Driedaagse top in Gemèvetussen Reagan en Gorbatsi ov Groeihormonen naar Duitsland gesmokkeld 'f Mos beure ONTMOETING GEPLAND IN NOVEMBER tm Israël laat 300 Zuidlibanezen vrij foid-Holland wil zeven ton meer uit Provinciefonds Wëdden dat uw ziekteki >sten verzekeraar <*een eigen alarmcentrale heeft die u dag en nacht kunt bellen? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel gratis 06-0444 (ook's avonds) voor informatie over onze KruLsPolis. Uitslag Tourprijsvraag Beatrix leidt kroonprins binnen in Raad van State Abonnee-tv nadert markt van miljoen huishoudens Reclamevliegen BON DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND V W v m m» w w Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden, w Directeur-hoofdredacteur: I.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. W Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. r Woensdag 3 juli 1985, 76e jaargang no. 23234 Filmster Roger Moore, Ameri ka en Israel na de gijzeling, een nieuwe satelliet en moge lijk ook het Green Peace-schip in Aktua op Ned. I om 22.15 uur. Op Ned. II om 20.25 uur we- reldzangersconcours Cardiff. Op Duitsland 2 om 23.05 uur film „Rosemary's Hochzeit". HET WEER Zonnig en warm. Minimum temperatuur omstreeks 13 en middagtemperatuur van 25 tot 30 graden. Matige oostenwind. Vrijdag en zaterdag mogelijk onweer. Daarna weer zonnig en droog. Zon op: 05.26, onder 22.02; hoog water Schev.: 04.45 en 17.22; laag water: 0.45 en 13.01. Computerbranche wil ;igen HBO-opleiding bEN HAAG Een aantal computerbedrij ven in ons land, waaronder Nixdorf en IBM, leeft het initiatief genomen om in samen werking met het ministerie van onderwijs jen nieuwe informatica-opleiding op te zet- Jen. Volgens de bedrijven sluiten de bestaan- leopleidingen op HTS'en niet aan op de be hoeftes in het bedrijfsleven. Op dit moment lerkeert het plan nog in een vrij pril stadi um. Verwacht wordt dat een dergelijke ïchool over twee jaar haar poorten moet kun- lien openen. Het ministerie van onderwijs en Vetenschappen in Zoetermeer zei vanmorgen In een eerste reactie dat „iemand grandioos lijn mond voorbij heeft gepraat", terwijl men |n tweede instantie zei helemaal van niets te weten. Kijkcijfers AVRO's Televizier gehalveerd HILVERSUM De kijkcijfers van AVRO's Televizier zijn het afgelopen tv- seizoen meer dan gehalveerd: van ruim drie miljoen naar rond anderhalf mil joen. VARA's Achter het Nieuws zakte van ruim vier miljoen tot ver onder de drie miljoen. De oorzaak van de terugval van Televizier is mogelijk de verplaat sing van de uitzendtijd: van laat in de avond naar rond zeven uur. De terugval van Achter het Nieuws is mogelijk een gevolg van het feit, dat de VARA op dinsdagavond haar zendtijd moest af staan aan de KRO. De kijkcijfers van Brandpunt stegen daardoor met spron gen. De verklaring daarvan is waar schijnlijk de zendgemachtige op het an dere net: de EO. Willem-Alexander haalt vliegbrevet DEN HAAG Prins Willem-Alexander heeft gisteren op het vliegveld in Lelystad met goed ge volg een proeve van vliegbekWaamheid afge legd en daarmee het vliegbrevet privé-vlie- ger tweede klasse be haald. Hij heeft inmid dels veertig uren gevlo gen, waarvan zeven uur solo, zo maakte de Rijks voorlichtingsdienst be kend. Boer laat 1000 dode varkens 7 weken in stal RAAMSDONK Uit een varkensstal in het Bra bantse Raamsdonk zijn gisteren de kadavers van 1000 tot 1100 varkens verwijderd. De dieren, waar schijnlijk omgekomen door zuurstofgebrek als ge volg van uitvallen van de ventilatie in de stal, wa ren al sinds 12 mei dood. De eigenaar heeft zich gisteren met zijn vrouw in overspannen toestand onder doktersbehandeling laten stellen. De boer had al twee keer eerder dit jaar een groot aantal dieren had verloren, eveneens door het uitvallen van de elektriciteit. Die klap was hij nauwelijks te boven, toen hij de dode varkens op 12 mei ontdek te. Daarna zouden bij hem alle stoppen zijn doorge slagen. Hij vertelde zelfs zijn vrouw niets. Pas maandag lichtte hij zijn broer in, die direct een veearts inschakelde. Die verwittigde op zijn beurt de autoriteiten. „Superbom" in Noord-Ierland NEWRY Deskundigen van het Britse leger hebben gisteren in de Noordierse