uitse boeren eisen treden Andriessen Internationale terreur wordt gewelddadiger peizelrapport: minister Wothomb verantwoordelijk roor falen Rijkswacht Sovjet media mild over VS commissie. SOMBERE GELUIDEN OP TERRORISME-CONGRES JITENLAND EeidócSomcmt kcfojectontwikkelaar w|l persbureau kopen |USTON Joe Russo, projec- ^^nvikkelaar in Houston. Texas, ^■het Dersbureau United Press In- Hftational (UPI) kopen. Hij wil het van het persbureau ElUrbrengen naar Houston om de etzöflomisehe bedrijvigheid in Texas n^ijyergroten. Volgens Russel Rauh, I- jïsent van Russo, heeft Russo ge- d.oopillcerde informatie gevraagd verlyr de financiële situatie bij UPI, 8-30, in april een beroep heeft gedaan de wetgeving waarmee het zich malrf indekken tegen vorderingen (am schuldeisers. Op dat moment I UPI schulden van 45 miljoen jar en tegoeden van twintig mil- dollar. Tweede kernreactor in Zuid-Afrika in bedrijf JOHANNESBURG In de Zuid- afrikaanse kerncentrale bij Koe berg is gisteren een tweede reactor in gebruik genomen. Volgens de Zuidafrikaanse staats commissie voor de elektriciteits voorziening moet de reactor, die een vermogen van 920 megawatt heeft, in oktober op volle toeren draaien. Op vol vermogen kan de centrale voorzien in een tiende van de elektriciteit die in Zuid- -Afrika wordt verbruikt. De splijt stofstaven voor de centrale komen uit een onbekend land. Over twee jaar zal Zuid-Afrika zelf voldoen de splijtstofstaven kunnen maken. Vietnam overhandigt stoffelijke resten militairen aan VS HONGKONG Vietnam heeft toege zegd de stoffelijke resten van 26 Ameri kaanse militairen die als vermist staan geregistreerd, aan de Verenigde Staten te overhandigen. Het is het grootste aan tal dat sinds het einde van de oorlog in Vietnam naar de Verenigde Staten zal worden teruggebracht. De operatie zal binnen zes a acht weken plaatsvinden. Sinds het einde van de oorlog heeft Viet nam van 99 gesneuvelde Amerikaanse militairen de stoffelijke resten naar de Verenigde Staten teruggestuurd. Viet nam heeft beloofd het vraagstuk binnen twee jaar geheel op te lossen, aldus de verklaring van het State Department. Politie Spanje brengt ETA zware slag toe BILBAO De Spaanse politie heeft afgelo pen week 18 mensen gearresteerd, die ver dacht worden namens de Baskische afschei dingsbeweging ETA aanslagen te hebben ge pleegd. Volgens het hoofd van de politie in Bilboa, Miguel Planchuelo. is ETA hiermee een zware slag toegebracht. Volgens Plan chuelo heeft de politie ook acht schuilplaat sen ontdekt, een gevangenis voor slachtoffers van ontvoeringen en een groot arsenaal met automatische wapens, handgranaten en ande re explosieven. Zaterdag had de ETA nog de verantwoordelijkheid opgeëist voor de bom aanslag op het strand van de badplaats Beni- dorm. Omdat het strand na een waarschu wing was ontruimd, veroorzaakte de explosie geen slachtoffers of schade. an onze correspondent Gerard Kessels) dA^N De Nederlandse uil-commissaris voor jdbouw, Frans Andries- o?5)a, heeft zich de woede i.isn de Duitse boeren op' jjjjj hals gehaald. Op de r iiijeenkomst van de Duitse 'erenbond, afgelopen »ekeinde in Ludwigsha- ven, werd luidkeels het aftreden van Andriessen geëist. De Nederlandse commissaris werd verweten het Duitse veto tegen een daling van de graan prijzen met 1,8 procent, „ge voelloos te negeren". De Duit se minister van landbouw Ig- naz Kiechle, die zijn Europese partners en vooral ook An driessen, de afgelopen maan den het bloed onder de nagels heeft uitgehaald, werd in Lud- wigshaven uitbundig toege- jucht. Niet alleen Andriessens voorbij gaan aan het Duitse veto was mikpunt van felle kritiek. Ook zijn „Groenboek" voor een hervorming van de Europese landbouwpolitiek kan