Bisschoppen bezorgd over abortus in r.-k. ziekenhuizen WÏTÏÜl TAFEL PTT gooit politieke remmen los kerk wereld Vrouwelijke religieuzen: niet meerde brave nonnetjes van weleer CeidóeSomont brieuen van lezers E ACHTERGROND EeidaeSomcml Bureau voor kerkelijke zaken op Cuba Het marxistische bewind op Cuba heeft de oprichting toegela ten van een bureau voor kerkelijke aangelegenheden in de hoofdstad. Als leider van het bureau is aangesteld José Felipe Carneado, die de afgelopen twintig jaar naam heeft gemaakt als bemiddelaar tussen Kerk en Staat. Naar in kerkelijke krin gen op Cuba verluidt betekent de oprichting van het bureau dat de overheid bereid is vooroordelen en misverstanden uit de weg te ruimen en te komen tot een nieuwe verstandhouding met de Kerken. Gemotoriseerde bedevaart naar Kevelaer De leider van bedevaarten naar het Westduitse Maria-oord Ke velaer, pastoor Richard Schulte-Staade, heeft motorrijders die daarvoor iets voelen opgeroepen op 20 en 21 juli deel te nemen aan de eerste gemotoriseerde bedevaart in de historie. De pas toor denkt dat het hoogtepunt daarbij wordt gevormd door een processie langs de Mariakapel, waaraan de motorrijders met brandende koplampen kunnen deelnemen. Om met vrucht te kunnen prijzen, moet men met moed kunnen laken. Mme de Glrardin De uitslag van een enquête, die de Katholieke Vereniging van Ziekeninrichtingen KVZ onder haar leden heeft ge houden inzake zwanger schapsafbreking in die zie kenhuizen, roept bij de Ne derlandse bisschoppenconfe- tentie ernstige vragen op. De belangrijkste vraag is hoe rooms-katholieke inzichten en overtuigingen tot gelding kunnen worden gebracht binnen de gezondheidszorg, nu verreweg de meeste RK ziekenhuizen een vergunning hebben aangevraagd tot het verrichten van abortus. De Wet Afbreking Zwanger schap stelt zo'n aanvraag ver plicht wil een ziekenhuis meer kunnen doen dan abor tus plegen als onderdeel van een andere medische ingreep, dus als onvermijdelijk bijver schijnsel. De respons op de enquête van de KVZ is 97,9 procent geweest, zodat de menings peiling volledig respresenta- tief is. Nagenoeg de nelft van de RK ziekenhuizen (46,7 procent) vindt, dat er van een noodsituatie voor een zwangere vrouw sprake is als het leven, de lichamelijke of psychische gezondheid van de vrouw in gevaar moet worden geacht. Ook bij ge vaar voor alleen de geestelij ke gezondheid van de vrouw willen de Nederlandse RK ziekenhuizen dus abortus niet bij voorbaat uitsluiten. Slechts 4,4 procent beperkt zich nadrukkelijk tot „indi recte abortus", dat wil zeggen zwangerschapsafbreking als onvermijdelijk gevolg van een andere medische ingreep. Ruim een kwart (26,7 pro cent) gaat alleen over tot abortus wanneer het leven van de vrouw ten gevolge van de zwangerschap op het spel staat. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren, zoals gemeld, zijn en cycliek „Slavorum apostoli" uitgebracht over het christendom in Oost-Europa. Tijdens een korte plechtigheid werd het docu ment gisteren in het Vaticaan ondertekend. In het kielzog var satie is het aantal religieuzen in ons land de afgelopen de cennia sterk afgenomen. Over een jongere tak van dit feno meen, de zogeheten „aktieve" religieuzen, wier congregaties in de vorige eeuw bij tiental len in ons land werden opge richt, schreef Annelies van Heijst (30) een boeiende studie onder de titel: „Zusters, vrou wen van de wereld. Aktieve religieuzen en haar emancipa- De ondergeschikte rol van de vrouw in de Kerk, die op deze pagina ook gisteren aan de orde kwam, kreeg in de kloosterzusters een bijzondere vorm, in menig opzicht posi tief te waarderen, maar in middels ook bijna overleefd, althans sterk