Taxi obstakel op vrije busbaan "ScicbcSoimwit STAD OMGEVING ALLER LEItDS) Station De Vink levensgevaarlijk speelterrein Raad akkoord met fusie woningbouw- corporaties DURE AMERIKAAN MAAKT GOLFCLUBS ONVEILIG Vijftien procent stijging muziek-auteursrecht 1 WOENSDAG 3 JULI 1985 PAGINA 11 1 JA-VOORSTEL vanFGEWEZEN al de J^ederom geen tdin geld voor inger p en;ugd- en ames 0 jongerenwerk t die 's en ïheleHDEN Een poging van d en'- CDA om de volgende vier l omr geld uit de gemeentebe- naar>ting beschikbaar te stellen ond-^r jeugd- en jongerenwerk, mislukt. Een bij le behandeling van het wel- het-isplan in de gemeenteraad diejediende motie met deze en'ekking werd door alle par- van de hand gewezen, hu- subsidie voor het jeugd- en igerenwerk werd enkele ja- nieta geleden bij de bezuini- geschrapt. Voor- dan de scoutinggroepen werden naar eigen zeggen, de van. lo- jor de komende jaren zal ïl bekeken worden of er was eer geld beschikbaar gesteld helé'n worden voor amateur- jaar instbeoefenéiars. Een derge- k voorstel van D'66 werd rea- >teravond unaniem aan raas iard. rijftZL koopt voor arin n 1 o mihoen >ger J apparatuur tenEIDEN Het Acade- isch Ziekenhuis Leiden het >eft voor dertien miljoen medische appara- ur gekocht. De appara- ur wordt geplaatst in de euwbouw die eind dit ar in gebruik wordt ge- jmen. De bestelling is de •ootste order die de arktgroep Ziekenhuizen an Philips Nederland )it in één keer afsloot. e order betreft de levering m medische systemen op zo el diagnostisch als therapeu- jch gebied. De installatie be nt eind september en wordt jgerond tegen de tijd, dat de itienten naar de nieuwbouw n verhuizen. In een artikel t de Philips Koerier wordt >,u" Ltgebreid ingegaan op de or- er. De relatie met het AZL __(ordt door Philips niet louter ézien als een puur zakelijke. Ir bestaat een intensief sa- lenwerkingsverband tussen ét ziekenhuis en de produk- e-ontwikkelaars. Belangrijk eld van onderzoek is een ieuw en revolutionair diag- en ostisch systeem, dat patient- riendelijk is en meer infor- Q7 jatie over de patient ver- Ihaft. Dit systeem met als 03 aam Magnetic Resonance, -ekt internationaal de aan- acht. Dè samenwerking met 02 et AZL wordt als belangrijk "bij- rvaren, omdat de ervaringen }9- it de dagelijkse praktijk in- *-33 )rmatie oplevert, die buiten 1*1' en ziekenhuis moeilijk kan >.3Ó rorden verkregen. Van Zijp (CDA) niet terug in gemeenteraad LEIDEN Het CDA-gemeenteraads- lid J. van Zijp heeft het bestuur van zijn partij laten weten zich niet be schikbaar te zullen stellen voor een nieuwe raadsperiode. Hoogstens wan neer er geen andere kandidaat-ge- meenteraadsleden worden gevonden, wil Van Zijp nog vier jaar meedoen. Van Zijp maakte 12 jaar lang deel uit van de Leidse gemeenteraad en hield zich voor het CDA vooral met de sector ruimtelijke ordening en verkeer bezig. Niet alleen het lange raadslidmaat schap maar ook het feit dat het CDA in die periode voortdurend de, naar de mening van Van Zijp ondankbare, op positierol heeft moeten vervullen, heb ben bij zijn besluit een rol gespeeld. Hagenaars op inbrekerspad DEN HAAG „Jullie hebben wel heel wat van de wereld gezien". Dat zei rechtbankpresi dent mr. G. Schlingemann gisteren tegen een 20-jarige Hagenaar, die er samen met een vriend van wordt verdacht een serie inbraken te hebben gepleegd in de Leidse regio en Den Haag. Officier van justitie mevrouw mr. I. Klopper eiste hiervoor tien maanden gevangenisstraf waarvan er drie