Rampboeing in lucht uit elkaar gevallen Sovjet-film: Gorbatsjov is politiek erfgenaam Andropov TWEEVERDIENERS KUNNEN NOG STEEDS TERUGGAAF V0ET0VERHEVEUNG AANVRAGEN. de Kruis soekt ss eelaars Reporter wandelt bagagekelder Schiphol binnen 5: Sovjet-voorstel „niet erg aantrekkelijk" BELGEWOON 06-0543 DE BELASTINGTELEFOON. Amnesty: Indonesië martelt in Oost Timor Mengele had bedrijf onder eigen naam fENLAND CeidócOoiua^t WOENSDAG 26IUNI1985 PAGINA 7 an voor 3,5 miljard ambassades beveiligen IINGTON Het Amerikaanse mi- -e van buitenlandse zaken heeft plan- ingekondigd om 126 ambassades en sinten te verplaatsen of te renoveren l4|erdeel van een programma van 3,5 !\d dollar om de veiligheid te verbete n-Je plannen zijn gebaseerd op de aan zuigen van een groep veiligheidsdes- j-jen onder leiding van admiraal In- ).'«en voormalige onderdirecteur van |X. De aanbevelingen houden in dat '.oten herbouwd gaan worden op nieu- jkken. De 126 ambassades en consu- iivormen bijna de helft van de 262 pos- de VS in het buitenland heeft. Het .orogramma zal een tijdsbestek van ze- acht jaar vergen. „Gorbatsjov spreekt dit jaar Euro-parlement toe'' BONN Sovjet-leider Gorbatsjov wil dit jaar nog een rede houden in het Europees parlement in Straatsburg. Dat meldt van daag het Westduitse blad de Stuttgarter Zeitung, dat betrouwbare bronnen in Bonn citeert. Volgens het blad heeft de voorzitter van het parlement, de Fransman Pflimlin, bevestigd dat de communistische afgevaar digden van plan zijn in een motie te vra gen Gorbatsjov uit te nodigen. Pflimlin is volgens de Stuttgarter Zeitung van mening dat er „geen enkele kans" bestaat dat er een uitnodiging zal uitgaan naar het Krem lin, maar andere parlementariërs denken dat het uiterst moeilijk zal worden om de Sovjet-leider te weigeren. Moskou wil ruimteschild tegen satelliet-televisie MOSKOU Als het Westen televisie- -satellieten op de Sovjet-Unie zou rich ten zou Moskou het daarbij niet laten zit ten. Het semi-officiële persbureau No vosti heeft gisteren aangekondigd dat de Sovjet-Unie „televisiepiraterij" desnoods in de ruimte zal tegenhouden. Volgens het persbureau zou het Kremlin televi sie-uitzendingen uit het Westen beschou wen als „ideologische agressie". Elk land heeft het recht om dergelijke illegale uit zendingen tegen te gaan, niet aSeen op eigen grondgebied, maar ook in de ruim te, aldus Novosti. Volgens Novosti is de Sovjet-Unie er niet op uit de internatio nale stroom van informatie tegen te hou den, maar streeft het land wel naar een ordelijk gebruik van de media. Aanslag vliegveld Frankfurt al door 20 organisaties opgeëist FRANKFURT De verant- woordelijkheid voor de bom aanslag, die vorige week woensdag is gepleegd op de luchthaven van Frankfort en waarbij twee kinderen en een volwassene werden gedood, is door al twintig organisaties op geëist. Dit heeft de politie in Frankfurt bekend gemaakt. De organisaties variëren „van extreem links tot extreem rechts", aldus een politie woordvoerder. De ware daders zijn volgens hem nog altijd on bekend. „Dader bomaanslag Thatcher aangehouden' LONDEN Britse politiekringen vermoe den dat zij het militante lid van het verbo den Ierse Republikeinse Leger te pakken hebben dat vorig jaar probeerde premier Margaret Thatcher te vermoorden. De politie zou een man hebben aangehou den die bekend staat als „the Chancer" en die de bom zou hebben geplaatst die het Grand Hotel van Brighton verwoestte en vijf mensen doodde en 31 verwondde. Thatcher, die op het ogenblik van de ont ploffing met de meeste leden van haar kernkabinet in het hotel logeerde, bleef on gedeerd. De minister van