mens Tandarts in de Bijenkorf heeft ezelligste wachtkamer van Europa "Door berg en dal klinkt hoorngeschal.." dagjes Deetman keurt aanschaf vergruizer nierstenen af Onbezorgd op vakantie? Dan eerst naar de Rabobank. Geen strafvervolging na neerschieten van indringer Asielaanvraag 90 Tamils afgewezen In het paradijs van de sublieme stilte Dagboek van een INNENLAND QaidócQouAxmt DINSDAG 9 JUU 1985 PAGINA 3 Hvansslaan verboden fol HAAG Het zogenoemde „ganss- jn" zoals dat voor vanavond op het pro- amma stond tijdens een folkloristische dag het Limburgse Oost-Maarland mag geen organg vinden. Het gevaar voor versto- ig van de openbare orde is zo groot dat de irgemeester op rechtmatige grond een ver- n Heining voor het gebruik heeft geweigerd, :omt (jus de uitspraak van staatsraad mr C.J. •rongtben. waarnemend voorzitter van de afde- -en nl6 rechtspraak van de Raad van State in ien <rn Haag- Het organiserend comité van de stiviteiten had bij hem een verzoek inge- ie v$nd het gansslaan alsnog mogelijk te ma- en a[n ogtt gansslaan is al jaren een omstreden ge- milpik. dat vooral in het zuiden van ons land ordt uitgeoefend. Het is de bedoeling dat jn geblinddoekte persoon met een sabel de [p van een (dode) gans afhakt, izar Drie miljoen voor Dordtse gifwijk DEN HAAG De Dordrechtse gifwijk Merwedepolder zal gedeeltelijk worden afgegraven, met schone grond worden afgedekt en zodanig met schermen worden geï soleerd dat de verontreiniging zich niet kan versprei den. Er hoeven geen huizen te verwijnen. Dat schrijft minister Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer in een brief aan Gedeputeer de Staten van Zuid-holland. De minister zegt hierin een bedrag toe van ruim 3 miljoen gulden voor de „voorbe reidende werkzaamheden De totale saneringskosten lopen volgens een woordvoerder van de provincie „in de tientallen miljoenen". De rijksbijdrage hierin laat de minister afhangen van het gedetailleerde saneringsplan dat GS op zal stellen. In de Merwedepolder kwam eind 1983 bodemverontreiniging aan het licht. In de wijk wa ren in het verleden twee stortplaatsen. DEN HAAG De Nierstichting en het Rot terdamse Dijkzigt-ziekenhuis moeten op draaien voor de kosten van de niersteenver gruizer. De particuliere ziektekostenverze keraars, verenigd in het KLOZ, zijn wel be reid de behandelingskosten te vergoeden (drieduizend gulden), maar niet het exploi- tadiedeel (1500 gulden). Academische zie kenhuizen hebben voor de aanschaf van kostbare apparatuur als de niersteenver gruizer (vijf miljoen) toestemming nodig van het ministerie van onderwijs en weten schappen. In afwachting van die verwachte toestemming werd begin dit jaar al vast tot aanschaf overgegaan. Een woordvoerster van minister Deetman liet gisteren evenwel weten dat het ministerie zijn toestemming niet zal geven. Dat houdt in dat de Nier stichting de vijf miljoen gulden niet terug krijgt die het heeft voorgeschoten om de vergruizer aan te schaffen. En het Dijk- zicht-ziekenhuis, dat inmiddels 250 patiën ten met het apparaat heeft geholpen, blijft daardoor zitten met een schadepost van on geveer een miljoen gulden. Het academisch ziekenhuis zal ook de nog af te schrijven kosten van het apparaat zelf moeten op brengen. <jEN HAAG De Bijen- 1)rf heeft 't: een tandarts. -°logen tandarts? Nietsver- bezoekers van lament Haagse warenhuis nti"s!orden bij één van de uit- in 0I)ngen geconfronteerd iebb^et de praktijk van Rut- Frangr van Zoest. Tegenover Haa^, hakkenbar en in de klacljchties van de parfume- je kunnen klanten er un gebit laten verzorgen, an honder een centje pijn, >e re?ant kiezen worden er rantëtrokken noch gevuld, erkelan Zoest legt zich toe op I noderzorging en voorlich- iseeimg. Per dag belanden er en digeveer vijf mensen bij d vafim in de stoel. Niet ge aaijoeg om van te leven, gabaar over pakweg een