technologisch bedrijf %aat in februari draaien stad omgeving |AK-inf ormanten werken „als %eerolie en niet als rechter Jen PPR akkoord Links Leiden "MINISTER VAN AARDENNE GEEFT STARTSEIN VOOR BOUW Klachten over overlast café SUWE DIENSTVERLENING VOOR PUBLIEK DIRECTEUR, m m WOENSDAG 26 JUNI 1985 PAGINA 11 De ledenvergadering van de PPR 'lunch gisteravond akkoord verklaard met e da,ing van één lijst bij de gemeenteraads- volgend jaar. Op deze lijst komen de jjwoordigers van PSP, PPR en CPN te uur; 10, stemden de leden van de PSP ermee in. bre{-achterban sprak de wens uit dat Links spori zou gaan samenwerken met andere lP Oblinterpartijen zoals bijvoorbeeld Groen De leden van de PPR hadden enige op de in het akkoord vastgelegde frac- >line. Zij wensten niet onvoorkort te be- ïteebt de PPR zich ten alle tijde zou aanslui- (15.pe meerderheid van de fractie. Dieven rijden winkel binnen LEIDEN Werknemers van een winkel in auto-onderdelen troffen gisterochtend rond ze ven uur in de zaak een auto aan. De wagen was door de voorruit naar binnen gereden. De politie vermoedt dat de in zittenden onderdelen wilden stelen. Er is echter niets gesto len, de dieven zijn vermoede lijk gestoord. De wagen was in de nacht van maandag op dinsdag gestolen vanaf het Jacques Urlusplantsoen. Het voertuig was eerder al op 9 mei gestolen en later terug ge vonden in de Haarlemmer meer. Uit de bocht LEIDEN Een 30-jarige Leidenaar vloog gisteravond om half zeven op de Witte Singel met zijn auto uit de bocht en ramde te hoogte van de Universiteit een boom. Hij is met een gebroken neus en beenletsel naar het Diaconessenhuis gebracht. Zijn passagier, een 28-jarige Leidenaar, is met hersenletsel naar het AZL vervoerd. Het voertuig reed in de richting van de Herenstraat. Voor 21e keer ingebroken LEIDEN Een groentenwinkel aan de Kooilaan is in de nacht van maan dag op dinsdag voor de 21e keer het doelwit van inbrekers geweest. Dit keer bleef het bij een poging waarbij een ruit van 599 gulden werd vernield. Volgens de politie is de winkel goed be veiligd. Japanse journalisten nemen kijkje in Leiden LEIDEN Een grote groep Japanse journalisten nam gistermiddag een kijkje in Leiden. Na een lunch met burgemeester C. Goekoop in restaurant Azië aan de Stationsweg trokken de ongeveer 80 Japanners de stad in. Er werd onder meer een bezoek aan de Hortus Botanicus gebracht. Het gezelschap is in Nederland ter gele genheid van de te waterlating van de replica van het VOC-schip Prins Wil lem. Deze polyester boot plonste afgelo pen zaterdag in het Friese Makkum in het water en zal naar Japan worden ge bracht. Het schip gaat onderdeel uitma ken van het Hollands dorp in "*T Afscheidscollege prof. Bastiaans LEIDEN Professor dr. J. Bastiaans neemt op vrijdag af scheid als hoogleraar in de psychiatrie aan de Leidse uni versiteit. Bastiaans houdt een afscheidscollege met de titel: „Zekerheid, Isolement en Be vrijding". De bijeenkomst wordt gehou den in het Groot Auditorium van het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en begint om kwart over vier. Zoals be kend blijft professor Bastiaans actief betrokken bij de behan deling van mensen met een oorlogssyndroom. crijH ADVERTENTIE. Reggae in LVC De Leidse reggaeband El Za- gazir treedt vrijdag 28 juni op in het Leids Vrijetijds Cen trum (LVC) aan de Bree- straat 66. De band geniet in Leiden een grote populariteit onder de reggaeliefhebbers. De toegangsprijs is3,50. Za terdag 29 juni houdt het LVC een disco-avond met niet al ledaagse muziek, waarvan de opbrengst bestemd is voor de pas uit de lucht gehaalde ra diopiraat B-Alert 99.2. Radio B-Alert levert voor deze avond de disc-jockeys. De toegangsprijs is 3,50. De zaal is beide avonden geopend vanaf 21.00 uur. Orgelconcert Organist Ben Fey bespeelt vrijdagavond 28 juni het Ha- gerbeer-orgel van de Pieters kerk. Het concert begint om 20.15 uur en is het tweede in de serie zomerorgelconcerten van K&O. Fey brengt wer ken ten gehoren van Swee- linck, Bruhns, Bach, Men