Langs Omwegen der wet Voor K en G was in Kerkrade de dagprijs en hoop op een (tweede) wereldtitel Parochie Groenendijk splitst zich al AGlF!IDEN OMGEVING SaidóaQowumt DINSDAG 9 JULI 1985 PAGINA 11 Ongehoord jEIDEN „Ongehoord", oemde kantonrechter lorshuis hetgeen de ver achte uit Noordwijk was verkomen. De verdachte ond gistermorgen bij de antonrechtbank terecht, fflmdat in oktober vorig jaar ijn café na sluitingstijd nog eopend was geweest. In i jon geval krijgt de café- uder doorgaans een boete de zaak is afgedaan. Zo'n ite is niet eens erg hoog. [iet een schokkende over- ing dus. Des te vreem- tr is het gedrag van de [oordwijkse politieman, die overtreding destijds con- iteerde. lie man was totaal over- innen", diagnotiseerde de [erdachte het gedrag van politieman. „Hét maakte iiet uit wat ik zei. Die [ent wist alles beter. Dus n hield ik mijn mond iaar. Die man deed zo ge- mnen. Hij had mijn naam ipgeschreven op het pro- verbaal want hij kent lij wel en toen vroeg hij toe ik heette. Ik zei dat hij lat wel wist omdat hij mijn om al had opgeschreven. moest ik mee naar het ireau, omdat ik mijn naam iet wilde geven. Op het ireau werd ik in een cel ;gooid en direct deed hij it licht uit. Geheel over- inderd vroeg ik of het icht nog even aan mocht, lat ik in elk geval nog en mijn bed zou kunnen imaken. Op een bed in de 1 lag namelijk een opge- 'ouwde deken en een la- en. Daarop pakte die agent Ie deken en het laken weg in verdween weer. Mijn jas iad ik al uit moeten doen, lus ik had het vreselijk ;oud. De hele nacht bleef iet licht verder aan. Ik ging een beetje springen im me warm te houden. De A. Volgende morgen moest ik wafcij iemand van de recher- diche komen. Voor hem op tafel lag het proces verbaal. Hij vroeg wat ik had gedaan voen hoe ik heette. Ik vertel- de dat ik niet op tijd ieder- een uit het café had kunnen krijgen en dat ik daarvoor >urg,n c'e cel was geg°°'d. Die ^rechercheur fronste zijn (wenkbrauwen en ik mocht rlijlgewoon weer naar huis", al diedus de nog steeds verbaasde en. caféhouder tegen de kan wetonrechter. i 35'„Wat vindt u zelf van deze s vgang van zaken", infor- t zi^neerde Morshuis. „Onwijs", ezegwas de mening van de ver- hetdachte. „Ik vind het abnor- te timaal dat je voor zo'n over treding de cel wordt inge- De kantonrechter, die vol verbazing het ver- van de verdachte had aangehoord, vond dat ook'. „Ik vind het ongehoord en ik vind ook dat er een ingesteld moet naar deze gang van gjzaken", aldus Morshuis ter- 18 wijl hij zich tot de naast em zittende officier van istitie wendde* Deze was et geheel eens met de kan- st uitonrechter en zegde zo'n on •en derzoek toe. „Daar wil ik ?r digraag aan meewerken", was r eejde opmerking van de man aanjuit Noordwijk, die eindelijk barlkerechtigheid op zijn weg vijvond. eldVoor zijn overtreding, het benjnog open zijn van zijn café ina sluitingstijd, werd de man vrijgesproken. Ik het .proces verbaal waren fou ten gemaakt. De datum (klopte niet. Een keurig heertje leek het. Blauwe blazer, grijze panta lon en het haar nog enigs zins klam van het in model brengen. Hij wilde goed overkomen bij de rechter. Daarom had hij voor de zit ting begon, nog even bij de ibode geïnformeerd wat de [aanspreektitel is voor een rechter. De man stond te recht, omdat hij door een (gevaarlijke manouevre met ;zijn auto in Lisse een aanrij- ding had veroorzaakt. De (officier eiste daarvoor 150 (•-. [gulden boete. „Wat vindt u darvan", vroeg rechter (Morshuis. „Het lijkt me rij- jkelijk hoog", bracht de ver dachte uit. „Die aanrijding