„Winkels in buitenwijken versterken" STAD OMGEVING FASSON EN BONDEN AKKOORD OVER CAO Nauwere samenwerking HBO's en universiteit Krakers verlaten pand aan Breestraat "Overvaller bekent „en passant" twee moorden Aina teurm usicigezoch t voor speciaal project LEIDEN Amateurmusici die belangstelling hebben voor het spelen van een com positie van een hedendaagse componist uit de Leidse re- fio, kunnen zich aanmelden ij de Streekmuziekschool Leiden en omstreken. Het gaat hier om een project, Mu- sica'85 genaamd, in het kader van het Europees jaar van de Muziek. De composities zul len zondag 17 november in de Stadsgehoorzaal in Leiden worden uitgevoerd. Het project is op poten gezet door de Streekmuziekschool, het LAK, K O, de amateu ristische kunstbeoefening en culturele zaken van de ge meente Leiden. Aan compo nisten is gevraagd een mu ziekstuk te schrijven en op dat verzoek is door acht per sonen positief gereageerd. Dit zijn: Henk Briër, Warner van Es, Dick Borstlap, Lex Hak ker, Frank den Herder, Bur- chard Söll, Wim van der Reyden en Henk Werkho ven. Amateurmusici, indivi dueel of verenigd in een en semble, kunnen de partituren tussen 19 augustus en 1 sep tember inzien. Daarvoor moet wel een afspraak met de directeur van de Streek muziekschool aan het Rapen burg 22 worden gemaakt (071-141041). LAK, K O en de Streek muziekschool houden korte, zesdaagse cursussen over 20e eeuwse muziek. Bij het LAK kan men terecht voor de cur sus „Inleiding in de heden daagse muziek", die op de donderdagavond wordt gege ven door Tom Gottschalk. „Rondleiding door de 20e eeuwse muziek" is het thema van de lessen die op zater dagochtend door Burchard Söll bij K O worden gege ven. André Pouwe gaat na mens de Streekmuziekschool in op het onderwerp „Ge schiedenis van de lichte mu ziek en haar invloed op de klassieke 20e eeuwse mu ziek". Ook voor informatie over deze cursussen moet men zich wenden tot de Streekmuziekschool. VRIJDAG 5IULI1985 PAGINA 11 HAAG „Nu ik 07!ier toch ben, wil ik wel __^egeven dat ik tenminste ™rJog twee moorden heb [epleegd". Volkomen in tlrüe war bekende de 27-ja- "Uge Kevin uit Engeland jsteren voor de Haagse 950èchtbank dat hij behalve ^p-jjen overval op een juwe- fJJer ook nog enkele moor- 07<en op zijn geweten heeft. VrSechtbankpresident mr. J. huijan Overbeek restte niets pders dan het zekere voor '«et onzekere te nemen en de teak terug te verwijzen naar e rechter-commissaris. Daarnaast vond hij het wen selijk dat er een psychiater wordt ingeschakeld, diè de Engelsman nog eens nader aan de tand voelt. Kevin wordt op 10 septem ber in de rechtszaal terug verwacht. Aannemelijk is dat de verdachte, die een psychisch zeer labiele indruk maakte, de moorden spon taan heeft verzonnen, omdat hij het wel naar zijn zin zou hebben in het Huis van Be waring te Maastricht en be slist niet terug wil naar een Engelse cel. Kevin wil met alle geweld voorkomen dat hij naar En geland wordt uitgewezen. Ons land beschouwt hem na melijk als ongewenste vreemdeling. Zijn ervarin gen met het gevangeniswe zen ginds zijn echter niet om over naar huis te schrijven, aldus zijn raadsman, de Haagse advocaat mr. E. Eg- gink. In eigen land zou de Brit bij een roofmoord be trokken zijn geweest. Ook wordt zijn naam in verband gebracht met terroristische activiteiten van de IRA. In november dient ook de strafzaak tegen de Hagenaar (31) die ervan wordt ver dacht samen met Kevin op 8 maart van dit jaar een over val te hebben gepleegd op een juwelierswinkel aan het Spui. De man zou bovendien in heroïne hebben gehandeld en personeel van de metha- donbus in Den Haag met een mes hebben bedreigd. Hij hoorde voor een en ander vier jaar gevangenisstraf te gen zich eisen. De Haagse rechtbank wilde hem even