3ïeagan haalt uit: Cerrorisme is Jborlog tegen VS Nationalisering Slavische heiligen door Praag faalt Veroordeling met gouden randje voor makers van valse dagboeken Hitier Krokodillenguerrilla in dierentuin van Stockholm Libanese moslim leidersgaan verzet tegen Israël opvoeren l^acifisten getogen bij ^lussisch rnnisterie Regering Sri Lanka en Tamils praten over beëindiging geweld 'AOIJITENLAND £eidóc6ouowit DINSDAG 9 JULI 1985 PAGINA 5 toot-Brittannië en ïentinië hervatten handel (Van onze correspondent Roger Simons) ^»IDEN Groot-Brittamie en Argentinië onderhou- sinds middernacht cpnieuw handelsbetrekkingen, je werden ruim drie aar geleden stopgezet ten ge- be van het Falkland-onflict. Van Britse zijde wordt foopt, dat nieuwe handel tussen beide landen het de- pratische regime var Argentinië zal versterken, [den rekent dan ook op enige waardering van Bue- Aires voor wat het noemt „dit gebaar van goede De gewijzigde Britse houding zou mettertijd ook t inen leiden tot het ha-stel van de diplomatieke be- ikingen met Argentiiie. Maar dan moet dit land 5t erkennen, dat de Falklandoorlog afgelopen is. pr de soevereiniteit von de Falkland Eilanden, die ir de Argentijnen nog steeds wordt betwist, valt vol- is de Britten hoe dan nok niet te praten. STOCKHOLM Henry, de naar anciënniteit oudste krokodil in de dierentuin van Stockholm, heeft twee tenen verloren in een machts-' strijd met een rivaal die „Castro" heet en die een geschenk is van de gelijknamige leider van Cuba. Jonas Wahlstrom, de directeur van het aquarium van de dierentuin, liet weten dat hij van plan is het kroko- dillenwater te herdopen in Klein Cuba", vanwege de guerrilla tussen de 13-jarige Henry en zijn 7-jarige uitdager. Castro probeert, sinds hij in '81 uit Moskou in Stockholm arriveerde, de baas te spelen in het krokodillen verblijf. De agressiviteit van Castro vervulde bezoekers die in juni in de dierentuin waren met afschuw. Hij ving een jong aapje en beet het in één keer in tweeën. Bovendien bewees de Cu baanse pretendent vorig jaar zijn superieure viriliteit door 13 jongen te verwekken, tegen Henry maar 4. GOLF VAN GEWELD TEGEN OPPOSITIE IN ZIMBABWE HARARE In Zimbabwe zijn zeker één dode en verscheidene gewonden gevallen, als gevolg van ge weld tegen tegenstanders van premier Robert Mu gabe, die de vorige week gehouden verkiezingen heeft gewonnen. In zwarte woonwijken rond de hoofdstad Harare zijn zeker 600 huizen van aanhan gers van oppositieleider Joshua Nkomo en bisschop Abel Muzorewa verwoest. Na zijn verkiezingswint verklaarde Mugabe dat politieke tegenstanders die zich niet bij zijn politiek willen neerleggen, het land beter kunnen verlaten. Verder kondigde hij aan van Zimbabwe binnen vijf jaar een een-partijstaat te willen maken. De jeugdbngade van Mugabe's ZANU-PF partij maakt zich al langere tijd schuldig aan intimidatie van en geweld tegen politieke tegen standers. Waarnemers wijzen er echter op dat de ZANU-PF ook zonder intimidatie van tegenstanders de verkiezingen zou hebben gewonnen. Valsemunterij in gevangenis Sydney SYDNEY De Australische politie heeft een enorme vervalsingszaak ontdekt in een streng bewaakte gevangenis in Syd ney. In de gevangenis werden aan de lo pende band 20-dollar biljetten gemaakt en valse documenten. Ook maakten de ge vangenen valse bewijzen van invrijheid stelling en smokkelden die uit de gevan genis. Op die bewijzen werden voor dui zenden dollars voedsel, goederen en ande re vormen van bijstand voor ex-gedeti neerden vergaard. Tevens werden valse geboortecertificaten en rijbewijzen ge maakt. De zaak wordt in Australië hoog opgenomen en de oppositie in het parle ment heeft het vertrek van de verant woordelijke minister John Akister geëist. 