vergrijsd. De cij fers laten daarover weinig misverstand bestaan. Op 1 ja nuari 1982 telden de 86 „ak tieve" orden en congregaties in ons land samen 19.661 zus ters, waarvan er 12.167 haar 65ste jaar al waren gepas seerd. Jonger dan 35 waren maar 62 zusters; het aantal in tredingen was in 1981 tot 4 gedaald. Dat getal had in 1930 nog 1168 bedragen, in 1935 zelfs 1218, in 1945 nog altijd 745. Nu dus nauwelijks aan was meer, al daalde ook het aantal uittredingen (tussen 1961 en 1966 totaal 770) naar 26 in 1981. De welhaast dramatisch te noemen ontwikkeling die in deze cijfers wordt weerspie geld, had vele oorzaken. Ten dele liggen die voor de hand: de liefdewerken waartoe vele congregaties waren gesticht (met name onderwijs, zieken en bejaardenzorg) verloren door de financiële gelijkstel ling en andere materiële voorzieningen van overheids wege, hun behoefte even toegewijde als inzet van vrouwelijke gieuzen. Congregaties zagen haar oorspronkelijk doel uit gehold; weliswaar verplaat sten zij vaak haar inzet naar missiegebieden, maar daar werd de ontwikkeling iuist op het overnemen door inheemse krachten gericht. Belangrijker oorzaak was, dat de maatschappelijke en ker kelijke ontwikkeling ook aan de kloosters niet is voorbijge gaan. Met name niet de on vrede over de situatie van vrouwen in de Kerk, hier ex tra toegespitst op de beleving en formulering van religieuze idealen en klooosterlijke re gels en praktijk. Van het vele dat de zusters de afgelopen twintig jaar heeft beziggehouden aan crisis en vernieuwing, bewustwording en emancipatie, verandering van kleding en wonen, ont dekking van het vrouw-zijn, verkenning van mogelijkhe den en worsteling om behoud van het eigene, doet Annelies van Heijst, als niet-religieuze studiesecretaris toch nauw bij het onderwerp betrokken, veelzijdig verslag. Zes open hartige interviews met zusters zelf geven haar beeld authen tieke kleur. Er zijn zeker vraagtekens te plaatsen bij soms wat slordige formuleringen (is naastenlief de b.v. een „passieve" déugd?), maar ook uitroepte kens bij snedige, karakteris tieke opmerkingen als deze: dat het vaak nog mannen zijn geweest, de paters, die als the oretici ontwikkelingen heb ben verwoord, die de zusters als religieuzen van de prak tijk hebben gevolgd. Zijzelf hebben slechts schoor voetend publiekelijk het woord genomen. Ze waren dat niet gewend. Ze werden er ook niet toe opgeleid. Ze zijn echter evenmin meer de brave nonnetjes van weleer. JAN ONSTENK N.a.v.: „Zusters, vrouwen van de wereld". Door Anne lies van Heijst. Uitgegeven door SUA, Amsterdam, ^rijs f 24,90. M Merkwaardige opgewektheid |r 23J Minister Brinkman heeft vrij opgewekt gereageerd op Hei een uitspraak van de Raad van State. De afdeling recht- de spraak van dit eerbiedwaardige college heeft het besluit van' de bewindsman om wegens sluikreclame fikse boetes op te' leggen aan vijf omroepen vernietigd. De minister kreeg in fcjj€ duidelijke taal te verstaan, dat zijn beslissingen geheel of ge- em; deeltelijk onjuist waren. lan We mogen aannemen dat de desondanks blijmoedige reac tie van Brinkman louter tactiek voor de tribune was. Bij op pervlakkige beoordeling kan een tevreden minister het beeld van een beschadigde bewindsman immers nog enigszins ver doezelen. De minister zal daar echter niet bij iedereen in ge slaagd zijn. Hu heeft gelijk als hij constateert, dat de Raad van State heeft erkend, dat de minister het recht heeft overtredingen van het verbod op sluikreclame met boetes te bestraffen. Dat kan ook voor de minister echter geen verrassing zijn ge weest, want dat staat gewoon in de teksten van de wet en de algemene maatregelen van bestuur. Dat kan Brinkman nu