ïeidae Sou/tont J Schietpartij op Stationsweg na ruzie om meisje STAD OMGEVING Leerlingen Rembrandtschool maken eigentijdse versie Staalmeesters ALLER LEI(DS) Groot tekort aan parkeerplaatsen in Stationsbuurt gevaarlijke ;ituaties bij Spoorbrug ^Canaalweg Man komt om bij brand Provinciaal bestuur: Kritiek op vrouwenboekhandels „waardevolle suggestie" #i MAANDAG 8 JULI 1985 PAGINA 7 EIDEN Volgens de pderlandse Spoorwegen jjen zich regelmatig le- nsgevaarlijke situaties por bij de nieuw aange- fcde spoorbrug over het jjn-Schiekanaal langs de janaalweg. Langs de ioorbrug is een smal petpad aangelegd dat be- peld is voor onderhoud- jersoneel van de NS. Ge leken is echter dat ook por particulieren, vaak J de fiets, van dit pad ge- iuik wordt gemaakt. k pad ligt pal langs de joorbaan waar treinen in vol- vaart passeren. Er is tussen t pad en het spoor geen af leiding. Gebruik maken van pad is volgens de NS niet s;i een verboden maar ook „le nsgevaarlijk". De NS heeft |en weten geen enkele aan sprakelijkheid te aanvaarden pnneer zich ongelukken Sor mochten doen. inleiding voor het gebruik ïteior particulieren van het pad aaijiast de spoorbrug is, dat het kortste verbinding is met fietspaden in de achterlig- fnde polder. Andere verbin- ,ngen zijn de Lammebrug bij Vfet Lammenschansplein en de on. Wilhelminabrug bij Lei- irdorp maar daar moet kilo- dj amjeters voor omgereden wor- In de toekomst is het wel en p bedoeling dat in de buurt de spoorbrug een brug aangelegd waarvan ook fetsers en voetgangers ge- 1 ••Mik zullen kunnen maken. rlopig echter blijft het ach- ^jrgelegen Roomburg nog »iinFaak liggen en is er geen ingende reden om deze ig al aan te leggen. De FB liet nog onlangs een ^ajontje varen tussen Kanaal- il^eg en Roomburg bij wijze j^Jan protest tegen het uitblij ven van een vaste verbinding. Jongeren vallen buurtbewoner lastig LEIDEN Een vijftal jeugdige bezoe kers van een discotheek op de Lange- brug hebben in de nacht van zaterdag op zondag een bewoner van de Lange- brug trachten te molesteren. De man was rond half drie s' nachts wakker ge worden van de herrie die het vijftal produceerde. Toen hij vanaf het bordes van zijn woning van zijn ongenoegen blijk gaf, trachtte het vijftal hem te grijpen. Toen de man zijn huis was bin nen gevlucht, werd hem door de ruit een baksteen achterna gegooid. De steen trof geen doel maar richtte wel enige schade in de woning aan. Rondvaartboot met stenen bekogeld LEIDEN Een rond- vaarboot van rederij 'Triton' is zaterdag middag vanaf de Wil helminabrug met ste nen bekogeld door een groepje jongelui dat zich op de brug had verzameld. De stenen hadden geen persoon lijk letsel tot gevolg maar richtten wel schade aan aan foto- en videoapparatuur. Toen de politie arri veerde bleken de jon gens verdwenen. Fietsertje gewond na oversteken LISSE Een 4-jarig inwoner- tje van Lisse raakte gistermor gen om kwart over elf gewond op de Poellaan toen hij met zijn fietsje plotseling de weg over stak en gegrepen werd door een auto. Omdat hij tus sen twee geparkeerde auto's vandaan kwam had een nade rende automobilist hem te laat in de gaten. Het Lissenaartje werd met een gebroken bo venbeen naar het Aacade- misch Zuekenhuis in Leiden gebracht. Boetes na controle NOORDWIJK Bij een verkeerscontrole op het kruispunt Van de Mortelstraat/Gool- weg in Noordwijk zijn zaterdagavond binnen een uur twaalf auto mobilisten die door het rode licht reden, beboet. Volgens de po litie, die van plan is hier vaker te controle ren, wordt het rode licht op dit punt door veel automobilisten genegeerd. 1800 gulden uit tas gestolen LEIDEN In een kledingwinkel aan de Breestraat is zaterdag middag een bedrag van 1800 gulden uit de tas van één der bezoe kers gestolen. Het slachtoffer was kle ding aan het passen en had de tas korte tijd onbeheerd in de pas kamer laten staan. Toe zijn terug kwam, was het geld verdwenen. Gewond na val met bromfiets RIJSNBURG Een 19-jarige Voor schotenaar werd zaterdagnacht ge wond op het fietspad van de Rijns- burgerweg gevonden. Hij en zijn duo- passagier bleken in Noordwijk met de bromfiets gevallen te zijn. De be stuurder werd daarbij gewond, de passagier bleef ongedeerd. Beiden droegen geen