Landbouwprijzen drastisch omlaag Ministers OPEC niet eens over olieprijs SPITSKOOL EN SLAVINKEN 10.90 Ruim vier jaar cel voor makers valse dagboeken Hitier BON EUROPESE COMMISSIE ZET LANDBOUWBELEID OP DE HELLING Becker breekt records Uitslag Tourprijsvraag DRIE MANNEN ONTSNAPT UIT TBR-KLINIEK Tientallen doden bij vuurgevecht in Pakistan ^T£eidóc(2owumt r Maandag 8 juli 1985, 76e jaargang no. 23238 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk34,2312DDLeiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: M Hallewas.Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 1 21.89 (autbetaling),kwartaal 165,68, (aar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. - Ex-kankerpatiënten en bo demverontreiniging in „Tele- vizier" op Ned. I om 19.20 uur. Jeroen Krabbé in „Praatpark" om 22.00 uur. Op Ned. II om 20.05 uur speel film „De gelukkige jaren" Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Am Ufer der Damme- rung". HET WEER Wolkenvelden en af en toe re gen. Temperatuur ongever 19 graden. Matige naar noordwest draaiende wind. In de loop van de week perioden met zon en stijging van temperatuur. Zon op: 5.30; onder 21.59. Hoog water Schev.: 6.42 en 19.24; laag w.: 3.43 en 15.54. I.-! 53. Alarmcentrale ANWB ïaalt 150 auto's terug )EN HAAG Hoewel het dit weekeinde p de wegen in Nederland volgens de rijks- olitie Driebergen rustig is geweest heeft e ANWB wat de buitenlandse snelwegen etreft niet stil gezeten, olgens het hoofd van de Alarmcentrale S. eems heeft de Alarmcentrale in totaal 250 eer te hulp moeten snellen, vooral in 'rankrijk, om de Nederlanse vakantiegan gers uit de nood te helpen. In totaal moest e Alarmcentrale 150 auto's uit den vreem- e terughalen en 80 huurauto's inzetten ten inde gedupeerde vakantiegangers hun va- antie te kunnen laten voortzetten. De iNWB Alarmcentrale heeft dit eerste va- antieweekeinde 70 medische gevallen te ehandelen gehad. Schoonmaak Op het vliegveld van Beiroet staat nog steeds de Boeing 727 van Trans World Airli nes, die ruim drie weken geleden werd gekaapt. Een vrouw probeerde gisteren de leuzen te verwijderen die de kapers op de binnenkant van de deuren hebben geschreven. Of en wanneer het toe stel aan TWA zal worden teruggege ven, is niet be kend. Uitrusting pleziervaart vaak onveilig KAMPEN De veiligheidsuitrusting aan boord van pleziervaartuigen laat nogal te wen sen over. Dat is de conclusie die de rijkspolitie te water uit Kampen dit weekeinde trok na een groot scheepse controle. In totaal werden 55 schepen aangehouden. Tegen 12 kapteins maakte de po litie proces-verbaal op wegens overtreding van het binnen vaartpolitiereglement. Uit een bloemlezing van de politie blijkt dat veel aan gehouden schepen geen zwemvesten of red dingsboeien aan boord hadden; dat de naviga- tieverlichting van veel boten niet in orde was; dat een brandblusser vaak ontbrak en dat veel pleziervaartuigen een gebrekkige gasinstallatie en keukeninrichting hadden. De politie sprak van „zorgwekkende cijfers". Giftige bessen als toetje WOERDEN Mensen die bos- bessenplantjes kweken uit het zaad dat ze een paar maanden geleden cadeau kregen bij Mo- na-fruityoghurt, kunnen die plantjes het best vernietigen. De bessen van deze plantjes lijken namelijk als twee druppels wa ter op de bessen van de Zwarte Nachtschade, die giftig kunnen zijn. Door de sterke gelijkenis kan er verwarring ontstaan bij het oogsten. Alleen door de plantjes te vernietigen worden alle mogelijke risico's uitgeslo ten, aldus de Melkunie, produ cent van Mona. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSELDe Europe se Commissie publiceert komende week een „Groenboek", waarin de meest ingrijpende wijzi gingen in het EG-land- bouwbeleid worden voorgesteld sinds meer dan 20 jaar. Uit het „Perspectief voor het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid", waarvan de Nederlandse commissaris mr. Frans Andriessen de grondleg ger is, blijkt dat de EG- commissie onder meer denkt aan het opdoeken van boerderijen, afvloei ingsregelingen voor boeren van 55 jaar en ouder, boetes en prijs verlagingen tot 20 pro cent. De voorstellen zijn bedoeld om een einde te maken aan de dure overschotten, de druk van de landbouw op de EG-begroting