1700.00b 51.50 76.00e 164.50 107*50 76.80 120!30b O JSUSHINGTON Presi- SuSnt Reagan heeft Iran, JJ^bië, Noord-Korea, Cuba 57.00 Nicaragua ervan be- wio) fiuldigd dat ze beheren „een nieuwe interna- mso |nale versie van Moord De Sovjet-Unie heeft ^•£|n „nauwe band rret al 24oioo Ize terroristische staten", 57,609dus Reagan in eer toe- raak op de conventie |n de Amerikaanse orde ien p advocaten. 295,50 i president ging niet in op 148301 gÜzelingscrisis var Bei- 303[oo fet. Ook gaf hij niet aan hoe 136 50 I ^et terr°risme denct aan i56ioo pakken. Opvallend was irder dat hij Syriè niet 28!zo ëer rangschikte onder de landen van die het terroris me steunen. De Syrische pre sident Assad heeft de VS ge holpen bij het vrijkrijgen van 39 Amerikanen die meer dan twee weken gegijzeld werden in Libanon. Het stra tegische doel van het terro risme is volgens Reagan dui delijk: de VS in de war bren gen, de buitenlandse politiek verstoren of wijzigen en tweedracht zaaien tussen Amerika en zijn bondgeno ten. „Kortom, ervoor zorgen dat we ons terugtrekken, ingraven en een fort Ameri ka worden. Ja, hun werkelij ke doel is ons uit de wereld te bannen", aldus Reagan. De vijf genoemde staten worden volgens Reagan ge dreven door een gemeen schappelijke haat tegen de VS. Dit betekent volgens de Amerikaanse president dat deze staten oorlogsdaden ple gen tegen de VS. Het inter nationaal recht geeft een land dat het slachtoffer is van oorlogshandelingen het recht zich te verdedigen, al dus Reagan. Volgens cijfers van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken hebben er vorig jaar over de gehele wereld 713 terroristi sche aanslagen plaatsgevon den: 40 procent meer dan in 1983. 23 procent van deze aanslagen was gericht tegen Amerikanen of Amerikaanse eigendommen. In een reactie verklaarde de Iraanse pre mier Moesavi dat „de wortel van het terrorisme juist in Washington en Tel Aviv ligt". TREIN RAMT HUIS Reddingswerkers zoeken in het voorste sche plaatsje Saint-Pierre-Du-Vauvray met ners, een ouder echtpaar, gewond. Bij het treinstel naar slachtoffers van het ongeluk een snelheid van 160 kilometer per uur te- ongeluk zijn acht mensen om het leven ge- dat gisteren in Normandië plaatsvond. De gen een vrachtwagen. De trein ontspoorde komen en er vielen ruim vijftig gewonden, passagierstrein, die opweg was van Le Ha- en ramde een vijfhonderd meter verder Onder de gewonden bevinden zich Neder- vre naar Parijs, botste bij het Normandi- gelegen huis. Daarbij raakten de bewo- landers, Britten en Amerikanen. BEIROET De Libanese moslimleiders hebben vanochtend laten weten dat het verzet vanuit Li banon tegen Israël opge voerd zal worden. Tevens beschuldigden zij de Ame rikaanse regering ervan dat zij Libanon wil straf fen voor de strijd tegen Is raël. De Libanese leiders zeiden dit in een verkla ring, die werd uitgegeven na het overleg met de Sy rische president Assad in Damascus. Verder verklaarden zij dat de Amerikaanse boycot van het vliegveld van Beiroet ge zien moet worden als een vergelding voor de kaping van het TWA- vliegtuig