helm. Het duo aan vaardde lopend de thuisreis, maar in Rijnsburg kon de Voorschotenaar niet verder. Hij werd met schaafwon den en beschadigd gebit naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Statenfraktie onderzoekt psychiatrische ziekenhuizen LEIDEN/DEN HAAG De staten- fraktie van PSP, CPN en PPR is be gonnen met een onderzoek naar psy chiatrische ziekenhuizen in Zuid- Holland. De partijen zijn van plan een nota uit te brengen over de psy chiatrische hulpverlening in deze provincie. Daartoe worden niet alleen zieken huizen bezocht maar wordt ook ge sproken met organisaties voor psy chiatrische patiënten. In het totaal zullen een kleine 20 instellingen wor den bezocht. SLACHTOFFER IN VOORHOOFD GESCHOTEN LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 19-jarige stadsgenoot in het voorhoofd en in de schouder geschoten nadat hij de vrien din van de schutter al te ami caal bejegend had. De twee kogels werden van enkele meters afstand afgevuurd uit een omgebouwd alarmpistool. De kwaliteit van het pistool was echter zo slecht dat de kogel, die normaal een dode lijke uitwerking zou hebben gehad, in de schedel bleef steken. Het incident deed zich om twee uur 's nachts voor. Het slachtoffer stond met enkele vrienden op het trottoir van de Stationsweg te praten toen de schutter met vriendin pas seerde. Deze dame bleek een kennis van het slachtoffer te zijn en deze legde tijdens een kort gesprek zijn hand op haar schouder. De vriend van het meisje pikte dit niet en haalde uit zijn in de buurt geparkeerde auto een alarm pistool waarmee hij drie ko gels afvuurde. Eén kogel miste doel. op de Steenstraat aan met zijn pistool gericht op een groepje mensen die hem na hét incident was gevolgd. Tpen de beide agenten hun pistool trokken en zich ken baar maakten, werd het alarmpistool op hen gericht. Hoewel er volgens de politie alle aanleiding voor bestond de man neer te schieten, vuurden de agenten niet uit angst één van de omstanders te raken. Kort daarop rende de man de Morsstraat in waar hij na enkele tientallen meters het wapen liet vallen en zich overgaf aan de poli tie. Het slachtoffer moest naar het AZL worden vervoerd. Daar bleek dat door het kali ber van de kogels (p. 22) als mede de slechte staat waarin het alarmpistool verkeerde, beide kogels in het bot waren blijven steken en operatief vrij gemakkelijk verwijderd konden worden. Het slacht offer heeft het ziekenhuis in middels verlaten. Op het bureau bleek dat het wapen van de schutter drie scherpe patronen bevatte. Bij een huiszoeking in zijn wo ning werd nog een doos ko gels gevonden. Een 27-jarige man uit Oegstgeest is zaterdagmiddag omstreeks drie uur om het leven gekomen bij een brand. De brand brak uit in een schuurtje achter een woning aan de Asterstraat in Oegstgeest, terwijl de man in het schuurtje aanwezig was. Het vuur brak plotseling uit en greep zeer snel om zich heen. In korte tijd was het schuurtje een vlammenzee, waaraan de man niet kon ontkomen. Hoe de brand is ontstaan is nog niet duidelijk. De recherche van de rijkspolitie in Den Haag is nog met het onderzoek bezig. Op de foto het uitgebrande schuurtje. la— LEIDEN Het moet ge noegzaam bekend zijn, 'dat de grote Nederlandse d djschilder Rembrandt van i flRijn in Leiden werd ge- Dor'boren. Op 15 juli 1606 zag Sjhij aan de Leidse Wed- Ös'|desteeg het levenslicht. j^jDoor de eeuwen heen is ,leijer in de Sleutelstad wei- >rdjnig -bewaard gebleven as Jvan de sporen die de s vjschilder achterliet. Ver- ®m!nielzucht van de bevol- en gebrek aan echte van het ge- sp^meentebestuur hebben er en toe geleid, dat de laatste r ^herinnering aan de mees- namelijk zijn huisje de Weddesteeg, ten p,onder ging. Een gedenk- psteen daar is het enige dat rulnog aan hem herinnert. *pMaar met de renovatie van de Leidse binnenstad t pis Leiden ook steeds meer lalijin trek gekomen als toe- eniristische trekpleister en 'ft 'het feit dat de beroemde "'schilder er geboren is, moet worden uitgebuit, tegi Straten, bruggen en scho- wdlen zijn naar de schilder vernoemd. Er is zelfs sinds kort een Rem- J brandtroute, die wande laars onder andere langs het borstbeeld van de schilder voert. Dit jaar zijn er dan de Lakenfees- ten, die