Gromyko steviger in zadel Sjevarnadze: man met harde reputatie Inval bij Belgische voetbalbond Libanon boos over boycot VS Ring van Diana wordt geveild TWEEVERDIENERS KUNNEN NOG STEEDS TERUGGAAF VOETOVERHEVELING AANVRAGEN. SPD wil vergunning voor Kalkar blokkeren OUD-MINISTER HOUDT GREEP OP BUITENLANDSE POLITIEK Geen veranderingen Commissie Z-Afrika: apartheid riskant Satelliet Giotto op zelfmooTdexpeditie naar komeet Halley BELGEWOON 06-0543 DE BELASTINGTELEFOON. BUITENLAND CetdaeSoutttMit WOENSDAG 3 JULI 1985 PAGINA 7 Nederlandse lifter met mes toegetakeld PARIJS De 22-jarige Eindhove- naar Paul Hillemans is gisteren zwaar verwond door drie mannen die hem een lift hadden gegeven. Hillemans was liftend op weg naar vrienden in de buurt van de Fran se stad Clermont-Ferrand. Bij Pa rijs werd hij opgepikt door drie mannen in een Simca. Ongeveer 60 kilometer ten zuiden van Parijs sloegen en schopten de mannen de Nederlander en brachten hem drie messteken in de rug toe. Hillemans werd vervolgens uit de rijdende auto gegooid, waarop de daders verdwenen met Hillemans' rug zak, enkele persoonlijke bezittin gen en 360 gulden. „Tekort van 13 miljard bij Franse strijdkrachten" PARIJS Generaal Jeannou Lacaze, de scheidende stafchef van de Franse strijd krachten, is zeer bezorgd over de slagvaar digheid van het Franse leger in de toe komst. Dat blijkt uit een vertrouwelijke brief, die hij heeft gestuurd aan de minister van defensie, Hernu. Het Franse weekblad Le Point publiceerde deze week enkele pas sages uit deze brief. Volgens Lacaze is er bij het Franse leger een tekort van 13 miljard gulden. Dit zou het gevolg zijn van econo mische misrekeningen en een te lage bera ming van de kosten van de interventie in Tsjaad. Als gevolg daarvan komt de ontwik keling van strategisch belangrijke nieuwe raketten, zoals de SX en de M-5 voor de Franse nucleaire onderzeeërs, daardoor op een laag pitje te staan, aldus Lacaze. „KERNREACTOR STERFT LANGZAME DOOD' (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De kans is groot dat de snelle kweekreac tor in Kalkar, die bijna klaar is, nooit zal gaan produceren. De regerende SPD in de deelstaat Noordrijnland-Westfalen voelt er uit veiligheidso verwegingen weinig voor de laatste vergunningen voor de ingebruikname van de snelle kweekreac tor af te geven. Omdat de Westduitse regering in Bonn vindt dat Kalkar hoe dan ook moet gaan produce ren, is een jarenlange juridi sche strijd tussen Bonn en DUsseldorf niet uitgesloten. „Maar ook dat zou de langza me en zachte dood van de kweekreactor betekenen", al dus de fractie-voorzitter van de in DUsseldorf regerende so ciaaldemocraten, Friedhelm Farthmann. Aan de bouw van de kernreactor heeft de Ne derlandse regering 480 miljoen gulden bijgedragen. De twijfels over de zin van Kalkar zijn in DUsseldorf, waar de SPD met absolute meerderheid regeert, steeds sterker geworden. Vast staat dat de snelle kweekreactor op geen stukken na beantwoordt aan de verwachtingen die de bouwers in het begin van de jaren zeventig hadden. De SPD-er Farthmann wil daar om voorkomen dat Bonn ver gunning verleend om de pluto- nium-brandstofelementen in de centrale te brengen. Als die vergunning is afgegeven, „is er geen weg meer terug", zei Farthmann deze week in een interview met het weekblad Der Spiegel. De beslissing of de plutonium-brandstofele- menten in de centrale ge bracht mogen worden, zal nog dit jaar moeten worden geno men. De Westduitse regering houdt echter onverkort