azi-speurders zochten de verkeerde plaats P eizel-onderzoek: bg meer blunders De kogels fluiten weer bij Franse socialisten Cl Weinig schot in onderhandelingen kapingsdrama Japans kabinet verlaagt invoertarieven 20% 85 Pi" •INLAND CcidócSowiant ZATERDAG 22 JUNI 1985 PAGINA 5 Dor. Lorea actie c"i4 mafia ichtei reëel'De Italiaanse politie achtef optreden tegen de ioetereen massale actie te- in hcDrganiseerde misdaad ar deen in Rome. Anzio, le dien Monza ruim hon- in Iriachten aangehouden beweihonderd woningen rika 'De massale arrestatie ijkt, t uit de bekentenissen it gearresteerde afperser, e verschijnsel dat ge- e mafia-leden de zo- omerta (mafia-wet jgen) verbreken heeft >pen jaar geleid tot irgt(%duizend arrestaties. Nedi Aids-risico bij tatoeage SYDNEY In Australië zal de regering van de slaat New South Wales maatrege len nemen om te voorkomen dat de ziekte Aids wordt overgebracht door middel van tatoeëren en acupunctuur. Waarnemend minister van gezondheidszorg Kevin Ste wart verklaarde gisteren dat volgens de nieuwe reglementen alleen praktiserend artsen en tandartsen operaties mogen uit voeren waarbij de huid wordt doorboord. In West-Europa is het aantal Aids-geval- len zich in het eerste kwartaal van dit jaar met 23 procent toegenomen, zo conclu deert de wereldgezondheidsorganisatie WHO in een gisteren verschenen rapport. In Europa zijn nu 940 gevallen bekend. 468 met dodelijke afloop. Guerrilla Salvador pleegde aanslag SAN SALVADOR De revo lutionaire partij van Centraal- amerikaanse arbeiders (PRTC) heeft zich gisteren verant woordelijk gesteld voor de aanslag op een restaurant in San Salvador waarbij woens dag 13 mensen om het leven zijn gekomen. De PRTC is één van de vijf organisaties die het Nationale Bevrijdingsfront Fa- rabundo Marti (FLMN) vor men. de linkse guerrillabewe ging tegen de christen-demo cratische president Duarte. Duizenden Polen vragen vrijlating vakbondsactivisten WARSCHAU Meer dan 10.000 Polen hebben hun handtekening gezet onder een petitie aan het parlement in War schau waarin ze vragen om vrijlating van drie activisten van het verboden vakverbond Solidariteit die vorige week tot langdurige gevangenisstraffen veroordeeld zijn. De petitie heeft een week in het land gecirculeerd. Uit on afhankelijke bron is vernomen dat Lech Walesa als eerste de petitie heeft getekend. De advocaten van de drie veroordeelde leiders. Frasyniuk. Mich- nik en Bogodan Lis hebben aangekon digd dat ze in hoger beroep zullen gaan. TIEN MILJOEN VLUCHTELINGEN IN AFRIKA ADDIS ABEBA Ongeveer tien mil joen Afrikanen hebben in eigen land hun huizen moeten verlaten en nog meer anderen zijn gedwongen de grens over te trekken als gevolg van honger en droogte. Dat heeft de interim-secre taris van de Organisatie van Afrikaan se Eenheid (OAE), Peter Onu, gisteren verklaard. Volgens Onu is het door de omvang van de droogte en de snelle verplaatsing van mensen onmogelijk te achterhalen hoeveel vluchtelingen er precies zijn op het Afrikaanse conti nent. In 1983 telde Afrika nog drie mil joen vluchtelingen. Sacharov nog in hongerstaking AMSTERDAM De Russische dissident en nobelprijswinnaar An drei Sacharov is nog steeds in hon gerstaking. Dit heeft de Boekovs- ki-stichting in Amsterdam uit be trouwbare bron in de Sovjetunie vernomen. In zijn ballingsoord Gorki heeft Sacharov van 16 april tot 3 mei niet willen eten om een uitreisvisum voor zijn vrouw Jele- na Bonner af te dwingen. Op 11 mei is Sacharov opnieuw in hon gerstaking gegaan voor zijn vrouw, die medische behandeling nodig heeft. Naar verluidt verblijft Sa charov op de psychiatrische afde ling van het ziekenhuis te Gorki. Politie Nepal houdt klopjacht KATMANDU De poli- tie in Nepal heeft gisteren tijdens een nationale klop jacht op de daders van een reeks bomaanslagen die negen mensen het leven kostten en 27 anderen ver wondden. bijna 100 bom men in beslag genomen en 130 mensen opgepakt. Een tot dusverre onbekende