Schuif loonbelasting en sociale premies ineen mens dagjes .KONINKLIJK HUIS Plastic liep meccano onder de voet 7 Beurs van Amsterdam Akkoord stukgoed maakt weg vrij voor investeringen PvdA: Lubbers niet uitsluiten als premier coalitie Dagboek van een BINNENLAND £cidóc6ou/umt MAANDAG 1 JULI 1985 PAGINA 3 - Bedrijfsvereniging voor kledingbedrijf opgeheven DEN HAAG De Bedrijfsvereniging voor het Kledingsbedrijf (1.200 aangesloten werkgevers met 10.000 werknemers) heeft van staatssecreta ris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) toestemming gekregen zich op te heffen. De bij de BVK aangesloten werkgevers zijn van daag overgegaan naar de Nieuwe Algemene Be drijfsvereniging. De BVK had gevraagd de er kenning van de bedrijfsvereniging in te trekken, zodat de uitvoering van Ziektewet en arbeidson geschiktheidswetten kan overgaan naar de nieu we bedrijfsvereniging. Door deze constructie zal de Ziektewetpremie voor de kledingwerkgevers dalen van 16,5% naar 12% en in 1986 naar 10%. De BVK verkeert al jaren in een moeilijke posi tie wegens de vele faillissementen in de kleding- branche en het verplaatsen van de produktie naar lage Ionen-landen. Man vernielt 99 grafzerken BEEK De rijkspolitie heeft zaterdagnacht een 21-jarige in woner van Beek aangehouden die kort daarvoor 99 grafzerken op het kerkhof in Ooij had ver nield. De man had tijdens festi viteiten ruzie gekregen. Om middernacht was hij naar het kerkhof gegaan om het graf van zijn grootvader te bezoeken. Uit woede om de ruzie vernielde hij de zerken door ze om te trap pen. Daarna verzamelde hij alle bloemen en legde ze op het graf van zijn grootvader. De politie trof hem daar liggend aan. De man verkeerde invloed van al cohol. Hij is inmiddels op vrije voeten gesteld. Matroos schiet schip in brand: miljoen schade DEN HELDER De 39-jarige Noordierse matroos C.P. heeft za terdag met een lichtpistool voor een miljoen gulden schade aange richt op het onlangs gemoderni seerde Nederlandse schip Marie Ce cile. De schutter, die tot de beman ning van de Marie Cecile hoort, richtte het pistool later ook op agenten, die hem daarop inreken den. De stuurhut van de Marie Ce cile was door de lichtkogels in lich terlaaie komen te staan. Daarbij werd de geavanceerde elektronica en computerapparatuur totaal ver woest. De matroos, die onder in vloed van alcohol verkeerde, is in gesloten. Campingbus ontploft SALZBURG Op de Tauer- nautobahn in Oostenrijk is gis termiddag een Nederlandse campingbus ontploft. De vier kinderen en twee vrouwen in de bus raakten allen gewond door de explosie, de kinderen het zwaarst. Uit de papieren die in de bus werden gevon den kon afgeleid worden dat beide vrouwen uit Rijssen in Overijssel kwamen. Tot dus ver zijn nog geen nadere bij zonderheden over de vrouwen of de oorzaak van de explosie bekend. Man aangehouden na wurging dochtertje AMSTERDAM De Amsterdam se politie heeft gisteren de 45-jari- ge H.H. W. in zijn woning in Am sterdam aangehouden op verden king zijn 3-jarig dochtertje Lorrai ne te hebben gewurgd. Het drama heeft zich zaterdag afgespeeld, 's Morgens heeft de moeder, die el ders in de stad gescheiden van W. woont, het kind voor een bezoek van een dag bij haar vader ge bracht. Na het kind te hebben ge wurgd heeft hij nog geprobeerd met behulp van medicijnen de hand aan zichzelf te slaan. Vol gens de politie zijn bij de man toen hij het kind weer zag, op een gegeven moment „de stoppen doorgeslagen". PSP wijst samenwerking met CPN en PPR af (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De PSP zal bij de komende Ka merverkiezingen niet sa menwerken met CPN en PPR. De pacifistisch socia listen nemen zelfstandig aan die verkiezingen deel met een eigen lijst en een eigen programma. Dat heeft het PSP-congres dit weekeinde besloten. Het voorstel om geen samen werking met de andere kleine linkse partijen aan te gaan kreeg 50,8 procent van de stemmen, terwijl een voorstel om