wel een „laatste kans" geven door hem een ontwennings kuur te laten volgen in het afkickcentrum „De Weg". Hierop had zijn advocaat mr. M. Mantz bij de rechtbank aangedrongen. ROME De Italiaanse prijs voor letterkunde die is ver noemd naar de filmregisseur en schrijver Pier Paolo Pasoli- ni is toegekend aan de Zuida- frikaanse dichter Breyten Breytenbach. Breytenbach, die vanwege zijn oppositie tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering in het buitenland woont, schrijft in het Afrikaans en is nog weinig vertaald. De jury van de Paso- lini-prijs, die wordt voorgeze ten door de Italiaanse auteur Alberto Moravia, heeft de lite raire kwaliteiten willen belo nen van een oeuvre dat weinig bekend is en de moeilijkheden die een dichter heeft die schrijft in het isolement. Meisje gewond LEIDEN Een 13-jarige meisje uit Rijnsburg is gister middag om kwart over twee gewond geraakt, toen zij op het fietspad langs de Valken- burgseweg werd aangereden door een tegemoet komende bromfietser. Het meisje reed naast een andere fietser, die een surfkar achter zijn fiets had. Door overgroeiende bos- sages langs het fietspad, week de bromfietser te veel uit, waardoor hij tegen het meisje opbotste. Het meisje is met schouderletsel en schaafwon den overgebracht naar het Academisch ziekenhuis. Mobielmarkt niet meer op zondag LEIDEN De Hobby- en Mo bielmarkt die de afgelopen ja ren elke maand op de zondag in de Groenoordhallen plaats had. wordt voortaan 's zater dags gehouden. Het ministerie van justitie heeft het houden van vlooienmarkten op zonda gen verboden; tegen de mark ten op zaterdag bestaan van de rijksoverheid geen bezwaren. De eerstkomende markt wordt gehouden op zaterdag 7 sep tember, en vervolgens heeft de markt elke eerste zaterdag van de maand plaats. Eigenaar kraakpand laat riool leeglopen LEIDEN Wat doe je als je loodgieter bent en voor je vak riolen uitzuigt en tot de ontdekking komt dat het pand dat je bezit, is gekraakt. Dan zet je de bedrijfsauto voor de deur van het pand. legt de ene kant van de slang in het riool en de andere kant niet in de tank van de auto, maar in het ge kraakte pand. De inhoud van het riool wordt overgeheveld naar het pand. De stank is niet te harden en de krakers ne men de benen. Zo gebeurde het gistermiddag bij een gekraakt pand aan de Haarlemmerstraat. Het pand, dat al een jaar leeg staat, werd enkele dagen geleden gekraakt. De eigenaar was hier fel te gen, maar zonder kort geding zou de politie de krakers er zo maar niet uit kunnen zetten. De loodgieter nam het heft zelf in handen. De krakers hebben nog een poging gedaan om van deze nieuwe vorm van huisvredebreuk aangifte te doen bij de Leidse politie, maar omdat de krakers anoniem wilde blijven, kon de politie geen proces verbaal opmaken. De kra kers hebben een frissere omgeving opgezocht. UIT WOEDE TEGEN MAATSCHAPPIJ Man vernielt beeldscherm LEIDEN Het overkwam een 42-jarig wetenschappen- lijk medewerkster van de vakgroep lexicologie van de universiteit. Ze zat rustig in haar kamer in het gebouw aan de Malibaan te werken toen er plotseling een man over het hekje van de tuin heen klom, door het raam van haar kamer naar binnen stapte en in de kamer het beeldscherm van de compu ter oppakte en op de grond kapot smeet. Bij deze laatste daad riep hij krachtig: „De maatschappij is verrot". Daarna zei hij tegen de vrouw dat de daad niet te gen haar, maar tegen de maatschappij gericht was. Vervolgens verdween de man weer. Het beeldscherm is kapot, maar door kortslui ting is vermoedelijk meer schade'aangericht, waardoor ook allerlei gegevens ver dwenen zijn. LEIDEN Een achttal krakers van het pand Breestraat 56 hebben gis teren voor de Haagse rechtbank toegezegd het pand voor 2 september