groepering die zich de ..Verenigde Bevrijdende Fakkeldragers" noemt, kondigde gisteren aan dat meer aanslagen zullen vol gen voor een „bevrijd Ne pal". R ONTBREKEN LIJFWACHT BLEEF MENGELE ONOPGEMERKT ider bonaiolg voorpagina) spikkAG Aan de van Josef Mengele is air^e gekomen. De atrefisdadiger is onge- chrejbleven voor zijn één i in Auschwitz, ker hele wereld is 40 bbent met grote hard- ïl naeid en intensivi- cht naar de man antwoordelijk is voor de dood van f j joden in het ver is. a. jskamp Ausch- JJJ-Jar nu blijkt is de k. m. es jaar gejaagd op MJtan4k. Mengele kreeg Haajn Brazilië, tijdens •te vakantie aan ijzerf» beroerte en ver ban dei a. Burj des doods" heeft ja- ■kH^n rustig leven geleid ilcnaiBfrstad van gao Paulo, I. c. fjermd door een com- >za, A.in oud- en neo-nazi's inenb»algemeen werd aan- V;s Hij las veel, luister- le negende symfonie 3lankè»oven. besproeide zijn M. h maakte iedere dag M- A-leling in de buurt. Op tijden bereikte hem plop met inhoud die Ier 'laat stelde zijn huis- te betalen en zijn jpen te doen. Nazi-s peurders als Wiesenthal en de Klarsfelds hebben al die tijd op de verkeerde plaatsen ge zocht. Vriendelijke man Het leven dat Mengele leidde verschilde totaal van het beeld dat jarenlang van hem is ge schilderd: afwisselend wonend in scherp bewaakte militaire garnizoenen, de bescherming genietend van de hoogste La- tijnsamerikaanse dictators, voortdurend listen en lagen van nazi-speurders omzeilend, altijd op zijn qui vive. Juist door het ontbreken van een lijfwacht, zo wordt thans aan genomen, is de aandacht niet gevallen op „El Pedro" met z'n strohoed. Wie zou immers heb ben vermoed dat achter die vriendelijke man iemand schuilging die de geschiedenis zal ingaan als één van de grootste sadisten die de wereld ooit heeft gekend? Dat uitgerekend Mengele zich permanent in Brazilië zou op houden, werd zelfs door Simon Wiesenthal niet geloofd. Wel werd Brazilië vaak genoemd als „doorgangsland" voor Mengele. De kamparts van Auschwitz zou zich het meest thuisgevoeld hebben in het Paraguay van Alfredo Stroes- sner, zo werd beweerd. Men gele heeft inderdaad lang in Paraguay gewoond. Maar in 1959 vestigde hij zich definitief in Brazilië, aanvankelijk in een boerderijtje in de buurt van Sao Paulo; later in een keurige voorstad van deze Braziliaanse metropool. Carrière Mengele was 48 jaar toen hij naar Brazilië kwam. Hij werd op 16 maart 1911 geboren in de Beierse plaats Günzburg waar zijn vader directeur was van een fabriek in landbouwma chines. Josef („Beppo") Men gele had niet veel op met een carrière in de fabriek. Hij wil de studeren en trok naar Mün- chen, de bakermat van het na- tionaal-soeialismé, waar hij voor het eerst kennismaakte met leidende nazi's. In Frankfurt studeerde hij af in de filosofie en haalde hij zijn doktersbul. Op het pas op gerichte Instituut voor Erfelij ke Biologie en Rassenonder- zoek trok Mengele de aan dacht van een hoogleraar, die hem tot zijn persoonlijk assis tent benoemde. De jonge arts mocht zelf aangeven waar zijn interesse naar uitging. Menge le zei graag onderzoek te wil len doen naar tweelingen. Hij sloot zich aan bij de SS, was een trouw lid van de NSDAP en werd al snel gepro moveerd tot chef-arts van de SS-divisie „Viking". Een ver wonding aan het Oostfront maakte hem ongeschikt voor gevechtshandelingen maar in Auschwitz was nog een plaats vrij als chef-arts. De benoe ming, op 20 april 1943, was snel een feit. Gruwelijkheden Over de gruwelijkheden die Mengele in het vernietigings kamp heeft begaan zijn eerder dit jaar, op het speciale tribu naal in Jeruzalem, zeer veel bijzonderheden bekend gewor den. Westduitse documenten tonen aan dat Mengele hoogst persoonlijk op z'n minst 74 keer de hendel heeft overge haald waarna het Zyklon-B gas via douchekranen in de volgepakte gaskamers stroom de. Tweelingen en dwergen bewaarde Mengele voor zijn gynaecologische en genetische experimenten. Niet weinigen