Lancering van geheimzinnige Russische raket 113 1 I D ge 3 Verzet tegen bouw oorlogs monument in Bonn „OPEC vecht voor voortbestaan" Duits politicus beschuldigd van grote juwelenroof 3 >artij Mugabe overwinnaar in Zimbabwe ig'SIJTHOF^gS India 9s heilige rivier de Ganges zwaar vervuild ANC: ook burgerdoelen in Zuid-Afrika aanvallen nnnminraM^ «S"CeidAcSoutant JITENLAND SaidMQoivumt ZATERDAG 6 JUU 1985 PAGINA 5 iljard dollar winst r Wereldbank tRIJS De Wereldbank fcft het afgelopen boekjaar (i winst van een miljard dol- t geboekt. Dit is 67 procent Ï;r dan de in het vorige kjaar behaalde winst van londerd miljoen dollar. De 201,40 orme winst brengt de We- 200 50 ^bank 'n §rote verlegen- 161.00 jd omdat een veel gehoorde J43.'ooe jtiek op de instelling is dat 63 50 i°P 6rote schaal lenende ont- 52.'90f (ckelingslanden te veel rente 14030 fe^ent- Volgens vice-presi- 71,'oo Bt Rotberg is de omvangrij- iRc'nn winst toe te schrijven aan 208;50 actieve beheer van de 3370 dmiddelen. Artsen schuldig dood Biko JOHANNESBURG Een medisch tuchtcollege in Zuid-Afrika heeft gisteren twee blanke artsen schuldig bevonden wegens nalatigheid bij de dood van de zwarte leider Steve Biko in 1977. Volgens het college hebben de twee artsen, Benjamin Tucker en Ivor Lang de medische gegevens van Biko vervalst en Biko kort voor zijn dood in een politiecel medische hulp geweigerd. Tucker mag van de raad drie maanden lang geen medische praktijk meer uitoe fenen. De straf werd echter voor twee jaar uitgesteld. Lang kreeg een ernstige berisping. De weduwe van Steve Biko, Nontsikelelo, zei dat ze opgelucht was dat de waarheid ein delijk naar boven was gekomen, maar vond de straffen te mager. WENEN De dertien olieministers van de OPEC zijn er gisteren na een dag koortsachtig vergaderen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over maatregelen om een eind te maken aan de daling van de prijs van ruwe olie. Oliemi nister Tam David-West van Nigeria, een van de landen die de prijsafspraken van de OPEC voort durend ontduikt, zei dat de OPEC vecht voor zijn voortbestaan. Saoedie-Arabië, de grootste produ cent van het oliekartel, heeft gedreigd zijn pro- duktie op te voeren als andere OPEC-leden niet ophouden de prijsafspraken te ontduiken. Een hogere Saoedische produktie zou volgens deskun digen vrijwel zeker leiden tot een verdere daling van de olieprijs en ineenstorting van de OPEC. Vandaag wordt verder gepraat. BADEN-BADEN In het Westduitse Baden-Baden is gisteren na veel procedurele schermutselingen het proces begonnen tegen de liberale poli ticus Hans-Otto Scholl (52). ex-voorzitter in Rheinland-Pfalz van de FDP. Deze wordt ervan beschuldigd op 28 december 1984 een juwelierszaak in Baden-Baden te hebben beroofd. Het motief voor de gewapende roofover val zou geld zijn. Scholl zou door een buitensporige levenswijze in de fi nanciële problemen zijn geraakt en via de overval hebben geprobeerd zijn schulden te betalen. De buit van de overval bestond uit juwelen met een waarde van ruim 2,6 miljoen mark. Tegen Scholl pleit dat hij geen alibi bezit voor de 28ste december, dat de beide jonge mensen zeggen hem te herkennen als de overvaller en dat in een door Scholl gehuurde kluis van een bank in Zürich enkele juwelen van de overval zijn aangetroffen. Scholl blijft echter hardnekking ontkennen iets met de overval van doen te hebben. Hij schrijft de identificatie door beide jonge mensen toe aan een persoonsverwiseling. De