Perre des Hommes voor ierde maal bestolen STAD OMGEVING Wij hebben een andere visie dan de gemeente ^idócGomcmt Forse kritiek op benoemingsprocedure 4 ZATERDAG 6 JULI 1985 PAGINA 11 iopauto brand )ËN Een sloopauto e St.-Aagtensteeg is •avond kort voor tien door jeugdigen in p gestoken. De Leidse dweer rukte met I materieel uit, omdat !de melding had ont- pn dat er brand was broken in een naast- nd Chinees restau- De rookontwikkeling de sloopauto was zeer L maar de brandweer het vuur in een oog- geblust. WD-fractie nog vier jaar beschikbaar LEIDEN Alle raadsleden van de VVD in de gemeente raad hebben hun bestuur laten weten in principe beschikbaar te zijn voor de volgende raad speriode. Dit in verband met de gemeenteraadsverkiezingen die in maart volgend jaar wor den gehouden. De liberale raadsleden die toch nog last van twijfels krijgen, hebben tot 16 october de tijd hun kan didatuur in te trekken. Dan wil het bestuur de definitieve bereidverklaringen in huis hebben. Onbeperkt parkeren Molen De Valk en Ir. Driessenplein LEIDEN De maximaal toegestane parkeertijden op de Beestenmarkt zijn met ingang van vandaag verlengd van twee naar vier uur. De kosten van het parkeren bedragen daar nog steeds f 1,50 per uur. Op het Ir. Driessenplein en het parke- renterrein bij Molen De Valk is vanaf heden onbeperkt parkeren toegestaan. Dat kost per dag 9 gulden. De parkeer automaten zijn inmiddels aangepast. Het één en ander heeft te maken met de uitvoering van het gemeentelijk parkeerplan. Buiten deze terreinen zal het parkeren in de binnenstad aan ban den worden gelegd. MR. ZONNEVYLLE GEÏNSTALLEERD ALS BURGEMEESTER VAN AMELAND HOLLUM Door de wijze waarop het Leidse raadslid mr. M. Zonnevyl- le (34) benoemd is tot burgemeester van Ameland zijn de andere sollici tanten voor joker gezet. Dat liet PvdA-raadslid M. Bunicich gister middag in zaal Ambla in Hollum we ten bij de installatie van burgemees ter M. Zonnevylle. De kandidaat vol doet niet aan de eisen van de profiel schets, aldus Bunicich. „Dat er een politiek spelletje is gespeeld is de eni ge conclusie, die ik kan trekken". De heer Bunicich was de enige van de 16 sprekers die in dergelijke dui delijke taal zijn afkeur over de ge volgde benoemingsprocedure uit sprak. Hij wees in dit verband op het feit, dat Zonnevylle pas na de slui tingstermijn had gesolliciteerd anders gezegd, dat hij gevraagd is een gooi te doen naar de post van burgemeester op Ameland. Verder voldoet de heer Zonnevylle niet aan de eisen, die de raad in een profielschets had geformuleerd. Zijn specialismen zijn politiezaken en on derwijs, terwijl de raad iemand zocht met kennis van zaken van onder an dere toerisme, natuurbehoud en land bouw zo verduidelijkte hij. De overi ge vijf fracties konden zich wel met de kandidatuur van de heer Zonne vylle verenigen. CD A-er O. de Vries zei zelfs verheugd te zijn over het feit, „dat de commissaris der konin gin rekening heeft gehouden met het advies van de vertrouwenscommis- Op de kritiek van PvdA-zijde liet de heer Zonnevylle weten dat hij voor stander is van de instelling van ver trouwenscommissies. De benoeming van een burgemeester is volgens de Grondwet een zaak van de minister en dat, is zo zei hij, een juiste zaak. Zonnevylle verklaarde zich voorstan der van een verdere decentralisatie van rijksbeleid en gemeenten. Wel betreurde hij, dat „als het om geld stromen gaat, andere overheden weer een vinger in de pap willen houden". Over een controle achteraf valt vol gens hem wel iets te zeggen. De nieuwe burgemeester van Ame land hekelde in dit verband ook Tweede Kamerleden, die