delssohn, Reger, Bonset en Andriessen. De toegangs kaarten kosten 6 en 4. Dienstencentrum Het dienstencentrum voor gecoördineerd bejaarden- werk houdt voor ouderen in september cursussen houtbe werkingbatikken en origa mi en bridge. Daarnaast be staat de mogelijkheid deel te nemen aan een twee-jarige cursus Engels voor beginners. Inlichtingen en opgave voor één der cursussen bij het ste delijk bureau van de stich ting, tel. 123744. Stadswandeling De VVV-stadswandeling door de Leidse binnenstad legt op zaterdag 29 juni het accent op kerken. Enkele kerken zullen worden be zocht. De excursie staat on der deskundige leiding en gaat 's ochtends om 10.30 uur van start vanuit het VVV- kantoor aan het Stations plein. Deelname kost 3. Vooraf aanmelden wordt aanbevolen: 071-146846. Muziekavond Twee muzikanten treden za terdagavond vanaf 18.00 uur op in Zaailing aan de Hooi gracht 41. De gitarist en lui- tist Randolph Whitfield brengt Renaissancemuziek ten gehore. Azul speelt Fla menco muziek. Al twintig jaar geeft hij recitals in zijn geboorteland Mexico. radio-actieve isotoop of een metaal. Wordt zo'n anti-li chaam in het bloed gespo ten, dan zal het zich verbin den met de aangetaste cel len. Er ontstaat een straling die kan worden opgevan gen. Zo krijgt men een beeld van de aard en om vang van afwijking. Een andere toepassing is di agnostisch bloedonderzoek. In een bloedmonster van de patiënt kunnen door het toevoegen van anti-licha men de aanwezigheid van anti-genen worden aange toond en indicaties voor be paalde ziektes worden ge vonden. De derde mogelijk heid is de therapeutische toepassing. Anti-lichamen kunnen bij een patiënt wor den ingespoten, zodat zijn weerstand wordt verhoogd. Of anti-lichamen krijgen een ziekte-bestrijdend mid del aan zich verbonden om dat op de juiste plaats in het lichaam af te leveren. Centocor heeft in De Leeu wenhoek een terrein van 14.000 vierkante meter ge kocht. Hiervan worden 3000 vierkante meter be bouwd. Het gebouw heeft een vloeroppervlak van 5500 viertante meter. Direc teur van Centocor Europe is J. Fonteyne. Administratie Kantoor (GAK) heeft men na enkele maanden van voorbereiding zogenaam de publieksinformanten aan gesteld die personen met vra gen op het gebied van de soci ale wetgeving en alles wat daarmee samenhangt, gaan helpen. De drie informanten zijn mevrouw H.A.M. Tibbe- Huiskes, mevrouw M.E. Sloos- Gomes en de heer C.P. Vis. De informanten zijn aangesteld nadat uit een onderzoek was gebleken, dat het publiek veel al de weg niet weet in het doolhof van instellingen, die zich met wetten en regelingen bezig houden. In het hele land zijn nu 23 dis trictskantoren begonnen met het werken met publieksinfor manten. Om de dienstverlening zo opti maal mogelijk te laten zijn, hebben de informanten steun van zogenaamde contactperso nen bij verschillende instellin gen. Ligt het probleem waar mee iemand komt, meer op het werkterrein van bijvoor beeld de belastingdienst, dan overlegt de informant van het GAK met de contactpersoon op het belastingkantoor. Geïn formeerd wordt welke afde ling zich precies met het pro bleem van de klant bezig houdt en er wordt direct een afspraak voor de klant ge maakt. „Op die manier worden al veel problemen opgelost", stelt me vrouw Sloos-Gomes, één van de informanten. „Er was hier laatst iemand, die voor een naar Marokko vertrokken buurman de lopende zaken hier zou regelen. De vrouw werd echt van het kastje naar de muur gestuurd. Uit haar verhaal bleek dat het een zaak was van de belastingdienst. Ik belde de contactpersoon en maakte een afspraak. Het pro bleem was daarna opgelost. Ook kwam er iemand met een rekening van een tandarts. Zijn Duitse vriendin had in Nederland een kaakontsteking opgelopen. Naar Duitsland te rug sturen kon niet. Hij had de rekening bij het ziekenfonds ingediend, maar die wilde niet betalen, omdat de vrouw niet stond ingeschreven. Hij kwam ook naar het GAK. Ik heb toen het ziekenfonds gebeld en kreeg te horen, dat