Mamola bijna zonder brandstof door camera StreuerSchnieders mogen niet winnen Dave Strijbos blijft leider VAJ\ DE HEUVEL KOMT TEKORT IN RACEFESTIVAL SPORTTRIBUNE Punt voor Punt Bloedarmoede in Nederlandse wegracesport 9? BOET VAN DULMEN GAAT NOG JAAR DOOR FISA waarschuwt Piquet en Patrese CetdócSouoantmaandag i iuu i9ss pagina 13 Winnaar Kurt Waltisperg niet welkom ASSEN Kurt Waltisperg kwam voor I het vierde achtereenvolgende jaar als j passagier van zijspan coureur Rolf Bi- land winnend over de streep in Assen. De bebaarde Zwitser trok voor de kou k snel een jack aan en arriveerde even la- I ter aan de poort van de trap naar het jj erepodium. De strak geinstrueerde be ll waker kreeg van Waltisperg geen door- jj laat pas te zien en weigerde hem tot drie keer toe de toegang naar het podium. jj De laconieke Zwitser vond dat niet echt erg en vertrok. Slechts met moeite was hij even later toch nog naar de huldi- ging te dirigeren. ASSEN Rob Punt. de Nederland se kampioen in de 500cc, bereidde zich op ouderwetse wijze voor op de TT. De beruchte nacht van Assen bracht liefhebber Punt tot vrijdag nacht drie uur door in de plaatselijke discotheken, een wijze van voorbe reiding die in de jaren dat de ama teurs nog de hoofdrol speelden in de motorracerij, heel gewoon was. De Noordhollander was zaterdagmiddag weer redelijk uitgeslapen. In de re gen maakte hij zijn woorden van vóór de TT waar. „Als de regen maar met bakken uit de lucht valt. dan rijd ik me in de punten voor het wereldkampioenschap." Punt werd tiende, goed voor één punt. ASSEN De bloedarmoede van de Nederlandse wegracesport in de solo-klassen werd zaterdag in de TT-races van Assen nog het meest getypeerd door de leeftijden van de Oranje-helmen op het erepodium. Bij de traditionele huldigingen van de beste Nederlan ders kwam na de door de Oostenrijker Kafka gewonnen 80cc-race de 39-jarige Henk van Kessel, in 1974 al wereldkampioen in de lichtste klasse, op het rostrum. Van Kessel was als vijfde geëindigd. De Italiaanse winnaar van de 125cc, Bianchi, werd geflankeerd door de als twaalfde gefinishte Jan Eggens uit Assen, die op zijn 43e de dag van zijn leven kende. In de door Randy Mamola gewon nen 500ec was de 37-jarige Boet van Duimen (vierde) betrokken bij de ceremonie protocolaire. Bij de kwartliters bleef de beker voor de beste Nederlandse verrichting in de kast. Het drietal Van der Wal-Doorakkers-Schouten had zich niet bij de beste 36 van de trai ning weten te plaatsen. Schouten (34) beslist deze week over het voorzetten van zijn sportieve loopbaan. De vier snel- sten van de 500cc-race in Assen, v.l.n.r. Ron Haslam (2e), winnaar Randy Mamo la. Wayne Gardner (3e) en Boet van Duimen (4e). (Van onze verslaggever) ASSEN Egbert Streuer en Bernard Schnieders schijnen van een „hogere macht" de TT van Assen niet te mo gen winnen. Nog nooit in hun met lauweren over laden loopbaan slaagde het duo erin voor eigen publiek te zegevieren. Wat zaterdag in Assen tot een triomftocht leek te worden, eindigde in een regelrecht drama. conden de Nederlandse kop lopers van naaste achtervol ger Rolf Biland. Die laatste vier omlopen zorgden echter voor een bloedstollende thril ler. Het uitvallen van het remsysteem noopte Streuer tot uiterste voorzichtigheid, waarna de voorsprong als sneeuw voor de zon ver dween. Twee seconden be droeg de voorsprong slechts bij het ingaan van de laatste ronde. Wat iedereen toen al bevroedde werd een halve omloop later bitter waarheid. Biland nam de kop over en stevende