i De laser komt steeds dichterbij Warmer weer: sterke vraag naar sla t 1 apples ii yy 2305* SCHEURING IN BRITSE MIJNWERKERSBOND IN EN OM DE KAS HEW ZEALAND vooR £cidóc Souiaut KI OOK BIJ SCHOONHEIDSSPECIALIST EN TANDARTS Florakeuring veilkwaliteit geeft veelzijdige informatie O IJ I I "«"w'nwa H f mmi mm uil c BUITENLAND MAANDAG 8IUU 1985 PAG (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De leiders van de ongeveer 28.500 gematigde mijnwerkers van het graafschap Nottinghamshire in Midde- n-Engeland zijn gereed voor een bittere strijd met de landelijke National Union of Mïneworkers van de militante vakbonds baas Arthur Scargill. De strijd zal er om gaan, wie zich de echte nationale vakver eniging van Britse mijnwerkers zal mogen noemen. Notts (dit is de populaire bena ming van deze regio) heeft zaterdag beslo ten Arthur Scargill en zijn landelijke bond de rug toe te keren. Scargill noemde die beslissing „verbazing wekkend". Hij voorspelde dat de mijn werkers van Notts het uiteindelijk tegen hem moeten afleggen. Na de nationale staking van 1926 maakte dit graafschap zich ook los van de NUM. De mijnwerkers van Notts vormden toen een aparte bond, die evenwel in 1937 terugkeerde naar de NUM. Maar de mijnwerkers hebben ver klaard dat de breuk nu definitief is en dat duizenden mijnwerkers in andere Britse gewesten staan te springen om zich bij hen te kunnen voegen. De scheuring in de NUM is een gevolg van Arthur Scargills dictatoriale optreden tijdens de mislukte mijnstaking, die vier maanden geleden eindigde zonder ook maar iets op te brengen. De mijnwerkers in Nottinghamshire weigerden Scargills actie van het begin af aan te steunen, om dat hij haar niet had laten voorafgaan door een nationale stemming. Zij hoppten Scargill op het NUM-congres van afgelo pen week aan de kant te kunnen zetten. Maar het congres accepteerde een nieuw reglement, waarbij Scargill president van de mijnwerkersbond mag blijven tot^t het jaar 2003 65 is en met pensioenj Het nieuwe reglement geett hem ofli" macht om forse disciplinaire maatrep te nemen tegen dissidenten. ScargiT bovendien acties afkondigen wannet|*\| bovendien acties afkondigen .wannetytj het goedvindt Hij hoeft zijn NUM-|m' niet eens meer te raadplegen. HORN/ZEELAND Wat zou het toch prachtig zijn: een laser, die cariës pijn loos en snel kan verdam pen. Die ellendige boor kan dan bij het oud vuil' en patiënten gaan fluitend naar de tandarts. De Franse industrie werkt aan zo'n laser, we moeten nog even geduld hebben. Maar het is zeker niet zo dat de laser alleen militai re en industriële toepas singen heeft. Want in Ne derland zijn er bijvoor beeld al tandartsen die met lasers werken. En met de onzichtbare ener giebundels werken schoonheidsspecialisten puistjes en rimpels keurig netjes weg. De laser komt dus steeds dichterbij. Schoonheidsspecialiste Tanja Maarschalk uit Horn (Lim burg) is enthousiast over het gebruik van lasers. Je kan er bijvoorbeeld (jeugd )puistjes mee behandelen, huiduitslag, rimpelvorming, pukkels en haaruitval. Maar hoe werkt dat? Maarschalk: „Met een la ser kan je de huid activeren. Er ontstaat een betere bloed circulatie en een betere sa menstelling van de stoffen in de huid. Alleen kan ik een zie ke huid niet behandelen. Zo dra het medisch wordt, moet de patient naar de arts". Maarschalk en twee mede werksters hebben het er druk mee in „Salon Tanja". De re sultaten stemmen kennelijk tot tevredenheid, maar het is wel zo dat de cliënt moet terugko men om een goed resultaat te blijven houden. Volgens Tanja Maarschalk kan een cliënt, als hij of zij eenmaal een kuur heeft ondergaan, echter steeds langer wegblijven. Wie