vast aan de ingebruikname van Kalkar. Bush: Geen grote verschillen tussen star wars en Eureka PARIJS De Amerikaanse vice-president, George Bush, meent dat er geen grote te genstellingen bestaan tussen het Ameri kaanse plan voor de ontwikkeling van een ruimteschild tegen raketten hét zoge naamde star wars-plan en het door Frankrijk gelanceerde Europese onderzoek sprogramma, Eureka. Bush zei dit gisteren in Parijs nadat hij met de Franse president Mitterrand hierover uitvoerig had gespro ken. Volgens Bush bestaan er geringere me ningsverschillen tussen Frankrijk en de VS over de twee projecten dan aanvankelijk werd gedacht. Bush zei gedurende zijn on derhoud met Mitterrand meer begrip te hebben gekregen voor het Eureka-project. MOSKOU Met de be noeming van de 57-jarige Eduard Sjewardnadze tot opvolger heeft Andrei Gromyko een bijna op maat gesneden opvolger gekregen. Sjevarnadze lijkt immers bij zijn optre den als minister een aan tal duidelijke handicaps te hebben, die hem voorlo pig in de schaduw zullen stellen van andere leiders in het Kremlin. Ten eerste was hij lange tijd partijleider in Georgië, waar hij een lange ervaring met de binnenlandse en economische politiek van zijn welvarende republiek in de Kaukasus heeft. In Moskou is hij echter een zo goed als onbeschreven blad. Doordat hij maandag pas, na een zeven jaar durend kan didaatschap, tot volwaardig lid van het Politburo werd be noemd, mist hij ervaring in het machtscentrum en boven dien mist hij ervaring op bui tenlands gebied. Sjevardnadze heeft verder weinig gereisd. Hij was in eni ge landen in de Derde Wereld en in een paar socialistische staten. In het Westen was hij slechts een maal, namelijk in 1974 Oostenrijk. In zijn toe spraken nam de buitenlandse en veiligheidspolitiek van de Sovjet-Unie altijd slechts een ondergeschikte plaats in. Aan de andere kant heeft de soepele Georgiër, die zeker als flexibel en vernieuwingsge zind wordt gezien, geen last van de smetten van de stali nistische buitenlandse politiek. Sjevardnadze heeft zich in Ge orgië als een energiek, doch hard leider ontpopt bij de be strijding van uitwassen in deze traditiegetrouw als corrupt be kend staande Sovjet-republiek. Toen Sjevardnadze in 1972 daar de leiding kreeg van de communistische partij werd de republiek geteisterd door scahndalen, was er sprake van omkoperij en bestond er een bloeiende zwarte markt, spe culatie en vriendjespolitiek op alle niveaus. Hij ging de uit wassen te lijf met een reeks ontslagen, maar stond geheel in de lijn van Gorbatsjov open voor kritiek op het systeem. (Van onze correspondente El- fie Siegl) MOSKOU Al sinds Breznjevs dood in 1982 is erop gespeculeerd dat An drei Gromyko, de 76-jari- ge veteraan in de wereld- politiek, zijn plaats als mi- nister van Buitenlandse Zaken zou afstaan aan een jongere. Maar toch had vrijwel nie- mand het aftreden verwacht van de man die al sinds 15 fe- i bruari 1957 baas is in het 26 verdiepingen hoge, in Stalinis- j tische suikerbakkersstijl opge- trokken gebouw aan het Mos- 1 kouse Smolenskplein. Want als het al mogelijk is in de na- -oorlogse Russische politiek dat persoon en functie tot een ondeelbaar geheel zijn ver- i smolten, dan is dat zeker het 1 geval bij Gromyko. I Aan de andere kant heeft Gro myko, als oudste minister van Buitenlandse Zaken ter we reld, met het klimmen der ja ren steeds vaker een protocol laire opwaardering geëist. Deze opwaardering zou het hem echter wel mogelijk moe ten maken zijn