zich onder andere via vragen aan ministers be moeien met lokaal beleid. Voor ge meentelijke zaken hebben in eerste instantie lokale bestuurders verant woordelijkheid, zo zei hij. Met het oog op de komende Kamerverkiezin gen vreesde hij, dat deze ongewenste inmenging van kamerleden zal toe nemen. „Waarmee ik wil aangeven, dat iedereen, die dit en volgend jaar hoopt op een verdere decentralisatie van rijkstaken, even geduld zal moe ten hebben". HMELMARKT VOOR POOLSE HARTPATIENTJES KON NIET DOORGAAN ^DEN Voor de derde l sloegen dieven vori- veek hun slag op de raadzolder van Terre Hommes in het Mari- implex in Leiden. 'In nacht werden vrijwel spullen die vrijwilli- van deze organisatie lfgelopen drie maan- in de regio hadden [aard, meegenomen. Spulletjes zouden ver- \t worden op een rom- tnarkt, de opbrengst bestemd voor Poolse patiëntjes. beien, boeken, kinder goed en kleding stonden keurig verpakt, gewassen en gestreken klaar voor de rom melmarkt die op 29 juni ge houden zou worden. De op brengst van de rommelmarkt was bestemd voor de financie ring van een project dat Terre des Hommes samen met het Wilhelmina kinderziekenhuis in Utrecht financiert. Beide organisaties hebben zich ten doel gesteld 500 Poolse hartpa- tiëntjes naar Nederland te ha len om hier geopereerd te worden. Daarnaast wordt geld beschikbaar gesteld voor de opleiding van kindercardiolo gen in Polen. Alle regionale afdelingen van Terre des Hommes dragen hun steentje bij door allerlei aktivi- teiten te organiseren. Een week voordat de rommel markt in Leiden zou worden gehouden, sloegen de dieven toe. Het was reeds de derde maal dat dit de afdeling Leiden en omstreken van Terre des Hommes overkwam. In '82 en '84 konden de rommelmarkten op het laatste moment ook al niet doorgaan omdat de zolder in het oude complex aan het Noordeinde, die door de ge meente kosteloos ter beschik king wordt gesteld, was leeg gestolen. De opbrengst be draagt per rommelmarkt ge middeld 2500 gulden. „Het is niet alleen sneu voor die mensen die zoveel moeite hebben gedaan alles bij elkaar te krijgen, maar ook voor ie dereen die zijn spulletjes gratis beschikbaar heeft gesteld", zegt mevrouw E. Dij bel, één van de organisatoren van de rommelmarkt: „Het waren al lemaal goede dingen die daar stonden, anders haal je het ook niet weg. Ze hebben me al ge zegd, hou er toch mee op mens, maar dat kan ik niet. Het is toch al moeilijk genoeg om in deze tijd geld in te za melen". Om het verlies enigszins te compenseren, organiseert .de regionale afdeling van Terre des Hommes in augustus een concert van het Chancel Choi- re Laguna Hills uit Californië in de Katwijkse dorpskerk. Het koor is bereid gevonden gratis op te treden. De toe gangsgelden moeten het leed van de diefstal enigszins ver goeden. Wel is de gemeente inmiddels om een beter te be veiligen ruimte gevraagd. Leiden op z'n mooist Leiden vanaf het water heeft een aparte bekoring. De stad ziet er plotseling heel anders uit. In een bootje ben je toerist in eigen stad. Voor deze vorm van recreatie biedt de stad de laatste tijd tal van mogelijkhe den. Men kan een rondvaart maken met een boot van rede rij Slingerland. De instapplaats daarvan ligt aan de Steen straat. Wie meer van zelf doen houdt, kan roeibootjes huren naast de Rembrandtbrug bij Sjaak Veringa. Ook heeft hij boten voor grotere gezel schappen. Nieuwkomer in het Leidse watergebeuren is het zogenaamde Schuitje Vaar, dat aan de Stille Rijn, naast Art Tea House, ligt aangemeerd. Fotograaf Fred Rohde maakte gistermiddag met dit schuitje een tocht over het water en kwam met dit stukje