geen genade vinden in de ogen van de Duitse boeren. In dat boek, dat deze week gepu bliceerd wordt, wil Andriessen af van de tot nu toe gehanteer de prijspolitiek in de Europese Gemeenschap. Hij wil de ga rantie-prijzen stap voor stap verminderen. Met directe in komenssteun wil Andriessen de boeren helpen de klappen op te vangen. Volgens de Duit se boeren betekenen de plan nen van Andriessen het einde van de kleine boerenbedrij ven, waarvan Duitsland er nog zeer veel telt. MAANDAG 8 JULI 1985 PAGINA 5 Eilat wordt vrijhandelszone JERUZALEM Eilat, de haven aan de Rode Zee, wordt een vrij handelszone. Hiermee wil de Israëlische regering het toerisme en de economische ac tiviteit stimuleren. Als toeristische stad tussen Egypte en Jordanië heeft Eilat moeite om toerisme en bedrijfsleven aan te trekken, omdat het zo ver verwijderd ligt van de Is raëlische bevolkingscentra. Een mild belastingklimaat voor bewo ners en bedrijven en belastingvrije winkels voor toeristen zullen de staatskas naar verwachting 20 mil joen gulden per jaar kosten aan be lastingderving. komen om kennis te nemen van de ontwikkelingen op het gebied van het terrorisme in het Midden-Oosten. Vol gens hem is er in het interna tionale terrorisme een be langrijke verschuiving naar de zogenaamde „hit and run"-actie: toeslaan en snel wegwezen. Vroeger lag het accent op de langdurige gijze lingen, een verschijnsel dat ook niet aan Nederland is voorbijgegaan. Maar na de treinkapingen van de jaren '70 is er van terrorisme in ons land nauwelijks meer sprake geweest. Fanatici De meest extreme vorm van terreur is de zelfmoordactie. Maar de kans dat er binnen kort in Nederland fanatici vrachtwagens met explosie ven gaan bemannen, is niet groot. Israëlische experts ver telden dat een dergelijk ver schijnsel zich niet gemakke lijk laat importeren in Euro pa. Het heeft té zeer te ma ken met de wijze van leven in het Midden-Oosten, de cultuur en de godsdienstop vatting. Dr. Paul Jureidini, een Ame rikaan van Libanese af komst, vertelt hoe moeilijk het is binnen te dringen in terreurorganisaties, die zich baseren op islamitische be ginselen. Eén van de bekend ste is de Hezbollah (Partij van God) in Libanon, die on der meer verantwoordelijk is voor de recente kaping van het TWA-vliegtuig. Deze or ganisatie kent geen leiders, geen kantoren of commando posten, en alleen een sji'ti- sche moslim die plaatselijke bekendheid geniet kan zich erbij aansluiten. Binnen Hez bollah werkt een aantal plaatselijke cellen, vrijwel onafhankelijk van elkaar. De geheimhouding gaat zo ver dat bijna niemand weet wie er een zelfmoordactie voorbereidt. Zelfs de com mando die de actie moet uit voeren hoort pas vlak voor het uur-U wat het doel is. De contacten tussen de cellen verlopen via de plaatselijke moskee. En de geestelijke lei ders, de imams, genieten on schendbaarheid. Zelfs als het de veiligheidsdienst lukt te infiltreren in een van de cel len, dan pog komt de infor mant weinig aan de weet. Ju reidini sluit niet uit dat het in de toekomst in Zuid-Liba- non tot een machtsstrijd komt tussen Hezbollah en de nu nog overheersende Amal- beweging, die vooral aan hang heeft in de middenklas se van de bevolking. Als winnaar tipt hij Hezbollah. Groeiend religieus fanatisme is een van de oorzaken van de geweldtoename in het in ternationale terrorisme. Een andere factor is publiciteit, want daarom is het de ter reurorganisaties vaak te doen. Een jaar of vijftien ge leden zorgde een korte gijze lingsactie al voor voorpagina nieuws. Maar nu moeten ter roristen spectaculairder voor de dag komen om prominent in het nieuws te verschijnen. De media en de terroristen hebben elkaar nodig, meent een van de deelnenlers