wereldwijde contacten en decennia-lange ervaring als beroepsdiplomaat verder te benutten. Dit scheen hem nu kennelijk als presi dent van de Sovjet-Unie mo gelijk. Daarom zal Gromyko, na zijn verkiezing tot presi dent, geheel en al tevreden zijn. Gorbatsjov is na de dood van Tsjernenko in maart door Gro myko, van wie hij overigens familie schijnt te zijn, in een vurige lofrede bij het Centrale Comité aangeprezen als de nieuwe sterke man in het Kremlin. Van zijn kant heeft hij nu op voordracht van het Centrale Comité, aan Gromy ko het voorzitterschap van het. presidium van de Opperste Sovjet, en dus het president-' schap aangeboden en zelf met „slechts" een plaats in het pre sidium genoegen genomen. Gorbatsjov blijfj in ieder geval voorlopig alleen partijsecreta ris, overigens veruit het be langrijkste politieke ambt. Daarmee is in de Sovjet-Unie met de gewoonte gebroken die in 1977 door Bfeznjev is inge voerd. Deze had voornamelijk WASHINGTON BONN In de meeste reacties op de benoeming van Gromyko tot president van de Sovjet-Unie wordt erop gewezen dat partijleider Gorbatsjov nu stevig de touwtjes in handen heeft. Grote veranderingen worden dootr de nieuwe benoemingen op korte termijn niet ver wacht. In kringen van de NAVO in Brussel werd opge merkt dat Gorbatsjov nu schoon schip maakt om later de grote lijnen uit te zetten voor zijn binnen- en buitenlandse politiek. Echte veranderingen zullen waarschijnlijk moeten wachten tot het 27ste congres van de communistische partij in februari volgend jaar. wanneer het nieuwe partijpro gramma wordt gepubliceerd. Een officiële reactie in Was hington was er nog niet op de nieuwe benoemingen. Wel feliciteerde president Reagan zijn rivaal Gromyko. Minis ter Shul'tz zal waarschijnlijk zijn collega Sjevardnadze vol gende maand in Helsinki ontmoeten. om redenen van het staatspro- tocol, maar zeker ook uit machtspolitieke motieven het politieke ambt van partijleider met het representatieve van president verbonden. Als reden voor deze stap heeft Gorbatsjov gisteren voor de Opperste Sovjet, een soort par lement dat besluiten zonder tegenstemmen goedkeurt, la ten doorschemeren dat de be lasting als partijleider erg groot is. Op deze manier kan de rol van de partij worden opgewaardeerd en kan Gor batsjov als leider van een nieuwe commissie uit het Po litburo zich met voorrang wij den aan het opstellen van een nieuw partijprogramma. Dit moet in februari op de 27ste partijdag aangenomen worden en daarmee het vorige uit 1961 vervangen. Daarbij komt dat Gorbatsjov de strategie wil uitzetten voor een nieuwe economische poli tiek. Dit betekent ook dat Gor batsjov zich in de naaste toe komst net als tot nu toe slechts in tweede lijn om de buiten landse politiek wil bekomme ren. Nog in april vorig jaar had Gorbatsjov, partijleider Tsjer nenko als president voorge dragen met de volgende moti vering: „De gelijktijdige uitoe fening van het voorzitterschap van het presidium van de Op perste Sovjet door de partijse cretaris heeft een enorme be tekenis voor de volvoering van de Russische buitenlandse politiek". Tegen deze achtergrond lijkt wat gisteren in de Opperste Sovjet openbaar werd op een geslaagde coup van de oude vos, Gromyko. Een geslaagd staaltje diplomatie in eigen land. Gromyko houdt name lijk, ook al is hij geen minister van Buitenlandse Zaken meer, ook in de toekomst de touwtjes van de buitenlandse politiek Eduard Shevardnadze nog stevig in handen. Daarbij is hij, door zijn verkiezing