lommer rijk oud Leiden terug. Op de foto het water van de Vliet, waarin de waterleliën welig tie ren en de hoge Molensteeg- brug, die in 1981 ingrijpend werd gerestaureerd. FNV SCHETST ECONOMISCH BELEID DEN Opmerkelijk- conclusie van de door plaatselijke afdeling I de FNV uitgebrachte ets van het economi- e beleid is wel, dat het hoofdpunten verschilt het gemeentelijk be- Versterking van de jkelcentra in de bui- ijken, versoepeling de erfpacht en het Itrekken van indus- le bedrijven zijn niet direct die economische idealen die het gemeente bestuur nastreeft. „Wij hebben een andere visie dan het gemeentebestuur", zegt FN V-afdelingsvoorzitter J. van Iersel: „Dat is volko men duidelijk". De kritiek is vooral dat de gemeente zich teveel richt op het aantrek ken van kantoren. „Groot schalige kantoren nemen hun personeel mee uit de stad waar ze vandaan komen. Het duurt te lang voordat er voor Leiden arbeidsplaatsen be schikbaar komen". De ar beidsplaatsen die beschikbaar komen in de ambachtelijke sfeer acht de FNV niet vol doende en daarom wordt er voor gepleit de werving van kantoren te verminderen( ten behoeve van het aantrekken van industriële bedrijven. Het gaat dan vooral om bedrijven in de apparatenbouw, toege paste informatica en lichte in dustrie. Van Iersel: „Leiden zou hierin een speerpunt in noordelijk Zuid-Holland kun nen zijn. Daarvoor zou het ac cent dat nu op wonen ligt, misschien wel moeten wijken. De gemeente zou vaart moe ten zetten achter de ontwik keling van bedrijfsterreinen in Roomburg, de Coebel en de Morsebelpolder zodat er di rect grond beschikbaar is voor bedrijven die zich willen ves tigen Erfpacht Belangrijke voorwaarde daar bij is, volgens de FNV, dat de erfpacht („de heilige koe van de PvdA) versoepeld moet de FNV. Van Iersel: „Het is natuurlijk niet de bedoeling dat wij vrij baan willen geven voor allerlei vormen van spe culatie. Een voorstel dat door klein linksJs ingediend om de voorwaarden te versoepelen, juichen wij toe". Tenslotte de winkels in de buitencentra. Uitbreiding en versterking ervan, streeft de FNV na, om de koopkracht aan Leiden te binden en niet te verliezen aan Leiderdorp of Leidschendam. „Een eigen kernwinkelapparaat" voor de buitenwijken hoeft volgens van Iersel niet te leiden tot een verzwakking van de bin nenstad: „Deze moet dan een meer gespecialiseerde functie krijgen". Het plan van de FNV is ter kennisneming naar de politie ke partijen gestuurd. Van Ier sel noopt er tenminste een ge deelte van terug te vinden in de partijprogramma's die voor de volgende verkiezingen zul len worden ontwikkeld. De hoop is in het bijzonder geves tigd op de PvdA, niet alleen de machtigste partij in Leiden maar politiek ook het meest verwant aan de vakorganisa tie al wil Van Iersel wel bena drukken „dat de FNV volle dig zelfstandig en ongebonden opereert". Maar de PvdA is tenslotte niet voor niets tot op heden de enige partij die heeft toegezegd het concept partijprogramma aan de FNV te overleggen. „Het is duidelijk dat het pro gramma van de PvdA bij de verkiezingen vier jaar gele den er totaal anders uitzag dan ons plan. De PvdA zal dit ook niet leuk vinden. Wij ho pen dat het werkgelegen heidsbeleid hoger op het prio riteitenlijstje van de PvdA komt te staan dan vier jaar te rug". Het feit dat Van Iersel „in de wandelgangen" heeft vernomen dat de PvdA be langstelling heeft voor de por tefeuille economische aange legenheden geeft hem in ie der geval hoop. GERT VISSER »n et bijdragen van Wil- "r. m Buijteweg, Astrid se choordijk en Gert Vis- r- IT ie Onruststoker (1) e- r_ et valt voor een politieke