en de daarop volgende gijzeling van veertig Amerikanen. De kaping van het TWA-toestel werd uitgevoerd door de ex treme fundamentalistische Hezbollah (Partij van God), maar de belangrijkste eis van de kapers vrijlating door Israël van de Zuidlibanese gevangenen werd door sji- 'itenleider Berri overgeno men, die zich had opgewor pen als bemiddelaar tussen de VS en de kapers. Tijdens het dertien uur durende overleg in Damascus zijn maatregelen getroffen om de veiligheid in West-Beiroet, met name op en rond het in ternationale vliegveld, te vergroten. De vraag is of deze maatregelen uitgevoerd gaan worden, omdat de afge lopen dagen in West-Beiroet gevechten hebben plaatsge vonden tussen sji'iten en druzen. 130,00 161,50 26!40 1 jSKOU De Moskouse po le heeft gisteravoid een 4d gemaakt aan een letoging de buurt van het Rissische jnisterie van defensie door groepring die het herstel n het vertrouwen tissen de Vjet-Unie en de verenigde iten wil bevorderen ven vrouwen van (e groep 8den zich met bloemen en tnonstratieborden ïaar de urt van het ministerie bege- n. Op de borden stonden jzen als: „Liever bloemen p oorlog", Nee aan de kern- Hog", en "Pacifiiten van e landen, verenig. U". De bep werd vijf miiuten na nkomst verspreid. Er werd en proces-verbad opge- lakt, maar gednigd met rvolging in geval van her- Mng- esident heeft giseren een lef met felicitaies oerzonden n president Grormko, waar- hij hoopt op vermindering h de spanningen. De nieuwe issische minister Sjevarnad- gaf na een ontm»eting met n Hongaarse collega gisteren i eerste publieke daad een mmuniqué uit vaarin hij e spanning in le wereld iet aan het „Anerikaanse iperialisme". Hij heschuldig- Washington me een ver- jjzing naar het St»r-Warson- zoek ervan, de .confronta- op alle niveaus te vererge- WENEN De pogingen van het Tsjechoslowaakse regime de viering van de elfhonderdste sterfdag van de heiligen Cyrillus en Methodius voor het re gime ten nutte te maken, zijn duidelijk mislukt. De autoriteiten hadden de bijeenkomst in het Mora vische dorp Velehrad wil len opvatten als een volksfeest door de cultu rele betekenis van Cyril lus en Methodius op te waarderen en de religieu ze te verontzachtzamen. De beide heiligen gelden niet alleen als de apostelen der Sla ven, zij hebben de bijbel en andere kerkelijke geschriften in de volkstaal vertaald. Cyril lus is de ontwerper van het cy rillische alfabet dat nog steeds in de Sovjet-Unie en Bulgarije in vereenvoudigde vorm wordt gebruikt. In Velehrad hoorden commu nistische functionarissen 150.000 mensen, ruim een pro cent van de Tsjechoslowaakse bevolking, zingen: geef ons godsdienstvrijheid. Kardinaal Tomasek die door het commu nistische regime niet als ge- spreksparytner wordt aan vaard zei in een vraaggesprek met het Oostenrijkse persbu reau Kathpress: „Ik ben blij met de trouw van de katholie ken van mijn land aan hun ge loof en hun kerk.". De aanwe zigen bekritiseerden het feit dat de communistische macht hebbers uitsluitend aandacht wilden schenken aan de cultu rele betekenis van de beide heiligen en van de gebeurtenis een vredesbijeenkomst wilden maken. Westerse diplomaten in Praag menen dat de autori teiten religieuze bijeenkom sten voortaan aan strengere beperkingen zullen onderwer pen. NEW DELHI Vertegen woordigers van de Srilankaan- se regering en Tamil-separatis- ten Zijn in de hoofdstad van Bhutan, Thimbu, besprekin