heeft me al zoveel gekost. Ik ben mijp no-claim bij voorbeeld kwijt", sprak hij zelfverzekerd. „Tsja", ant- woorde de rechter „dat is bijna altijd zo in die gaval- len, daar kunnen we geen rekening mee houden". „Ja maar", sprak de verdachte toen „ik ben student en moet van een beurs leven. Ik heb het niet zo breed". Nadat een uitvoerige op somming van zijn inkom sten en noodzakelijke uitga ve» een niet al te rooskleu rig „financieel plaatje" had den opgeleverd, leek réch ter Morshuis toch wel enig zins te vermurwen. Hij von niste geen 150 maar 100 gul den boete. SYLVIA VAN LEEUWEN 1ÖIW1JI [her hetjust n alhet SASSEMSADESTMUSICA MOEST BIJ DE SHOW AFHAKEN „K en G" kennen „ze" in Kerkrade niet. Alleen Leiden en de Nederland se Spoorwegen weten exact wat „K en G" tot in alle vibrerende vezels te betekenen heeft: Lei den natuurlijk, omdat K en G in klank en show niet meer uit het stads beeld weg te branden is, en de N.S., omdat zij tegen een redelijke huur prijs twee treinstellen aan het Leidse fenomeen ter beschikking stelde om als „K en G-Expres" een geestdriftige meute naar het „slagveld" van muzikale exercitie in Neerlands voormalige mijnstreek te kunnen vervoeren. Maar wat „Kunst en Genoe gen" inhoudt, hebben 20.000 toeschouwers en de Ker- kraadse bevolking-langs-de- kant volop kunnen ervaren: tachtig ambitieuze hoge ogen-gooiers die zelfs een wereldtitel nastreven. Met direct in hun kielzog de collega's van „Adest Musica" uit Sassenheim, een martiaal aandoende drum- en show band van eveneens formida bele klasse. Twee korpsen uit eenzelfde regio, maar niet bepaald muzikale vrinden onderling die op de eerste zondag van het tiende We reld Muziek Concours in Kebkrade elkaar in edele, mondiale, wedijver de loef trachtten af te steken. Waar bij overigens nog ruim 200 andere muziekgezelschappen, oftewel 12.000 muzikanten uit maar even 25 landen, be trokken zijn. Enfin, op de hielen gezeten door Adest Musica (een dubbeloptreden, goed voor in het geheel 165 punten), veroverde K en G, evenals de Sassemers, twee eerste prijzen. Maar het klas sement wordt aangevoerd door K en G, dat met een to taal score van 170,3 punten de dagprijs veroverde: een goudkleurig pauken-Jje, dat als een kostbaar kleinood ge koesterd werd, als ware het een wereldbeker. Nog was K en G geen wereldkampioen, maar de vreugde was er zon dagavond niet minder om. Over een paar weken weten we of K en G de stunt van vier jaar geleden kan herha len: de hoogste internationale roem als marching- en show band behalen. Gespuis! Zondagmorgen vroeg begon het al. Of eigenlijk zaterdag, de laatste instructiedag, toen de zaken nog even goed op een rijtje werden gezet. Maar zondagmorgen, terwijl de kauwtjes en duiven 't op het wegdek nog voor het zeggen hadden en verder geen le vende ziel zich op straat be vond, begaf het korps met een cortège van een 300-kop- pig legioen van ondersteu nende familieleden, vrienden en donateurs, junioren en ve teranen, zich stationwaarts. Een vroege wandelaar zag het om tien vóór half 7 alle maal misprijzend aan en riep luidkeels: „Gespuis! Suppor ters hè? Bah, allemaal ge spuis, wat een gespuis!" De eenzame zag het genootschap voor ordinaire voetbalsup porters aan. Maar de Chr. Muziekvereniging K en G zag haar adelaar in gedach ten al van toren tot toren vliegen, terug van het strijd perk, en men ontrolde de spandoeken van versleten beddelakens met de gebrui kelijke opjuinende teksten. Over het verlaten perron, dat zich stilaan vulde, klonk het eerste amechtige hoornge schal (zeker 's