juist wel tot bundeling van krachten over te gaan 45,7 procent kreeg. Deze uitslag betekent een overwinning voor PSP-leider Fred van der Spek. Deze had voor het congres gedreigd uit de partij te stappen als een sa menwerking met CPN en PPR aangegaan zou worden. Volgens Van der Spek zouden door zo'n samenwerking te veel van de PSP-standpunten als socialisatie van de econo mie en totale ontwapening verloren gaan. Na het congres toonde Van der Spek zich be reid de partij bij de verkiezin gen in 1986 weer aan te voe- De congresuitspraak betekent i tegelijkertijd een gevoelige ne- I derlaag voor de andere twee Kamerleden van de PSP, Wil- lems en Van Es, die voor sa menwerking met CPN en PPR waren. Van Es en Willems zullen zich niet meer kandi daat stellen voor de verkie zingslijst, zo is de verwachting. CPN-voorzitter Izeboud rea geerde teleurgesteld op de con gresuitspraak. PPR-voorzitter De Boer noemde het PSP-be- sluit een keerpunt in de on- derlinge betrekkingen. Nederland zevende op natuurkunde- olympiade SCHIPHOL Phons Bloe men uit Helmond en Peter Ze gelaar uit Sliedrecht hebben op de internationale natuur- kunde-olympiade in het Joe goslavische Portoroz een derde prijs behaald. Jeroen Nijhof uit Borne kreeg een vierde prijs. In het landenklassement eindigde Nederland van de 20 deelnemende landen op een zevende plaats. Eerste werd de Sovjet-Unie. West-Duitsland en Groot-Brittannië volgden op de tweede en derde plaats. De deelnemers werden vijf uur lang getest op het toepas sen van theoretische kennis en moesten ook vijf uur lang twee experimenten uitvoeren. De Nederlandse afvaardiging kwam gisteren op Schiphol gemeenten Hontenisse. Axel. ADVIES COMMISSIE GRAPPERHAUS: (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De loon belasting en de premies volksverzekeringen moe ten in elkaar worden ge schoven. Per werkgever kunnen dan alle inhou dingen op het loon in een totaalpercentage worden samengevoegd. Deze aanbeveling doet de commissie-Grapperhaus in een vanmiddag gepresen teerd rapport over de ver lichting van administra tieve verplichtingen voor het bedrijfsleven. Het rap port is aan staatssecretaris Van Zeil (Economische pas op lange termijn baar. Men ziet echter nu al een aantal mogelijkheden om naar een uiteindelijke integratie van loonbelasting en sociale premies toe te werken. Nu moet de werkgever werken met vier verschillende vormen van heffingsgrondslagen voor belasting en premies. Daar naast zijn er nog vijf verschil lende heffingsmaatstaven. Die verschillen moeten volgens de commissie verdwijnen. Tege lijk zal in de loonbelasting en bij de sociale premies geen re kening meer moeten worden gehouden met de persoonlijke levenssfeer van betrokkene. ir niet zeker van of het voorstel inzake het vervallen van verschillen in heffingsgrondslagen en maat staven vlug door te voeren is. Daarom moet de overheid tot die tijd tabellen maken voor de ondernemer zodat deze in een oogopslag kan zien welk brutoloon in welk nettoloon uitkomt. Zo wordt de onderne mer rekenwerk bespaard en vervallen naheffingen en boe tes als er fout gerekend is. Andere voorstellen van de zijn: een uniform BTW-tarief (mocht dat niet lukken dan moet de indeling van goederen in het hoge en lage BTW-tarief in overeen stemming worden gebracht met de praktijk), een informa tieteam voor ondernemers bij de belastingdienst, omvorming van de belastingdienst zodat er 20 tot 30 inspecties ontstaan elk voor een groep onderne mingen, uitbreiding van de re geling voor loon in nature met invoering van een belasting- forfait van 500 gulden. DEVENTER Waarom is het beste constructies peelgoed aller tijden on der de voet gelopen door die plastic rommel van tegenwoordig? Die bran dende vraag kon gisteren zelfs de sprekende mec cano-robot niet beant woorden toen hij met een toespraakje en een goocheltruc de opening verrichte van de ten toonstelling „Meccano" in het Speelgoed- en Blikmuseum Deventer. Misschien