Sassenheimer wil snel schadevergoeding ar Nieuwe opvang demente bejaarden „Wat het ANP zegt is waa" LEIDEN OMGEVING ftjicbe Gouiant -)IO Spaarbanken Den Haag en Noordwijk fuseren O DOOR AANLEG ONTSLUITINGSWEG POSTWIJK PERSBUREAU BESTAAT VIJFTIG JAAR |pj 1 ?n DONDERDAG 27 JUNI 1985 PAG Zoeterwoude steunt beroepenmanifestatie ZOETERWOUDE Zoeterwoude wil eert subsidie verstrekken aan het Comité Beroepenmanifestatie Rijnland. Het gaat daarbij om een bedrag van één cent per inwoner en dat betekent dat de gemeente Zoeterwoude ruim 80 gulden kwijt is. Het subsidie- voorstel komt vanavond in de raadsvergadering aan de orde. De beroepenmanifestatie is een initiatief van de directies van de scholen voor middelbaar- en lager beroepsonderwijs in de regio in samenwerking met de Kamer van Koophandel. Men vindt zo'n beroepenmanifestatie nodig omdat door het stichten van nieuwe schoolsoorten en het binnen de scholen creëren van nieuwe richtingen, het beroepsonderwijs voor velen ondoorzich tig is geworden. Vaak bepaalt het toeval de schoolkeuze. Ook binnen het bedrijfsleven wordt de roep om geschoold personeel steeds dringender. Echter ook in het bedrijfsleven heeft men te weinig zicht meer op het gebeuren in de school. Zo'n beroepen manifestatie kan de bestaande onduidelijkheid uit de weg rui men en biedt aan onderwijs én bedrijfsleven de mogelijkheid zich in de regio te presenteren. NOORDWIJK De Stichting Bondsspaarbank Noordwijk en Nutsspaarbank in Den Haag willen gaan fuseren. De banken hebben een onderzoek van start laten gaan naar de wenselijk heid van nauwe samenwerking van beide instellingen. Door verbreding van de bedrijfseconomische basis beogen de spaar banken hun regionale marktpositie te versterken., Per 1 januari van dit jaar bedroeg het balanstotaal van de Bondsspaarbank Noordwijk 247 miljoen gulden en dat van de Haagse Nutsspraarbank 3.250 miljoen. Het aantal medewerkers is respectievelijk 46 en 564. Wanneer het onderzoek te zijner tijd uitmondt in een fusie van beide instellingen, wordt een sterke regionale spaarbank ge vormd met 90 kantoren in Den Haag, Loosduinen, Schevenin- gen, Rijswijk, Wateringen, Voorburg, Voorschoten, Leidschen- dam. Wassenaar, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Noordwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg, Voorhout, Hazerswoude-Rijndijk, Bleiswijk en Zoetermeer. RAADSCOMMISSIE PRAAT VANAVOND OVER VLIETPONTJE VOORSCHOTEN De in gebruikstelling van het Vlietpontje is uit gesteld. De aanlegsteiger aan de kant van Vlietland is door de provin cie al aangelegd. De werkzaamheden aan de Voorschotense kant zijn echter voorlopig stilgelegd. Daardoor gaat het eerste tochtje dat dit weekend had moeten plaatsvinden, niet door. Maandagmorgen leek er nog geen vuiltje aan de lucht, tot er bezwaren door omwonenden in het verlengde van de ijsbaan werden gemaakt. Voorschoten verdaagde toen de behandeling van de zaak tot vanavond. Tijdens de gecombi neerde raadscommissievergadering zullen de plannen van de oever verbinding vanavond worden doorgepraat in aanwezigheid van een afgevaardigde van de Provinciale Waterstaat. De provincie heeft de aanlegsteiger voor de motorpomp in de Vlietlanden niet voor niets aangelegd. Mocht de gedachte plaats, het verlengde van de ijsbaan in Vlietwijk, niet door kunnen gaan, dan zijn er nog twee plaatsen van waar de motorpont de oversteek kan wagen. Iets ten noorden van Huize Blijdorp is een natuurlijke inham en ook is er nog de lokatie