ieidócSowa/nt Bouw school aan Vliet begint na de vakantie STAD OMGEVING Protest tegen uitbreiding van Boerhaavecomplex IL krijgt in 1986 iderdagverblijf Gastvrijheid voor alleengaanden Wethouder: 'Meer parkeerruimte bij Schuttersveld nodig' WOENSDAG 10 JULI 1985 PAGINA 13 feN Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) krijgt tie waarschijnlijkheid een crèche waar personeelsleden bt ziekenhuis hun kinderen kunnen onderbrengen. Uit (quête is gebleken dat de behoefte aan een dergelijke op- Jrg groot is; tweehonderd mensen zouden er direct gebruik ■lien maken. Volgens AZL-directeur J. Peters kan de crê- pgelijk al per 1 januari 1986 gaan draaien. Dit meldt Cen- liet personeelsblad van het AZL. van dit jaar is aan 5000 AZL-personeelsleden gevraagd van een crèche vinden. Er kwamen ruim 800 reacties waaruit duidelijk bleek dat kinderopvang zeer gewenst alve de 200 die er direct gebruik van willen maken, zei- ïg eens 400 mensen dat Winkelpand gekraakt LEIDEN Ongeveer 12 krakers hebben bezit genomen van een voormalige bloemenzaak aan de Haven 23. De krakers zijn het pand afgelopen maandagnacht binnen gekomen. De winkel en het bovenhuis staan al zeker twee jaar leeg. Met de eigenaar van het pand is overeen geko men, dat de krakers mogen blij ven, zolang de noodzakelijke res tauratiewerkzaamheden aan het gebouw nog niet zijn begonnen. De eigenaar wil het pand restau reren, maar wacht nog steeds op subsidiegelden. MAN MET HAND IN MACHINE LEIDEN Een 34-jarige Leidenaar, werknemer bij het Rijnlandse metaalver werkingsbedrijf aan de Zoe- terwoudseweg, kwam gis teravond omstreeks half ze ven met zijn hand in een metaalsnijmachine terecht. Drie vingertoppen werden afgesneden. De man is met de drie toppen van de vin gers naar het Academisch ziekenhuis vervoerd. Of de toppen nog aan de vingers gezet kunnen worden, is niet duidelijk. Man ligt weken dood in woning LEIDEN Een 81-jarige man uit de Evertsen- straat heeft sinds 18 juni dood in zijn woning gele gen. Een buurtbewoner, die vond dat hij de man zo lang niet had gezien, ging gistermiddag om streeks 12 uur de woning van de bejaarde binnen. De man was een natuur lijke dood gestorven. Computer gestolen LEIDEN Vanuit het Zoölogisch labo ratorium aan de Kai- serstraat is een com puter met disc-drive en monitor gestolen, alsmede een filmzon en een koffer. De waarde van het ge stolen spul bedraagt zeker 8500 gulden. Het is niet duidelijk hoe de dieven het pand zijn binnenge komen. Grondwater niet verzuurd LEIDEN Het grondwater in Zuid-Hol land is niet verzuurd. Dat antwoordt het dagelijks bestuur van de provincie op vra gen van statenlid G. Brouwer (PvdA). Het statenlid had vragen gesteld naar aanlei ding van een rapport van het KIWA waar in melding wordt gemaakt van een steeds verdergaande verzuring van het grondwa ter. Mestoverschotten en luchtverontreini ging van de industrie zijn daar de belang rijkste oorzaken van. Volgens Gedeputeer de Staten is het nitraatgehalte onder de Zuidhollandse bodem nog ver onder de wettelijke normen voor drinkwater. De klei- en veenlagen beschermen volgens GS het grondwater voorlopig nog tegen vervui ling. Marineschepen in Scheveningen SCHEVENINGEN Het permanente Mijnenbestrij- dingseskader van de Navo, Standing Naval Force Chan nel (Stanavforchan), bezoekt van 11 juli tot 15 juli de Scheveningse haven. Dit multi-nationale eskader be staande uit vijf schepen, te weten; Hr. Ms. Delfzijl te vens vlaggeschip, HMS Led bury en Middleton uit het Verenigd Koninkrijk, FGS Cuxhaven uit de Duitse Bondsrepubliek en BNS Du- four uit Belgie. de toekomst behoefte aan een crèche. Het lekostigt het kinderdag- zelf, maar zal wel een van de ouders vragen, iche zal moeten worden igd in het „oude" zie- omdat er in de nieuw- geen rekening mee is den. de academische zieken- van Utrecht en Leiden