Gonztlez stuurt anti-NAVO-minister de laanuit T erreur opleidingen floreren in YS Wiak Boeing Air India opgespoord Staatsgreep is mislukt Ierse humor als serieuze wetenschap Conservatieven verliezen fors in Wales Brits Hogerhuis voor afschaffing van lijfstraffen Libarase regering herstelt gezag >p vliegveld Beiroet India kan voorraad graan niet verwerken ^BUITENLAND" Eeidóc Gou/iant VRIJDAG 5IUU 1985 PAGINA 5 Westduitse regtring 1 „Gat van Berliji" diiten iieuw(. i mooi BONN De Westdiise re|ing is heefj vastbesloten „het ga van ->rlijn", bank waardoor duizenden lu.tenlaers de bondsrepubliek binneikomene slui- i 198! 'ten- Vooral Tamils zip tie jelopen J- tijd in groten getale da OcBerlijn naar de bondsrepubliel en hiWesten gekomen. Bondskanseler Kl sprak gisteren van een „volstekt accepta bele toestand". De rejeripvan de bondsrepubliek onderhtndetaiomen- uitee' de DDR om eet eis te ma- rer af. ken aan de massale oesbm van de on^v'uchtelingen. Ook Nelerli, waar bij datvee' Tamils uiteindelijk brei komen, heeft er al herhaaldelijk lij oondsre- publiek op aangedronger hgat van rlijn te dichten. de be [jetten bren. lank, vraag, i IOC eèn o Arthur Scargill NUM-voorzitter voor het leven SHEFFIELD De Britse mijnwerkersbond NUM heeft gisteren tijdens zijn jaarver gadering in Sheffield Arthur Scargill benoemd tot voorzit ter voor het leven door het goedkeuren van een nieuw statuut. Scargill, de drijvende kracht achter de in maart na een jaar afgebroken mijnstaking, hoeft zich nu niet meer kan didaat te stellen bij verkie zingen. Bijna 75 procent van de afgevaardigden stemde voor het nieuwe statuut. Miljoenen kuikens in Nijl verdronken CAIRO In Egypte is er in de pers en bij de oppositiepartijen een enorme beroering ont staan over de massa-verdrinking in de Nijl van ruim 4,5 miljoen kuikens. De kuikens werden „doorgedraaid" door het overheids- pluimveebedrijf, om de prijzen op niveau te houden. Eerder werden al tien miljoen eieren en grote Hoeveelheden melk in de Nijl ge stort. De kritiek op de verspilling en het dierenleed is zo heftig, dat de president van het pluim- veebedrijf zijn baan er al aan heeft moeten geven. Ook hoofdambtenaren van het minis terie van landbouw zijn ontslagen. Het merk waardige aan de affaire is overigens dat Egypte jaarlijks 130 miljoen kuikens impor teert. Prinses Michael lijdt aan zenuwcrisis LONDEN Prinses Michael van Kent lijdt aan een zenuwcrisis volgende op de onthul lingen van enige tijd ge leden dat haar vader lid was van Hitiers SS. Êen woordvoerder van de in Oostenrijk als ba rones Marie-Christine von Reibnitz geboren prinses zei dat zij in een ziekenhuis in Londen is opgenomen. Twee RAF-leden gearresteerd FRANKFURT De Westduitse politie heeft twee vrou wen gearresteerd, van wie één eerder wegens lidmaat schap van de Rote Armee Fraktion is veroordeeld en de ander verdacht wordt van lidmaatschap van deze uiterst linkse organisatie. De 33-jarige Ingrid Barabass en de 24-jarige Mareile Schmegner werden woensdagavond aangehouden in een appartement in Offenbach, bij Frankfurt. In de woning werder vuurwapens, munitie en vervalste identiteitsbe wijzen gevonden, aldus gisteren een verklaring van de recherche. De kamer van beide vrouwen diende volgens de politie als plaats van samenkomst van verscheidene vermeende terroristen en als wapenopslagplaats. In juni zou de kamer tevens bewoond zijn door een zekere Petra, waarschijnlijk de gezochte terroriste Eva-Sybille Haule- -Frimpong. De politie deelde mee dat het openbaar minis terie in Karlsruhe een formele aanklacht tegen Barabass en Schmegner zal indienen. In Duitse gevangenissen zit ten ruim 30 RAF-leden langdurige straffen uit LONDEN Het Britse Hogerhuis heeft gisteren met 108 tegen 104 stemmen een wetsontwerp aangeno men, dat voorziet in een afschaffing van de lijfstraf fen op scholen. De