aan de conferentie. Als illustratie daarvan noemde hij de situa tie na de kaping van het TWA-vliegtuig in Beiroet, waarbij de terroristen elke dag een groepje gijzelaars toonden, om zeker te zijn van alle aandacht in de televisie journaals. Terreur is niet een verschijn sel van de laatste tijd. Maar dat terroristen met honder den kilo's explosieven am bassades zouden binnenrij den, dat zij het hoofdkwar tier van de OPEC zouden be zetten, dat er aanslagen zou den komen op de premiers of de presidenten van Spanje. Italië, India, de Verenigde Staten en Engeland, had nie mand een jaar of vijftien ge leden durven voorspellen. En dat vliegtuigpassagiers zou den worden gefouilleerd, dat hun bagage zou worden on derzocht met röntgenappara tuur, dat het Amerikaanse le ger vergeefs zou proberen gijzelaars te bevrijden uit de ambassade in Teheran, zou men hebben beschouwd als stof voor een roman, niet voor krantekoppen. De Amerikaanse onderzoe ker Brian Jenkins van de Rand Corporation, laat aan de hand van deze voorbeel den zien, dat er voor terroris ten letterlijk en figuurlijk geen grenzen bestaan. In de jaren zeventig waren het vooral objecten die het doel wit waren van terroristisch geweld, maar de jaren tachtig laten een verschuiving zien naar het doden van mensen, zonder aanziens des persoons. Jenkins voorspelt dat in de nabije toekomst de steun van bepaalde regimes aan ter- reurgroeperingen zal toene men. Hij wil niet uitsluiten dat op die manier chemische en biologische wapens in handen komen van terroris ten. Dat deze kunnen gaan dreigen met het gebruik van kernwapens is voorlopig niet waarschijnlijk. Coupleiders in Guinee worden geëxecuteerd CONAKRY President Lansana Conté van Guinee heeft aangekondigd dat kolonel Diara Traore. die vori ge week een mislukte poging tot een staatsgreep deed, gevangen is genomen en spoedig geëxecuteerd zal wor den. Bij de couppoging zijn 18 mensen om h^-t leven zijn gekomen, onder wie een onbekend aantal militairen en twee vrouwen. Er zijn 229 mensen gewond geraakt. Conté, die op het moment van de coup in het buiten land verbleef, verklaarde dat hij voor zijn vertrek in formatie had over het feit dat er een staatsgreep ophan den was. Volgens hem heeft de regering de rebellen be wust hun gang laten gaan, maar ondertussen maatrege len genomen om de coup in de kiem te smoren. Rellen tijdens Oranjemars in Noord-lerland Een protestantse demonstrant wordt door de po litie afgevoerd na dat het tijdens de omstreden Oranje mars in de Noord- ierse stad Porta- down tot ongere- geldheden was ge- komen. De marsen worden georgani seerd door de fa natieke protes- tantse en pro-Brit se Oranje Orde. Met de marsen wordt de overwin ning herdacht van Koning Willem van Oranje op de ka tholieke troepen van Jacobus II in de Battle of the Boyne. De marsen, die de laatste 150 jaar steeds zijn ge houden, worden door de katholie ken beschouwd als een zware pro vocatie. Rajiv Gandhi Gandhi wil internationale actie tegen terrorisme NEW DELHI De Indiase premier Rajiv Gandhi heeft op geroepen tot harde internationale actie tegen het terrorisme. Hij deed dit gisteren tijdens zijn eerste persconferentie in New Delhi sinds hij acht maanden geleden aan de macht kwam. Een zelfverzekerde Gandhi zei verder dat India niet zal zwichten voor het geweld van terroristen toen hem een vraag werd gesteld over het vliegtuig van Air India, dat op 23 juni met 329 mensen aan boord voor de kust van Ierland in zee stortte. Twee radikale sikh-groeperingen, die strijden voor een onafhankelijke staat in Punjab, zeiden een bom in het vliegtuig te hebben geplaatst. „Canada is in het verleden niet hard genoeg opgetreden tegen terroristen, maar wij hopen