wel door de hoge prijzen, suggereerde de heer L. Steenvoorden uit Zoeter- meer, die zeven maanden lang een volledige dagtaak had aan de bouw van zijn sprekende „meccano"-gooc- helaar, die luistert naar de naam „Abracadabra". De al lerkleinste bouwdoos kostte in de vijftiger jaren al zo'n negen gulden en tegen het einde van de meccano-dynas tie in de zeventiger jaren, vijftig gulden. Maar daar kon je dan ook wel een heleboel mee begin nen, zo wordt overtuigend bewezen door de ruim vijftig pronkstukken, die leden van het Meccano Gilde Neder land in de vitrines van het Deventer museum hebben tentoonstelling in het Speelgoed museum. uitgestald. Om wat te noe men: een nauwkeurige kopie van de Balansmachine van Watts, prachtige mechanisch en elektronisch gestuurde klokken en een miniatuur Rolls Royce. De tentoonstelling tot 26 au gustus te bezichtigen. De sprekende meccanorobot wordt elke zaterdag gede monstreerd, behalve op 13 en 20 juli. Nederlanders gearresteerd in Spanje TENERIFE De Spaanse po litie heeft in het bekende va kantie-oord Fuengirola, aan de Costa del Sol, twee Nederlan ders gearresteerd die in het bezit waren van 600 gram pure heroïne. De waarde van de drugs bedraagt 800000. De Nederlanders werden al gerui me tijd door de politie gevolgd omdat zij opvielen door hun luxueuze levensstijl. Bij hun arrestatie werden een pistool en drie luxueuze auto's in be slag genomen: een Porsche van 200.000, een Alfa Romeo van 40.000 en een Ford van ruim 80.000. NedlloydGr. Ommere Pakhoed 100.00 100.10 FRIEMELS TOT 1990 GEEN GEDWONGEN ONTSLAGEN ROTTERDAM Tot 1990 zullen er in de stukgoedsec tor van de Rotterdamse haven geen gedwongen ontsla gen vallen. Dit is een van de belangrijkste punten uit het principe-akkoord dat zaterdagochtend na twaalf uur vergaderen tussen werkgevers en bonden in de commissie Van der Louw tot stand kwam. Personeel van bedrijven die failliet gaan zal worden onderge bracht bij de arbeidspool van de SHB. Het vermeende overcompleet van 1700 man in het Rotterdamse stukgoed zal worden weggewerkt met vervroegde uittreding en een 5 procent. Hieraan dragen de werkgevers voor 3,2 procent bij en de stukgoed werkers zelf 1,8 procent. Verwacht wordt dat heel wat stukgoed-werknemers zich niet hiermee zullen vereni gen. Zij menen de afgelopen jaren al genoeg te hebben ingele verd. Het akkoord is dan ook tot stand gekomen onder druk van de situatie bij het stukgoedbedrijf Felshaven. Over dit bedrijf wordt morgen het faillissement uitgesproken; de 34 personeels leden kunnen overstappen naar de arbeidspool SHB, echter on der de voorwaarde van Sociale Zaken, dat er een akkoord zou zijn in de commissie van der Louw. Een aanvaardbare oplossing voor de sociale problematiek wa« tevens de voorwaarde van Rotterdam voor een bijdrage aan d< infrastructuur van het stukgoed van 92 miljoen gulden. De ha venbedrijven steken in totaal 450 miljoen in de modernisering van het stukgoed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als er na de verkiezingen van mei 1986 een coalitie PvdA-CDA uit de bus komt waarin de. PvdA de grootste partij is, is het toch niet uitgesloten dat CDA-leider Lubbers premier wordt. „Daarover valt te onderhandelen", aldus de vice-fractievoorzit- ter van de PvdA in de Tweede Kamer Meijer gisteren voor de AVRO-radio. Meijer zei zich nog niet vast te willen leggen op een PvdA-CDA- coalitie na de verkiezingen. Hij zei te willen onderhandelen met zowel het CDA als de VVD. Meijer zei dat zijn partij geen blok kades vooraf wil leggen. „Het zal toch al erg moeilijk worden om oplossingen te vinden voor de enorme problemen. Voor de periode 1986-1990 hebben wij een stevige coalitie nodig", aldus de PvdA'er. In hetzelfde programma zei stelde vroegere CDA-Kamerlid Fa- ber, nu burgemeester van Hoogeveen, een coalitie CDA-PvdA- D'66 na de verkiezingen te willen. Hij voorspelde voor zijn partij een redelijke verkiezingsuitslag vooral op basis van de persoon