Oudste atletiekrecord binnenkort aan flarden rb Honkbalploeg zet stap naar herovering Europese titel Gelijkspel FC Twente Marathon Soest voor Tanninen Pech en geluk Marlies Göl Wouter Raaphorst: even terug van weggeweest VERSPRINGER EMIEL MELLAARD DOORBREEKT BIJNA ACHT-METERGRENS SM MAANDAG 8 JULI 1985 PAGINA ENSCHEDE FC Twente heeft in zijn eerste wedstrijd in de intertoto-competitie met 1-1 gespeeld tegen Club Luik. In Enschede kwam Twente zater dag voor vierduizend toe schouwers in de 41e minuut op een achterstand van 0-1 door Lipka. Carbo maakte in de 85ste minuut gelijk. Scheids rechter Manuel leidde het met 6-1 na een ruststand van 3-0. Fortuna Düsseldorf, uitko mend in dezelfde poule als FC Twente, heeft zaterdag voor de intertoto-competitie een zware nederlaag geleden tegen Rot-Weiss Erfurt. De Oostduit- se ploeg versloeg de club uit de Verlies Bundesliga, die eerder met 4-2 van Club Luik had gewonnen, De winst van 5-1, die Werder Stand groep 2 1 Rot-Weiss Erfurt 1 1 0 0 2 (6-1) 2. Fortuna Düsseldorf 2 10 12 (5-8) 3 FC Twente 10 10 1 (1-1) 4 Club Luik 2 0 111 (3-5) Bremen zaterdag in de interto- tocompetitie boekte op FC Antwerp, ging gepaard met een dubbel verlies. Vrije ver dediger Pezzey kreeg na een op het oog onschuldige over treding de rode kaart en Otten brak zijn kuitbeen. Dynamo Kiev, tegenstander van FC Utrecht in het Europe se toernooi van de bekerwin naars, heeft de koppositie in de competitie van de Sovjet unie behouden. De ploeg, die nu achtentwintig punten heeft uit negentien wedstrijden, speelde 0-0 tegen concurrent Dnjepr Dnepropetrovsk, dat twee punten minder heeft. Het nationale voetbalelftal van Nigeria heeft zaterdag de kwa lificatiewedstrijd voor het we reldkampioenschap tegen Tu nesië met 1-0 gewonnen. De ruststand van het duel, het eerste in de derde ronde van de Afrikaanse zone, was 0-0. De 50.000 toeschouwers in La gos zagen Okey Isima in de 77e minuut scoren. Nederlaag basketballers TOKIO Een basketbalteam van de Universiteit van India na in de Verenigde Staten heeft gisteren in het Japanse Sapporo tijdens een vriend schappelijke wedstrijd het Ne derlandse nationale team met 82-69 verslagen. Bij rust was de stand 47-34 voor de Ameri kanen. De Nederlandse topsco rer was Marco de Waard met 19 punten. Bij een ander vriendschappelijk treffen, in Yokkaichi, midden-Japan, versloeg het Russische natio nale team het Japanse natio nale team met 103-76. SOEST De Fin Arto Tan ninen heeft zaterdagavond een marathon in Soest ge wonnen. Hij legde de 42,195 km af in 2 uur 24 minuten en 3 seconden. Henk van de. Hoek van HAC Helmond was de beste Nederlander. Hij werd zevende in 2.32,23. Gerda Streefkerk was de enige dame die meeliep. De atlete van Startbaan uit Am stelveen finishte na 3.10,13. DEN HAAG Europees recordhoudster op de 100 meter 1 lies Göhr heeft de atletiekinterland tussen Oost-Duitsland j Groot-Brittanië in Birmingham met een lach en een traan nu ten doorstaan. Ze liep haar favoriete afstand voor de twe^ keer in dit seizoen in 10,92 seconden, de beste jaarprestatie, M eerder ook is geleverd door de Jamaïcaanse Merlene Ottey.J Oostduitse deed dat in Birmingham met een rugwind van 4! meter per seconde, 2,08 meter boven de limiet, maar ze was vreden. Even later kon Göhr zich zelf wel voor het hoofd sla» toen ze op de vier keer honderd meter estafette bij de aflossf het stokje liet glippen. Oost-Duitsland won met 101 tegen punten. Bij de heren, waar ook Japanners aan de wedstrijd*! deelnamen, won Steve Ovett de 3000 meter in 7.49,83. Ook b was Oost-Duitsland