waren onder de indruk van zijn elegante ver schijning en zijn verfijnde ma nieren die zo afstaken bij het brute gebral van de „gewone" SS-ers. Hoe misleidend was de schijn. Zwangere vrouwen werden gedwongen op de grond te gaan liggen en Men gele schopte hen net zolang te gen de buik tot ze hun kind verloren. Andere gevangenen kregen elektrische schokken toegediend omdat Mengele wilde uitvinden hoe groot het weerstandsvermogen van een Vlucht Mengele is tot 18 januari 1945 chef-arts van Auschwitz ge weest. De komst van het Rode Leger heeft hij niet afgewacht. In de chaos van het naderende einde van de Tweede Wereld oorlog verdween Mengele van het toneel. Hij dook onder, vermoedelijk in zijn geboorte plaats Günzburg. Of hij in 1947 in Wenen is geweest, is officieel niet bekend. In 1949 wordt het hem in Eu ropa te benauwd. Hij weet te ontsnappen naar Latijns-Ame- rika. Mogelijk via de ..ratline" die via het Vaticaan liep. Maar wellicht ook dankzij het Odes- sa-netwerk van oud-nazi's die elkaar de helpende hand bie den. Mengele heeft ook dat ge heim mee in zijn graf geno men. Toen in Argentinië Juan Perón in moeilijkheden kwam, zocht en kreeg Josef Mengele bescherming in Paraguay. Tot 1959 was hij veilig bij dictator Stroessner. Met een Para- guyaans persoonsbewijs vestig de hij zich vervolgens in Bra zilië. Hij bracht er 20 onge stoorde jaren door. Vredes demonstratie In de stromende re gen overleggen enke le Philippijnse vredes- demonstranten over het vervolg van hun mars tegen de atoom bewapening. De poli tie hield een toe gangsweg naar de stad Balanga enkele uren geblokkeerd, na dat bij een incident stenen waren ge gooid. Aan de de monstratie namen zo'n 4.000 mensen deel. [V .nlta j» fT e correspondent Aad jXj Jongbloed) lL Tot vijf rak? werd in de notu- Aan de voorbereiden de mderingen voor Li- denijuventus de we%ercommandant 1? 2?wezig genoteerd. e yeen van de vijf eld ds de commandant dse Van Gomel aan- ^dojVaarom niet? Om Ijeenvoudige reden 1J n'noor niemand uit- d was. lementair onderzoek Heizel-drama blijft Gisteren verklaarde Van Gompel dat hij van een collega van het Rode Kruis toevallig vernam, dat er voor bereidende vergaderingen be legd werden. Hij besloot daar om op eigen initiatief de zesde en laatste vergadering bij te wonen, waar hem bleek dat men nog geen taak voor de brandweer had voorzien. Van Gompel besloot daarom maar op eigen houtje een brandweerpost, inclusief eigen ambulances en ander hulpma teriaal in te richten bij het Heizelstadion. Het is wellicht daaraan te danken dat het „slechts" bij 38 dodelijke slachtoffers bleef en dat de honderden gewonden nog op redelijke wijze naar de zieken huizen konden worden ver voerd. De Kamercommissie, die de afgelopen dagen van de zijde van de rijkswacht en de Brus selse politie de ene blunder na de andere kreeg voorgescho teld, kreeg gisteren nóg een enormiteit te verwerken. Rijkswacht-generaal Bernaert, die woensdag getuigde, liet gis teren weten dat zijn woorden wellicht verkeerd opgevat wa ren. Als men begrepen had, dat zijn officieren de opdrach ten hadden „genegeerd" dan was dat onjuist. Bedoeld werd dat zij „de bevelen niet had den opgevolgd, hetgeen we zenlijk iets anders is". ij^noord voor de deur van George Shultz 3TON In .het zwaar bewaakte mi- buitenlandse za- llashington heeft een ■kende man gisteren doodgeschoten en vervolgens de hand aan zich zelf geslagen. De schietpartij vond plaats in een kantoor op de zesde verdieping, waar ook minister George Shultz een suite heeft. Een woordvoerder van het state department zei niet te begrijpen hoe de man met een revolver kon binnen komen. Doorgaans moeten alle bezoekers langs een metaalde tector. 4je verholen en de knap-mutator tor een geoefende agent van de B.G.D. us niet zo moeilijk gesloten keukenven- bpenen. Maar Sjeems Pond. alias agent betere pijlen op zijn boog. Hij greep de l«4is van het regenwater en kroop katach- I^en onhoorbaar omhoog naar de dak- lAi bereikte hij het venster van Jopie de ^slaapkamertje, en dat was kennelijk zijn a?igemerkt gleed hij binnen en toen ge- ^r Iets heel vreemds. Iets, dat eigenlijk rtlaar kan opkomen in een B.G.D.