m daar zal dat volgens hem trel even anders zijn. Ik heb de gezelligste wacht- jamer van Europa", zegt Rut- |er van Zoest in het restaurant tan het warenhuis. Aan de ioffie, met suiker, ziet hij toe an doe winkelend publiek ich het gebak goed laten sma- ïen. Allemaal toekomstige ■dhojjanten? „Ben je gek, tandart- uitgten moeten niet de grote ver- larpieders zijn. Je moet de men- stacÊen n'et bang maken door te joggen dat ze niet meer mogen ^at 's trouwens toch inzin, je mag vijf „zoet-mo- nd 'henten" per dag hebben. Als s wè er dan maar wel voor zorgt lat de boel voor het naar bed jaan grondig wordt schoonge maakt. Dat soort dingen, daar het mij om, daarover geef le ack de mensen zo goed mogelijk bui«dvies. Je moet ze niet hun jlezier ontnemen, maar leren oe ze met de problemen kun- len omgaan. Het is eigenlijk :e bejiets anders dan een dienst- zaaierlening, net als de kapper, iet iÖus hoort het thuis in een wa- duelj®nhuis". gezi jpp de prijslijst staat dat een r insult en een mondhygiëni- sche behandeling 25,- kosten, een cosmetische behandeling van de voortanden 60,- en polijsten 12,50. Terwijl de schoenmaker even op Van Zoest's praktijk let, vertelt de ondernemende tandarts dat hij zijn studie destijds niet heeft gevolgd om snel rijk te wor den. En evenmin om er status door te verwerven. „Dat zegt me allemaal niet zo veel. Het is tegen mijn ethiek om ie mand een stel kronen of een brug aan te praten. Ik vind voorkomen van klachten veel leuker; het streven moet zijn om zo min mogelijk te hande len. Het is ook meer een vorm van mondhygiëne waarmee ik me bezig houd". Mondhygiëne „Tandartsen hebben nauwe lijks de tijd om naast hun da gelijkse werk ook nog aan mondhygiëne te doen. Kunnen ze dat wel, dan doen ze dat te gen het officiële tandartsenta rief en wordt het dus erg duur. Een tandarts kan ook een mondhygiënist in zijn praktijk laten werken, maar dat doet naar schatting slechts één op de zeven. Dat is erg weinig, terwijl de mondverzorging juist zo ontzettend belangrijk is. Kijk maar eens naar het enorme probleem van de tand vleesklachten. Mensen associë ren dat met ouder worden en denken dat er niets tegen te doen is. Onzin! Een deel van die klachten kun je voorko men of verhelpen. Maar omdat tandartsen daar niet aan toe komen of niet naar een mon- hygiënist bij een collega ver wijzen zijn ze meteen hun Mondhygiënisten mogen zich niet vrij vestigen, tandartsen daarentegen wel. Rutger van Zoest liet zich dus registreren als tandarts, maar werkt, min of meer, als mondhygiënist. Onafhankelijk van een tand arts werft hij zijn eigen klan ten, geeft ze de raad mee hun eigen tandarts eens extra naar bepaalde dingen te laten kij- Rutger van Zoest aan het werk in de Bijenkorf. ken of drukt ze op het hart toch echt eens naar een tand arts te gaan. Vooral in dat laatste geval denkt hij dat de omgeving van een gezellige winkel een gunstig effect heeft. „Er is geen drempel, een warenhuis is toch iets heel an ders dan zo'n steriele praktijk. Bovendien lijden mijn patiën ten helemaal geen pijn en dat kan ze net dat duwtje in de rug geven om toch maar eens een tandarts te bezoeken. Want begrijp me goed: ik wil de tandverzorging stimuleren, het is niet mijn bedoeling kri tiek op collega's te leveren. Ik zal, als.dat eens voorkomt, ook nooit tegen een patiënt zeggen dat zijn tandarts er maar een rommeltje van heeft gemaakt. Absoluut niet". Trensetter Acht jaar woonde Rutger van Zoest, als student aan de Vrije Universiteit, achter de Am sterdamse Bijenkorf. Talloze keren liep hij er door en vond, mede na een bezoek aan de Verenigde Staten, dat een tandartsenpraktijk uitstekend in zo'n zaak zou passen. De Bijenkorf zag direct iets in het idee, waarmee het imago van trendsetter dat het warenhuis zichzelf graag toedicht, weer eens bevestigd kon worden. De huurprijs die