juwelen die in zijn kluis zijn gevonden, zou den daarin zijn geplaatst door leden van een geheime dienst. WEGENS GEBRUIK GROEIHORMONEN Inval bij Duitse veehouders BONN Het Sittardse veevoederbedrijf Schils, dat betrok ken is bij het Nederlandse vleesschandaal rond het gebruik van verboden groeihormonen, heeft ook tal van Duitse be drijven illegale hormoonpreparaten geleverd. De Duitse jus titie heeft inmiddels bij vijftig slagers en mesters van kalve ren in de Bondsrepubliek een inval gedaan. „Op een aantal adressen hebben wii verboden medicamenten gevonden, die mogelijk uit Nederland afkomstig zijn", zegt hoofdofficier van justitie Karhausen in Aken. ..Een van de directeuren van Schils hield zich vooral met Duitsland bezig", aldus de officier. Een groot aantal kalveren is onderworpen aan een veterinair onderzoek. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend. De meeste mesters en slagers die bezoek hebben ge had van de politie wonen in het grensgebied. De verboden groeihormonen zijn echter ook aangetroffen in Hannover en Hamburg. Volgens Karhausen gebruikten sommige veehou ders de illegale groeihormonen al vijf jaar. ^SHINGTON De Vjet-Unie heeft vorige iand in het geheim een ket gelanceerd, die een ti-satellietwapen zou Ibben vervoerd of de rste Russische raket zou n die werkt op vloeiba- waterstof in plaats van irosine. Dit schrijft de ïierikaanse krant Was- ngton Post. op 21 juni van het ruimte- Lrtcentrum Tiuratam gelan gde raket was zo geheim {t de Russen de lancering pt aankondigden en naam noch nummer van de raket bekendmaakten, schrijft het dagblad, dat bronnen in de Amerikaanse inlichtingen diensten aanhaalt. De raket viel in drie stukken uiteen, die uit hun baan raak ten en bij terugkeer in de dampkring verbrandden. De Het grootste stuk was slechts een meter lang. Volgens bron nen in de Amerikaanse inlich tingendiensten is er sprake van een nieuw type Russische raket die als brandstof vloei bare waterstof gebruikt. Deze zeer brandbare brandstof is de krachtigste die door de Vere nigde Staten in raketten wordt gebruikt. Eén bron hield het hier gaat om een nieuw anti- -satellietwapen dat uit elkaar zou zijn gevallen of met opzet tot ontploffing gebracht voor dat het zijn baan bereikte. De laatste maal dat de Sovjet- Unie iets de ruimte inzond zonder de naam te melden was in 1966, aldus het blad. Inmiddels heeft de Russische partijleider Michail Gorbatsjov een beroep gedaan op de Vere nigde Staten het in 1972 met Moskou gesloten verdrag over de beperking van raketaf weersystemen „in bindende vorm" te ondertekenen. De Russen vinden het onderzoek naar een ruimteschild zoals president Reagan heeft voor gesteld een schending van het ABM-verdrag. kRARE De partij van de jnbabweaanse premier Ro- rt Mugabe stevent zoals is verwacht af op een erwinning in de parlements- rkiezingen die deze week ,n gehouden. Na het tellen in de stemmen in 53 distric- bleek gisteravond dat Mu- 9 tbes partij, de ZANU, er 45 left veroverd. De belangrijk ste oppositiepartij ZAPU won de overige acht, allen in Mata- beleland dat het bolwerk is van ZAPU-leider Joshua Nko- mo en waar de ZANU geen enkele zetel heeft gewonnen. Inzet van de verkiezingsstrijd zijn de 80 voor zwarten gere serveerde parlementszetels. De overige 20 zijn voor 'de 32.000 leden tellende blanke minder heid die vorige week al stem de. De circa drie miljoen zwar te Zimbabweanen konden deze week vier dagen lang hun stem uitbrengen. Mugabe heeft aangekondigd een een- partijstaat te willen inrichten en de nog bestaande macht van de blanken flink te beper ken. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar Luxemburg: 5-DAAGS ARRANGEMENT PER LUXE TOURINGCAR NAAR DE LUXEMBURGSE ARDENNEN volpension f 480.- Vertrek maandag 5 augustus a.s. Het Groothertogdom Luxemburg is met zijn be- boste bergen, oude stadjes en kastelen een ideaal vakantieland. In het hart van de Ardennen ligt het bekende Middeleeuwse burchtstadje CLERVAUX, een ideale bestemming voor de natuurliefhebber en rustzoeker die het liever niet te ver zoekt. Voor ons 5-daags arrangement logeren we in HOTEL DU COMMERCE, gelegen tegenover het slot. aan het begin van de hoofdstraat in het centrum. U vindt er een gezellige bar. een rustige lounge en een goed restaurant met uitzicht op de tuin. Oeze ligt met een terras aan het riviertje de Clerf. Het hotel beschikt over een lift en alle kamers hebben douche en toilet. Het reisprogramma in het kort: MAANDAG: vertrek vanuit Den Haag/Rotterdam richting Eindhoven door het prachtige Limburgse landschap naar Vaals alwaar de lunch wordt ge bruikt. Daarna via Luik naar de Ardennen. Via Re- mouchamps door het dal van de Amblève naar Coo. Pauze bij de bekende watervallen. Via Trois- Ponts en Vielsalm en het dal van de Salm naar Clervaux. DINSDAGMIDDAG bezoek aan de hoofdstad Luxemburg met de Kathedraal, het Ko ninklijk paleis, het prachtige stadspark en de 2100 meter lange brug die het oude en het nieuwe stadsdeel verbindt. WOENSDAG dagtocht via Vianden en het prachtige Eifelgebied naar Trier, waar de beroemde Porta Nigra, de Domkerk, de Basiliek en de Romeinse badhuizen nog volop ge tuigen van de bouwkunst der oude Romeinen. DONDERDAGMIDDAG uitstapje naar Echternach. bekend om zijn Benedictijner Abdij met gebouwen uit de 18e eeuw en de St. Willibrordusbasiliek met Karolingische crypte. Via het Müllertal. gelegen in het Luxemburgs „Klein Zwitserland" terug. VRIJ DAG via een prachtige route langs St. Vith en Spa. Luik en Maastricht huiswaarts. De reis wordt be sloten met een gezellig afscheidsdiner. arrangement bedraagt slechts J per persoon op basis van VOLPENSION incl. het afscheidsdiner en een 2-persoonskamer met dou che en toilet. Er zijn geen 1-persoonskamers be schikbaar. De excursies zijn bij de prijs begrepen (echter exclusief eventuele entrees). Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag (maandag t m vrijdag van 9-16 uur). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 123) Smidje „Pjotr" Verholen had zijn bestel den gedaan en liep weer naar de fraaie sporf- Bgen toe. Daar stond Jopie de Bietel al te achten, genoegelijk likkend aan een grote ijs- Jorn. „Dag baas", zei hij met een veelbeteke nde grijns. „Hebt u alles fijn besteld? Nou. u, da's een duur sigaartje, wat u daar rookt, bikt lekker". - „Heb Ik van Meyer en Vijfderib- p zelf", antwoordde Pjotr. „Ik was nog even op (in privékantoor. Heel aardige mensen zijn het. pel aardig. Maar die juffrouw Dubbelsnufl om, Kareltje. Stap vlug in. Hoe eerder ik uit de 'lurt ben van dat akelige mens, hoe liever hei i is!" - „Wie is dat, die juffrouw dubbele snuf- jl?" vroeg Jopie 009 met een alleronschuldigs' richt. De snelle sportwagen raasde alweer de weg naar Rijkhuyzen en smidje „Pjotr" antwoordde: „Als jij de naam van dat mens nog eenmaal in mijn nabijheid durft te noemen, zal ik je toch een strafschop onder je broek geven, dat je het