er in Utrecht een overkoepelend or gaan zit dat zich bezig houdt met rekeningen naar aanlei ding van ziekten en ongeval len van buitenlanders in ons land. Dus dat kon ook gere geld worden", aldus mevrouw Sloos-Gomes. Geschillen Het GAK heeft contactperso nen bij de belastingdienst, de sociale dienst, het arbeidsbu reau, het ziekenfonds, de raad van arbeid, andere bedrijfs verenigingen, het bureau voor rechtshulp cn het instituut burgerraadslieden Waar de informanten niet op ingaan, zijn onder meer even tuele geschillen met beambten van hetv GAK. „Als er echt problemen zijn en we denken dat daar wel iets aan te doen is, dan bespreken we dat met de betrokken beambte of we bekijken of we het hogerop kunnen spelen. Dan verwijzen we intern door, maar in prin cipe gaan we ons niet met de afhandeling van zaken hier bezig houden. We helpen de weg wijzen, maar is men al bij de goede in stantie en het probleem is dat men het alleen niet eens is met die instantie, dan kunnen wij verder niets doen. Hooguit naar de rechter verwijzen. We zijn een soort smeerolie, geen rechter", aldus de informant. Monumentaal zorgenkind wordt weer gerestaureerd De Morspoortbrug heeft al menige opknapbeurt ondergaan. Niet voor niets wordt deze brug ook wel het zorgenkind onder de Leidse bruggen genoemd. Het feit dat deze verbinding van hout is, verklaart waarom de Morspoortbrug sinds de aanleg in 1611 zo'n 15 keer is vernieuwd of ingrij pend is aangepakt. Gisteren werd officieel begonnen met de zestiende renovatie; wethouder J. Peters (ruimtelijke or dening) gaf met het slaan van de eerste paal het startsein voor de restauratie van dit voor de Morspoort gelegen monument. Men verwacht dat de werkzaamheden tot Kerstmis zullen duren. Voor fietsers en voetgangers is naast de brug een noodbruggetje gelegd. Tijdens het slaan van de eerste paal werd zwaar vuurwerk afgestoken, dat tot ver in de omtrek te horen was. Verschillende omstanders moesten een veilig heenkomen zoeken, één toeschouwer werd hardhandig geraakt door een rondvliegende huls. LEIDEN Een bewoner van de Hogewoerd heeft de Raad van State gister ochtend gevraagd de nachtvergunning van het café Odessa aan die straat in te trekken. Volgens C. Vedder-Christiaanse ver oorzaken de bezoekers van het café bij het verla ten ervan ontoelaatbare overlast. De nachtvergunning waar in de toegestane sluitingstijd van 24 tot 2 uur wordt ver lengd werd door de burge meester destijds afgegeven omdat de politie had geconsta teerd dat er geen sprake was van ontoelaatbare overlast. De heer Vedder betoogde gister ochtend dat dat bezijden de waarheid was. Hij had de poli tie twee maal gewaarschuwd nadat er in zijn portiek was geplast en deze als fietsenstal ling werd gebruikt. De herrie die de kroeggangers veroor zaakten hield de hele straat wakker, zei hij. De politie was ook twee maal komen kijken maar had hét een derde keer laten afweten. „Kennelijk beoordeelt de poli tie deze overlast niet als ontoe laatbaar", was de conclusie van de heer Vedder. De verdediger van de café baas, Mr. L. van Heijningen, vond dat zijn cliënt het gedrag van zijn bezoekers niet aange rekend kon worden. „Boven dien brengt het wonen in de binnenstad nu eenmaal wat ongerief met zich mee", vond hij. „Wanneer je verzekerd wil zijn van rust, moet je in een buitenwijk gaan wonen", aldus de advocaat. De Raad van State doet op 6 augustus uitspraak. Burgemeester Goekoop bezoekt 100-jarige Willem Roozendaai De heer W.M. Roozendaai bereikte gisteren de leeftijd der zeer sterken. De bewoner van het bejaardencentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan werd 100 jaar oud en kreeg daarom burgemees ter C. Goekoop op bezoek. Deze overhandigde de jarige een wel gevulde fruitmand. Willem Marinus Roozendaai zag op 25 juni 1885 in Zoeterwoude het levenslicht. Hij nam dienst bij de marine en was enige jaren in Nederlandsch Indië gestationeerd. Na terugkeer in Nederland werd Willem machinebankwerker en trad hij op 11 augustus 