Nederlanders rijden elkaar in de wielen Jan Raas moet nog veel leren sportuitslagen CatdaeSommii BELADEN ETAPPEZEGE MANDERS Sport op tv 43k" Op de losse tour Tourprijsvraag Pak kans op reis Parijs SPORT DONDERDAG 4IUU 196S PAGINA 7 TOURCOING Op het moment dat Henri Man- ders juichend de bloemen in ontvangst nam, barstte Teun van Vliet in tranen uit. Tranen van woede en spijt. „Ik vind het een ge mene streek, riep van Vliet, en zijn vinger priemde in de richting van etappewinnaar Man- ders. „Het had zo mooi kunnen zijn. Ik in de Gele Trui en hij de etappe winst, dan waren we alle bei gelukkig geweest. Maar ze gunden mij de Gele Trui niet. Manders zei: als ik doorrijd, blijf jij zeker vijf dagen in de Gele Trui rijden. Ik riep tegen hem: dat is toch goed voor de Nederlandse wielersport, of hebben jul lie soms liever dat die Deen Andersen hem houdt? Hij zei niks meer en weigerde 85 kilometer lang op kop te rijden, het geen mijn ondergang werd. Henri „Toontje" Manders stond er beteuterd bij. De woe dende uithalen van Teun van Vliet wierpen een smet op zijn eerste overwinning als be roepswielrenner. „Zo'n kans krijg ik toch nooit meer, ik moest ze pakken, zei hij met zachte stem. „Jongen, ik had je toch al beloofd dat jij en nie mand anders de etappe zou winnen, maar je wilde niet luisteren naar me, brieste Van Vliet. „Ik mocht van Jan Raas toch niet meer op kop rijden, antwoordde Manders, „ik kan er ook niets aan doen, ik moet doen wat mij opgedragen wordt. Beladen Jan Raas, de regisseur achter het schouwspel dat zich in de dichte stofwolken van de Hel van het Noorden voltrok, vier de met Manders het tweede opeenvolgende etappesucces. Zijn Tour de France kan al niet meer stuk, al is de zege van Manders na een vlucht van liefst 160 km. over de ste nen van Noord-Frankrijk een beladen overwinning. Het staat immers vast dat Raas met deze taktische manoeuvre over de rand is gegaan van hetgeen er in deze keiharde professionele belangenge meenschap nog aan sportiviteit is overgebleven. De Zeeuw zei later dat hij vreesde dat Man ders er onderdoor zou gaan en dat hij hem voor de rest van de Tour zou verliezen als hij het zware kopwerk met Van Vliet zou blijven delen. In de etappe van dinsdag op weg naar Audemer riep Henri Manders de Tourdokter bij Van kilometer tot kilometer In NeuIchatel-en-Bray starten 175 renners bij warm en zonnig weer voor de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk over 224 km naar Roubaix-Tour- 4 km: Doorkomst op de Cöte Neufchatel (4e categorie): 1. Van der Poel; 2. Bernaudeau; 3. Cla- veyrolat. 29 km: Doorkomst op de Cöte St. Germain (3e categorie): 1. Van der Poel; 2. Bernaudeau; 3. Herrera. 62 km: Teun van Vliet en Man ders ontsnappen. 84 km: Doorkomst op de Cöte Montrelet (4e categorie): 1. Teun van Vliet; 2. Manders; 3. op 12 minuten Van der Poel. 116 km: Maximale voorsprong vluchters 20.46. Arrango (Col) 135 km- Rodriguez gevallen. 141 km: Eerste tussensprint: 1. Van Vliet (10 seconden); 2. Man ders (6); 3. op 19.30 Kuiper (3). 163 km: Voorsprong op eerste kasseistrook nog 14 minuten. 176-191 km: Bondue in achter volging, peloton in stukken. 