te verminde ren en de kansen voor de EG op de wereldmarkt te vergroten. De tot nu toe ge voerde landbouwpolitiek, waarbij de gegarandeerde prijzen naar believen wor den verhoogd om de boeren meer inkomen te geven, kan niet langer overeen gebracht worden met de economische en financiële werkelijkheid, aldus het „Groenboek". De prijzen zullen meer op de wereldprijzen worden afge stemd. Zo kan, evenals bij de melk het geval is, ook voor graan een soort medeverantwoor delijkheidsheffing worden ingevoerd. Een dergelijke heffing zal zeker gaan gel den voor producenten van alle produkten, waarvoor ei genlijk nauwelijks een markt bestaat, maar die toch hun gegarandeerde prijzen krijgen. Om de zuivelpro- duktie te verminderen, gaan de gedachten van de Com missie onder meer naar het uitkopen van melkprodu centen. Bovendien zullen boeren worden aangemoe digd om nieuwe fruit- en groentesoorten te gaan telen. De voorstellen van de Com missie zullen ongetwijfeld een storm van protest tot ge volg hebben. De nu voorge stelde maatregelen zullen leiden tot een prijsdaling van zo'n 20 procent. De Commissie wijst er echter op dat als de huidige politiek wordt voortgezet, het Euro pese landbouwbeleid volle dig in elkaar zal storten. 'rominent n de boot De Koninklijke Wa tersportvereniging L.De Kaag" bestaat tjfenzeventig jaar 3n de vereniging wil lat weten ook. De aterdag van start jegane 65ste Kaag- veek is door de rereniging aange- irepen voor het or- janiseren van een lantal ludieke, van- :elfsprekend feeste- jk bedoelde evene menten die bijzon der veel publiek rokken. Eén daar- lan was zondag de legenboog-race foor prominenten. spektakelstuk fan de eerste orde, raarbij menig des- (undig begeleide irominent overi- |ens moeilijke mo- nenten meemaakte. fVD-fractieleider id Nijpels ging het lijzonder voor de rind. Hij eindigde ichter niet als eer- te, doordat hij zich n het aantal af te eggen rondes ver- |iste. >ag 15: Hollan- lers winnen eer- te slag. 'ag 8: Warmond iert Kaagweek. WENEN De driedaagse vergadering van Organisatie van Olie-exporterende landen (OPEC) is gisteren in Wenen be ëindigd zonder dat de ministers het eens konden worden over handhaving van de olieprijzen. Dit verklaarde de voor zitter van de OPEC, de Indonesische minister voor oliezaken Soebroto. De OPEC-ministers, die een inzakken van de olieprijs willen tegehouden, komen op 22 juli opnieuw bijelkaar. Het enige waar de olieministers het over zijn geworden is dat de officiële olieprijs gehandhaafd moet worden. Maar over de wijze waarop dit gerealiseerd zou moeten worden liepen de meningen sterk uiteen. Soebroto herhaalde dat de huidige prijs structuur gebaseerd zal blijven op een ba sisprijs van 28 dollar per vat. Ook zal voorlopig worden vastgehouden aan het huidige produktieplafond van 16 miljoen vaten per dag. De olieprijs op de vrije markt is ongeveer 1 dollar lager dan de OPEC-prijs. De 17-jarige Boris Becker (WDI) „gekroond" met de belangrijkste tennistrofee ter wereld: de Wimbledon Cup. W DEN HAAG Met ze ventien jaar en 228 da gen is de Westduitser Boris Becker gisteren veruit de jongste Wim- bledonkampioen uit de geschiedenis geworden. Wilfred Baddeley had het record met 19 jaar en vijf maanden en dat was in 1891. „Boem Boem" Becker ook de eerste Duitse en de eerste ongeplaatste win naar in Londen ver sloeg in de Open Engel se tennisfinale de Ame rikaan Kevin Currèn met 6-3, 6-7 (4-7), 7-6 (7-3) en 6-4 in 3 uur en 18* minuten. Het is nau welijks voor te stellen, dat sterren als Lew Hoad, Rod Laver, John McEnroe en zelfs Björn Borg op zeventienjarige leeftijd zover waren als Becker nu. De damesfinale op Wimble don leverde Martina Navra- tilova haar zesde achtereen volgende zege op. Zaterdag versloeg zij Chris Lloyd- Evert met 4-6, 6-3, 6-2. Ducrot Het Tourweekeinde kende zaterdag de niet-verrassen- de coup van de Fransman Bernard Hinault en gisteren de wél opvallende etappeze ge van de Nederlander Maarten Ducrot van de ploeg van Jan Raas. Hinault reed in de tijdrit al zijn con currenten naar huis en zal de gele trui, die hij overnam van de ver teruggevallen koploper Deen Kim An dersen, voorlopig rustig kunnen aanhouden. Beste Nederlander is Joop Zoete melk (12e) op ruim