-hoofd. ^•draaide agent 009 het licht op, stapte ed af en grinnikte: „Zo Jopie. lekker ge- jen heb je nog gemerkt of er iemand bij was?" Met een forse ruk verwijderde hij de dekens van het slapertje, en toen werd duidelijk, dat er helemaal geen Jopie de Bietel in bed lag. Een opgerolde extra deken had ge diend voor lichaam en dit kunstige geheel werd bekroond door een indrukwekkende Bletel- pruik.... - „Het zal me benieuwen", grinnikte agent 009. Hij begaf zich onhoorbaar naar de deur en bukte zich naar de grond. Toen tastte hij voorzichtig langs de drempel en plinten. „Duizend bliksems en granaten", mompelde hij zacht. „Dacht ik het niet. De contactdraad is ge broken. er is dus iemand in de kamer geweest. Maar dankzij het polyplus-filmpje zullen we gauw weten wie dat was". Kapers schreeuwen leuzen tegen Amerika en Israël om de demonstranten bij het TWA-toestel in Beiroet aan te moedigen. BEIROET Het kapings drama in Beiroet is zijn tweede week ingegaan zonder dat er uitzicht be staat op een spoedige doorbraak. President Reagan bestempelde de kapers in een toespraak voor een juichende menig te in Dallas tot „onbe schaafde barbaren" en waarschuwde voor de „toorn van de Verenigde Staten". De Israëlische premier Shimon Peres verklaarde dat de gijze ling de vrijlating van de ongeveer 700 sji'ieten al leen maar bemoeilijkt. demonstranten, die hun steun wilden betuigen, op afstand te houden. In de menigte werden spandoeken meegevoerd met teksten als „Dood aan Israël" en „Dood aan Amerika". Intussen demonstreerden circa tweeduizend fundamentalisti sche moslims bij de gekaapte Boeing van TWA, die nog steeds op het vliegveld van Beiroet staat. De kapers moes ten in de lucht schieten om de De sleutelfiguur in de gijze ling. Amal-leider Nabih Berri dreigde opnieuw zijn rol als bemiddelaar op te geven als de VS en Israël niet ingaan op de eisen van de kapers. Over het bemiddelingsvoorstel van Zwitserland om op neutraal terrein te onderhandelen werd gisteren weinig meer verno men. Aan een andere kaping, op een binnenlandse vlucht van Trondheim naar Oslo. kwam gistermiddag na vier uur een eind. Een dronken 24-jarige Noor kaapte een Boeing 737 en eiste een gesprek met de pre mier, de minister van justitie en vooral veel bier. De politie kon hem in Oslo inrekenen, nadat hij zijn pistool voor een pilsje had geruild. Het was voor het eerst dat in Noorwe gen een vliegtuig werd ge kaapt. TOKIO Het Japanse kabinet heeft gisteren een verlaging van de invoertarieven voor 2.400 agrarische en industriële produkten met 20 pro cent aanbevolen als onderdeel van het actiepro gramma om de enorme Japanse handelsover schotten te verminderen. De voorstellen zullen volgende week dinsdag formeel worden aange nomen door een vergadering van de ministers met de regerende Liberale Democratische Par tij. aldus functionarissen in Tokio. De beschuldiging van de Europese Gemeen schap over oneerlijke handelspraktijken van Japan zijn overigens in een scherpe verklaring van de hand gewezen Volgens he* communi qué, uitgegeven door het ministerie van buiten landse zaken, wordt het grote Japanse handels overschot voor een deel veroorzaakt door de hoge rente in de VS en de overgewaardeerde dollar, alsook door het talmen van de Europese landen om de nodige structurele wijzigingen aan te brengen in hun industrie. Het communiqué zegt verder dat de Europese verklaring, die op 19 juni werd uitgegeven na een vergadering van de ministers van buiten landse zaken in Luxemburg, geen recht doet aan de resultaten van eerdere maatregelen om het handelsoverschot te verkleinen (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Een knallende ruzie tussen de Franse soci alistische partijleider Lionel Jospin en de