Tuinders vrezen nekslag als Spanje straks in EG zit ZATERDAG 22 ïerik Dm va ie ov gat bt gaan Feder fnorrr iemer pia op :ialis< jerelc plech Igfc lwÊm ..Ze hebben daar in Zuid- Spanje gratis zon en geen stookkosten, wat wil je nog meer?", verzuchten door hoge gasprijzen geteisterde Nederlandse glastuinders. Op 1 januari 1986 treden Spanje en Portugal toe tot de Europese Gemeenschap. Spanje produceert groente, fruit en bloemen in Murcia, Alicante, de Canarische Eilanden en Almeria. Ruim tachtig procent van de produkten wordt nu reeds in de EG-landen afgezet. Die toetreding van Spanje zit de Nederlandse tuinders helemaal niet lekker. „Spanje wordt een geduchte concurrent voor ons", zegt voorzitter Chris Overkleeft van de drie Hollandse Landbouw Organisaties (HLO's), waarbij ook de Westlandse tuinders zijn aangesloten. De Spanjaarden hameren op de aanvulling die het gebied kan leveren op de EG- wintermarkt, met produkten die in dat jaargetijde in de noordelijke landen schaars zijn. Maar juist het feit dat de Spaanse inspanningen zich steeds meer richten op het voorjaar en het najaar, zit de tuinders dwars. „Dat is altijd de periode van schaarste, waarin onze produkten het meest opbrengen. Daar moesten we het altijd van hebben. Juist dan is Spanje een geduchté ALMERIA. SPANJE ..Je zult schrikken als je het ziet. Het is zo ongeveer het Westland in het groot. Almeria de tuin van Spanje? Welnee, het is al bijna de tuin van Europa". Directeur A. P. Scheur water van het Delftse transportbe drijf Dijco B.V. weet waarover hij praat, als hij de reiziger van te vo- ren waarschuwt voor de aanblik i van het gebied. Afhankelijk van het jaargetijde rijden tientallen vrachtwagencombinaties van het bedrijf elke week een keur aan tuinbouwprodukten naar Neder land, waar ze in groenten- en bloe- menzaken worden verspreid, of el ders in Europa worden „ver- markt". Dijco is in Nederland niet alleen op dit gebied, zodat we kun nen spreken over honderden ton nen aan goederen per week. Wie Almeria. 2400 kilometer ten zuiden van Nederland aan het zuidpuntje van de toekomstige EG binnenrijdt, snapt wat Scheurwater met „schrikken" bedoelt. De aan blik is overweldigend. Van de bergketens van de Sierra de Gador tot aan de zee strekt zich kilome ters lang een immense vlakte van plastic kassen uit. Vrachtwagens uit heel West-Europa en vooral ook uit Nederland verstoppen de kleine - dorpjes van de streek. Vervoer van - tuinbouwprodukten uit deze streek loont de moeite, ondanks het feit dat Spanje moet opboksen tegen de zogeheten referentieprijzen, die de drempel van de EG vormen. De prijzen van de Spaanse en Portuge se land- en tuinbouwprodukten worden met een heffing tot die re- ferentieprijzen opgetrokken. Deze aanzienlijke barrière, zo is bij de toetredingsonderhandelingen afge sproken, wordt in een periode van tien jaar afgebroken, zodat een te snelle vergroting van het aanbod op de markt wordt voorkomen. Stokken in de grond De kassen in Almeria zijn in feite niet meer dan een paar stokken in de grond. Men heeft wat transpa rant plastic eroverheen gespannen en klaar was kees. De bouwsels die er. voor een appel en een ei zijn ge bouwd, behelzen in feite niet meer dan een regen- en windscherm. Su- pergoedkope windschermen, dat wel. maar meteen ook een risico factor. Want dat ook de zachte win ter van Zuid-Spanje wel eens een steekje kan laten vallen, bleek eni ge maanden geleden. Guillermo Cado van het grote tuinbouwbedrijf Tierras d'Almeria beschrijft nog met afschuw hoe in de afgelopen winter de temperatuur daalde en daalde, totdat de thermometer bij - daalde, totdat de thermometer bij -4 bleef steken. De ontreddering in het gebied was groot. „Op zo'n mo ment zijn wij met onze plastic kas sen volstrekt machteloos. De chry santen die op dat moment in bloei stonden raakten bevroren. We kon den 700.000 takken weggooien", al dus Cado. Toch, Almeria baadt het grootste deel van het jaar in een fikse dosis voedzame zon, die volgens de