Lubbers. Faber vindt de leeftijd van PvdA-voorman Den Uyl een handicap. De enorme winst waar de PvdA nu op staat beti telde hij als „sterk geflatteerd". Vrouwen aangehouden wegens aanranding NIJMEGEN De politie in Nijmegen heeft donderdag en vrij dag twee vrouwen uit Nijmegen van 19 en 20 jaar en een meisje uit Druten van 14 jaar aangehouden, op verdenking van onder meer aanranding en poging tot doodslag. De vrouwen zouden een 24-jarige inwoonster van Nijmegen van april tot 22 juni in een woning in Nijmegen vastgehouden en gefolterd hebben. Zo werd ze seksueel'mishandeld en gedwongen zeep te eten en schoonmaakmiddel te drinken. Ook is ze met een stoelleuning bewerkt. De verdachten zijn inmiddels weer op vrije voeten. GS Brabant gaan akkoord met opslag van afval DEN BOSCH Gedeputeerde Staten van Brabant gaan on der voorwaarden akkoord met het voorstel van staatssecreta ris Van Amelsvoort (Binnen landse Zaken) om mee te wer ken aan het geven van ver gunningen voor de bouw van een opslagplaats voor radio-ac tief afval en een fabriek voor mestverwerking op het indus trieterrein Moerdijk. De staatssecretaris had die me dewerking gevraagd in het ka der van de schuldsanering het industrie- en havenschap Moerdijk. Het schap had op 1 januari een schuld van 199 miljoen gulden. Het rijk is nu bereid daarvan 109 miljoen te betalen. De voorwaarden van GS hou den in dat zowel ten aanzier van de opslag van radio-actief afval als ten aanzien var mestverwerking eerst alle daarvoor geldende procedures moeten zijn doorlopen, inclu sief de werkzaamheden van de commissie Geertsema, voordat er sprake kan zijn van 1 verlenen van vergunningen Verder gaat het college v GS ervan uit dat de opbrengst van de verkoop van 100 hecta re grond aan de Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij PNEM vooi bouw van een kerncentrale, helemaal ten goede zal komen aan Brabant. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er de komende we ken in eigen land op uit Van noord naar zuid en van west naar oost door kruisen zij onze lage lan den om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. In sommige gevallen kan het zelfs een waarde volle tip zijn voor een dag je uit. Dat geldt uiteraard niet voor de onderstaande passages uit het dagboek van dagjesmens Leo Thu- ring. Hij bezocht namelijk het afgelopen weekeinde, met nog 180.000 anderen, een gebeurtenis die pas volgend jaar weer terug keert: de Vlootdagen in Den Helder. Vlootdagen Den Helder: leerzaam dagje uit Waarom heb je het gevoel, dat een rit per auto naar Den Helder beduidend lan ger duurt dan de tijd, die je nodig hebt voor het afleggen van exact hetzelfde aantal kilometers naar oorden in andere delen van Neder land? Zwolle en Arnhem zijn voor bewoners van de Randstad toch ook een fors eind weg. Maar in vergelij king met Den Helder lijken ze pal naast hun huisdeur te liggen. Ra.ra, hoe kan dat? De verklaring voor dit op tisch bedrog ligt voor de hand. Het is je eigen ver beelding, die je voortdurend een rad voor de ogen draait en je hersens op een dwaal spoor brengt. In de praktijk blijkt de menselijke verbeel ding namelijk een onbe trouwbare souffleur te zijn, die schaamteloos met twee maten meet. Zolang het landschap nog boeiend en afwisselend is, sjoemelt hij naar hartelust met afstanden en maakt hij je moeiteloos wijs, dat het beoogde reis doel elk moment in zicht kan komen. Voert de tocht daarentegen door een ge bied, dat met een biljartbal de kaalheid gemeen heeft, dan laat hij het lelijk afwe ten en probeert hij je te win nen voor de opvatting, dat de reis ditmaal eindeloos duurt. Een rit naar Den Helder be hoort duidelijk tot die laatste categorie. Zodra je Alkmaar gepasseerd bent rijd je een niemandsland binnen, dat het oog geen enkel houvast biedt. De smalle weg is langs de lineaal van het Noordhol lands kanaal door een leegte getrokken, waarin door een misverstand na de schepping van de aarde onvoldoende