te zullen verlaten. Door de eigenaar op deze wijze te gemoet te komen, hopen de krakers dat deze de kosten van het tegen hen aangespannen kort geding voor zijn rekening neemt. In het kort geding eiste de ei genaar, de onroerend goed maatschappij Klema b.v., on middellijke ontruiming van het pand. Het pand. tot 1 au gustus vorig jaar in gebruik bij de firma Baghwan, werd op 1 februari gekraakt. De eigenaar is al enige maanden doende het pand te verkopen. Namens Klema betoogde mr. E. Muller dat de krakers een tijdelijk huurcontract hedden aangeboden gekeren dat door hen echter was geweigerd. Voorts zouden potentiële ko pers de toegang tot het kraak pand zijn ontzegd. Muller be toogde dat dé b.v. de beneden verdieping voor eigen gebruik wil gaan inrichten. Op de bo venverdiepingen komt één van de directeuren te wonen. Wanneer echter een geinteres- seerde zich aanmeldt, wordt niet uitgesloten dat het pand alsnog wordt verkocht. Het kort geding was aange spannen tegen één van bewo ners, G.' Donker, die in zijn huisvesting voorziet door van kraakpand naar kraakpand te trekken. Donker ontkende de beschuldigingen van de advo caat van de tegenpartij maar besloot desalniettemin tot een schikking om zichzelf de pro ceskosten te besparen. FNV: STOPPEN MET BOUW KANTOREN: Rechtbank houdt rekening met verzonnen verhaal rg.st J594 Pasolini-prijs naar Breyten Breytenbach l/ereniging kakschool 3 Rapenburg 'opgeheven V<6IDEN De vereniging nw Ret Rapenburg - 't Stee- cofveR' algemene vereni- vr.ipg voor lager en mid- rcedjibaar beroeps- en ander )189|>ortgezet onderwijs voor jp-^eiden en Omstreken" 'goe2eft zichzelf opgeheven, i. ie vereniging verdwijnt Tjjya 68 jaar. a<fe vereniging ontstond, toen i 16 juni 1917 de vakschool ?or meisjes werd opgericht. eze vereniging stichtte een voor meisjes in een dcorfiis aan de Herengracht. La- verhuisde de school naar pand aan het Rapenburg, staat naam van de schoolvere- 07jging veranderde mede for de vestiging van een school in de loop der van „Vereeniging Vak- a4iool voor Meisjes voor Lei- !73 In en Omstreken" in „Het kpenburg - het 't Steene- jlt, Algemene vereniging tor lager en middelbaar be- eps- en ander voortgezet hL^derwijs voor Leiden en landPstre^en ?855i e school 't Steenevelt ging ir 1 augustus 1982 door een 098.sie op in de samenwer- düiïngsschool „De Nieuwe g.st.kart". Ook de tweede aiuiiool van de vereniging, - Tvt Rapenburg, fuseerde. Op augustus van het afgelopen n), 1?r werd deze school onder- ïel van de scholengemeen- hap „Emilie Knappert", ei vereniging, die overigens T< enige jaren een kwijnend >staan leidde, werd door de isies van de scholen een zo- jnaamde „lege" vereniging. ÉanÖaar dat tijdens de laat- e algemene ledenvergade- Sig werd besloten tot ophef- ^pen krant ontvangen Bel »750jssen 18.00 en 19.00 uur, za- rdags tussen 14.00 en 15.00 Tj^r, telefoonnr.071-122248 en krant wordt nog dezelfde rond nabezorgd. LEIDEN H AZERS WOU - DE Het plakmiddelen- bedrijf Fasson en de vak bonden zijn het onver wacht toch eens geworden over een nieuwe cao. De vijfploegendienst wordt in 1987 ingevoerd en het personeel in de dagdienst gaat in februari 1987 36 uur per week werken. Fasson-directeur F. Prins- zen is „heel blij" met het akkoord. J. Duynhoven van de FNV is „dik tevre den". Dit terwijl vde on derhandelingen twee we ken geleden muurvast za ten en er acties dreigden. De werknemers 'moeten zich na de vakantie nog uitspreken over de nieu we cao, maar Duynhoven verwacht dat men er geen problemen zal hebben. De bonden hadden geëist dat de 36-urige werkweek voor de dagdienst in 1986 zou worden ingevoerd. Hierover zouden met Fasson in het verleden al afspraken zijn gemaakt. De FNV dreigde zelfs naar de rechter te stappen om Fasson