sta tistieken gedurende 3.000 uren per jaar schijnt, een record voor Spanje. Die zon heeft echter ook een scha duwzijde. Veel zonneschijn bete kent immers weinig regen en per jaar valt er dan ook niet meer dan 220 millimeter, een schijntje verge leken bij de Nederlandse over vloed. Het waterprobleem wordt deels opgelost door bronnen te slaan, maar goed water zal voor Al meria en andere tuinbouwprovin- cies in Zuid-Spanje een probleem blijven. Het waterprobleem is in Almeria het duidelijkst zichtbaar aan de grote waterpijpen die het gebied doorsnijden. Water blijft schaars en er mag niets van wor den verspild. De Spaanse overheid overweegt nu de uitbreiding van de tuinbouw in deze streek wat af te remmen, omdat de reguliere water- concurrent, niet zozeer om de export van dat land naar Nederland, maar om die naar ons belangrijkste exportland Duitsland. Als Spanje straks in de EG zit, komen we elkaar vooral op die markt tegen", zegt Overkleeft. Reden voor verslaggever Arjen van der Sar om met vrachtwagenchauffeurs mee te rijden naar de zuidoostkust van Spanje en voor de toetreding alvast een kijkje te nemen in wat wel eens het belangrijkste EG-tuinbouwgebied zou kunnen worden: de provincie Almeria, op korte afstand van toeristenoorden als Malaga en Torremolinos. „Almeria heeft gewoon de beste kaarten in handen", zegt manager Je- ronimo Molino van Coexphal, de organisatie van 68 groente- en fruitex- porteurs in Almeria. voorziening voor de bevolking in het gedrang dreigt te komen. Dat het tuinbouwgebied Almeria sinds 1972 een explosieve groei heeft meegemaakt, mag wel blijken uit het feit dat de agrarische pro- duktie sinds 1972 meer dan verzes voudigd is. Maar in hoeverre is angst voor het verlies van de Ne derlandse boterham gerechtvaar digd? Toetreding zal een ernstige verstoring van het evenwicht tot tevolg hebben, vrezen de tuinders. Ir staan grote belangen op het spel. De toetreding van Spanje en Portu gal kan gevolgen hebben voor de 130.000 mensen die direct en indi rect met de Nederlandse tuinbouw te maken hebben. „We kunnen ge rust zijn. Spanje exporteert vrijwel alleen in jaargetijden dat de Neder landse tuinders door de ongunstige weersomstandigheden de markten niet voldoende kunnen bedienen", is vrij vertaald het oordeel dat de vakorganisaties enkele jaren gele den nog over Spanje hadden. In middels is het een en ander veran derd. Uit cijfers van het Land bouwschap blijkt dat de Spaanse export van tomaten en een aantal andere produkten ook in de voor Nederland belangrijke maanden oktober, november, maart en april belangrijk toeneemt. Nederland krijgt de laatste jaren een overvloed aan Spaanse produk ten op het bordje. Uit cijfers van het Landbouwschap blijkt dat in vijf jaar de invoer uit Spanie van sommige produkten verdubbelde en soms zelfs vervijfvoudigde. Min stens zo belangrijk is het dat het zelfde gebeurde met de Spaanse ex port naar voor Nederland belang rijke landen als West-Duitsland en Groot-Brittannië. „Almeria heeft gewoon de beste kaarten in handen. Het is nog slechts een kwestie van tijd dat dit gebied het belangrijkste tuinbouw gebied in Europa is", luidt de'zelf verzekerde uitspraak van Jeronimo Molino. Hij is de manager van Coexphal, de organisatie van 68 grote groente- en fruitexporteurs in de provincie Almeria. „De hoge kosten die in Nederland gemaakt moeten worden om dezelfde pro dukten te leveren, gaan de tuinders daar nog eens de das omdoen. In de winter heeft men elders in Europa onze produkten hard nodig. Zo vul len we de EG aan. Na de toetreding kunnen we wellicht ook in de zo mer concurrerend gaan werken. Dan zullen de EG-landen steeds af hankelijker worden van invoer uit Spanje. De toetreding tot de EG zal ons geen windeieren leggen", denkt Molino. De EG krijgt er op 1 januari 1986 2,5 miljoen Spaanse agrarische be- drijve.n bij, een toename op het to taal van een derde. Vijfentachtig procent van de bedrijven kan be stempeld worden als „klein", want kleinschaligheid