industrie. Nor man Tebbit, raakte echter ernstig gewond. „The Chancer", zo genoemd vanwege de ri sico's die hij neemt, was een van 15 mensen die in de voorbije vier dagen zijn gearres teerd in verband met een komplot om in juli bommen te laten ontploffen in twaalf Engelse badplaatsen. De politie maakte maandag bekend dat zij de samenzwering in een vroeg stadium had ontdekt en dinsdag begon zij met het uit kammen van hotels in de badplaatsen. Een „topmoordenaar" van het IRA en een voortvluchtige uit de Maze-gevangenis in Noord-Ierland zijn eveneens aangehouden. „The Chancer" wordt beschreven als een man van 33 jaar uit Belfast die sinds 1979 voor 14 misdrijven werd gezocht Hij zou het zijn geweest die vier weken voor de aanslag in Brighton kamer 629 in het hotel betrok. In deze kamer ontplofte de bom. 47.20 155.00 - tts ;rtig 119,00 148,00 1 132.00 122,00 volg van voorpagina) SH2 IfE/WASHINGTON- iioioob DET/TEL AVIV enwoordigers van het i35|oo ktionale Rode Kruis I ^un eerste bezoek ge- aan de Amerikaanse 23.50 irs in Beiroet. Dit is gis- fid door een woordvoer- 5io,oo n het Rode Kruis in Ge- bekendgemaakt. Doel i2o!oo t bezoek, dat tot stand is en na overleg tussen het 43ioo Kruis en Amal-leider 40.70 Berri, was de gijzelaars te steunen. 57.00 eleden en vrienden van i|o.oo elaars, die nu al 13 da- 6930 t Libanon worden vast- 27.00 len, hebben verklaard 6200 freerd en woedend te 0450 [er wat zij noemen het re beleid van Washing- 80.00 Bt betrekking tot de af- 9450 Het tiental familieleden US I de regering-Reagan se- gaat onderhandelen en Israël op aandringt de '00 Libanese gevangenen laten in ruil voor de in van de Ameri- i gijzelaars. 86 50 heeft gisteren laten we- 93.00 >n actieve rol te willen llen bij de oplossing van [zelingsdrama. Het hoofd |e veiligheidsdienst van !itische Amal-beweging, an Siblani, gaf te ken- lat Damascus achter de 50,oo grijkste sji'itische eis jjg ijlating van 735 Libane- $8,50 oor Israël staat. Amerikaanse president in overweegt om het kreld van Beiroet te slui- teneinde de druk op de op te voeren. De 650 lvoer<^er van het Witte 9.55 Speakes, onderstreepte £60 esident Reagan heeft be- 430 [niets te zullen doen wat [ens van de gijzelaars in r zal brengen. Een func- fis van het Amerikaanse ^^^terie van buitenlandse Edward Marks, ver- pe evenwel later dat het crmA^pn van de Ameri go ie regering te boven gaat t£t vliegveld van Beiroet iten. so Jtemationale bond van pi- i de Ifalpa, heeft gisteren !ojj luchtvaartmaatschappijen )]io roepen om voortaan het lationale vliegveld van ;t te boycotten, vanwege echte veiligheidssituatie heeft voorgesteld met de men te werken om de 40 vrij te krijgen. Te- s Israël bereid een Ame- ïse blokkade van Beiroet unen als de diplomatieke iningen rond de gijzeling ets uitlopen. Dit meldde avond de Israëlische radio. geil»' CORK/TOKIO Een In diase expert die wrak stukken onderzoekt van de zondag boven de At lantische Oceaan veronge lukte Boeing 747 van Air India heeft gisteren ge zegd dat het toestel zon der twijfel in de lucht uit elkaar is gevallen. Hij kon echter nog niet zeggen of dat het gevolg was van een explosie. Verder werden badgasten en kustbewoners in Frankrijk, Spanje, Groot-Brittannië en Ierland opgeroepen uit te zien naar lijken en wrak stukken die mogelijk kunnen aanspoelen. De speurtocht voor de Ierse kust is in een lagere versnelling gezet, ter wijl nog 198 mensen vermist worden. Een Brits onderzoekschip, de Gardline Locator, is gisteren begonnen aan de laatste zoekactie naar de vluchtre- corders die uitsluitsel kun nen geven over de oorzaak van de ramp. De twee „zwarte