uitspraak van het Hogerhuis bete kent echter niet dat de rietjes, riemen, cricket bats, sloffen en andere voorwerpen waarvan de Britse le raren al eeuwenlang gebruik maken om hun leerlin gen discipline bij te brengen, nu direct uit de klaslo kalen verdwijnen. Uit opiniepeilingen blijktg dat tweederde van de ouders nog altijd voor lijfstraffen (Van onze correspondent Pa van der Voort) BARCELONA De (maanden broeiende spat ningen tussen het „linkse en „rechtse" blok in c Spaanse socialistische re lering zijn gisteren uitgi bpen op het ontslag va vjf ministers. Premier Fe lpe Gonzalez kondigd gsteravond formeel he ontslag van deze ministers aan. Belangrijkste slachtoffer is de minister van buitenlandse za ken Fernando Moran, een fel tegenstander van Spanjes lid maatschap van de NAVO. De crisis kreeg onverwachte diep gang door de mededeling van Gonzalez dat ook de tot nu toe ongenaakbaar geachte minis ter van financiën en economi sche zaken de technocraat Michael Boyer vrijwillig zijn ontslag heeft ingediend. De Spaanse premier verzeker de met nadruk dat de opval lende wijzigingen in zijn kabi net geen enkele verandering betekenen voor de hoofdlijnen van de binnen- en buitenland politiek, zoals die tot nu toe door de regering is gevoerd. Behalve de ministers Moran en Boyer worden ook nog drie ministers vervangen die maar matig functioneerden. Afge zien van het onverwachte op stappen van Boyer waren de vier andere aanpassingen in het kabinet volgens Gonzalez nodig, om zijn regering effec tief voor te bereiden op de toe treding van Spanje tot de EG. Het gedwongen opstappen van minister van buitenlandse za ken Moran lijkt logisch gezien de koers die premier Felipe Gonzales de laatste maanden met name ten aanzien van het omstreden NAVO-lidmaat- schap heeft gevoerd. Gonzales wil lid blijven van de NAVO en dat is een stand punt, waar Moran zich altijd tegen heeft verzet. De socialis tische regering bereidt met het oog op het beloofde referen dum een pro-NAVO-campag- ne voor, die door de princi pieel ingestelde anti-N A VO- -minister Moran onder geen enkele voorwaarde zal worden gesteund. Als plaatsvervanger van Moran is benoemd de hui dige president van de Banco Exterior (de olficiele bank voor contacten met het buiten land), de voormalig minister van justitie en financiën tij dens de voorgaande centrum- -rechtse regering van de UCD. De benoeming heeft al onmid dellijk geleid tot kritiek van de socialistische vakbond UGT. De echte, spectaculaire verras sing is het ontslag van de su perminister Michael Boyer. die tot nu toe met ijzeren hand de Spaanse economie heeft gedi rigeerd onder begeleiding van de loftuitingen van het Inter nationale Monetaire Fonds. Gonzales weigerde te verkla ren waarom Boyer Vrijwillig is opgestapt en verklaarde slechts dat Boyer „moe was van zijn taak". Feit is dat de superminister van economi sche zaken steeds meer kritiek ontvangt van de socialistische vakbond UGT en de kritische linkervleugel van de socialisti sche regeringspartij PSOE. Fernando Moran WASIINGTON D „Speal Action Commar do Stool" in de omgf ving van Pecos (Ne* Mexic) is een zeer bijzor- dere hooi. Zij verschat haar ,?erlingen" de mc- gelijkhd zich voor ea bedragran ongeveer 70 guldener maand te tra- nen in,,onconventionee oorlogs<eraties". Volgeis Bill Gurie, hoofdredat- teur v, het vakblad „Huurlii", zijn er in ce VS mo»?nteel 20 van deze pamilitaire kam pen waamen als rtèn de adverntieteksten en de woord» van hun eife- I naars mageloven zich I kan bekimen in de meest uitcdopende vor men van den. De Amerilnse regering i heeft tegen achtergrond van de recente gebeurtenissen in Libanon opgeroepen tot een gezamenlijke strijd van alle naties tegen het internationale terrorisme. Maar Washington reageert niet op het verwijt dat in eigen land wordt toege staan dat potentiële