is nu eenmaal een kenmerk van de Spaanse land- en tuinbouw. Maar ook aan die inefficiënte ma nier van produceren wordt wat ge daan, want boeren en tuinders kunnen zich sinds enkele jaren or ganiseren in Asocaciones de Pro- ductores Agrarios (APA's). Dat zijn vaak coöperaties, waarin de belan gen van de enkelingen worden be hartigd en de afzet geregeld via een soort veilingsysteem. Ook wordt daar de exportverpakking verzorgd en worden kwaliteitseisen opge steld en gecontroleerd. Domar is zo'n coöperatie. „Die toetreding be-» tekent voor ons een grote stimu lans", zegt directeur Francisco Jo- ver Escribano van de in El Ejido gevestigde coöperatie. Grote en kleine karren van dito tuinders rij den afgeladen met paprika's de hal van Domar binnen. Binnen werken ruim honderd vrouwen die het ar beidsintensieve inpakwerk voor hun rekening nemen. „De drempel om produkten af te zetten in de EG is voor ons altijd erg hoog geweest. We zijn jaren min of meer buiten gesloten''. Escribano laat trots de nieuwe loods van de coöperatie zien. Een produkt van hoopvolle tijden. „We hebben zoveel plannen, we kunnen onze eigen investerin gen niet eens bijbenen". De toetre ding tot de EG wordt gezien als een gigantische kans om dit gebied nog meer te ontplooien. In de APA's wordt ook kennis uit gewisseld, een belangrijk gegeven in een nog zo jong gebied. Techni sche know-how is waar het vaak nog aan ontbreekt en is zo de fles- sehals van de ontwikkeling van het gebied geworden. Geen wonder als je bedenkt dat velen, gestimuleerd door de Spaanse overheid, vanuit de stad naar Almeria ziin getrok ken en op goed geluk zich op het tuindersvak hebben gestort. Maar ook hier hebben de Nederlandse bedrijven een vinger in de pap. Op de jaarlijkse tuinbouwtentoonstel ling die begin dit jaar in Almeria werd gehouden, was een groot aan tal Nederlandse ondernemers op het gebied van kassentechniek, ma chines, water, potgrond, zaden en stekken vertegenwoordigd. Wie in het immense tuinbouwgebied rond rijdt, wordt getroffen door de aan blik van de rotsachtige bodem. „Hoe kan hier in vredesnaam iets groeien?", was ook de eerste reactie van Nederlandse tuinders die het gebied bezochten. De grond is ge cultiveerd met in Nederland ont wikkelde methoden en ook de be nodigde turf is via Nederland gele verd. Het mag duidelijk zijn: door heel wat ondernemingen wordt goed aan Spanje verdiend. „Mocht Spanje echt een concurrent wor den, dan hebben de Nederlanders hun zakken allang gevuld. Wat we al niet vervoerd hebben naar dit oord. Kunstmest, turf, zaden, jonge planten. We kunnen het maar net aan, al die Nederlandse handel die naar Almeria gaat", zegt één van de chauffeurs. Zo kon het gebeuren dat deze week een chauffeur van een bedrijf uit het Brabantse Ga meren met enkele tonnen chrysan ten naar Nederland reed. die hij zelf enige maanden geleden als Aalsmeers stekje had afgeleverd. Ook de vervoerders en importeurs klagen dus niet. De know-how is uiteraard meer aanwezig in de bedrijven die het zich gezien hun grootte kunnen veroorloven dure ingenieurs in dienst te nemen. Een voorbeeld De bevolking van Alme- in de Nederlandse groen- ria vaart wel bij de „tuin- teteelt het dubbele en in bouwexplosie". In de de fruitteelt 1,7 maal die rangschikking naar inko- van Spanje. Daar staat men per hoofd van de weer tegenover dat een bevolking kwam Almeria Spanjaard gemiddeld van de 50 provincies die Spanje heeft tien jaar ge leden nog op de één na de Nederlander. Echter, laatste plaats. Nu is Al- net als in Italië enkele ja- meria opgeschoven naar de zeventiende plaats en het einde van de opmars is nog niet in zicht. Veer tig procent van de actie ve bevolking werkt in de agrarische sector. Het werk in Almeria gaat zoveel mogelijk op het gemak, om niet te zeg gen „op het dooie akker tje". Ook de siësta, het middagdutje, is hier nog heilig. Daar blijft iedere ren geleden gebeurde krijgt ook Spanje als ge volg van de toetreding te maken met stijging van