utricia iteekt 'las iver ihP ;!(S nail 0 Zuigelingen voeding als bakermat ZATERDAG 22 JUNI 1985 „Bijna thuis" weten vele automoblis- ten als zij het lichtbord van Nutricia passeren, pal aan de snelweg bij Zoe- termeer. De lichtreclame van deze wereldvermaarde fabriek voor onder meer baby-, kinder- en klinische voe dingen en chocomel, vormt al meer dan een halve eeuw een baken langs de snelweg Utrecht-Den Haag. Bin nenkort staat er een gloednieuw lichtbord en de nogal afgetakelde ge bouwen krijgen na al die jaren een uitgebreide opknapbeurt. Maar dat is nog maar de buitenkant. N.V. Verenigde Bedrijven Nutricia heeft zich in een tijdsbestek van en kele jaren uit de misère weten te werken, waarin de onderneming zich in de jaren zeventig bevond. Vorig jaar kwam de omzet voor het eerst boven de 600 miljoen gulden en de 17 procent hogere winst bereikte het nimmer eerder bereikte peil van ruim 26 miljoen gulden. Deze resultaten bevestigen voor de directie de juistheid van de in 1979 gekozen strategie: verdere internatio nalisatie, verder specialiseren in de voedingszorg en vergaande automati sering van de produktiebedrijven in Nederland, Groot-Brittannië en Bel gië. Veel ruchtbaarheid heeft Nutricia niet gegeven aan zijn wederopstan ding en evenmin aan de (voorlopige) kroon op het werk: na drie jaar in tensief speuren is in de Verenigde Staten een partner gevonden die Nu- tricia-produkten op de veelbelovende markt gaat introduceren. :RMEER Om de concur- iiet op de wenken te bedie- iil president-directeur drs. E. nt ^er Hagen over het samen- ïgscontract niet veel meer lan dat het gaat om een „gro- lerikaanse firma" met een omvangrijke" omzet. Een fir- ie over een goed distributie- ïat beschikt om enterale voe- „jrodukten van Nutricia onder am in Noord-Amerika te ver- Enterale voeding (voeding een slangetje door de neus toegediend) is een specialis- Nutricia. Dit soort voeding is noodzakelijk bij mensen In stoornis, patiënten die bij- &s*sm,eld een kaakoperatie hebben ;aan of anderen die om wat len ook voedsel niet meer lormale manier tot zich kun- :men. ia opereert in een exclusieve, lialiseerde branche, waarvan reldmarkt wordt beheerst lechts een handvol onderne- Als fabrikant van klini- fding kan Nutricia zich de van West-Europa noemen, renigde Staten, voor klini- rodukten veruit de belang- markt, moeten Nutricia de ikelijke groei bezorgen. Bo- ontmoet de onderneming belangrijkste concurren- iead Johnson en Ross Abbot, ran de laatste met een aandeel fstig procent de Amerikaanse st beheerst. Nutricia begeeft net andere woorden in het hol e leeuw, ook al omdat tot op niet meer dan enkele krat- locomel naar de VS werden •oerd. de pl het contract reeds is onder- je eid. weigert Van der Hagen tijdfrf zelfs nu de naam van de partner te onthullen grai wü evenmin praten over de fren strategie, de te verwach- voorhzet en'in welke staten het cia-produkt verkocht gaat »n. in dl0®* concurrenten nooit la- aar ften wat aan ^et d°en bent. jndefbben in Amerika te maken gigantische concurrenten die, Ter lucht van krijgen, ons van vegen voordat we er goed u||l zijn", zegt Van der Hagen, dat de voorbereiding drie besla6 heeft genomen. Drie auff^aarln we zeer secuur, gede- P professioneel te werk moes- t be(fan en ook met heel veel ge- vra|geld en verstand. De komen- ,ac^anden hebben we bovendien itranivoor de registratie van onze bet aftasten van de ^et aanpassen van de ver- etil!11®611 en bet afstemmen van "ategie op onze partner. Ver- rerder niet dat het om een im- markt gaat. Je moet oppas- d^t je niet verzuipt. Bovendien aaijïrt de Amerikaanse markt Maak je één keer kun je het verder wel ?t de,ten". de I 'a85 fre Oosten ingenvoeding exporteert Nu- naar vrijwel alle wereldde- •e groeimarkten hiervoor lig- ïet name in het Verre Oosten, afzienbare tijd wil Nutricia -in welk land precies is nog 11 wekend een produktievesti- ineerzetten om met name de in de Pacific Basin te be- ?n. Van der Hagen: „Noem op: Thailand, Hongkong, Australië, Indone- Maleisië, Korea, Filippijnen, P^welvaart in het Verre Oosten jt toe en dat betekent dat ook .gebruik van zuigelingenvoe- „gjzal stijgen. En dan is er nog ja, waar moedermelk vanwege "moede vaak niet eens beschik- lis. Alternatieve babyvoeding "'^omst bieden". hi ^et aanta^ geboorten in {Europa zich de komende j Jig jaar zal stabiliseren heeft ibied nog zeker mogelijkheden 'AU' Nutricia. is dus geen groeimarkt voor babyvoeding, maar de