voorwaardelijk. De verdachte bekende te hebben ingebroken in onder meer Den Haag, Zoetermeer, Sassenheim, Voorhout. Benthuizen en Lisse. Hij en zijn vriend, die nog terecht moet staan, hadden het vooral gemunt op woningen en bouwketen. Tot de buit be hoorden geld, geluidsapparatuur en sieraden. De verdachte vertelde uit verveling hij is vwerkloos op het verkeerde pad te zijn ge raakt. Hij noemde dat „een stomme vergissing". Vonnis op 16 juli. Leidenaar beroofd van portemonnee en fiets LEIDEN Een 41-jarige man uit Leiden is in de nacht van zondag op maandag beroofd van zijn portemonnee met 550 gulden en zijn fiets. De man verliet omstreeks één uur een café aan de Stationsweg en wilde zijn fiets pakken. Hij pakte zijn portemonnee om er het fietssleuteltje uit te halen Op dat moment sloegen twee onbekenden de man neer en griste de portemonnee weg. Ook namen ze gelijk de fiets van de man mee. Agent door hond gebeten LEIDEN Een agent van de Leidse politie is gistermiddag door een Dob berman Pincher in zijn been gebeten. De agent assisteerde vertegenwoordi gers van de controledienst omroepbij drage, die bij bewoners uit de Limburg Stirumstraat een televisietoestel in be slag wilden nemen. Al eerder had deze dienst het toestel verzegeld, omdat de bewoners weiger den de omroepbijdrage te betalen. Om dat deze bijdrage nog steeds niet was betaald, wilde men nu het toestel in be slag nemen. Dit ging echter niet zonder slag op stoot. Er ontstond een handge meen waarna de hond op de bezoekers werd losgelaten. Vrouwen Wijzer LEIDEN In het Leidse Vrouwen huis is gisteren het boekwerkje 'Leid se Vrouwen Wijzer' aangeboden aan het Stedelijk Vrouwen Overleg. Het boekje is een inventarisatie van acti viteiten voor en door vrouwen in Leiden en bevat informatie over 90 organisaties en groepen op het gebied van hulpverlening voor vrouwen, het vrouwenwerk, club- en buurthuizen en onderwijs- en vormingsmogelijk heden. De inventarisatie is uitge voerd op verzoek van het Stedelijk Vrouwen Overleg en onder verant woordelijkheid van de Stichting Wel zijn. Het boekje is verkrijgbaar voor een bedrag van vijf gulden bij de Stichting Welzijn aan de Breestraat 117. CPN akkoord met linkse samenwerking LEIDEN De le- denvergadering van de CPN is gisteren akkoord gegaan bij de verkiezingen voor de gemeenteraad in maart 1986 met een gezamenlijke lijst met PSP en PPR uit te komen. Al eerder stemden de afdelin gen van PSP en PPR daarmee in. LEIDEN Geen taxi chauffeur die het in zijn hoofd zal halen de vrije busbaan rechts te laten liggen wanneer hij op het Stationsplein in de file staat. Toch is het niet de bedoeling dat de taxi gebruik maakt van deze speciaal voor het busver voer aangelegde voorzie ningen. Niet vanwege enige juridische 'aspecten als wel vanwege het feit dat de busbanen niet voor de taxi's geschikt zijn. De vervoersondernemingen zijn dan ook verre van geluk kig met het eigen initiatief van de taxichauffeurs. Regel matig komt het voor dat de taxi's een obstakel vormen voor de naderende bus. Op de vrije busbanen worden twee systemen gebruikt om de bus ongehinderd doorgang te verlenen. Bij sommmige stoplichten is een zogenaam de Vetag-installatie aange bracht. Een signaal vanuit de naderende bus zet het stop licht voor de bus op groen en ■die voor de overige wegge bruikers op rood, waarop de bus het kruispunt in record tempo kan passeren. Taxi's beschikken niet over een ■dergelijke installatie (dat zou onbetaalbaar worden) en moeten