jeidaeSoti/ta/ttt och financiële steun Woningbouwcorporaties "I STAD OMGEVING es geven plezierig mar besturen leuker Blauwe tram heeft eigen museum Bezwaren tegen sauna afgewezen DONDERDAG 27 JUNI 1985 PAGINA 11 S-lemmerstraatop 1 augustus dicht f^-jN Met ingang van 1 augustus wordt de Haarlemmer- 'anaf 11 uur 's ochtends afgesloten voor rijdend verkeer, kr de winkels gaan sluiten zal de winkelstraat weer voor in ladende winkeliers opengesteld worden. Dit werd gis- [d in de raadscommissie ruimtelijke ordening besloten. w wethouder J. Peters (verkeer) gaat het om een over- y^natie. In het najaar zal aan de hand van de opgedane bekeken worden of het mogelijk is de Haarlemmer- 5^|k>k s nachts voor auto's af te sluiten. Dit levert alleen "Jen op met het plaatsen van paaltjes aan het begin en aan f19tf van de straat. De paaltjes zouden dan om half vijf 's- ■Ms weggehaald moeten worden, om elf uur weer ge- om zes uur weer verwijderd (voor het laden van de win- Keer om half acht weer geplaatst en de volgende ochtend W^Sfeggehaald moeten worden. Dat maakt de situatie niet J m,Tcer terwijl er bovendien iemand bereid moet worden ge- 99 op nachtelijke uren met de paaltjes af en aan te rijden. Japanse vredesdelegatie op bezoek in Leiden LEIDEN Een Japanse vredesdele gatie brengt maandag 1 juli een be zoek aan Leiden. Om vier uur 's mid dags wordt het uit zeven personen bestaande gezelschap ontvangen in de koffiekamer van het stadhuis. En kele leden van de groep zijn lid van de Japanse vredesbeweging, andere zijn slachtoffers van atoomaanvallen die Japan in 1945 teisterden. De dele gatie neemt volgende week deel aan de END-conferentie in Amsterdam. Deze conferentie wordt jaarlijks door de Europese vredesbewegingen ge houden. Benzinestation aan Dr. Lelylaan LEIDEN De gemeente heeft met de oliemaatschap pij Total een overeenkomst afgesloten voor de aanleg van een benzinestation aan de Dr. Lelylaan. Het station komt aan de noordzijde van de Dr. Lelylaan te staan even voor de fietstunnel die de Storm Buysingstraat en de Opaalstraat met elkaar verbindt. Total wil na het verkrijgen van de nodige vergunningen zo snel moge lijk met de aanleg ervan be ginnen. Blazers gezoch t Wat het grootste blaasorkest van Nederland moet gaan worden, is op zoek naar muzikanten uit Leiden en omgeving. Wanneer zich maar genoeg blazers aanmelden, geeft dit orkest zaterdag 31 augustus tijdens het popfestival in het Van der Werfpark een 15 minuten durend concert. De directie culturele zaken die het festival organiseert, rekent op een orkest van 150 man. Het is wel de bedoeling dat tevoren gerepeteerd wordt. Daartoe vinden op de drie maandagavonden die aan het spektakel voorafgaan, re petities plaats. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden op het Stadhuis tel. 254177. Kooipark proefpark LEIDEN Het Kooi- park zal worden aan gewezen als proefpro ject wanneer de ge meente maatregelen gaat nemen tegen hon- depoep. Deze maatre gelen zouden inhou den dat er terreintjes worden aangewezen waar gepoept mag worden terwijl dat el ders verboden wordt. Ook wordt aan honde- bezitters (tegen beta ling) schep en plastic zak beschikbaar ge steld. Dronken flatbewoner zorgt voor overlast LEIDEN Een 43-jarige bewoner van een flat aan de Zijl donk heeft gisteravond voor nogal wat overlast gezorgd. Om zeven uur kwam bij de politie de eerste melding binnen van geluidsoverlast. De bewoner werd gesommeerd zijn radio zachter te zetten. Om half elf kwam echter de volgende klacht binnen, waarop de politie opnieuw de man verzocht het geluidsniveau te minderen. Kort daarop ontstonden moeilijkheden