onbedreigd op zijn tweede Grand-Prixzege van dit seizoen af. Zelfs Werner SchwSrzl kon het Asser kop pel nog passeren, zodat de derde plaats voor Streuer en Schnieders het maximaal haalbare bleek. Voor de wereldkampioenen mag het seizoen 1985 nu al als „rampjaar" bestempeld worden. In Hockenheim een verkeerde bandenkeuze, in Salzburg een ongelukkige herstart. Zaterdag liet het materiaal de combinatie in de steek. „Ik heb nog nooit zo iets ver schrikkelijks meegemaakt", deelde de uiterlijk onbewo gen Streuer na de dramati sche race mee. „Negen van de tien coureurs zouden zon der remmen de wedstrijd niet hebben voortgezet. Het is een beklemmend gevoel als je voor de bochten slechts op de motor kunt remmen. Een pure gok, want voor het zelfde geld stuur je met een te grote snelheid in. We heb ben geluk gehad dat we niet buiten de baan zijn terecht gekomen. Zonder remmen zouden we zeker 400 meter zijn doorgeschoten in het nat te gras. Ik moet er niet aan denken wat er allemaal had kunnen gebeuren". De kans op het prolongeren van de wereldtitel lijkt nu verkeken voor de Nederlanders. De achterstand op koplopers Schwörzl-Buck bedraagt nu II volle punten. ASSEN De afscheids cadeaus voor Boet van Duimen kunnen voorlo pig in een diepe kast worden weggeborgen. De coureur uit Ammer- zoden, die dit seizoen ernstig overwoog om een punt achter zijn carrière te zetten, gaat nog min stens een jaar door met wegracen. „Den Boet" maakte zaterdag aan alle twijfels een einde. Met een sensationele vierde plaats in de door Randy Mamola gewonnen TT van Assen zette de routi nier alle sceptici voor jo ker. Het etiket „beste privérijder in de ko ningsklasse" kon hij in het dol-enthousiaste Drente weer opgeplakt krijgen. Onwennig glimlachend nam Van Duimen na de race alle felicitaties en toejuichingen in ontvangst. Vorig jaar zat hij knarsetandend aan de kant in Assen, omdat de dok toren hem een startverbod hadden opgelegd wegens een blessure. In dat seizoen werd hij desondanks achtste in de strijd om de wereldtitel. Een vijfde plaats in de Grand- Prix van Spanje was toen zijn hoogste klassering. Dit jaar wilde het al helemaal niet vlotten. In Nederland is hij nog de absolute topper, maar op mondiaal niveau leek Boet niet meer mee te kunnen met de tien besten. Alleen in Italië pakte de 37-jarige WK- punten. De weergoden waren Van Duimen in Assen gunstig ge zind. Door de hevig neer- plenzende regen konden de fabriekscoureurs het vermo gen niet volledig uit hun ma chines persen. Dc natte baan zorgde tevens voor de uit schakeling van de favorieten Sarron, Spencer en Lawson, die er niet in slaagden over eind te blijven onder de ex treme weersomstandigheden. Van Duimen reed een keurig opgebouwde race, waarin hij geen overbodige risico's nam. Door de uitschakeling van Lawson bezette de man uit Ammerzoden enkele ronden lang zelfs een derde plaats, maar deze positie moest hij prijsgeven aan fabriekscou- reur Wayne Gardner, die over een snellere machine beschikte. Sensatie Aan sensatie was geen ge brek aan het begin van de 500cc-race. Al in de eerste omloop verdwenen twee fa vorieten uit beeld. In de Stekkenwal waar op He melvaartsdag Ruud van Ley- den verongelukte torpe deerde de Franse regenspeci alist Christian Sarron mede kanshebber Freddy Spencer. De regerende wereldkam pioen in de 250cc-klasse, die dit seizoen de overstap naar het „grotere" werk heeft ge maakt, remde te laat. Sarron schoof onderuit en nam Spencer mee in zijn val. De Amerikaanse wereldkam pioen van 1983 