terroristen worden opgeleid in de basisbe ginselen van terrorisme. Een woordvoerder van het minis terie van justitie wijst er op dat in de VS geen wet de op richting van „huurlingenscho- len" verbiedt. De meeste kampen liggen in de bossen van de zuidelijke staten. Zij worden bijna alle geleid door voormalige solda ten, die zonder uitzondering fel anti-communistisch zijn. De klanten, aldus Guthrie, zijn afkomstige uit alle lagen van de bevolking. De meesten zijn mannen die niet in dienst zijn geweest en die op wat avon tuur uit zijn. Minder onschuldig klinken de uitlatingen van Joseph Cam per, de eigenaar van» een „huurlingenschool" in de buurt van Birmingham (Ala bama). Zijn school, zegt hij, heeft enkele maanden lang vier sikhs opgeleid van wie er één thans wordt gezocht in verband met het neerstorten van een vliegtuig van Air In dia voor de j^ust van Ierland en met de bomexplosie op de internationale luchthaven van Tokio, Narita. De andere drie sikhs zitten in voorarrest. Zij worden ervan verdacht een moordaanslag op de Indiase premier Gandhi te hebben beraamd tijdens diens recente bezoek aan Washing ton. Vietnam-veteraan Cam per is er trots op dat talrijke „afgestudeerden" van zijn school als huurling naar het Midden-Oosten of naar Afrika zijn gegaan. In de Amerikaan se media wordt bij herhaling melding gemaakt van, tot dus ver onbevestigde, berichten dat in dergelijke paramilitaire kampen opgeleide Amerika nen als huurlingen opereren in Midden-Amerika. In een glazen kist in het stadsmuseum van Arica (Chili) zijn drie menselijke mummies „opgebaard" waarvan aangenomen wordt dat ze circa achtduizend jaar oud zijn. De totaal 96 mummies werden onlangs in de omgeving van Arica opgegraven. Een opmerkelijke vondst, want de tot dan oudst bekende mummie was vijfduizend jaar geleden in Egypte gebalsemd. CORK n Ameri kaanse onderterrobot is op het momeionderweg naar het wrakm de eind vorige maand ?ergestor- te Indiase jumi Met een snelheid van o meter per uur kruipt «robot op een diepte van -Ca twee kilometer naar het wrak, waarvan de preciese plaats gisteren werd vast gesteld. Ook zijn voor het eerst radiosignalen opge vangen van de vluchtre- corder (zwarte doos), die uitsluitsel kan bieden over de oorzaak van de ramp. Volgens een woordvoerder van het Engelse onderzoeks team is het de bedoeling dat de robot een kabel vastmaakt aan het staartstuk van de Boeing, waarin zich de recor der bevindt. Vervolgens kan het Franse bergingsschip Leon Thevenin een deel van het wrak bergen. Deze ope ratie zou vanavond al kun nen beginnen. De Indiase delegatie die zich de afgelopen weken met het onderzoek voor de Ierse kust heeft bezig gehouden, is in middels tot de conclusie ge komen dat vermoedelijk twee explosies de oorzaak van de ramp zijn geweest. Volgens Iidiase persbureaus zouden di bommen bij het elektronisrh circuit van het vliegtuig jeplaatst zijn, in het laadruim onder de eerste klasse. De Britst omroep BBC gaf gisteren sen geheel andere interpreutie van de ramp. Volgens Engelse onderzoe kers wordt de theorie van een bomexplosie meer en meer verlaten. Op geen van de gevonden wrakstukken zouden sporen van explosie ven gevonden zijn en ook zou vaststaan dat in twee van de drie vrachtruimten geen bom heeft gelegen. CORK Deze kent u vast nog niet: hij gaat over een klei ne Ierse sandwichman (u weet wel, zo iemand die tussen twee reclameborden loopt) die niet kan lezen of schrijven en die kandidaat wordt gesteld voor de gemeenteraad. Vervolgens wordt hij tegen alle verwachtingen in tot raadslid gekozen, en maakt nu een flinke kans op het bur- gem eestersam bt. Dit lijkt misschien een grap, maar het gaat hier om een waar gebeurd verhaal. Heel toevallig vond het bovenstaan de ook nog eens plaats in de week dat aan de universiteit van Cork het eerste internationale symposium over