dagjes mens Toenemend protest tegen v asthouden Nederlanders Windsurfers jagen politie op kosten binnenland" 1L TWEE WEKEN IN ZUIDAFRIKAANSE CEL Advies Omroepraad A-status Veronica morgen bekend Dagboek van een Dodenrit op de hoge draad Ceidae Somani MAANDAG 8 JUU 1985 PAGINA 3 orte actie oensdrecht 'OENSDRECHT Op het rrein van de vliegbasis oensdrecht zijn zaterdaga- md 31 activisten aangehou- ,cn. Zij hadden zich ter eidloogte van het vredesactie- dfamp in het bos toegang tot in ae basis verschaft. Vlak ach- Gopr de omheining gebruikten activisten rollen prikkel- ad om zichzelf in te slui- Aan de demonstratieve )°r t[.(je werd binnen enkele mi- chajuten een eind gemaakt door o injilitairen. Tegen de demon- njiranten is proces-verbaal op- n. ^maakt. ïn d Ook PPR nu tegen lijst klein links DEN HAAG De PPR wil voorlopig geen lijstverbinding aangaan met de ove rige kleine linkse partijen (PSP, EVP en CPN) bij de komende Tweede Kamerver kiezingen die volgend jaar gehouden wor den. PPR-fractievoorzitter Ria Beckers zei zaterdag voor de VAR A-radio dat de PPR wel nauwe samenwerking met CPN en EVP nastreeft. De fractie van de PPR in de Tweede Kamer vindt een gemeen schappelijke lijst zinloos geworden nu de PSP heeft besloten hieraan niet mee te werken. Vorig weekend stemde een krap- f»e meerderheid van de PSP tegen een ijstverbinding met de overige linkse par tijen. „Ik denk dat een gezamenlijke lijst nu noch voor de CPN, noch voor PPR goed zou zijn", aldus Beckers. Hotelbezoek in 1984 gestegen DEN HAAG Het aantal buitenlandse gas ten in hotels is vorig jaar ten opzichte van 1983 met 14 procent gestegen. Ook het aan tal overnachtingen nam toe en wel met 12 procent. De gemiddelde verblijfsduur was 2,1 dagen, Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De belangrijkste landen van herkomst in 1984 waren: de Bondsrepubliek Duitsland (658.000 gasten), de Verenigde Staten (608.000 gasten), Groot-Brittannië (587.000) en Frankrijk (246.000 gasten). Een belangrij ke stijging kan worden geconstateerd in de aantallen gasten uit de Verenigde Staten en Frankrijk. Uit deze landen kwamen in 1984 respectievelijk 133.000 (plus 28 procent) en 42.000 (plus 21 procent) meer gasten in ons tand dan in 1983. Koningin naar Italië voor vakantie DEN HAAG Koningin Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen zijn zaterdagmorgen voor hun zomervakantie naar Tavernelle in Italië ver trokken. Het is niet bekend hoe lang hun vakantie duurt. De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) wilde daar over geen mededelingen doen. Rupsen tasten enorm bos aan LUYKSGESTEL Een rupsenplaag heeft een bosgebied van bijna 200 hecta re in de Brabantse gemeente Luyksgestel aangetast. De overwegend grove dennen in dat gebied zijn aangevreten door de rups van de nonvlinder. Of de bomen reddeloos zijn verloren, zal pas in een la ter stadium blijken. Staatsbosbeheer vreest niettemin dat het rooien van het bos onontkoombaar zal zijn. Daarna zal het gebied dan moeten worden herbe- bost. De omvang van het aangevreten gebied kan nog groter worden, omdat er nog jonge rupsen in de bomen zitten. De bossen zijn eigendom van particulieren, de gemeente en Staatsbosbeheer. Vier jaar geleden werd een bos bij Reusel ook het slachtoffer van een rupsenplaag. lde. DHANNESBURG/DEN AAG In wetenschap- |0V olijke kringen in Zuid- lnUfrika is ontzet gerea- op de aanhouding 1 an de Nederlandse an tropoloog Klaas de Jonge g|i zijn ex-vrouw Helena s ee,astoors. je Jonge wordt al twee we- en vastgehouden op grond pn de wet op de binnenlandse venfeiligheid. Die wet houdt in rmejit verdachten voor onbepaal- tijd vastgehouden kunnen tf°rden zonder contact met ralt' een advocaat of met een am bassade. De antropoloog David Webster