Moreel Ducrot ongeschonden Rudy Matthijs is gewend aan winnen Ceidóc Sou/tont Op de losse tour VANKILOMETER TOTKILOMETER Tourprijsvraag Pak kans op reis Parijs i 1 MAANDAG 1JUU 1985 PAGINA 11 VITRE „Ik heb jaren lang het daglicht niet ge zien. Ik moest met mijn vader in kelders werken, ze waterdicht maken. Als het nog donker was, daal den we de trap af en kwa men pas weer naar boven als de avond gevallen was. Een ellendig bestaan. Meestal stonk het in de ruimten waarin we moes ten werken. En het was er altijd vochtig, anders hoefden wij immers niet te komen". Rudy Matthijs, met twee achtereenvol gende etappezeges de nieuwe sprinter in de Tour, is maar wat blij dat hij tegenwoordig in de vrije natuur kan fietsen, al moet hij zich natuurlijk grote inspanningen ge troosten. Matthijs is een bescheiden jon gen, die gisteren zijn 26e over winning als beroepsrenner be haalde. Hij is gewend aan win nen. Bij de nieuwelingen won hij 30 keer, bij de junioren 27 maal en als amateur passeerde hij 32 keer als eerste de streep. Deze 89 overwinningen vorm den een goed getuigschrift voor een profcontract. Toch wilde geen ploeg van beteke nis de Belg in de gelederen hebben. Hij kwam dan ook te recht bij het bescheiden ploeg- je van Fangio, waarvoor hij in 1981 debuteerde met vijf zeges. In Parijs-Nice, zijn enige grote wedstrijd waarin hij furore had moeten maken, staakte hij de strijd omdat hij ziek was ge worden. Heimwee Het niet afmaken van grote opdrachten werd bijna spreek woordelijk voor Matthijs. Twee keer startte hij in de Ronde van Frankrijk en twee keer ging hij voortijdig naar huis. Zodra de bergen in zicht kwamen kreeg hij heimwee. De ene keer vertelde hij ge troffen te zijn door een zon nesteek. de andere keer had hij weer last van de darmen. Zijn ploegleider Albert de Kimpe meende echter: „Hij heeft het vuur in zijn broek". Waarmee de zwaargewicht (150 kilo) maar wilde aandui den dat Matthijs heel slecht van huis kan en na een paar dagen zijn vrouw en twee kin deren mist. In 1982 werd Matthijs knecht van Freddy Maertens. Dat sei zoen reed hij frekwent met zijn kopman achterin het pelo ton. Het werd een verloren jaar waarin Matthijs ook nog had af te rekenen met een peesontsteking aan de knie. Slechts sporadisch liet de Belg zien dat hij echt wel kwalitei ten heeft, zoals in de Tour-e- naam schreef. En in de Ronde van Vlaanderen van 1984, waarin hij als vijfde eindigde. Rudy Matthijs mag gerang schikt worden onder de grote twijfelaars in het peloton. Het gebeurt dikwijls dat zijn ploeg maats hem in de finale van de wedstrijd naar voren moeten roepen. Soms komt hij hele maal niet. „Ik heb er vandaag geen zin in, ik sprint niet mee", zegt hij dan. Zijn vriend en ploegmaat Patrick Versluys wordt er van verdacht een slechte invloed op Matthijs te hebben. Daarom heeft De Kimpe Versluys dit keer niet meegenomen naar de Tour. Alleen met zijn zorgen is Rudy Matthijs ineens een andere man geworden. Veel zelfbe wuster en ook ambitieuzer. Hij is na twee etappezeges op drie in elk geval een gevierd man. JEAN NELISSEN VITRE In het Bretonse Tour-weekeinde heeft de Belg Rudy Matthijs als eerste renner sinds 1980 (Hinault won toen in Spa en een dag later in Lille) een dubbele zege behaald. Twee dagen achter elkaar winnen in de Tour is vrij zeldzaam. En het verba zingwekkende is dat een sprinter van het tweede plan deze suprematie aan de dag legt en met meters voorsprong de supersprin ters verslaat. In beide etappes toonde de ploeg van Jan Raas zich het strijdlustigst. Zaterdag, strand de de 207 kilometer lange solo- rit van Maarten Ducrot op een half uurtje voor het eindpunt Lanester en gisteren verliep de vlucht van Adri van der Poel in de laatste kilometers vrij dramatisch. Op slechts 200 meter voor de eindstreep den derde het peloton voorbij de moegestreden Brabander. Twee dagen lang kuierde het peloton dus door Bretagne. Over smalle wegen in een ge accidenteerd terrein. Wie de renners in 48 uur tijds 500 ki lometer als opdracht geeft, vraagt om een saai verloop van de ritten. Gelukkig was er zaterdag Maarten Ducrot om de lethar gie te doorbreken. Na 29 kilo meter demarreerde hij en or ganiseerde voor zichzelf een soort privé-huldiging. Miljoe nen toeschouwers applaudi- seerden hartelijk voor de lan ge Utrechtenaar die herinne ringen opriep aan lang vervlo