192 km. Tweede tussensprint 1. Van Vliet 2. Manders; 3. De Rooy op 8 minuten. 205 km: Derde tussensprint 1. Van Vliet; 2. Manders; 3. op 6 minuten Veldscholten. 208 km: Van Vliet gelost door Manders. 218 km: Van Vliet ingehaald door eerste peloton 220 vierde tussensprint 1. Man ders; 2. op 2.30 Anderson; 3. Le- 224 km: Manders wint vijfde etappe 11 seconden voor Kelly en Anderson. Andersen behoudt gele trui. Van der Poel blijft in bergtrui. Etappe-win naar Henri Manders. zich. Hij had een acute aanval van buikloop. En Hilaire van der Schueren, de assisten van Jan Raas, die Manders na 113 km. wedstrijd en 49 km. vlucht (de voorsprong van het tweetal had op dat moment het culminatiepunt van 20 mi nuten en 4 seconden bereikt) de opdracht gaf in het wiel van Van Vliet te blijven, ver teld dat hij de avond ervoor nog om elf uur een dokter bij het bed van Manders had moeten roepen, omdat deze doodziek was. „De grootste on zin, smoesjes, riep Teun van Vliet. „Denk jij nu dat een zie ke renner op dit loodzware parcours 160 kilometer in de wind en op de stenen aan kop kan blijven? Open deur Het genezingsproces kan zich bij wielrenners snel voltrek ken, maar het geeft inderdaad wel te denken dat Toontje Manders kennelijk in enkele nachtelijke uren al zijn krach ten alweer verzameld had. Want wat hij en vooral Teun van Vliet gedurende hun vier en een half uur durende vlucht aan energie opbrachten, mag in de annalen van de be tere duurprestaties worden op getekend. Het begon allemaal na 64 km. in het onooglijke dorpje Picquiny. Daar schoten van Vliet en Manders plotse ling weg uit de groep, die zich in afwachting van de gevrees de stenen nog gedeisd hield. Weer eens bleek dat in deze eerste Tourweek de poort voor vluchters, mits zij geen kwali teiten bezitten voor een goede plaats in het eindklassement, wagenwijd open staat. Kauwgom Na 30 km. vlucht hadden de eendrachtig samenwerkende Nederlanders al 13 minuten voorsprong en die liep snel op naar meer dan 20 minuten. Nog altijd kwam er geen reac tie uit het peloton, dat stelsel matig werd uitgedund door talrijke valpartijen waarvan o.a. Hennie Kuiper het slacht offer werd, en talrijke lekke banden. De wegen werden al lang slechter en smaller, en toen van Vliet en Manders eenmaal de kasseistroken had den bereikt, het waren er gis teren negen met aaneengeslo ten 10,5 km. stenen, begon van Vliet nerveus te worden. Om de paar kilometer riep hij: Hoeveel heb ik nog? Aan zijn achterwiel zat Henri Manders gekleefd als een kauwgummi. Inmiddels begonnen op kop van het peloton de ploegen van Geminiani, de Kimpe en later ook de ploeg van Post te rijden. Bernard Hinault en zijn ploegmakker Kim Andersen in zijn Gele Trui, bleven Sibe risch koud. Het interesseert Hinault geen moment wat er in de aanloop naar de bergen met de Gele Trui gebeurt. Die wenst hij niet voor zichzelf en ook niet voor een ander te verdedigen. Daardoor is de Ronde tot nog toe ook zijn open koers, want als de Gele Trui zijn verantwoordelijkheid niet opneemt, vertikken de andere ploegen het ook. 11 Seconden Met nog 24 km. te rijden werd Teun van Vliet