ZeidMiSowumtjsr Nieuwbouw reiniging sober en functioneel STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Koffieconcerten Emoenakoor succesvol mtw- WÊmÈèÉ.^ BoLrvaanvraag Prinses Christina niet verschillend behandeld Atleta trekt vol openluchttheater WOONWAGENSCHAP DREIGT MINISTERIE MET KORT GEDING MAANDAG 1IUU 1985 PAGINA 7 Ja ige inbrekers opgepakt LEDEN Twee uit Leiden afkomstige man nen 17 en 19 jaar) zijn in de nacht van zaterdag op zndag door de politie aangehouden nadat zij de rit van een sigarenwinkel op de Apothe- kersijk hadden ingegooid om de winkel leeg te hale. De tide jongens waren na de ruit te hebben verrtld vertrokken in afwachting van de mo gelijk komst van de politie. Een flinke partij sigam en sigaretten stonden klaar om afge haakte worden, mocht de politie niet reage ren. en voorbijganger die de mannen bij hun actie adesloeg, waarschuwde de politie die hen op hn signalement later in de stad kon aan houdt. Toen bleek dat het tweetal wat te vi%- ren ld, één was de dag tevoren jarig geweest terwi de ander net jarig was geworden. Enig verbad tussen de heuglijke gebeurtenis en de inbrak werd echter niet duidelijk. „Dieren Sport" geopend Wethouder Tesselaar (links op de foto met organisator Cees Scheffer) opende zater dag de tentoonstelling „dier en sport". De tentoonstelling wordt gehouden in de kanti ne van voetbalvereniging ZLC. De expositie gaat over prestaties die dieren, al of niet in samenwerking met de mens leveren. In een aantal gevallen worden menselijke en dierlijke record met elkaar vergeleken. Duitse tasjesdieven gepakt in Wassenaar WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft het afgelopen weekeinde twee Duitsers aangehouden, die ervan worden verdacht een 57-jarige Wassenaarse van haar tasje met zeshonderd gulden te hebben beroofd. De vrouw stond bij een bushalte aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat toen een wagen vlak naast haar stopte en één van de inzittenden haar tasje weggriste. Een politie man, die vanuit zijn woning de roof zag gebeuren, belde zijn collega's die de achtervolging in konden zetten. Vijf minuten later konden de 18- en 19-jarige Duitsers op de Katwijkseweg worden aangehouden. Op het bureau be kenden ze even tevoren in Den Haag geprobeerd had den een bakkerij te overvallen. Een werkneemster wist de twee echter te verjagen door hard te gillen. Morgen worden de twee voorgeleid aan de officier van justitie. Drie op brommer NOORDWIJK Drie Rijnsburgse jongeren hadden in de nacht van zaterdag op zondag weinig zin om naar huis te lopen. Het drie tal roofde dus een bromfiets in Noordwijk Zee. De politie zag de drie, zonder valhelm, rijden, hield ze aan en maakte proces verbaal op. LEDEN Vooral de beoners van de Evert- seitraat stonden niet te juinen toen duidelijk wei dat op het indus- trierrein de Waard een niew onderkomen voor de gemeentereiniging zouvorden gebouwd. Zij westen niet geconfron- teei te worden met af enian rijdende vracht- wa;ns en de penetrante stas van huishoudelijk af v.. Uiteindelijk kwam me tot een soort com- prais. De vrachtwagens zulh, als de nieuwbouw eindit jaar eenmaal ge- opei is, geen gebruik main van de Evertsen- stra maar over de Su- maübrug en de Lage Rijrijk rijden. M. 1, de voorlichter van de rein ngsdienst, erkent dat de fcwaren er zijn, maar, zegt j gezien zijn functie kan j ook weinig anders „eigdijk zijn wij een rede lijk noon bedrijf". „De wa- genseveren het afval niet hier/naar bij de vuilver- branng af. We hebben hier allee te maken met kleine hoevlheden afval die door partiilieren worden ge- bracl en met het afval uit onze-igen kleine karretjes. Hoofdopzichter De Ruijter (links) en reinigingsvoorlichter Tol: „Door het grote aantal verschil lende technische installaties, zoals hier in de garage, is de nieuwbouw voor de reiniging een knap ingewikkelde klus". Dat wordt hier tijdelijk in containers, opgeslagen". Nieuwbouw voor de reini ging op het terrein van de voormalige Olga matrassen- fabriek waar ook het be drijfsverzamelgebouw „Olga" is ondergebracht was vol gens de gemeente ook om een andere reden noodzake lijk. Het gebouw moest gren zen aan het water omdat de directie reiniging, havens, en warenmarkten, zoals het offi cieel heet, ook een paar