Van Zoest voor de praktijkruimte betaalt is volgens hem minder dan hij voor een winkel zou moeten neertellen. Bovendien profi teert hij er van dat er dagelijks duizenden mensen langs zijn zaak lopen, die hem anders nooit zouden hebben gezien. Of dat betekent dat er straks Amerikaanse toestanden ont staan, durft hij niet te zeggen. „In de Verenigde Staten kan een moeder in een warenhuis haar kind naar de tandarts brengen en zelf gaan winke len. Dan krijgt ze een pieper mee, zodat ze kan worden op geroepen als haar kind klaar is. Ik zeg niet dat het in Ne derland ook nog eens zo ver komt, temeer daar je de situa ties niet met elkaar kunt ver gelijken. Daar zijn mensen veel minder verzekerd dan bij ons, moeten ze ook veel meer alles zelf betalen. Maar ik zie' er zeker groei in zitten. Van de collega's die ik heb gespro ken is driekwart enthousiast, de rest is afwachtend. Dus wie weet komt het ooit nog zo ver dat er in de meeste warenhui zen een tandarts zit, hoewel het beslist geen McDonald's moet worden. Maar Shopping is fun, zeggen ze toch? Nou, tandarts en mondhygiëne moeten ook fun worden". DICK HOFLAND ADVERTENTIE rg ew**1 Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantiezaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis- en/of Eurocheques, safeloketten. n I U gaat dan een stuk geruster op vakantie. K OllfllllOllV "hj FRIEMELS flin- fd. T Gevangenissen naar Leeuwarden en Hoogeveen DEN HAAG Leeuwarden en Hoogeveen krijgen elk een nieuwe gevangenis van 252 plaatsen. Staatssecretaris Kor- te-Van Hemel (justitie) heeft na overleg met de Rijksgebou wendienst gisteren deze twee locaties aangewezen. De nieu we penitentiaire inrichtingen zijn een uitvloeisel van het ka binetsbesluit geen bestaande rijksdiensten meer naar het noorden des lands over te plaatsen, maar deze provincies wel prioriteit te geven bij de vestiging van nieuwe diensten. Volgens het ministerie van Justitie kunnen de twee ge vangenissen 400 mensen aan een baan helpen. Zij zullen grotendeels in de regio zelf worden geworven. Over de lo catie van minstens twee ande re nieuw te bouwen gevange nissen is nog overleg gaande met een aantal gemeenten in het zuiden en het westen van het land. Mensen met schulden vragen laat om hulp DEN HAAG De meeste mensen die schulden hebben, wachten te lang voordat ze de sociale dienst om hulp vragen. Gemiddeld gaat het daarbij om bedragen van 2000 en 2500 gulden in grote gemeenten en 4500 en 5000 gulden in kleine re gemeenten. Meestal zijn de schulden ontstaan door de energierekening en de huur. Dit blijkt uit een overzicht van de schuldenproblematiek dat staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Aan de inven tarisatie werkten 61 gemeen ten mee. Per duizend inwo ners kregen in 1983 de sociale diensten twee tot vier aanvra gen om bijstand in verband met schulden. Het totaal aan tal meldingen ligt nog hoger omdat doorverwijzingen naar de Volkskredietbank door de sociale diensten niet worden geregistreerd. Het grootste deel van de aanvragen wordt overigens afgewezen. ALKMAAR Een man uit het Noordhollandse Obdam die vorig jaar in zijn woning een indringer met een vuurwapen zoda nig heeft verwond dat deze zijn leven lang inva lide zal blijven, zal niet door justitie worden ver volgd; noch voor de schietpartij zelf, noch voor illegaal vuurwapenbezit. Officier van justitie mr. G. Botman, die de zaak behan delt, heeft gisteren laten weten dat de zaak „op grond van om standigheden" is geseponeerd. Welke die omstandigheden zijn wilde de officier niet mee delen. Hij volstond met de mo tivering dat de man, R.V. (33), „al voldoende is gestraft" doordat hij enkele dagen in voorarrest heeft gezeten en te vens afstand van het vuurwa pen heeft moeten doen. Het slachtoffer, de 34-jarige H. Hazewinkel uit Obdam, werd door het schot van V. getrof fen