Allemansgeest. Het vervelende is dan alleen dat de oversteek onge veer een lengte van 1000 meter gaat krijgen. PRINSES CHRISTINA MA BOUWEN IN WASSEN AAI WASSENAAR Prinses Christina mag doorj de bouw van haar villa op het landgoed De H( Wassenaar. Dat heeft de Raad van State vai beslist. De Algemene Vereniging voor Natuurbesc^, Den Haag en omstreken eiste gisteren dat de^l reidende werkzaamheden in het natuurgebied stilgelegd. De vereniging vindt de bouw een aj van de natuur. Een „gewone" burger zou vo vereniging nooit toestemming hebben gekrejERSE de bouw. jit no| „Je moet natuurlijk van goede huize komen ai sp landhuis op De Horsten wilt bouwen, maar dferruv de familie Guillermo het geval", verklaarde et p voerder van de provincie gisteren tijdens de zir Raad van State bevestigde dat vanmorgen. 'c ziet NA VETE TUSSEN VERHUURDER KASSEN EN DIRECTEUR: Piton moet snel verdwijnen maar de wormenmest blijft VOORSCHOTEN De wormenkwekerij Piton moet verdwijnen uit de kassen aan de Veurseweg in Voorschoten, maar on danks het feit dat dit een verliespost betekent van 350.000 gulden, blijft di recteur P. Frijters optimis tisch. Gisteren deed recht bank-president mr. M.R. Wijnholt uitspraak in een kort geding waarin hij stelde dat Frijters de kas, in het bezit van aanklager Flinterman, vóór 25 juli moet ontruimen. Het vertrek van Piton van de Veurseweg is het uiteindelijke gevolg van een langslepend conflict tussen directeur Frij ters en de verhuurder van de kas, waarin hij zijn kwekerij heeft, de heer Flinterman. Volgens eerstgenoemde was Flinterman mede-vennoot, die het laatste jaar zijn investe ringsverplichting niet wenste na te komen. Daarom zette Frijters de huur stop. Boven dien beschuldigde de Piton-di- recteur Flinterman ervan on voldoende energie te hebben geleverd voor zijn kweek, wat hem een verliespost van 250.000 gulden zou hebben op geleverd. Flinterman heeft een verhaal dat lijnrecht in tegenspraak is met bovenstaande. Hij was en is geen mede-vennoot, hoefde dus ook niet te investeren en was het na een jaar wachten beu om geen huurpenningen te ontvangen. Vandaar het kort geding dat weliswaar re sulteerde in het vertrek van Frijters, maar Flinterman toch achterliet met een tekort aan 110.000 gulden aan gederfde huur en energiekosten. Daan Flinterman, de zoon des huizes en bloemenkweker weet wel te melden dat zodra Frijters zijn hielen heeft ge licht, er weer bloemen op de kwekerij komen. Van wormen heeft de de familie Flinterman de buik vol. Op de vraag of Flinterman nu wel of geen vennoot was, moet de recht bank nog uitspraak doen. „Vervelend" Het is de tijd die zal moeten le ren of Frijters gelijk heeft met te stellen dat wormenmest in drukwekkende rendements verhogingen kan opleveren in de tuinbouw. Voor zover be kend heeft wormenmest slechts op enkele gewassen een goede invloed. Een gigan tisch voorraadberg van 700 kubieke meter (ter waarde van anderhalf miljoen gulden bruto) moet men echter vol gens Frijters niet zien als ge volg van een gebrekkige afzet markt, maar voor het geval dat tuinders toch en masse op wormenmest gaan kweken. Gaat de Nederlandse tuinbouw echter niet op deze ontwikke ling in, dan heeft Frijters nog voor bijna anderhalf jaar vol doende om zijn huidige (klein schalige) afzetmarkt te voor zien. Die tijd, zo rekent Frij ters, is voldoende om elders in den lande in een nieuw bedrijf zijn mestproduktie voor te zet ten. En directeur Frijters wekt derhalve niet de indruk zwaar te tillen aan de