requisieten zijn geplaatst om de aandacht gevangen te houden. Waar je kijkt zie je naamloos land, dat op een imaginaire horizon naadloos aan barbaarse luchten is ge last. De wind heeft er vrij spel en striemt de weinige bomen, die in de ongelijke strijd met de elementen overeind zijn gebleven. Hun stammen zijn verbogen als de rug van een heks, hun takken lijken op armen van drenkelingen. De valkuil, die in ludieke scherts ook wel de Kop van Noord Holland wordt ge noemd. lijkt zo een troef kaart in de handen van hen, die door dik en dun de theo rie van de platte aarde blij ven verdedigen. En zelfs de reiziger, die van huis is ge gaan in de veilige weten schap dat de aarde rond is, begint gaandeweg te twijfe len aan de houdbaarheid van deze stelling en neemt in de bebouwde kom van Den Helder uit voorzorg toch maar gas terug, omdat hij bang is, dat hij elk mo ment in een peilloze afgrond kan donderen. Daarbij wekt de smakeloze stad ook nog eens de indruk, dat de rand van de bewoon de wereld inderdaad defini tief bereikt is. Het leven aar zelt duidelijk. Nog slechts luttele meters scheiden de bezoeker van de zee van het absolute niets. Wie desondanks in deze heilloze grensplaats de zon dagmiddag wenst door te brengen moet een gegronde reden hebben voor deze euvele daad. Of ten minste een geldig excuus, dat hout snijdt. Welnu, die is er. Ter verdediging voer ik een droom aan, die ik in mijn jeugd veelvuldig heb gehad. Daarin was ik een koene zeeman, die klip en klaar op zijn stampend schip de ocea nen bedwong. Toen ik later ter vervulling van mijn dienstplicht onder de wape nen werd geroepen, aarzelde ik dan ook geen moment en koos voor een heldenrol in dienst van de Koninklijke Marine. De militaire keuring bracht echter aan het licht, dat ik in hoge mate kleurénblind ben, aan permanente even wichtsstoornis lijd en op vol le zee bij windkracht drie geteisterd word door misse lijkheid. Redenen genoeg voor de keuringsarts om mij te verwijzen naar de land macht. waar ik ik in de ja ren vijftig als tobberige zandhaas met mijn neus op elke vierkante centimeter van de Veluwe en de heide velden van Drenthe ben ge drukt. Die droom heeft in de loop der jaren overigens niets van zijn bekoring verloren. Vandaar dat ik hem op deze weifelende dag des Heren voor de zoveelste keer tracht te verzilveren. En daarvoor moest ik noodgedwongen naar Den Helder, waar de Marine open huis hield voor 180.000 mislukte pottekijkers zoals ik. Die kans heb ik me niet la ten ontglippen. Ik kwam in Den Helder en zag op de rede de slanke mijnenvegers en de duikboten en fregat ten. Ze boden een overwel digende aanblik. En ik be dacht: op één ervan zou ik nu het commando hebben gevoerd, als ik niet de dom me pech had gehad om kleu renblind te zijn, aan even wichtsstoornissen te lijden en misselijk te worden bij windkracht drie. Uren lang heb ik die wapen schouw van gemiste kansen mijnerzijds gevolgd. Een wa penschouw, die ik overigens geen moment associeerde met dreigend oorlogsgevaar. Want dat is het wonderlijke bij marinemensen: in hun speelse kruippakjes met lef- kragen en goudgallons doen ze het voorkomen dat ze in hun vrije tijd deel uitmaken plaatselijke Maar echt menens wordt het niet. Aan boord van één der fre gatten,die onder zijn muis grijze dekblad voor honder den miljoenen aan hels wa pentuig verborgen hield, vroeg ik aan een gebande- rolleerde pikbroek van staatswege, die het bevel voerde, welke overlevings kansen hij zichzelf gaf in tijd van oorlog. Met een glimlach, waarmee hij in de STER-reclame hoge ogen zou gooien, antwoordde hij: „Laat me eens schatten. Als het meezit een dag of drie. Maar houd het er maar op, dat deze schuit dan bin nen 24 uur op de bodem van de zee ligt". Zo werd het niet alleen een nostalgisch, maar ook een leerzaam dagje uit. LEO THURING Slanke fregatten bieden in Den Helder en wapenschouw van gemiste kansen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3