BESPAARBANK it dagjes mens Nederland vraagt opheldering over illegale lokacties van Duitse agenten Beroepsmilitairen eens met voorstel vergoeding overwerk Dr. de Quay bleef smet Nederlandsche Unie meedragen IBIHse W «A2 binnenland Werkloosheid HTS'ers laait met 34 pet „Verhaal over bom op Schiphol is nonsens" -Verenigingen van ■kankerpatiënten timmeren aan weg KONINKLIJK HUIS Een wilde avond Dagboek van een EeidóeSoivtmit vrijdag 5 juli 1985 pagina 3" 11Ü>EN HAAG De werkgelegenheid voor afgestudeerden an het hoger beroepsonderwijs (HBO) ontwikkelt zich unstig. Vooral de afgestudeerden uit de zogenaamde har- e sector (technische en commerciële opleidingen) kunnen in dele toekomst met optimisme tegemoet zien. Tot deze conclu- tuldi-ie komt het deze week verschijnend maandblad HBO- giste4ournaa' °P 6rond van cijfers van het ministerie van socia- [r zaken en werkgelegenheid. Geconstateerd wordt onder °f. neer dat tussen mei 1984 en mei 1985 de werkloosheid on- geldljer HTS-ers met 34 procent verminderde. Het blad is min- 'landjer optimistisch over de vooruitzichten voor gediplomeer- zekerjen van de lerarenopleidingen, de kunstsector, de sociale j zijnicademies en de andere sociaal-agogische opleidingen. In t alle!'e sectoren steeg het aantal werkzoekenden met gemid- |eld 18 procent. Het blad wijst er verder op dat er voor de Ijren negentig een tekort aan onderwijzers dreigt. neeftT Zandvoort zet zomeragent in ZANDVOORT De politie van Zandvoort heeft zomeragenten aangesteld om de toenemende crimi naliteit geweld en diefstallen in deze badplaats tegen te gaan. Voorlopig zijn er drie zomeragenten, die in deeltijd werken. Volgend zo merseizoen komen er nog eens drie bij. Vorig jaar deden zich in Zand voort nogal wat ongeregeldheden voor. Op verdachten is snelrecht van toepassing. Tot die tijd blijven ze in hechtenis. De politie van Noordwijk heeft dit jaar geen extra maatregelen genomen. De Haagse politie zet in verband met de toenemende drukte in Scheveningen wel meer strandpo- litie in, maar dat heeft niets te ma ken met kustgeweld- SCHIPHOL Commandant Gerritsen van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie verwacht van Elseviers Magazine dat het blad „het Nederlandse publiek excuses aanbiedt" voor een artikel on der de kop „De bom op Schiphol" in het jongste nummer. Hij stelt dat in een telex die hij gisteren aan de hoofdredacteur van EM heeft gestuurd. In het artikel, waarvan de kop ook op de omslag van het weekblad staat, wordt vermeld dat vorige week op Schiphol een bom onschadelijk is gemaakt. „De mededeling dat Schiphol vorige week aan een ramp zou zijn ontsnapt is vol strekt onwaar. Het verhaal is op niets gebaseerd. Ik betreur het dat uw magazine zich kan laten spannen voor het karretje van het internationale terrorisme, namelijk schrik en ontsteltenis bij vliegtuigpassagiers en luchthavenemployees veroorzaken". Ook een woordvoerder van Schiphol bestempelde het verhaal als „baarlijke nonsens". Archeologen vinden hunebed GRONINGEN Medewer kers van het Biologisch Ar cheologisch Instituut (BAI) uit Groningen hebben bij op gravingen in de buurt van Delfzijl resten van een hune bed van 2500 jaar voor Chris tus gevonden. De vondst werd gedaan niet ver van de plek waar drie jaar geleden ook een hunebed werd opge graven. Het gaat om een bij zonder hunebed, al is de grafkelder gehavend. De res ten worden nu afgedekt en later onderzocht. Deze graf kelder is net als de eerste on geveer drie meter lang, maar •ets smaller dan de eerste, die twee meter breed is. opheldering te vragen. Het gaat in dit geval om activitei ten van Duitse agenten in De venter en Rotterdam, waarvan de justitiële autoriteiten niet op de hoogte waren. Volgens mr. Ch. Noordhuis die optreedt voor de naar West- Duitsland gelokte man een Turk die al tien jaar in ons land verbleef hebben Duit se agenten zich volgens Duits recht schuldig gemaakt aan schending van de Nederlandse soevereiniteit. Daarop kan zijn cliënt zich met de nota van de staatssecretaris