hele seizoen niet meer normaal kunt zitten! Gebruik je energie maar liever voor an dere dingen. Als je toch zo graag praten wilt, vertel dan maar aan iedereen, dat Smidje Ver holen voorlopig geen werk kan aannemen. We hebben speciale opdrachten gekregen en daar hebben we het razend druk mee". - „Aha, daar zul je het hebben!" dacht agent 009. „Speciale opdrachten! Zal mij benieuwen wat dat zijn!" - En de eerste, die ermee te maken kreeg, was de brave buurman, boer Knolle. Die begaf zich 's middags naar de smidse en hij voerde een ge broken landbouwwerktuigje over de schouder mee. BENARES De rivier de Ganges, de heilige „moeder", zoals de rivier in India ge noemd wordt, is ten prooi ge vallen aan haar eigen mythe van de heilige, zuivere en zuiver makende rivier, die ondanks alle afval van mens of dier toch telkens weer zo helder en verfrissend als een glaasje Spa langs stroomt. „De Ganges is nog niet hele maal vervuild", aldus profes sor Veer Bhadra Mishra, voorzitter van de actie voor een schone Ganges „maar er zijn al aardig wat rimpels op het gezicht van de moeder verschenen". Het lozen van het ongezuiverd afval uit de steeds groter wordende ste den en de verouderde bedrij ven langs de rivier begint zijn tol te eisen. Ook stroomt er grondwater dat door kunstmest en pesticides ver vuild is, in de rivier en zor gen de ouderwetse irrigatie technieken er bovendien voor dat het waterpeil van de rivier elk jaar weer lager komt te staan. „Vanaf december tot juni, in het droge seizoen, mag je de situatie rustig kritiek noe men", legt professor Mishra uit. „Dan neemt de vervui ling toe, terwijl er steeds minder water in de rivier staat. De natuur zelf kan het probleem niet langer zelf op lossen. De rivier ligt ons na aan het hart, maar er zijn grenzen aan de krachten van de moeder". Het heilige én het onzuivere gezicht van de Ganges kun nen beiden in Benares, een Badende Hindoes in de heilige rivier de Ganges. oeroude pelgrimsplaats voor Hindoes, aanschouwd wor den. Bootladingen vol aan bidders van de god Shiva ne men een bad op de oevert- rappen, de mannen in hun onderbroek, de vrouwen in nauwsluitende sari's. Brahmanen (Indiase pries ters) zegenen gezeten onder grote parasols de verzamelde menigte, terwijl uit de luid sprekers meeslepende India se filmmuziek schalt. Kleine naakte jongetjes zwemmen rond de met toeristen gevul de roeibootjes en bedelen om een aalmoes. Af en toe springt een zoetwater-dolfijn uit het water omhoog. Aan de oever beuken vrouwen en het vuile wasgoed van de heilige stad met bam boestokken of slaan het tegen de natte stenen. Vlakbij op de rituele lijkver brandingsplaatsen verbran den families hun in saffraan geel gehulde doden op de tra ditionele brandstapels. De lucht is vervuld van de geur van sandelhout en zwavel Een „onaanraakbare", een lid van de laagste Hindoekaste is bezig met het zeven van de as van gisteren: op zoek naai gesmolten gouden sieraden Voor de heilige rivier is ie dereen gelijk. De aanblik van de vervuilde rivier en de stank is dan ook een soort heilig schennis. Op vijf punten langs de oevertrappen loosi het riool van Benares per dag 95 miljoen liter ongezuiverd rioolwater in de rivier. De straatvegers van Benares dumpen het stadsafval dat ze die dag verzameld hebben in de rivier, waar glimmende zwarte karbouwen zich in het ondiepe water wentelen. Drie mannen sleuren een dode koe naar het midden van de rivier. Een zwerm goedgevulde aasgieren doel