Omwegen Molenm useum De Valk Iaat zich nu ook kennen in de hotellerie Diïftmdigefioffertje jTer Aarse kweker uitvinder |)lantenworte lspoelmachine Dringen voor veerpont naar Vlietlanden ETEN EN DRINKEN EN MOLENS BEKIJKEN GAAN GEMAKKELIJK SAMEN ~T Ceïdie <3omo/nt Expositie Kaagweek geopend Ouderen willen aangepaste kampeertarieven 5ELEMMERING EXPORT POTPLANTEN WEGGENOMEN ^EIDEN OMGEVING ggidaeSouacmi WOENSDAG 10 ]UU 1985 PAGINA IS Sinds een paar dagen be staat de mogelijkheid uw excellente gebakken paling met tomatensaus te veror beren terwijl u uw blik laat afdwalen naar een molenb- aard in een gerestaureerde fijne kleur groen. „Zo, dat is dus een molenbaard; vreemd, ik had me die al tijd anders voorgesteld", zult u dan met voldoening mogen concluderen, onder wijl met gepaste gulzigheid nippend aan uw glas met een droge witte Elzasser (laten we het op een ietwat kruidige Sylvaner houden). Weer wat verder u neemt vooral uw tijd ervoor kunt u eventueel, als het zeegerecht blijft trekken, uw smaak verrijken met vers gekookte mosselen in witte wijn en kruiden. Hulpstukken daarbij kun nen dan verschillende sau zen en stokbrood zijn. Maar dan nog zal uw aandacht gelijktijdig getrokken wor den door een roebeitel, een holdissel en (even nog een mossel) een kraanzaag. Maar ik maak het, als u mij toestaat, nog iets ingewik kelder. Stel, dat u kiest voor een ossobuco, decora ted with Dutch vegetables, een regelrechte kalfsschen kel met gestoofde Holland se, althans Nederlandse, groenten. Dan nog zult u het niet kunnen laten te kijken naar het model van een wipwatermolen, achter uw rug in de buurt van de electronisch aangemoedigde kassa. Smakelijk eten. Ge niet u maar van uw appel- pannekoek, of uw gries meelpudding met pruimen. Maar alles wat des molens is zal u niet onberoerd la ten. Wat ik u brom. Het is nu eenmaal zo, dat het Leidse Molenmuseum De Valk, ressorterend on der de bewindvoering van drs. M.L. Wurfbain, direc teur van het stedelijk mu seum De Lakenhal, voorlo pig een soort dépendance heeft gevonden binnen de muren van de gastvriende- lijke hotellerie van Ameri- kaansen huize, Holiday Inn genaamd. Dat is een hotel met vele randverschijnse len, gelegen aan de Leidse invalsweg Plesmanlaan, of, beter gezegd, aan de Haagse Schouwweg. Daar kreeg, een jaar of 17 geleden al weer, mister Thomas Voigt de kans om iets groots en concurrerends op te zetten: de eerste schakel van de Holiday Inn-keten op het Europese continent. Tho mas Voigt is er nog steeds, spreekt allang voortreffe lijk Nederlands (hoewel hij, verbaal, de u nog steeds niet van de oe kan onder scheiden), maar hij reist op en neer tussen Leiden, met z'n subtropische binnentuin Holidome, en Innsbruck, waar hij ook adequaat voor ziet in de nogal veeleisende behoefte aan logies met ont bijt. Wat dit verhaaltje be treft slaat het nergens op, maar mister Voigt resideert in Innsbruck helemaal bo venin, at the very top, in een soort penthouse, met uitzicht op de eeuwige sneeuw van Tirol met haar jool. En daar wil hij nog weieens skieën. Eet en kijk Maar nu ter zake. Er ont stond de laatste maanden een vruchtbare samenwer king tussen Molen de Valk en Holiday Inn. Er was ruimte in H.I.'s restaurant, dat „Dutch Mill" heet, voor wat wand- en ruimteversie ring. De onderhandelingen Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen iJH wie u graag in deze rubriek zou willen "^^9 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 4» VMH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pioirrs resulteerden in het door de gemeente Leiden in lang durig bruikleen afstaan van specimina uit het Molsnmu- seum De Valk aan de ee- truimte „Dutch Mill" van de Holday Inn. Het molen museum heeft zoveel prachtige stukken, dat heel wat ervan in het depót be land zijn. Daar is dan nu een oplossing voor gevon den: H.I. heeft kale plekken genoeg om nog wat vertier te kunnen gebruiken. Het gaat om een initiatief, dat gevoed werd door overwe gingen: veel buitenlandse toeristen verblijven in het hotel, met vaak als doel deze typisch Hollandse mo len-attracties te bezoeken: buitendien werden in het interieur van het Dutch Mill-restaurant al geruime tijd