op deze manier te dwingen de afspraak na te komen. Toch is men nu akkoord gegaan met een invoering per februari 1987. Duynhoven zegt hierop dat de nieuwe cao het grootst mogelijke werkgelegenheid seffect oplevert. „Het gaat om in totaal 10% arbeidtijdsver- korting en daar zijn wij trots op". Volgens de FNV'er krijgt iedere Fasson-werknemer er in de toekomst 26 vrije dagen extra bij. Het overschakelen van de vier naar de vijfploegendienst bete kent een arbeidstijdsverkor ting van 8%. Hiervan komt 5 procent voor rekening van Fasson, de werknemers moe ten de overige 3 procent op brengen. De ploegèntoeslag zakt in 1987 van 38% naar 35 procent. Een van de knelpun ten was het werken op feest dagen. Men is nu overeenge komen dat er op Kerstmis en Oud en Nieuw niet wordt ge werkt, terwijl de overige feest dagen eerlijk worden ver deeld. Voorts krijgt het personeel per 1 april 1985 en 1 april 1986 een loonsverhoging van V/2 pro cent en op 1 juli 1985 en 1 juli 1986 uitkeringen ineens van 1 procent. Fasson start op 1 juli 1986 met een jeugdopleiding. Hiervoor zullen 15 jongeren worden aangenomen. Volgens directeur Prinszen is Fasson dit jaar gestart met een drie-ja renplan. Het gaat om een pro- duktie-specialisatie die grote investeringen vergt en meer banen zal opleveren. Hoeveel is nog niet duidelijk. „Wij moeten veel vragen van onze mensen en die hebben dan ook recht op een goede cao", aldus de directeur. LEIDEN De FNV-af- deling Leiden wil de economische structuur van Leiden versterken door industriële bedrij ven naar de stad te ha len. Hiervoor zou het be ginsel van de erfpacht moeten worden afge schaft. De FNV dringt er voorts op aan te stoppen met de bouw van kanto ren en het winkeiappa- raat in de buitenwijken te versterken. De FNV heeft vandaag'een beleidsplan voor de jaren '86- '90 uitgebracht waarin de uit gangspunten zijn vastgelegd voor een economisch beleid. Met deze nota „Kiezen voor kansen" wil de FNV de vol gend jaar nieuw te kiezen ge meenteraad „iets mee geven voor de komende zittingspe riode". Het plan van de vakbond is op veel onderdelen tegen strijdig aan het beleid van de gemeente. Zo stelt de FNV dat het, in verband met de leegstand in Zuid-Holland, niet langer zinvol is-door te gaan met de bouw van kan toren. De gemeente kan haar energie beter besteden aan het aantrekken van indus triële bedrijven en het creëeren van een op deze in dustrie toegesneden vesti gingsklimaat. Dit laatste be tekent volgens de FNV onder meer het afschaffen van de erfpacht. „In vergelijking met andere steden beschikt Leiden niet over opvallend gunstige vestigingsfaccto- ren", concludeert de FNV. In de dienstverlenende sector wijst de FNV op twee aan dachtspunten. Op korte ter mijn moeten de touristische mogelijkheden van Leiden uitgebuit worden door het aanleggen van een camping en goedkope overnachtings mogelijkheden. De voorkeur van de vakvereniging gaat uit naar een camping in de Coebelpolder. Gezien de („onvermijdelij ke") verkeersproblemen in de binnenstad pleit de FNV voor versterking en uitbrei ding van het winkelapparaat in de buitenwijken. De FNV constateert dat het huidige beleid dat gericht is op ver sterking van de binnenstad, de concurrentiepositie van Leiden in de regio niet lan ger zal kunnen handhaven. Leiden verkeert in een ach terstandssituatie, concludeert de FNV, maar door het voor gestelde beleid uit te voeren kan de Leidse werkgelegen heid worden uitgebreid met tenminste duizend banen. Door deze injectie zal de op waartse economische spiraal in werking worden gezet. De politieke haalbaarheid van het plan lijkt voorlopig echter klein. Zaken als af schaffing van de erfpacht en het versterken van het win- keiapparaat in de buitenwij ken zijn volstrekt vreemd