uitspraak en de enorme verliespost die dat met zich meebrengt. Het ontruimen van de huidige kwekerij gaat namelijk niet zo simpel, omdat de wormen in betonnen bakken zaten, waar in ook de verwarmingsbuizen zijn gegoten. Dat wordt dus af breken; de drilboor in investe ringen ter waarde van drie ton. Daar komt nog eens bij dat de voorraad wormenmest, die 700 kubieke meter dus, naar het nieuwe onderkomen moet worden getransporteerd. Dat zijn tientallen vrachtwa gens met oplegger vol. Frijters noemt het verlies „vervelend" en „zonde van het geld", maar overtuigd als hij is van de win sten op wormenmest, wil hij op zo'n kort mogelijke termijn zijn bedrijf elders voortzetten „want een wereldprodukt blijft het...". DEN HAAG/SASSEN- HEIM Te omslachtig, te langdurig en te onzeker. Sassenheimer J. Parlevliet maakte gisterochtend aan de commissie AROB dui delijk dat hij geen ver trouwen heeft in de zoge naamde „artikel 49-proce- dure". Die procedure wil de gemeente Sassenheim hanteren om tot een scha deregeling met Parlevliet te komen. Parlevliet is na melijk bewoner en eige naar van het pand aan de Hoofdstraat 85. Naast zijn pand komt de ontslui- tingsweg van de wijk Postwijk. Parlevliet ver wacht dat zijn pand scha de oploopt door het stil staand en optrekkend ver keer en bovendien in waarde vermindert. Hij wil dat dat er eerst een goede schaderegeling komt, voordat de weg aangelegd wordt. De ontsluitingsweg, die de Koetsiersstraat gaat heten, komt uit op de Hoofdstraat, op de plaats waar eerst het pand nummer 87 stond. Dat huis is door de gemeente aangekocht en gesloopt om aanleg van de weg mogelijk te maken. In eerste instantie was in het be stemmingsplan Postwijk aan een andere ontsluiting ge dacht, namelijk een weg die aan de andere kant van het huis van Parlevliet loopt. Om dat die verder van het huis ligt dan de nu geplande weg, had de Sassenheimer daar geen bezwaren tegen. Ambtenaar A. Haasnoot legde gisterochtend namens de ge meente uit dat het plan gewij zigd was, omdat Postwijk een goede verbinding met de wijk Wasbeek moet hebben. Was- beek ligt aan de andere kant van de Hoofdstraat. Daar lig gen namelijk een school, een zwembad en een sporthal, waar bewoners van Postwijk gebruik van maken. Aanslui ting op de aan de kant van. Wasbeek gelegen Zuiderstraat was daarom zeer gewenst. De kruising zal met verkeerslich ten worden beveiligd. Ondanks wijziging van het plan was Parlevliet met de ge meente voor een groot deel tot overeenstemming gekomen. Zo nam de gemeente een stuk grond vóór zijn huis over, waar een deel van het pad naar de garage van Parlevliet liep. In ruil daarvoor zou de gemeente een nieuw garage- pad laten aangeleggen, dat op de Koetsiersstraat zou uitko men. Ook had Parlevliet grond afgestaan voor enkele parkeerplaatsen aan de achter kant van het huis. Over een schaderegeling kan men het Het huis van Parlevliet aan de Hoofdstraat, waarnaast de ontsluitingsweg van de wijk Postwijk komt te liggen. echter niet eens worden. Daar om tekende Parlevliet be zwaar aan bij de commissie AROB tegen de goedkeuring van de aanleg van de ontslui tingsweg door Gedeputeerde Staten. Over de schade die ontstaat door de werkzaamheden bij aanleg van de weg en door het verkeer, deed de gemeente Sassenheim volgens Haasnoot niet moeilijk. Deze zogenaam de technische schade zou ver goed worden, al vermoedde hij dat die wel mee zou vallen. „Er komt een degelijke asfalt weg en bovendien rijdt er over de ontsluitingsweg geen