bezwaarlijk als een nieuw en verheugend feit naar voren brengen. Wat we nog niet wisten is dat minister Brinkman het recht om te beboeten verkeerd heeft gebruikt. Volgens de Raad van State, die in dit soort zaken het laatste woord heeft, was er in enkele gevallen waarin Brinkman een om- c roep heeft beboet in het geheel geen sprake van sluikrecla- c me. Daar ging het slechts om het ongewild, of op jourpalis- j tiek verantwoorde wijze in beeld brengen van bepaalde arti- kelen of bedrijfsnamen. En in de overige gevallen vindt de Raad van State de boetes buitensporig hoog. Ten slotte hekelt j de Raad van State het opmerkelijke besluit van Brinkman om na protesten van de omroepen zonder meer alle boetes met 25 procent te verlagen. „Die maatregel steunt niet op ra tionele overwegingen", zo constateert de Raad van State fijn- tjes. De uitspraak kan derhalve voor Brinkman geen reden tot opgewektheid zijn. Zijn besluit de omroepen te beboeten is voor ongeveer de helft volledig afgekeurd en voor de andere helft is hem te verstaan gegeven, dat hij zijn huiswerk nog maar eens netjes moet overdoen. VOOR de omroepwereld is er uiteraard wel reden tot tevre- 1 denheid. Het is echter de hopen dat die omroepen, die ook volgens de Raad van State wel degelijk in de fout zijn ge- gaan, voldoende leergeld trekken uit de hele affaire en in fc het vervolg zelf afdoende maatregelen tegen sluikreclame c nemen. In dat licht is een reactie van de KRO bemoedigend. N Die omroep wil „met de minister aan de schoonmaak, maar |j is tégen een schoonmaakwoede die èn de minister èn de tele- visie belachelijk maakt". Een standpunt dat navolging ver- t dient. Niet alleen door de overige omroepen, maar ook door c de minister. 1 33, Schnitzel met italiaanse spinazie en aardappelen hopjesvla Wie met z'n tweeën is heeft nodig: 2 schnitzels, 30 g margarine, mespunt bloem, zout, aroma, peter selie of 2 schijven citroen. 1 kg spinazie, zout, uitje, knoflook, 1 lepel olie, paar plakjes rauwe ham of ont bijtspek, 1 lepel bloem, 1 tomaat, peper, (wijn)azijn of droge witte wijn, l/t tot 1 kg aardappelen; 75 gram suiker, l/$ liter melk, 25 g maizena, oplos- koffie naar smaak, half pakje vanillesuiker. Bak de schnitzels in warme margarine in tien minuten bruin en gaar. Leg het vlees op een warm bord en maak de jus af door de bloem bruin te bakken in het overgeble ven vet en vervolgens wei nig water, zout en aroma toe te voegen. Garneer het vlees met peterselie of citroen. Breng een pan halfvol water met zout aan de kook, doe er een handvol spinazie in, laat de groente alleen slinken en schep haar met een schuim spaan in een vergiet. Bewerk zo alle spinazie en snijd haar vervolgens klein. Fruit kleingesneden ui met geper ste knoflook lichtbruin in de olie, bak daarna even stukjes ham of spek mee, strooi de bloem over het mengsel en roer er de spinazie door. Voeg de ontvelde en kleinge sneden tomaat toe en warm de groenten nog een paar minuten door. Breng de spi nazie op smaak met zout, pe per en weinig azijn of wijn. Laat de suiker in een droge braadpan smelten en vervol gens lichtbruin worden. Wacht tot de helft van het suikeroppervlak bruist, voeg bijna alle melk toe en laat de karamel daar rustig in oplos sen. Bind de karnemelk met een papje van maizena en koude melk. Maak de vla af met oploskoffie en vanille suiker. JEANNE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De plan nen van de commissie- Steenbergen voor de toe komstige PTT een NV-vorm met min of meer zelfstandige divi sies voor post en tele communicatie, geen mo nopolie op de levering van toestellen, wel mo nopolie over het kabel net stoelen op de overtuiging dat de PTT momenteel in