schuiten heeft rondvaren waarmee de Leidse grachten van hun drijvend afval wordt ontdaan. „En zeg nou zelf", voegt Tol daar aan toe, „een reinigings dienst midden in de stad kan toch ook niet. Dan is de over last nog veel groter. Renova tie van de bestaande gebou wen aan de Noorderstraat is nog wel overwogen, maar uiteindelijk is daar vanaf ge zien en voor deze oplossing gekozen". Het huidige onderkomen van de reinigingsdienst is 75 jaar oud en voldoet op geen enke le manier meer aan de eisen van deze tijd. „Het is daar een troep", vat Tol samen. „Het sanitair is afgekeurd en de mensen kunnen niet eens op een behoorlijke manier hun boterhammetje eten". De reiniging heeft 140 perso neelsleden in dienst, waar van er 24 bij de vuilverbran ding werken. Met een wa genpark van totaal 50 voer tuigen proberen zij de stad schoon te houden, de markt kooplui aan hun standplaat sen te helpen en de scheep vaart te reguleren. Voor al die mensen en auto's wordt nu een nieuw gebouw op het industrieterrein neergezet, dat zo'n vijftien miljoen gul den gaat kosten. Een heel be drag, dat gedeeltelijk door werkt in de reinigingsrech ten. Toch is getracht het ge bouw zo goedkoop mogelijk uit te voeren. Het is kleiner geworden dan aanvankelijk de bedoeling was en op ver schillende posten wordt be zuinigd om de totale bouw kosten te drukken. „Zo com pact mogelijk zodat ook de energiekosten worden ge drukt. Maar het wordt een ri ant onderkomen hoor", zegt Tol, al had wat hem betreft bijvoorbeeld de kantine een slag groter gemogen en dat geldt ook voor zijn eigen werkruimte. 3 De kantine is ondergebracht in een ronde uitstulping van het complex. Voor die 15 miljoen gulden is vorig jaar juni begonnen aan een bijna vierkant gebouw van zo'n 74 meter lang. In middels staat het complex er voor het grootste deel. In een grote hal, die meer dan de helft van het gebouw beslaat, zullen de auto's wor den gestald en daar komt ook een wasplaats voor het mate rieel. In een afgescheiden hoek wordt een garage inge richt waar de auto's worden onderhouden. Verder kanto ren, magazijnen, een keuken, douches en kleedruimten voor het personeel. In twee aparte loodsen wordt het zout en zand opgeslagen, dat in de winter de wegen berijdbaar moet houden. Op het terrein wordt ook een benzinepomp geplaatst. Er komt apart een gebouwtje voor bestrijdings middelen van de ontsmet- tingsdienst. De ingang van het gebouw zal voor het grootste deel bestaan uit glas. Hoofdopzichter J. de Ruijteï noemt het alles bij elkaar „een knap ingewikkelde klus". „Er zitten veel techni sche installaties in. Hoog spanning, laagspanning, de luchtverversing, centrale verwarming, een personen lift die niet aan de gebruike lijke kabels hangt maar om hoog wordt geperst, een hijs installatie aan het garagepla fond, een smeerput met een autolift en alle andere beno- digheden voor het onderhoud zoals een wasplaats waar de auto's onder hoge druk met stoom worden schoongespo- ten. Al die dingen stellen hun specifieke eisen". Het karwei zal eind dit jaar klaar zijn. Wanneer precies durft De Ruijter niet te schatten. „Het is moeilijk te zeggen of het september of oktober wordt. Er moet nog een hoop gebeuren. Als het complex bouwkundig wordt opgeleverd, moet de bestra ting bijvoorbeeld nog worden Gestaakt is er overigens niet door de bouwvakkers in het kader van de strijd om de 36- urige werkweek, maar uiter aard heeft de nieuwbouw voor de gemeentereiniging wel vertraging opgelopen door de strenge winter. Als de reinigingsdienst een maal uit de Noorderstraat is vertrokken, zullen de gebou wen worden gesloopt om plaats te maken voor 32 wo ningen. Verder wordt een nieuw schoolgebouw neerge zet voor de kleuterschool de Goudsbloem en de lagere school St. Aldegonde. Het nieuwe onderkomen voor de school gaat bijna 2,5 miljoen gulden kosten. Zes drieka merwoningen komen op het schoolgebouw. Het slopen van de gebouwen van de reinging en het aanleggen van een groenstrook kost nog eens 2 miljoen gulden. MARCEL GELAUFF DEN PAAG/WASSE NAAR iet heeft voor het pnvi.ciaal bestuur geen enkelverschil uitge maakt 4at iet een lid van de kcniixlijke familie was dat toestemming vroeg Dm e mogen bou wen op lagoed De Hor sten in Vassenaar. De aanvraag van prinses Christina