door gaand verkeer", aldus. Haas noot. Voor de schade die ontstaat door uitvoering van het gewij zigde bestemmingsplan, dus de waardevermindering van het huis en aantasting van het woongenot, bestaat de plan- schadeprocedure, aldus Haas noot. Die procedure is vastge legd in artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De zaak wordt dan voorgelegd aan de onafhankelijke stich ting „Adviesbureau Onroeren de Zaken" in Rotterdam, die deze zogenaamde planschade vaststelt. „We staan in de startblokken om die procedure te beginnen", aldus Haasnoot. Mr. Th.P.C. Stuyt voerde na mens Parlevliet aan dat die procedure via de Rotterdamse commissie veel te lang duurde, te ingewikkeld was en boven dien zelden een bevredigende uitspraak opleverde. Parlevliet heeft er bij de ge meente op aan gedrongen ge zamenlijk een commissie in te stellen. Beide partijen zouden dan elk een deskundige benoe men, die in de commissie plaats zou nemen. Die twee zouden dan weer een derde onpartijdige deskundige be noemen. De in te stellen com missie zou dan de gehele scha de beoordelen. Volgens Parle vliet de snelste en gemakke lijkste oplossing. „Ik ben al 82 .jaar en dan heb je niet zo veel tijd meer", aldus de bejaarde Sassenheimer. KATWIJK Om de zelfred zaamheid van een aantal be woners extra te stimuleren heeft verpleegtehuis „Over- duin" een nieuw afdeling ge creëerd. Negen demente be jaarden, die al langere tijd in het psycho-geriatrisch cen trum verblijven, hebben hier de beschikking gekregen over meer privacy en worden door een begeleidend team betrok ken bij de meeste dagelijkse bezigheden. De hulpverlening heeft in deze unit, die „Bos bes" is gedoopt, slechts een aanvullend karakter. Met de officiële ingebruikname van daag wordt in „Overduin" ge stalte gegeven aan het project „Beter Wonen", waarvoor al aan het begin van '83 een eer ste aanzet werd gegeven. De achterliggende gedachten van dit project is bewoners zo veel mogelijk hun eigen leef wijze te laten bepalen, waar door ze niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk worden geactiveerd. Het hospitalisatie- proces, het door een intensieve zorg steeds meer afhankelijk worden van die zorg, moet hiermee worden tegengegaan. De nieuwe afdeling, die al vo rige maand door de bewoners is betrokken, is tot stand geko men na de verbouwing van een gang waaraan vroeger personeelskamers lagen. Er in een gezellige, gemeenschappe lijke huiskamer ingericht waar de „thuissituatie" zoveel moge lijk wordt benaderd. Elke be jaarde heeft daarnaast de be schikking over een eigen zit- slaapkamer, waar hij of zij zich desgewenst kan terugtrekken. De bewoners delen zelf hun dag in en worden waar moge lijk bij de huishoudelijke werkzaamheden betrokken. Ook bestaat er een gezamen lijk overleg, waar onderlinge problemen („waar mensen met elkaar leven moet rekening met elkaar worden gehouden", aldus de heer R. W. Minnee van het begeleidend team) worden gesproken. „Onafhan kelijkheid, zelfzorg en saam horigheid" noemt Minnee bin nen het project „Beter Wonen" onmisbare elementen voor het behoud van de eigenwaarde van de bewoners. Het psycho-geriatrisch cen trum voor verpleging en dag behandeling „Overduin" is sinds 1966 in Katwijk geves tigd. Er worden 226 bejaarden verzorgd, die meestal één of andere vorm van dementie vertonen. Deze bewoners zijn ondergebracht in acht woonaf- delingen die van elkaar ver schillen in verpleeg-, verzor- gings- en begeleidingsbehoef te. Aan het tehuis is een dag