toen de man wederom zijn radio te hard zet te. Boze flatbewoners kwamen naar buiten. De man ver scheen eerst op het balkon, en kwam toen ook naar buiten. Er ontstond een vechtpartij met een boze medebewoner. De politie scheidde de vechtenden en nam de man mee naar het bureau, met een 51-jarige vrouw die bij de man op bezoek was. Beiden hadden stevig gedronken. De vloer van hun ap partement bleek bezaaid met glas. De man is ingesloten ter ontnuchtering, de vrouw werd weggestuurd. De Leidenaar zorgt vaker voor overlast in de flat. ES GEI II -BlDEN De leningen GRh alle Leidse woning- |jftwverenigingen zullen Srden herzien. De ge rente is van plan op de >itaalmarkt geld te le un en dit door te schui- Hffti naar de corp'oraties. NSf kan door deze vereni- jigen worden geprofi- =2rd van de lage rente. ^Bmenteel wordt een ^Bite van 12 procent be laft ld. terwijl een rente In 8 tot 8'/2 procent mo- .ilijk is. Wethouder D. ïsselaar zei dit gister- 'ond in een vergade- van de raadscom missie volkshuisvesting. Leiden had geweigerd de wil betalen en allerlei ver- Deze ging akkoord met vier fuserende woningbouw- goedingen veel te traag uit- de fusie van de woning- corporaties met lage renteta- betaalt. Dit scheelt de vereni rieven tegemoet te komen. bouwcorporaties Eensge zindheid, Eendracht, Werkmanswoningen de woningbouwvereniging zal zijn. Het PSP-raadslid H. de la Mar stelde, dat zelfs nor- ging 13 miljoen gulden. De maal onderhoud van de wo- nieuwe club verwacht over ningen met dit budget niet Ondanks deze maatregelen zes jaar 21 miljoen gulden re- mogelijk is. „Tegenvallers serve te hebben, terwijl er 43 zijn altijd mogelijk", gaf Tj. iljoen in kas zou moeten t>" J~ zal de nieuwe woningbouw de Leidse Woningstich- vereniging blijven kampen ting (LWS). met tekorten. Onderhoud zitten van het huizenbezit (zo'n Normaal leent het rijk geld 8000 woningen) is wel moge- aan de gemeente, die'heF op lijk, maar ingrijpende ïp- ^akt heUinTndeel'n^'uTt krai,kte W°ningen '"°et haar beurt weer uitleent aan knapbeurten zijn volgens de woningbouwverenigingen. Tesselaar absoluut onmoge- Hoeveel geld Leiden op de lijk. Als schuldige wees hij de kapitaalmarkt wil gaan ver- rijksoverheid aan. Op de post werven, werd gisteren niet algemene bedrijfsreserve ook niet slechter", merkte de vooroorlogs bezit is gereno- bekend gemaakt. Voorstellen prijkt een tekort van ettelijke wethouder op. Men is toch veerd", stelden zij. „Het is Rij, voorzitter van de LWS toe. Hij wees op het feit dat de LWS jaarlijks zo'n zes T„„ ton aan vernielde en/of ge- 1 esseiaar l.rn.l,<. nrnninnnn mnot wnr. haar beurt weer uitleent aan knapbeurten zijn volgens y- nu fUS€ren Qf njet spijkeren. De voorzitters van - de drie andere corporaties waren het ook niet eens met rijksoverheid aan. Op de post „Het wordt niet beter, maar De la Mar. „Bijna al worden voorbereid, aldus miljoenen. Dit is onder r voorstander van een fusie een goed plan, daar steek ik Tesselaar, die hiermee terug- een gevolg van het feit dat omdat het gemeentelijk be- mijn hand voor in het kwam op een eerder ingeno- het rijk de meerkosten van leid er op is gericht dat er in zei Werkmanswoningen- men standpunt. De gemeente nieuwbouw en renovatie niet Leiden uiteindelijk één grote voorzitter Akse. CTEURMWIELINGA NEEMT HEID VAN MONDRIAAN S.G. IN Zijn keuze het onderwijs was opmerkelijke. Als t een echt, Fries on- :ersgeslacht stapte ier dan veertig jaar in naar de kweek en werd evenals ider en opa onder- En dat min of irfelijk bepaalde be leeft hij nooit be- 1. „Als ik weer kiezen, dan zou ik [eer doen", zegt hij een terugblik op tge