molenattributen ge bruikt. Maar eerst moest de hiërar chische weg worden be wandeld. Okay: na toestem ming te hebben gekregen van de Vereniging de Hol- landsche Molen is door de heer Wurfbain en de heer Hendrik van der Lelie, sinds '79 molenaar-beheer der van molen De Valk, een inventarisatie gemaakt van het te exposeren mate riaal. Wat men kon en wil de missen staat en hangt nu te kijk in The Dutch Mill. En manager Max Worms zag inmiddels, na het bere kenen van wat zaken, dat het goed was. Want vlak Max niet uit. Bij hem gaat de hap vóór het molentje. „Zeker weten", zouden sommigen onzer nog steeds zeggen. Uiteraard gaat ook de liefde voor de molen ge woon door de maag. De molenbaafd Molenmuseum De Valk heeft zorg besteed aan zijn collectie in de Inn. Inder daad, daar is de originele molenbaard uit 1802 (Ba- taafsche Republiek), die drs. Wurfbain zo gemak kelijk omgaand met externe relaties „meer een snor" noemde. Maar u dient wel te weten dat een molenb aard „het versierde, uitge sneden stuk hout onder aan het windpeluw" is. Onder de kap, dus. De semi-per- manente molen-collectie in het Dutch Mill-restaurant omvat verder verder een „speciaal ingerichte" vitri ne met kleinere attributen, zoals Delftsblauwe 17e eeuwse tegeltjes, kopjes en, jawel, schoteltjes, een pijp en „veiligheidsbrilletje". Maar over dat laatste kan ik u helaas niet genoegzaam inlichten. Na de ijssorbet moest ik werkelijk elke verdere journalistieke ar beid opgeven. U zult dus zelf moeten komen om te eten en te drinken en dan links en rechts uw molen kennis proberen op te ha len. Het voornaamste, even wel, blijft dat u molentjes ziet binnen de culinaire context. Als er maar wat beklijft, na de spijsverte ring. Di ER AAR „Hier is het Hoewel de plantenwortel- pnder. Er is er maar één spoelmachine nog menige op de hele wereld". fgelo t tijirots toont Floor van En- ïerdi\en (41) uit Ter Aar zijn ^^kvinding: een planten- [ï/yn^rtelspoelmaehine. Als ?rAgïes goed gaat neemt de 'kinderziekte' vertoont, kan deze wel 35.000 plan ten per week spoelen. Floor van Engelen heeft de machine ontworpen in samen werking met een machinebou wer in Hillegom, die er octrooi j- j wei ui iiincKuiii, uie ci uiui 'erAoednieuwe vinding de 0p aangevraagd heeft. Het ilta :enkweker een hoop •rk uit handen. „Het be ent een besparing van •1 zestig procent ar- lidskracht", meent hij. laar ook kan het inge- euze apparaat een be- hgrijke ontwikkeling in export van kamerplan- n betekenen. Het ar- Kdsintensieve spoelen de wortels vormt nog de bedoeling dat de planten- wortelspoelmachine zoals het woord al zegt allerlei kamerplanten en snijbloemen van zand, insecten en andere ongerechtigheden ontdoet. Dit gebeurt nu nog altijd met de hand. „Dat is een heel gedoe met emmertjes water, waarbij kwetsbare planten veel te lij den hebben en zelfs nogal eens knakken. Bovendien moet je na vijf planten het water in alle emmers verversen", ver- ;ijd een belemmering telt Van Engelen, die zelf ro- •r de uitvoer van pot- zenkweker is met 6000 vier- ,ten op grote schaal. kante meter êrond en zich ook. bezighoudt met het opmaken van bloemstukken. Het abso luut schoon-zijn van de plan ten en bloemen is een voor waarde voor export hiervan. Springstaart De Plantenziektekundige. Dienst controleert alle plantjes die voor de export bestemd zijn. „Er mag geen bacterie, spint, aaltje, luis of springs taart aan de blaadjes en wor tels zitten. Anders wordt de hele partij weer terugge stuurd", zegt Van Engelen. De hele rompslomp van het spoe len remt veel exporteurs. Het kost te veel arbeidskracht, geld en water. Het is daarom niet verwonderlijk dat ver schillende exporteurs in Ne derland inmiddels erg enthou siast gereageerd hebben op de nieuwe vinding. Volgens Van Engelen heeft de oplossing van het spoelpro- bleem in het verleden al meer exporteurs en kwekers bezig gehouden. Dat het er nooit eerder daadwerkelijk van ge komen is, wijt hij aan een ge brek aan durf. In één van de grote hallen van zijn bedrijf heeft de heer Van Engelen zijn uitvinding opge steld. Voordat de planten de machine in gaan, worden de wortels van het ergste zand en modderklonten ontdaan. Daar na wordt de plant met