Sleet in succes formule Longo heerst in Tour de Femme: Recreatie- sporters kunne clubs uit de |3 brand helpen Satellietzege zonder finale SPORTTOIBUME MAANDAG 8 JULI 1985 PAGf TILBURG De bezuini gingen van overheidswe ge, die een groot aantal sportclubs hard raken, kunnen het best worden opgevangen, wanneer de clubs hun aandacht rich ten op een nieuwe groep mensen, die de sport heeft ontdekt, de grote groep 35-plussers. Dit is de be langrijkste conclusie uit een rapport dat het Insti tuut voor sociaal-weten- schappelijk onderzoek van de Katholieke Hogeschool Tilburg heeft opgesteld. De exploitatieverliezen op de sportaccommodaties zijn ge groeid door de verminderende subsidies en door de stijging van de energie-, materiaal en personeelskosten. De gemeen ten, die de accommodaties over het algemeen beheren, moeten dus de kosten beper ken, de huurders een hoger bedrag in rekening brengen, of overgaan tot verdere priva tisering. De onderzoekers heb ben via een steekproefsgewijze peiling bij 28 sportverenigin gen (voetbal, handbal, tennis, badminton, gymnastiek, vol leybal en zwemmen) nagegaan hoe de verenigingen de lasten verzwaringen zouden kunnen opvangen. Een aantal van de mogelijkhe den dat naar voren gekomen is, blijkt niet meer dan moge lijkheden en biedt vrijwel ze ker geen oplossing voor het probleem. Genoemd worden contributieverhoging, een in tensievere ledenwerving, toe passing van het profijtbeginsel en besparingen op trainers- en trainingskosten. Contributieverhoging zal in het algemeen ongewenst blij ken, omdat de dalende koop kracht van de huishoudens zelfs tot ledenverlies zou kun- leiden, waardoor het paard achter de wagen wordt gespannen. De intensievere le denwerving, waarbij veel clubs hun aandacht vooral op jeugdigen richten, levert wei nig resultaat op. Vooral omdat 80 procent van de jongeren reeds een band met de sport heeft. Daardoor ontstaat een concurrentiestrijd, die meer verliezers dan winnaars ople vert. 35-50 jaar Slechts eén doelgroep is in dit verband aantrekkelijk, name lijk de snel groeiende le<nnt, groep van 35 tot 50 ja#.", voor het einde van deze#isc" 3,5 miljoen mensen zal inau De ervaring leert echtjtsto: deze groep anders gericljrinp langstellingen heeft dajl gj nen de clubs als gebru wordt ervaren. Prestatr 1 telt voor deze groep ved der, competitiesport n Ra vaak niet als noodzakeli ba2 varen, de bereidheid vefa h> de sport opzij te zetten i^urdc zig, verplichtingen ife v< weekeinde worden gew(The als niet gewenst besch van Deze instelling verpli^id o| club met een totaal n de sportaanbod te komen, wap i conditie-training, fithei<j|diot ningen en het bedrijvetting' de sport als spel voorop ze ten staan. Jiepe: Besparingen op trainersjh vo brengen clubs in een kpor omlaag. De betere trancrot duurder, bezuiniging Ze richting brengt het gevaren zich mee dat de prestatij de selectiegroepen terugj de waardoor de publiciteit ei de vereniging vermind{crot betere spelers vertr[ hoe sponsors nog minder stelling tonen. De enige lijkheid is het samen^ b'es van trainingsgroepen, hiujst( men van combinaties, f door de kosten van bruik van de accomnl dalen en het aantal no< lijke trainers kan won ruggebracht. lint i Geringe om meer zelfwerkzaa ook en juist daartoe slechts een geringe belamtell ling te bestaan. De maslaart( de verenigingen schreeujjycho kader, om werkers vat soort binnen de club. Toepassing van het P^Toi ginsel zou betekenen dat den die hogere kostei zich meebrengen (ledeOf selectieteams door reis en intensievere trairi competitiespelers, intcj gebruikers van de acc< daties) meer zouden libtr; betalen, maar die lederf» en de vereniging juist n°di|°p zijn naamsvorming of -bL^01 Het onderzoeksteam adr,:> de verenigingen dan ocfS nadrukkelijker te rich?