aan het beleid dat de ge meenteraad onder leiding van de (aan de FNV verwan te?) PvdA voorstaat. Al meermalen heeft het ge meentebestuur er blijk van gegeven dat voor omvangrij ke industriële bedrijven let terlijk geen plaats is in Lei den en dat juist daarom op de groei van de kantorensector wordt gegokt. Het FN V-plan lijkt in die zin een gepasseerd station. =-1 Promotie nieuwe film Police Academy 19. irkleed als agentje reden er gistermiddag en -avond twee jg Iren en een dame op driewielers door de stad. Het was het Dmotieteam van de nieuwe film „De beuk erin": deel twee 2eh Police Academy. De film gaat 11 juli in Nederland in pre- ière. Met affiches, wedstrijdfor/nulieren, stickers en de drie genaamde trikes, die in de film Police Academie rond zul- Vrpi rijden, probeerden zij de aandacht op zichzelf en de nieu we film te vestigen. Het driemanschap had gistermiddag met de driewielers met crossbanden een plaats ingenomen voor de ingang van V&D aan de Breestraat. Het promotieteam zal zich nog tot 17 juli verkleden als agentje en op de driewielers door Nederland crossen waarbij ze hopen de vele duizenden affiches en stickers kwijt te raken. „Maar ook die van de univer- sitieit", zei hij geruststellend tegen Cath. In het gebouw van de Samen werkende Academies voor Ge zondheidszorg (SAG) aan de Endegeesterwetering werd on der toeziend oog van mevrouw H. van Dongen, Leids wethou der van onderwijs, een samen werkingsverdrag ondertekend tussen de SAG en de Labora- toriumschool Rijnland uit Lei derdorp. De SAG (een HBO- school) heeft als studierichtin gen verpleegkunde en fysio therapie, Rijnland leidt HBO- studenten op voor laboratori umwerk in ziekenhuizen, be drijven en universiteiten. Vol gens de plannen van minister Deetman van onderwijs mo gen er maar een paar grote HBO-scholen overblijven en daarom willen Bovengenoem de scholen fuseren. Mevrouw Van Dongen zei te hopen dat dit verdrag een brede en solide basis vormt voor de toekomst. LEIDEN Het Leidse onderwijs gaf gistermid dag blijk van een grote bereidheid tot samenwer king. Eerst tekenden de Leidse Universiteit en de Reinwardt Academie een verdrag tot samenwer king, een uurtje later de den de HBO-opleidingen Samenwerkende Acade mies voor Gezondheids zorg en de Laboratorium- school Rijnland hetzelfde. In het laatste geval moet het verdrag uiteindelijk leiden tot een fusie. De Reinwardt Academie is de enige HBO-opleiding voor mu seologie die Nederland rijk is. Op deze school is museologie een verplicht eindexamenvak. De faculteit der letteren van de Leidse Universiteit heeft zijn studieprogramma grondig herzien en hierdoor ontstond de mogelijkheid een afstudeer richting in het vak museologie De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, dr. K. Cath en burgemeester Goekoop ondertekenen het verdrag. te ontwikkelen. Het vak is zo populair, dat er al extra docen ten moesten worden aange steld. De samenwerking tussen de academie en de faculteit be treft de gebieden onderwijs en onderzoek; men maakt ge bruik van eikaars faciliteiten. Het gaat om 150 studenten, 50 hiervan zitten in de eindexa menklas van de Reinwardt. Het is voor het eerst dat de Leidse universiteit gaat sa menwerken met een HBO-op- leiding, de overeenkomst geldt voorlopig voor vier jaar. „Vroeger was dit ondenk baar", aldus de heer P. Pouw van de Reinwardt. „Toen keek men op tegen het wetenschap pelijk onderwijs. Het verdrag werd in het Leid se Stadhuis ondertekend door burgemeester C. Goekoop (de Reinwardt is een openbare school) en de heer K. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Univer siteit. Volgens Goekoop ver sterkt deze samenwerking de positie van het Leidse HBO.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11