kluit tussen twee sponsbanden ge klemd en legt een 7 meter lan ge weg door een spoelunit af. De unit bevat 80.000 liter wa ter in een gesloten systeem. „Het klotsende water verwij dert alle rommel. Het zand wordt opgevangen door een filter", legt Van Engelen uit. Tere planten gaan er wat lang zamer doorheen en krijgen minder waterdruk te verdu ren. Vervolgens worden de planten in zeildoek gewikkeld Uitvinder Floor van Engelen toont een plant die na behandeling met schone wortels uit de planten- wortelspoelmachine tevoorschijn komt. en na keuring door de PD op „Want hij loopt nog niet zo ge- dienen. „Degenen die er niet transport gesteld. smeerd". voor voelen om het spoelen met de hand te doen. komen Het is de bedoeling dat er bin- Ondanks de mankementen bij mij terecht. En dat kunnen nen een half jaar een tweede heeft de heer Van Engelen er getuige de reacties van ex- spoelmachine op het terrein hoge verwachtingen van porteurs in Nederland, best van Van Engelen komt. „Ho- „zijn" machine. Bij voldoende veel zijn", is het optimistische pelijk een verbeterde versie", animo zou hij er wel eens een oordeel van Van Engelen, voegt de kweker daaraan toe. flinke duit aan kunnen ver- JEANNETTE SCHREUDER wasschikt als modieuze J i^ihoudertas is voor u wan- toel^er u ons een nieuwe oveionnee opgeeft. De afme- jj^jigen zijn 19x 11 x8cm. ■aartf nieuwe abonnee wacht ing ik een hartelijk welkom: re^jze krijgt de krant de ,fSprffste twee weken gratis ninii itralNoteer als nieuwe abonnee ingaande. «ktf"""-- ójk Adres: ifgelp 7 Telefoon: (voorcontról* be jorqing) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratisJ Daarna wordt het abonnement betaald per: maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro Stuur als dank het koffertje aan: üaam:I tdres: ten Postcode/plaats:j >1 iotl Shiui deze Bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, ir vpSOOVD Den Haag (postzegel mei nodig). is 15 00 u a iezorgd. VOORSCHOTEN De veerpont tussen Voor schoten en Vlietland blijkt een goede greep te zijn geweest. Terwijl het weer nog niet uitbundig uitnodigt tot sportieve rekreatie, wordt het pontveer druk gebruikt. Zaterdag waren er rond 600 passagiers, zondag was dat aantal al boven de duizend en gisteren kwamen behalve de sur fers, fietsers en wande laars ook veel moeders met kinderwagens. „We hebban geen tijd om even uit te rusten. We moe ten heen en weer, want de pont is steeds vol", aldus pontbaas Dick van Keulen, die met zijn maat ontzettend blij is gewoon weer aan de bak te zijn. Het faillissement van Englebert in Voorscho ten maakte hem werkloos en als specialist in dieselmotoren krijgt hij thans weer de gele genheid om zijn vaardigheid te tonen. De pont ziet er blin kend uit en de motor loopt volgens insiders „als een zon netje". Tot vreugde van ie dereen wordt de Vlietwijk geen parkeerplaats voor au to's. Automobilisten proberen nog steeds de acht kilometer lange omweg via de Europa- weg in Leiden of via de slui zen in Leidschendam. Vele Voorschotenaren zien via de veerpont voor het eerst het grote rekreatiege- bied recht tegenover het dorp. De prijs van de over tocht, 50 cent voor wande laars en 75 cent voor fietsers, wordt graag betaald, want thans is het weer mogelijk een „Vlietje" te pikken, ook voor de ouderen. In de prak tijk blijken de surfers nog de meeste zorgen te baren. Een surfplank op wieltjes neemt immers dé plaats in van vele wandelaars. WARMOND Meer dan honderd oudere inwoners van Warmond vermaakten zich gistermiddag met het programma van Henk Out. Deze feestmiddag werd aangeboden door de jubilerende Watersportvereniging De Kaag. De Kaagweek was voor de Vereniging tot Viering van War- monds Feesten reden voor een grote partij in het Park Groot Leerust. In groten getale amuseerde men zich met de muziek van The Old Black Horse Saloon Band. De muziek en bartte- que verdreef de frisse temperaturen. Ook jeugdsoos Ut Sloe- pie kan terugzien op een geslaagde avond met Franse kaas en wijn. Eerder op de avond opende mevrouw Vollebregt de tentoon stelling „De Kaag en de Warmonders". De expositie straalt een Kaagsfeer uit. Tal van foto's, schilderijen, modellen en trofeëen geven een beeld