dozen" zenden nog zo'n 30 dagen signalen uit, die met uiterst gevoelige so- nar-apparatuur opgevangen kunnen worden. De kans dat de eenmaal gelocaliseerde dozen ook opgedoken kun nen worden wordt echter zeer gering geacht omdat de zee ter plaatse circa 1600 me ter diep is. De internationale luchtver- voersmaatschappij IATA is vandaag begonnen aan een tweedaagse conferentie in Montreal, om zich te beraden over aanvullende veilig heidsmaatregelen tegen de golf van terrorisme in de burgerluchtvaart. SCHIPHOL „Er waren veiligheidsmaatregelen voorbe reid, maar die waren nog niet uitgevoerd. Dat is inmiddels wel gebeurd". Dit verklaarde Schiphol-woordvoerder De Wijn nadat gisteren Vara-verslaggever Bas Linders zonder veel omhaal erin geslaagd was de bagagekelder van de luchthaven binnen te dringen. De expeditie vamde Vara- reporter was bedoeld om de beveiliging van de luchthaven, met name op het gebied van de vrachtafhandeling, op de proef te stellen. Binnen twee minuten wist Linders vanuit de vertrekhal de bagagekelder te bereiken. Daarbij pas seerde hij een veiligheidsagent, een deur met daarop het bordje „staff only" en een personeelsdoorgang. Uiteindelijk kwam hij via een personeelslift in de ruimte waar de baga ge van passagiers verwerkt wordt. Het personeel in de ba gagekelder toonde zich verbaasd dat de verslaggever zo eenvoudig binnen had kunnen komen. Lucht doop HINGTON De Sovjet- heeft in de onderhande- in Genève officieel jesteld het'aantal strategi- kernraketten met een te verminderen. Dit Paul Nitze, de ontwape- ladviseur van de Ameri- se regering, gisteren ver- 'oorstel werd op 26 april or Sovjet-leider Gorbats- ekendgemaakt op een bij eenkomst van de landen van het Warschau pact. De Ameri kanen reageerden toen met de verklaring dat de Sovjet-dele gatie in Genève het aanbod niet officieel had ingebracht in de onderhandelingen. De Sovjet-Unie zou zelfs be reid zijn tot verdergaande re ducties. Volgens de Sovjet-lei ier hoorde dit alles tot de mo gelijkheden als een wapen wedloop in de ruimte zou wor den verhinderd. De VS leggen dit uit als een voorwaarde. In een gesprek met journalis ten noemt Paul Nitze het Sov jet-voorstel „niet erg aantrek kelijk". Zijns inziens zou het zelfs „averechtse effecten" kunnen hebben omdat het al leen verwijst naar lanceermid- delen en niet naar kernkop pen. De Sovjets zouden op die manier het aantal lanceermid- delen kunnen verminderen terwijl ze het aantal koppen op de resterende raketten uitbrei den. aldus Nitze. Volgens Nitze moet Moskou met een „nieuw besluit" ko men om de onderhandelingen, die nog geen resultaat hebben opgeleverd, vooruit te helpen. Hij twijfelt eraan of men voor het einde van dit jaar erin zal slagen uit de impasse te raken. IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 4) - Bulbac opende de poort en nu bleek, deze niet alleen over een ongunstige tronie chikte, maar ook over een weerzinwekkende talte, die sprak van grote kracht. „Gooi me- r Verholen in de donjon," beval Kille Klan- „Mollen?" vroeg Bulbac gretig. „Er dt voorlopig niet gemold," antwoordde isky. „Doctor Polnyck heeft duidelijke in- icties gegeven. Behandel hem netjes en geef op tijd een goeie hap eten. Je weet dus je te doen staat. Bulbac. Ik moet nu meteen r weg om verslag uit te brengen aan Pol- k." Het speet Bulbac blijkbaar heel erg, hij niet kon mollen, want even later smeet de smid al nijdig en krachtig in een naar stige cel. „Hieruit is nog nooit iemand ont- pt," grinnikte hij vals. „Haal je dus maar in sprookjes in je hoofd, want anders wordt ;h nog gemold. Gesnapt?" En met een for se klap sloeg hij de deur