gen begonnen, die een eind moeten maken aan elf jaar et nisch geweld op Sri Lanka. De besprekingen vinden onder de grootste geheimhouding plaats. De regering van Bhutan heeft voor journalisten een tijdelijk inreisverbod afgekondigd. Gis teren werd alleen over de agenda gesproken. De echte onderhandelingen zijn van morgen begonnen. Vijf in Sri Lanka verboden separatisti sche Tamil-organisaties nemen aan de besprekingen deel, als mede het Verenigd Tamil Be vrijdingsfront (TULF), de be langrijkste legale politieke partij van de Tamils, die de ge matigde stroming vertegen woordigt. De regeringsdelega tie wordt geleid door Hector Jayewardene, advocaat en broer van president Junius Jayewardene. India heeft in belangrijke mate bijgedragen aan de totstandkoming van de ontmoeting in Bhutan. MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 25) Boer Knolle raakte er maar niet over uit- Diekerd, dat zij» goede vriend en buurman prholen door zón ernstige ziekte getroffen s. En toen hij 's avonds de dorpsherberg bin- fcntrad om zijn dagelijkse versnapering te gaan littigen, piekerde tij nóg. Een ernstige en zor glijke trek tekende zich af op zijn verweerde Maat en daarom voegen de vrienden van de amtafel hem: „Wd is er aan de hand, Knolle? kijkt zo sip als)f je je laatste oortje ver st hebt." Het kon wel eens gauw afgelopen wezen met Vholen," antwoodde boer Knolle somber. Hij lijdt aan de blanke menseziekte van Alva. •a's de vreselijksteSpaanse ziekte, die bestaat, (et heeft iets te rraken met de zenuwen." A/at hê'k nou an dt saab'l hang'n?" informeer- a Eelco Eelkema. ie wakkere veldwachter van Rijkhuyzen. „Ik heb Verhool 'n gister "n nog ge- sprook'n, en toen was-ie nog zo gezond als een vis." „Schijn bedriegt, dat zie je maar weer," antwoordde boer Knolle. „Bovendien slaat die ziekte snel toe, da's algemeen bekend.' Ik zeg je, dat-ie knettergek is en dat-ie last heeft van zijn Alvazenuwen. Dat benne die strengen bo ven in de kop, weet je wel. Hij kent niemand meer in het dorp. en hij heeft een nieuwe leer jongen angenomen. Die werkt er pas één dag. maar Verholen verbeeldt zich, dat die kwibus al tijdenlang bij hem in de leer is. En een rare kwi bus is het. Net een halve meid. Zijn pruuk hangt zowat tot op zijn schouders, en.„Lang haar tot op de schouders! Da's een provo uut de stad!" bulderde Eelco. „Dat moet'n we hier niet hebb'n mann'n! Zo waar als mien naam Eelco Eelkema is, ik beloof jullie: ik ga op on derzoek uut!" Wiesenthal- Centrum zoekt nu Brunner LOS ANGELES Nu het zo goed als zeker is dat de nazi- -kamparts Josef Mengele dood is, gaat het Simon-Wiesenthal- -Centrum in Los Angeles op zoek naar de 73-jarige Oosten rijker Alois Brunner. Deze wordt ervan verdacht de dood van ongeveer 100.000 mensen op zijn geweten te hebben. Volgens rabbijn Abraham Cooper, waarnemend voorzit ter van het Wiesenthal-Cen- trum, woont de voormalige ss- er sinds enige jaren in Syrië. In dat land zou hij nauwe con tacten hebben met de geheime dienst. Cooper zei dat de een miljoen dollar, die Amerikaan se sympathisanten van Simon Wiesenthal hadden uitgeloofd voor de opsporing van Menge le, nu vermoedelijk worden gesjort in een nieuw fonds voor de speurtocht naar nog levende oorlogsmisdadigers. Assad ergert zich aan Reagans opmerkingen WASHINGTON De Syrische president, As sad, heeft zich in hoge mate geërgerd aan enke le opmerkingen van pre