van de Universiteit van Wit- watersrand in Johannesburg heeft tevergeefs geprobeerd inlichtingen over de gearres teerde Nederlanders te krij gen. Ook de conferentie van acade mici voor een democratische samenleving heeft in een ver klaring de vrijlating geëist van „onze collega's Klaas de Jonge en Helena Pastoors, geres pecteerde academici". „We zijn ontzet over de sa menzwering van stilte die over deze aanhoudingen hangt, en waarin het Neder landse consulaat een actieve medeplichtige is. We beschou wen dat als intimidatie van democratische wetenschap pers". Klaas de Jonge, een fel tegen stander van apartheid, is be vriend geweest met Ruth First, een vooraanstaand lid van de Zuidafrikaanse verzets beweging ANC (African Na tional Congress), die in 1982 door een bombrief werd ge dood. Verondersteld werd dat de bom afkomstig was van de Zuidafrikaanse geheime dienst. Het steuncomité voor gedeti neerden heeft eveneens opge roepen tot vrijlating van de twee. Een woordvoerder noemde het „schandalig en on heilspellend dat twee mensen op deze manier spoorloos kun nen verdwijnen". De Nederlandse ambassade heeft de autoriteiten tot nu toe vergeefs om opheldering ge vraagd. De ambassade dringt aan op snelle voorgeleiding, zodat duidelijk wordt waarvan de twee beschuldigd worden. De Zuidafrikaanse politie heeft alleen de aanhouding willen bevestigen en verklaar de dat het onderzoek voort duurt. :nn c dik ié Susie odsa havenbedrijven ond zjciOTTERDAM De directie bewindvoerder van het in "rséance verkerende Rotter- Sltuam Terminal hebben met de en de vak- h«pnden in principe overeen- zijjemming bereikt over een fu- met het failliete Felshaven de daaruit volgende perso- Ae consequenties. Dit heeft •EUestuurder C. van Nimwegen uitan de Vervoersbond FNV za- posierdag meegedeeld. gejJPsens van Nimwegen is het esef^nj* bereid met het lading- akket van Felshaven ook 33 'eleterknemers over te nemen, jaarover was onzekerheid ntstaan. nadat de grootste lant van Felshaven de vie4uitse rederij Hapag Lloyd .woj0.000 ton) had laten weten Rn technische redenen de verstap niet mee te zullen uiejaken en voor een ander bajukgoedbed rijf had gekozen, Terminal wilde mefiarop ook minder mensen iKernemen. to£ Ondernemingsraad heeft resultaat van de onderhan- ilingen vandaag met een po- iief advies aan de werkne mr. J. Mentink, gaat de onderneming over- a,felshaven BV i.o. (in oprich- okér rtJeer bevoegdheden hoor Spoorwegpolitie bjrdam De spoorwegpo- ^ie op het Amsterdamse Cen tal Station krijgt meer be- ."jegdheden om zelf verdach- n van lichte vergrijpen te 'rbaliseren en heen te zen- VJVijn. Waarschijnlijk in de loop |n dit jaar zal deze uitbrei- 1 beng van bevoegdheden van ïgeriacht worden. Nu kost het l|ak teveel tijd en moeite kosl >t 2b arrestanten van het station lar het politiebureau War- pesstraat te brengen. Met eriofstitie moet nog nader wor- wesln uitgewerkt welke overtre- onder de nieuwe be- van de spoorweg- -Enflitie vallen. Andere dan :hte overtredingen of mis- fijven zullen gewoon tot de nig^en van de gemeentepolitie horen. Het is voorlopig tuuiet de bedoeling om ook op 2>dere stations de spoorweg- )litie dezelfde bevoegdheden geven. k DEN HAAG De Omroe praad heeft zijn advies aan mi nister Brinkman (wvc) over de A-status van de Veronica Om roeporganisatie (VOO) afge rond. Het advies wordt mor gen pas bekendgemaakt, om dat het eerst aan de minister moest worden voorgelegd. Mi nister Brinkman zal waar schijnlijk volgende week defi nitief besluiten of Veronica de felbegeerde A-status toekomt. De minister mag afwijken van het advies. Invomroepkringen wordt verwacht dat de A-sta tus Veronica niet meer kan ontgaan, omdat de minister het resultaat van een steek proef van het ledenbestand heeft aanvaard. Deze „bovengrens" bleek net boven het aantal van 450.000 voor de A-status benodigde le den te liggen: 451.504 leden. De benedengrens van de steekproef, die in maart '84 werd gedaan, kwam uit op 444.009 leden, waardoor Vero nica net achter het A-net zou vissen. zoen (dat in oktober begint) rekening mee gehouden dat de A-status nog enige tijd uitblijft. Als de minister negatief be slist, dan zal Veronica een nieuwe aanvraag indienen, wat een jaar uitstel betekent. De algemene programmasche ma's van radio en televisie voor het winterseizoen zijn overigens al wel ingericht op de promotie van Veronica per .1 oktober '85. De omroepen *hebben al gewaarschuwd dat het niet mee zal vallen om deze indelingen in de zomer nog te veranderen. De A-status zou voor Veronica een forse uitbreding van de zendtijd betekenen: op tv van 5'/2 naar ruim 9 uur, en op de radio meer dan een verdubbe ling: van 28!/2 naar 63'/2 uur. Politiemensen onderzoeken een stuk van de afgebroken windmolen. Wieken windmolen afgebroken SCHIEDAM De wieken van een moderne windmolen in het industrieterrein 's-Gravenlandsepolder in Schiedam zijn zater dag afgebroken. De naaf met de drie wieken spanwijdte 35 meter viel van 30 meter hoógte op een aantal in aanbouw zijnde opstallen en veroorzaakte een schade van enkele tonnen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De windmolen is eigendom van een vleesverwerkingsbedrijf en vo rig jaar op het terrein van dit bedrijf geïnstalleerd. De naaf met de wieken heeft een gewicht van circa 2 ton. Op het moment dat de naaf afbrak was het volgens de Schiedamse politie wind kracht drie a vier. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Nostalgie Op de vliegbasis Eindhoven vierde nostalgie zaterdag hoogtij tijdens de „Dakota-dag". Er waren zo'n tien. oude getrouwen te zien. Herdacht werd dat dit legendarische vliegtuigtype vijf tig jaar bestaat. Den Uyl: petitionnement tegen kruisraketten zeker niet kansloos PvdA-leider Den Uyl is „niet zo somber" over het succes van het volkspetitionnement dit najaar tegen de plaatsing van 48 kruisraketten in ons land. Hij zei dit zaterdag in Amsterdam tijdens de slotbijeenkomst van de vierde conferentie van Europese Vredesbewegingen. Den Uyl wees in dit verband ook op de verkiezingen volgend jaar. Het Nederlandse parlement beslist op 1 november of de kruisra ketten er komen of niet. Dat hangt, zoals bekend, af van het aantal Russische SS-20-raketten op dat moment. „De zaak ligt helemaal niet bij voorbaat al vast, al proberen gevestigde politici dat te suggereren", aldus den Uyl. Hij meent dat er in november nog geen besluit genomen moet worden. Emancipatieraad wil Huishoudschool opheffen DEN HAAG ..Het Lager Huishoud- en Nijverheidson derwijs (LHNO) moet als apart onderwijstype opgeheven wor den en samengevoegd worden in het hele Lager Beroepson derwijs. Dat geïntegreerde la ger beroepsonderwijs moet de leerlingen een brede en goede voorbereiding bieden voor doorstroom naar vervolgoplei dingen". Dat schrijft de Eman cipatieraad in een commentaar op de concept-beleidsnotitie „Van Lager Huishoud- en Nij verheids Onderwijs naar La ger Dienstverlenings en Ge zondheids Onderwijs". De Emancipatieraad vindt dat de leerlingen op de huishoud school nu te weinig mogelijk heden hebben om over te stap pen op ander onderwijs. De Raad wil verder dat bij benoe mingen in de schoolleiding bij fusies vrouwelijke kandidaten voorrang krijgen. DRIEBERGEN De politie beziet de zorgeloosheid van de plankzeilers met stijgende zorg. Alleen al in de vier eer ste zomerse weekeinden van dit jaar kwamen bij de rijkspo litie in Driebergen 43 meldin gen van vermiste plankzeilers binnen. Het gaat hierbij om „zwaardere" gevallen, waarbij de hulp van helicopters en