loopbaan in het ijs. Aan deze car- komt morgen een Op die dag neemt 0 Wielinga, direc- ^^ran de Leidse Mon- —4 scholengemeen- I officieel afscheid |et onderwijs om, zo- ij dat zelf zegt, te D7j,Vutten". plinga werd in 1922 in ■#ese Workum geboren. |W de nodige scholen te doorlopen, werd hij ^Jijzer in Hindeloopen. Bl verhuisde hij naar ^^est waar hij ging wer- de inmiddels opgehe- (lianaschool. Elf jaar la- 1962, kreeg hij een baan »ar AVO (algemeen vor- Dnderwijs) aan de Chris- technische school aan 1 Meilaan in Leiden en r later volgde de benoe- ot adjunct-directeur. 1 werd in 1972 direc- i de school aan d^ Vijf b, die na een fusie met NO Boshuizen, Mondri- ging heten. resideert in een waar een directeur van ote onderneming zich zou hoeven schamen. Hij kijkt trots rond. „Dat is het voordeel van een technische school, de leerlingen hebben hier erg veel aan gedaan". Wielinga, grijs haar, blauwe ogen en klein van postuur, wijst naar boven en vestigt zo de aandacht op een mooi ge- stuct plafond. Ook door leer lingen gemaakt. De Mondriaan is eén van de twee scholen in. Nederland waar een dagoplei ding voor stukadoor kan wor den gevolgd, meldt hij wer vend. De scheidende directeur gaat uitvoerig in op „zijn" school en dat hij er zich tot op de laatste dag sterk bij betrok ken voelt, blijkt wel uit feit dat hij over een opleiding die de Mondriaan niet heeft, zegt „Die heb ik niet in huis". Ook meldt hij: „Dat hopen wij in september in gebruik te ne men". De Mondriaan, een school voor lager beroepsonderwijs met 1250 leerlingen, heeft er het eerste fusie-jaar opzitten. „Het is goed gegaan", oordeelt Wielinga. „We hadden een schoolwerkplan en wisten wat we gingen doen. Er waren wel enkele moeilijkheden, maar die hebben zichzelf opgelost". De directeur vertelt dat hij zich wel herhaaldelijk heeft vergist met het aanspreken van mensen. De populatie van Mondriaan was met de komst van de LHNO Boshuizen im mers met flink wat vrouwen uitgebreid. „Ik moet er op let ten dat er ook leraressen zijn, vroeger had ik altijd maar éen. Ik ben ook altijd directeur van een technische school ge weest", zegt hij verontschuldi gend. De leerlingen die vorig jaar naar deze school kwamen, volgden dit jaar allemaal de zelfde opleiding en ook het tweede jaar (met veel aan dacht voor algemene technie ken) is een gezamenlijke aan gelegenheid. Daarna kan wor den gekozen uit een groot sca la van richtingen: electrotech- niek, mechanische techniek, motorvoertuigen-techniek, Directeur Wielinga voor het schoolgebouw van de Mondriaan, telg uit een oud. Fries onderwijzersgeslacht. bouwtechniek (stuakdoor en timmeren), consumptieve techniek (brood- en banket en koken-serveren), mode en kle ding, huishoudkunde, vrije op leiding en kantoor en verkoop. „Kapster heb ik niet in huis", zegt Wielinga. In het hoofdge bouw is zelfs een restaurant ingericht waar leerlingen keu rig worden bediend en lekker kunnen eten en kennis in de praktijk kunnen brengen. De LHNO-tak verhuist bin nenkort van het gebouw aan de Toussaintkade naar de ge heel verbouwde Emmaschool aan de César Franckstraat. Volgens Wielinga beschikt deze school, die op een steen worp afstand van het hoofdge bouw van de Mondriaan ligt,, over de meest moderne inrich ting van Nederland. Hij ziet de Emma als een soort afscheids cadeau, het verwezenlijken van de plannen ging namelijk met veel moeilijkheden ge paard en heeft veel geld ge kost. „Ik heb wel eens ge dacht, hoe moet dat allemaal", zucht hij. les gegeven. Besturen vind ik bijzonder leuk", laat hij toch zijn lichte voorkeur voor het directeurschap blijken. „Ik heb altijd