Havermans ^s de naam Haags „welkomstcomité" reist af naar Doetinchem ZATERDAG 6IUU 1985 De „First Lady" en haar kinderen Praten met de burgemeestersvrouw. Op de vraag hoe zij haar toekomst in de verre Residentie ziet, antwoordt ze opgewekt zich daarover niet al te druk te maken. „Ik zie wel hoe dat gaat in Den Haag. Ik blijf gewoon mezelf, dan houd ik het 'l langst vol. Natuurlijk ga ik wel met enige weemoed weg uit Doetinchem. We heb ben hier erg gelukkig geleefd. Ja, we be seffen dat we in Den Haag niet op zo'n mooie plek zullen wonen als hier. Maar dat hadden we van te voren ingecalcu leerd". Het vertrek naar Den Haag heeft volgens haar ook voordelen. Ze denkt daarbij zeker niet in de laatste plaats aan de kinderen. Als reden voert ze onder meer aan, dat de kinderen in een grote stad als Den Haag „wat anoniemer kun nen rondlopen" dan in Doetinchem. Het gezin Ha vermans telt vier kinderen, drie dochters en een zoon. Karolien (24). de oudste, werkt in Utrecht bij een compu terbedrijf. Ze is samen met haar zus Liset (22), die in Utrecht de opleiding HBO-ver pleegkundige volgt, hals-over-kop naar Doetinchem afgereisd toen het bericht van de benoeming over de radio klonk. Sussan (16) is de derde in anciënniteit. Een zeer opgewekt type, voortdurend in de weer om haar moeder te helpen. Ze gaat naar de vijfde klas van het vwo. maar welke school het in Den Haag wordt, weet ze nog niet. „Het lijkt me enig in Den Haag al zal ik het jazzbandje, waarin ik zing, wel erg missen. Wat me aan Den Haag trekt zijn het uitgaansle ven, de winkels en de zee. En ik vind Haags zo'n leuk taaltje". De jongste telg van de Ha vermans is Ad-Jan (12), die al meteen na de kennismaking gevat uit de hoek komt. Hij gaat in Den Haag naar de brugklas voor havo en vwo en ziet dat op timistisch tegemoet. Ad-Jan laat op zijn eigen manier weten hoe hij het grote nieuws van de dag heeft verwerkt: „Daar net zei ik tegen m'n leraar dat ik goed nieuws voor 'm had. Hij vroeg: „Wat dan?". Ik zei: We gaan verhuizen DEN HAAG „EINDSTATION" AMBITIEUZE BURGEMEESTER büETINCHEM Vrijdag 5 juli, 's avonds om half acht. In huize Havermans aan de Beukenhage te Doetinchem heerst een feeste lijke stemming. Nog maar nauwelijks twee en een half uur gele den kwam voor het gezin het verlossende bericht uit Den Haag dat Hare Majesteit de Koningin goedkeuring had gegeven aan de benoeming van vader Havermans tot burgemeester van Den Haag. hele middag en avond fotografen werd er bijna tureluurs van. Maar 0 om je heen. Het echtpaar Havermans ja, het hoort erbij. Dus lachen maar Sindsdien rinkelt de telefoon vrij wel onafgebroken en aan de deur worden voortdurend pakjes en ploemen bezorgd. In de riante met ton overgoten tuin achter de villa heeft zich een groepje mensen ver- zameld, onder wie enige fotografen uit de Randstad die goedgevulde 'assen beginnen uit te pakken. In lie rommelige sfeer doet mevrouw "avermans haar uiterste best het mverwachte bezoek zo goed moge- ijk te ontvangen. Ze holt af en aan iet flessen frisdrank en bier. Nie- iand wordt vergeten. Toch weet niet echt raad met de plotseling hem ontstane situatie. Zowel zij als de Na burgemeester zijn enigszins over- met donderd. Al die veeleisende foto- iet kgrafen ook. „Het lijkt hier wel een ijn coiHaagse overval", roept ze. De kers- ig gaiverse burgemeester van Den Haag publbeeft z'n zoveelste telefoontje be- iken jmtwoord en komt het terras op. u even samen poseren voor in zqons", vragen de fotografen. „We als (boeven dit niet te doen hoor", zegt de tnevrouw Havermans lachend en n wajgrapt: „Het doet me denken aan dat boek „De Aanslag" van Harry Mu- lisch. Je maakt toch geen staatsie van portret van ons hè?". Als één van vanrfe fotografen moppert dat z'n flit- z^sapparaat niet werkt, merkt ze iet- kowat ondeugend op: „Ik heb er ple- in als het fout gaat". Ze is nog podifiiet uitgesproken of het apparaat dan (flitst weer. Het mag duidelijk zijn: >k plinevrouw Havermans laat zich niet it