oppermachtig: 110 punten tegen 99 v^" Groot-Brittannië. In Dresden leverde de Oostduister Tors£s Voss de beste prestatie van het jaar in de meerkamp. In de w« Is strijd tegen de Sovjetunie bereikte hij 8559 punten. Hij kon e£z( ter niet voorkomen, dat zijn land met 40.333 tegen 40.636 punt1'' verloor van de Sovjets. pl WASSENAAR Wouter Raaphorst, de oud-derbywin naar, was gisteren uit België even terug op Duindigt en werd sprintkampioen van Nederland. Ook vorig jaar behaalde Wouter Raaphorst deze titel. Sinsdien is er heel wat veranderd rond de klassehengst. Eind vorig jaar verhuisde hij mee met zijn trainster Margot van Dijk, die de rensport in Nederland vaarwel zei en zich vestigde in Sterre- beek nabij Brussel en daar een nieuw entrainement begon. Wouter Raaphorst heeft het daar uitstekend naar zijn zin en won al een grote ren, die 12,5 mille opleverde. Bovendien veran derde ook de eigenaar van Wouter Raaphorst. De Hagenaar (Dikke) Karei Waltman viel door medisch ingrijpen (zijn maag werd verkleind) vele tientallen kilo's af en is sinds die tijd niet meer de opvallende figuur van weleer in de paardesport. Wouter Raaphorst kwam in de baan met jockey Kevin Davies. De Engelsman, die vele keren in Nederland kampioen werd, keerde met trainster Van Dijk de Nederlandse rensport de rug toe. Wouter Raaphorst en Kevin Davies waren duidelijk terug van weggeweest. De zege van Wouter Raaphorst is trouwens geen moment in gevaar geweest. Over de 1300 meter werd een tijd gerealiseerd van 1.18.7. Daarmee werd echter niet het koers- record van King, dat op 1.19.9. staat, verbeterd. De stalgenoot van Wouter Raaphorst, Top O' the North ook een paard van een Nederlandse eigenaar (Van Goor uit Roosendaal) werd tweede, vóór Double Payment van trainster en honden- trimster Jètty van der Hulst. Groningen De aandacht van de drafliefhebbers ging niet pp de eerste plaats uit naar Duindigt, maar naar Groningen. Daar stond in het Stadspark voor de Nederlandse driejarige hengsten en merries de laatste generale op het programma voor de derby. Dat ge beurde in de Sweepstakes. Bij de hengsten zegevierde in de sweepstake Silver Prince met Hans Bot voor Zamajo Star met de Westlander Frans Wildhagen, die lang aan de leiding was ge weest. Silver Prince zegevierde in een nieuwe koersrecordtijd van een kilometertijd van 1.19 rond. Bij de merries zegevierde Zantano met Jos van Koolwyk, even eens in een nieuw record van 1.20.3 voor Zvethana Hannover en Sabina Diepnow. De twee sweepstakes waren een onderdeel van het W-5 spel. De drie andere winnaars waren: Weske Toogwyk, Ymola Hannover en Yarmoth. De W-5 4-10-3-3-2 leverde een uitbetaling op van 599,50 aan een inzet van vijftig cent. ARTHUR VAN RIJSWIJK ZWOLLE De in kracht wisselende wind heeft het afgelopen weekeinde dui delijk zijn stempel ge drukt op de nationale at- letiekkampioenschappen, die ter gelegenheid van het 75-jarige jubileum van PEC in Zwolle op de fraaie Peterskampbaan werden gehouden. Zowel zaterdag als gisteren beïn vloedde een té harde wind de technische en korte loopnummers in gunstige zin. Mede daar door was een geblesseerde Erik de Bruin in staat zijn nationale discusrecord te verbeteren tot 63.80 me ter, een prestatie, die de met een pijnlijke rech terknie tobbende atleet van het Haagse Sparta in zijn laatste worp realiseer de na een overigens in drukwekkende serie (met worpen van 63.62 en 62.98 meter). Niet tot een nieuw record kwam Emiel Mellaard, die vriend en vijand het afgelopen indoorseizoen in de verspring- bank verraste, maar desalniet temin zal „Zwolle" niet