geplaagd door hevige krampen. Zo erg zelfs, dat zijn ploegleider hem enige honderden meters moest voortduwen, anders was Van Vliet zo van zijn fiets getui meld. Op dat moment kreeg Henri Manders van Raas het consigne dat hij weer op kop mocht rijden. Teun van Vliet was immers op sterven na dood en het werd de hoogste tijd dat Manders zich zelf om het tempo ging bekommeren, daar het peloton angstwek kend snel naderde. Manders greep zijn stuur onder in de boog goed vast en op slag moest Teun van Vliet lossen. In de resterende kilometers verdedigde Manders met de moed der wanhoop zijn slin kende voorsprong. Op de streep had hij na 160 km.(!) in de aanval te zijn geweest, nog welgeteld 11 seconden over. Hij was nog niet van zijn fiets, of Kelly won de sprint van het peloton. Feest oor de 5e opeenvolgende dag had de ploeg van Jan Raas een grote rol gespeeld in de Tour. In de eerste etappe maakte Maarten Ducrot de wedstrijd, op de tweede dag sneuvelde Adri van der Poel op 200 me ter voor de finish, op de derde dag verbaasde Kwantum ie dereen door een tweede plaats in de ploegentijdrit te behalen, op de vierde dag won Gerrit Solleveld en gisteren dus Hen ri Manders. Het zijn ongeloof lijke successen voor een ploeg die voor de start en zeker toen bleek dat Hanegraaf niet kor deelnemen, zo'n beetje met brandhout vergeleken werd Op slag bewijzen de manner van Raas dat zij heel gevaarlij ke outsiders zijn geworden Want de ritzege van Henri Manders werd gecompleteerd door de zesde plaats van Ad Wijnands en de zevende van Leo van Vliet. Aan tafel werd gisteravond bij Kwantum dan ook feest gevierd. Maar met de grote vrijheid die de mannen van Raas tot nog toe hebben genoten, zal het vermoedelijk afgelopen zijn. Want Teun van Vliet sprak dreigende woor den: „Als ik die mannen in de komende dagen een loer kan draaien, zal ik het zeker niet laten". VANDAAG Nederland 1, 13.00 uur: Wimbledon. Nederland 1,15.45 uur Tour de Fran ce. BBC 1, 23.15 uur Wimbledon. Match ol the Day Duitaland 2, 23.35 uur samenvattin gen Wimbledon en Tour de France MORGEN Nederland 1, 13.00 uur Wimbledon. Nederland 1,1M5 uur Tour de Fran- PLOEGLEIDER SWERTS: LILLE In het Novotel aan de autoweg in Lille was het gisteravond een heksenketel. Een aantal wielerploegen lo geerde er en familie en sup porters bezetten de hal en de gangen om een glimp van de renners op te vangen. De ploe gen van Kwantum en Veran- dalux zaten, zo wilde het lot, na de ophefmakende rit door de Hel van het Noorden in el- kaars nabijheid te eten. Aan de ene tafel een feest 7e Etappe 5 Ui 217km *0ta Cheope Laimont 91km "CL_ Bar le Pvc 103km Ugny en Berrois ii8km yc M 217I?Y Montlgn Chavlgny 3e C stemming en aan de^andere strakke gezichten, niet alleen omdat Teun van Vliets vlucht zo dramatisch was verlopen, maar ook omdat Hennie Kui per op 65 km. "voor de aan komst zwaar gevallen was. Op dat moment in de wedstrijd la gen tien renners op de grond en Kuiper was één van de zwaarst gekwetsten. Hij liep een hoofdwond op en had overal schaafwonden. Zijn el leboog was flink geraakt. La ter kreeg hij nog twee lekke banden en daardoor kwam