalier was tolk op de oprichtings bijeenkomst van de Verenigde Naties 40 jaar gele den in San Francisco en op het proces van Neu renberg tegen Nazi-bonzen. Hij vertaalde o.a. Ara- gon, Dali, Malraux, Maurois, Pozner, Fanon en Michaux en tot zijn eigen werk behoort de roman „Oppenheimer, het verhaal van een vriendschap" (1965). New York De president van het beroemde veilinghuis Cris tie's heeft toegegeven te hebben gelogen dat twee impressionisti sche doeken op een veiling in New York in mei 1981 voor mil joenen dollars waren verkocht, terwijl deze doeken moesten worden aangehouden. Dit is gisteren vernomen van gerechtelij ke zijde in New York. Maar president David Bathurst verdedigde zijn valse verklaring door gisteren in een communiqué mee te delen dat deze was ge daan „om het mogelijk negatieve effect op de kunstmarkt te be perken", dat zou hebben kunnen voortvloeien uit het feit dat de twee werken niet werden verkocht. Het nieuws dat David Bathurst indertijd loog dat een Van Gogh en een Gauguin waren verkocht voor respectievelijk 2,1 en 1,3 miljoen dollar of ruim zeven resp. vier miljoen gulden deed een schok gaan door de kunstwereld. Een woordvoerster van Cris tie's in New York verklaarde evenwel dat de firma volkomen achter Bathurst staat en er in het geheel niet wordt gedacht aan zijn aftreden. Zij zei dat het de enige maal was geweest dat Bat hurst valselijk verklaarde dat iets werd verkocht. In het communiqué zei Bathurst dat „om het mogelijk negatieve effect op de kunstmarkt te beperken een verklaring voor de pers werd gepubliceerd dat drie schilderijen waren verkocht in plaats van te melden dat er slechts één was verkocht. De verko per was daarbij steeds bekend dat er slechts één schilderij was verkocht". Dit was een Degas, die voor 2,2 miljoen of ruim 7,4 miljoen gul den van de hand ging, een recordprijs voor een doek van deze meester. De zaak is aan het licht gekomen, doordat de aanbieders van acht doeken uit een collectie van galerij Cristallina in Lausanne ontevreden waren over het resultaat van de veiling. Zij spanden een geding aan tegen Cristie's, zeggende dat het veilinghuis had geschat dat de doeken twaalf miljoen dollar of ruim 40 miljoen gulden zouden kunnen opbrengen. De rechter in New York verwierp hun eis tot schadevergoeding van tien miljoen dollar of bijna 34 miljoen gulden, die zij indien den op grond van o m. contractbreuk en fraude. In zijn uitspraak stelde de rechter vast dat Bathurst de waarde van de schilderijen „naar beste kunnen" had geschat en niets wees op fraude. Maar bij het doen van de uitspraak maakte de rechter ook bekend, dat Bathurst in eerdere verklaringen had toegegeven te hebben gelogen over hoeveel schilderijen er wa ren verkocht. Maartje van Weegen naar „Het Capitool" DEN HAAG Maartje van Weegen is met ingang van het nieuwe seizoen toegevoegd aan het team dat wekelijks „Het Capitool", de wekelijkse dis cussierubriek vah de NOS, presenteert. Zij volgt Joop van Tijn op, die adjunct-hoofdre dacteur van Vrij Nederland wordt. Het programma wordt verder gepresenteerd door H. Wigbold en W. Brugsma. T oekomstplannen Salvador Dali MADRID Met trillende, nauwelijks hoorbare'stem heeft Salvador Dali. de 81-jarige Spaanse meester van het surre alisme, gisteren in zijn geboorteplaats Figueras over zijn toekomstplannen gesproken. In een interview dat de Spaanse kerkelijke zender COPE in de Galateatoren van het Dalimuseum in Figueras met de kunstenaar afnam, vertelde Dali dat hij wil teruggaan naar zijn huis in Port LLigat bij Cadaques op de Costa Brava, dat daarvoor door schilders opnieuw ingericht zou moeten worden. Boven dien wil hij het Dalimuseum naar omvang en bezit vergro ten. De schilder ziet verlangend uit naar het bezoek dat het Spaanse koningspaar hem misschien nog deze zomer brengt. Hij heeft met het oog erop al medio juni „Laudato- rio" genoemde verzen geschreven. Het kleine dichtwerk wordt met hemzelf en de toneelspeler Paco Valladares als declamatoren op band opgenomen. re MOSKOU Een zeldza me selectie van buiten landse films in het kader van het 14e tweejaarlijkse filmfestival van Moskou heeft een ware filmkoorts teweeggebracht in de Russische hoofdstad. Voor liefhebbers van geïmpor teerde Westerse cultuur vormt het festival een unieke gele genheid. Voor elke voorstel ling verzamelen zich lange rij en filmenthousiastelingen voor de bioscopen, waar films van Ingmar Bergman, Francis Ford Coppola, Luchino Vis conti en Federico Fellini nu eenmaal niet tot de dagelijkse filmkost behoren. Er wordt driftig gehandeld in kaartjes, terwijl de „druzhinni- ki", vrijwilligers met rode mouwbanden en een inciden tele geüniformeerde politiea gent erop toezien dat de wach tenden zich rustig houden en dat niemand zonder kaartje naar binnengflipt. Het bemachtigen van een kaartje is op zichzelf al een hele toer. Belangrijke culturele evenementen in Moskou wor den in het algemeen pas aan gekondigd als de meeste kaar tjes al verkocht of weggegeven zijn. Vaak is alleen via connec ties aan kaartjes te komen. De taferelen die zich dit jaar rond het festival afspelen lijken echter zelfs voor de inwoners van Moskou die toch al heel wat gewend zijn soms te veel te worden. Verontwaardigd Het weekblad Literaturnaya Gazeta, de belangrijkste cultu rele publicatie in de Sovjet unie. drukte een van de vele brieven af, die verontwaardig de filmfans over de organisatie schreven. De afzender, S. Sudakov, be schrijft hoe hij op 7 juni een bewijsje ontving, waarop hij kaartjes kon afhalen. Het be wijs verstreek diezelfde dag. Hij begaf zich dus 's avonds ij lings naar het aangegeven kaartjesloket, waar hij een rij van ongeveer 3.000 mensen aantrof. Niet lang na zijn aan komst werd het loket gesloten. De honderden woedende wachtenden, die de manager te spreken vroegen, kregen nul op het rekest want de ma nager was naar een balletvoor stelling vertrokken. De vol gende dag keerde Sudakov te rug met zijn bewijsje, uitslui tend om te vernemen dat hij het kon verscheuren. Ondanks de verwarring bij de kaartverkoop zijn zelfs voor stellingen om 7 uur 's ochtends uitverkocht. Er worden 43 speelfilms ver toond, 47 kinderfilms en een groot aantal documentaires. De films dingen in afzonderlij ke categorieën mee naar een van de onderscheidingen. Een ander belangrijk en le vendig onderdeel van het fes tival, dat het breedvoerige motto „Voor humanisme in de filmkunst, voor vrede en vriendschap tussen de landen" meekreeg, is de commerciële filmbeurs in het moderne in ternationale handelscentrum van Moskou. Er kunnen films uit meer dan 100 landen beke ken worden, zo melden de or ganisatoren. Volgens Radio Moskou is er grote belangstel ling voor Russische films. Er zijn meer dan 400 vertoningen geweest voor potentiële bui tenlandse kopers.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6