in de onderarm en vervol gens in de ruggegraat. Hij is vanaf het bekken verlamd en zal de rest van zijn leven in een rolstoel moeten doorbren gen. Volgens zijn raadsman, mr. A. Bouma, is Hazewinkel volkomen ten onrechte door V. voor een inbreker aahge- zien. Hij lijdt aan een op epi lepsie gelijkende kwaal, waar door hij zich op gezette tijden niet meer van zijn omgeving bewust is. Tijdens een van die „black-outs" is hij vorig jaar door de overigens openstaande deur V.s woning binnenge lopen. Hazewinkel is nog nooit met justitie in aanraking ge weest, aldus de advocaat. Hazewinkel ziet er van beroep aan te tekenen tegen de uit spraak. Voor zover zijn raads man weet omdat hij V. niet verder in diskrediet wil bren gen. Intussen zijn met de ver zekeringmaatschappij van V. onderhandelingen gaande over een smartegeld-uitkering aan Hazewinkel op grond van wet telijke aansprakelijkheid. DEN HAAG Staatsse cretaris Korte-Van Hemel heeft de asielaanvraag van ongeveer 90 Tamils afgewezen, terwijl onge veer tien Tamils op grond van humanitaire redenen een verblijfsvergunning krijgen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justie gisteren meegedeeld. Het gaat om Tamils die het eerst in ons land aankwamen. In totaal verblijven inmiddels ongeveer 3500 Tamils in ons land. Onder de beschikkingen moe ten nog enige handtekeningen worden gezet, alvorens ze deze week worden opgestuurd naar de politiekorpsen waar de ver zoeken zijn ingediend. De af wijzingen kunnen meerdere gronden bevatten, zoals het feit dat er een land van eerste opvang is waar de aanvrager al langer verbleef voordat hij naar Nederland kwam, het op geven van verkeerde of ver valste gegevens, en het opge ven van gronden die te zwak waren om voor asielverlening in aanmerking te komen. Pag. 5: Regering Sri Lanka en Tamils praten over beëin diging geweld. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekt een van onze ver slaggevers er gedurende de vakantietijd in eigen land op uit om een zeer per soonlijke impressie te ge ven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. Gisteren ging dagjes mens Leo Thuring naar het natuurgebied de Weer- ribben. Het is vrij toegan kelijk. In Kalenberg kun nen bij Pieter Jongschaap kano's gehuurd worden (5 gulden per uur en 50 gul den per dag voor twee per sonen, 4 gulden per uur en 20 gulden per dag voor één persoon). Bijna even ge luidloos zijn de fluisterbo ten, die, aangedreven door de stroom uit een accu, met een snelheid van maximum 15 kilometer per uur door de Weerrib- ben glijden. Reserveren kan per telefoon: 05614-527 of 05614 214. De tijd, die niet alleen alle wonden heelt, maar ook het aanschijn van de Lage Lan den bij de Noordzee telkens verandert, en helaas maar al te vaak met steun van du bieuze handlangers pro jectontwikkelaars, speculan ten en architecten met grootheidswaanzin ver prutst en verknipt, heeft zijn greep op de vochtige uithoek in het noordwesten van Overijssel gaandeweg verlo ren. Bij het voortdurend stuivertje wisselen van wa ter en land, die eeuwen lang in de verraderlijk zuigende moerasbossen 'vierkante me ters van elkaar hebben afge pikt, stond hij, de Opper machtige, voor spek en bo nen buiten spel. Vele malen heeft hij nochtans gepro beerd vat te krijgen op dit gebied, maar vrijbuiter Na tuur, die zijn eigen wetten maakt, versperde de weg voor de strijdkarossen, waar mee de tijd terreinwinst hoopte te boeken. Ze bleven steken in de drassige grond en werden overwoekerd door berken en elzen, waar van de zaden door de wind over duizenden kilometers naar het veen waren gebla zen. Het verrassende resul taat was een ondoordring baar labyrint van kreken en smalle landtongen, die zich in een volkomen isolement hebben teruggetrokken. Door dat constante falen van de tijd, konden de Weerrib- ben zo ongehinderd uitgroei en tot