- de recreatiesporters. Dl l£JT1 melijk is tot nu toe eenfnd^ met een lage sportdeeln^ een sterk groeiend aand.J* de totale bevolking. r!"t Sportprijsvragen km: lam] Her 0-25. %s; 4 in I uit; W5-spel (Groningen) Ittin Juiste voorspelling: 4-10-4-3-2 km Omzet: f. 35 970.00 D( Uitkering: f. 599,50. .n. Ploeg Raas ook succesvol op eigen bodem KLOOSTERZANDE Met de overwinning van Cees Priem in het profcriterium van Kloosterzande was de wielerploeg van Jan Raas dit weekeinde ook succesvol op eigen bodem. De zwager en vroegere knecht van de jongste en succesvol ste ploegleider van dit moment was de snelste van een groep van vijf vluchters. De anderen waren: Wal ter Planckaert, Jonkers, Pirard en Heirweg. Aanvankelijk behoorde Jannes Slendebroek eveneens tot de kopgroep, maar hij moest- later los sen. Planckaert werd tweede voor Jonkers. Er waren 4000 toeschou wers. DEVENTER/ROME De Zweed Wille Jansson heeft giste ren in Deventer zonder te spelen het derde toernooi voor het satellietcircuit gewonnen. De Argentijn Carlos Castellar meldde zich af voor de finale wegens een blessure. In de halve finales had Castellar zaterdag nog gewonnen van de Australiër Carl Limberger. Jansson had zich voor de eind strijd geplaatst door een zege in twee sets op Michiel Scha pers. Limberger bereikte met zijn partner en landgenoot Mare Woodford in het herendubbelspel wel de finale. Daarin won het duo in drie sets van de Nederlander Johan Vekemans en de Belg Alain Brichant. Nicole Jagerman is in Rome in de halve finale van het Mas- terstoernooi voor dames uitgeschakeld door de Chinese speelster Li, 1-6, 3-6. Gerrit de Vries wint jeugdronde GRUNAU Gerrit de Vries is winnaar geworden van de jeugdronde van Neder-Oosten- rijk. Gisteren werd hij in de vijfde en laatste etappe vierde en behield daardoor zijn lei dende positie in de algemene rangschikking. De rit van Haid naar Grunau, die ging over 70 kilometer, le verde een zege op voor de Zwitser Rolf Rutschmann. De Vries werd ook winnaar van het puntenklassement. In het landenklassement werd Ne derland derde na Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. Schorsing Prim en Contini MILAAN De strafcommis- sie van de Italiaanse wieler bond heeft Tommy Prim en Silvano Contini een schorsing opgelegd voor wedstrijden in Italië. Beide renners hadden zich tijdens de Ronde van Ita lië negatief uitgelaten over de wielersport. De Zweed Prim mag tot 20 augustus niet deel nemen aan wedstrijden in Ita lië, de schorsing van de Ita liaan loopt een maand eerder af. Volgens de strafomschrij- ving van de Italiaanse bond heeft het tweetal in gesprek ken met de media de wieler sport schade toegebracht. Mortensen kiest voor Anderlecht BRUSSEL Het 17-jari- ge Deense talent Henrik Mortensen heeft de voor keur gegeven aan Ander lecht. Hij tekende bij de Belgische kampioen een contract voor twee jaar. Mortensen stond ook in de belangstelling van Ajax. Mortensen geldt in Denemarken als een groot talent. Als 16-jarige maakte hij bij Aarhus zijn debuut in de Deense eerste divisie en het UE- F A-elftal. Wielrenners vliegen naar wereldrecord COLORADO SPRINGS De Brit Shaun Wallace heeft tij dens de wielerwedstrijden van Colorado Springs, waar vol gend jaar de strijd om de we reldtitels plaats vindt, het we reldrecord op de duizend me ter met vliegende start scher per gesteld. Hij had 59,50 se conden nodig. De Amerikaan se Connie Paraskevin bracht op de 2000 meter het wereld record voor dames over 200 meter op 11,39 sec. Drievoudig wereldkampioen Lutz Heslich stelde het 200 meter-record voor amateurs scherper: 10,10 seconde. MARTINA NAVRATILOVA WINT 66E DUEL TEGEN CHRIS LLOYD-EVERT Fred Schweers EPINAL Jeannie Longo kon in Epinal tevreden zijn. De Frangaise die aanvankelijk lelijk was verrast door de aan valslust van de Nederlandse vrouwenploeg, zette dit week einde de Tour de Femme vol ledig naar haar hand. Zowel zaterdag als gisteren bereikte zij als eerste de eindstreep, pakte de nodige bonificaties mee en verstevigde haar posi tie in het algemeen klassement I aanzienlijk. Van de