dat men na de vliegramp meer actie zal ondernemen", aldus Gandhi. „Indien regeringen hun hulp aan terroristen staken dan is het met hen afgelopen'^. „Onze volkeren en andere lan den moeten inzien dat de poli tieke koers van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet is gericht op vijandschap, maar dat wordt gezocht naar „we derzijds begrip en vreedzame ontwikkeling", aldus Orechov. Volgens de Pravda-columnist is het bericht dat Reagan en Gorbatsjov elkaar zullen ont moeten in de gehele wereld met enorme .belangstelling ontvangen. Hierdoor wordt de hoop sterker dat de betrekkin gen tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie zich ten goede zullen ontwikkelen. In het Pravda-artikel, dat is bedoeld om aan de Russen uit te leggen waarom de Sovjet leiders hebben besloten tot het topoverleg, wordt de secreta ris-generaal van de VN Perez de Cuellar geciteerd, die ge zegd heeft dat de topontmoe ting ongetwijfeld een verbete ring in het internationale kli maat teweeg zal brengen. Het artikel van Orechov is de meest recente panwijzing dat de houding van de Russische leiders ten aanzien van Was hington iets soepeler is gewor den. TEL AVIV Het pu bliek raakt gewend aan berichten over terreur. Daarom kost het terroris ten steeds meer moeite met hun acties de televi siejournaals en de voor pagina's van de kranten te halen. Het gevolg is een verharding van de methodes en een toena me van het aantal slacht offers. Het jaar 1985 zal het bloedigste zijn in de geschiedenis van het in ternationale terrorisme. Maar het geweld zal in de jaren daarna nog ver der toenemen. Dit zijn een paar van de weinig opwekkende conclusies en voorspellingen van de deelnemers aan de con ferentie „Huidige Ten- denzen in het Wereld- IRARE Zimbabwe i 27irdt spoedig een één-partij- r^2fet. Dit heeft premier Ro- ne#/t Moegabe zaterdag aan- l.30kondigd nadat bekend was 4.00^orden dat zijn partij, de g5gS,|NU, de eerste verkiezin- sinds de onafhankelijk- eluljd in 1980 met ruime ®^)erderheid had gewonnen, 5 ZANU krijgt nu 63 van RuJ79 zetels. De grote verlie- 1-30f is de door Nkomo geleide JjJPU, die slechts 15 zetels 8.45r°verde. >pop verkiezingsuitslag vormt 756|lgens Moegabe een duidelijk 6.00jndaat voor zijn streven om jjE02n Zimbabwe een één-partij- S3" te maken, hetgeen invoe- B.45)g van het socialisme moge- rhiet zal maken. Hij drong er bij NU op aan een einde te g''ro|ken aan de activiteit van j'l ^ssidenten" in Matabeleland. dljoet de ZANU dat niet, dan wolken wij een eind aan de 13JNU", aldus een grimmige 4*00r®abe' (16); an onze correspondent) a ao'USSEL De Belgi- ie minister van birinen- (a|))dse zaken Nothomb iiNE-lrdt in het eindverslag commissie die een J.ooïerzoek heeft ingesteld itr het Heizeldrama, (•antwoordelijk gesteld het falen van de :swacht. Maar de poli- e ernst van het falen t bepaald worden br het parlement, vindt Ondanks het feit dat in de commissie ook een Kamerlid van de regeringscoalitie van mening was dat Nothomb heeft gefaald, is het politieke leven van de minister niet in gevaar. De coalitiepartijen zullen een half jaar voor de verkiezingen op 8 decem ber geen kabinetscrisis willen veroorzaken. No thomb heeft gisteren in Di- manche Presse al verklaard er niet over te denken ont slag te nemen. Volgens het eindverslag van de Kamercommissie zijn de Liverpool-supporters de gro te boosdoeners, die voorna melijk de dood van 38 toe schouwers op hun geweten hebben. Maar de commissie constateert toch ook een aan zienlijk aantal fouten bij de Rijkswacht. Ook de Europese voetbalbond UEFA en de Koninklijke Belgische Voet balbond krijgen in het ver slag een veeg uit de pan. De UEFA heeft het Heizelsta- dion niet of. nauwelijks