socialistische premier Laurent Fabius heeft deze week tamelijk verrassend een einde ge maakt aan een periode van drie jaar voorbeeldige rust in de Franse socialistische partij (PS). de enig overge bleven regeringspartij. Aanleiding was een egotrip van premier Fabius op een verkiezingsbijeenkomst vo rige week in Marseille Aangekondigd als een „be langrijk staatsman" wierp Fabius zich min of meer op als de campagneleider voor de parlementsverkiezingen van volgend jaar. Dit tot grote schrik van partijleider Jospin, die zich door Fabius pijnlijk gepasseerd voelt. Op een ander niveau is er in de PS ergernis om Mi chel Rocard, de oud-Land bouwminister. die eerder dit jaar uit de regering stap te. Hij heeft zich zelf nu min of meer boven de partij gesteld en zich nu reeds aangemeld als kandidaat voor de presidentsverkie zingen van 1988. Dikke pret Dat het gevaarlijk is vroeg en hard om andermans mis lukkingen te lachen, daar zijn de Franse socialisten dezer dagen wel achter ge komen. Dikke pret beleefde men eerder deze maand aan het geforceerde spel van de oppositieleiders Chirac-Gis- card-Barre, die zich eensge zind aan de kiezers hoopten te presenteren. „Een paro die van eensgezindheid", vond de PS daarvan. Partij leider Jospin had veel suc ces toen hij de leiders van de oppositie publiekelijk een rol toebedacht in een spaghetti-western, „the good, the bad and the ugly" Maar die door Jospin afge schoten kogel ketste voor hem heel vervelend terug. Binnen de kortste keren rook het naar kruitdampen in de PS. dat nog de reputa tie had de gelederen keurig gesloten te houden. De vraag wie de verkiezingen moet leiden heeft dus Fabi us en Jospin uit elkaar ge speeld. Fabius vindt zichzelf de aangewezen persoon om de campagne te leiden, om dat hij nog steeds hoog scoort in de verschillende opinie-onderzoeken. Jospin stelt daar tegenover dat hij niet voor niets tot partijlei der is gekozen en eist nu van het PS-bestuur dat zijn functie voor de komende Probleem Moeilijkheid is dat Fabius en Jospin een verschillende taktiek voor ogen hebben. Fabius ziet de zaken het liefst „breed" en hoopt met zijn slogan „Eendracht en Moderniteit" een stevige ba sis te leggen voor een wat wordt genoemd „Republi keins front" Wanneer in die brede coalitie ook lieden uit het politieke centrum zitten, dan is dat voor Fabi us geen probleem. Maar voor de dogmatische Jospin is zo'n opzichtige verschuiving in sociaal-de mocratische richting uit den boze. Hij vindt de PS een puur linkse partij, die daar voor ook moet durven uit komen. De partijleider hoopt stilletjes op nieuwe coalitie met de communis ten. Een wens overigens, die ook bij de op het politie ke toneel teruggekeerde oud-premier Mauroy en diens niet onbelangrijke aanhang in de PS leeft De actie in Marseille was Jos pin net teveel en kwaad zegde hij een ontmoeting met de Franse pers af. Wanneer het partijbestuur zich achter Fabius zou op stellen zou Jospin zelfs overwegen af te treden, maar hardop heeft hij dat nog niet gezegd. Ambities Behalve het zogeheten „partijbelang" spelen in het socialistische kamp uiter aard ook persoonlijke ambi ties mee Fabius en Jospin zouden beiden graag wor den erkend als rechtmatige troonopvolger van de al machtige Francois Mitter rand. De president, die een meester is in het politieke schaakspel heeft beiden deze week onder zes ogen gesproken, maar wat daar uit is gekomen is niet be kend. Voor Jospin pleit zijn „socialistische hart'terwijl Fabius in de ogen van de socialisten het grote voor deel heeft populair te zijn onder het Franse volk. Daar tussendoor marcheert dan nog eens Michel Ro card, de meest populaire po liticus van het land en een oude rivaal van Francois Mitterrand. Hij zegt van zichzelf een „ferme kandi daat" te zijn voor het Ely- see. Het congres van de so cialisten in Toulouse belooft daarom een buitengewoon spannende aangelegenheid te worden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5