komen er nou zoal? Na tuurlijk vooral vrouwen, maar het „verwijfde" is er nu wel af, zo meldt Tanja Maarschalk. „Je mag niet generaliseren, maar de meeste cliënten zijn 40 tot 60 jaar. Er komen ook veel (jonge) mensen voor het behandelen van acne. En de meeste mannen die komen, zitten nogal eens in zaken". Garantie Maarschalk zegt dat zij elke cliënt erop wijst dat een onge zonde levensstijl slecht eten, slecht slapen en veel drinken de resultaten van de kuur bepaald niet bevor dert. En dat zij de cliënt traint SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" in het „bewust met jezelf om gaan", bijvoorbeeld goed eten, verstandig leven. „De mensen moeten van binnen en van buiten gezond zijn". Maar ook als de cliënt keurig volgens het boekje leeft is een garantie dat de kuur slaagt niet te ge ven. „Als ik zie dat de kuur niet werkt, stop ik ermee". Overigens, zo laat Maarschalk weten, heeft de behandeling ook een goede invloed op de lichamelijke conditie van de patiënt. Hij of zij voelt zich prettiger. Mensen gaan zich fitter, en zelfverzekerder ge dragen. Wel is het zo dat hoe ouder de cliënt is, hoe kleiner de kans dat de behandeling een goed resultaat oplevert. En een cliënt die veel medicijnen gebruikt heeft meer behande lingen nodig en sterkere stra- lingsdoses. Tanja Maarschalk haast zich te melden dat de do ses die in de schoonheidssalon gebruikt worden vele malen kleiner zijn dan die in bijvoor beeld de medische wereld. Maarschalk wenst nog een niet onbelangrijke kanttekening te maken bij schoonheidssalons die met lasers werken. „In de eerste plaats is de voorlichting van de fabrikant slecht. Die vindt het allang prima dat hij zijn apparatuur kwijt is. Ver der zouden de opleidingen veel intensiever moeten zijn. Er wordt vaak ondeskundig met de apparaten gewerkt. En als ik zie wat ik allemaal voor studies heb gedaanik weet dat anderen dat vaak niet doen. En als anderen niet goed werken, word ik daar ook op aangesproken". Dan de hamvraag: is de be handeling duur? In elk geval minder duur dan plastische chirurgie, maar voor een kuur moet de patiënt in ieder geval toch wel rekenen op 10 tot 20 behandelingen, terwijl elke behandeling tussen de 60 en de 90 gulden kost. Lasers hebben in het verleden veel negatieve reclame gehad, zo meldt Maarschalk. Het ap paraat zou gevaarlijk voor de patiënt of cliënt zijn. Dat nega tieve imago is de laser nog steeds niet helemaal kwijt. Maarschalk „Nee, maar bij ieder revolutionair idee heb je altijd mensen die bezwaren maken". Tandarts De fabriek die lasers voor de tandheelkunde maakt, geeft hoog op over de mogelijkhe den: acute en chronische ont stekingen, gevoelige tandhal- zen, prothese-drukplaatsen, en extractiewonden verdwijnen als sneeuw voor de zon. En pa tiënten met braakneigingen, die zijn er niet meer als de la ser er aan te pas komt. Zo is het dus niet helemaal, al dus tandarts J. van der Boon uit het plaatsje Zeeland in Bra bant. Hij testte drie lasers. Zijn advies aan tandartsen: kijk eerst nog maar eens rustig de kat uit de boom. Van der Boon: „In de eerste plaats is zo'n laser vrij duur, je moet toch wel op zo'n 10.000 gulden rekenen. En dat terwijl de ten dens in de tandartsenpraktijk is om de kosten (van de appa ratuur) zo laag mogelijk te houden. Voor pakweg 25.000 gulden ben je al klaar". „Bovendien heb ik al genoeg meegemaakt dat er allerlei „wonderapparatuur" op de markt werd gebracht. Maar wie vertelt mij dat er straks niet een onderzoek komt dat je ik weet niet wat in huis haalt' met zo'n ding. Dat bleek bij voorbeeld bij uv(ultra-violette straling)-apparatuur. Die was gevaarlijk en is nu uit de markt gehaald". Of