Kuiper, die 's ochtends bij de start nog verteld had dat hij zo graag over de stenen reed waarop hij immers een van zijn mooiste overwinningen in Parijs-Roubaix had behaald, met grote achterstand binnen. Hij verloor 13 minuten en 6 seconden en duikelde naar de 123e plaats in het algemeen klassement. In het Novotel werd in de vijandige stemming een eerste confrontatie tussen de ploegen van Raas en Swerts verwacht, maar de Belgische ploegleider had tevoren de op gewonden gemoederen gesust. „Ik heb een kwartier lang met Teun van Vliet gesproken en hem duidelijk gemaakt dat wij er niets mee opschieten als wij onze aandacht nu uitsluitend op Kwantum gaan richten, teneinde wraak te nemen. Daar worden we zelf het slachtoffer van. Wel heb ik mij voorgenomen zodra de ge legenheid zich voordoet om Jan Raas te spreken, want wat hij heeft gedaan, dat kan niet. Hij zit nog maar kort in het De komende dagen zal Swerts proberen om van Jan Raas een antwoord te krijgen dat hem bevredigt. „Wat er gebeurd is zit mijn renners heel hoog, ik heb ze bezworen dat ze zich rustig moeten houden, maar ik weet niet of iedereen zich daaraan zal houden", aldus Swerts. Griep Het peloton in de Tour de France wordt geteisterd door een griepvirus. De Spanjaarden Indurain en Navarro waren zelfs niet meer in staat de strijd te vervolgen. Voor de Colombiaan Arrango kwam gisteren eveneens het einde. Hij moest doodziek opgeven. Manders kwam er zo als bekend zeer goed van af. Onbeschreven blad De erelijst van Henri Manders was een onbeschreven blad. Voor hij tot ieders verrassing gisteren de vijfde etappe van de Ronde van Frankrijk won. behaalde de 25-jarige in Den Haag geboren Brabander geen enkele overwinning. Als amateur kon hij amper een paar goede resultaten voorleggen. Hij werd begin '83 geruis loos beroepsrenner. Manders beoogde niets, hij was bereid als knecht te fungeren, het vuile werk op te knappen. De kopman uit de wind houden, bussen drinken halen uit de ploegleidersaü- to en ontsnappingen controleren. Manders werd populair in het peloton, omdat hij, „Toontje", weieens met de laatste nieuwe mop kwam aanzetten. Slechte nacht Gerrit Solleveld liep gistermorgen in Neufchatel-en-Bray met kleine oogjes bij de start van de vijfde touretappe. „Ik heb haast geen oog dicht gedaan", vertelde de glorieuze winnaar van de vierde rit. „De hele avond ging de telefoon in het hotel. Alle maal vrienden en dorpsgenoten van mij uit De Lier. Het dorp scheen compleet op zijn kop te staan". Eindelijk in bed kon de Westlander de slaap niet vatten. „Tussen de lakens heb ik de etappe nog vijf keer gereden, ik kon eigenlijk nog steeds niet geloven dat ik een etappe in de tour heb gewonnen". Bij terugkeer wacht de eerste Nederlandse etappewinnaar een feestelijk onthaal in het Westland. „Ik hoop het zei Solleveld, „misschien dringt het dan tot me door wat zo'n overwinning be tekent". Lévitan boos Tourdirecteur Felix Lévitan is veel meer zakenman dan zijn 80-jarige collega Jacques Goddet, de literator van L'Equipe. Toch schrijft hij in zijn krant Le Parisien Libéré ook elke dag een stukje. In zijn artikeltje van gisteren