s aan de gel dende crhria getoetst en vervolgen is een bouw- vergunnig verleend. Dit antwoorda Gedeputeer de Statenop vragen van de Pvd/statenleden E. van Heerst (PvdA) en F. Andrioli. Volgens G zullen de recrea- tiemogelijheden van De Hor sten doorde bouw van het landhuis niet verminderen. Het landgoed blijft voor het publiek toegankelijk en het perceel waar het huis gebouwd wordt, was toch al verboden terrein. Verder wordt gesteld dat door de bouw geen speci fieke natuurwaarden worden geschonden. Eerder had de in specteur van ruimtelijke orde ning in Zuid-Holland vastge steld dat door de bouw land schappelijke, natuurweten schappelijke en cultuurhistori sche waarden in het geding zouden komen. Dat de toekomstige bewoners hebben toegezegd alleen ge bruik te zullen maken van de ingang aan de Raaphorstlaan en Wassenaar heeft beloofd dat de bestaande paden niet zullen worden verbreed of verhard heeft een belangrijke rol gespeeld bij de beslissing van het provinciebestuur om positief te oordelen over de bouwaanvraag. Ook is het bouwplan goed inpasbaar in de landschappelijke structuur van het landgoed, vinden GS. Hoewel het bestemmingsplan nog moet worden gewijzigd, hebben GS toch toestemming voor de bouw verleend. Vol gens het provinciebestuur is dit gebruikelijk omdat de aan vrager anders enkele jaren zou moeten wachten op een bouw vergunning. De verklaring van geen bezwaar is erg snel gekomen omdat GS zo spoedig mogelijk duidelijkheid wilden scheppen in een zaak die ge ruime tijd in de publiciteit stond. Over het algemeen wor den deze verklaringen op volgorde van binnenkomst be handeld, maar wanneer de bouwaanvrager daarom ver zoekt (in dit geval is dit ver schillende malen gebeurd) kan daarvan worden afgeweken, aldus GS in antwoord op de vragen. LEIDEN Toen Gerard Middelkcp net een jaar de leiding o?r het Emoenakoor had, besot hij dat het er maar eei van moest komen: er werd ?n koffieconcert ge- organised. Hoewel de koor leden aivankelijk wat te- rughoudid op dit initiatief reageercn, bleek het zo'n succes t<zijn, dat men sinds dien iecf jaar een koffiecon cert gee. Het vijle van deze concer ten, gisrmiddag in de Vre- deskerkvormde tegelijk het afscheitconcert van dirigent Gerard Middelkoop, die el ders eeiwerkkring heeft ge- vondenHij heeft het Emoe nakoor tot een behoorlijk muzika niveau kunnen op werken. De zuiverheid is heel redelijk, evenals de re acties op de aanwijzingen van de dirigent. Het is ook duidelijk dat er in het koor goed stemmenmateriaal voorhanden is. Wat wel jam mer is, is dat de muziek niet altijd even levendig klinkt. Hopelijk zal een volgende di rigent ook aandacht gaan be steden aan muzikale expres sie. Wat betreft het repertoi re van het Emoenakoor, dit omvat zettingen uit het Lied boek voor de Kerken, ver schillende cantates uit vroeg en hoog - barok, en negrospi rituals. Joop Brons verzorgde de orgelbegeleiding, wat in een gebouw als de Vredes- kerk niet zo eenvoudig is vanwege de grote afstand tussen koor en orgel. Het En semble Déco (strijkers) nam de begeleiding van enkele Cantates van Bach en Handel voor zijn rekening. Er waren verschillende instrumentale intermezzo's, waarvan ten eerste dat van Joop Brons, orgel variaties op Freu dich sehr o meine Seele van Georg Böhm, de aandacht verdient; verder oogstten Pe ter Banning (harp) en Gerrit Sommeling (cuatro, dat is een tokkelinstrument dat zich nog het beste met een gitaar laat vergelijken) enorm suk- ses met hun met veel zwier en pathos gespeelde muziek uit Venezuela en Paraguay. ANNETTE JASPERSE Voor een vol openluchttheater in de Leidse Hout heeft kindercircus „Atleta" gistermiddag een wervelende show gegeven. De Warmondse acrobaatjes waren naar het theater gekomen op uitnodiging van buurtvereniging „De Raadsherenbuurt", maar ook veel kinderen uit omliggen de wijken genoten van het schouwspel dat jeugdcircus Atleta bood. De weergoden waren het evenement goedgezind. Ondanks dat de zon zo nu en dan plaats moest maken voor dreigende wolken, bleef het de hele middag goed toeven in het openlucht theater. Het Warmondse jeugdcircus bestaat vijfentwintig jaar. De artiesten zijn tussen de 7 en 16 jaar oud. Met veel enthousiasme vertoonden zij hun kunsten. Het spectaculairst was de