als steun in de rug beroepen. Het resul taat kan dan zijn dat de zaak wordt teruggedraaid en de be trokkene in Nederland moet worden berecht. Duitse rechercheurs mogen volgens afspraak op Neder: lands grondgebied onderzoek verrichten, maar alleen onder toezicht van de Nederlandse autoriteiten en de Nederlandse justitie. Uit de Duitse dagvaar van blij- i, zo Sen HAAG Nederland end, Ui van de Bondsrepu- pre- liek opheldering over een jet naar Duitsland lokken ma-ran een Nederlander die herdacht werd van de landel in verdovende naarniddelen. Daar is de man :hapnmiddels veroordeeld tot ver- ?en gevangenisstraf van e en 11 jaar ons, rekt^mt>assac'eur mr. K.W. Rei- t hii r'heeft deze week een nota J an het Westduitse ministerie ïr<"e-fan buitenlandse zaken over handigd, waarin wordt ge vraagd of de Nederlander in- lerdaad is veroordeeld op .7, (rond van bewijzen die zijn rtyd verkregen door z.g. underco- )ort. irer-activiteiten van Duitse ider igenten. dat Staatssecretaris Korte-van He- vol- van Justitie heeft al op 14 nei bij Buitenlandse Zaken ^an frop aangedrongen in Bonn den po- aakt rstel^EN HAAG „U staat niet alleen. Praat eens met an- £ijn_dere kankerpatiënten". Een felgele poster met deze volg|ekst zal binnenkort worden opgehangen in ziekenhui die ten, wijkcentra en apothekers en in de wachtkamers van|/an huisartsen en specialisten. De landelijke verenigin- rSfneen van kankerpatiënten willen hiermee de aandacht veer ^en °P hun bestaan en tegelijkertijd de kankerpa den liënten aansporen hun ervaringen met lotgenoten te gen-delen. mee[)e poster werd gisteren door een delegatie van de patiënten ver van ?nigingen aangeboden aan staatssecretaris Van der Reijden 'Volksgezondheid). Deze verklaarde zeer onder de indruk te zijn de^an de activiteiten die de verenigingen ontplooien. „Uw werk is naar>nvervangbaar en onmisbaar. In tegenstelling tot professionele hter(iulpverleners bent u in staat aandacht te besteden aan alle fa- lete-betten van het leven met kanker". Spontaan zegde Van der Reij- ;em-3en toe, de verenigingen voor nieuwe voorlichtingsprojecten kantubsidie te verstrekken. vor-pe poster waarmee de verenigingen van kankerpatiënten duide- 'eek|ijker aan de weg willen timmeren is gefinancierd door het Ko- be-ningin Wilhelminafonds (KWF). Op de poster staat het telefoon- ;ers-nummer van het Voorlichtingscentrum Kankerbestrijding van nid-net KWF (020-644044). Bij dit centrum kan men informatie krij- cht. jen over alle vormen van kanker en verwezen worden naar één een/an de patiëntenverenigingen Momenteel zijn er zes verenigin- i 27 ?en actief: de Contactgroep Kahlerpatiënten (beenmergkanker), de iet landelijk contactorgaan begeleidingsgroepen borstkankerpa- s 4:iènten, de Nederlandse Vereniging van Stomapatienten (De Harry Bacon Club"), de Hodgkin-contactgroep (lymfeklierkan ker), de Nederlandse Stichting voor Gelaryngectomeerden di-jstembandlozen) en de Contactgroep Jongeren en Kanker (voor ldig jongeren van 15-35 jaar). Het KWF stimuleert de oprichting van pieuwe patiëntenverenigingen en steunt initiatieven daartoe. Er s bijvoorbeeld nog steeds geen contactgroep voor vrouwen met een baarmoederhalskanker. ding zou echter zonneklaar blijken idat undercover-agen ten de man doelbewust naar Duitsland hebben gelokt door zich uit te geven als potentiële afnemers van een grote partij heroïne. Volgens mr. Noordhuis heb ben zich eerder dergelijke ge vallen voorgedaan. In 1983 werd een Rotterdammer op dezelfde wijze vanuit "Heerlen naar Frankfurt gelokt, waar hij tot zes jaar is veroordeeld. In 1982 werd een handelaar zelfs met medeweten van Ne derlandse autoriteiten de grens over gelokt. De president van de Haagse rechtbank heeft on langs bepaald dat de Staat der Nederlanden hier buiten zijn boekje is gegaan, omdat de ac tie niet anders was dan een verkapte uitlevering. De han delaar, die tot vijfenhalf jaar werd veroordeeld, zal binnen enkele weken naar Nederland worden teruggezonden om hier terecht te staan. denVerbod op vervoer kernwapens nietig PEN HAAG Een gemeente kan niet verbieden dat kernwa- en)ens pver zijn grondgebied worden vervoerd, of dat deze wa- en>ens in de gemeente geparkeerd worden. Onlangs heeft de nig.Kroon zo'n verbod van de gemeente Hellevoetsluis vernietigd. 