haar ont wikkeling te veel ge remd wordt door de poli tiek. Het bedrijf kan niet voldoende profiteren van de ontwikkelingen op het gebied van de tele communicatie, waardoor het bedrijfsleven de PTT overvleugelt. Dat blijkt ook uit het feit dat steeds meer PTT'ers kiezen voor een carrière in het bedrijfsleven. De PTT kan ze niet tegenhouden omdat men vastzit aan de arbeidsvoorwaarden van de overheid. Ook kan de PTT zelf onvol doende investeren om het be drijfsleven bij te houden. De overheid laat het bedrijf daarvoor te weinig financiële ruimte. „De PTT is een zeer goede boer op schrale grond. Ons advies wil die grond wat rijker maken", aldus Steen bergen. Vruchtbaarder wordt die grond in de opzet van Steen bergen c.s. zeker. De PTT moet op het gebied van de te lecommunicatie een volledige concurrentie kunnen aan gaan met het bedrijfsleven, zelf geld kunnen lenen voor de nodige investeringen en een eigen arbeidsvoorwaar denbeleid ontwikkelen. Kortom: de bemoeienis van de overheid en de politiek met het beleid moet beperkt worden tot een minimum. Om met name de politieke invloed op de PTT te ver minderen wil de commissie dat het bedrijf een soort „concessie" krijgt, waarin de hoofdlijnen van het beleid Staatssecretaris Scherpenhuizen ..jaarlijkse PTT-debattén straks verleden tijd?.. zijn opgenomen en waarbin nen de PTT vrij zou kunnen opereren. Hoewel Steenber gen erkent dat de overheid zelf de concessie zal invullen, is hij toch van mening dat re alisering van het voorstel voor het bedrijf een enorme verlichting zou betekenen. Er zou dan slechts eens in de zoveel jaren bekeken moeten worden of de concessie aan passing behoeft. Specialisme Of de denkbeelden over de concessie aanvaardbaar zijn voor politiek Den Haag is de vraag. Kamerleden zullen moeten afzien van debatten over PTT-tarieven of de ver koop van verzekeringen door de PTT. Dergelijke „specia lismen" zullen vervallen. Voor een kamerlid dat zich als PTT-deskundige wil pro-v fileren is dat niet zo leuk. De commissie-Steenbergen tracht deze pil te vergulden door erop te wijzen dat de politiek met wetten en be schikkingen toch ook een greep houdt op de NV PTT, zodat men wel degelijk in vloed kan hebben op het be leid. Behalve de in het parlement te verwachten weerstanden zal ook minister Ruding (Fi nanciën) enige bezwaren op peren. Tot nu toe ontvangt de schatkist jaarlijks ruim een miljard gulden van het Staatsbedrijf. Die bron van inkomsten in 1984 zelfs 1627 miljoen gulden droogt op als de PTT een NV wordt, die los staat van de overheid. Steenbergen heeft met deze kant van de zaak nadrukke lijk rekening gehouden. In het advies wijst zijn commis sie erop dat de Staat van de NV PTT uit drie bronnen fi nanciële middelen kan ont vangen: btw-afdrachten, ven nootschapsbelasting en divi dend op de aandelen. Vooral de btw opent ruime mogelijk heden. Op dit moment be taalt de PTT helemaal geen btw. In NV-vorm zal 90 pro cent van de omzet wèl onder de btw vallen. Dividend Over het dividend dat de aandelen PTT opleveren, wijst de commissie-Steenber gen op de mogelijkheid daar over meerjarige afspraken te maken tussen het bedrijf en de overheid. Al met al meent de commissie dat in de nieu we opzet de overheid niet met minder genoegen hoeft te nemen dan zij nu jaarlijks uit het Staatsbedrijf ont vangt. En dan spreekt de commissie nog niet eens over een derde mogelijkheid: de verkoop van PTT-aandelen door de overheid. Mochten de politieke bezwa ren worden weggenomen, dan blijft er maar één strui kelblok over: de vakbonden. Deze zullen namens hun le den bij het staatsbedrijf eisen dat de arbeidsvoorwaarden niet worden aangetast ais het bedrijf in een NV