EG-top stuurt aan op scheiding der geesten Meer bloembollen in Nederlandse tuinen Onze volgende actie wordt het installeren van een nieuwe mast IN EN OM DE KAS K Afzetmogelijkheden bloemen en planten beter dan vorig jaar Zomerflora in Rijnsburg IfcoNSUMENl LAND EN TUINBOUW/ BINNENLAND/BUITENLAND QeJidóaQowiant MAANDAG 1 JULI 1985 PAGINA 4 De afzetmogelijkheden bij bloemenveiling „Westland" te Honselers- dijk zijn momenteel aan zienlijk beter dan in 1984. Bij een nagenoeg gelijke aanvoer konden zowel bij snijbloemen als planten belangrijk betere prijzen worden geno teerd. De prijsstijging bij snijbloe men bedroeg gemiddeld 53 procent en bij planten 22 pro cent. De standaardanjer aan voer blijft nog steeds wat groter dan in 1984 en het as sortiment wordt steeds bre der. De grootste tien rassen nemen nu iets meer dan 70 procent van de aanvoer voor hun rekening. In 1983 was dit nog bijna 80 procent. De prijsvorming was afgelopen week redelijk, hoewel de ge middelde prijs iets achter bleef bij de trosanjer. Enkele rassen: candy 41 (54); castel- laro 50 (63); chinera 49 (61); desio 48 (62); orange triumph 44 (60); raggro di sole 52 (67) en vanessa 66 (69). De aanvoer van nerine be gint weer op gang te komen. De weekaanvoer bedroeg af gelopen week ruim 20.000 stuks en dit zal in de komen de weken toenemen tot 100.000 stuks. De prijs is zeer redelijk: 182 (285). Wekelijks worden nu zo'n 4'/j miljoen stuks freesia geveild. Naar verwachting loopt dit aantal de komende weken terug tot zo'n 3 miljoen stuks. De prijs vorming is goed: escapade 37. (92); blue heaven 44 (88); mixandra 35 (72) en polaris 37 (83). Evenals de afgelopen weken werden de zomerbloemen en kleinere gewassen nog goed betaald: adrillea 24 (55); aco- nitum 68 (140); antirrhinum 52 (100); astilbe 80 (151); cart- hamus 72 (145); eremurus 97 (650); agapanthus 368 (625); lysimadria 95 (140); molucella 70 (200); phlox 52 (96); phy- sostegia wit 122 (190); scabio- sa 51 (105); solidago strahlen- brone 54 (82) en trachelium 44 (96). De toppers bij de snijbloeme- naanvoer waren in week 25 jaarrondtroschrysanten en trosanjers en ruim daarachter kwamen freesia, kleinbloe- mige rozen, standaardanjers, grootbloemige rozen, gypsop- hila, gerbera en lelie (tak). Bij een geringere aanvoer dan in dezelfde week van 1984 werd toch voor bijna ze ven miljoen meer omgezet. De jaaromzet is ondertussen 42'/2 miljoen gulden hoger dan in 1984. Ook bij bloemenveiling „Ber- kel en omstreken" te Bleis- wijk is men tevreden. Alleen de aanvoer is feitelijk te klein, maar de prijzen zijn erg duur. Volgende week be ginnen in West-Duitsland de vakanties en dan zal aanvoer en prijs wel wat zakken. Rozen voor de veiling- klok. Steeds meer vaderlandse gezinnen kopen steeds meer bloembollen. In het afgelopen najaar ble ken maar liefst 150.000 gezinshuishoudingen méér in de markt te zijn geweest dan in het jaar daarvoor. Dat resulteer de in een volumestijging van 29%, terwijl de be stedingen als gevolg van een iets hogere bollen- prijs zelfs 32% hoger la gen. Dat blijkt uit een panelonderzoek dat het Produktschap voor Sier gewassen heeft laten houden. De tulp voert nog altijd het leidende peloton aan. Maar de populariteit van dit bolge was is kennelijk dalende, al weet men daar nog geen ver klaring voor te geven. Het marktaandeel is in ieder ge val sinds 1981 van 42 naar 35% gegaan. De crocussen daarentegen verkopen veel beter. Het aandeel van dit knolgewas steeg van 13 naar 17%. De narcis blijft