morgens vroeg moet je je altijd eerst even in blazen), er draaide een ratel en een yell werd aangehe ven. En waar de K en G-ex- pres extra trein, speciaal ook maar even stilstond, op Den Haags H.S., in Rotter dam of bij Gilze (Dordrecht werd razendsnel „genomen"; waarschijnlijk omdat, zoals een K en G-donateur met business-ervaring zei: „Hoe dichter bij Dordt, hoe rotter het wordt"), overal sprongen legionairs de trein uit om zich uitbundig te manifeste ren. Met de trein naar Heer len. In Eindhoven moest ver se koffie getankt worden, want de purser was rond Til burg al door z'n voorraad heen. Vanaf Heerlen met zes bussen naar Kerkrade-West, dat vroeger nog zo gezellig Spekholzerheide en Terwin- selen heette en waar de oog hoeken der kompels zwart waren; onherkenbaar voor iemand die er 10 jaar niet meer was geweest, die „oos telijke mijnstreek" met een kosmopolitisch aandoend Heerlen. Broederschap Juweel van een stadion, waar doorgaans Roda J.C. zijn aan hang aan het huilen krijgt. Deze maand het gladgescho ren toernooiveld met artifi ciële sintelbaan waarop mar cherende en showende korp sen de degens kruisen tijdens het WMC '85. Hier verbeiden elk weekeinde urenlang tien duizenden uit alle hoeken der aarde, maar voorname lijk uit het feestelijk vlaggen de Kerkrade dat zich opge stuwd weet in de muzikale vaart der volkeren, de korp sen die op de punten uit zijn. Ik zat op de overdekte tribu ne, zitplaats 17 gulden 50t Vlakbij een postje met ko kende worstjes en blikjes „prik". Een prachtig over zicht over het veld en bezet tingstroepen. De deelnemers startten voor je neus, maar even verder kon je ze niet meer horen. Dan waren er weer andere vakken aan de beurt om te klappen, n'im- porte welk korps er voorbij marcheerde kijk, en dat is juist zo fijn bij „Kerkrade": waar muziek is, daar viert de broederschap hoogtij. Nou ja, een klein beetje chauvinis me... Zoals op het moment, dat K en G de arena betrad, begeleid door toeters en ge juich der „driehonderd". In tocht der gladiatoren. Maar tambour-maitre Simon Dub- belaar, bruine kop met gedis ciplineerd snorretje, die zijn commando's in 't Engels brulde, hield het hoofd koel, wars van elk betoon hoe wel hij na de uitslag op de schouders werd genomen, met het veroverde paukje. Dat moest hij zich laten wel gevallen. Op zo'n dag als eergisteren, 25 graden' in de schaduw der tribunes, werden vrienden gemaakt. Twintig Marching en showing bands, all right, Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pirters ton in galop. Maar ook al zweepte leader R. Campion als een soort Zorro met licht blauwe cape zijn troepen ook nog zo swingend en hippend op, de „Crusaders" gingen met een derde prijs in het muzikale geweld onder. Dat was een stuk minder dan wat voor de 14 man van de Belgi sche drumband De Kempen- bloei uit Achel was wegge legd. Die kregen een eerste prijs. Evenals als de Red Hac kle Pipe Band uit Antwer pen. met hun Zwarte Wacht- kilts; een keltisch element van bag-pipes, doedelzakken, in slow-tempo. Leuke aanlei ding voor enkele omzittende Zuidlimburgse huisvrouwen tot een verdere beschouwing: „En mar doedelen, wa..." Dagprijs voor K en G, Kunst en Genoegen in de officiële geschiedschrijving van Kerk rade. Leiden werd opnieuw ontzet. Achter de grote tent, waarin getapt werd en voed sel verschaft aan WMC-ers, hielden de Leidenaars een officieuze receptie. En daar waren, in een lange rij, alle meer dan honderd meisjes, als mini assistent-residentjes met ravenzwarte haren, van Marching Band Indonesia, om een slank handje te