richtte Lévitan zijn toorn op Peter Winnen. Hij schreef: „In de vierde etappe heeft Peter Winnen zijn neus ook weer eens laten zien. Hij keerde te rug in de anonimiteit van de groep zonder ook maar een trapje te veel te hebben gedaan. Herrera, net zo'n klimmer als hij, heeft in de beslissende ontsnapping wel hard meegetrapt. Win nen kan een voorbeeld aan de Colombiaan nemen". Tour de France Vijlde etappe: 1. Manders (Ned, Raas) 224 kilometer in 6 uur, 27 mi nuten en 25 seconden - gemiddelde snelheid 34,691 kilometer/uur (met tijdvergoeding 6.26,55): 2. Kelly (Ier, D"e Gribaldy) 6.27,36 (met tijdvergoe ding) 6.27,16); 3. Anderson (Aus, Poet) z.t. (met tijdvergoeding 6.27,26Y. 4. Vanderaerden (Bel. Post) 6.27,36; 5. Hinault (Fra, Köchli); 6. Wijnands (Ned. Raas); 7. Leo van Vliet (Ned, Raas); 8. Peiper (Aus. Ber land* 9- Dernies (Bel, Godefroot); 10. Gauthier (Fra. Geminiani); 11. Serge ant (Bel. Godefroot); 12. Roche (Ier, Geminiani); 13. Lemond (Vst, Köchli); 14. Frebert (Fra. Borland); 15. Bo- gaert (Bel, Swerts); 16. Jesus Rodri guez (Spa. Minguez)17. Ludwig Wij- nants (Bel, Wouters); 18. Sherwen (GBr, Geminiani); 19. Jan Wijnants (Bel, Wouters); 20. Criquielion (Bel, De Kimpe)22. Adri van Houwelingen (Ned, Swerts); 35. Zoetemelk (Ned. Raas) op 11 seconden; 37. Rooks (Ned. Post); 38. Peeters (Bel. Raas); 40. Andersen (Den, Köchli); 41. Van Meer (Ned. De Gribaldy); 47. Shapiro (VSt, Raas); 48. Winnen (Ned, Post); 50. Lammerts (Ned, Post); 51. Veld scholten (Ned, Post); 65. Teun van Vliet (Ned, Swerts). allen in de zelfde tijd als Zoetemelk; 85. Nijdam (Ned, Raas) op 2.14; 86. Jan van Houwelin gen (Ned, Swerts); 100. De Rooy (Ned, Post); 101. Lubberding (Ned. Post); t04. Van der Poel (Ned. Raas), allen in de zelfde tijd als Nijdam; 113. Ducrot (Ned. Raas) op 7.09; 143. Nu- lens (Bel. Post) op 10.22; 148. De Keulenaer (Bel. Post); 149. Kuiper (Ned, Swerts); 153. Solleveld (Ned, Raas), allen in de zelfde tijd als Nu- lens; 166. Pieters (Ned, Minguez) op 26.07; 173. en laatste Francisco Ro driguez (Col. Minguez) op 26.07. Opgegeven: Arrango (Col, Meza) en Santoni (Ita. Boifava). Algemeen klassement: 1. Andersen (Dén, Köchli) 27 uur. 40 minuten en 16 seconden; 2. Vanderaerden (Bel. Post) op negentien seconden; 3. Hi nault (Fra. Köchli) op 1.01; 4. Bauer (Can, Köchli) op 1.12; 5. Lemond (VSt. Köchli) op 1.19; 6. Veldscholten (Ned, Post) op 1.22; 7. Anderson (Aus, Post) 1.31; 8. Rüttimann (Zwi, Köchli) op 1.35; 9. Gomez (Fra. Köch li) op 1.37; 10. Kelly (Ier. De Gribaldy) op 1.52; 11. Zoetemelk (Ned, Raas) op 1.52; 12. Haghedooren (Bel. Gode froot) op 1.54; 13. Peeters (Bel. Raas) op 2.03; 14. Peiper (Aus. Berland) op 2.05; 15. Matthijs (Bel. De Kimpe) op 2.06; 16. Pascal Slmon (Fra, Berland) op 2.10; 17. Millar (GBr. Berland) op 2.12; 18. Rooks (Ned. Post) op 2.16; 19. Wijnands (Ned. Raas) op 2.18; 20. Shapiro (VSt, Raas) op 2.19; 21. Win nen (Ned, Post) op 2.21; 29. Leo van Vliet (Ned. Raas) op 2.42; 34. Criquie lion (Bel, De Kimpe) op 2.59; 41. Teun van Vliet (Ned, Raas) op 3.31; 57. Van der Poel (Ned. Raas) op 4.09; 62. Van Meer (Ned,,De Gribaldy) op 4.22; 