ver- igsmarkt dient zich al aan. srgrijzing van de bevolking i snel toe en ook ouden van i zijn vaak genoodzaakt spe Veri elweg Utrecht-Den Haag. ciale voedingen te gebruiken". Pogingen om ook in Japan aan de bak te komen zijn tot nog toe mis lukt. „Drie jaar lang proberen we er al binnen te komen, maar het lukt gewoon niet", zegt Van der Hagen. „Met één Japanse maat schappij zijn we heel ver gekomen. Maar op het laatste moment kregen we te horen dat het niet kon door gaan. Als je dan vraagt waarom, krijg je niet een echt antwoord. Toch hadden de Japanners werke lijk veel moeitp gedaan en ook de verwachtingen van de markt wa ren zonder meer positief. Gedeelte lijk zal het aan het systeem liggen, de Japanse samenleving duldt nau welijks buitenlandse produkten. Maar de werkelijke oorzaak weet ik gewoon niet. Misschien doen we het wel verkeerd, dat kan natuur lijk ook". Proces-industrie De ontwikkeling van nieuwe markten jaagt Nutricia op kosten, maar die worden ruimschoots ge compenseerd door hogere resulta ten in reeds bestaande markten (waaronder ook de nog niet ge noemde kinderrijke landen Iran en Egypte). Bovendien zal Nutricia in de toekomst meer kunnen profite ren van dalende produktiekosten. Op stapel staat een vijfjarig inves teringsprogramma van in totaal 250 miljoen gulden dat de complete vernieuwing lees automatisering en België. „Het wordt een volledige proces-in dustrie", aldus Van der Hagen. „Stel je voor, de chauffeur die de melk komt brengen drukt straks op de knop en aan het eind van het proces heb je bijvoorbeeld choco mel. Het gehele produktieproces zal door computers gestuurd gaan wor den, waarbij nog nauwelijks men sen nodig zullen zijn. De computer zal ook de kwaliteit gaan bewaken en onmiddellijk fouten kunnen herstellen. Als er nu iets fout gaat, kun je pas achteraf maatregelen nemen omdat je eerst moet uitzoe ken wanneer en waar iets fout is gegaan". In de nieuwe fabriek in Zoeter- meer is deze maand de proefpro- duktie begonnen van chocomel en babyvoeding. „En binnenkort be ginnen we met de bouw van een graanfabriek voor onze Bambix en Nutrix". Uiteindelijk zal de automatisering geen verlies van arbeidsplaatsen opleveren, zo meent men bij Nutri cia. Wel zal er een verschuiving optreden van werknemers op de werkvloer naar werknemers op kantoor. Van der Hagen voorziet echter voor de nabije toekomst wel een tekort aan mensen voor op de fabrieksvloer. „Automatiseren is ook een must omdat we de mensen voor eenvoudige werkzaamheden steeds moeilijker kunnen vinden". De Centrale Ondernemings Raad (COR) is niet bang voor de om vangrijke automatiseringsplannen, zegt Rudolf Hartings, voorzitter van de COR. „We staan er vrij nuchter tegenover. De directie heeft ons verzekerd dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Omdat de omvang van de plannen ons pas vrij kort bekend is, zijn we momenteel nog aan het uitzoeken wat de effecten precies zullen zijn. We geloven wel in een doorstro ming van mensen op de werkvloer naar kantoor. Er is ook een oplei dingsplan voor mensen die kunnen en willen doorschuiven naar de nieuwe functies in de proces-auto matisering. Daarbij gaan we uit van mensen die nu bij Nutricia werken". Hoe verloopt het overleg met de di rectie? „Op een manier die je waarschijn lijk alleen bij Nutricia vindt. Erg open. We worden in een zeer vroeg stadium betrokken bij de zaken om mee te denken. Er is ook een goed contact met de raad van commissa rissen". Vanwaar dan de bijnaam „Ayatol lah" voor president-directeur Van der Hagen? „Van der Hagen is binnengekomen in een tijd dat het slecht ging met Nutricia. Als er dan een man komt met een enerverende opstelling en met een simplistische visie van „Zo moet het en ik ben de baas", dan krijg je dat natuurlijk al gauw. zo'n Zuigelingen voeding is de bakermat van Nu tricia. Die basis werd in 1901 gelegd door de sam en werking tussen een arts en een zaken man. De eerste, een Duitse professor, had een methode gevon den om op betaalbare wijze op grote schaal vervangende moeder melk te maken uit koemelk. De zaken man, ene Van der Ha gen, wist de professor zover te krijgen de melk volgens zijn me thode te gaan maken in de stoomzuivelfa- briek die hij in 1896 in Zegwaart (later opge gaan in Zoetermeer) had neergezet. De prof stelde wel als eis dat de naam van de ven nootschap genoemd zou worden naar zijn laboratorium in Ber lijn: Nutricia. Jaar na jaar kon het assortim en t worden