graag georganiseerd, vroeger hadden we het jeugd werk in Oegstgeest. Daar de den honderden kinderen aan mee en ik vond het leuk om dat te organiseren", zegt de di recteur. „Streng?". Hij lacht even en zegt: „Ik heb altijd wel gehou den van discipline, het moet geordend zijn. Later heb ik ge leerd dat gesprekken meer op lossen. Maar een school heeft regels en leerlingen moeten zich daar aan houden. Zij het dat er niet teveel regels moe ten zijn". Wielinga vindt niet dat de leerlingen van nu meer problemen geven dan die van vroeger. „Nee, ze zijn niet moeilijker geworden. Wel an ders, ze zijn vrijer". Hij zegt. dat zijn leerlingen altijd wel kom bij hem zijn. „De deur van mijn kamer staat altijd voor ze open". Wielinga merkt op dat spijbelen nauwelijks voorkomt op de Mondriaan. „Wij hebben een zeer goede controle. Maar spijbelen kan altijd, in ieder systeem zitten mazen", geeft hij toe. De chef van de Mondriaan, die wordt opgevolgd door adjunct- directeur Biesbroek, blikt iet wat somber de toekomst in.' „Ik heb meegemaakt dat er meer leerlingen kwamen en dat de salarissen werden ver hoogd. Dat is allemaal minder geworden". In het kader van die geldelijke beloning merkt Wielinga op dat de leraren vroeger alles zelf aanpakten, dat er meer sprake was van idealisme. „Nu moet alles van Liefhebbers van de Blauwe Tram kunnen vanaf woensdag 3 juli terecht in het Voorburgse museum Swanesteijn aan de Herenstraat 101. Daar heeft het historisch genootschap „De Blauwe Tram" namelijk de beschikking gekregen over een permanente expositieruimte. In dit Noord-Zuid-Hollands Tram Museum (kortweg, NZHTM) zijn onder meer veel blauwe tramrijtui gen op schaal en ook originele onderdelen, zoals lichtornamenten, emaille bordjes en een koperen bel van de stoomtram Leiden-Haarlem te zien. Een bijzonder stuk is het anker van de electromotor van een geledetram van de NZH. Verder wordt met foto', documenten, uniform stukken aandacht geschonken aan de mensen die bij het trambedrijf werkten. Al met al krijgt de bezoeker een goed beeld van het tramtijdperk van de NZH (1881-1961). Op de foto komt de Blauwe Tram juist onder het Rijnsburgerviaduct in Leiden (bij het station) tevoorschijn. LEIDEN De bezwaren tegen de uitbreiding van de 5-mei sauna zijn gister avond door de raadscom missie ruimtelijke orde ning grotendeels van de hand gewezen. De buurt bewoners hadden gepro testeerd tegen de uitbrei ding omdat zij geluids- en verkeersoverlast verwach ten. De raadscommissie vond wel dat er maatregelen dienen te worden genomen om de au to's van de bezoekers van de sauna naar het parkeerter rein te dirigeren zodat zij hun wagen niet langer op de Telderskade en langs de Bos- huizerlaan parkeren. De raadscommissie verwierp gisteravond ook de meeste bezwaren tegen de bouw van 43 woningen aan de Hekken- steeg/Duizendraadsteeg. Om wonenden hadden met name geprotesteerd tegen de ver mindering van het woonge not als gevolg van de nieuw bouw en het aantal parkeer plaatsen dat in het plan was opgenomen. Ook de bezwaarschriften te gen de realiseren van een woongebouw op het terrein van Clos en Leembruggen aan de Langegracht werden afgewezen. De bezwaren richtten zich vooral tegen de hoogte van het gebouw. de directie komen". Hij zegt te hopen dat het onderwijs „aan trekt". De Mondriaan mag overigens niet mopperen want dit jaar meldden zich 20 leer lingen meer dan vorig jaar. Wielinga hoopt ook dat meer meisjes gaan leren voor de zo genaamde jongensberoepen en dat jongens „meisjesvakken" gaan volgen. Meisjes zijn al vertegenwoordigd in alle tech nische richtingen en vorige week ontving een jongen