koordan- sact. Ademloos volgde het publiek de verrichtingen van twee meisjes en een jongen op het smalle koord. Ze brachten het er op één foutje na, goed vanaf. Een nieuw nummer in het circus brachten „De Cobra's": twee superlenige meisjes (zie foto). KATWIJK Het Woonwa genschap rayon Leiden dreigt het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer met een kort geding. Het schap wil dat het ministerie vóór 25 juli met een beschikking komt, waarin de motieven staan om toestem ming voor slechts 15 stand plaatsen op het woonwagen kamp aan De Krom in Kat wijk te verlenen. Voorzitter N. Parlevliet van het schap deel de dat vrijdag mee tijdens een vergadering in Katwijk. Het schap wil dat het ministerie eindelijk eens met een be schikking over de brug komt, om op die gronden een beroep sprocedure aan te kunnen spannen. Het schap en provin cie zijn jaren uitgegaan van 25 plaatsen op het gecombineerde kamp voor Katwijk en Noord- wijk. Vorig jaar maakte staats secretaris G. Brokx echter be kend dat hij niet verder wilde gaan dan 15 plaatsen. Hij be roept zich daarbij op het rijks beleid. Van een kamp met 25 plaatsen zou volgens hem een precedentwerking uitgaan. Het woonwagenschap vindt nu dat een kamp met maar 15 plaatsen te duur is. Volgens Parlevliet wil het schap in be roep op grond van het feit dat de plannen voor het kamp al van vóór 1982 dateren. Hij verwacht dat het ministerie nu op korte termijn wel met de beschikking zal komen. einden kunnen worden ge bruikt. Belangstellende kuns tenaars kunnen voor verdere informatie beller, met Anne ke Rebergen, tel 765066. Ont werpen kunnen worden ge- I zonden naar Berylstraat 10, 2332 JT Leiden. Vrouwenspreekuur Koffie Het vrouwenspreekuur van het Leidse Volkshuis wordt in de maanden juli, augustus en september gehouden in de Leidse Rechtswinkel aan de Ketelboetersteeg 10. Elke vrijdagochtend kan men er terecht van half tien tot half twaalf met vragen over mis handeling, echtscheiding, bij stand en dergelijke. Vrijwillig De Vrijwilligerscentrale heeft in verband met de va kantieperiode (van 1 juli tot 1 september) gewijzigde ope ningstijden. Op dinsdag, woensdag en donderdag is de centrale aan de Langegracht 246a van elf uur 's ochtends tot vier uur 's middags geo pend. Kaartontwerpen De Leidse werkgroep van Amnesty International mani festeert zich, zoals elk jaar, rond 10 december. Dan zul len er ook weer kaarten wor den verkocht waarvan de op brengst is voor de acties van Amnesty. De organisatie is op zoek naar ontwerpen voor deze kaarten, die het belang van het behoud en de nale ving van mensenrechten tot uitdrukking brengen. Dit dient echter zodanig te ge schieden, dat de kaarten toch voor vele uiteenlopende doel- De wekelijkse koffie-ochtend van de groep Vrouwen Al leen Samen, iedere dinsdag in het Volkshuis, houdt er in verband niet de vakantie mee op. Wanneer weer wordt begonnen met de koffie-och- tenden is vanwege de verhui zing naar het Volkshuis aan de Apothekersdijk nog niet bekend. Werkcollege Het Forum voor jeugd- en volwassenenvorming houdt van14 tot 18 augustus een werkcollege met jongeren uit Krefeld en de zustergemeen- te Leiden. Thema is „Het da gelijks leven van de jeugd in de Bondsrepubliek en in Ne derland". De deelnamekosten (kost en inwoning) bedragen 65 D-mark. Aanmelden bij: forum für jugend- und er- wachsenenbildunge. Burg- frei heit 36, 4050 Mönchen- gladbach 3, West-Duitsland. Het congres wordt gehouden in Radevormwald in de Bondsrepubliek. Dezelfde or ganisatie houdt van 5 tot 9 augustus in het Nederlandse Eerbeek een werkcollege voor oudere mensen uit Lei den en de Niederrhein. Het thema is in dit geval: „De si tuatie van oudere mensen in de Bondsrepubliek en in Ne derland". Deelname kost 128 D-mark. Aanmelden bij het forum. Grote hoeveelheid auto-inbraken LEIDEN Het afgelopen weekeinde, en met name in de nacht van vrijdag op zaterdag, is Leiden geteisterd door een groot aan tal inbraken in auto's. Een woordvoerder van de politie sprak van een „ontstellende hoeveelheid". Van vrijdag op zaterdag werden 13 auto's opengebroken, in de daaropvolgende twee nachten nog eens acht. In vrijwel alle gevallen ging het de in brekers om geluidsapparatuur.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7