overgaat. De commissie-Steenbergen zegt in haar advies dat de toekomstige cao-bepalingen van de PTT zeker niet on gunstiger mogen zijn dan de huidige arbeidsvoorwaarden. Gisteren hebben de directie en het personeel al verklaard dat de ambtenarenstatus ge handhaafd moet blijven. Het kabinet heeft laten we ten nog vóór de verkiezingen van volgend jaar mei op basis van het uitgebrachte advies besluiten te willen nemen. Men wil niet wachten op de vorming van een eventueel kabinet met de PvdA. Als de kamerfracties van CDA en VVD ook de nodige spoed betrachten, kan de uitvoering van de plannen in 1986 star ten. Rond 1990 zal de PTT dan volgens Steenbergen op eigen benen kunnen staan. Boogaard. Anton Boom, Aran Bos, Frans Bos, Hans Bouma, Marcel Brinkman, Marcel v.d. Broek, Ilse de Bruin, Astrid Corts, Sonja Coumou, Maartje van Dam, Angelique Oeijs, Monique Dobbe, Monique van Donk. Anne ke Ederveen, Renè van Ewijk, Petra van Eyk, Nico Fernhout. Marco Gaastra, Henk- Jan van Gils, Lisette Goddijn, Miranda Goos, Alwina Gort, Paul de Grijs, Jeroen de Haan, Gerda den Hartog, Marion Hesseling, Froukje Heijliger. Mirjam Hoefnagel. Jeanet- te van den Hoek, Marcel v.d. Horst, Ruud Houweling, Anne-Marie Jager, Geerl de Jong, Ernst-Jan Kastelein, Mariëlle Kievid, Pascal van Klink, Michél Krösschell, Jean- nette Kruijt, Simone van Leeuwen. Arjan Hel Rijnlands Instituut voor Ondernemersonderwijs LMO - Jillis Achterberg. Eric A. Anker, Emiel van Beek. Desiree A. Beekman, Benny Neet, Michèl Nanda Planlje, Angelique van 't Riet, Antoi nette Rodewijk, Mare de Rooij, Mirjam de Ruijter, Danlélle v.d. Schilden, Andrè Schol- Snoek, Marcèl Straver, Theo Teunissen, In- grid Tromp. Saskia Tukker, Martijn van Veelen, Linda van der Veen, Yvonne van 't Veer, Robert Paul Verboon. Sandra Verha gen, Corina Verheul, Carola Verkerk, Pa trick Verpoort, Jolanda Vis, Astrid de Vries. Roline Vroege, Nicolette Westerhout. Bart Wiegman, Marjan Wielinga, Miranda Wieten. Caroline Wille, Corine van 't Wout, Renè van Goedhart, Ingnd Groenewezen. Sandra Ha genaars, Aart den Hartog, Sariene van He- mert. Lidia Holswilder, Ron Honsbeek, Jan Hoogenboom, Paul Knoester, Irma Knijnen- g, Richard Kruyssen, Elle de Lange, Grietje Langhout, Maurice Lasander, Paul van Leeuwen, Wilfried Lenting, Lenny Lok. Arjen Martijn, Bas Menken, Herman Metse laar. Marco Mil. Ella Odijk, Marcel Peters, Sjaak van der Ploeg, Patrick van der Pluijm, Arnoldus van der Poel, Robbert Schellinger hout, Jaap Schouten, Rob Schouten, Karin Seisveld, Jacqueline Slof, Saskia Sloos, Robbert Smit, Maurlto Spiga, Michel Talens, Marja Tegelaar, Rieks Tijssen, Koert Veld- huisen, Jean Pierre Verbeek. Michelle Ver beek, Raymond de Vink, Marjolein van Voorn, Andel Vreeburg, Mariëlle van W ïk. Nathalie Winkel, Marja van der W Rembrandt scholengemeenschap Leiden MAVO Gerard Hoeke, Astrid v.d. Hoogt, Ronald van Leeuwen, Michel Neuteboom, Jacqueline Nievaart, Robert Penseel, Helen Polman, Patrick Riethoven, Jan Segijn, Irma van Tilborg. HAVO Geert Dissevelt, Lex-Jan de Haas, Gerard Kokkedee, John v.d. Linden, Josette Pel, Saskia Eenink. ATHENEUM Mirjam de Boer, Chris van der Mameren, Eric Penseel. Oranje Nassauschool voor christelijk MAVO, Hillegom MAVO Annet Blokker. Karen Bon. Etiënne van Breenen, Wendy v.d. Dobbelsteen, Aeito Endema, Bart de R.K. College Leeuwenhorst Noordwijkerhout VWO Ewald Jonkers. Hanneke Tul- niëlle Kallenborn. Bart Luyckx, Jolan- „Hollandse" wijk Potsdam gerestaureerd BERLIJN De „Hollandse- wijk in het centrum van Pots dam, bij (Oost-) Berlijn, die tot dusver door de Oostduitse mo numentenzorg werd genegeerd en voor toeristen in de scha duw stond van het Pruisische slot