uitgebreid met aan de babymelk aanverwan te produkten zoals kleuter- en kindervoe ding. kindergenees- kundige specialiteiten en consumentenpro- dukten, waaronder in 1933 de legendarische chocomel. In 1966, toen Nutricia ter beur ze ging omdat kapitaal nodig was voor verde re expansie, waren kinder- en dieetvoe ding, chocomel en kof fiemelk de hoofdpro- dukten. Produktiebe drijven in Nederland werden overgenomen (SVZ, Preserven, Re- mia margarine, Luycks tafelzuren) en een groeiend aantal exportmarkten werd bewerkt. Daarna ging het berg afwaarts. Toen de hui dige presi den t-direc- teur drs. E. J. van der Hagen, kleinzoon van de oprichter, in 1979 werd gevraagd orde op zaken te stellen trof hij een stuurloze en verliesgevende onder neming aan. Nutricia moest terug naar de specialisatie in de voe dingszorg. Daarom werden de eerder overgenomen bedrij ven verkocht, behalve Preserven die snacks (Nibbit) en gedroogde produkten voor soe pen maakt. Uiteinde lijk ging de onderne ming met duizend mensen minder ver der. Strategisch van groot belang was in tussen de aankoop, in 1981, van het Engelse Cow Gate, op het zelfde terrein werk zaam als Nutricia. Sindsdien is een zwaar accent gelegd op de ontwikkeling en ex port van enterale voe- dingsprodukten. Hier mee wist Nutricia in te haken op de trend in de medische wereld dat een gezonde voe ding het genezingspro ces van een zieke posi tief kan beïnvloeden. Vooral voor zieken, opera tiepa tien ten, be jaarden en mensen die een ingreep in de mond hebben onder gaan is dit soort vloei bare voeding steeds meer gevraagd. Tot dit soort produkten be hoort ook het zogehe ten astronautenvoed- sel, een poeder, dat aangelengd met water wordt ingenomen en waarvan alle voe dingsstoffen worden geabsorbeerd. Van der Hagen: „Art sen hebben een be langrijke stem in de ontwikkeling van onze produkten. De wereld is bezig met voeding waarvan de kwaliteit wetenschappelijk is vastgesteld. Daarom zoekt Nutricia het steeds in de richting van Nutritional va lue". bijnaam. Maar zo'n fase is normaal, denk ik. Volgens mij is het boven dien verleden tijd. Er is nu een veel grotere decentralisatie". Misselijk De Voedingsbond FNV is een an dere mening toegedaan. „Inder daad, ze mogen meedenken, Van der Hagen is een symbool van goedwillendheid", zegt woordvoer der Geert Wijnhoven. „Maar wan neer voorstellen van de COR niet in zijn straatje passen, moeten de mensen zich koest houden. Van der Hagen weigert trouwens catego risch de vakbeweging serieus te ne men. Het spijt me te moeten zeg- Produktie wordt volledige proces-industrie. Drs. Van der Hagen: „...een grote Amerikaanse firma". gen, dat dat nog goed lukt ook. Er zitten bij Nutricia veel mensen met een lang dienstverband, die een sterke band met het bedrijf hebben. Zij hebben de illusie dat het zonder de bond ook wel kan". Om duidelijk te maken dat de Voe dingsbond soms „kotsmisselijk" wordt van Nutricia geeft Wijnho ven nog een voorbeeld. „Bij Nutricia hebben ze een soort arbeidspool voor zieken ingesteld. Mensen die geregeld ziek zijn, heb ben geen vaste functie meer. maar kunnen als een soort arbeidsreser ve op afroep, op verschillende plaatsen in het bedrijf worden neergezet". Het is de Voedingsbond FNV kort om duidelijk, dat de touwtjes zijn aangetrokken bij Nutricia. Wijnhoven: „En op zich geeft dat ook niet. Maar wanneer de prijs van meer winstgevendheid en een hogere omzet is, dat mensen als aapjes behandeld worden, dan vin den we dat een wel erg hoge prijs". Trekken Nutricia met ruim 2300 werkne mers, is in 1985 goed uit de start blokken gekomen. Omzet en resul taat hebben de verwachtingen overtroffen. Het bestuur verwacht dat de in het jaarverslag gegeven prognose van voortgaande omzet stijging en lichte verdere winst groei, zeker zal worden gereali seerd. President-directeur Van der Hagen heeft een bepalende rol ge speeld in de positieve ontwikkeling bij Nutricia. Over het recept dat hij voor Nutricia had kan hij vrij kort zijn: „De meeste ondernemingen blijven op de helft van hun sane ringsproces steken. Als je saneert moet je voor een strategie kiezen, je daaraan houden en tot op het bot gaan. Anders heeft het weinig zin, moet je opstappen. Verder heb ik de mensen altijd verteld waar het op staat, wat ik wil. Als ze merken dat die richting effect sorteert, gaan ze vanzelf achter je staan". HENK ENGELENBURG Foto's: Cees Verkerk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19