Ierse humor werd gehouden. Terwijl de deelnemers aan de conferentie 's avonds bij el kaar kwamen, vierde sandwichman Bernard Murphy in de hoofdstraat van de stad zijn verkiezingsoverwinning „Murphy, de keus van het volk", zo luidde zijn verkie zingsleus. Dat bracht de man, die het grootste deel van zijn leven tussen twee borden met sherryreclame heeft doorge bracht, moeiteloos in de raad. Ondertussen gingen de honderdvijftig afgevaardigden op de conferentie moedig door met hun poging de Ierse hu mor te analyseren. Dat ging er tamelijk serieus aan toe. Wat te denken van Robert Edelman uit Sheffield, die een analyse gaf van de motorische reacties die behoren bij het zenuwachtige of verlegen lachje. Of neem het college van William Fry over het ontstaan van de glimlach, zo'n vijf tot zes miljoen jaar geleden, dat geïllustreerd was met dia 's van grinnikende gorrilla's. John Dineens de de grappen van de Ierse komieken Niall Toibin en Hal Roach uitge test op 96 psychologiestudenten en het resultaat van hun lach-reacties in grafieken uitgezet Op de conferentie werd overigens gewezen op het lang zaam uitsterven van de zogenaamde etnische moppen. In de VS hoor je bijvoorbeeld bijna geen moppen meer over zwarten, Mexicanen of joden en ook de Britse grappen over Ieren zijn langzaam aan het verdwijnen, zo wist pro fessor Mahadev Apte uit North Carolina. Maar, zo meende conferentieganger Des MacHale, de bevolkingsgroep die het slachtoffer is van de moppen moet zich dat niet zo erg aantrekken. „De grappen over Ieren bewijzen tenslotte ook dat de Britten gewoon te dom zijn om de Ierse mentaliteit te kunnen begrijpen COPYRIGHT THE GUARDIAN BEIROET De Lib^se au toriteiten hebben i§teren stappen ondernomen-n het gezag op het vliegt Van Beiroet te herstellen.n het luchthavengebouw pauille- ren nu manschappen n de para-militaire politie, rwijl buiten eenheden van he,iba- nese leger zijn gestatitierd. Gewapende leden van de sji'i- tische Amal-militie, die tijdens de kaping van het TWA-toe- stel en de gijzeling van de 40 Amerikanen het vliegveld, controleerden, waren gister avond vrijwel allemaal ver trokken. In Libanon lijkt on dertussen een soort eensgezind te zijn onstaan naar aanleiding van de Amerikaanse maatre gel om het vliegveld van Bei roet te isoleren. Een interna tionale boycot van het vlieg veld, zoals de VS willen, lijkt vooralsnog niet haalbaar. Gis teren heeft de Westduitse bondskanselier Kohl laten we ten weinig te voelen voor zo'n boycot. SMIDJE VERHCEN EN DE KNAP-MUTATOR 1022) „Ik heb er straks al en op gewezen," zei Sjeems 009. „We hebben it op tijd kunnen ingrijpen, kolonel. Deze man Verholen hele maal niet. Het is Pjotr Nogrotleen handlanger van Kille Klansky." -- „Kille Knsky....," zei de kolonel peinzend. „De gevalijkste geheime agent van Nicolagonië. SmidjtVerholen is dus door dit edele tweetal ontvoel. Nu zou ik wel eens willen weten, waarde Por, waarom ze dat gedaan hebben. Als je op de; landkaart kijkt, dan vraag je je in gemoede afvat moeten ze in 11e dorpssmederij? Wat is da; zo belangrijk?" - „Ik zou agent 009 niet zijrals ik daar niet chter kwam," zei Sjeems Pid met gepaste tots. „Er is namelijk iets leks gebeurd. De èhte smidje Verholen had m nèt als leerjon- gn aangenomen, alles volges plan. En daar hbben Pjotr en de Kille hun:erste grote fout gmaakt. Ze denken, dat ikKareltje Knetter ba, U weet wel. die vroegere ierjongen van de smid. Bovendien denken ze, dat ik die per soonsverwisseling niet in de peiling heb. Na tuurlijk léét ik ze in de waan." „Een knappe toer, Pond," prees de kolonel. „We hebben agent 009 dus in het hartje van het vijandelijke kamp weten te smokkelen. De vraag is nu: hoe zal de zaak zich verder ontwikkelen?" „Als de dingen, die moeten gebeuren, niet gebeuren, dan zorg ik wel dat ze géén gebeuren," lachte 009. „Nou ken ik je weer, Pond," zei de kolo nel. „Dat is die echte, onvervalste B.G.D.