gen dagen. Vroeger, zo wist !i lllhü. Maarten Ducrot reed 207 kilometer lang solo. men zich te herinneren, waren er meer van dit soort „kami kaze-coureurs", die zonder er over na te denken aan een urenlange pijniging van hun lichaam begonnen. Incident Aan de vlucht van Ducrot was een incidentje vooraf gegaan. Bij de voorstelling van de ploegen die ochtend in Vannes stond Maarten Ducrot naast zijn ploegleider Jan Raas. De ploeg presenteerde zich aan de duizenden belangstellenden en Joop Zoetemelk kreeg orka nen van applaus. „Waarom klappen ze alleen voor hem", vroeg Ducrot verontwaardigd. Raas antwoordde ironisch: „Hij rijdt hier al een tijdje rond en ik geloof dat hij ook al wat gepresteerd heeft". Het antwoord bevredigde Du crot geenszins en mokkend liep hij naar de start. Een half uur later sprong hij de ruimte in en reed een fantastische solo. Na 170 kilometer lag zijn gemiddelde nog altijd boven veertig kilometer per uur en dat in het heuvelland. Toen zijn voorsprong zelfs opliep tot boven zestien minuten, had Ducrot onderweg al duizenden guldens voor zijn ploeg ver diend. Hij pakte de ene premie na de andere mee en de ploeg van Peter Post, die de gele trui van Eric Vanderaerden moest verdedigen, diende urenlang op kop van het peloton te rij den om Ducrot tenslotte op 35 kilometer voor de finish te achterhalen. Naam gemaakt Maar de gehele dag had de naam van Ducrot via talloze radiostations door West-Euro pa en Amerika geschald en te gen de avond deden de televi siestations er nog een schepje op. Ducrot had op slag naam gemaakt. Zelfs de Colombiaan se radio kwam hem intervie wen. Ducrot bereikte echter gehavend de finish. In de slot- kilometers, toen de lange Ne derlander nog ruim twee mi nuten op het peloton moest in leveren, had de Italiaan Guido Bontempi hem nog omver ge reden. Bloedende pols, openge haalde elleboog, maar een on geschonden moreel. „Nu zullen ze wel niet meer alleen voor Joop Zoetemelk applaudiseren", zei hij na de aankomst. Zijn ploegmakker Adri van der Poel weet sinds stermiddag oo i bitter het is c van de zege ten onder te gaan. „Ik had niets mee tijdens onze vlucht", vertelde de ontgooc helde Van der Poel die aan vankelijk samen met de Fransman Jean-Claude Bagot op avontuur was gegaan, „het waren van die ellendige lange rechte wegen waar ze mij steeds in de rug konden zien. En tot overmaat van ramp kreeg Bagot een leeglopende achterband. Als hij bij me was gebleven, hadden we het mis schien nog gehaald. Jammer". En Van der Poel sloeg machte loos met zijn vuist op het stuur. Troostprijs Op weg naar Vitré sprintte Alsof het een voorbereiding op de ploegentijdrit van vandaag be trof, zo eensgezind reden de renners van Peter Post achter Maarten Ducrot aan. Eric Vanderaerden, kopman van Peter Post, weer mee voor de bonificatieseconden. Hij vergrootte zijn voorsprong het algemeen klassement heeft de gele trui nu stevig zijn schouders. Die trui is i troostprijs voor twee verloren sprints. Twee dagen heeft de ploeg van Post zich uitgeput om het peloton toch r vooral bij elkaar te houden, zodat Vanderaerden, de snel ste van allen, de etappes kon winnen. Twee dagen bleek echter Rudy Matthijs sterker. „Vanderaerden kan de dubbe le inspanning niet aan", zei ploeggenoot Henk Lubberding. „Hij moet de hele dag sprinten voor de bonificatie en schiet daardpor in de eindsprint kort". Vanderaerden zelf zat er wat verslagen bij. „Ik had veel liever die twee etappes gewonnen, dan hadden z gele trui aan een ander mogen geven". Zijn teleurstelling is vooral in financieel opzicht begrijpen. De gele trui brengt in twee dagen 1800 gulden op, het winnen van twee etappes liefst 11.000 gulden. Extra gemotiveerd Adri van der Poel kon wel huilen van ellende. „Het lijkt wel of het nut mag lukken", stamelde hij kwaad na afloop van de tweede etappe waar hem net de eerste plaats ont glipte. „Ik zit steeds heel dicht bij een grote zege, maar steeds mislukt het. Ik was overigens extra gemotiveerd omdat Cora Janssen (de dochter van ex- wereldkampioen Jan Janssen en de ex-vriendin van Van der Poel, red.) jarig was. Onze wegen hebben zich geschei den. maar we zien elkaar nog regelmatig". Eigen schuld Maarten Ducrot was zaterdag na zijn opmerkelijke solo am per in zijn hotel aangekomen of Jan Raas schold hem met een de huid vol. De ploeglei der was duidelijk