behandeling verbonden en te vens bestaat er de mogelijk heid om bejaarden poliklinisch te onderzoeken. Het personeel bestaat uit 300 personen. Gouden trouw „Ho-even 1935-1985", zo luidt de titel van een 16 pagina's dikke feestkrant die is verse!; ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van het Zoeterwoudse echtpaar Rie Zwel" en Henk van der Hoeven. Woensdag 3 juli is de officiële dag, het feest wordt evenwel zatw aanstaande gevierd en vooruitlopend daarop kwamen burgemeester Houdijk en zijn eer note gisteren het gouden echtpaar geluk wensen. Bruid en bruidegom zijn beiden gebon t- j getogen aan de Hoge Rijndijk. Uit het gezin werden negen kinderen geboren, ledereen a fJ Hoge Rijndijk kent het echtpaar Van der Hoeven. Zo'n 55 jaar was Henk van der Hoeveitz ter van de Meerburgkerk. Hij maakt al veertig jaar op enthousiaste manier deel uit v?ep Oranjecomité. Als bestuurslid van de bejaardensoos zet hij zich met volle overgave in voin vo- „leeftijdsgenoten". Mevrouw Van der Hoeven wordt door de kinderen en kleinkindererca^ri schreven als „optredend op de achtergrond maar altijd aanwezig, bij wie gastvrijheid hf het vaandel staat." volg I 1960 DEN HAAG Het Alge meen Nederlands Persbu reau, beter bekend als ANP, bestaat vandaag vijftig jaar. Dagbladen, ra dio en televisie kunnen nauwelijks buiten de pro- duktie van deze jubilaris; ongeveer 70.000 berichten en 10.000 foto's per jaar. De radio-nieuwsdienst, de bij het publiek bekendste dienst van het ANP, is zelfs voor honderd pro cent gebaseerd op de stroom binnenlands nieuws. Het belang van het ANP is groot, de ver antwoordelijkheid over eenkomstig. Maar is deze machtige vestiging in me dia-land ook betrouw baar? Persbureaus, zo stelt algemeen directeur Carel van Ditshui- zen, creëren hun eigen be trouwbaarheid door het dage lijkse werk. „Elk nieuws, ook dat van buitenlandse persbu reaus, heeft bronnen die je eenvoudig kunt opsporen. Je weet daardoor, ook van het ANP, of een bureau wel of niet betrouwbaar is. Boven dien is er niets vreselijkers voor een persbureau dan een bericht dat niet deugt. Dat geeft een hoop gelazer, ook in ternationaal. Een bureau dat herhaaldelijk niet betrouw baar blijkt, wat je dus zo kunt nagaan, prijst zichzelf binnen de kortste keren uit de markt". Van Ditshuizen en mede-di recteur/ hoofdredacteur Henk Lichtenveld schatten dat er per jaar hooguit tien rectifica ties nodig zijn op onjuiste be richten. En rechtszaken, mo gelijk een toets als het gaat om omstreden dan wel foutieve berichten, zijn er volgens het tweetal helemaal niet geweest. Wel geeft Van Ditshuizen toe dat er een enkele keer met een kort geding wordt ge dreigd. „Maar omdat we elke klacht serieus behandelen, valt het ook met die dreigementen achteraf meestal wel mee". Eigen naam Er zijn dagblad-journalisten die hun eigen naam zetten on der een origineel ANP-ver- haal. Niet direct de creatiefste geesten, maar wie doet ze wat. De kopij van het ANP is im mers vogelvrij. Zo hebben de kranten het vijftig jaar gele den zelf gewild toen ze het Al gemeen Nederlands Persbu reau oprichten. Niemand heeft het nodig gevonden de statu ten van destijds aan te passen en de ANP-redacteur wat meer journalistieke bescher ming te gunnnen. (Van Dits huizen: „Je mag wel zeggen dat we de statuten koesteren"). Het ANP is er voor de media, die ook voor die diensten beta len. Een redacteur van een krant of weekblad kan doen wat hij wil met een bericht van het persbureau: ongewij zigd