het mooiste brok on gerepte natuur dat nog in Nederland voorhanden is. Wie er gevoelig voor is, komt nu op zijn eenzame tocht door de Weerribben nog steeds de schimmen van ■doodarme sloebers tegen, die tot diep in de twintigste eeuw de weke turf hebben gestoken voor hun veen her en. Wie zulke confrontaties aan durft, heeft er geen enkele moeite mee zich als recreant uiterst bescheiden op te stel len. Je hebt in feite in dit niemandsland niets te zoe ken en wordt er door de na tuur alleen geduld zo lang je je koest houdt en je volledig ondergeschikt maakt aan eenden en libellen, kikkers en visotters, die een thuis wedstrijd spelen en als enige recht hebben op applaus. De spaarzame bewoonde we reld vind je in de Weerrib ben alleen aan de uiterste randen in Muggenbeet, Ka lenberg, Ossen zijl, IJsselham en Nederland. De mensen die er wonen zijn nazaten van de vertrapten, die slechts konden overleven door hun eigen bonen te doppen. In die tijd was ie dereen in deze streek even rijk en even arm. Dat isolement, waarin tot op de dag van vandaag geleefd wordt, maakt mensen apart en eigenzinnig. Omdat nooit iemand zich met hen be moeid heeft, waren ze wel gedwongen zelf te denken, zelf beslissingen te nemen en zelf hun armzalig bestaan waf op te vrolijken. In een onaanzienlijke vlek als Ka lenberg, waar het beste rib van de wereld wordt gesne den, zijn in 1985 nog altijd 22 bloeiende verenigingen. Wat neerkomt op 1 vereniging per 10 inwoners. Met ere kan genoemd wor den de fanfare „Excelsior", compleet met majoretten- korps, die aan de lopende band glanzende bokalen van concoursen wegsleept. Vergeet ook niet de „sneeuwclub", die ervoor zorgt dat 's winters de vaar ten in de Weerribben be gaanbaar blijven voor de sle den, waarop de ontslapenen van Kalenberg naar hun laatste rustplaats glijden. Ook de dokter, die voor een spoedgeval wordt gebeld, maakt dankbaar van het zelfde vervoermiddel ge bruik. De sneeuwclub mag overi gens niet verward worden met de „ijsclub", die pas be gint met sneeuwruimen als het ijs betrouwbaar genoeg is om er kortebaanwedstrijden op te houden. Een eminente inbreng heeft voorts de vereniging „Helpt Elkander", waar je vooreen tientje per jaar lid van bent Voor dat bedrag wordt te ge legener tijd je uitvaart gratis verzorgd, compleet met rijk belegde broodjes na afloop en koffie ad libitum. Omdat de bestuursleden van ..Helpt Elkander" grotendeels ook de lakens uitdelen in „Plaat selijk Belang", houden beide verenigingen hun jaarverga deringen gemakshalve op dezelfde avond in dezelfde lokaliteit. In de recreatieve sector wor den gelukkig heel wat min der initiatieven ontplooid. De Kalenbergers willen hun paradijsje onder geen beding uitleveren aan het miljoe- nenleger van het massatoe risme en laten slechts ka no's, roeiboten en fluister- scheepjes in de Weerribben toe. In deze hoogtijdagen van de zomer varen er wél ruim 20.000 zeilboten en ple zierjachten door hun brede Kalenberger grachten. Maar die minderen nauwelijks vaart. Hun reisdoel ligt ver derop in Friesland en straks op de terugweg bij moeders pappot in de Randstad. En dat moeten ze vooral blij ven doen, vinden Bene Jongschaap en zijn zoon Pie ter, twee volbloed Batavie ren, die in Kalenberg een milieuvriendelijke vloot aanvoeren, die ze voor een vriendenprijs verhuren aan minnaars va'n sublieme stil te. De mensen, die de patatcul tuur zoeken, verwijzen ze graag naar buurman Giet hoorn. Terwijl daar de ker mis van het massatoerisme op volle toeren draait, heb ik amper tien kilometer verder het rijk alleen in de Weer ribben. Welk een zege. Laten we het tot in lengte van jaren zo houden, denk ik ontroerd. LEO THURING Bene Jongschaap en zijn zoon Pieter, die in Kalenberg een vloot aanvoeren, die ze verhuren aan minnaars van stilte.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3