engraag fotograferen. Ze vindt het es D^ewoon niet nodig. Ook de nieuwe iwerAurgemeester denkt er min of meer ;t: dito over, blijkt later. Hij is alweer c-achhaar binnen gesneld om een jour- en nhalist gelegenheid te geven een den faantal vragen te stellen, van i .nÏÏOpz'n hoede ZwP Het burgemeestersechtpaar samen op de foto met burgemeester Patijn van van de commissaris der koningin van Zuid-Holland. Als een dokter, die spreekuur zhoudt en zijn volgende patiënt af- orig j"oept, laat burgemeester Haver- ons na verloop van tijd bin- komen. Er volgt een vraagge- voljfprek, waarin telkens weer opvalt noe voorzichtig hij formuleert, fteeds op z'n hoede dat hij geert t^erkeerde dingen zegt. Op hem zijn ongile kwalificaties ambitieus, formeel, ch tirnstig, intelligent en vriendelijk hij peker van toepassing. Mr. dr. Adri- Josephus Elisabeth Haver- nse mans, Ad voor intimi, 51 jaar. Zijn muftaam werd al maanden in verband et Meebracht met de vacante burge ik meesterspost in Den Haag. Waarom genflmbieert hij die functie zo zeer? pun.Na elf jaar is het goed dat een an- I wtfler deze functie in Doetinchem en. gaat overnemen. Nadat ik vorig jaar mijn promotie tot doctor af- ANSfondde, nam ik me voor nog een ^^keer naar een andere gemeente te *^aan. Die kans doet zich nu voor. Ik had de partij, het CDA, te ken- hen gegeven dat ik in was voor een grotere gemeente. Eerst kwam Bre da aan de orde, daarna Maastricht en toen Den Haag. Tenslotte heb ik j— in overleg met mijn vrouw ,ja" gezegd. Als u vraagt wat de dingen zijn die ik fijn vind in Den dat zijn er heel wat. Als je 22 fcf|^]aar burgemtlfster bent geweest en |e krijgt de mogelijkheid één van de vier grote steden te helpen mee besturen, dan is dat een grote uit- Saging. Den Haag neemt een heel ijzondere positie in; als regerings- :entrum met de daarbij behorende •uitenlandse vestigingen, het ste- lenschoon, de historie, Schevenin- ;en, evenzeer als moderne gebou- en. Bovendien heeft de stad ge- eldige culturele mogelijkheden. Ie verheugen ons erop daarvan jebruik te maken". s^4'Je f>aat n'et vanuit Doetinchem tomaar naar elke andere gemeente •'toe. Dat doe je dan echt als daar .'v iets ligt te wachten waardoor je dit alles wilt achterlaten". Burgemees- fciolter Havermans erkent de actuele plaatselijke politieke tegenstellin- rijgen in Den Haag alleen van de bui- tenkant te kennen en niet uit erva ring Sof Is de overstap van een gemeente rnet 40.000 inwoners naar één van di '450.000 niet erg groot? Havermans öt» vindt van niet. „Als ik tussen Burgervader Havermans, van 40.000 naar 450.000 inwoners. Gelukstelegrammen. aanhalingstekens „alleen maar" burgemeester van Doetinchem was geweest, dan denk ik dat ik er nooit over gedacht had om die stap naar Den Haag te maken. Ik ben hier overigens ook nog voorzitter van een samenwerkingsverband, waarin alle gemeenten van Oost- Gelderland meedoen met in totaal 220.000 inwoners. Bovendien heb ik naast de zuivere burgemeesters- functie ook nog een aantal andere taken waarmee ik extra ervaringen en contacten heb opgedaan. Die zijn samen zodanig, dat ik deze stap durf te doen. Ik geloof dat een bur gemeestersambt theoretisch in elke stad hetzelfde is". Havermans heeft duidelijke opvat tingen over het functioneren van een gemeenteraad. „Je moet nooit abstract zeggen hoe je (raadsverga deringen leidt. Het is afhankelijk, van de problematiek en de sfeer die op dat moment aan de orde is. De noodzaak om daar op een be Doesburg. Inderdaad, de broer paald moment wel of niet in te grij pen. Ik denk dat het belangrijker is dat de politieke discussie zich kan afspelen om tot een goede besluit vorming te komen". Het gesprek krijgt even een pijnlijk moment als de afwijzende houding van enkele Haagse fractievoorzit ters op zijn benoeming aan de orde komt. We citeren de bikkelharde kritiek van de PvdA'er Martini, die onder meer stelde dat Havermans van zijn benoeming moest afzien. 