zich te goed aan een andei karkas, dat vlakbij op een zandbank ligt te rotten. Ook mensenlijken worden aan de rivier toevertrouwd kleine kinderen, onbeken de personen, slachtoffers van besmettelijke ziektes, de al lerarmsten uit de bevolking, voor wie de nabestaanden geen vijftig gulden bij elkaar konden schrapen voor het hout voor de crematie, maar ook de heilige mannen, die de hulp van het zuiverende vuur niet nodig hadden. Een paar kilometer stroom opwaarts pompt de grootste dieseloliefabriek van India haar afvalprodukten in het water. Nog wat verderop doet een papierfabriek pre cies hetzelfde. In Ghazipur, dat zo'n 75 kilometer verder ligt, zijn de apen verslaafd geraakt aan het afvalwater dat door een fabriek voor pijnstillende middelen in het water geloosd wordt. Er zijn maar heel weinig zui veringsinstallaties in India die dit soort industrieel afval kunnen behandelen. Volgens professor Mishra heeft geen van de steden langs de Gan ges, waarvan het inwoners aantal hoger ligt dan 50.000, een waterzuiveringsinstalla tie. Uit een regeringsrapport blijkt dat er maar in vijf van de 29 steden met meer dan 100.000 inwoners iets aan het afvalprobleem is gedaan. Als Benares als voorbeeld moet dienen, dan betekent een investering in zuive ringsinstallaties niet noodza kelijkerwijs dat de vervuiling van de rivier ook werkelijk afneemt. In Benares zijn vijf pompstations op de oever van de Ganges gebouwd om te voorkomen dat het rioolwa ter van de gemeente in de ri vier terecht komt. Op een van de stations staat Shiva zelfs in volle glorie afgebeeld maar drie van de vijf sta tions werken niet Na iaren van verwaarlozing heeft de regering nu echter eindelijk besloten iets aan de vervuiling te gaan doen. Pre mier Rajiv Ghandi heeft een onderzoekscommissie inge steld en voor de komende vijf jaar een bedrag van 180 miljoen dollar beschikbaar gesteld om de rivier schoon te maken. Het ministerie van milieu is van mening dat een deel van het geld besteed moet wor den aan het recyclen van het afval. Het zo te produceren „vruchtbare afvalslijk" en het biogas zou de regering zelfs ongeveer zeven miljoen dollar per jaar kunnen ople veren. AMSTERDAM „Het wordt hoog tijd dat wij de gewapende strijd gaan op voeren om het geweld van het apartheidsregime in Zuid-Afrika te beëindi gen. In het verleden heb ben wij ons vaak terug houdend opgesteld bij ge wapende acties. Maar nu zijn de grenzen tussen burger- en militaire doe len verdwenen en gaan wij veel harder toeslaan". Dit zei gisteren de vertegen woordiger van het ANC in Brussel, Godfrey Motcepe tij dens een persconferentie in Amsterdam. „Tot dusverre hebben de zwarten in Zuid- Afrika hun doden begraven. Het wordt nu tijd dat ook de blanken wat mensen gaan be graven." Motcepe is zo juist te ruggekeerd uit Zambia, waar het ANC van 16 tot 23 juni haar tweede nationale congres heeft gehouden. Motcepe benadrukte dat het ANC zich in het verleden zeer terughoudend heeft opgesteld ten aanzien van aanslagen en andere gewapende acties. Mot cepe: „Wij hebben zwarte Zuidafrikanen, die een aanslag wilden uitvoeren, altijd ge waarschuwd dat er geen slachtoffers onder burgers mochten vallen. Hierbij wil ik verwijzen naar een CIA-rap- port, waarop wij onlangs de hand hebben weten te leggen. Daarin staat dat het ANC veel harder zou kunnen optreden, maar ondanks onze voorzichti ge houding is het geweld van het blanke apartheidsregime echter toegenomen. Volgens Motcepe