meenemen, herschrijven, gebruiken voor een eigen re portage of er desnoods een vliegtuigje van vouwen. Voor het ANP, zeggen beide direc teuren, verandert dat niets aan het uitgangspunt van destijds: onpartijdige, onafhankelijke, opbjectieve, snelle en betrouw bare nieuwsvoorziening voor de Nederlandse media. Al het andere, zoals commentaren en opninies, is niet des anp's, zo als het in die kringen heet. Maar ook het ANP moet selec teren uit het immense nieuw saanbod dat via de post, bui tenlandse persbureaus en kranten binnenkomt. Objecti viteit, onafhankelijkheid en onpartijdigheid worden daar door al wat moeiljker te hante ren begrippen. Want waarom zou je het ene bericht over bij voorbeeld een actiegroep wel op de telex zetten en het ande re niet? Vier jaar geleden tij dens door de FNV georgani seerde stakingen tegen het loonbeleid van de regering, besloten ANP-redacteuren al leen nieuws over die staking op de telex te zetten en verder niets. De meest omstreden ac tie uit de geschiedenis van het ANP werd voortijdig beëin digd doordat de directie de te lexen stopzette. Snelheid Maar sinds die tijd worden ei genschappen als onafhanke lijk, onpartijdig en objectief toch met iets andere ogen be keken. Niet voor niets zijn snelheid en betrouwbaarheid de laatste jaren steeds meer het credo van het ANP gewor den. Ook al zijn dat twee ele menten die journalistiek zo zelden met elkaar samenval len. Kranten kunnen een ano nieme bron citeren, ernstige vermoedens uiten en een slag om de arm houden. Daardoor kan het nieuws wel snel in de krant. Bij het ANP is zoiets onmogelijk. „De bron is heilig, als een bericht niet voor hon derd procent zeker is, komt het niet op het net", zegt di- recteur-hoofdredacteui— Lichtenveld nadr <ER „Onze kracht ligt ing^ trouwbaarheid: wat h.Q zegt is waar". v Algemeen directeur C{. Ditshuizen formuleert'*' meer fn de stijl van h.. bureau: „Het zwaartej' de berichtgeving van l' ligt op de feitelijkhedr andere arbeid zijn wij het leven geroepen. 3 natuurlijk grenzen stellg wij alles zouden doen afnemers wensen en veren wat we aan nieif-W vangen, dan krijg je gantisch aanbod, dat Sj verstandig zijn. Selected tekent in de regel ve gooien, maar dat gebe altijd uiterst zorgvuldi_m| daarentegen eenzijdig n dan komen je tekorten noeg boven. Als wij t gissing maken is het klein. We worden dooi dia nauwlettend in d gehouden, we kUnn»jve geen misstap veroorloUg Met de komst van Liet en Van Ditshuizen is*Q andere wind gaan wa. de burelen. De ANP-nan£ is sindsdien minder tend, gaat er meer zei en maakt interviews tergrondverhalen die zo lang geleden nietje j anp-net verschenen e)d zijn. Lichtenveld heeft dactievergadering ii yj waarin 's morgens oJZj( uur wordt bekeken i,ee ANP aan nieuws heeft („Weinig", zegt hij ze-p Q ANP is daarmee niet een swingend en dy^ persbureau gewordeiyj wel meer meegegaan ^sj tijd. or, Lichtenveld reageert Crs verwacht fel als jourQg van andere media zegt j ze werken bij het ANF minderwaardig vindenïjjjj] niets minderwaardigs bij het ANP te werken veren een hoogwaard nalistiek produkt. ook uit de reacties van af. Journalisten van trekken naar de ander en andersom. Voor ture hebben we 400 5 citanten. Daarbij zijn v geren, maar dan kun niet zeggen dat het we het ANP als minder wordt gezien. En ki naar de reacties op 1 dwijnen van de nieuw dingen op Hilversum mensen pikten dat i| uitzendingen moesten t| men". I DICK HOke >n'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14