dus of op de volgen de bus wachten danwel het rode stoplicht negeren. De meeste taxichauffeurs doen het laatste. Een ander (aanmerkelijk goedkoper) systeem is het leggen van twee detectielus- sen in het wegdek voor de stoplichten van de vrije bus baan. De achter elkaar lig gende lussen herkennen een lang voertuig (in dit geval de bus) en reageren als de Ve tag-installatie. Een voor het stoplicht wachtende taxi zal echter één van de twee lus sen in beslag nemen waar door het systeem niet meer werkt. Zowel de taxi als de bus moeten dan eindeloos wachten voordat het buslicht op groen springt. Ook in dit geval is de taxichauffeur ge dwongen door het rode licht te rijden. Het Leidse gemeentebestuur rekent de taxi's tot het open baar vervoer en kent ze in principe dezelfde rechten toe als de bus. Een aantal door gaande wegen (Steenstraat, Korevaarstraat) zijn bijvoor beeld voor het normale ver keer (gedeeltelijk) afgesloten maar mogen wel door bussen en ook door taxi's gebruikt worden. Zo wil de gemeente ook de vrije busbanen voor het taxivervoer geschikt ma ken zonder dat de bus daar hinder van ondervindt. Momenteel wordt onderzocht welke technische maatrege len hiervoor aangebracht moeten worden. In het na jaar zal het systeem naar ver wachting kunnen functione ren. Tot die tijd zullen de taxi's het rode buslicht moe ten negeren. Of zich met alle overige weggebruikers in de file moeten scharen. Niet alleen taxi's maar ook het beroepsvervoer belem meren de bus maar al te vaak de vrije doorgang. Cursus Engels Het komt bij vrij veel oude ren voor, dat kinderen en kleinkinderen in het buiten land wonen. Af en toe is een ontmoeting mogelijk, maar dan blijkt soms dat men el kaar niet kan verstaan, en dat geldt vooral voor groot ouders en kleinkinderen. Ook het contact per brief is niet eenvoudig. Om deze ou deren te helpen, begint de Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar den werk een cursus Engels. Niet alleen wordt aandacht geschonken aan spreken en schrijven, maar ook aan ge schiedenis en cultuur van het land waar de kinderen wo nen. Met de deelnemers wordt bezien waar het meest behoefte aan is. De cursus be gint eind van dit jaar. Voor meer informatie: tel. 071- 123744. Breien Diensten een trum Morse - hwijck houdt vanaf septem ber een cursus breien en ha ken. De cursus bestaat uit minimaal tien lessen en wordt waarschijnlijk gehou den op de dinsdagmorgen van tien uur tot half twaalf. Tijdens de cursus wordt aan dacht geschonken aan het le zen van een patroon, het breien/haken met meerdere kleuren, kralen, fantasieste ken, tunisch haken, guipen, etc. Voor inlichtingen: tel. 071-761196. De Klinker Leden van de vrijdagavond- soos van buurthuis De Klin ker aan de Berlagestraat heb ben het plan opgevat om een reünie te houden, voordat het buurthuis verdwijnt. Het buurthuis verhuist eind dit jaar naar de Antoniusschool. Om de reünie mogelijk te maken, vragen de initiatief nemers oud-soosleden zich bekend te maken bij het buurthuis (tel. 071-765251). Breehuijs Het scholierencentrum Bree- huys aan de Breestraat houdt zaterdagavond 6 juli een feestavond ter afsluiting van het seizoen. De Leidse pop groep Hedgehog verzorgt de muziek. De zaal is open om negen uur: de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. Viswedstrijd Het water van de Witte Sin gel vormt zondag 7 juli het strijdtoneel voor een viswed strijd op totale lengte maat- vis. Belangstellenden, die wel ouder dan 16 jaar