17|let ministerie van binnenlandse zaken deelde gisteren mee dat gra.»en gemeentelijk verbod op vervoer en parkeren van kernwa pens juridisch onmogelijk is. Een gemeente kan zich uitroepen |ot kernwapenvrije gemeente, maar een bepaling hiertoe opne- mdifnen in de Algemene Plaatselijke Verordening is „juridisch een uurftaP te ver". Als politieke uitspraak wordt het getolereerd, als L 26 Verbod niet. Overigens kan zo'n politieke uitspraak terzijde ge- choven worden als „het landsbelang" dat vraagt. De Kroon tandt dat het verbod in strijd is met de wet op het vervoer ge- en Laarlijke stoffen en met de kernenergiewet. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Als tijde lijk regeringscommissaris voor de organisatie van de arbeid in 1940, was dr. Jan de Quay in juli 1940 met L. Einthoven en dr. J. Linthorst oprichter van de „Nederlandsche Unie", de beweging die de neder laag van de democratische staten tegen de Duitsers erkende en in samenwer king met de bezetter een nieuwe samenleving wil de opbouwen. De nieuwe orde zou gebaseerd moeten zijn op een brede na tionale samenwerking, een harmonische economische structuur en sociale rechtvaar digheid. Over het functione ren van de parlementaire de mocratie was in het eind van de dertiger jaren veel onvrede ontstaan. In „Onderdrukking en Ver zet" omschrijft oud-premier Willem Drees het doel van de Unie als „een streven naar een eenheidsbeweging, die zich be reid zou tonen te gaan in de richting van een nieuwe orde..." Drees noemde die op vatting van de leiders van de Unie een vergissing. De Unie werd ontbonden om dat de leiding weigerde op te roepen tot deelneming aan de Duitse strijd tegen Rusland. De Quay werd in 1942 in Haren gegijzeld en later vastgezet in St. Michielsgestel. Toen hij daaruit werd ontslagen, dook hij onder. Het leiderschap van de Unie heeft De Quay vooral bui ten rooms-katholieke kring tot een omstreden figuur ge maakt. Toch noemde een com missie van onderzoek na de oorlog het werk van de Unie voor ons land van wezenlijk positieve waarde. Jan de Quay was in 1927 ge promoveerd in de psychologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht. In datzelfde jaar volg de zijn benoeming tót lector in de psychotechniek aan de Ka tholieke Hogeschool in Til burg, waar hij in 1933 tot hoogleraar werd benoemd. Hij bleef dat tot het einde van de Tweede Wereldoorlog. Na de bevrijding van Zuid-Ne derland werd De Quay voor zitter van het college van alge mene commissarissen voor Landbouw, Handel en Nijver heid van het militaire gezag. Na de oorlog had hij, geduren de enkele maanden, als minis ter van oorlog zitting in het tweede kabinet-Gerbrandy en in 1946 werd hij commissaris van de koningin. Na de verkiezingen in 1959 trad De Quay op als informa teur en formateur van een naar hem genoemd kabinet. Daarin vormden KVP, ARP, CHU en VVD een coalitie. Aan de vooravond van kerst mis 1960 ontstond er een kabi netscrisis na de aanvaarding van een motie van wantrou wen van Van Eibergen (ARP) over een verhoging van het aantal gesubsidieerde woning wetwoningen. Enkele dagen later werd de breuk 'gelijmd' en trok het kabinet de ontslag aanvraag in. Het bleef aan het bewind tot de verkiezingen van 1963. In deze periode werd onder meer de Nieuw- -Guinea-kwestie opgelost. Ook kwam in deze jaren de mam moet-wet tot stand. Jan de Quay heeft een groot aantal maatschappelijke func ties bekleed. Hij was bij voor beeld voorzitter van de Raad voor de Emigratie, voorzitter van het bestuur van de Carne gie Stichting, voorzitter van het college van curatoren van de TH Eindhoven, voorzitter van de Radboud Stichting en voorzitter van het curatorium van de stichting Volk en Ver dediging. ADVERTENTIE Modern bankstel met een uitstekend zitcomfort. Prachtig leer, leverbaar in de kleuren donkerbmin, beige, camel, lever en grijs. Als u wilt besparen, maar niet op kwaliteit, is dit uw nieuwe bank. Afgebeelde 3-zitsbank f1595,-. 