ontstemd over het gedrag van de neo- prof na de finish in Lanester. Inplaats van zich te laten ver zorgen en vooral een petje met de firmanaam in ontvangst te nemen, liet Ducrot zich mees leuren naar het erepodium. Het feit dat Ducrot viel, toen hij na 207 kilometer werd in gehaald door het peloton, stemde Raas ook al niet mil der. Ducrot: „Hij maakte mij duidelijk dat het mijn eigen schuld was. Ik liet me midden in het peloton zakken. Dacht daarmee goed te doen. maar volgens Raas had ik aan buitenkant moeten rijden". Niet tevreden Eric Vanderaerden behield gisteren de zaterdag veroverde gele en groene trui. Helemaal tevreden was hij toch niet. Hoewel hij aanvankelijk uit riep: „Je kan niet alles in je le ven hebben gaf hij later toe dat het missen van de ritzege aard ook graag zijn kopman met de individuele zege zien strijken, maar was met de ont wikkelingen toch niet onge lukkig. „We willen de gele trui zolang mogelijk in bezit houden. Daarvoor zullen we alles doen wat in ons vermo gen ligt". Contractbreuk Roche Stephen Roche kreeg kort voor de start van de Tour be richt dat Peugeot naar de bur gerrechter was gestapt. De Ier werd beticht van contract breuk omdat hij in 1984 ook zijn handtekening zette onder een overeenkomst met La Re doute. „Ze kunnen me moedelijk niet veel maken met die juridische teksten. Ik kan echt wel voor mijn huidi ge baas blijven rijden. Alleen bestaat de kans dat ik een gro te schadevergoeding moet be talen. dat is niet zo leuk. Mijn moreel heeft daardoor een aardige knak gekregen. Ik be grijp er eigenlijk niets van dat ik ondanks al die sores in de proloog zo goed heb gereden LANESTER In Vannes star zaterdag 179 renners voor de e ste etappe van de 72e Ronde 1 km: poging Le Bigaut mislukt. 65 km eerste tussensprint 1 Van deraerden (10 seconden), 2. Liec- kens (6). 3. Kelly (3). 127 km: tweede tussensprint: 1. Lieckens. 2. Nijdam, 3. McKenzie. 158 km: derde tussensprint 1. islukt. Du- Vanderaerden, 2. Kelly, 3. Liec- 113 km: Maximale voorsprong Du- 192 km: doorkomst op Cote de Hel le (vierde categorie): 1. Ducrot, 2. op 3.24 Bernaudeau, 3. Claveyrolat. 221 km: doorkomst op Cote Ques- tenen (vierde categorie): 1 Ducrot, 2. op 3.51 Leo van Vliet, 3. Clavey- 236 km: Ducrot ingelopen door pe loton en gelost na valpartij 237 km: kopgroep van negen ren- 207 km: Prieto ontsnapt. Bernau deau in achtervolging 210 km: vierde tussensprint: 1. Prieto. 2. op 0.36 Bernaudeau, 3. Ruiz-Cabestany 216 km: Prieto ingelopen. 217-230 km: vluchtpogingen Go mez. Demol. Sergeant. Van Eynde. Emonds en Arnaud mislukken. 231 km: nieuwe kopgroep met Ludw.g Wijnants. Veldscholten. Nijdam. Mottet. Lubberding. Van der Poel. Muiter. Bagot. Vanden- broueke. Leo van Vliet en Duclos- 238 km: Bagot en Van der Poel 241 km: Bagot moet lossen met lee- flopende achterband. 41.8 km: Van der Poel ingelopen. 242 km: Matthijs wint in massa sprint de tweede etappe voor Kelly In onze Tourprijsvraag is dit jaar opnieuw een tiental busreizen voor twee per sonen naar Parijs te win nen. De gelukkigen ver trekken op zaterdag 20 juli naar de Lichtstad om een dag later de aankomst van de Tour de France op de Champs Elysées bij te wo nen. Als dagelijkse aanmoedi gingsprijs zijn badhand doeken met de naam van onze krant beschikbaar voor een drietal goede in zenders. VRAAG7 (VOOR DE REIS NAAR PARIJS) Joop Zoetemelk en Lucien van Impe zijn beiden aan hun 15e Tour de France begonnen. In welk jaar won Lucien van Impe de Tour de France en welke van deze twéé renners won toen de etappe naar L'AIpe d'Huez? O 1975 Lucien van Impe O 1977 Joop Zoetemelk O 1976 Joop Zoetemelk (Uw antwoord moet uiterlijk woensdag 4 juli in ons bezit zijn) Het goede vakje aankruisen. SLAGZIN/LIMMERICK: Lucien van Impe de kleine Belg Naam: Adres: Postcode/Woonplaatsin Telefoon: REGLEMENT TOURPRIJSVRAAG 1. Inzendingen per gefrankeerde briefkaart naar Leidse Courant Post bus 11 2300 AA Leiden of in de brievenbus aan de Apothekersdijk 34. In de linkerbovenhoek vermelden Tourprijsvraag. 2. Per persoon is slechts èèn inzending mogelijk 3. Inzendingen moeten uiterlijk op boven vermelde datum In ons bezit 4. Slagzin aanvullen i.v.m. juridische voorschriften 5. Een reis naar Parijs kan worden gewonnen op die dagen waarop dit in deze bon staat vermeld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11