momenteel geen ruim- kinderopvang. In de ziekenhuizen zijn crê- vaar 25 tot 30 kinderen laatsje kunnen vinden, tschieter met 50 kinde- aargelaten. De wachtlij- jn erg lang, ze lopen uit- 50 tot 70 kinderen. In igen moeten de ouders »el geduld hebben, daar pas na twee jaar een vrij. De crèches in Am- kosten een ton per xwijl die van Rotterdam igt) een jaarlijkse inves- vier ton vraagt. Het damse verblijf is overi- lleen bestemd voor kin van vrouwelijke perso- :den. werd op het AZL het pgevat een crèche op po- Zetten, maar de belang- was niet zo groot en zag het ministerie van ■wijs en Wetenschappen het plan. Tegenwoor- de overheid wat meer icipatie-bewust" en heb- 'e personeelsleden veel behoefte aan opvang kinderen. De Leidse rsiteit opende vijf jaar al een kinderdagver- 'oor het kroost van stu- en personeelsleden. LEIDEN Na de bouw- vakkantie, op 5 augustus, wordt begonnen met de bouw van de openbare binnenstadsschool aan de Vliet. De bouw neemt ongeveer een jaar in be slag zodat de school nog voor de start van het schoolseizoen '86-'87 de deuren kan openen. De te bouwen binnenstads school is in heel Leiden be roemd en berucht. Het schoolgebouw is inmiddels dan ook (op papier) door heel Leiden verhuisd. Aanvanke lijk was het de bedoeling de school op het Ir. Driessen- plein te plaatsen, later volgde nog de Garenmarkt. Het werd uiteindelijk het terrein van de voormalige drukkerij Sijthotf aan net pittoresKe stadsgrachtje de Vliet. Juist vanwege het historische karakter van deze direct ach ter de Doezastraat gelegen buurt, regende het protesten tegen de gemeentelijke plan nen. Volgens veel buurtbe woners verstoorde het mas sieve, circa 9 meter hoge, schoolgebouw het historische gezicht van de buurt. Er wer den zelfs in eigen beheer te keningen gemaakt van wo ningen die mogelijk in plaats van de school gebouwd zou den kunnen worden en beter zouden passen in de omge ving. Het mocht niet baten. De be zwaren werden alle afgewe zen en de bouw van de school zal na jaren discussies en plannenmakerij eindelijk doorgang vinden. De leerlin gen van de Drie October- school zullen er in onder ge bracht worden. Na de vol tooiing van het schoolgebouw wordt de Drie Octoberschool opgeheven. Door de gemeente zal ge tracht worden schade en overlast in de buurt zoveel mogelijk te beperken. Zo zul len ondermeer de 'hei'-palen in de grond geboord en niet geslagen worden. De komen de weken zullen de huizen van de omwonenden gein-, specteerd worden opdat, wanneer onverhoopt toch enige schade aan de huizen ontstaat, deze op de aanne mer verhaald kan worden. Om verkeersoverlast in de wijk te vermijden, zal het bouwverkeer alleen van de Molensteeg gebruik mogen Het fraaie grachtje met rechts het bouwterrein voor de nieuwe maken. school. LEIDEN/DEN HAAG Met als motto Alleen uit, gast vrijheid voor alleengaanden" beginnen zestien restaurants in Den Haag nog deze zomer een proefcampagne. die erop is gericht de dienstverlening aan individuele bezoekers te ver beteren. Lukt het, dan krijgt de actie in het najaar een lan delijk karakter. Het idee om de entree en het verblijf van gasten die in hun eentje een restaurant bezoeken iets plezieriger te maken, is afkomstig van de werkgroep „Individu en recreatie" van de Stichting Recreatie. Ons land telt twee miljoen mensen (on gehuwd, gescheiden, weduwe, of weduwnaar), die soms al leen een restaurant of theater bezoeken, of op vakantie gaan. Daarnaast zijn er nog tienduizenden Nederlanders die er onafhankelijk van hun partner of gezin op uit trekken. „In restaurants zijn te weinig tafels voor alleengaanden. De één- of tweepersoonstafels zijn vaak slecht gesitueerd (het klassieke beeld: tussen de klapdeur en de muur)", stelt de werkgroep. In hotels zijn de prijzen van éénpersoonskamers meestal verhoudingsgewijs hoger dan van tweepersoonska