alleen de geschiedenis ingaan als de wedstrijd van De Bruin en Marjan Olieslager, die haar nationale toptijd in de series 100 meter horden aanscherpte en van Peter van der Heijden, die voor het eerst in de histo-- rie van het nationale atletiek- gebeuren op de 100 meter on der de 10.30 dook. Mellaard doorbrak weliswaar geen ma gische grens, maar maakte met zijn sprong van 7.97 meter wel duidelijk dat het nationale re cord binnenkort de 8 meter- barrière zal doorbreken. Opkomst jeugd De wind was tóch de enige dissonant in Zwolle, omdat de jeugd in alle hevigheid duide lijk maakte, dat de Koninklij ke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) ondanks alle proble men op het bestuurlijke vlak sportief een goede tijd tege moet lijkt te gaan. Zo was er voor het eerst sinds jaren op de 800 meter sprake van enige concurrentie voor indoor-we- reldkampioene Elly van Hulst. De nog juniores zijnde Yvonne van der Kolk en Krista Auke-' ma, die zich beiden plaatsten voor de Europese jeugdkampi oenschappen, konden welis waar niet verhinderen dat de sinds kort in Rotterdam woon achtige atlete voor de vierde keer op rij drie titels verover de en daarmee haar totaal aan tal kampioenschappen op maar liefst 45 bracht. De tijden van het jeugdige duo bieden overigens perspectief voor de toekomst. Dat laatste kan ook worden gezegd van de 56.32 meter, waarmee de nog jonge Ingrid Lammertsma het speer werpen won. Tot Zwolle was haar beste afstand 51.90 meter, waardoor er sprake is van een opmerkelijke vooruitgang. De winst van Lammertsma was niet eens zo verrassend, maar wel was dat het geval met de derde titel op rij van Peter van der Heijden. De 23- jarige KVV'er bij de lucht macht (volgende maand wordt hij beroepsmilitair) mocht in het verleden Achmed de Kom steeds een neuslengte zijn voor gebleven, ditmaal echter wa ren de voortekenen in het voordeel van zijn rivaal. Deze won niet alleen met een nog nooit eerder in Nederland ge realiseerde tijd van 20.79 de 200 meter, maar demonstreer de in de voorronden op de 100 meter ook zó'n overmacht, dat hij als favoriet aan de finale begon. Van der Heijden schoot echter als een wervelwind uit het startblok en hield tot aan de streep zijn minimale voor sprong vast. De Koms 10.28 spreekt, ondanks de sterke rugwind van 3.99 (2 is toelaat baar), ook internationaal aan. En dat hoewel hij slechts één keer in de week traint. De ge lukkige kampioen: „Waar mijn grens ligt weet ik echt niet. Doordat hij iets terugvallend met de arm in de zandbak terecht kwam, kon Emiel Mellaard (nog) net geen Nederlands record verspringen op zijn naam schrijven. onderzoek bij dokter Hermj wees echter uit dat deelnai aan het NK geen verhoogd j sico betekende. De Bruin: moet het echter alleen ka' aan doen om de zaak niet forceren. Daarom zal ik waj schijnlijk ook bij het kogels; ten niet alle mogelijkheden bruiken". Dat geschiedde i derdaad. Hij stapte snel ring uit, maar wel met 18; meter waarmee hij goud vei verde en verbeterde bij 1 discuswerpen het nationaal t cord zelfs van 63.66 tot 63, meter. Op de 800 meter greep Leidschendammer Han K| ker de titel via een tijd y 1.49.49. Jan Harland VenLTC werd kampioen de 110 meter horden in 14 Hij werd met zijn clubgent Gijsbert de Ruyter tweede het polsstokhoogspringen r een hoogte van 4.70 metj Hun clubgenoot Marco Me link werd eerste met 4.50 n ter. Grote afwezige een blessure was natuuri Chris Leeuwenburgh. v ènu_ niet achter komen, want door werkomstandigheden (ploe gendienst) kan ik echt niet meer trainen. Misschien dat er in de