de laser ook gevaarlijk is? Van der Boon: „Dat weet ik niet, in elk geval is het gek dat je tegen een patiënt zegt: „De laser is volkomen onschadelijk", maar dat begint met een grote be- schermbril op te zetten". Dan de behandeling zelf; die duurt volgens Van der Boon langer dan nu het geval is. „En ik vraag me af of de pa tiënt een korte behandeltijd niet belangrijker vindt dan moderne, apparatuur". Er is nóg een nadeel aan de laser, aldus de tandarts uit Zeeland: „Je moet veel handelingen verrichten voordat je klaar bent". Een zucht: „Als je ziet wat voor toestanden je alle maal moet uithalen om de pa tiënt te kunnen behandelen". Het klinkt allemaal wat nega tief. Daarom ook nog een paar voordelen. Er is soms wel de gelijk een positief effect, maar niet bij iedere patiënt. En bo vendien is er soms ook sprake van suggestie. Van der Boon had de laser af en toe hele maal niet aan en toch meen den patiënten een verbetering te bespeuren. Van der Boon zet uiteen waar de laser wél goed voor is. „In de eerste plaats zijn er goede resultaten bij het verdoven van het melkgebit. Verder kan je met het apparaat resultaten beha len bij kaakgewrichtsklachten en bij gevoelige tandhalzen. Let wel: kan, het hoeft niet". Hoe reageren de patiënten ei genlijk op de laser? Van der Boon: „Bijna altijd positief. De meeste mensen zeggen: „Hé, leuk daar heb ik iets over ge lezen. Maar ik weet niet hoe ze zouden reageren als het duur der zou blijken dan een gewo ne behandeling (Van der Boon rekende niets extra, omdat hij de apparaten in bruikleen hadred.). Misschien komt dan die bekende Hollandse zuinigheid weer om de hoek kijken". Tientallen Hoe dan ook, er is nog geen reden om kapot te zijn van de laser in de tandartsenpraktijk.^ De laser wordt hier in Neder land dan ook nog niet zoveel verkocht. Het gaat wellicht om enige tientallen. In Frankrijk worden de lasers op dit gebied flink verkocht. „Het is een soort statussymbool om zo'n ding in huis te halen". Tandarts Van der Boon is veel Schoonheidspecialiste >or Tanja Maarschalk aaipst het werk met de laser? j? meer te spreken over eei\n(j( dere noviteit in zijn praLge Iets veel simpelers: een tvL stel, dat aan het plafond hon en dat de patiënt tijdens du^ handeling een aangenam^ete] leiding bezorgt. „Ik kwaiL het idee om dit te doen j patiënten zeiden: Ik zou«n luie stoel eigenlijk ook forfj voor de tv moeten hebbede dacht: Verrek, dat is 'f'.Ljj, der Boon neemt nu tvj gramma's (tekenfilms, nat programma's,voorlicht!001- films) op de video op en dfrS° die tijdens de behandelinf"33* „Ik4denk er nu zelfs oveirin tweede toestel aan te scha^|> voor in de wachtkamer.^* komt regelmatig voor daPntJ tiënten zeggen: „Kan ilfl®8 film uitzien?" Of: „DoktP1 zit in m'n beeld". Nee, dp111 in mijn praktijk zie ik e lijk meer zitten dan de la—- MARTIN VOL LAND EN TUINBOUW Behalve de officiële keuringen die regelmatig door de vaste keuringscommissie van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde in de bloemenveilingen wordt ge houden, is Flora in 1984 begonnen met keuringen uit de gewo ne dagelijkse aanvoer. Voor de officiële keuringen oogsten de kwekers de fraaiste exemplaren van hun produkten en zenden die in volle bloei naar de keuring. De praktijk bewijst dat deze bloemen in een geheel andere con ditie zijn dan de dagelijks op de veiling aangevoerde bloemen. Dat betekent dat zij op de keuring geheel rijp zijn, en dat is juist het stadium dat volgens bloemenkwekers en handelaren geschikt is om de bloemen in de huiskamer bij de klant te zet ten. Er gaapt dus een kloof tussen deze keuring en de dagelijkse werkelijkheid. Bloemen worden naar de veiling