1909 in het huwelijk met Trijntje de Boorder. Het echtpaar kreeg drie kinderen: een dochter (1910) en twee zonen (1912 en 1922). Mevrouw Roozendaal-de Boorder overleed in 1963. In 1930 was Roozendaai enige tijd werkloos, maar hij kreeg een baan als conciërge van de Kweekschool aan het Noordeinde. Hij bleef daar tot zijn zeventigste werken. Roozendaai hielp in de avonduren vaak bij het opbouwen van decors in de Leidse Schouwburg. De jarige woonde op diverse plekken in Leiden: de Oranjegracht, Warmonderstraat, Weddesteeg, Amstelstraat en Titus Brandsmalaan. Op 3 november 1977 verhuisde hij naar be jaardencentrum Haagwijk. De 100-jarige is een gesloten type, hobby's heeft hij niet, maar hij zit graag voor het raam naar buiten te kijken. Zijn gezondheid is goed, al laten zijn gehoor en gezichtsvermogen te wensen over. e on Het eerste n deirijf in het bio-science in Leiden opent in er^|ruari 1986 zijn poor- Puj. Minister G. van Aar- sseriine (economische za- gaf gisteren in De buwenhoek het start- den voor de bouw van it'hl bio-technologische Foidrijf Centocor Europe De firma gaat zich der meer bezig hou- n met de produktie en twikkeling van diag- en therapeuti- ie produkten voor de j gitrijding van kanker. h(|menteel werken er mensen voor de Ne- :haprlandse vestiging van stajntocor, in 1988 ver- 0lfcht men 82 medewer- j Jrs in dienst te hebben jen in 1990 235. „Ik hoop t veel bedrijven zullen ilgen", zei de minister Yfsteren. jntocor Inc. is een Ameri- 'anse onderneming die is ■■restigd in Pennsylvania. fi produceert en ontwik- pharmaceutische pro ten voor medische toe- ;ingen. Het bedrijf werd 1979 opgericht en mo- jnteel werken er 120 Maar liefst vier heren staken gisteren de eerste spade in de grond voor de nieuwe vestiging van Centocor. Van links naar rechts M. Wall, president-directeur van Centocor Inc.; burge meester C. Goekoop; minister G. van Aardenne en J. Fonteyne, directeur van Centocor Euro pe. mensen. Centocor Europe B.V. heeft als aandeelhou ders Centocor Inc. en de Maatschappij voor Indus triële Projecten (MIP). Van wege de aanwezigheid van versiteit, het Academisch de universiteit heeft men Ziekenhuis Leiden, het Ne- gekozen voor vestiging in derlands Kankerinstituut Leiden. Er bestaan reeds en het Rijksinstituut Volks- goede contacten met de uni- gezondheid en Milieu. Er is sprake van een mógelijk contract tusen universiteit en Centocor waarmee grote bedragen zijn gemoeid. Anti-lichamen Alle produkten die door Centocor worden gemaakt, zijn gebaseerd op monoclo- nale anti-lichamen. Dit be rust op het principe dat vreemde stoffen in het menselijk lichaam, zoals vi russen en ziekteverwek kende bacterieën, bepaalde oppervlakte-structuren hebben. Het lichaam her kent deze structuren en maakt anti-lichamen. Dit zijn eiwitten die de structu ren (anti-genen) opzoeken en vernietigen. Ieder anti lichaam heeft een eigen anti-geen. Vanwege die „kieskeurigheid" zijn anti lichamen zo waardevol. Worden ze buiten het li chaam geproduceerd kun nen ze worden gebruikt als basis voor zowel diagnosti sche als therapeutische ge neesmiddelen. Een van de eerste produk ten die in Leiden zal wor den gemaakt, is een ont- wikkelvloeistof die specia listen meer informatie zal geven over de vorm van letsel na een hartaanval. Anti-lichamen kunnen worden voorzien van een 2 lij >51 MM ;onceiiENDe vele wet- willen we veranderen. Plan regeiingen op het Daarom zijn er nu infor- e 4. id van sociale verze- manten, die personen met ^""ftngen zijn voor het problemen kunnen hel- 22.iïk niet altijd even Pen a^"sT, directeur '"'Jichtig. Men wordt Y,an het GAK de heer J.H. Evf'van het kastje naar Gombert. enjanjuur gestuurd en dat Bij het Gemeenschappelijk ADVERTENTIE '.03 d andstj parad; of 50 9 Ï7.00 rtOJ Al meer dan 00 jaar brouwt i.07 D Grolsch haar bier 30 Dftp natuurlijke 03 '^ambachtelijke wijze, n. 9.3: En dat proef je. Schet tmanschap is Meesterschap r.30 en. 16 ier i vijze.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11