vliegtuigen wordt ingeroepen. Kapitein L.A. Bakker, stafoffi cier van het landelijk com mando van de rijkspolitie te water in Driebergen liet eind vorige week weten dat deze groep watersporters de politie met een toenemend aantal zeer prijzige zoekacties con fronteert. Deze acties, waarbij niet zel den vaar- en vliegtuigen moe ten worden ingezet, variëren in kosten van duizend tot der tigduizend gulden per uur. Bo vendien bleek een aantal van deze zoekacties achteraf vol strekt overbodig. De „slachtof fers" waren allang weer van het water af. Een vermiste werd door de politie na een zoekactie - in het café gevon den. Bij de zoekacties moesten vaartuigen van de Rijkspolitie te Water, helikopters van de Dienst Luchtvaart van het Korps Rijkspolitie, reddingsbo ten en zelfs vliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst wor den ingezet. Bakker is bang dat, nu de zo mervakanties zijn begonnen en het weer steeds meer uitno digt om het ruime water en de zee op te gaan, het aantal red dingsacties fors zal toenemen. „Van de rond 300.000 plank- zeilers in ons land hoeft maar een gering aantal dat zich niet aan de regels houdt in moei lijkheden te komen om dure reddingsoperaties te veroorza ken". Volgens Bakker kunnen veel zoekacties worden voorkomen als de surfer niet op grotere wateren en op zee alleen zeilt en niet te ver de zee op gaat. Het is volgens hem aan te be velen vrienden en/of familie leden te vertellen waar en wanneer er wordt gesurfd. Verder is het aanbevelings waardig, aldus Bakker, om als een surfer als vermist is opge geven, maar weer terecht is, de redders daarvan op de hoogte te stellen. Lid worden van zogenoemde „brandingsurfclubs", noemt hij eveneens aanbevelenswaardig, aangezien deze verenigingen zeer goed bekend zijn met de situatie ter plaatse, toezicht 'houden en zelf over reddings materiaal beschikken. In het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekt een van onze verslag gevers er gedurende de va- kantietijd in eigen land op uit, om een zeer persoonlij ke impressie te geven van zomerse evenementen vol vakantievertier. Afgelopen weekeinde ging dagjes mens Leo Thuring in Am sterdam naar Krone, Euro pa's grootste circusonder neming, die met een acht- master, plaats biedend aan 5000 bezoekers, deze zomer door Nederland toert. Tij dens deze tournee worden van donderdag 8 tot en met zondag 11 augustus voor stellingen gegeven in Lei den. Krone gaat daarna naar Den Haag, waar het spektakel van dinsdag 13 tot en met zondag 25 augus tus te zien zal zijn. De en treeprijzen variëren van 10 tot 30 gulden. Als er geen waaghalzen wa ren, die dag in dag uit voor een buidel geld en een hand vol applaus hun leven in de waagschaal willen stellen, zou er zou goed als zeker geen circus meer over zijn. Voor een domme August, een sprekend paard en honden, die met een jurk aan op hun achterbenen door een piste wankelen, krijg je het hoog geëerd publiek immers al lang niet meer in je tent. De directie van het miljoe nencircus Krone uit Mün- chen heeft dan ook voor zijn monstertournee in Nederland een verheugend aantal kami kazefiguren gecontracteerd, die garant staan vqor de ver langde spanning en sensatie. Daar is allereerst Karoly Donnert, een Hongaarse lef gozer, die ruim een kwartier loopt te dollen met Indische en Siberische tijgers, die het voortdurend op zijn leven ge munt hebben. Door zijn zweep vervaarlijk te laten knallen is hij tot nog toe de dans ontsprongen. Ten aanzien van de Flying Bells uit Argentinië, die in vrije val door de lucht duike len zijn de somberste ver wachtingen ook hoog gespan nen alhoewel ze uit voorzorg naderen, herinnerdeik me pas dat ik sinds mijn prilste jeugdjaren ernstig tob met e ven wich tsstoornissen en hoogtevrees. Bij