gedeeltelijk ook in het teken van de schil der Rembrandt staan. Er is dan zelfs Rembrand- twijn te koop. Komende maandag starten de festi viteiten. De geboortedag van Rembrandt. Op deze maandag de 15e Annelies Reuter (midden) legt met enkele leerlingen de laatste hand aan de kolossale 'Staalmeesters'. wordt Rembrandt geëerd. Om tien uur 's morgens zal een enorm groot schilderij, een moderne versie van de Staal meesters van Rembrandt, worden onthuld. Dit giganti sche schilderij van zeven bij vijf meter zal tijdens de La kenfeesten, die tot en met 3 augustus duren, een plaats krijgen aan de gevel van het stadhuis aan het Stadhuis plein. Dit grote kunstwerk wordt vervaardigd door, hoe kan het anders tijdens dit feest, leerlingen van de Rem- brandt-scholengemeenschap. Twee weken zijn ze er mee bezig geweest onder de bezie lende leiding van jufAnne lies Reuter. „Het plan werd eigenlijk op een rare manier geboren. De afgelopen winter was ik aan het schaatsen op de plassen van Nieuwkoop toen ik ie mand van de organisatie van de Lakenfeesten ontmoette. Hij zat met wat mensen uit te puffen in de berm langs het ijs en ik ging daar bij zitten. Omdat ik docente tekenen en kunstgeschiedenis ben aan de Rembrandtschool, kwam die organisator op het idee, dat de school iets in het kader van het feest rond Rembrandt zou moeten doen. Het leek ons toen wel leuk om een groot schilderij te maken. Dat is nu dus gebeurd. Ik koos voor De Staalmeesters van Rem brandt, omdat dit schilderij direct te maken heeft met het gilde waar de Lakenfeesten betrekking op hebben en ook op Leiden als stad van het la ken. Ik kocht in het Rijksmu seum in Amsterdam een re- produktie en verdeelde die reproduktie in blokken van acht centimeter. In het grote schilderij zijn die blokken één meter. De leerlingen hebben steeds zo'n blok voor hun re kening genomen. Ze maakten de tekening en later schilder den ze het in". Annelies Reuter haalt de ver knipte reproduktie erbij. Ze wijst aan de hand van de stukken de gedeelten op het grote werkstuk aan. Het werkstuk wordt in koele kleuren opgezet, geheel in te genstelling tot de warme kleurengloed die Rembrandt in dit schilderij gebruikt. „Dat heb ik expres zo gedaan. Je moet zo'n schilderij niet gaan copiëren. Ten eerste kun je de schilderkunstige kwali teiten van een Rembrandt toch niet evenaren, maar ook is het niet eigentijds. Wel heb ik geprobeerd dezelfde hori zontale werking die van het origineel uitgaat te handha ven. Alleen zijn de kleuren anders, alleen blauw, wit, bruin en geel", aldus Annelies Reuter. Op haar plan is erg enthousiast gereageerd door de leerlingen en leraren van de school. "De kinderen werkten er in hun vrije tijd aan en zijn erg enthousiast. Ik moest zelfs enkele leerlingen die ook mee wilden doen te leurstellen, omdat het anders te vol zou worden. Wat er ge maakt wordt, is erg goed. Ze doen ook alles zelf. Het teke nen en het schilderen en straks gaan we het ophangen aan het gemeentehuis". Dat de leerlingen van de Rembrandtschool dit doek vervaardigen is niet alleen, omdat de school toevallig naar de schilder is genoemd. Het maken van het grote schilderij past helemaal in het beleid van de school om meer interesse voor cultuur te kwe ken bij de leerlingen. Veel ak- tiviteiten stonden en staan bij de school in dat teken. Zo zijn er plannen om in het nieuwe seizoen literaire avonden te hoUden, .er komt een beelden tuin, er zullen orkesten optre den en ook wordt het vak filmkunde vanaf september op de school gedoceerd. In de school worden tentoonstellin gen georganiseerd en steeds zijn er wisselende kunstwer ken te zien aan de muren van de school. Annelies Reuter, die in haar avonduren nog kunstgeschiedenis studeert aan de universiteit in Leiden, wil volgend jaar ook culturele reizen gaan houden, waarbij de architectuur, de kunst en geschiedenis van een gebied worden behandeld. gr ijEIDEN/DEN HAAG De kritiek van gede- luteerde GUnther op een viertal vrouwenboek- sch landels bij de uitreiking van de culturele prijs <]aJ'an de provincie Zuid-Holland, moet volgens •li iet provinciaal bestuur gezien worden als „een n vaardevolle suggestie". Dit hebben GS geant- i voord op kritische vragen van een twee staten