plaats Newry een bom on schadelijk gemaakt die naar hun zeggen de grootste is die ooit in Noord-Ierland is ge vonden. De 820 kg zware bom was verborgen in een vrachtwagen die op enkele meters van het plaatselijk po litiestation was geparkeerd. Met de ontmanteling was ne gen uur gemoeid, 300 mensen moesten geëvacueerd wor den. Volgens de politie was de bom krachtig genoeg om de hele straat op te blazen. B.B. King-concert op North Sea Jazz in marathon-uitzending Live Aid HILVERSUM De VARA-televisie, die 13 juli onder de naam Live Aid, het grootste popconcert aller tijden voor hongerend Afrika in 16 uur rechtstreeks op de buis brengt, is door de Engelse en Amerikaanse organisatoren gevraagd een eigen bijdrage te leveren. Deze zal worden uitgezonden in alle landen die de concert-marathon op het scherm bren- gen. De bijdrage, waarvoor behalve Nederland ook landen zoals Duitsland, Japan en Australië zijn benaderd, is nodig om de tijd te vullen die het changeren van de decors in beslag neemt. De VARA zal de tijd onder meer vullen met een ge deelte uit het concert van B.B. King, die op die dag optreedt op het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Maar volgens een VARA-woordvoerder is de omroep ook van plan in de vorm van verslaggeving iets te doen. „We willen behoorlijk uit de hoek komen, maar de uitzending moet wel een eigen VAR A-kleur krijgen", aldus de omroep. WASHINGTON President Reagan en Sovjet-leider Michaxl Gorbastjov zullen elkaar in november van dit jaar in Genève voor het eerst ontmoe ten. Tijd en plaats van de topontmoe ting zijn maandag overeengekomen tijdens een bezoek van Sovjet-ambas sadeur Dobrynin aan het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton, zo is gisteren meegedeeld. Er wordt al maanden onderhandeld over een ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. De Amerikaanse presi dent had Gorbatsjov uitgenodigd voor een bezoek aan Washington, omdat de Russen aan de beurt zouden zijn. Ri chard Nixon en Gerald Ford gingen beiden immers in de jaren zeventig naar de Sovjet-Unie. Maar Gorbatsjov voelde er kennelijk weinig voor om- Reagan in Washington te ontmoeten. Hij zou de voorkeur geven aan neu traal terrein. Of Genève tot neutraal terrein be stempeld kan worden valt overigens nog te bezien. Het ontwapeningsover- leg daar tussen de twee grootmachten zit al enkele weken muurvast. Vol gens sommige waarnemers ziet Reagan reikhalzend uit naar een ont moeting met Gorbatsjov om zijn pres tige op te vijzelen en de besprekingen in Genève over het dode punt heen te hëlpen. Voor de topontmoeting zijn drie dagen uitgetrokken: van 19 tot en met 21 november. Pagina 7: Gromyko nog steviger in het zadel Portret van opvolger Gromyko, Eduard Sjevarnadze. TEL AVIV Israël heeft vanochtend 300 van de 735 Zuidlibanese gevangenen vrijgela ten. De gevangenen werden in bussen van de Atlit-gevangenis in Noord-Israël naar de grens met Libanon gereden, waar zij werden overgedragen aan het internationale Rode Kruis. De vrijlating volgde drie dagen na de beëindiging van de gijzeling van de 39 Amerikanen. Volgens de Israë lische radio zullen de overige Zuidlibanese gevange nen, voor het merendeel sji'iten, spoedig vrijkomen. De Libanezen werden op 2 april na sluiting van het Zuidlibanese gevangenkamp Ansar omeegenomen naar Israël. In totaal werden toen onder internatio naal protest ruim elfhonderd Zuidlibanezen naar Is raël overgebracht. Volgens Israël houdt de vrijlating van de Zuidlibanezen geen verband met de afloop van de gijzeling in Beiroet. De vrijlating van de ge vangenen was een van de eisen van de sji'itische ka pers van het Amerikaanse TWA-toestel. Onder het wakend oog van Israëlische militairen verlaten twee van de drie honderd Zuidlibane zen de Atlit-gevan genis in Noord-Is raël. De Zuidlibane zen werden vervol gens in elf bussen naar de Libanees- Israëlische grens gebracht. ONDERZOEK IN 10NDSREPUBLIEK ■Van onze correspondent Ge- begonnen met een uitgebreid om een ernstige zaak gaat", rard Kessels) onderzoek gaar verboden zegt hoofdofficier van justitie BONN Het Nederlandse groeihormonen, die vanuit Ne- Karhausen in Aken, die het flees-schandaal dreigt zich uit derland naar de