irtij niet mee om voldoende je 'schikte kandidaten voor 3g it raadslidmaatschap te vin- je in om vier jaar door te ko lk en. Bij de grote drie partij- ar i zijn de eerste tien meestal n et zo'n probleem maar in' tarna wil het nog wel eens ;n lan nijpen. Wanneer de re- r_ rves aangesproken moeten je Drden omdat raadsleden er ssentijds de brui aan geven, itstaan er vaak problemen. eem nu het CDA: na enkele tvallers moesten de chris- n-democraten tot veler on- noegen een beroep doen op idgediende Cees Vink die teindelijk niet voor niets op :n elfde plaats op de kandi- k* itenlijst was geplaatst. ■n aar ook een kleine partij at 5 D'66 kan er over meepra- n. Na het opstappen van I arianne van der Ham bleek otseling de dissident Wou- u' r Kuyper in aanmerking »or een raadszetel te ko- or en. Tot veler opluchting it hij na een lang gesprek jn beurt voorbij gaan voor t lager op de lijst geplaatste kon Snelders. Onruststoker (2) t maal is het de beurt aan VVD: de partij behaalde vorige verkiezingen een rse zetelwinst en slokte armee in één hap alle eer tien kandidaten op. Een ietal raadsleden is inmid- tot een hoger ambt ge- epen waarmee kandidaat immer dertien. Tinus La- n, aan de beurt is zijn aats in de gemeenteraad in nemen. tt probleem voor de libera- fractie is echter dat Laken in gemeenteraadskringen staat hij wel bekend als de Van der Zon van de VVD als een lastig iemand te boek staat. Niet alleen had hij wat privéproblemen met het ge? meentelijk apparaat dat overkomt iedere burger wel eens maar Tinus Laken geit ook als een uitgesproken tegenstander van de socialis- tisch-liberale coalitie. Als rechts element uit de toon vallend binnen de zich steeds gematigder opstellende VVD, verwierf hij zich met de no dige reclame een groot aantal voorkeursstemmen bij de raadsverkiezingen in '82. Ruim twee maal zo veel als de huidige fractievoorzitter Gerard Bakker. Onruststoker (3) Het laatste waar de WD- fractie met nieuwe verkie zingen in zicht op zit te wachten, is een onruststoker in de zo harmonieuze coalitie met de socialisten. De rood- liberale coalitie mag dan ge durende de raadsperiode ste vig in het zadel lijken te zit ten, wanneer de verkiezin gen aanbreken, blijkt toch steeds weer het wankel even wicht. Voor de machtspoli tiek van de PvdA maakt het nu eenmaal weinig uit of ze met VVD of CDA in zee gaat en in deze wetenschap zijn de liberalen partijgenoot Laken liever kwijt dan rijk. Nu is het gebruikelijk dat al vorens een nieuw raadslid aan te trekken, de vertrok ken leden gevraagd wordt of ze misschien nog interesse hebben. Daar de burgemees ters Piet Hein Schoute en Mi- chiel Zonnevylle niet in aan merking komen, is een be roep gedaan op Gijs de Vries die de gemeenteraad vorig jaar verliet om het Europees Parlement te gaan dienen. De Vries liet bij die gelegen heid weten beide functies niet te willen combineren. Maar wellicht dat hij voor de liberale zaak zo nu en dan nog wel eens een avondje langs wil komen op het Leid se stadhuis. En dan maar ho pen dat niet opnieuw een li beraal raadslid tot burge meester wordt benoemd. Heeft Godfather Kuijers al een sollicitatieverbod uitge schreven? Hint Niet alleen in Leiden wordt er veel geklaagd en gediscus sieerd over parkeren. .Grote opschudding is deze week in de gemeente Valkenburg ontstaan over het parkeren in zijn algemeen en parkeren op het Castellumplein in het bijzonder. Een jaar geleden besloot de Valkenburgse gemeenteraad parkeren op dat plein over dag toe te staan, maar 's avonds en 's nachts niet. Dat daar af en toe op gecontro leerd wordt, heeft het Rijns- burgse