gebracht in een vroeger stadium, waarvan echter kwekers en kopers we ten dat ze in de vaas nog geruime tijd zullen bloeien. Zo heeft het bloemenkopend publiek het meeste plezier van hun boeket. Bij Flora worden nu per seizoen keuringen gehouden van bloe men die niet zijn uitgezocht en opgepoetst. Hier worden bloe men gekeurd zoals de kweker-vakman ze 's morgens naar de veiling brengt. Deze kwekers doen royaal mee aan deze keu ringen omdat ze de uitslag van een zeer reëel belang vinden. Want behalve de normale keurmeesters en teeltdeskundigen zijn het ook drie groepen van handelaren, die de bloemen op de keper bekijken en daarover een rapportje schrijven. De drie groepen Flora-handelaren bestaan uit verzendexporteurs, com missionairs en lijnrijders. De verzendexporteurs hebben klanten over geheel Europa en overzee. Zij verzenden bloemen en planten per boot of vlieg tuig. De'commissionairs kopen op Flora voor exporteurs die elders' gevestigd zijn, en de lijnrijders rijden meerdere malen per week met bloemen naar winkels in Duitsland, Frankrijk of Engeland. Ze stellen ieder verschillende normen aan de produkten die zij op Flora kopen. De Florakwekers krijgen de keuringsrappor ten weer onder ogen, en Flora stelt le en 2e prijzen voor de besten beschikbaar. De kwekers stellen de keuring door de kooplieden zeer op prijs, want ze willen zonder omwegen of flatering horen hoe de handel hun produkt beoordeelt. Deze bloemen worden 's morgens vroeg anoniem uit de nor male flora-aanvoer gehaald, zodat de keuring geheel als steek proef onder de deelnemende kwekers wordt gehouden. Deze scherpe keuring heeft veel voordelen. De veiling houdt een goed inzicht in de aanvoerkwaliteit, de kwekers krijgen een eerlijk cijfer voor hun huiswerk met een lijst opmerkin gen, en ten slotte leren veiling en kwekers de wensen van de kopers nog beter kennen. De deelnemende kopers zien hun deelneming als een bijdrage aan de kwaliteitsverbetering. Dat is het doel van de keuring. De vorige week namen 50 kwekers deel aan de keuring, waar van er 6 buiten de prijzen vielen en 8 een eerste prijs behaal den. 36 kwekers kregen een tweede prijs, uitgereikt door de Flora-directeur Carlier. Daarbij werd de opmerking gemaakt dat het behalen van een tweede prijs een erkenning is van zeer goede kwaliteit. De keuring is scherp en de eerste prijzen zijn superbloemen. TOMATENPRIJZEN TREKKEN WEER WAT AAN Na een periode van koud en nat weer was er vori ge week sprake van een sterk veranderd weerty pe. De temperaturen lie pen in snel tempo op. Als gevolg hiervan nam de vraag naar bepaalde groentesoorten zeer sterk toe. Dit was met name het geval voor de sla. Het aanbod van natuurs- la kon niet aan de vraag voldoen, zodat de prijzen sterk opliepen. De gemiddelde prijs liep naar 83 cent per krop. In de week ervoor werd er slechts 26 cent per krop betaald. Neder land is op het ogenblik de grootste sla-leverancier op de Westduitse markt. Bij aan houdend mooi weer zal de vraag naar sla goed stand houden en worden er voor de komende week prijzen ver wacht die sterk zullen afste ken bij die van vorig seizoen. Toen lag de middenprijs op slechts achttien cent per krop. Tomaten In de afgelopen week trok ken de tomatenprijzen weer wat aan. Zoals bekend, daal den de tomatenprijzen in de laatste week van juni vrij sterk. Er was in die week sprake van een opvallend grote concurrentie van Oost- europese landen. Met name Roemenië en Bulgarije lever den indrukwekkende hoe veelheden aan West-Duits- land. Roemenië was goed voor 1320 ton (vorig jaar 144 ton) en Bulgarije leverde 1163 ton (vorig jaar 48 ton). De Commissie van de Euro pese Gemeenschap