het LHNO-diploma. De in Oegstgeest wonende Wielinga heeft bewust geko zen voor vervroegd uittreden. „Op mijn 63e ga ik eruit, heb ik altijd gezegd". Hij is van plan veel te gaan doen. „Mijn baan heeft veel tijd gevergd en ik heb daarom thuis heel wat liggen". Een specifieke hobby heeft hij niet, maar hij houdt van de natuur, fietsen, zwem men, schilderen, puzzelen en tuinieren. De directeur heeft nog een an dere liefheberij. Een hobby waardoor hij bekend is bij veel mensen. Hij was 27 jaar actief als scheidsrechter in het zater dagvoetbal; tot zijn 51e leidde hij wedstrijden in de tweede klasse (destijds de hoogste af deling) in goede banen. Wie linga is nu nog betrokken bij de begeleiding van scheids rechters en zit in de commissie school voet bal. Nadat hij was gestopt met fluiten, kreeg hij na enige maanden de kriebels en vroeg aan de Leidse voet balbond of hij jeugdwedstrij den mocht leiden. Hij kreeg toestemming, maar hij hield er snel mee op. „Ik kwam op het veld teveel leerlingen tegen", lacht hij. KEES VAN HERPEN Organisatie Nadat Wielinga in 1972 direc teur was geworden, bleef hij enkele uren per week les ge ven aan de eerste klassen. „Ik wilde alle leerlingen leren kennen", legt hij uit. „Maar dat ging niet, les geven en een grote school leiden zijn niet te combineren". Wat is hém het beste bevallen, voor de klas staan of een school besturen? „Ik heb altijd met veel plezier DEN HAAG WIL BROKX ALS BURGEMEESTER DEN HAAG De Haagse vertrouwenscommissie die aan de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland ad vies moet uitbrengen over een nieuwe burgemeester heeft staatssecretaris Brokx als eerste genoemd op de voordracht die gisteren op het provinciehuis is gedepo neerd. Officieel is over de in houd van de voordracht niets bekend, maar in kleine Haagse kring doet het ge rucht de ronde, dat de staats secretaris als nummer één op de voordracht staat. Tweede zou de heer Reijnen zijn. Deze burgemeester van Heerlen stond ook tien jaar geleden als tweede op de voordracht, maar het kabinet gaf toen de voorkeur aan de' heer Schols. Als derde en laatste zou de vertrouwens commissie de Zuidhollandse gedeputeerde Hekkelman. hebben voorgedragen. Deze kandidaten zijn alle drie lid van het CDA. De belangrijk ste kandidaat van het lande lijk CDA-bestuur (burge meester Havermans van Doetinchem) behoort niet tot de voorkeuren van Den Haag. De commissaris der koningin, mr. S. Patijn, zou Havermans echter wel ge schikt vinden. Het is daarom mogelijk dat mr. Patijn de naam van Havermans nog aan de voordracht toevoegt. Gewond na val met brommer LEIDEN Een 16-jarig meisje uit Leiden raakte gis teravond rond zeven uur ge wond toen ze met haar brommer onderuit ging op het Lammenschansplein. In een bocht van het fietspad lagen wat kiezels, waardoor de bromfiets weggleed. Het meisje werd met met een ge kneusde elleboog naar het Academisch Ziekenhuis Lei den gebracht. Brand op dak van nieuwbouw LEIDEN Het dak van het in aanbouw zijnde gebouw van de gemeentereiniging aan de Admiraal Banckert- weg is gistermorgen voor een deel in vlammen opgegaan. Dakbedekkers waren bezig met het aanleggen van bitu men, rollen dakleer, met be hulp van vloeibare teer. Door een onvoorzichtige ma noeuvre brak brand uiL Er ontstond exposiegevaar, omdat er acht flessen pro- paangas op het dak stonden. Een fles explodeerde door de brand, maar er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De brandweer had de brand snel onder controle. Het dak werd over een op pervlakte van dertig vier kante meter vernield.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11