dicht, de smid een zaam achterlatend op de klamme vloer van het eeuwenoude bouwwerk,.. In Rijkhuyzen gebeurde er intussen ook het een en ander, dat de moeite van het vertellen waard is. De volgende ochtend, heet vroeg, stak Sjeems 009 Pond zich weer in zijn bietelver- momming en hij overdacht alles nog eens goed. „Klansky en zijn bende hebben toegeslagen," mompelde hij. „Smidje Verholen is ontvoerd, en een namaak-smid is in zijn plaats gezet. Vraag: wat is daarvan de bedoeling? Antwoord: agent 009 zal proberen er snel achter te komen." En hoe een B.G.D.-agent zulke dingen aanpakt, blijkt uit de enorme roffel, die hij begon te slaan op de slaapkamerdeur van zijn zogenaamde baas. „Opstaan!" brulde hij. „Tijd om aan het werk te gaan!" Jaarlijks bierfeest in België afgelast WIEZE Het jaarlijkse bier feest van het Belgische Wieze gaat in oktober niet door, uit angst voor problemen met En gelse bezoekers. Het besluit houdt verband met de rel in het Heizel-stadion, waar op 29 mei 38 mensen om het leven kwamen. Het bierfeest trekt gemiddeld een kwart miljoen bezoekers, van wie een der'de uit Groot-Brittannie komt. Reddingspoging Aan de oostkust van Australië probeerden vrijwilligers de ongeveer 50 walvissen die een massale zelfmoordpoging hebben gedaan, te redden. Zo'n 26 walvissen lieten het leven, 24 werden gered. MOSKOU In Moskou is volk. onlangs een opmerkelijke De première van de 70 minu- documentaire over het Jfn dure"d* fdm L,A"" dropov, bladzijden uit een le- pnveleven van de in fe- ven* in het oktober-Theater bruari 1984 overleden jn Moskou werd bijgewoond Sovjetleider Joeri Andro- door Andropovs zoon Igor, pov uitgebracht, die dui- Sovjet-ambassadeur in Grie- delijk de boodschap wil kenland. overbrengen dat Mikhail jn fjjm js de ontmoeting in Gorbatsjov als politiek juni 1983 tussen Andropov en erfgenaam van Andropov de Hongaarse leider Janos Ka- beschouwd moet worden. dar te zien, waarbij Andropo" Het is de eerste uitgebreide film over een Sovjetleider sinds Stalin, wiens populariteit voor een deel berustte op het propagandamateriaal dat er over hem in omloop was en waarin hij werd geportretteerd als een familieman en een ge moedelijke vader van zijn dichten schreef. Voor het Sov- jetpubliek is dit een tweede kennismaking met mevrouw Andropov, die bij zijn begrafe nis pas voor het eerst in de pu bliciteit kwam. De politieke betekenis van de film ligt in de manier waarop Gorbatsjov naar voren wordt gebracht. Op de poster, die de film aankondigt, staan Gor batsjov en Andropov samen afgebeeld. Brezjnev en Tsjer- nenko komen in de documen taire niet voor. Gorbatsjov echter wordt duidelijk afge schilderd als een goede vriend van Andropov. Het beeld dat zo van Andro pov ontstaat, contrasteert aan zijn vriend Kadar vertelt over zijn ziekte die hem acht maanden later fataal zal wor den. De weduwe van Andro pov vertelt waar zij en haar man elkaar voor het eerst on- moet hebben op een zang vereniging en vertelt hoe scherp met de verhalen over Andropov tot enkele jaren zijn privéleven dat hij van voor zijn dood romantische ge- jazz en tennis hield en dol was op een goed glas whisky die in het westen de ronde deden toen de voormalige KGB-chef de leider van de Sovjet-Unie werd. De kamers in zijn boer derij op het platteland en in zijn officiële woning in Mos kou staan vol boeken. De film breekt met het traditi- tionele Sovjet-protocol, dat voorschrijft dat iedere nieuwe Sovjetleider een korte en vrij nietszeggende documentaire aan zijn voorganger wijdt. Er is nog geen documentaire over Tsjernenko gemaakt, terwijl Gorbatsjov wel duidelijk zijn respect heeft laten blijken voor Andropov, de man die de nieuwe leider van de Sovjet- Unie heeft voorbereid op de positie die hij nu bekleedt. MARTIN WALKER Copyright The Guardian ADVERTENTIE. 