'Havermans is zichtbaar geschrok ken. „Ik ga daar niet op reageren.", zegt hij, „Ik denk dat we pas din gen tegen elkaar moeten zeggen, als we bij elkaar komen". We schakelen op een ander onder werp over. Neemt het gezin Haver mans zijn intrek in de Haagse ambtswoning aan de Klatteweg? „Ik weet het nog niet; ook niet hoe veel waarde het gemeentebestuur daaraan hecht. Eerst moeten we onze woning hier in Doetinchem verkopen. Het zal daarom nog wel enige maanden duren voordat we naar Den Haag verhuizen". Met de voormalige burgemeestersfamilie Schols zijn de Havermans niet be kend. De heer Havermans kende ex-burgemeester Schols wel via zijn werk in de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Net als Schols destijds ziet ook Ha vermans in Den Haag zijn „eindsta tion". „Ik ben 51. De raad heeft ge zegd dat ik twee termijnen zou moeten blijven zitten. Dan ben ik 63". Het gesprek wordt enige malen on derbroken als er weer iemand belt die Havermans dringend persoon lijk wil spreken. Eén keer snelt hij langs de tafel waarachter de ver slaggever zit en roept in het voor bijgaan: „Bent u nog niet klaar met vragen stellen?". Nog één vraagje graag. Hoe verliep Havermans' eer ste ontmoeting met de Haagse frac tievoorzitters. „Ik heb alleen con tact met ze gehad tijdens mijn solli citatiegesprek. En dat was vertrou welijk, dus zeg ik er niets over". Inmiddels zijn drie zwarte limousi nes voor de villa gestopt. Het Haag se college onder leiding van loco- burgemeester P. Vink is gearri veerd voor een eerste kennisma king. Vink richt in de tuin enige vriendelijke woorden tot de nieuwe burgemeester en wenst hem veel sterkte toe in zijn nieuwe functie. „Dat is precies wat ik nodig heb, sterkte. Ik denk dat ik nu klaar ben voor mijn taak". RENÉ VAN LEUSDEN Foto's: MILAN KONVALINKA (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Terwijl de politieke partijen in Den Haag alle tekortko mingen en kwaliteiten van de nieuwe burgemeester tegen elkaar uitspelen, vertrekt een kleine ge meentelijke delegatie in de richting van de Achterhoek. Loco-burge meester P. Vink en de wethouders Duivesteijn, Nyqvist en Halleen maken deel uit van het snel in el kaar getimmerde „welkomstcomi té", dat in het bosrijke Doetinchem even vluchtig kennis maakt met de man die vanaf 1 september aan het politieke roer staat in de residentie. Naast bloemen en een stropdas hadden de vier wethouders gister avond ook nog de nodige lectuur over de stad Den Haag voor mr. dr. A.J.E. Havermans meegenomen zo dat de „dorpsburgemeester", zoals de linkse oppositie hem nu al heeft betiteld, aan het begin van zijn nieuwe ambtsperiode niet geheel onbeslagen ten ijs hoeft te komen. De heer Havermans wordt de op volger van F. Schols, die zijn func tie in mei van dit jaar om gezond heidsredenen neerlegde. Ver van het politieke gewoel vernam Schols het nieuws over zijn opvolger giste ren via het half zes-journaal. „Mijn eerste gedachte was: wat zijn ze vlot!". Hij typeert de nieuwe poli tieke leider van de Haagse raad vrij naar Wim Kan als een uiter mate bekwame man. „Het is een persoon waar de energie gewoon vanaf straalt. Het lijkt mij, om in wielertermen te spreken, een goede koptrekker voor onze stad". Faam Voorzitter P. Biesheuvel van de Haagse CDA-afdeling is niet min der lovend in zijn bewoordingen. „Het is zonder meer een man met een enorme faam". H. Happel, voorzitter van de CDA-fractie in de Haagse raad: „Ik hoop dat hij die faam bij ons ook waar zal weten te maken". De heer Biesheuvel geeft toe dat met de benoeming zeker niet voor de volle honderd procent gehoor is gegeven aan de wensen van de CDA-afdeling. Zo ging de voorkeur uit naar een kandidaat met meer landelijke bekendheid. „Toch is wel degelijk geluisterd naar de argumenten die wij op tafel hebben gelegd. Kennelijk heeft het kabinet toch het volste vertrouwen in deze man. Dat vertrouwen moe ten wij hem ook geven. Hij staat niet voor niets bekend als een vak- burgemeester". Drs. A. Hubert (VVD) heeft een ge heel andere kijk