de laat ste jaren op een marktaan deel van 14 steken. De hya cint groeide heel licht en hierna volgden de Blauwe Druifjes, de Sneeuwklokjes, de Iris, de Anemoon, de Sie- rui en de Amaryllis. Waar koopt de consument zijn of haar bollen? In 1983 was het grootwinkelbedrijf met een aandeel van 33% duidelijk favoriet, maar in de herfst van 1984 zat men weer op een aandeel van 20%. In de jaren 1981 en 1982 was dat 21%. Wat de oorzaak van die grote groei in 1983 is geweest, daar mag men alleen maar naar raden. Het aandeel van het tuincentrum is ook be langrijk met een percentage van 14 en daarna volgt het postorderbedrijf met 13%. Verrassend te zien hoeveel bollen er ook op de markt worden gekocht: 11%. En tien van de honderd kopers be trokken de bollen recht streeks bij de kweker. Wie? Heel opmerkelijk is dat de beste bollenkopers wonen in Overijssel en Gelderland. Niet minder dan 28% van de droogverkoop in Nederland werd daar in de tuinen ge plant. Ook dit is een uitschie ter, want de verkopen in de herfst van 1984 lagen pakweg 46% hoger dan in 1983. Oor zaak van deze hoge score? Wie het weet mag het zeg gen! Ook in het Zuiden van het land werden veel meer bol len verkocht. Het aandeel van de grote steden Amster dam, Den Haag en Rotter dam vertoonde een dalende lijn. Ruim driekwart van de gezinshuishoudingen in Ne derland heeft een tuin(tje). De meeste bollen zijn dan ook gekocht door tuinbezit- ters, nl. 92% ofwel 16,9 mil joen van de totale bestedin gen werd in het afgelopen najaar door deze groep gerea liseerd. De totale bollenver- kopen in de herfst van 1984 bedroegen 18,4 miljoen. De rest is dus gekocht voor ka mercultuur. In dit verband kan men denken aan artike len als geprepareerde hyacin ten voor pot of glas, de Ama ryllis (Hippeastrum), de be kende narcis Paperwhite die men zonder meer op grind kan planten en zo in de ka mer zetten, etc. Deze laatste narcis is voor de Nederlandse bloembollencultuur van geen enkel belang. Deze soort wil hier niet goed gedijen. Op ad vies van de Hollanders zijn de Israëlische kwekers er mee begonnen en zo boekten hiermee prima resultaten. De geënquêteerden is ook ge vraagd voor welk doel zij de bollen kochten. Toen bleek dat 88% van de gekochte bloembollen bestemd was voor eigen gebruik en 12% was bestemd voor een ca deautje. Van de bestedingen voor eigen gebruik was 83% bestemd voor de tuin, 12% voor kamercultuur en 5% voor balcon- of daktuinbe planting. Hoewel het percen tage kopende gezinshuishou dingen afneemt naarmate het inkomen daalt, is het afgelo pen najaar het aantal kopers uit de lagere klassen aanzien lijk toegenomen. Aandeel van tulpen vertoont een dalende lijn. In Rijnsburg en omstreken staan de akkers weer vol zomer bloemen. Er is een enorme variatie in soorten en kleuren en in deze periode van het jaar is in dit kustgebied boven Leiden een zee van buitengeteelde bloemen te zien. De zevende „Zo merflora" tentoonstelling die 2 juli begint geeft een schitte rend beeld van het vakmanschap van de kwekers. Het telen van zomerbloemen is hier al ruim een eeuw bekend. De zo merbloemen werden jarenlang ondergewaardeerd, maar het grote publiek over de gehele wereld heeft ze weer heront dekt. Het gevolg is dat de exporteurs de bloemenoogst van de regio Rijnsburg over de wereld verzenden. De kwaliteit en de houdbaarheid zijn de laatste jaren met sprongen omhoog ge gaan. De Werkgroep Zomerflora van de Tuinders Studiegroep Rijnsburg en omstreken verzorgt een zeer grote inzending: het hart van de show. Verder nemen bloemkwekers-specialisten deel en ook selec tie- en stekbedrijven. Een belangrijke rol in de bloemenwe reld spelen de zaadhandelaren. Natuurlijk zijn ze aanwezig. Ook voor het bloemenminnend publiek zijn er tal van infor matie- en bloemverkoopstands. De Flora rondleidingsdienst, het Hovenierscentrum en de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zullen met stands deelnemen en er is een restau rant. Kwekers kunnen daar vakgenoten, handelaren en veilingme dewerkers ontmoeten en nieuwe produkten zien. De tentoonstelling is open 2 juli: 17.00-22.00 uur; 3 juli: 10.00- 22.00 uur; 4 juli: 10.00-22.00 uur; 5 juli: 10.00-22.00 uur; 6 juli: 10.00-17.00 uur. Entree: 4,- p.p., kinderen 12 jaar en ouderen f2,-- Vanaf bushalte bij Leiden Rijnsburg is een pendelver- voer voor bezoekers. Vanuit Leiden is Rijnsburg per bus in 10 minuten bereikbaar. Het weer van de afgelopen week riep bepaald geen zo merse ideeën op. De prijzen van een aantal gewassen zijn nogal gevoelig voor het weer. Zo is er bijvoorbeeld veel spi nazie verregend en daardoor is deze groente duurder ge worden. Andijvie daarentegen is goedkoper geworden, een kilo kost nu 80 cent. Voor spi nazie betaalt men gemiddeld 3 gulden per kilo. De verwach tingen waren dat bloemkool geleidelijk goedkoper zou worden, dit kwam niet uit. De bloemkool is duurder gewor den, voor een behoorlijke kool betaalt men al gauw 7 a 8 gulden. De tuinbonen zijn niet van prijs veranderd, ze kosten nog 2 gulden per kilo. Ze kunnen wel snel goedkoper worden, de liefhebbers weten dat men er dan snel bij moet zijn anders worden de bonen te groot. Prei werd wat goed koper, maar is toch altijd nog stevig aan de prijs, namelijk f 5,40 per kilo. Bospeen is niet van prijs veranderd en kost nog steeds f 1,80 per bos. Voor een kilo waspeen betaalt men f 1,45. Voor Chinese kool schommelt de prijs rond 1 gulden per kilo. Spitskool is goedkoper geworden en kost nu 68 cent per kilo. Voor bleekselderij, een zeer gezon de groentesoort, betaalt men 1,80 per struik. Voor een kilo paksoi ligt de prijs nu op 1,30. Boskroten zijn goed koop, voor een bos betaalt men 56 cent. De losse kroten, ook wel bietjes genoemd, kos ten 90 cent per kilo (onge kookt). Rabarber is niet duur. Rabarber Is niet duur. een kilo kost 3 kwartjes. Voor raapsteeltjes is men slechts 25 cent per bosje kwijt. Bosuitjes zijn ook niet duur, de prijs ligt op 54 cent per bosje. Door de grotere aanvoer van knolven kel is de prijs gedaald. Deze bijzondere groentesoort kost nu/2,25 per halve kilo. Broc coli is goedkoper geworden, maar een halve kilo kost toch nog 5 gulden. De Hollandse snijbonen en sperziebonen ko men nog steeds van onder glas en zijn stevig aan de prijs. Voor sperziebonen betaalt men 6,- per halve kilo en voor snijbonen f7,-. Postelein is op het ogenblik ook niet goedkoop, men moet al gauw regenval is ze nogal wat zan derig. De prijs ligt tussen 28 en 38 cent per krop. Tomaten zijn een heel stuk goedkoper geworden. De ronde exportto maten kosten nu 1,60 per halve kilo en een halve kilo vleestomaten kosten nu1,75. De rode en groene paprika's kosten slechts2,10 per halve kilo. Aubergines kosten f 1,50 per stuk. Voor komkommers ligt de prijs tussen 50 cent en f 1,- per stuk. Er worden vol op kersen ingevoerd. De Griekse kersen kosten 4,80 per halve kilo, de Italiaanse 4,60 en de Franse 3,90. De „Sirius", met een gekapte mast, op weg naar Amsterdam. GREENPEACE- VOORZITTER NA VLUCHT UIT ANTWERPEN: 