-taal, waarin de klokken van de overwinning al luiden. Succes met je werk. Ik hoop gauw weer van je te horen." -- Met deze woorden gingen de B.G.D.-mannen uit elkaar en kolonel Plimmp wierp nogmaals een blik op de landkaart. „Ver holen ontvoerd," mompelde hij. „En op de Vale Kale hebben zeja, dat zou wel eens kunnen. Ik zal eens contact opnemen met de marine...." Pret Een Israëlische boer beleeft dik ke pret omdat hij naar believen kan gooien en smijten met do zen vol vers ge legde eieren. De Israëlische bio- industrie produ ceert dit jaar 180 miljoen eieren te veel en om te voorkomen dat de prijzen kelde ren moet het leg- sel vernietigd worden. Export van de eieren zou te duur zijn, zo oordeelde het ministerie van Landbouw. NEW DELHI De graan voorraden in India hebben een recordhoogte bereikt van 28 miljoen ton. Het land is als ge volg van een groot gebrek aan opslagruimte daardoor in pro blemen gekomen. Volgens de Indiase kranten zijn de autori teiten bezorgd dat de komende moessonregens de niet opge slagen tarwe en rijst zullen be schadigen. Volgens autoritei ten belemmert ook de met graan overvoerde wereld markt de verkoop. De Indiase minister van voedsel heeft verklaard dat India tot nu toe alleen nog maar aan de Sovje t-Unie graan heeft kunnen verkopen. Hij heeft autoritei ten van de Indiase deelstaten opdracht gegeven de lonen van arbeiders bij irrigatie-, spoorweg- en huizenbouwpro jecten in graan uit te betalen. GUINESE STAATSRADIO: I9) CONAKRY De Guinese staatsradio heeft vanoch tend gemeld dat de vannacht door kolonel Diara Trao re gepleegde staatsgreep is mislukt. Het leger heeft de situatie weer in de hand, aldus de staatsradio Vannacht verklaarde kolonel Traore nog voor de staatsradio dat hij de macht had overgenomen en dat president Conté, die 15 maanden geleden aan de macht kwam. was afgezet. Na deze be kendmaking verdween de staatsradio gedurende enkele uren uit de lucht De toestand in Guinee is nog bijzonder onoverzichte lijk, temeer daar president Conté tijdens de couppoging in een buurland verbleef. Het was vanochtend nog onduidelijk of Con té alweer is teruggekeerd in de hoofdstad Conakry. Aanvanke lijk zag het ernaar uit Traore de macht zonder bloedvergieten had overgenomen. Direct na de coup zei hij dat „na 26 jaar dic tatuur en economische sabotage onder wijlen president Sekou Touré de Guineeërs gebukt zijn gegaan onder een ontoelaatbare wanorde, die na de staatsgreep in april '84 door president Conté was ontstaan". LONDEN De Conser vatieve partij van de Brit se premier Margaret That cher heeft gisteren bij tus sentijdse verkiezingen in Wales haar zwaarste ne derlaag in tien jaar gele den. Dat is althans de' uit komst van schaduwver kiezingen die in opdracht v;n de Britse televisie zijn gihouden nadat de kiezers hin stem hadden uitge dacht. De Conservatieven hebben i^rgeleken met de uitkomst wn de parlementsverkiezin gen van 1983 de helft van hun aanhang in het plattelandsdis trict Brecon en Radnor verlo ren. De alliantie van sociaal democraten en liberalen is volgens de officieuze uitslag winnaar met 39 procent van de stemmen, met op de tweede plaats Labour waarop 34 pro cent van de kiezers stemde. Slechts 25 procent van de kie zers stemde op de Conservatie ve kandidaat terwijl de partij in 1983 nog 48 procent van de stemmen opstreek. De verkie zingen in Brecon en Rad nor waren noodzakelijk na het overlijden van een Conserva tief parlementslid. De ongunstige uitslag betekent een nieuwe tegenslag voor de Conservatieven, die flink aan steun hebben verloren vanwe ge onvrede over Thatchers aanpak van de ongekend grote werkloosheid Gisteren werd overigens bekend dat deze voor het eerst sinds een jaar weer is gedaald.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5