vijf mi nuten van Hinault. Maarten Ducrot (Ned) direct na zijn etappezege in de Tour de France. Verder onder meer in Sporttribune: Borfs Becker: „Ik ben nu een idool" 66e duel Navratilova-Lloyd: Sleet in succesformule Afbraak koude oorlog ploegen Raas en Post Jan Willem Lugthart sterkste in Sassenheim Oudste atletiekrecord binnenkort aan flarden Streuer en Schnieders weten weer wat winnen is EIDEN Het antwoord op raag 8 van onze Tour-de- 'ra neep rijs vraag luidt: „Na 60 ;m wordt nummer 2 inge- laald". De reis naar Parijs •oor twee personen gaat naar ?rits Jansen (Hazerswoude). )e badhanddoeken gaan naar Volgering (Langeraar), G. an Haestregt (Leimuiden) en lohn Klein Roelof arends- •een). 7raag 12 staat vandaag in de portbijlage. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Spitskool, ~7Q kilo O Slavinken, ïoo gtan kilo ®®®®Ü90 Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. HAMBURG De recht bank in Hamburg heeft vanmorgen de 53-jarige Stern-verslaggever Gerd Heidemann veroordeeld tot vier jaar en acht maan den gevangenisstraf we gens oplichting. De 47-ja- rige handelaar in nazi- -souvenirs Konrad Kujau hoorde een straf van vier jaar en zes maanden tegen zich uitspreken wegens oplichting. Kujau was de vervalser van de gerucht makende dagboeken van Adolf Hitler die via Hei demann aan het weekblad Stern werden verkocht.' De 44-jarige vriendin van Ku jau, Edith Lieblang, werd ver oordeeld tot acht maanden voorwaardelijk wegens heling. Heidemann is ervan beschul digd een groot deel van de 9,34 miljoen D-mark die Stern voor de valse dagboeken betaalde, in zijn zak te hebben gestoken. De rechtbank achtte verder bewezen dat Heidemann kort voor de publicatie van de dag boeken op de hoogte zou zijn geweest van het feit dat het om vervalsingen ging. Kujau, die bekend heeft dat hij de dagboeken heeft ge maakt, heeft verklaard dat hij slechts 1,5 miljoen mark voor de 60 delen heeft gekregen. De officier van justitie had te gen Heidemann zeven jaar en tegen Kujau zes jaar geëist, met een jaar voorwaardelijk voor Edith Lieblang. Heide mann en Kujau zullen niet di rect worden opgesloten, maar blijven op vrije voeten in af wachting van hun hoger be roep. Beide mannen hebben twee jaar in voorarrest geze- UTRECHT Uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht, waar ter beschikking van de regering gestelde gedetineerden zitten, zijn in 't weekend drie mannen ontsnapt. Het drietal, de 28-jari- ge R. van W., de 19-jarige J. B. en de 28-jarige M. de B., wist uit de gevangenis te ontsnappen door aan elkaar geknoopte lakens uit een raam te hangen. Een van de mannen, M. de B., heeft zich gisteren weer bij de kliniek gemeld. De twee anderen zijn nog voortvluchtig. De burgemeester van Leiden maakt bekend, dat met In gang van 9 juli 1985 gedurende een maand het ontwerp- bestemmingsplan gedeelte Oostvlietpolder I voor een ie der ter inzage ligt in kamer 241 van het stadbouwhuis, Langegracht 72. Binnen genoemde termijn kunnen zij die bezwaren hebben deze schriftelijk indienen bij de gemeenteraad, Postbus 9100, 2300 PC Leiden. De burgemeester voornoemd. zou liever de julimaand van 1903 willen beleven: toen waren er 319 uren zonneschijn. Het was dan ook de zonnigste maand van deze eeuw tot nu toe. Hoe het ook zij: weerberichten, zoals u dagelijks ziet, staan in de Leidse Courant oi ze uitkomen of niet De Leidae Courant wil ik besf a 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ISLAMABAD In de Westpakistaanse stad Quetta zijn zater dag zeker 25 mensen om het leven gekomen nadat radicale Af ghaanse sji'iten het vuur openden op politie-eenheden die pro beerden een verboden demonstratie op te breken. Daarop volg de een vuurgevecht met de politie, dat vele uren duurde. De meerderheid in Pakistan (85 percent) is aanhanger van de soen nitische geloofsrichting in de islam. De demonstratie van zater dag was bedoeld om kracht bij te zetten aan de eisen van de sji'itische minderheid. De Pakistaanse sji'iten werden bijgestaan door hun Afghaanse geloofgenoten, kennelijk leden van ver scheidene radicale pro-Iraanse Afghaanse verzetsgroepen. In een open envelop zonder poetzegel opsturen naar. ,ourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1