op de kwaliteit van de nieuwe CDA-burgemeester. „Hij lijkt ons niet de man van allu re waarop wij zitten te wachten. Voor onze stad hadden wij ruimere eisen gesteld. Met zijn benoeming heeft het kabinet een fors risico op zich genomen waarvan de gevolgen door de stad en de gemeenteraad ervaren zullen worden". Eens te meer is volgens de heer Hubert ge bleken dat het kabinet niet het bes te met de gemeente Den Haag voor heeft. Schrik en woede Niettemin zullen de Haagse libera len de nieuwe burgemeester met open vizier tegemoet treden. „Het gaat er tenslotte niet om dat je ie mand bij z'n benoeming al bij de enkels afbreekt. Onze taak in de raad is ook niet het bestrijden van een burgemeester maar het bestu ren van de stad", aldus Hubert. „Nauwelijks bekomen van de schrik" en „met ingehouden woe de" stelt mr. C. Martini (PvdA) dat de benoeming in de Haagse raad niet breed zal worden gedragen. „Wij roepen al maanden dat we een man uit het westen willen. Ha vermans heeft de stijl van wonen en werken van zo'n man niet in zijn botten zitten. Wij hadden meer kwaliteit verwacht, bij voorbeeld iemand op ministerieel niveau". Een burgemeester die volgens Mar tini ooit werd afgewezen voor de burgemeesterspost van Maastricht blijkt nu „goed genoeg te zijn voor Den Haag". De PvdA'er noemt de gekozen weg van het kabinet „po lariserend". Onvoorstelbare gok De fractie van D'66 houdt zich bij monde van voorzitter, mevrouw H. Gelderblom-Lankhout, in een eer ste reactie erg op de vlakte. „Ik kan niet meer zeggen dan dat ik heb begrepen dat de heer Haver mans in CDA-kringen een zeer kundige burgemeester wordt ge noemd. Het is wel jammer dat het CDA voor Den Haag kennelijk niet de eerste figuren (Brokx) ter be schikking wil stellen en dat neem ik de partij wel kwalijk". Niettemin zal haar partij de heer Havermans even „positief" en „constructief" tegemoet treden als tien jaar gele den het geval was bij de komst van burgemeester Schols. Aanzienlijk minder bereidwillig stellen de samenwerkende linkse partijen PSP/CPN/PPR zich op. De heer A. Verduyn-Lunel: „Dit bevestigt de geruchten dat de CDA-top de dropping van Haver mans in Den Haag zou willen door zetten. Het is een onvoorstelbare gok dat Den Haag elke keer wordt geconfronteerd met een dorpsbur gemeester. Dat is het enige wat ze Den Haag gunnen. Je zit met de belemmering dat blijkbaar alleen mensen uit het CDA voor de func tie in aanmerking komen. Die af spraak zou ook eens op de helling moeten. Ik had liever een burge meester gehad die je om een bood schap kunt sturen". De eenmans fractie van SGP/GPV/RPF was in verband met een vakantie niet voor commentaar bereikbaar Daadkracht In zijn vorige functie op het depar tement van binnenlandse zaken leerde de huidige hoofdcommissaris J. Brand van de Haagse gemeente- Eolitie burgemeester Havermans ennen als een man met kwalitei ten. „Ik denk dat het een goede sa menwerking wordt. Ik verwacht dat ik in het begin wel intensief contact met hem zal hebben om te praten over allerlei politie-onder- werpen. De problemen waarmee we hier te maken hebben liggen natuurlijk wel wat anders dan in Doetinchem, maar ik verwacht toch zeker dat hij veel zaken zal herkennen". Commandant W. van der Molen van de Haagse brandweer noemt het „ontzettend belangrijk" dat er nu een nieuwe burgemeester is. Te gelijkertijd betekent dit wel het einde van een prima samenwer king met de huidige loco-burge meester P. Vink. „Ik verwacht dat de nieuwe burgemeester in staat zal zijn snel een goed overleg met ons korps op gang te brengen. Hij schijnt in Doetinchem bekend te staan als een daadkrachtige burge meester. Ik hoop dat de heer Ha vermans hier net zoveel daad kracht zal etaleren. Dat is precies waar Den Haag naar heeft ge zocht". NICO MOKVELD Van links naar rechts: mevrouw Havermans, Ad-Jan, de nieuwe burgemeester en zijn dochters „Goed nieuws. We gaan verhuizen" Karolien, Liset en Sussan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19