ge ven aan die stoere, soms wat verlegen blonde Hollanders. Hier en daar viel er een handkusje in de subtropische hitte. Klimpartij maar dan ook twintig korp sen die de harten nog eens extra verwarmen. Geen ge- KenG defileert in Kerkrade tenslotte voor de jury, die ten voordele van fluit of tumult, maar applaus. Een grote Indonesische „de legatie" woonde zonder al te veel enthousiasme deze eer ste marching day bij. Hoe fraai ook de Nederlandse groepen zich ontplooiden, hoe prettig ook de Noren uit Arendal muziek maakten, in welke hopeloze toestand ook de boys and girls van Ed monton, Canada, zich ma noeuvreerden, ze bleven ge reserveerd, die frêle vrou wen en een paar mannen met officierspetjes op. Zelfs hun eigen marching band In donesia, Jakarta, werd met reserve gadegeslagen. K en G. liet zich in de eerste divisie niet uit het veld slaan, maar P.R.-man Ton Siera vertelde me, tussen de bedrij ven door: „De zenuwen jagen de jongens door de keel; er bestaan spanningpn, ja echt spanningen, onder die jon gens". Een official die het weten kon. De „grenadiers" van Adest Musica, het muzi kale hoogwaardige puik van Sassem, imponeerden zowel het publiek als de juryleden (die op cassettebandjes hun rapporten inspraken), maar kwamen in het klassement net een paar puntjes te kort om de Leidenaars te kunnen kloppen. Te kort voor Adest K en G kwam flarden van een punt te kort bij het mar cheren. Daarin bleek Adest Musica (voor de vijfde keer op Kerkrade) op dat ogenblik de meerdere te zijn. Maar de show, later op de middag, voerde de Leidenaars naar de eerste plaats, met Glenn en Mitch Miller, en met Ted dy bears' picnic. Revival of Miller. De allround jury, die ook op choreografie en vorm geving te letten had, ging er voor door de knieën. Tegen de verwachting van de K en G-ers. Die dachten dat hun marching beter zou zijn dan hun show. De Canadezen maakten er een potje van. Ze brachten voor de show een lorry vol apparatuur n maar die was berekend op 125 volt in plaats van 220 volt. De speaker zei het al: „Ze doen hun best, maar als u een plof hoort is er iets mis". Er kwam geen plof, maar de apparatuur had ach terwege kunnen blijven. Wat de toetsenist ook uitvrat, de volgepakte tribunes hoorden er geen hannes van. Edmon- En dan óp naar Kerkrade centrum. Boven „op de berg"; niet ver van de Duitse grens. Een hele klimpartij, met de nationale driekleur en de spandoeken voorop en een aantal uitvallers onder de legionaires, naar de feest vierende Markt, waar de op tocht eindigde midden tussen honderden bier drinkende Kerkraders (nee. geen kerk vaders) en bezoekers. De hel den raakten allengs ver moeid, ofschoon K en G per definitie door kan gaan tot op het tandvlees, als dat gewenst De thuisreis was niet rustig. De hele trein door liepen rij en van junioren en senioren te blazen en te trommelen en de gangpaden onveilig te ma ken. Elders werd er „ge werkt", bij een toenemend aantal geopende bierblikjes (want toen mocht het weer) en werden de juryrapporten nog eens beluisterd en de di ploma's aan belangstellenden getoond. In Eindhoven ont moetten de blazers, tromme laars en toeteraars op het perron enkele politiemensen die, met een PSV-complex, dachten met een afbraak van NS-materieel te maken te krijgen. Op Rotterdam Cen traal werd het eveneens een kortstondige luidruchtige happening. En op de trappen van het Leidse hoofdstation werd de eerste plaats in het Kerkradese dagklassemÉnt afgerond met een openbaar concert, waarbij tonen vielen die iedere internationale jury tot wanhoop zouden