72. Manders (Ned, Raas) op 4.41; 80. Lammerts (Ned. Post) op 5.12; 82. Adri van Houwelingen (Ned, Swerts) (Ned, Post) op 6.55; 123. Kuiper (f Swerts) op 13.06; 124. Solleveld (Ned, Raas) op 13.13; 139. Nulens (Bel. Post) op 14.57; 148. De Keulenaer (Bel, Post) op 15.39; 151. Ducrot (Ned. Raas) op 16.24; 166. Francisco Rodriguez (Col. Minguez) op 30.26; 168. Pieters (Ned, Minguez) op 30.56; 173. en laatste Del Ramo (Ita, Perure- na) op 40.14. Bonificaties in de vijfde etappe: Le mond (VSt, Köchli) 3 seconden; De Rooy (Ned, Post) 3; Veldscholten (Ned, Post) 3; Kuiper (Ned, Swerts) 3; Anderson (Aus. Post) 16; Kelly (Ier, De Gribaldy) 20; Teun van Vliet (Ned, Raas) 30; Manders (Ned, Raas) 58. Puntenklassement: 1. Vanderaerden (Bel. Post) 114 punten; 2. Kelly (Ier, De Gribaldy) 105; 3. Andersen (Den. Köchli) 81; 4. Matthijs (Bel. De Kimpe) 77; 5. Castaing (Fra, Berland) 68; 10. Solleveld (Ned, Raas) 48. Bergklassement: 1. Van der Poel (Ned. Raas) 31; 2. Herrera (Col. Meza) 18; 3. Bernaudeau (Fra. Ocana) 17; 4. Ducrot (Ned, Raas) 10; Claveyrolat (Fra, Geminiani) 10; Dhaenens (Bel. De Kimpe) 10; 7. Hinault (Fra, Köchli) 7. Dagploegenklsssement: 1. Raas 19 uur, 22 minuten en 37 seconden; 2. Geminiani op 11 seconden; 3. Post z.t.; 4. De Gribaldy z.t.; 5. Köchli z.t.; 6. Godefroot z.t. Algemeen ploegenklassement: 1. Köchli 83 uur, 3 minuten en 56 secon den; 2. Post op 3.27; 3. Raas op 4.14; 4. Berland op 5.01; 5. Gulmard op 5.33; 6. Geminiani op 5.34 Jongerenklassement: 1. Bauer (Can. Köchli) 27.41.28; 2. Shapiro (VSt. Raas) op 1.07; 3. Forest (Fra, Ber land) op 1.10; 4. Pedersen (Den, Boi fava) op 1.30; 5. Mottet (Fra, Gui- mard) op 1.34; 7. Teun van Vliet (Ned. Swerts) op 2.19. In onze Tourprijsvraag is dit jaar opnieuw een tiental busreizen voor twee per sonen naar Parijs te win nen. De gelukkigen ver trekken op zaterdag 20 juli naar de Lichtstad om een dag later de aankomst van de Tour de France op de Champs Elysées bij te wo nen. Als dagelijkse aanmoedi gingsprijs zijn badhand doeken met de naam van onze krant beschikbaar voor een drietal goede in zenders. VRAAG 10 In welk jaar gingen de renners in de Tour de France voor het over de Col d'Aubisque en welke renner won toen deze etappe? O 1903 Maurice Garin O 1910 Octave Lapize O 1908 Emmanuel Sanchez (Uw antwoord moet uiterlijk maandag 8 juli in ons bezit zijn) Het goede vakje aankruisen. SLAGZIN/UMERICK: Een renner uit De Lier Naam: Adres: Postcode/Woonplaatsin Telefoon: REGLEMENT TOURPRIJSVRAAG 1. Inzendingen per gefrankeerde briefkaart naar Leldse Courant Post bus 11 2300 AA Leiden of In de brievenbus aan de Apothekersdljk 34. In de linkerbovenhoek vermelden Tourprijsvraag. 2. Per persoon Is slechts èèn inzending mogelijk 3. Inzendingen moeten uiterlijk op boven vermelde datum In ons bezit zijn. 4 Slagzin aanvullen i.v.m. juridische voorschriften 5. Een reis naar Parijs kan worden gewonnen op die dagen waarop dit in deze bon staat vermeld. De bloedende Belg Gery Verlinden van de ploeg Swerts wordt verzorgd nadat hij is gevallen tijdens de sprint bij de finish.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7