heeft de referentieprijzen voor de pe riode van 1 tot en met 10 juli vastgesteld op 261,04 gulden per honderd kilo. De resulta ten voor de tomatentelers in de periode van 1 januari tot 1 juli steken gunstig af bij die van voorgaande seizoenen. In 1983 kwam de middenprijs uit op 2,32, in 1984 was dit 2,44 en voor 1985 kwam de middenprijs voor de genoem de periode uit op 2,69 per kilo. Bij de ronde tomaten waren er in de afgelopen week prijsuitschieters naar 12,10 voor een kistje van zes kilok. Het ruime aanbod van vleestomaten bleef hangen op een middenprijs van 1,75 per kilo. Er wordt niet veel verandering in de aanvoer van tomaten verwacht, er wordt op gelijke of lagere prijzken gerekend. Overige glasgroenten Op de komkommermarkt was er spake van enig her stel. Het waren vooral de lichtere sorteringen, die het sterkt in prijs opliepen. Voor de sortering 36/41 liep de middenprijs op van 28 cent naar 42 cent per stuk. Het concurrerend aanbod op de Westduitse markt is om deze tijd van het jaar vrij beperkt. Voor de komkommertelers komt de middenprijs over de eerste zes maanden van het jaar uit op 83 cent per stuk. Deze prijs steekt gunstig af bij die van beide voorgaande seizoenen. In 1983 werd er 63 cent per stuk betaald en in 1984 was dat 65 cent. Voor de komende week wordt er een groter aanbod verwacht. Als gevolg hiervan lijken de prij zen geen stand te kunnen houden. De invoerheffing van de onder glas geteelde komkommers komt voor de maand juli uit op 132,62 per 100 kilo. Op de paprikamafkt was er voor de rode paprika eindelijk sprake van prijsher stel, de middenprijs liep op naar ƒ4,05 per kilo. Omdat de piek in de aanvoer weer ge passeerd is, wordt er de ko mende week op gelijke of ho gere prijzen gerekend. Voor de groene paprika was het prijsherstel zeer beschei den. De middenprijs kwam uit op ƒ2,35 per kilo. In de laatste week van juni was het concurrerend aanbod op de Westduitse markt bijna 3,5 miljoen kilo groot. Uit een overzicht over het eerste half jaar van 1985 van het Po- duktschap van Groenten en Fruit blijkt dat de groene pa rika's gemiddeld ƒ5,75 per kilo opbrachten. Vorig jaar was dit ƒ5,22 en in 1983 werd er ƒ4,75 betaald. Bij de rode sorteringen blijkt er sprake te zijn van een dalende ten dens. In 1983 werd er gemid deld ƒ5,65 betaald. Het jaar daarop daalde de prijs naar ƒ5,37 en dit seizoen bleef de prijs steken op ƒ4,58 per kilo. Er is dus in de afgelopen ja ren duidelijk ingeleverd. Voor de komende week wordt er op een keiner aan bod van rood gerekend, dat tegen hogere prijzen afgezet zal worden. De aanvoer van groen zal weinig veranderen, hetzelfde wordt voor de prijs verwacht. De aanvoer .van radijs nam in korte tijd weer vrij sterk toe. De vraag bleef merkbaar achter en de prijs daalde naar 37 cent per bos. Er wordt een ruim aanbod verwacht en hogere prijzen lijken er niet in te zitten. De middenprijs voor aubergines zakte weg naar ƒ2,75 per kilo. Door het warme weer neemt de belangstelling voor dit ge was af. Het ziet er niet direct naar uit dat de prijs in de ko mende week zal trekken. De belangstelling voor de cour gettes was ook kleiner. De opgelopen prijs daalde naar 70 cent per stuk. Ook voor dit gewas wordt er niet veel verbetering in de prijsvor ming verwacht. Vollegrondsgroenten In de aanvoer van bloemkool begint nu schot te komen. Voor de „achten" daalde de prijs ƒ3,32 naar ƒ2,08 per stuk. Het aanbod wordt waarschijnlijk snel groter, de prijs blijft dalen. De aanvoer van andijvie is groot en zal dit ook in de komende week dal blijven. Gemiddeld werd dfc\ tig cent per kilo betaald. ïRij gere prijzen zitten er voorjbo: komende week niet