toekomst een en ander kan worden geregeld, maar voorlopig ziet dat er nog niet naar uit, pmdat ik volgende maand de opleiding voor be roeps ga volgen. Door die ge ringe trainingsmogelijkheid neemt het plezier soms wel af, maar als je dit dan weer mee maakt, dan kun je alleen maar ontzettend blij zijn. Vier jaar geleden ben ik op deze manier aan de sport begonnen en toch blijkt dat je ook op zo'n mini male manier optimaal succes kunt boeken". Optimaal Erik de Bruin geniet na van zijn zoveelste Nederlandse record bij het kogelstoten. Bij de dames was de finale op de 100 meter ook al een span nende aangelegenheid. Bijna sloeg Marjan Olieslager, die haar overmacht op de 100 m. horden onderstreepte met een nationaal record van 13.01 en zelfs in de finale door het windvoordeel onder de 13 sec. dook (12.97) ook op dat onder deel haar slag. Samen met in- door-Europees kampioene Nelly Cooman stapte zij als snelste de eindstrijd binnen. Cooman had echter een repu tatie hoog te houden en wilde ook al door het ontbreken van Els Vader (ontsteking aan een vinger) graag zegevieren en deed dat ook in de goede tijd van 11.39, terwijl de klokken voor Olieslager op 11.74 ble ven staan. Ook op de 200 me ter veroverde de hordenspeci aliste uit Breda zilver. Op dat onderdeel versloeg zij Cooman wel, maar moest haar meerde re erkennen in Martha Derby, die 23.40 als winnende tijd liet noteren. Met het goud en tweemaal zilver was Olieslager ook duidelijk tevreden. „Dit is het maximaal haalbare. Beter kan vrijwel niet. Dit kampi oenschap is voor mij dan ook optimaal verlopen". Protest Anders is het gesteld met Ellie van Hulst, die drie keer goud veroverde. De 26-jarige hoefde niet tot het uiterste te gaan om haar doel te bereiken en gaat nu in Lausanne, Zürich, Brus sel en Oslo pogen weer eens onder de twee minuten te dui ken op de 800 meter en ook de tijd op haar lievelingsafstand (1500 meter) te verbeteren. Verder hoopt de 26-jarige iets van haar image te kunnen verbeteren via een protest, dat zij bij de bond heeft aangete kend. Zij is namelijk - en niet onterecht - van mening, dat zij wordt uitgesloten door de bond voor internationale wed strijden. Drie keer goud dus voor Van der Hulst, twee van dergelijke plakken waren weggelegd voor Erik de Bruin. Tot vrij dagavond was zijn deelname door een slijmbeursontsteking en een peesontsteking in de rechterkie twijfelachtig. Een KNAU zoekt nieuw bestuur idatè "I heeft een tiental kandidate benaderd voor de bestuurt tels die in november zullb open vallen. Na de buiteng, wone vergadering, begin m in Amsterdam, verklaarde #iU^ bestuur in november te zulle vertrekken naar aanleidii VJ van het rapport van een o|n derzoekscommissie. In dat rapport was ernstig kritiek op secretaris KappeL y burg, commissaris Thijssen de ail afgetreden vice-voorz( ter Gijsbertse. Kappenborg ^nQ Thijssen zullen niet terugk ren en penningmeester Va Hassel wil in de huidige atuTV tie ook niet aanblijven, J werd zijn werk in het rappd f uiterst gunstig beoordeef- Voorzitter De Beer is bere i onder bepaalde voorwaardf~~ door te gaan en Annie Schmier) ambieert een nieuwe zitting^5 zocht zitting te nemen in hf nieuwe bestuur behoren Geo 11 ge Kardoun, de oud-presideir -directeur van de Gasunie 1 de Amsterdammer WiggeA^ J die lid was van de onderzoek commissie. ,w ,s, 'saP' Onder toeziend oog van coach Henny Henken tracht Gerlach Halderman (links) tevergeefs het eer ste honk te bereiken. De Italiaan Gabriele Messoro tikt hem uit. HAARLEM De Euro pese honkbaltitel blijft of in Italië of komt weer te rug naar