2-zits LEER. LEDER. MONDILEDER. In de Bogaard Dl, tel.070-940501. Koningin Beatrix is aanwezig bij de opening van het Tiende We reld Muziek Concours in Kerk- Prins Claus woon} in het Con certgebouw in Amsterdam het leestconcert bij ter gelegenheid van de afsluiting van de fond senwerving voor de restauratie van het gebouw. DEN HAAG In de ver gadering van het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen (CGOM) is gis teren overeenstemming bereikt tussen staatssecre taris Hoekzema en de be langenorganisaties over „belangrijke onderwer pen" als vergoeding voor overwerk en arbeidstijd verkorting. De vijf procent arbeidsduur verkorting (adv) bij Defensie zal per 1 augustus worden doorgevoerd. Tot 1 januari 1986 zal daarvoor in de bijzon dere commissies 4voor de krijgsmachtdelen eén voorlo pige vorm worden gekozen. Wordt daar geen overeenstem ming bereikt, dan zal de adv worden verleend in de vorm van vijf verlofdagen, niet op verzoek. Over de invulling van de arbeidsduurverkorting na 1 januari 1986 zal in het na jaar verder worden gesproken. De herbezetting zal voor de krijgsmacht 80 procent omvat ten en voor het ministerie 40 procent. Dit levert 2.710 extra banen op. Het overleg over de arbeidsduurverkorting met de bijzondere commissie burger personeel moet nog worden af gerond. De gelden die beschikbaar zijn gesteld met het oog op de re sultaten van de pakketverge lijking, zullen worden ge bruikt om de tarieven in de overwerkvergoedingen op te trekken en om op ruimere schaal de vergoeding in tijd om te zetten in vergoeding in geld. Staatssecretaris Hoekze ma is bereid de huidige over- werkregelingen te verruimen, zodat meer militairen van de maatregelen zullen profiteren. Ook werd ingestemd met het wetsontwerp collectieve acties, dat militairen verbiedt acties te voeren. In situaties waarin anderen collectieve acties zou den kunnen voeren, staat voor de militaire belangenorganisa ties een bijzondere vorm van overleg, het zogenoemde ul tiem overleg, open. Hierbij werd ook een geschillenrege ling vastgesteld, zoals die reeds bestaat in het kader van het overleg met het burgerperso neel van de rijksoverheid In het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekt een van onze verslag gevers er gedurende de va- kan tietijd in eigen land op uit om een zeer persoonlij ke impressie te geven van zomerse evenementen vol vakantievertier. Gisteren maakte dagjesmens Leo Thuring een tocht over de Vel uwe. De VWs van Apeldoorn, Beekbergen en Hoenderlo organiseren namelijk deze zomer weer exclusief twee tochten over de Vel uwe. Allereerst de Wildspeur- tocht per bus door de Kroondomeinen, die twee en een half uur duurt. Van maandag tot en met don derdag, aanvang 's avonds zes uur, opstappen naast het station in Apeldoorn. Prijs f 12,50. Er is ook een Wildk^nseltocht met obser vatie van het wild. Daar voor kan men a raison van f 4,50 (kinderen f 3,-) kaarten kopen bij de VVV Apeldoorn, Stationsplein 6, telefoon 055-788421. Daar krijgt men ook een route beschrijving, die de weg wijst naar Hoog Buurlo, waar een boswachter met de deelnemers naar de Wildkansel trekt. Start elke dinsdag-, woensdag en donderdagavond om half acht. Vanaf 23 juli om 7 uur. De laatste honderd meter wordt er over een smal pad gelopen met aan weerszijden hoge wallen van grijze aarde, die als slangelijven vooruit kronkelen. Zwijgend en tot het uiterste gespannen treden we telkens in het voetspoor van de schaduw voor ons als soldaten in de frontlinie, die zich de nabijheid van de vij and pijnlijk bewust zijn. Het is zeven uur en rondom ons heen aarzelt de dag op de drempel van de nacht, die al begonnen is met het uitgum men van de eerste contouren. Aan de struiken zijn banie ren van grondmist gehangen, op de takken ligt witte dauw als gesponnen suikerdaar onder hipt