in aanzien gestegen. Hij kan nu, alsstaatshoofd, president Reagan zonder meer als gelij ke tegemoet treden. Gromyko heeft mogelijkerwijs twee voorwaarden gesteld bij zijn aflossing als minister van Buitenlandse Zaken en eerste vice-minister-president. Ten eerste het behoud van zijn be slissende stem in internationa le zaken en ten tweede de keus van een opvolger die qua politiek gewicht en diploma tieke ervaring voor hem geen gevaar zal inhouden. In het voorjaar van 1983 leek de aflossing van Gromyko voor de deur te staan. Hij werd, als het ware als genoeg doening tot vice-minister-pre- sident benoemd. Op dat mo ment bereidde zich al een man die Gromyko niet wou, omdat hij hem vreesde, voor op de opvolging: de voormalige am bassadeur in Washington, Anatoly Dobrynin. Met de be noeming van de 57-jarige Edu ard Sjewardnadze heeft de oude vos Gromyko geen enkel gevaar te duchten. BEIROET Het Ameri kaanse dreigement om het vliegveld van Beiroet te isoleren als vergelding voor de kaping van het TWA-toestel en de daarop volgende gijzeling van veertig Amerikanen heeft vriend en vijand in Liba non verenigd in een ge meenschappelijke veront waardiging. Onder de Li- banezen heerst nu het ge voel dat een heel volk wordt gestraft voor de da den van een kleine extre mistische groepering. De Libanese president Gemay- el en premier Karami, een soennitische moslim die tevens fungeert als minister van bui tenlandse zaken, werden giste ren telefonisch op de hoogte gesteld van het Amerikaanse besluit cm al het vliegverkeer tussen Libanon en de VS te staken. Karami zei gisteren dat de Amerikaanse politiek gebaseerd was op agressie en onderdrukking. „Waarom zou de internationale luchthaven van Beiroet moeten betalen voor een kaping die in Athene werd gepleegd?", zo vroeg Ka rami zich af. Vervolgens som de hij een reeks bomaanslagen op tegen Amerikaanse instel lingen in Europa en vroeg openlijk waarom de VS niet tegen die landen is opgetreden. De vroegere president Fran- jieh riep op tot verbreking van de diplomatieke banden met de Verenigde Staten. De VS willen dat ook andere landen, onder meer de Sovjet- Unie, overgaan tot een boycot .van de luchthaven van Bei roet. Groot-Brittannië heeft al steun gegeven aan het Ameri kaanse initiatief. Nederland voelt hier echter weinig voor. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag heeft gisteren laten weten „niet van zins te zijn om het Amerikaan se voorbeeld te volgen". Weer thuis De Amerikaanse ex- gijzelaar Victor Am- burgy rent direct na aankomst op de luchtmachtbasis An drews bij Washington naar familieleden en vrienden. Voordat hij hen bereikte pakte de gelukkige Amburgy een meisje op en om helsde haar. Dertig van de 39 vrijgelaten Amerikaanse gijze laars arriveerden gis teren op Andrews, waar president Reagan hen opwacht te. Zij werden in een toestel van Trans World Airlines van Frankfurt naar hun ei gen land overgevlo gen. De overige vrij gelaten - Amerikanen besloten in Europa te blijven of met andere vluchten naar huis te gaan. Voordat Reagan de ex-gijze laars begroette, legde hij een krans op het graf van de marine duiker Robert Ste- them, die door de ka pers op het vliegveld van Beiroet was H doodgeschoten. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1020) Enkele tellen later werd er al op de kan toordeur geklopt en Theodora Dubbelsnuf trad binnen. „Hier is een boze meneer Verholen om U te spreken," diende ze aan. „Zo is het pre cies," barstte Pjotr los, en hij liep met forse, dreigende tred de kamer binnen. „U moet dat akelige mens maar eens goed de waarheid zeg gen," vervolgde hij. Maar eilaas, hij kwam niet veel verder, want twee vriendelijke heertjes tra den hem met vriendelijk uitgestoken hand tege moet. „Meyer is de naam," zei de een vriende lijk. „Vijfderibbe is de naam," zei de andere vriendelijk. „Met meneer Verholen? Aange naam!" zeiden ze toen allebei vriendelijk. „Dat is prettig om meneer Verholen nu eens persoonlijk te ontmoeten, nietwaar meneer Meyer?" sprak Vijfderibbe. „Ja zeker, me neer Vijfderibbe," zei Meyer. „Heel prettig. Heel prettig. Had meneer Verholen graag een sigaar tje gerookt willen hebben? Waar zijn de sigaar- tjesi meneer Vijfderibbe?" „Op de gewone plaats, „meneer Meyer," antwoordde Vijfderib be. „En denk er om: voor meneer Verholen een dure sigaar asjeblief. Hij is al zó lang klant van de zaak." „Natuurlijk, meneer Vijfderibbe," zei Meyer. „Meneer Verholen (crijgt de beste die er is." De vriendelijk snaterende heren Meyer en Vijfderibbe gaven Pjotr dus geen kans om er ook maar één woord tussen te krijgen en voor hij er erg in had, hadden ze hem al met zachte drang in een leunstoel gemanoeuvreerd. Toen siste een lucifer eh kringelde de tabaksrook omhoog. En daar zat Pjotr Nogrottr, weerloos overgeleverd aan de vriendelijkheid van Meyer en Vijfderibbe... „Had ik het goed begrepen, meneer Meyer?" zei Vijfderibbe. „Had meneer Verholen een klacht?" „Klachten zijn er om naar te luisteren, meneer Vijfderibbe," zei Mey er. „We zijn één en al oor." „Ja ja, dat zijn we," beaamde Vijfderibbe. „Een en ai oor..." JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering voert een riskante politiek door de rassen van elkaar gescheiden te houden. In plaats van dat de apartheidspolitiek conflicten tussen rassen voorkomt, ver groot het juist de kans op eth- nische rellen. Een en ander staat in een rapport over de betrekkingen tussen de sociale groepen dat een gezaghebben de Zuidafrikaanse regerings commissie heeft gepubliceerd. In het rapport wordt er verder voor gewaarschywd dat ver der uitstel van een bevredi gende regeling tussen de Afri kaanse volkeren ..rampzalige" gevolgen kan hebben. Amnesty: marteling in Spanje DEN HAAG In Spanje komt het regelmatig voor dat arres tanten worden mishandeld en gemarteld. Dit geldt vooral voor personen die opgepakt zijn op grond van de wet tot bestrijding van het terrorisme, zo staat in een rapport dat Amnesty Interna tional gisteren heeft uitgegeven. Het steekt Amnesty vooral dat arrestanten gedurende drie etmalen in isolatie (incommunicado) gehouden kunnen worden. Dan hebben zij er geen recht op met een advocaat te spreken. Van terrorisme verdachte arrestanten kunnen na 72 uur voor maximaal nog eens zeven dagen geïso leerd worden. (Van onze correspondenten Aad Jongbloed) BRUSSEL Bijna vijf weken na het drama in het Brusselse Heizelsta- dion, dat aan 38 voetbal supporters het leven kost te, heeft de justitie een in val gedaan bij de Konink lijke Belgische Voetbal bond. Onder leiding van onderzoek- rechter Coppieters 't Walland zocht men in het hoofdkantoor van de bond naar de boekhou ding van de kaartverkoop voor de Europacup-finale tus sen Juventus en Liverpool. Aan de hand daarvan wil men te weten komen of de voetbal bond al dan niet te goeder trouw kaarten voor het vak Z verkocht heeft aan toeropera- tors. Door die vorm van kaart verkoop is het mogelijk geble ken dat Juventus- en Liver pool-supporters in hetzelfde