sident Reagan tijdens het telefoongesprek dat vori ge week tussen beide staathoofden werd ge voerd. Dit meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek deze week. Het Witte Huis had eer der al bekendgemaakt dat Reagan in het vijftien minuten durend tele foongesprek Assad had bedankt voor diens hulp bij de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Beiroet. Volgens Newsweek zou Reagan de Syrische president en passant nog even de les hebben gelezen. Hij ver zocht Assad dringend te helpen bij de vrijlating van de nog zeven ont voerde Amerikanen en vijf andere ontvoerde westerlingen, „opdat ik niet verder zal hoeven op te treden". Assad heeft zich hieraan zozeer geër gerd dat hij tijdens het telefoongesprek via zijn tolk uitriep: „Is hij ver geten dat hij spreekt met de president van de Syri sche Arabische Repu bliek?". (Van onze correspondent Gerard Kessels) HAMBURG De dag boeken van Adolf Hitler kwamen voor Stern-ver- slaggever Gerd Heide- mann als een geschenk uit de hemel. Financieel zat hij volkomen aan de grond en op de redactie van Stern werd de journa list met zijn nazi-tic met scheve ogen bekeken. De dagboeken van Adolf Hit ler zouden hem met een klap van zijn geldproble men verlossen en zijn naam wereldberoemd ma ken. Dat de notities van de Fuhrer echt waren, geloofde hij zelfs nog nadat deskundigen had den vastgesteld dat het plompe vervalsingen waren. „Heide- mann was zo gefascineerd door de nazi-tijd dat hij bereid was de avontuurlijkste dingen te geloven", zei rechtbankpre sident Hans-Ulrich Schroder gisteren in Hamburg. „Hij werd met huid en haar opge slokt door de onderwerpen waar hij mee bezig was. Hij ge loofde erin alsof zijn leven er van afhing". In de Hanze-stad werd voorlo pig het laatste hoofdstuk ge schreven van het dagboeken- -debacle, dat Stern miljoenen kostte en het blad tot op het bot blameerde en de olijke vervalser Konrad Kujau een grote faam bezorgde. Officier van justitie Klein („We heb ben hier met rijke verdachten van doen") had fors uitgehaald naar de hoofdrolspelers in het schelmenstuk. Tegen Heide- mann had hij zeven jaar geëist, tegen Kujau zes. Eisen die in Nederland slechts bij moord en doodslag gehoord worden De rechtbank deed er gisteren iets vanaf. Heidemann werd veroordeeld tot vier jaar en acht maanden en zijn compag non Kujau tot vier jaar en zes maanden. Kujau's vriendin Edith Lieblang kreeg acht maanden voorwaardelijk. Achter de rug Maar het duo heeft het ergste al achter de rug. Het tweetal zit al meer dan twee jaar in voorarrest en heeft nog maar een maand of tien voor de boeg. Bij goed gedrag immers wordt in Duitsland de straf met een derde bekort. En als het aan rechter Schroder ligt, mogen beiden meteen al van het zoet van de vrijheid genie ten, totdat het vonnis rechtskrachtig wordt. Na de jaren in de gevangenis krijgt het debacle voor beiden toch nog een gouden randje. Als journalist is Heidemann waarschijnlijk voor altijd afge brand, maar wellicht kan hij zijn oude stiel van fotograaf weer oppakken. In elk geval verlaat hij de gevangenis als een gefortuneerd man. Een deel van de ruim 9,3 miljoen die Stern neertelde, besteedde Heidemann voor de aankoop van huizen in Hamburg en Spanje. De Stern-verslaggever gaf daar ruim twee miljoen voor uit. Kujau die, aldus rechter Schroder „met een ex plosie van ijver" zijn dagboe ken schreef, bekende 1,5 mil joen gekregen