Nederland. Die zekerheid is, voor zover nodig, in het eerste week einde van het Europese kampioenschap alleen maar bevestigd. Maar Ne derland heeft zich in de tweestrijd de beste uit gangspositie verworven door gisteren een Italiaan- ser team dan in de laatste jaren, geen versterking met in Amerika geboren spelers, met 5-4 te ver slaan. Feitelijk telt de overwinning niet zo zwaar, maar voor het zelfvertrouwen van de Neder landers, die de vorige week in Rotterdam ook al honkbal op niveau speelden, is de triomf oen nnctpkpr Zeker, omdat in Haarlem bleek, dat het Neder landse veld onder druk koel blijft. De Italianen sloegen be ter, Nederland was veel ster ker in het veldwerk. De vijf Italiaanse fouten hielpen de ploeg van Shapiro aan de be slissende punten, de werpers waren sterk genoeg om de voorsprong vast te houden, al moest Shapiro in de zevende innings Hijzelendoorn op de heuvel vervangen door Volke rijk, die de deur dicht deed na dat de eerste de Italianen een flinke kier had moeten toe staan. Hoezeer de andere ploegen slechts figureren in het kampi oenschap bewijzen de andere uitslagen. Nederland versloeg Zweden met 31-2, Italië liep in drie innings tegen Spanje uit tot 10-1, maar het gebruikte daarna nog vijf slagbeurten om het verschil op tien punten te brengen, waardoor het voorspelbare vroegtijdige ein de aan de wedstrijd toch later kwam dan verwacht. In de strijd achter de enige Europese honkbalnaties nam België een serieuze optie op de derde plaats door sprekende overwinningen op Spanje en San Marino, waar tegenwoor dig ook enkele tientallen man nen de nationale sport van de Verenigde Staten bedrijven. Ondanks de nederlaag tegen Nederland maakte Italië dui delijk dat aan slagkracht, door het gemis van de Oriundi's, de Italo-Amerikanen, niets is in geboet. Met twaalf honkslagen, waaronder een homerun in de zevende innings, met één man aan boord, van achtervanger Roberto Bianchi, werd Neder land, dat tot negen honkslagen kwam, overtroefd. Voldoende Jan Hijzelendoorn, de begin nende werper in de ploeg van •Shapiro, werd tien keer kans loos gepasseerd, hetgeen de vier Italiaanse runs opleverde, toch kwam hij met zijn score van 4-1-10-1 tot een voldoende prestatie. Hij werd daarbij uit stekend gesteund door zijn velders met zeven vangballen en zes vlijmscherpe aangooien naar de honken. Na de homerun van Bianchi greep Shapiro in - de stand was toen van 5-2 tot 5-4 terug gebracht - en zond Bart Volke rijk naar de heuvel. De Hage naar voerde zijn taak naar be horen uit en hield, met 3-0-2-0, de Azzuri voldoende in be dwang. De Nederlandse aanval werd geconfronteerd met de beste Italiaanse werper van dit mo ment, Paolo Ceccaroli. De 22-jarige „heuvelman" van de Italiaanse lijstaanvoerder, Ri mini, wierp een sterke bal met brede variatie, waarmee Ne derland grote problemen had. Alleen Judsel Baranco, de aan gewezen slagman (0.667), toon de zich onbevreesd en was met de enige Nederlandse fout korte-stop Robert Knol, k' men met een gemiddelde 0.500 ook redelijk uit de ten in het slagperk. Lachertje Zaterdagmiddag had Ne< land het toernooi geopend 1 een „lachertje" tegen Zw« (450 honkballers in het land): 31-2 in zeven innings, ruim had Nederland nog no van de Zweden gewonnen. 1 score kwam mede tot sta door 27 honkslagen, waarop der vier homeruns van Ch. les Urbanus (twee), Bill Gn en Robert Knol. Het was ovl rigens niet de grootste ov winning van Nederland dens een Europees kampioefj schap. In 1983 werd Frankri in Grosseto met 36-0 speeld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16