een schichtige haas als een verlaat paaspre- sent zigzaggend naar een zelfverzonnen horizon. Dit is het moment, waarop zelfs de natuur sprakeloos is van zijn eigen schoonheid. Het is de antichambre tussen licht en donker, waar nog slechts met ingehouden adem gewacht kan worden op een wonder. Dat is ons trouwens plechtig beloofd door de man in het groene pak, die als een wan delende eik voor ons uitgaat. Even later staat hij wijdbeens in het hart van de wildtoren, die als een adelaarsnest tus sen de vliegdennen in het staats-natuurreservaat bij Hoog Buurlo verscholen ligt. Aan het einde van de donke re trap met keurige borden: „verboden te roken") ligt een schemerige ruimte met ban ken als in een schoolklas. Maar op de plaats waar men bord en krijt verwacht voor het aftelrijm van aap. noot en mies, zie je alleen ramen en daarachter, met losse hand gedrapeerd, de monsters van het aards paradijs: een gol vende zee van boomkruinen, die vanaf de hemelhorizon omlaagspoelt tot aan de don kergroene branding van de dennen. Een vogel zweeft er geluidloos boven. Zijn silhou et plant een sierlijke letter V in de lucht. Vlak achter de ramen ligt de voederplaats, de langwerpige speelruimte met dun gras, dat sprietig en verloren exis teert, alsof het er met een haargroeimiddel in is gemas seerd. In het midden een voederbak met rieten dak. als illustratie bij een sprookje van Andersen. Nu is het wachten alleen nog op het edelwild, op de ner veuze herten, met hun uit waaierende geweien, de slan ke reeen en de wilde var kens. In de kijkdoos voor mensen hangt een nerveuze spanning, verrekijkers wor den doorgegeven, elke meter van de bosrand wordt zorg vuldig afgetast, na eerst met de kijkers monsterachtig te zijn opgeblazen. Iemand roept jolig: „Laat de beesten maar los. Het heeft nu lang genoeg geduurd Zijn hono rarium bestaat uit een onder drukt gehinnik, dat doet den ken aan een plotselinge con sternatie in de aula op een dodenakker. Het is inmiddels half acht. Een doddnerveus konijn, met alle verschijnselen van een managerziekte, spoedt zich langs het hakhout naar zijn hol, bedenkt daar, dat ic net voor één gat gevangen zit, en rent nu als een bezetene te rug. Misschien is hij ook ge woon zijn tandenborstel ver geten. Opeens gaat er een kreet door de bankenrijen. Daar links, wordt er gefluisterd. Tussen de bomen deint het silhouet van een naderend dier. Epn ree? Een hert? Zelfs de geoefende tele-ogen kun nen de eerste seconden geen afdoend antwoord geven. De bruine schaduw schuilt eerst nog wat rond in de be schermende bosrand, maar dan wordt het verlangen naar een machtige hap toch te machtig. Met twee. drie soepele balletpassen, springt het hert in de groene arena, remt af en heft verwonderd het hoofd. Het lijkt alsof de glanzende bruine ogen ons recht aanstaren, en dat het dier verrast denkt: hé, jullie ook hier? Dan opeens verschijnt op een kleine heuvel naast de voer- weide een koningshert, de achterbenen gekromd, alsof hij een formidabele sprong in gedachten heeft. Op zijn at tent geheven hoofd torst hij een Louis-Seize-kandelaar met vele armen. Even blijft hij roerloos staan, zich be wust van een vorstelijk allu re. Dan draaft hij de wei op in de sierlijke cadans van een beroepsvoetballer, die don ders goed weet wat de fans van hem verwachten. Zijn komst heeft een woud uit een hazeslaap gewekt, en van alle kanten komen nu herten en reeén aangalopperen In de hoge kijkdoos aan de rand van de akker komt men ogen te kort om deze rëunie gade te slaan. Bij achten verdwijnen er als bij toverslag vijf. zes dieren. Achter elkaar in ganzepas dribbelen ze terug in de don kere buik van het bos. „Die hebben zeker ook tele visie". wordt er geroepen. „Ze willen het nieuws niet missen Zwijgend worden de banken in de kijkdoos ontruimd en laat men zich fluisterend in het donkere trapgat zakken. Mens en dier zijn op dat mo ment volkomen verzadigd. LEO THURING Opeens verschijnt het koningshert.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3