van het watersportgebeuren op De Kaag en de gang van zaken binnen de watersportvereniging. De expositie loopt tot en met 20 juli# Vanavond om 19.00 uur wordt op het pleintje bij de Pomp een modeshow gehouden van zelfgemaakte kledingstukken met als onderwerp „het watergebeuren". Om 20.00 uur be gint in de feesttent in het park Groot Leerust de bingo avond. Bij jeugdsoos Ut Sloepie wordt vanaf 20.15 een swing avond gehouden. KATWIJK De vele bejaarde gebrui kers van het kampeerterrein Zuid zou den aangepaste tarieven moeten beta len. Zeker wanneer de gemeente in de komende periode besluit de prijzen fors op te trekken. Met dat verzoek heeft zich een delegatie kampeerders gericht tot de leden van de commissie voor fi nanciën die moeten beslissen over de tarieven voor 1986. Het college had eerder al besloten een algemene verhoging van drie procent door te voeren voor zowel de Zuid als de camping De Noordduinen, waarbij de Zuid pas met een extra verhoging van zes procent geconfronteerd zou worden wanneer hier het renovatie plan in gang wordt gezet. Bij de verbe tering van de vaak hopeloos verouder de accommodatie gaat de gemeente uit van een kostendekkend kampeertarief, wat inhoudt dat de prijzen in de ko mende vier jaar steeds met negen pro cent moeten worden verhoogd. De ge meentelijke plannen hebben nu bij veel kampeerders de angst doen ontstaan, dat de tarieven op den duur niet meer op te brengen zijn. De heer Boenders, die zelf al 32 jaar lang een plaatsje op de camping heeft, wees erop dat nogal wat huisjes-eigena ren inmiddels de zestig zijn gepasseerd en rond moeten komen van een AOW- uitkering. Hij bepleitte voor deze groep een zogenaamde gliidende schaal te hanteren, waarbij rekening gehouden wordt met het aantal jaren dat men in Katwijk verblijft. Paarden- sportdagen in Stompwijk STOMPWIJK Komend weekend worden in Stompwijk weer de tradi tionele Paardensportda- gen gehouden. De Hard draverijvereniging „Nooit Gedacht" die vorig jaar het 75-jarig bestaan vier de, begint het feest vrij dag om 19.00 uur met een feestelijke mars door het dorp met medewerking van het Fanfarekorps Ju liana. Aansluitend daarop wordt op het feestterrein aan de Dr. van Noort- straat een kindercross- fietsrace gehouden. Vrijdagavond om 21.30 uur treedt in de feesttent het Tony Martin Kwartet op. Zaterdag worden voor het eerst in Stompwijk de keuringen van het Nederlands Rijpaard en Pony Stamboek (NRPS) voor Utrecht en Zuid-Holland ge houden. Het stamboek is een fokkersorganisatie die zowel rijpaarden als ponys omvat en het fokken heeft tot doel te kunnen voldoen aan de hoge eisen van de huidige rijsporL De kinderen worden om 10.15 uur verwacht voor de Kinder show Wonderland van Alfons Brom. Stompwijkse kinderen doen van 14.30 tot 16.30 uur mee aan de pony- en paarden- springwedstrijd: Om 19.00 uur is er op het feestterrein een bromfietsrace en in de tent een optreden van Disco „Fi refly". Zondag 14 juli zijn er de Natio nale Ponyrennen, aanvang 12.30 uur, met drie koersen voor de verschillende stokma- ten. Een middag met ongetwij feld veel plezier en spanning waarbij het feestterrein voor kinderen tot 14 jaar gratis toe gankelijk is. Aanmelding kan nog geschieden bij C. A. van den Bosch, Meerlaan 1, Stomp wijk, tel. 01715-1822. 's Avonds om 19.00 uur is er weer een mars van Juliana waarbij ie dereen letterlijk wordt opge trommeld om mee te doen aan het uit de middeleeuwen stam mende katknuppelen. (Voor dierenvrienden: de kat is ver vangen door een envelop met een geldprijs). Maandag is er het hoogtepunt van het Stompwijkse feest: de Kortebaandraverij om de Gro te Prijs van Stompwijk. Het prijzenpakket is groot 8.500 gulden en er hebben zich al een record aantal deelnemers onder wie Guus Knijnenburg, de kampioen van vorig jaar, gemeld. De totalisator is uiter aard weer aanwezig. De Paar- densportdagen worden maan dag 15 juli om 23.00 uur beslo ten met een groots vuurwerk. Overbodig te zeggen dat op het feestterrein weer veel kermis attracties aanwezig zijn. vitrine in Holiday Inn die een detail van de Molen De Valk- illectie in een uitnodigend daglicht plaatst.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15