moeten zijn, kunnen zich inschrijven bij Double Dutch Inn aan de Nieuwstraat of bij hengel sportwinkel Parva aan de Herenstraat 21. De inschrijf kosten bedragen negen gul den vijftig. De wedstrijd be gint om acht uur en er wordt twee keer anderhalf uur ge vist. Film „Tsutsumu the art of Japane se painting" is de film die zondagmiddag 7 juli wordt vertoond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. Al vanaf de ze ventiende eeuw hebben de Japanners een kunst apart gemaakt van het verpakken van cadeaus en andere voor werpen. De film laat zien hoeveel mogelijkheden voor vorm en materiaal er zijn. De voorstelling begint om drie uur. AMSTELVEEN De ontvangsten aan muziek-auteursrechten zullen in 1985 naar verwachting 15 procent stijgen. Dat heeft vooral te maken met de kabeldoorgifte van omroepprogram ma's. De directie van de auteursrechten-organisaties Buma en Stemra schrijft dit in het jaarverslag 1984. De ontvangsten van Buma/Stemra stegen vorig jaar ook al en wel met ongeveer 5,1 procent tot ruim 47 miljoen gulden. De totale ontvangsten van deze organisaties bedroegen, inclusief andere baten, ruim 52,5 miljoen gulden. De organisatie van Buma/Stemra kostte in 1984 ruim 15,5 miljoen. De artiesten hebben over 1984 recht op in to taal 34,7 miljoen gulden. Verwacht Buma/Stemra een forse toe name van de afdracht van auteursrechten op het gebied van ka- bel-tv, in de categorie filmmuziek nemen de ontvangsten nog altijd dramatisch af, aldus het jaarverslag. Vorig jaar was er sprake van een daling met ruim een kwart. De slechte gang van zaken bij de bioscopen is de oorzaak. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Concerten op carillon stadhuis Leiden LEIDEN Directeur drs. J. Maassen van de Stichting Ne derlandse Beiaardschool ver zorgt maandag 15 juli om 12.45 uur een uitvoering op het ca rillon van het Leidse stadhuis. Hij speelt de compositie „Mo biel", in opdracht van de ge meente Leiden geschreven door componist Huub de Vriend. Het concert is tevens het eerste in een reeks dage lijkse beiaardbespelingen tij dens de Leidse Lakenfeesten tot en met 3 augustus. De be spelingen worden verzorgd door stadsbeiaardier Rien Rit- ter en leerlingen van de Ne derlandse Beiaardschool in Amersfoort. Het concert door drs. Maassen is tevens de eer ste activiteit van de Laken feesten. LEIDEN De gemeenteraad heeft gisteravond in meerder heid ingestemd met de fusie tussen de Leidse woningstichting (LWS) en de woningbouwcorporaties 'Eensgezindheid', 'Werkmanswoningen' en de 'Eendracht'. Slechts PSP/PPR en D'66 stemden tegen de fusie omdat volgens hun de finan- cile toekomst van de nieuwe vereniging en de inspraak van 1 de bewoners onvoldoende geregeld is. Het laatste woord over de fusie hebben vanavond de besturen van de vier corpora- 1 ties maar dat is nog slechts een formaliteit. De kanttekeningen die de gemeenteraad gisteravond bij de 'fusie wilden maken, betroffen nog slechts twee aspecten: de 1 ifinanciële toekomst van de vereniging en de inspraak. Over ihet eerste onderwerp toonden alle partijen zich bezorgd, maar VVD, PvdA en CDA hadden echter voldoende vertrouwen in de toekomst om geen verhoging van het onderhoudsbudget van de nieuwe vereniging af te dwingen zoals door de drie tegenstemmers was gevraagd. Het onderhoud van de wonin gen is in redelijke mate gegarandeerd zolang zich geen cala miteiten voordoen, vonden de drie grote partijen. „Maar er zal geknokt moeten worden om het hoofd financieel