Bondsrepu- onderzoek coördineert. breiden tot West-Duitsland. bliek gesmokkeld zijn. „Wij De Duitse justitie is in actie ge- De Duitse justitie is deze week hebben de indruk dat het hier komen, nadat haar ter ore was hoofdvertegenwoordiger S. nagetrokken". gekomen dat de in Nederland van het Sittardse veevoeder- Het Duitse ministerie van ge- hier dan ook weinig kalver- gearresteerde handelaren in bedrijf Schils een hele reeks zondheid gelooft niet dat het mestersaldus een woord- groeihormoon ook - in de namen genoemd van Duitse hormonen-schandaal een grote voerder. „Het zou ons niet ver- Bondsrepubliek opereerden, afnemers. Karhausen: „Die omvang zal aannemen. „In bazen als de hormonen uitein- Zo heeft de gearresteerde namen worden nu door ons Duitsland wordt heel weinig delijk in België of Frankrijk kalfsvlees gegeten. Er zitten terecht zijn gekomen". DEN HAAG De provincie Zuid-Holland is het niet eens met (iet bedrag van 143,7 miljoen gulden, dat zij blijkens een brief van de staatssecretarissen Van Amelsvoort (Binnenlandse Za ken) en Koning (Financiën) uit het Provinciefonds krijgen. Zuid-Holland had gerekend op 144,4 miljoen. Het Rijk had al eerder laten weten té gaan korten op de bedra gen die provincies uit het Provinciefonds krijgen. Kreeg Zuid- Holland dit jaar nog 146,8 mijoen gulden, in de begroting voor volgend jaar was zij uitgegaan van 144,4 miljoen. Het Rijk han teert echter een andere berekeningsmethode dan de provincie en komt uit op 143,7 miijoen. Zuid-Holland gaat nu proberen als nog die zeven ton uit het Provinciefonds te krijgen. In totaal ontvangen de Nederlandse provincies volgend jaar 971 miljoen gulden uit het fonds; dat is 47,2 miljoen minder dan dit jaar. Deze ombuiging bestaat uit vier bedragen: 28 miljoen gul den door korting op grond van het regeerakkoord, 2 miljoen op grond van een nadere ombuiging uit 1984, 12 miljoen gulden op grond van de personeelsbeperki'ng 1986 en 5,2 miljoen gulden op grond van een nadere ombuiging voor 1986. (ADVERTENTIE) ZüverenKniisVGCN verzekeringen Koningin Beatrix in Zeeuws-Vlaanderen Koningin Beatrix bracht giste ren een werkbezoek aan Zeeuws-Vlaanderen. Zij werd in Kloosterzande verwelkomd door de commissaris van de koningin in Zeeland, C. Boer- tien. De 3-jarige tweeling Chantal en Jessica de Cock bood de koningin bloemen aan (zie foto). Via Vogelwaarde reisde de koningin naar de ge meente Axel. Vervolgens deed de koningin op haar vlekkeloos verlopen bliksembezoek Sas en Gent, Schoondijke, Ijzendij- ke, Oostbrug, Aardenburg, Eeede en Sluis aan. In Eede bezocht koningin Beatrix het monument ter herinnering aan de terugkeer van haar groot moeder, koningin Wilhelmnina, in Nederland op 13 maart 1945. Er bestond veel belang stelling voor het bezoek van de koningin. LEIDEN Vraag 4 van onze Tour-de-Franceprijsvraag bleek voor de meeste deelne mers een eenvoudig reken sommetje. Het goede antwoord is 50 km. De reis naar Parijs voor twee personen gaat naar de heer R. Koolmoes te Lei derdorp. De dagprijzen, drie badhand doeken met het embleem van onze krant, gaan naar de he ren Ver mij (Roelof arends veen), Moesman (Voorschoten) en Klein (Oude Wetering). De volgende vraag, met op nieuw als hoofdprijs een reis naar Parijs, staat op pagina 9. Etappewinnaar Solleveld uit De Lier: PONT-AUDEMER Het zweet liep nog in stroompjes langs zijn knalrode wangen toen Gerrit Solleveld met kracht zei: ,,'t Mos beure". Gisteren in de slotfase van de vierde etappe bracht Gerrit Solleveld met een krachtige de marrage de beslissende ontsnapping tot stand, waaruit hij na 239 kilometer in het Normandische stadje Pont Audemer als sprintwinnaar tevoorschijn zou komen. De gele trui ging over van de Belg Eric Vanderaerden uit de ploeg-Post naar de Deen Kim Andersen, waakhond van Topfavoriet Ber nard Hinault. Pag. 9: Gerrit Solleveld: „Ik voel me net de Paus". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Kroonprins Willem Alexander is nu hij achttien jaar oud is geworden vanmiddag door zijn moe der, koningin Beatrix, binnen geleid in de Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering. Hij is geen lid, maar wordt beschouwd als „aankomend lid". Mocht hij koning worden, dan zal hij voorzitter zijn. „Zitting hebben in deze raad is een recht maar bovenal een voorrecht", aldus koningin Be atrix in een toespraak tot haar zoon. „Grote ervaring en emi nente kennis van zaken in vraagstukken van wetgeving en bestuur zijn in dit college verenigd. Persoonlijk heb ik gedurende meer dpn 24 jaar ervaren, van hoe grote beteke nis het voor een troonopvolger is, zitting te hebben in de Raad. Het is een waardevolle manier om vertrouwd te ra ken met problemen die het be stuur van Rijk en Staat mee brengen". Willem Alexander zei vervol gens dat hij „naarmate deze dag dichterbij kwam" nieuws gieriger te zijn geworden naar het werk van de Raad. Het is de bedoeling dat hij regelmatig vergaderingen van de Raad zal bijwonen, al zal daar de eerstkomende jaren niet veel van komen omdat hij in mili taire dienst moet en daarna zal gaan studeren. Vice-voorzitter mr. W. Schol ten hoopt dat de kroonprins zich in de Raad spoedig op zijn gemak zal voelen. „Laat u niet afschrikken door de funda mentele ernst die aan elke vorm van rechtsvorming en rechtsvinding eigen is", hield hij de prins voor. „Want u zult alras bemerken dat voor hu mor in onze discussies een rui me plaats wordt ingeruimd". Extra concert Miles Davis op North Sea Jazz Festival DEN HAAG - Trompettist Mi- les Davis geeft tijdens het ko mende North Sea Jazz Festival een extra concert en wel op vrijdag 12 juli om vier uur in het Tuinpaviljoen naast bet Congresgebouw. Organisator Paul Acket was al een tijdje bezig Miles Davis voor dat tweede concert hier te krijgen, nadat diens in het „normale" festivalprogramma opgenomen concert (zaterdag 13 juli) ra zendsnel was uitverkocht „We zijn gestopt met de verkoop bij 4500 kaartjes. Maar de mensen stonden te huilen dat ze niet meer naar Miles konden", ver telt Acket. „Ongelooflijk als je bedenkt dat ik een aantal ja ren geleden voor hem niet eens de zaal vol kon krijgen in het Concertgebouw in Amster dam en in Den Haag. Dit is echt nooit vertoond. Een mooi cadeau voor een tienjarig festi val". Miles Davis, die ae dag daarvoor nog een concert in Spanje geeft, zou toch al de twaalfde naar Nederland zijn afgereisd, maar vertrekt nu vroeger. Binnen Ackets over volle festivalschema van zes uur 's avonds tot vier uur 's nachts viel geen extra con cert meer in te passen, van daar de plaats van Davis en zijn septet aan het begin van het festival. De kaartverkoop begint zaterdag. DEN HAAG Filmnet/Atn, de enige aanbieder van abon- nee-tv in ons land, verwacht tegen eind augustus operationeel te zijn in een markt van ongeveer 850.000 huishoudens met kabel televisie. Tegen oktober denkt het bedrijf met zoveel steden een contract te hebben afgesloten dat de markt potentieel boven de één mil joen stijgt. Het reële aantal abonnees van Filmnet-Atn op dit moment is niet bekend. Filmnet/Atn-programma's kunnen op dit moment (tegen beta ling) worden ontvangen in Den Haag, Rotterdam, Wassenaar, Berkel en Rodenrijs en Voorburg. Amsterdam wordt waar schijnlijk in de derde week van juli aan deze lijst toegevoegd, zo verwacht Filmnet/Atn. Met de hoofdstad is al overeenstemming bereikt. Dat is ook het geval met Leeuwarden en Zaanstad. Met 40 andere steden wordt nog druk overleg gepleegd, aldus Film net/Atn. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. „Kijken wat erop staat". Dat is we hebben het proefondervindelijk vastgesteld de eerste reactie van iemand die een reclamevliegtuigje voorbij ziet vliegen. En het kan ook bijna niet anders want dat is nou net de bedoeling. Zeker niet de reactie van „Natuur en Milieu", die nu een verbod wil op reclamevliegen, omdat het zon lawaai geeft. Ze vinden reclamevliegen een hinderlijke boodschap. De Leidse Courant maakt zelf reclame, hele pagina's vol. Niet hinderlijk (of u moet niet tegen papiergeritsel kunnen). Probeer die krant twee weken en u hóórt die reclamevliegtuigjes niet eens i De Leidse Coorant wil ik bed 9 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend envelop xonder postzegel opsturen naar cant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. vi proefabonnement worden geweigerd. 'CeidoeSouto/nt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1