99 (Van onze speciale verslagge ver Aad Jongbloed) MILAAN De chaoti sche Top van EG-rege- ringsleiders, die zaterdag in Milaan eindigde, heeft de Europese eenheid een flinke deuk toegebracht. De beslissing, die na veel geharrewar genomen werd om een bijeenkomst te beleggen tussen de re geringen om het Verdrag van Rome dusdanig aan te passen dat besluiten ge makkelijker te nemen zijn, houdt bij voorbaat de kans op een breuk in. De werkelijke scheiding der geesten zal zich moeten openbaren tijdens die met zeven tegen drie afge dwongen bijeenkomst, die, zoals aangekondigd, door Groot-Brittannië, Denemarken en Grieken land zal worden getorpe deerd. „Enkele van de zeven lidsta ten, die zich uitspraken voor de mogelijkheid van Verdrags wijziging, willen de mogelijk heid openhouden om 't op een conflict te laten aankomen", aldus premier Lubbers aan het einde van de Top, zaterdaga vond in Milaan. „Dan maar een scheiding tussen diegenen, die wel willen doorgaan en die dat niet willen. Eigenlijk zet ten we de zaak op scherp, maar je kunt dat altijd nog af zwakken". Het optimisme dat de voorzit ter, de Italiaanse premier Craxi, tentoonspreidde over de voortgang die mogelijk is in het doen verdwijnen van de EG-binnengrenzen, de zoge naamde interne markt, per 1992 en een EG-samenwer- king op hoog-technologisch terrein, werd door Lubbers aanzienlijk getemperd. „Er is algemene en concrete steun voor het plan om de interne markt per 1992 tot stand te brengen", aldus Lubbers, „maar zo lang de besluitvor ming niet gemakkelijker wordt zegt dat niet veel. Die twee horen bij elkaar". Dat zelfde geldt volgens de pre mier vooV de technische sa menwerking binnen de EG, waarvoor een speciale com missie voor 14 juli de grondsla gen moet leggen en dat een mengeling belooft te worden tussen het Franse Eureka-pro- ject en een voorstel van de Eu ropese Commissie. Inperking veto-recht Alle onderwerpen, die ter sprake zouden komen tijdens de Top, inclusief het verras send Frans-Duits initiatief voor een politieke Unie, wer den volkomen ondergeschikt gemaakt aan de poging met een speciale conferentie de voortgang van de EG te verge makkelijken door middel van meerderheidsbesluiten. Het veto-recht zou daarbij moeten worden ingeperkt. Na eindelo ze discussies constateerde de voorzitter na zijn dwingende rondvraag, die het karakter van een stemming had: „Het voorzitterschap heeft vastge steld dat een meerderheid (ze ven tegen drie) een conferen tie wil en zal daartoe schikkin gen treffen". De ministers van Buitenlandse Zaken krijgen dit op hun bord. Zij moeten tijdens een aantal bijeenkomsten eind oktober met conclusies komen, die be sproken zullen worden tijdens de Top in Luxemburg, begin december. Bonds kanselier Kohl en president Mitterrand bij hun aankomst op de Europese top in Milaan. „Mijn algemene indruk is te leurstellend", aldus minister Hans van den Broek. „Dit is beslist geen kwalitatieve stap voorwaarts. Ik vrees dat de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken belast wordt met iets dat vaag en wankel is. Maar veel keus is er niet. Eu ropa leunt wat naar voren, maar het is niet zeker of dat een stap voorwaarts wordt of een struikelpartij". Mevrouw Thatcher, de Britse premier, zei na afloop van de Top: „Wij vinden dat een der gelijke conferentie tijdverlies betekent. Binnen het huidige verdrag kunnen wij alle kan sen voor een betere besluitvor ming aangrijpen. We moeten niet vergeten dat alle wijzigin gen van het Verdrag