gaat het ANC „haar gewapende acties concentreren op Zuidafrikaan- se politieagenten, militairen en militaire depots. Ook zullen zwarten, die meewerken om de apartheid in stand te hou den, doelwit van aanslagen worden". Over de zwarte religieuze lei ders in Zuid-Afrika, die het geweld als middel om tot af schaffing van de apartheid te komen, afwijzen, zei Motcepe: „Ze moeten begrijpen dat wij in een oorlog verkeren. Ze moeten inzien dat toen Europa beheerst werd door het fascis me, alleen gewapend geweld dit kwaad aan de kant heeft kunnen zetten". Motcepe liet hier echter op volgen dat het ANC streeft naar samenwer king met allen die apartheid principieel afwijzen. „ONMOGELIJK DADERS EN SLACHTOFFERS TE EREN' (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Telkens weer worden de Duitsers door hun verleden achterhaald. De bouw van een gedenkteken in Bonn voor de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog heeft tot een pijnlijke discussie geleid. De regering en vooral bondskanselier Kohl vindt dat het monument een eerbetoon moet zijn aan alle oor logsslachtoffers, maar die opvatting is op verzet gestoten bij jo den, zigeuners en voormalige verzetsstrijders. Het plan voor een monumentaal gedenkteken in de Duitse hoofdstad dateert al uit het midden van de jaren zeventig. Bonn heeft geen oorlogsmonument, waar bezoekende staatshoofden een krans kunnen leggen. Bij gebrek aan een gedenkteken ge beurt dat tot nu toe meestal op een kerkhof in het noorden van de stad. „Alleen al om protocollaire redenen", zo vond de rege ring van de socialist Helmut Schmidt (SPD), moest Bonn een oorlogsmonument krijgen. De voorstanders van het monument, voorop Kohl, zagen zich nog in hun opvattingen versterkt na het Bitburg-debacle. In april stak een storm van verontwaardiging op toen bekend werd dat er op het kerkhof van het Eifel-stadje, waar de Amerikaanse f «resident Reagan samen met Kohl een krans zou eggen, ook een aantal SS-ors begraven ligt. De bouw van een „neutraal" monument voor alle slachtoffers, zou dergelijke emo ties in de toekomst kunnen voorkomen. Maar alle elementen uit de Bitburg-discussie duiken ook nu weer op. De regering ziet het monument als een eerbetoon, niet alleen aan joden, zigeuners, verzetsstrijders, maar ook aan de ge sneuvelde Duitse soldaten. Dat is voor de vervolgden onaccepta bel, omdat op die manier tegelijkertijd daders en slachtoffer geëerd worden. Hoewel de tegenstanders van het monument sterk vertegen woordigd zijn in de SPD, neigt de partij er toch toe de bouw te steunen. Kohl kan daarom waarschijnlijk op een ruime meer derheid rekenen als in het najaar het monument in de Bondsdag ter sprake komt. deze speciaal door uw krant samengestelde set. Hij is voor u, wanneer u een nieuwe abonnee aanbrengt. Dan ontvangt u als dank: twee plastic regenjassen in handzame etui, een reisschoenpoetsset, een tandenborstelset, een strandkluisje om uw kleingeld zeker te stellen tijdens het zonnebaden en zwemmen, en een praktische portefeuille voor uw reischeques. Zo gaat u goed voorbereidop vakantie! De nieuwe abonnee ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Deze ontvangt de bant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro Stuur als dank de vakantieset aan: Naam: Plaats: Adres: Telefoon: Postcode: (voor contróle bezorging) Plaats: Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel niet nodig).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5