hebben gebracht Het was schitte rend, groots, in één woord: geweldig. En nu maar af wachten. op de uitslag... De wereldtitel? Nog een keer? DeheerA.J. Vos uit Hazerswoude stelde voor deze krant een serie samen die handelt over de kerkgeschiedenis van Hazerswoude-Rijndijk, Groenendijk, Koudekerk, Leiderdorp, Zoeterwoude-Rijndijk en een stuk Alphen. Dit gebied werd vroeger de Rijnstreek genoemd. In tien delen beschrijft hij het wel en wee van de parochiesin deze plaatsen. De heer Vos maakte voor het parochieblad al eerder de serie „Het verre en nabije verleden van onze parochie". De verhalen die hierin staan, zijn een aanvullingen uitbreiding daarop. Dit deel gaat over de oprichting van de zelfstandige parochie H. Bernardus van 1839- 1969. Door de gestage groei van buurtschap Groenendijk, de aanwezigheid van een kerk en het feit dat er vrij veel welgestelden in het gebied woonden, bleek het in 1839 mogelijk een zelfstandige parochie te beginnen. Ook het feit dat de Statie Koude kerk een wel erg langgerek te vorm had (van Alphen tot Leiderdorp), maakte split sing onvermijdelijk. Zo'n af scheiding was echter bij wet verboden. Uit de archieven blijkt echter dat de Groe nendijkers wel degelijk al naar eigen kerkdiensten gingen. In 1839 werd dat verbod opgeheven en de pa rochie Groenendijk was of ficieel geboren. Johannes Bernardus Wesselingh werd door een decreet van de toenmalige Internuntius van Paus Gregorius XVI de eer ste pastoor. Pastoor Wesse lingh werd in 1800 geboren te Haarlem. 28 jaar later werd hij in Münster gewijd tot priester. Hij was kape laan in zijn geboorteplaats van 1828 tot 1836 en werd toen pastoor op Texel. Na zijn pastoraat Jn de Groe nendijk (1839-1856) was hij tenslotte nog pastoor te Kwadendamme in Zeeland (1856-1872) en overleed als rustend pastoor in Noord- Brabant op 15 maart 1883. Op last van de bisschop van Haarlem begon men 1 sep tember 1854 met de bouw van een nieuwe kerk. Een jaar later zegende de Deken van Zoeterwoude het ge bouw. „De door pastoor Schadé gestichtte Capel aan den Groenendijk in 1671, bleek in 1854 zo niet geheel bouwvallig, dan toch ten minste te klein te zijn ge worden voor het steeds groeiend aantal bewoners van de buurtschap Groenen dijk en Leyderdorp en er werd besloten tot de bouw van een nieuwe kerk", staat in de kerkarchieven. De kerk had volgens de bis schop bij de herberg „Ik leer nog" gebouwd moeten wor den. Wesselingh voelde meer voor de Groenendijk. Een actie om geld bij elkaar te krijgen voor het Godshuis leverde in de wijk Meerburg 1500 gulden op. In de Groe nendijk haalde men het tienvoudige op, voorname lijk dankzij de gulle giften van de gebroeders Adrianus en Wouterus Reynaard, die ieder vijf mille schonken. Architect van Berkel uit Utrecht kreeg de opdracht de nieuwe kerk te ontwer pen in neo-gothische stijl. De bouwcommissie bestond uit pastoor Wesselingh en de heren Arnoldus van der Burg, Nicolaas Kaptein, Pe trus Straathof en Henricus van Sazen. De toenmalige kerkmeesters waren Gode- fridus van der Poel, Leonar- dus Straathof en Nicolaas Kaptein. Deze namen zijn in de ingemetselde stenen in de voorgevel van de kerk aan weerszijden van de hoofdin gang terug te vinden. n u iinuwnuM. III,If'- hl"HK S 1 MU llM-il.. IU-.T KKUKülis'Ti 1-K C I. Y\v Dl L ui i F. VKKLKVn'i; C. SN HU) KR ARH A. RODlvNT.iRC w". ÜiMMKHSK Aan weerszijden van de hoofdingang zijn twee stenen ingemetseld die nog herinneren aan de bouw commissie en kerkmeesters van de Bernardus- 1 kerk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11