was woest op zijn collega. Weg waren de kansen op kampioenschap- spunten. Pas nadat Sarron zijn opponent duidelijk had gemaakt, dat opspattend modderwater hem het zicht volledig had benomen, werd de strijdbijl begraven. Broe derlijk liepen Spencer en Sarron terug naar het ren nerskwartier. De boosheid van Spencer verdween volledig toen de derde favoriet sneuvelde in het heetst van de strijd. Na dat Eddy Lawson de Brit Ron Haslam had gepasseerd, ging de regerend wereldkam pioen op jacht naar de eenza me kloploper Randy Mamola. Met Haslam en Van Duimen in zijn kielzog nam de Ame rikaan te veel risico. Het voorwiel toucheerde de gras strook langs de baan, waarna er voor Lawson geen houden meer aan was. Met duizeling wekkende vaart schoof hij 200 meter ver over het gras en een stuk asfalt, totdat hij tegen de strobalen tot stil stand kwam. Lawson pro beerde zijn machine nog aan de praat te krijgen, maar een geblokkeerd achterwiel ver hinderde hem het voortzet ten van de race. De overtuigende winnaar Randy Mamola had weinig go^de woorden over voor de taktiek van Lawson. „Hij is hartstikke gek om zo veel ri sico te nemen. Toen Spencer uitviel kon Lawson toch in een zetel naar de tweede plaats rijden. Ik vind het on voorstelbaar dat hij koste wat kost wilde proberen om mij nog te achterhalen. Hij zal zich nu wel een schop voor zijn achterste geven". „Nonsens", zo reageerde Lawson op de kritiek van Mamola. „Hij heeft in zijn eenzame koppositie niets kunnen zien van het onge luk. Ik wilde helemaal geen onverantwoorde risico's ne men. Puur pech dat ik op de gladde streep naast de baan terechtkwam". Saaie race Na het uitvallen van de drie kanshebbers verzandde de de 500cc-wedstrijd in een uiterst saaie race. Mamola bouwde zijn voorsprong gestaag uit en ging onbedreigd af op de overwinning. Vanaf de tien de ronde lagen de posities in de top vast. Pas in de slotfase liep de voorsprong van de rossige Amerikaan terug tot een kleine dertien seconden. Hij vervloekte in de laatste twee ronden de televisieca mera, die vanaf zijn motor voor unieke wedstrijdbeelden zorgde. „De zenuwen gierden me door de keel. Het heeft maar een haartje gescheeld, of ik had zonder benzine ge staan". Door de aanwezigheid van de twee kilo wegende ca mera, kon Mamola 3,5 liter brandstof minder dan nor maal meenemen. De drieci- linder-Honda van de overtui gende winnaar begon daar door kort voor het einde te sputteren. „Hij liep nog maar op twee cilinders. Alleen in de bochten kwam plotseling de derde erbij. Levensge vaarlijk, want de machine steigerde als een paard. Op het einde had ik spijt van die camera". Net als in de zijspanklasse eindigden bij de 500cc's vier Nederlanders bij de eerste tien. Mile Pajic (8e, Den Haag) en Henk van der Mark pakten de eerste WK-punten voor de Stichting Nederlands Racing Team. GIO LIPPENS Het Zwitserse duo Bilaad/Waltisperg wordt hier op de „hielen" gezeten door de Nederlanders Streuer en Schnieders. Deze motorcoureur doet eerder een poging droog te blijven dan anoniem. PARIJS De Braziliaan Nel son Piquet en de Italiaan Ric- cardo Patrese zijn door het be stuur van de internationale autosportfederatie (FISA) ge waarschuwd. De FISA bena drukte dat de Formule-l-re- gels door alle coureurs in acht genomen moeten worden. Volgens het bestuur hebben beiden schuld aan het ongeluk van 19 mei tijdens de Grand- Prix van Monaco. Bij een snel heid van 250 kilometer botsten de bolides van de twee cou reurs. Piquet en Patrese ble ven ongedeerd. Na bestude