leden. Mevr. Gilnther liet bij de prijsuitreiking weten, L - dat het aanbod van de vrouwenboekhandels naar haar mening „eenzijdig" is. Maar volgens GS bedoelde Günther dat het „een positieve ontwikkeling zou zijn wanneer de voruwen- boekhandels hun deskundigheid ook zouden aanwenden ten behoeve van die vrouwen die ook bezig zijn met emancipatie, maar andere wegen kiezen om hun doel te bereiken". „De uitspraken van mevrouw Günther bevatten een welgemeende suggestie aan het adres van de vrouwenboekhandels om te pogen een steeds groter deel van de emanciperende vrouwen te bereiken en te aktiveren", aldus GS die boven dien stellen dat degene die een prijs uitreikt ook het recht heeft zijn of haar mening erbij te geven. GS kunnen zich niet voorstellen dat door de speech van Günther de relatie tussen provincie en vrouwenbeweging is beschadigd, zoals de vragenstelsters suggereerden. De omstreden speech van de gedeputeerde leid de enkele weken geleden tot enige commotie bij de prijsuitreiking. De medewerksters van drie van de vier vrouwenboekhandels, waaron der de Leidse boekhandel 'Gaia' weigerden aanvakelijk de prijs in ontvangst te nemen. La ter besloten zij dit na enige discussie toch te doen. ONDERZOEK LEIDSE VERENIGING VOOR INDUSTRIE: LEIDEN De gemeente houdt te weinig rekening met parkeren in de Sta tionsbuurt. In dit gebied bestaat een tekort van cir ca 250 parkeerplaatsen in vergelijking met het totaal in het bestemmingsplan opgenomen aantal par keerplaatsen. Dit is één van de conclusies van een onderzoek naar de parkeersituatie in de Sta tionsbuurt dat is uitgevoerd in opdracht van de Leidse Vereniging voor Industrie. Hierbij werd het aantal lang- parkeerders in de Stations- buurt geteld en werd een en quête onder de aanwezige bedrijven gehouden. Het tekort geldt vooral het noordelijk deel van de Sta tionsbuurt, het gebied in de buurt van het station. Daar om wordt er in het onder zoek voor" gepleit het tekort aan parkeerplaatsen op te vangen in de nieuwbouw op het naastgelegen Schutters veld. Voor de nog te bouwen kantoren op het Schutters veld zullen parkeergelegen- heden worden aangelegd waarin met het tekort reke ning zou moeten worden ge houden. Het LVI noemt met name de parkeergarage die gebouwd zal worden bij het vergadercomplex op de hoek van het Schuttersveld. Voor lopig is echter nog onzeker of de bouw van deze 'Schut- tersveste' wel door zal gaan omdat de belegger op het laatste moment heeft afge haakt. Het LVI pleit er bo vendien voor dat de bouw van parkeergelegenheid te gelijkertijd plaats heeft met de bouw van kantoren, opdat het tekort gedurende de ont wikkeling van het Schutters veld niet verder oploopt Het onderzoek van het LVI is nog .niet openbaar. Mor genochtend wordt het offi cieel aan het college van bur gemeester en wethouders overhandigd. Groenoord Het buurthuis Groenoord houdt ook de komende zo mervakantie weer activitei ten voor de jeugd. De eerste week met activiteiten be gint om 8 juli en daarna zijn er weer activiteiten vanaf 5 augustus. Voor kinderen van 4 tot 12 jaar staan er vanaf 8 juli in het buurthuis aan de Pasteurstraat een te kenfilmfestival, klei tegels maken, muziekinstrumen ten en een waterballet op het programma. Ook zijn er uitstapjes naar Duinrell en zwembad De Zijl. Voor de ouderen zijn er reisjes naar de Beekse Bergen en Am sterdam geprogrammeerd alsmede atletiek en video. Tulband Europa met een tulband" is de titel van de tentoon stelling die vanaf donder dag 11 juli te zien is in de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. Het is een educatieve expositie die de invloed van de Islam op de Westeuropese cultuur laat zien. Maar weinig mensen zijn zich ervan bewust dat de Islamitisch-Arabische cultuur belangrijke bijdra gen heeft geleverd aan de ontwikkeling van de kunst, literatuur, filosofie en we tenschap in Europa. De tulp, de nationale bloem van Nederland, is afkomstig uit de bergstreken van Tur kije. De tentoonstelling is gemaakt door de Stichting Regionaal Centrum Buiten lander en studenten van de Rein wardt Academie. De bibliotheek en het Leids Edukatief Sentrum hebben de expositie naar Leiden ge haald.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7