3 Publikatie van de belastingdienst Als u nog niet bent toegekomen aan het aanvragen van een teruggaaf voetoverheveling, hebt u nog tot 30 september de gelegenheid. Vragen? Twijfels? Bel tijdens kantooruren de gratis BelastingTelefoon. Dat kan nog tot en met 19 juli. In training Luise, een wild zwijn, mag in West- Duitsland weer zoeken naar drugs in bagage. Eerst vond de poli tie het geen gezicht, en Luise werd ontslagen, maar na per spublicaties kon zij weer aan de slag. NEW YORK Amnesty In ternational heeft de Indonesi sche strijdkrachten beschul digd van systematische mar telpraktijken en executies in Oost Timor sinds de bezetting in 1975. Amnesty schrijft in een rap port dat in de Verenigde Na ties in New York werd vrijge geven, dat Indonesië bij „vei ligheidsoperaties" vrijheids strijders heeft terechtgesteld, doodgeslagen en gemarteld met elektrische schokken en verbrandingen. Honderden strijders van de onafhankelijk heidsbeweging Fretilin zijn spoorloos verdwenen, aldus Amnesty. Volgens schattingen van Am nesty hebben sinds de Indone sische invasie tussen de 50.000 en 200.000 Oosttimorezen ter» gevolge van oorlogshandelin gen, honger en ziekte het le ven gelaten. De stafchef van de Indonesi sche strijdkrachten verklaarde in december 1984 dat er 7.000 man Indonesische troepen in Oost Timor waren gestatio neerd en dat Fretilin 700 strij ders, 1.000 actieve leden en 3.000 tot 5.000 sympathisanten telde. De Indonesische autori teiten hebben in het verleden alle beschuldigingen over mar telpraktijken van de hand ge wezen. BONN Josef Mengele heeft in de jaren vijftig in Buenos Aires onder zijn eigen naam een bedrijf geleid, aldus het Westduitse tijdschrift Stern gisteren. Mengele kreeg het geld voor zijn chemicaliënbedrijf „Fa- drofarm" van de welvarende familie Mengele in Beieren, al dus Stern. Volgens het tijd schrift bezocht Mengele in maart 1961 Zwitserland en werd er door de politie her kend als een voortvluchtig Na zi-misdadiger, maar niet aan gehouden. Mengeles firma werd in okto ber 1957, het achtste jaar van zijn verblijf in Argentinië na zijn vlucht in 1949 onder valse naam uit Europa, ingeschre ven in het register van de Ka mer van Koophandel. „In 1956 vanuit Duitsland werd nog steeds niet op hem gejaagd vroeg hij de West duitse ambassade in Buenos Aires om een uittreksel uit het geboorteregister in Günzburg in Beieren", schrijft Stern. Om te bewijzen dat hij het was, bracht hij de directeur mee van het landbouwmachinebe- drijf van de Mengeles, Hans Sedlmeier. Deze Sedlmeier wordt er door de Westduitse justitie van verdacht haar ge dwarsboomd te hebben door Mengele te voorzien van geld. Mengele is een afschuwelijke dood gestorven, zo verklaarde een Amerikaanse deskundige die in Brazilië de stoffelijke resten van Mengele heeft on derzocht Dr. Ellis Kerley stel de dat Mengele zes jaar gele den tijdens een zwempartij in de Atlantische Oceaan een be roerte had gekregen en daarna mogelijk een tweede attaque. Mengele had ook gewricht sontsteking, hoge bloeddruk, een slecht gebit, last van de gevolgen van een gebroken heup, een ontsteking onderaan zijn ruggegraat en voortduren de irritatie als gevolg van een open zweer in zijn mond, aldus Kerley. De deskundige acht het waarschijnlijk dat Menge le, die de laatste jaren van zijn leven een slechte gezondheid had, een langzame en gruwe lijke dood is gestorven.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7