Sanssouci, moet bij het 1000-jarig bestaan van de stad in volle pracht zijn hersteld. Tot 1992 zal de grootste nog buiten Nederland bestaande nederzetting in Hollandse stijl worden gerestaureerd en ge moderniseerd, zo meldde net Oost-„Berlijnse dagblad" giste ren. De wijk werd ingericht nadat de Pruisische koning Friedrich Wilhelm I in 1730 bij een reis door Nederland vaklieden voor de bouw van zijn residentie Potsdam wierf. De in totaal 134 gebouwen to nen hun Hollandse karakter door het wit van de vensterra men, het groen van de be werkte deuren en het rode schoon-metselwerk. Verbleek te uithangsborden geven in lichting over. de daar eens ver tegenwoordigde traditionele ambachten als „haarwerker" of „Potsdammer staalmatras- senfabriek". De „Klein Amsterdam" gehe ten wijk zal de komende jaren een toeristische trekpleister moeten worden. Er komen 27 winkels en vijf gastronomische inrichtingen. Daaronder is het restaurant „In de vliegende Hollander". Warm en zonnig DE BILT (KNMI) Hel wordt morgen nog warmer. Bij zonnig weer zal de tempera tuur in het binnenland plaat selijk tot 30 graden oplopen. Op plaatsen waar de lucht over water komt blijft de tem peratuur echter wat achter. Daar wordt het ongeveer 25 graden. De komende nacht daalt de temperatuur bij weinig wind tot een graad of 13. Overdag neemt de wind toe tot matig, kracht vier, uit het oosten. Het zomerse weer wordt veroor zaakt door een hogedrukge- bied dat vandaag boven ons land lag. Morgen trekt het langzaam naar zuid-Scandina- vië. Als gevolg hiervan kan een onweersstoring uit west- -Frankrijk opdringen in onze richting. Deze storing bereikt ons land in de loop van vrij dag. Nadat de onweersstoring ons land gepasseerd is zal het weer zich in het weekeinde weer herstellen. Het wordt dan met 20 tot 24 graden wel minder warm. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië: vrijdag zon nig, zaterdag regen- en on weersbuien. Middagtempera- tuur tussen 20 en 25 graden. Benelux: perioden met zon en mogelijk een onweersbui. Vrij dag temperatuur tot 30 graden, zaterdag 19 tot 23 graden. Ierland: wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtempera- tuur rond 17 graden. Engeland en Schotland: enkele regen- en onweersbuien. Vrij dag 20 tot 25 graden, zaterdag rond 18 graden. Frankrijk: plaatselijk onweer. Zaterdag droog en zonnig. Middagtemperatuur van 20 graden in Bretagne tot 30 gra den aan de Riviera. Duitsland: eerst zonnig, vooral zaterdag kans op onweer. Mid- Joegoslavische kust: zonnig. I Middagtemperatuur rond 28 a graden. Weer Max Min Neer j- temp temp sla$ „XL Kopenhagen h.bew SplT Stockholm Casa blanca Istanbul TèGAiIiv 30 graden, 23 graden. Alpengebied: perioden met zon en plaatselijk een on weersbui. Middagtemperatuur 25 tot 28 graden. Spanje: zonnig en droog. Tem peratuur van 25 graden aan de kust tot 35 graden plaatselijk in het binnenland. Italië: perioden met zon en in de middag en avond plaatselijk Tamils Diverse Nederlandse regerin- gen, met Joop den Uyl voorop ebben een slap toelatingsbe-GR -d. Wat de Tamilian deze regering daaiRee wat aan doen. Ze zoekt eerRnJ mogelijkheid de Tamils teruggen te sturen, zonder dat dez€*Jor mensen in gevaar worden ge-"er bracht. Linkse groeperingerrecl zijn daar tegen in het geweei gekomen. Tegenstanders var pi de regeringsaanpak realiseren zich kennelijk niet hoe meerderheid van ons volk over denkt. Trams, wachtka mers, liften en supermarkten zijn de plaatsen waar het Ne- Ons land is gelukkig altijd] gastvrij geweest tegenovei vluchtelingen, maar die gast vrijheid moet niet misbruikl worden, aldus denken meeste Nederlanders. P. de Jong, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2