boven water te houden", aldus wethouder D. Tesselaar. De grote drie waren tevens van mening dat de verenigingsvorm een goede waarborg is voor voldoende medezeggenschap van de bij de vereniging aangesloten bewoners. Een voorstel van de kleine drie voor meer openheid rond de bestuursvergaderin gen werd afgewezen. Overigens hebben PSP en PPR van het begin af aan bezwaar gemaakt tegen de verzelfstandiging van de LWS. Beide par tijen hadden liever gezien dat de LWS was omgevormd tot een volwaardig gemeentelijk woningbedrijf. De fusie werd in '82 in gang gezet door wethouder Tesselaar om enerzijds een eind te maken aan de nauwe verwantschap tussen gemeente en LWS en anderzijds het aantal van negen in Leiden opere rende corporaties te verminderen. Vijf van de negen haakten halverwege het proces af en zijn nu bezig een eigen fusie voor te bereiden. Deze operatie kan nog dit jaar worden voltooid, zo wordt verwacht. Nu de gemeenteraad gisteravond akkoord is gegaan met de fusie van de vier corporaties, zal de federatie van woningbouwverenigingen als centraal orgaan worden ontbonden. De gemeente is niet van plan de nieuwe vereni ging verder aan haar lot over te laten. Deze zal op de steun van de gemeente kunnen rekenen waar het gaat om het ver krijgen van goedkope leningen en het vergroten van het ei gen woningbezit om de positie te versterken. Dat laatste zal zich uiten in het toewijzen van woningbouwcontingenten in de Stevenshof aan de nieuwe vereniging. LEIDEN/VOORSCHO TEN Het nieuwe sta tion De Vink voorziet niet alleen in de behoefte van de treinreizigers, ook veel kinderen uit de naaste omgeving beleven er, tot grote ongerustheid van hun ouders, veel plezier aan. De jeugd gebruikt het stationnetje als speel plaats; er worden stenen op de rails gelegd, stenen naar treinen gegooid en kinderen spelen vlakbij voorbij razende intercity- treinen. Om een einde te maken aan deze levensge vaarlijke situatie heeft de gemeente Voorschoten aan de Nederlandse Spoorwegen om maatrege len gevraagd. Station De Vink ligt op de grens van Leiden en Voor schoten en is vooral bestemd voor bewoners uit de Voor- schotense wijk Noord-Hofland en de Leidse Stevenshof. Op 31 mei van dit jaar werd het geopend. Deze treinhalte ligt op een flinke steenworp af stand van woningen in Noord- Hofland. Het station is vrij toe gankelijk, er is geen toezicht en door de hoge loopbrug over de rails vormt het station een hoogst aantrekkelijk speelob- ject. „Kinderen hebben vrij spel", aldus een woordvoerder van de gemeente Voorschoten. Hij geeft toe dat de situatie „niet helemaal veilig is". Volgens hem kruipen de kin deren onder de perrons, leg gen keien op de rails en kijken hoe die wegspringen wanneer er een trein overheen rijdt. „Kinderen zien het gevaar niet". Ook zouden kinderen met fietsen op de spoorbaan rijden. Volgens de man van de gemeente Voorschoten maken, niet alleen kinderen zich daar aan schuldig. Volgens hem ne men volwassenen de fiets op de nek en steken de rails over om een stuk af te steken. De politie is van de situatie op de hoogte en neemt regelmatig een kijkje bij De Vink. „Maar de politie kan er natuurlijk niet de hele dag zijn". Ouders van kinderen uit Noord-Hofland (het gaat in het bijzonder om de jeugd van de Trompweg, Floriszpad, Ter Wadding en de Zeven Provin- cieën) hebben in brieven aan de gemeente Voorschoten hun ongerustheid kenbaar ge maakt. De gemeente heeft de brieven doorgestuurd naar de Nederlandse Spoorwegen