geïn specteerd. IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR iter; ^4) Boer Knolle trad de smidse binnen en trof ir de langharige Jopie de Bietel, alias Karei- Knetter, alias agent 009 aan. Maar boer ille kon natuurlijk niet weten in wat voor een linest van kwalijke activiteiten hij terecht gekomen, en daarom zei hij plagerig „Zo ietje! Dat mag ik zien, hoor! Een flinke deer- die het smidsvak wil leren! Maar je mot toch met die pruuk van je naar een was-en-wa- jollefie gaan. Een strikkie d'r in staat trou- tns ook heel lief!" Jopie de Bietel keek de ilijke boer Knolle vernietigend aan en zei: „Ik 96e»(et geen Merietje. Ik heet Jopie!" „Je mot t-i :fiar een beetje tegen plagen kennen, Jopie," i f nnikte boer Knollè. „Een kerel met meiden- "^ar, dat ken niet. Dat bennen we bie ons in het :,e rp niet gewend. En als je het nog niet wist, ik a n buurman Knolle. Is de patroon ook thuus? 6^ heb een klein dingsigheidje veur 'm te doen, l0*!f je?" „Dan zult u met uw kleine dingsig- idje toch naar een andere smid moeten, boer Knolle," zei Jopie. „De baas kan voorlopig geen werk aannemen." Hij liet zijn stem dalen tot een geheimzinnig gefluister en vervolgde: „De baas is overspannen. Hij heeft dementia alba. Boer Knolle viel bijna achterover van verbazing. „Hoe is het meugelijk.zei hij geïmponeerd. „De eh.menseziekte van Alva.foei foei foei!" „Ja Knolle, het is héél erg," zuchtte Jopie. „Dementia alba.het blanke onver stand, zogezegd. Die goeie Verholen is alles vergeten. Hij denkt, dat ik zijn vroegere leerjon gen Kareltje Knetter ben. En van de dorpelingen herkent-ie ook niemand meer." „Johge, jon ge," mompelde boer Knolle en hij wandelde hoofdschuddend de smidse weer uit. „De blan ke menseziekte van Alva.foei foei foei!" Jopie de Bietel keek hem grinnekend na en dacht: „Prima gedaan, 009! Dank zij boer Knol le zal het hele dorp nu gauw genoeg weten, dat smidje Verholen ernstig ziek is. Dementia alba.hoe kómt een mens er op! Geweldig!" pen week in Tel Aviv werd gehouden. Organisator was het Centrum voor Strategische Studie, dat in de laatste jaren een be langrijke bron van informa tie is geworden op het gebied van terreur en alles wat daarmee verband houdt. On der leiding van dr. Ariel Me- rari verzorgt het centrum nu ook een jaarlijkse publicatie over ontwikkelingen in het internationale terrorisme, ge baseerd op gegevens uit een nauwgezet bijgehouden com puter-archief. Ook in dat rapport voert optimisme niet de boventoon. Onder de toehoorders op de conferentie was ook een klei ne Nederlandse afvaardiging, met vertegenwoordigers van het Nederlands Instituut voor Buitenlandse Betrekkingen, het Corps Mariniers en de politie. Een vertegenwoordi ger van de Nederlandse doÜ- intef ""ioegabe: Zimbabwe Ljordt één- „^rtijstaat Op de horens MOSKOU In het Russi sche partijblad Pravda is gisteren een opvallend mild artikel over de Oost- West verhouding versche nen, naar aanleiding van het komend topoverleg tussen president Reagan en de Russische leider Gorbatsjov. In het artikel van de columnist Boris Orechov wordt benadrukt dat de Sovjet-Amerikaan- se betrekkingen „op hoog niveau een sterke impuls nodig hebben". Ook de Sovjet-televisie liet zich in positieve bewoordingen uit over de ontmoeting Reagan-Gorbatsjov. In het Spaanse Pamplona wordt elk jaar, voordat in de arena de stiere gevechten beginnen, een groot aantal stieren door de straten gejaagd waarbij dappere jongelingen proberen op het allerlaatste moment aan de horens van de dieren te ontkomen. Meestal lukt dat wel, maar elke keer zijn er wel een paar mensen die door dé stieren worden toegetakeld, zoals het tweetal op deze foto.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5