gemeenteraadslid en lid van het bestuur van de veiling Flora, Gert Jan den Heijer, gemerkt. Met tien an deren liep hij op het Castel lumplein een bekeuring op. Acht van hen betaalden, maar Den Heijer en zijn zwa ger vertikten dat. Deze week kwam de zaak voor bij de kantonrechter in Leiden. De uitspraak luidde „schuldig zonder straf". De kantonrechter stelde ver baasd: „Van een parkeerter rein waarop ie niet mag par keren, heb ik nog nooit ge hoord". Hij moest zich echter neerleggen bij het ter plekke geldende parkeerverbod. Het „schuldig zonder straf" dient daarom als hint naar het Val kenburgse gemeentebestuur gezien te worden. Loco-burgemeester Vos van Valkenburg zou inmiddels de rijkspolitie hebben opgedra gen zeer streng te gaan con troleren op het Castellum plein. Veel Valkenburgers en streekgenoten hebben al aan gekondigd 's nachts massaal hun auto te gaan stallen op het plein. De kantonrechter staat drukke tijden te wach ten. Mostert (1) Korpschef commissaris H.W. van Voorden van de Leidse politie stapt per 1 april van het volgend jaar op. Hij wordt dan 60 jaar en vertrekt met het zogenaamde FLO (functioneel leeftijdsontslag). Vreemd eigenlijk die rege ling van 60 jaar, alsof een po litieman tropenjaren maakt. Maar dit terzijde. Nu is het gebruikelijk om bij het naderende vertrek van een korpschef een jaar van tevoren de sollicitatieproce dure te beginnen. De vacatu re wordt dan „open gesteld" zoals dat officieel heet. Door het ministerie van Binnen landse Zaken werd dan ook een advertentie geplaatst in het Algemeen Politie Blad op 27 april van dit jaar. De verwachting was, dat van heinde en verre talrijke solli citanten op zouden draven. Want de functie van korps chef in Leiden is natuurlijk niet niks en voor een amb- tieuze politieman een uitda ging. De dienstencommissie van de Leidse politie, die de sollicitanten zou wegen, keek dan ook gretig uit naar de brief van het ministerie van Binnenlandse Zaken waarin de sollicitanten op rij zouden zijn gezet. Mostert (2) Wat is er immers leuker dan je mogelijke toekomstige baas in een vertrouwelijk sollicita tiegesprek te zien zweten. Als ondergeschikte kun je per slot van rekening zo iemand maar één keer op de verbale pijnbank leggen en dat is dan bij de sollicitatie. Daarna treedt, zeker bij de politie, de hiërarchie in werking en dient eenieder zich van rang en stand bewust te zijn. Maar wie schetst de verba zing toen bleek dat er maar één naam op het sollicitan tenlijstje van Binnenlandse Zaken prijkte. En wel de naam van commissaris Henk Mostert, thans plaatsvervan- Hoewel geklieder op straten en gebouwen tot de minder milieuvriendelijke activitei ten kan worden gerekend, dient deze tekst op het fietspad bij het postkantoor aan de Schipholweg serieus te worden bezien. Juist op deze plek vergreep een on bekende man zich enkele weken geleden aan een fiet sende vrouw. Een misdaad, die om aandacht schreeuwt. gend korpschef. Een tegen valler dus en ook een zaak die enkele vraagtekens op wekt. De schamele reactie kan be tekenen dat Leiden een vol strekt oninteressante ge meente is. Dat hier geen plaats is voor een ambitieuze politiefunctionaris. Het is na tuurlijk ook mogelijk, dat Henk Mostert als de kroon prins van Van Voorden wordt gezien en dat hij in een comfortabele stoel naar zijn nieuwe functie wordt ge dragen. Dit is overigens de meest waarschijnlijke conclu sie. Dat wijst er op dat het poli- tiewereldje, zeker in de top, maar erg klein is. Dat iedere ambitieuze officier in het land al bekend was met de voorkeur die Mostert geniet en het daarom maar heeft la ten afweten. Het