mers. Dit is al niet beter als iemand voor zichzelf een appar tement of een zomerhuisje wil huren. De eerste stap die hierin verandering moet brengen wordt gezet door zestien restaurants in de regio Den Haag en Sche veningen. Alle benaderde restaurants zijn herkenbaar aan een vignet, waarop een groen figuurtje is afgebeeld in de vorm van een stukje uit een legpuzzel. En wat er in die puz zel nu precies ontbreekt, daar gaan de restaurants enthou siast naar op zoek. Als goede gastheren zullen de ondernemingen hun bezoe kers éénpersoonstafels aanbieden, „maar niet in een een zaam hoekje". Een groot aantal restaurants zal de klant als deze daar geen bezwaar tegen heeft, of er uitdrukkelijk om vraagt uitnodigen om aan een zogeheten „aanschuif- tafel" plaats te nemen, waar men dan samen met anderen kan eten. DEN HAAG/LEIDEN Voorzitter van de winke liersvereniging Haarlem merstraat/De Camp, sla ger A.W. van der Zon heeft gisteren voor de Raad van State geprotes teerd tegen de uitbreiding van het museum Boerhaa- ve, waardoor een aantal parkeerplaatsen zouden verdwijnen. De restauratie van het Boer- haave-complex in De Camp is inmiddels in volle gang, nadat GS er al eerder toestemming voor gaven. Behalve restaura tie van dit complex is ook eni ge uitbreiding nodig om het er straks te vestigen museum vol doende ruimte te geven. De advocaat van de heer Van der Zon stelde dat GS voorba rig hebben gehandeld door toestemming voor de restaura tie en het wijzigen van het be stemmingsplan te verlenen Dit omdat de provinciale com missie AROB juist niet voor die uitbreiding was. De advo caat vroeg zich af waarom GS geen advies aan deze commis sie had gevraagd. Hij hield de Raad van State voor dat er ooit 450, deels illegale, par keerplaatsen in de wijk gesi tueerd waren. Door nieuw bouw in de buurt en de restau ratie van het Boerhavecom- plex zou dit aantal geredu ceerd worden tot 180. Een aan tal dat nodig was voor de au to's van de buurtbewoners, er zou geen ruimte overblijven voor het winkelend publiek, betoogde hij. Door de uitbrei ding van het Boerhaavecom plex zouden er nog eens 36 (il legale) parkeerplaatsen ver dwijnen. „Ik heb zeker 33 pro cent minder omzet per week doordat de mensen niet bij mijn winkel kunnen komen. Vroeger moest ik vijf varkens, drie koeien en anderhalf lam slachten en dat is nu met de helft verminderd. Daaraan merk ik het", aldus de slager gistermiddag bij de Raad van State. Vertegenwoordiger van Gede puteerde Staten, mevrouw Zuidam, stelde dat GS hadden ingestemd met het plan van wege het spoedeisende karak ter van de zaak. Bovendien betoogde zij dat de winkeliers geen rechten kon ontlenen aan de aanwezigheid vamn illegale parkeerplaatsen. Een verte genwoordiger van de gemeen te Leiden wees er op dat met de uitbreiding van het com plex zeker geen 36 parkeer plaatsen maar hooguit vijf of zes parkeerplaatsen gemoeid zijn. Staatsraad Kamperman stelde vast dat de uitbreiding van het Boerhaavecomplex niet in strijd is met het bestemmings plan en dat niet gesproken kan worden van ontrekken van parkeerplaatsen omdat er in het bestemmingsplan niet van parkeren op die plaats wordt uitgegaan. Wel vroeg hij zich af in hoeverre G.S. de commissie AROB had moeten horen, voordat zij toestemming voor de wijziging verleenden. Uitspraak 20 augustus. Speelse zijde-aapjes, het hangende luipaard, een kruipende boa-constrictor en exotische vogels zijn de hoofdrolspelers in de Walt Disney-film „Dieren van de Zuidamerikaanse jungle", die zondagmiddag in het Rijksmuseum voor Volken kunde wordt gedraaid. De voorstelling begint om drie De VVD-fractie in de Leid se gemeenteraad zal tot 13 augustus geen fractie- spreekuur houden. Voor dringende problemen zijn de fractieleden thuis be reikbaar. Leidse Lakenteesten Het welslagen van de Leidse Lakenfeesten is