in. Sjhij nazie daalde sterk in prijs,icje, veilingklok bleef staan op^, cent per kilo. Een ruim aa bod zal tegen verder dalend prijzen verkocht wordjnif Voor Chinese kool was va markt vrij vast. De prijs visc) anderde niet, er werd gemL:. deld 56 cent per kilo betaa, In de komende week zal voor gewas niet veel vera^l deren. De vraag naar spim< kool zwakte verder af en toe werd slechts 27 cent per k^e betaald. Ook in de komen* week worden er voor dit was lagere prijzen verwac|aa Voor bospeen bleef de pion rond negen dubbeltjes pst€ bos schommelen. Een ru|no aanbod zal gelijke of lagej^. prijzen opbrengen. Prei da de sterk in prijs, namelj; van ƒ2,48 naar 75 cent p*s kilo. Een verdere prijsdalilin wordt niet verwacht. Ventris bracht nog maar de helft he ran de middenprijs van igc] vorige week, namelijk ƒ1, per kilo. Het naar verhol1' ding grote aanbod zal tegjSt lage prijzen verkocht wdlei den. ve 5*-* PMOj ✓oorai appeis woraen in grote noeveeineaen geïmporteerd door K D Handelsmaatschappij in Poel dijk. Nu de temperaturen opgelo pen zijn, wordt een aantal in de bereiding bewerkelijker groentesoorten vaak goedko per. Het verblijf achter een warm fornuis is niet zo aan trekkelijk. Voor een aantal gewassen is dit al duidelijk merkbaar. Prei is lange tijd duur geweest, nu betaalt men 1,50 per kilo, maar in de loop van de week zal de prijs vrij snel dalen. Voor bospeen veranderde de prijs niet, een bos kost1,80. Voor een kilo waspeen schommelt de prijs rond de tachtig cent. Spits kool is op het ogenblik zeer goedkoop, namelijk 55 cent per kilo. Voor een kilo Chine se kool komt de prijs uit op 1,10. Andijvie was al niet duur, de prijs is nog verder gedaald, een kilo kost nu zes tig cent. Spinazie is een heel stuk in prijs gedaald, name lijk van drie gulden naar een -gulden per kilo. Bloemkool is wel goedkoper geworden, maar in vergelijking met vo rig jaar is ze nog steeds duur. Alen betaalt vijf gulden per stuk, de prijs blijft voor deze groentesoort wel dalen. Cour gettes kosten gemiddeld 1,40 per stuk, voor een hal ve kilo aubergines betaalt men 2,75. De beide laatst genoemde groenten lenen zich bij uitstek voor gemeng de ovenschotels. Rode papri ka's zijn dubbel zo duur ge worden, een halve kilo kost nu vier gulden. Voor groene paprika's veranderde er niet veel, ze kosten 2,35 per hal ve kilo. Venkel behoort meestal tot de vrij dure groentesoorten. De liefheb bers van venkel kunnen nu aan hun trekken komen want men betaald 1,32 per halve kilo. Broccoli is met een prijs van 2,35 per halve kilo ook redelijk betaalbaar. Bleekselderij kost nu een gulden per struik en dit is ook beslist niet te duur. Pos telein is sterk /n prijs ge daald, aeze groente is te koop voor een gulden per kilo. Voor Postelein geldt: hoe 1 for ner de groente, des te hog i„ de prijs. Voor grove postele ligt de prijs lager. Door A*16 warme weer zijn de kol SC kommers duurder gewordé zij de prijs ligt tussen zestig cè te d< O] 'leestomaten als ronde tomaten komt de pi V nu op 1,80 per halve ki\1S Sla is een heel stuk duurq tv geworden, afhankelijk gewicht betaalt men veer cent tot 1,60 per kri Naast de vitaminen die gratis voor de zon verstrt worden, kan men' ook vol profiteren van het aanl aan zomerfruit. Rode bess kosten 2,80 per halve kl Doosjes frambozen en kro bessen van tweehondt L gram kosten nu 4,50 drie gulden. Er komen gré hoeveelheden perziken 'EI Frankrijk, Italië en Grieke 'utt land. Er is geen prijsverscfan ze kosten 4,70 per hal 'an kilo. En niet te vergeten ïei appelen, die momenteel n 'as vele dozen tegelijk voc Nieuw-Zeeland worden ïmporteerd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6