vak terechtkwamen of in vak ken, die niet door een neutrale zone van elkaar gescheiden waren. Algemeen wordt dat gezien als een van de oorzaken van de dramatische rellen. De politie van Liverpool, be last met het onderzoek inzake de schuld van Liverpoolfans aan het Heizeldrama, heeft tot nu toe 16 supporters onder vraagd en hen daarna voorlo pig vrijgelaten. Niemand werd in staat van beschuldiging ge steld. Zeven van deze 16 ver dachten zijn geen Liverpool fans. Zij wonen in Londen, Ipswich, Manchester, Chester field en Bristol. Voor Liver pool is dit een grote troost (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De toekomstige koningin van Groot-Brittannië prinses Diana, die afgelopen maandag 24 is geworden, moet van Buckingham Palace afstand doen van een gouden en met diamant bezette ring waaraan ze haar hart heeft ver pand. De ring wordt geveild voor een liefdadig doel. Ken ners geloven, dat de ring ongeveer 45.000 gulden waard is. Diana had de dure ring zaterdag gekregen van de Parijse juwelier Louis Gérard (62), een van haar grootste bewonde raars. Gérard woonde in Windsor nabij Londen een polo- wedstrijd bij, waaraan werd deelgenomen door kroonprins Charles. De ring was een verjaarscadeau. Op Buckingham Palace bestaat een ongeschreven protocollaire regel, die moet voorkomen dat leden van de koninklijke familie ca deaus van commerciële instellingen accepteren. Louis Ge rard heeft onder meer een dure zaak op Regent Street, in het hart van Londen. Prinses Diana werd door het Bucking ham Palace op deze regel attent gemaakt, nadat het boule vardblad Daily Mirror geschreven had: „Diana dat mag u niet doen!" BERGING EERSTE TRAP ARIANE MISLUKT KOUROU, Frans Guyana De Europese weten schappelijke satelliet Giot to, die gisteren met succes werd gelanceerd vanaf de lanceerbasis Kourou (Frans Guyana), is begon nen aan een acht maan den durende reis door de ruimte voor een ontmoe ting met de komeet Hal ley. Wanneer de ruimtes onde op 13 maart volgend jaar de terugkerende ko meet van dichtbij gaat ob serveren, heeft zij 700 mil joen kilometer achter de rug. Bij de lancering bijgewoond door de 16-jarige scholier Je roen Stolk uit Sittard die een Europese prijsvraag had ge wonnen is slechts één ding misgegaan: de berging van de eerste trap van de Ariane- draagraket, die na gebruik aan een parachute zou neerdalen. Het zestien ton zware gevaar te, ontwikkeld door Fokker, stortte in zee. Een tweede kans zit er voor Fokker voorlopig niet in. Bij ESA bestond al veel twijfel over de haalbaar heid van de berging; tegen standers beweren dat het te veel geld zou kosten de onder delen weer voor gebruik klaar te maken. Gewapend met een uiterst scherpe kleurencamera en drie zogenaamde massa spectrome ters zal de Giotto de kern van de komeet Halley op een af stand van 500 kilometer nade ren om 2500 beelden te ma ken. De satelliet krijgt alvo rens gebombardeerd te wor den door de komeet slechts vier uur de tijd de geheimen van de voorbijraze'nde komeet te ontraadselen. Daarna ver dwijnt Halley weer voor 76 Cin het duistere heelal. De ïeet kan belangrijke gege vens opleveren over het ont staan van het heelal. (ADVERTENTIE) Pubhkotie van de belastingdie Als u nog niet bent toegekomen aan het aanvragen van een teruggaaf voetoverheveling, hebt u nog tot 30 september de gelegenheid. VragenTwijfels? Bel tijdens kantooruren de gratis BelastingTelefoon. Dat kan nog tot en met 19 juli.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7