vooral afhan kelijk van het weer. Het moet geen goed weer zijn en geen slecht weer. Want als het geen strandweer is, maar het ook niet regent, dan zal het publiek in groten getale naar de stad komen. Aldus burgemeester C. Goekoop gistermiddag tijdens een bijeenkomst met organisa toren en sponsors van de Leid se Lakenfeesten, die komende maandag van start gaan. Het programma werd door hem als „ambitieus" omschreven. „Toch zal het een bescheiden start zijn van een manifestatie die jaarlijks gaat terugkeren om de stad Leiden van haar mooiste kanten te laten zien", aldus de burgemeester (rechts). Hij greep de bijeen komst aan om het eerste! exemplaar van de speciale feestkrant te overhandigen aan hoofdsponsor J. Goedege- buure van de Nutsspaarbank. INVESTEERDERS VRAGEN VERDUBBELING 0 LEIDEN Het onder zoek van de Leidse Vere niging voor Industrie over de parkeersituatie op het toekomstige Schuttersveld had nog maar nauwelijks het daglicht gezien of de belangrijkste conclusies er uit werd van hogerhand bevestigd. Terwijl hij het rapport gisterochtend in ontvangst nam, gaf wet houder J. Peters (verkeer en ruimtelijke ordening) toe, dat er aanmerkelijk meer vraag naar parkeer ruimte op het Schutters veld is dan aanvankelijk werd verwacht. Peters heeft dit opgemaakt uit de onderhandelingen die met toekomstige investeerders voor het Schuttersveld zijn ge voerd. Van diverse zijden zou geklaagd zijn, dat in de plan nen te weinig rekening met parkeren is gehouden. Daar waar de gemeente het aantal parkeerplaatsen beperkt had gehouden, omdat hier bij uit stek sprake is van een knoop punt van openbaar-vervoer, is van diverse zijden om verdub beling van het aantal parkeer plaatsen gevraagd. „De afwe ging voor het college is, vast houden aan het in het bestem mingsplan opgenomen aantal parkeerplaatsen of nieuwe be drijven naar Leiden halen". De wethouder acht het laatste het verstandigst en wil de raad voor gaan stellen de parkeer- faciliteiten op en rondom het Schuttersveld uit te gaan brei den. Op de omvang ervan, wordt nog gestudeerd. Voor de eerste kantoren die zich op het Schuttersveld gaan vestigen, is de nood niet zo hoog. Deze kunnen terecht in de te bouwen parkeergarage bij de Schuttersveste die 600 plaatsen moet gaan bevatten. Het probleem komt pas aan de orde wanneer de tweede lich ting bedrijven arriveert. Voor die tijd moet de gemeenteraad een uitspraak doen over de aan te leggen parkeerfacilitei- ten. Volgens Peters zijn er drie mo gelijkheden voorhanden om het aantal parkeerplaatsen uit te breiden. In de eerste plaats is in het bestemmingsplan Sta- tionsbuurt de bouw van een parkeerdek achter de flats aan de Morssingel opgenomen, een variant die in het rapport van de LVI als „niet nuttig" van de hand wordt gewezen. Daar naast acht Peters het mogelijk om in samenwerking met het Academisch Ziekenhuis een parkeergelegenheid tot stand te brengen. Bij het AZL be staan al langer plannen in deze richting daar voor de nieuwbouw nog geen passende parkeergelegenheid is gereali seerd. Tenslotte houdt Peters er re kening mee, dat de extra par keerplaatsen op het Schutters veld zelf worden gerealiseerd, zoals door de LVI is aanbevo len. In dat geval dient er woon- dan wel parkeerruimte uit de plannen geschrapt te worden. De suggesties van Peters ko men dan wel niet precies over een met de aanbevelingen van het rapport, maar de LVI is voorlopig tevreden. Peters kreeg het rapport uiteindelijk voor het eerst onder ogen en was zodoende niet in staat ge weest kennis te nemen van de suggesties van de LVI. Het onderzoek had mede de bedoeling „een beter overleg met de gemeente te forceren' en dat is in ieder geval gelukt, getuige de toezegging van Pe ters de LVI te zullen betrek ken in het overleg over het Schuttersveld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13