ring van films en foto's kwam de FISA tot de slotsom dat niet alleen Patrese schuld treft, zo als aanvankelijk werd veron dersteld. SAN MARINO Dave Strijbos is na zeven races in de strijd om het wereldkampioenschap motocross in de 125cc-klasse nog steeds leider in het klassement. De jonge rijder uit Oss weerstond op het parkoers van San Marino het Italiaanse geweld redelijk. Hoewel hij in geen ;van de twee omlopen een ereplaats behaalde, ein digde hij in het dagklassement als vierde. Corrado Maddii, de voornaamste tegenstrever van Strijbos. boekte daardoor een kleine puntenwinst op de Nederlander die met 203 punten aan de leiding gaat. Het verschil met Maddii is dertien. De Grote Prijs van San Marino werd gewonnen door Giuseppe Andreani. Gert-Jan van Doorn kan de nationale titel 250cc nauwelijks meer ontgaan. De overmacht van de titelverdediger uit Veghel bleek gisteren in Nistelrode opnieuw. Van Doorn zegevierde in alle drie omlopen. Hij boekte daarmee negentig punten voor het klassement. Met nog twee van de acht wedstrijden te gaan, heeft hij een voorsprong genomen van 134 punten. ZANDVOORT Met duizend toeren te weinig kwam Lam- my van de Heuvel zondag in Zandvoort motorvermogen te kort om echt mee te doen in de derde race uit de strijd om het Europees kampioenschap formule Ford 2000. De Neder lands kampioen, die in eigen land geen enkele tegenstand van betekenis kent, kwam in het hoofdnummer van het door 25.000 bezochte racefesti val als dertiende door de fi nish, een halve minuut achter de oppermachtige winnaar Bertrand Fabi. Fabi heeft tot nu toe alle drie races uit de Europese titelstrijd achter zijn naam geschreven. In 1982 was het de Braziliaan Senna, die bij de super-Fords eenzelfde macht tentoon spreidde. Nu, drie jaar later, is Senna de aanstaande heerser van het formule 1-veld. In de toekomst-klasse bleek de Nederlandse rol zeer beschei den. In 1980 veroverde Fred Krab nog de Europese titel. De Noordhollander miste vervol gens de opstap naar een hoger niveau. Cor Euser deed in de jaren daarna ook redelijk mee. Van de Heuvel kwam voor ei gen publiek niet aan dat werk. Vooral door het gebrek aan motorvermogen, dat ook al in de training aan het licht kwam. Van de Heuvel, die veel ambities heeft, concen treert zich de komende maan den meer op de formule 3. Deze week traint hij met de Barron, een wagen van Neder landse makelij. Bovendien rijdt de Brabander dit seizoen nog enkele proefwedstrijden. Volgend jaar wil Van de Heu vel met de Barron de West- duitse titelstrijd in die klasse afwerken. Het racefestival op Zandvoort leverde de eerste Nederlands kampioen van dit seizoen op. De Zaankanter Alex Post reed bij de Metro's een nieuw baan record, eindigde voor het eerst dit jaar buiten de punten, maar bleek voor het kampi oenschap niet meer te achter halen. Dagwinnaar werd Hin uit Den Haag, die in het alge meen klassement derde staat. Hagenaar John van Silfhout werd derde bij de Sports 2000. Winnaar werd hier Zwolsman. die ook leider is in de stand om het NK na 4 races. Onder stel uit Wassenaar neemt de derde plaats in. In de klasse tot 1600cc was er achter winnaar Van de Raadt (Zandvoort) een derde plaats voor Hagenaar Welther (Peu geot). Piet Roestenburg kwam ondanks een snelste ronde in de klasse tot 2500cc niet ver der dan een tweede plaats me zijn Mazda, vóór Staal uit Hil klassement aan. In de klasse boven 2500cc zegevierde Loek Vermeulen (Hazerswoude) met zijn Chevrolet.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13