te hebben. Vol gens de officier van justitie moet er nog een half miljoen bijgeteld worden. Waar het niet onaanzienlijke restant van ruim vijf miljoen gebleven is, weet ni.emand. Heeft Heide mann het, of Kujau? Of heb ben beiden het bedrag ge deeld? Het antwoord op die vraag is ook na 94 procesdagen en 37 getuigen volledig in ne velen gehuld. „Daar mag de pers na het proces over specu leren", aldus een woordvoer der van de rechtbank. Hoe dan ook, Kujau hoeft zich, evenals Heidemann, over zijn (financiële) toekomst weinig zorgen te maken. Zijn Hitler- -vervalsingen die, zo zei rech ter Schroder met enige waar dering in zijn stem, „op het eerste gezicht een verbluffen de overeenkomst vertonen" met die van de Fuhrer hebben zijn kostje gekocht. Tekenin gen en handschriften van Ku jau leveren veel geld op, zoals een veiling vah zijn spullen vorig jaar al bewees. Illustra tief in dat verband is ook de houding van militaria-verza- melaar Fritz Stiefel uit Heg- nach bij Waiblingen. Aan hem verkocht Kujau eind 1979 zijn eerste dagboek „Stiefel was de eerste test", zei rechter Schro der. Bij Stiefel zag Heidemann het dagboek en toen kwam de zaak pas goed aan het rollen en begon voor Kujau de kassa te rinkelen. Welnu, Stiefel die zich aanvankelijk flink bij de neus genomen voelde door de kleine Conny uit Stuttgart, wilde later helemaal niet meer van de vervalsingen af. De roem van de vervalsingen had zijn produkten sterk in waarde vermeerderd. „Hij voelt zich in het geheel niet meer bena deeld", zei rechter Schroder droogjes. „Kujau", zo beoor deelde hij de uitlatingen van de vervalser in het proces, „was geen betrouwbare leuge naar; hij zei hier ook wel eens de waarheid". Bovendien hebben zowel Hei demann als Kujau aangekon digd, dat zij (waarschijnlijk goed verkopende) boeken over de geruchtmakende zaak gaan schrijven, waarin zaken aan de orde zullen komen die tij dens het proces buiten be schouwing zijn bleven. Heide mann heeft aangekondigd dat in zijn boek de rol van de Westduitse inlichtingendienst in de zaak openbaar zal wor den gemaakt. Kujau zei dat hij al een boek had geschreven met de titel „Ik was Hitler". In een tweede boek zal hij vertel len wat er echt gebeurde. Op de korrel En Stern? In de burelen van het kapitaalkrachtige blad zal opgelucht adem worden ge haald na dit vonnis. Noch de officier van justitie, noch de rechter hebben het met miljoe nen strooiende weekblad flink op de korrel genomen. Na tuurlijk, Stern had zich weinig bekommerd om de echtheid Bovendien werden de onder zoeken naar de echtheid te zeer uitgevoerd onder het oog punt van een geslaagde ver koop. „Het onwrikbare geloof in de echtheid had het ver stand bij Stern uitgeschakeld", zei Schroder. „De hoop van de pers en het publiek op een Stern-proces kon hier niet vervuld worden, hoezeer het me ook spijt", zei officier van justitie Klein in zijn requisi toir. Op die lijn zat ook rechter Schroder. De advocaten die er op wezen dat Stern zo met geld gestrooid had dat het blad de vervalsing welhaast had uitgelokt, vonden geen gehoor. „Wie", zo argumenteerde Ku jau's advocate Gesine From- ming, „een Rembrandt-schil- derij koopt of Hitler-dagboe- ken, moet zorgvuldig te werk gaan". De advocaten van Ku jau en Heidemann. die vni- spraak gevraagd hadden, zul len dan ook beroep aanteke nen tegen het vonnis.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5