is immers nooit leuk om bij een sollici tatie al van tevoren van het verlies overtuigd te zijn. Voor Mostert is dat natuur lijk ook vervelend: hij zal nimmer kunnen beweren de beste kandidaat te zijn ge weest. Open en bloot „Het ziet er niet naar uit dat voldoende politieke steun voor de instelling van een naaktstrand kan worden ge vonden". Met die zinsnede wordt in de discussienota over het toeristisch beleid in Noordwijk bij voorbaat enig initiatief in die richting van tafel geveegd. Al jaren pleiten D'66 en PvdA, daarin gesteund door de plaatselijke VVV, voor een stukje naaktstrand in de badplaats. „Een badplaats van de allure van Noordwijk 'moet zoiets hebben. Boven dien is er veel vraag naar", vindt VVV-directeur Wim Rovers met in het achter hoofd het naaktstrand waar over buurgemeente Wasse naar sinds kort beschikt Burgemeester Bonnike van Noordwijk moet er echter niets van hebben en steekt dat ook niet onder stoelen of banken. Toen het D'66-raads- lid Ton van Rijnberk deze week in de commissie touris me opmerkte dat juist de „bloterecreanten financieel gezien meestal van betere huize komen 'grapte' Bonni ke: „Maar "ze nemen geen portemonnee mee, want die kunnen ze niet opbergen", daarmee open en bloot blijk gevend van zijn weerzin te gen naaktrecreatie. Eenzaam (1) Voor zover nog gesproken kon worden van enige sa menwerking tussen de oppo sitiepartijen in de Leidse ge meenteraad, is deze nu voor goed verleden tijd. Het begon zo mooi: na de begrotingsbe handeling vorig jaar decem ber, leken klein links, D'66 en CDA zo aardig met elkaar op te kunnen schieten. Ze steunden eikaars moties en voorstellen met maar één doel voor ogen: de twee colle gepartijen, WD en PvdA, te isoleren. Maar al gauw bleek de eigen identiteit de eenheid in de gelederen te verstoren. Het CDA ging zijn eigen weg en slechts incidenteel kon de op positie één vuist ballen. Deze week werd de scheiding defi nitief uitgesproken. Nadat de gemeenteraad maandag- en dinsdagavond had vergaderd, vertikte de CDA-fractie het om woens dagavond nog eens op te ko men draven om een (keurig "i voorstel vj behandelen. Eenzaam (2) Het voorstel had de bedoe ling de commerciële kamer- bureaus aan banden te leg gen. PSP en PPR wilden het voor de vakantie afhandelen zodat de studenten die in het najaar de Leidse woning markt bestormen, er van kunnen profiteren. Niet alleen het CDA maar ook de fracties van VVD en PvdA hadden weinig trek om woensdagavond nog eens een avond te vergaderen. De VVD leek niet zo betrokken té zijn bij het onderwerp en de socialisten hadden kenne lijk op een vrij avondje gere kend. Desalniettemin riep PvdA-fractievoorzitter Ma- rietje van der Molen haar fractie op om op woensdaga vond toch maar te verschij nen. Want deze was uiteinde lijk vrij gehouden voor een eventuele raadsvergadering. Het mocht niet baten, een meerderheid van CDA, VVD en de twee PvdA-wethouders Peters en Bordewijk besloot toch maar vrij te nemen en daarmee het voorstel van klein links over de vakantie heen te tillen. PPR-raadslid Rob van Lint was woedend: van de WD had hij niets an ders verwacht maar de hou ding van het CDA viel hem bitter tegen. „Want was het niet juist het CDA dat het af gelopen jaar steeds maar weer betoogde dat een meer derheid van de raad de pro cedures met voeten trad". De christen-democraten heb ben het voor eeuwig ver bruid bii klein-links en kun nen zich eenzaam op gaan maken voor de komende verkiezingen. Het verbond van de oppositie heeft nog geen half jaar geduurd, de Leidse politiek had beter 2—

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11