Oranje-deelneemstërs fiandhaafden zich alleen He- een Hage en Hennie Top bij de eerste tien. De rest werd te ruggeslagen. Toch kon nie mand een verwijt worden ge maakt. Zowel in de rit naar Straatsburg als naar Epinal werd aanvallend gereden. Za terdag liep alles echter toch weer samen en besliste Longo de massasprint in haar voor deel. Gisteren kwam er op nieuw een peloton van een kleine vijftig vrouwen op de finish afdaveren, en weer was Longo superieur. Hennie Top verzette zich ove rigens hardnekkig. Tijdens de beklimming van de helling van Donon had zij moeten los sen. In de afdaling had zij de opgelopen achterstand weer weggewerkt. Toen de groep over de top van de La Chipot- te (3e cat.) gleed, zat zij er nog bij. Het gaf haar zoveel mo raal, dat zij een kilometer voor stapt op ZOETERMEER Fred Schweers is als voorzitter van de Nederlandse Ijshockey Bond ploteling afgetreden. De problemen rond het Prins Wil lem Alexander Sportcentrum in Zoetermeer en de moeilijk heden in de NIJB werdeh hem te groot. Hij wil echter nog wel betrok ken blijven bij de organisatie van de wereldkampioenschap pen ijshockey, in de B-groep, die in maart 1986 in ons land wordt gehouden. Lutz Heslich op de baan van Colorado Springs. Het wachten is derhalve op nieuwe sterren aan het firma ment, hoewel nu al vaststaat dat de opvolgsters van beide „grand old ladies" van minde re kwaliteit zullen zijn. Het patroon van het damestennis zal in elk geval wat minder voorspelbaar zijn dan de laat ste jaren het geval was. En al leen daarom al zou het bijna een opluchting zijn als Chris Lloyd zal aankondigen zich aan het moederschap te gaan wijden. Het zal naar verwachting dan niet lang meer duren voor Martina Navratilova (28) ook het racket in de wilgen hangt. Want meer dan eens heeft de oud-Tsjeehoslowaakse aange kondigd tennis nog slechts in teressant te vinden als aan het eind van de rit Lloyd wacht Maar de 30-jarige Amerikaan se sprak na de vijfde onderlin ge eindstrijd op Wimbledon die woorden nog niet. „Ik speel tot het eind van dit jaar", zei de verslagen finaliste. „Dan maak ik de balans op en besluit of ik nog een jaar door ga"- Benauwend Kwalitatief, laat daar geen misverstand over bestaan, be hoeft geen van beide tennis- miljonaues die stap nu al te doen. Maar de reeks kracht metingen tussen beide dames, die begon in 1973 in het Ame rikaanse plaatsje Akron, be gint zo langzamerhand een be nauwend karakter te krijgen. Zeker als een duel zo weinig hoogtepunten kent als de eind strijd op het 99e Wimbledon. De serie zou wellicht nog een aflevering met een sterretje hebben opgeleverd, als Chris de .titel in de wacht had ge sleept. Dat had haar in de race LONDEN Succesfor mules zijn gedoemd tot de laatste druppel te worden uitgemolken. Vandaar dat de serie enkelspelen tus sen Martina Navratilova en Chris Lloyd-Evert nog wel even zal worden ge prolongeerd. Zij zijn ten slotte in hun stiel de bes ten. Maar zelfs een geza menlijk optreden van twee topactrices behoeft niet automatisch een gun stige recensie op te leve ren. Dat bewees de 66e af levering van het feuille ton zaterdagmiddag op Wimbledon. Met ditmaal Navratilova weer eens in de hoofdrol (4-6, 6-3, 6-2) bleek dat er sprake is van enige sleet in de voorstel ling. Dame i arriveert Epinal. de finish alles of niets speelde. Haar demarrage reikte echter niet ver genoeg. „Ik viel stil- op de klim naar de finish en kreeg het hele peloton over me heen. Ik liep zelfs nog 32 seconden achterstand op". Dat was niets vergeleken met de 15 min. 54 sec. die Petra Groen aan haar koersbroek kreeg. Zij had een slechte dag. „Ik moest eraf bij de beklimming van de Donon. Ik kon niet meer te rugkomen. Samen met de Ca nadese Ruptash ben ik naar de finish gereden. Het is gek, maar ik ben helemaal niet moe. Maar het wilde gewoon niet". Monique de Bruin uit Hoogland kende die proble men niet. Ze kwam netjes met de grote groep