naar de nationale parlementen moeten en dat die hun goedkeuring eraan moeten hechten". Zij liet weten dat Groot-Brittannië aan de Conferentie zal deelne men, maar mogelijke beslissin gen zal voorkomen. Ook de Deense en Griekse premier lieten zich in dergelijke zin uit. Aangezien besluiten met unanimiteit genomen moeten worden is de kans op slagen van pogingen het Verdrag te wijzigingen vrijwel nihil. AMSTERDAM Vreug de aan de Amsterdamse Sumatrakade, waar om half zeven 's avonds het actieschip de Sirius van de milieu-organisatie Green peace binnenloopt. Tien tallen sympathisanten vormen een ontvangstco mité voor het schip en de bemanning, die in de nacht van zaterdag op zondag een gedurfde vlucht ondernam uit de havens van Antwerpen. Het actieschip was daar zes weken geleden aan de ketting gelegd wegens het hinderen van twee vaar tuigen met chemisch af val. De rechter doet op 12 juli uit spraak over de beslaglegging op de Sirius en de daarmee sa- mehhangende schadeclaim van de twee gedupeerde che mische bedrijven. Waarom Greenpeace die uitspraak niet af kon wachten? Greenpeace- voorzitter Ron van Huizen (36) vertelt, weer „thuis" in Am sterdam: „We onttrekken ons niet aan juridische procedures, maar het aan de ketting leg gen van ons schip is een te zwaar middel. Het schip is ons belangrijkste werktuig". Draaiboek De Sirius lag twee weken in Antwerpen, toen een draai boek gemaakt werd voor een ontsnapping uit de haven. Greenpeace had iets dergelijks al eerder gedaan, met de oude Rainbow Warrior, toen die in 1980 gedwongen aan de kade lag van de Spaanse marineha ven El Ferrol. Ditmaal waren er andere moeilijkheden om ongemerkt uit de goed bewaakte haven te kunnen ontsnappen. Voordat de Sirius om twee uur 's nachts behoezaam de haven monding uitgleed had de be manning de mast moeten kap pen om niet onder de eerste de beste brug te blijven steken. Als (ongebruikelijke) vlucht route was namelijk het Rijn- Scheldekanaal gekozen. Pas na vijf uur miste men in Ant werpen het actieschip. Ruim drie uur eerder had het schip met kapitein Ed Engel de Bel gische grens al bereikt. Ontvangst Het ging allemaal erg gemak kelijk. Bijna té gemakkelijk. Hadden enkele autoriteiten misschien bewust een oogje dicht geknepen voor de mi lieu-activisten? Ron van Hui zen moet het antwoord schul dig blijven. Maar in Neder land, zo weet hij, werd de Siri us met open armen ontvangen. „Onderweg hebben we veel medewerking gekregen van politie, Nederlandse havenau toriteiten, noem maar op. En de ontvangst in IJmuiden was hartverwarmend Ron van Huizen verwacht geen nieuwe beslaglegging, nu het schip weer in Amsterdam aan de kade ligt. Maar de juri dische procedures, die volgens hem wel zullen volgen, zegt hij niet uit de weg te willen gaan. De volgende actie? „Het installeren van een nieuwe mast. Gelukkig hebben we de afgelopen tijd enkele giften gekregen, zodat we dat kun nen betalen". Greenpeace komt binnenkort met een nieuw schip, de Gondwana (naam voor het oude Antarctica), waarmee in november koers gezet zal wor den naar Antarctica. Daar zal een onderzoekstation opge richt worden om ter plekke te voorkomen dat deze grond- stofrijke Zuidpoolstreek in ex ploitatie wordt genomen. En kele landen azen op het ge bied, maar kunnen op grond van het Antarctica-verdrag niets beginnen. Greenpeace vreest echter een afzwakking van het verdrag bij de herzie ning in 1990. SUSKE EN WISKE—ANGST OP DE „AMSTERDAM"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4