en heeft om snelle maatregelen gevraagd. Voorschoten ver wacht binnenkort antwoord. Volgens de woordvoerder van Voorschoten moet het perron voor kinderen ontoegankelijk worden gemaakt. Het perron i is nu via een open trap een voudig te betreden, maar dat zou kunnen worden veran derd door een hoog hek met een dranger op de deur. Station De Vink is overigens een tijdelijke voorziening. Het is de bedoeling dat de spoor baan wordt uitgebreid van twee tot vier spoorlijnen. In dit geval wordt het stationne tje vervangen door een nieuw station. Dit kan echter nog een tijdje duren. Volgens de woordvoerder van de gemeen te wel tien jaar. „Maar dat is erg pessimistisch geschat". Station de Vink: aantrekkelijk voor spelende jeugd. DEN HAAG „Een intelligente Amerikaan, 35 jaar, vertoevend in de hoogste kringen, we reldburger, met Oxford-opleiding, dure vrien dinnen en rijke ouders, avonturier, Vietnam- veteraan, goudhandelaar, financieel adviseur en effecten-makelaar". Officier van justitie me vrouw mr. I. Klopper mocht gisteren voor de rechtbank in Den Haag aankruisen welke woordje niet in haar rijtje thuishoorde. Een internationale oplichter en een dief, dat was de 35-jarige Richard uit New York volgens haar in elk geval. En ondanks al zijn vermeen de kwaliteiten was hij bovendien nog hyste risch, want toen het hem even tegenzat slikte hij uit wanhoop zijn eigen brilleglazen in, om- dat hij het in zijn benauwde cel in Noordwijk nog geen dag kon uithouden. „Richard was psy chisch ziek", aldus zijn advocaat, mr. J. Land- Richard belandde in maart in een Noordwijkse politiecel, nadat hij was opgepakt wegens de diefstal van credit-cards uit de kleding en tas sen van golf-spelers in Noordwijk, Wassenaar en Venlo. Hij had ook nog ergens een koffertje Vriendin Richards gedrag was volgens zijn raadsman ab normaal. „Het past niet bij het milieu waaruit hij afkomstig is. Hij schaamt zich dan ook diep. Echter, bij het plegen van de strafbare feiten stond hem slechts één ding voor ogen: het red den van zijn relatie met zijn vriendin. Het „verkeerde" van zijn gedrag werd daardoor verdrongen", zei hij. Maar die vriendin, zo ver telde mr. Landman, wil pas weer bij haar rijke Amerikaan terug als hij haar vlug geld over maakt. 't Liefst veel geld, want ze is gewend aan de duurste hotels en kostbare cadeaus. Dat kon hij haar allemaal geven toen hij nog in effecten handelde in Brussel, of in de periode dat hij financieel adviseur was van de Emir van Koeweit. Goud had hij in zijn leven ver diend! Nep-goud blijkt later, wanneer hij zich in een raadselachtig handeltje stort „met be trekking tot een eiland in de Caraïbische zee", aldus zijn advocaat. En daarna komen de Columbianen welke werd de rechtbank niet duidelijk „die hem overhaalden om bij golfclubs geld en waarde volle voorwerpen te stelen. Richard diende daarbij voornamelijk als dekmantel om de clubs te betreden en stond op de uitkijk als de Zuida merikanen hun slag sloegen". Negen maanden gevangenisstraf eiste de officier. „Een lange op sluiting is niet aanvaardbaar vanwege zijn clau strofobie", stelde zijn advocaat „In Vietnam heeft hij maandenlang in een tijgerkooi moeten zitten als krijgsgevangene van de Vietcong. Ri chard wil nu zo snel mogelijk weer naar Span je, naar een privé-kliniek voor hervatting van zijn eens gestaakte therapie. Ginds in Spanje wonen ook zijn ex-vrouw en haar kind". Vonnis op 16 juli.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11