negenen werd ik als inge laste attractie door de spreek- stalmeester aan het hoog geëerd publiek voorgesteld. Blind van angst en trillend als een espeblad maakte ik mijn entree in een geleende cape, waar ik telkens over struikelde. Ik was op slag dermate ontregeld, dat ik ook nog eens languit over de pis- terand viel. Het publiek dacht vertederd: dat hoort er zeker bij en juichte mij harts tochtelijk toe. Boven werd ik opgewacht door Rudy Stey, die mij aan dachtig bekeek en in het Duits vroeg: „Hoeveel weeg jij eigenlijk?" „Vijennegentig kilo", jammerde ik. „Tony ist ein Schwein", brieste hij, „hij heeft me bezworen dat je schoon aan de haak niet bo ven de achtenzestig kilo uit komt. Kun je eigenlijk niet beter achter me aan lopen? Dat lijkt me een stuk veili ger, wass denken Sie?" „Auf Ihre Schullern, oder nichts.'", riep ik klappertan dend. „O.K.", zei hij, „Jij je zin". Hij frommelde vervol- De Indische en Siberische tijgers hebben het voortdurend gemunt op het leven van de Hongaarse lefgozer Karoly Donnert. Door zijn zweep vervaarlijk te laten knallen is hij tot nog toe de dans ontsprongen. een vangnet onder hun schommels hebben gehangen. Een risico lopen ook de ge broeders Marco en Philip Pe ters uit Nederland. In wan kel evenwicht maken zij even voor de pauze een ruimtewandeling op de uit einden van een gigantisch rad van avontuur, dat hen bij elke omwenteling als een nukkig,' onbetrouwbaar paard van zich af probeert te schudden. Ze hebben geen enkel houvast en moeten let terlijk minutenlang voor hun leven rennen over de gladde, verchroomde huid van het rondtollende moordwapen. Kijkend naar dit vermetele wereldnummer, waarmee de broers top of the bill zullen zijn in het programma van het Amerikaanse circus Rin- gling, Barnum and Bailey, denk ik automatisch aan die gedenkwaardige avond in 1962, waarop ik mijn kort stondige triomf als circusar tiest vierde. Dat gebeurde tij dens een bezoek aan Tony Boltini, die weer eens met zijn krakkemikkig beesten spul was neergestreken op het Haagse Malieveld. In zijn salon wagen stelde hij me opeens voor om tijdens de avondvoorstelling, die inmid dels al begonnen was op de schouders van trapezewerker Rudy Stey over de hoge draad te gaan. „Er kan je niets gebeurenverzekerde hij. „Je doet je ogen dicht. En voordat je het weet ben je al aan de overkant. Dat is toch zeker een leuke stunt voor je krant". Toen het uur van de waar heid angstig dicht begon te gens zijn hoofd tussen mijn benen en richtte zich kreu nend onder zijn loden last op. Daarna kwam het moment waarop hij balancerend met zijn stok op de draad stapte. Een golf van misselijkheid sloeg door mij heen, terwijl ik niet eens in de gaten had, dat mijn drijfnatte handen ondertussen over zijn voor hoofd tot voor zijn ogen wa ren gegleden, waardoor hij niets meer zag. „Hande weg", hoorde ik be neden mij roepen. Omdat ik geen idee had waar dat op sloeg nam ik aan, dat het een kreet was, die bij de act hoor de. „Ja", schreeuwde ik. „Hande weg", herhaalde hij. terwijl zijn zoekende voeten de draad bleven aftasten. „Ja", brulde ik opnieuw. Nu begon ik er zowaar schik in te krijgen. Ik dacht: wat kan mij nog gebeuren? Ik zit hier hoog en droog. Zo modderde Stey voort En dat moeten wij geloven, hoor ik u roepen. Het spijt me, maar het zal wel moeten. Op de zeven fo to's, die tijdens deze dodenrit zijn gemaakt, kun je het alle maal haarscherp zien. Ik houd ze altijd bij de hand voor het geval mijn ijzerster- ke circusverhaal weer eens in twijfel wordt getrokken. Als ik dat in de gaten krijg, werp ik ze een voor een ach teloos op tafel. Zij zijn mijn kroongetuigen, die zwart op wit bewijzen, dat ik geen woord gelogen heb. LEO THURING

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3