binnen. „Ik ben tevreden. Ik ben hier uiteinde lijk om ervaring op te doen. Ik heb al veel geleerd. Nu keep de echte cols. Het is wel De buitenlandse meisjer"e nen meer in de bergen Stc kun je duidelijk zien l)ht opzicht komen we ech| j-j wel wat tekort". ^rln PETER VAN PUT gehouden naar het door de sterren zo begeerde en door haar nog nimmer veroverde Grand Slam. Bovendien zou het een verrassinkje hebben betekend. Want Martina Na vratilova mocht zich dan voor af nog zo nadrukkelijk in de rol van underdog hebben ge manoeuvreerd. de genaturali seerde Amerikaanse moest op het gras van Wimbledon toch als favoriete worden be schouwd. Dat bewezen de sta tistieken met haar vijf vooraf gaande titels. Daar stond tegenover dat Chris Lloyd haar rivale on langs nog in Parijs had versla gen in een krachtmeting die deze finale in alle opzichten in de schaduw stelde. Dat ver klaarde niet alleen het meer malen door Lloyd gedemon streerde zelfvertrouwen, maar eveneens het nog steeds wat wankele moreel van haar op- ponente. „Ik was in het begin ontzettend nerveus", vertelde Martina Navratilova. „Zo erg zelfs, dat ik tijdens de war- ming-up de bal niet eens be hoorlijk kon raken". Doorbraak Die mentale gesteldheid van haar opponente bracht Chris Lloyd een heel eind op streek. Ze veroverde de eerste set na een vroege doorbraak en haar papieren leken goed te liggen voor haar vierde Wimbledon- titel. „Maar vanaf het begin van de tweede set ben ik meer gaan knokken", vertelde Navratilo va later. „Ik wist vooraf dat ik op meer dan mijn gemiddelde moest spelen om Chris te ver slaan. En toen mijn nervositeit verdwenen was, ben ik alles op de aanval gaan zetten". onophoudelijk aan het net en hoewel Chris Lloyd haar ver scheidene keren met passeers- lagen tot de orde riep, wierp die strategie vruchten af. Na vratilova brak in de vierde game door Lloyds service heen en herhaalde dat in de derde set nog twee maal. Dat was voldoende voor de zege, die haar de hoofdprijs van ruim vijf ton opleverde. Daarmee vergrootte ze haar totaal aan prijzengeld tot een bedrag van 9,5 miljoen dollar. Geld zal in middels dan ook nauwelijks meer een stimulans zijn voor de in Fort Worth woonachtige, maar wellicht beter naar Fort Knox verhuizende oud-Praag- se. Die in totaal al bijna 90 miljoen gulden heeft verdiend in haar carrière. „Het record aantal Wimble- don-titels is acht", zei een goedlachse Navratilova. „Dan heb ik nog een paar jaar te gaan. Als Chris stopt zie ik overigens niet direct in die ja ren een nieuwe rivale opstaan. Sabatini en Graf zijn nog heel jong. Die zijn over een paar nog pas 18, 19, maar zullen dan op die leeftijd nog ver verwijderd zijn van het niveau van Chris en mij. Mandlikova zou het misschien kunnen zijn als ze wat regelmatiger speel de". Minder constant Martina Navratilova, die za terdag haar twaalfde Grand Slam-titel veroverde, lijkt ove rigens zelf wat minder con stant te spelen dan vorig jaar. De import-Amerikaanse, die ooit via speciale diëten, psy chologische begeleiding en een aparte trainingsaanpak een voor anderen onbereikbaar ge acht niveau bereikte, bleek za terdag opnieuw mentaal nogal kwetsbaar. Zij herstelde zich daarna wél, maar echt overtui gend was haar optreden over de hele linie toch niet. Hetgeen de spijt bij Lloyd over haar gemiste kans op haar eer ste Grand Slam verklaarbaar maakte. „Maar ik kijk nu al uit naar onze volgende partij op Flushing Meadow. Daar zijn de omstandigheden van de baan meer evenwichtig voor beiden. Dan moet ik nog zien of ze mij weer verslaat", aldus Chris Lloyd. Dat zou dan moeten gebeuren in de zoveelste aflevering van het feuilleton. Inmiddels heeft Navratilova in die reeks 34 keer de bloemen in ontvangst mogen nemen. Maar ook suc cesformules dienen eens te worden herzien. Martina Navratilova, nerveus in de eerste set. Chris Lloyd-Evert, goede verliezer.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12