de arbeidskosten. Hoe makkelijk hebben de Spaanse kwekers het verder nog? Het Land bouwschap heeft eens uitgerekend hoe de ver houdingen liggen. Een tuinder in Almeria die in de periode van februari tot en met mei (als ook Spaanse ondernemer de produktie in Neder- met zijn groene vingers [and weer wat begint aan van af. Wie wil beweren dat de Spaanse toetre ding tot de EG per defini tie het faillissement van de Nederlandse tuinders tot gevolg zal hebben, moet ook deze factoren in de concurrentiever houdingen niet vergeten. Onderzoeken hebben uit gewezen dat de Spaanse tuinder en, zijn medewer kers door warmte, ineffi ciënte produktie en door de volksmentaliteit veel minder presteren dan hun Nederlandse colle ga's. De produktiviteit is van zo'n bedrijf is Tierras de Alme ria, een eveneens in El Ejido geves tigde groente-, fruit- en bloemengi- gant. Het bedrijf is onderdeel van het grote Quash-concern, dat enor me belangen heeft in dit nieuwe tuinbouwgebied. Quash koopt sys tematisch stukken land op, culti veert ze en exploiteert ze via een uitgekiend bijna on-Spaans sys teem. Landbouw-ingenieurs maken de dienst uit en planning en effi ciency zijn als het ware de wacht woorden. Quash is één van de steunpilaren van dit gebied, want niet alleen leveren kleine kwekers hun produkten op contract, zij kun nen ook meeprofiteren van de rod u denktank van het concern. Quash pakt het groots aan. „We hebben sinds de oprichting in-1981 200 mil joen gulden geïnvesteerd in Alme ria, merendeels in land". Quash blijft peseta's pompen: volgens de planning moet het concern in 1991 1800 ha grond hebben. Voor de bouw van kassen is nog eens 200 miljoen gulden uitgetrokken. Het lijstje gaat nog wel even door en is in feite symptomatisch voor de op timistische stemming die in het tuinbouwgebied Almeria heerst. Een kijkje bij het bedrijf wordt maar ternauwernood toegestaan, bang als men ook hier is voor con currentie. Het hoofdkwartier van 3» mum „Die toetreding betekent voor on9 een grote stimulans", zegt directeur Francisco Jover Escribano van de coöperatie Domar in El Ejido. trekken) paprika's kweekt, maakt per pro dukt een kwart van de kosten van zijn Neder landse collega. De to maat die hij kweekt, kost hem 29 procent van de prijs van het Nederland se produkt. Voor kom kommer staat een per centage van 37 procent vervoerd moeten worden, de zomer de ldhe en voor een produkt als wat hoge kosten en kwa- vanuit Spanje ei8. w aubergine 26. liteitsverlies met zich ker. In deze tijdri ze De scheve verhoudingen meebrengt. Ook is goed jaar zijn temp(>^aar worden nog enigszins water een schaars en van 30 a 35 gradWl1 rechtgetrokken doordat daarom duur produkt. ongewoon, wat Éren de Spaanse produkten Bovendien is in het bij- te warm is voordzet over een grote afstand zonder voor bloemen in beeld bloemen. cia-pi fn. Quash, zes kilometer in din® buiten El Ejido, is zwaar F, met een zwaar hek, hondeif^ "ers ér 11 Zelfs op zondagmiddag sf£ parkeerterrein nog vol in landse vrachtwagens uit Z1J' meer Gameren, Kwintsheraar Huizen, De Lier, Hillegomn lofarendsveen. De chauff£aan in verband met de nog P Prc koelcapaciteit van het be<?ad aantal dagen op hun vrajëeld Nederland moeten wachtrand< maken zich op het stranLY001 bar-restaurant Amsterdam!*Tn toe eten ze een overheerlf' loen, uiteraard met het etilrp" duct of Almeria". L j 1 terde Als de bederfelijke vraclfe ma wagens is geladen kan d&t je karavaan de thuisreis aaifert „Vamos, we gaan", roshei chauffeur tegen een tient|>ut, c ren, die in verband met de>ten". te laadcapaciteit van de bedrijven zich nog enige f de nabijgelegen badplaats 1T6 de Mar zullen moeten „Gaan als een kogel", is hLng( van de chauffeurs als ze naa zware lading meloenen L thuisreis beginnen. De roL^^ voor een deel over tweean a£ gen en dwars door dorpf hoge bergketens en sto4>ekei door diepe, gortdroge dalei Minder dan 48 uur later «pr* vrachtwagen vol Spaanse nen gelost in Nederland onf on den verspreid over va.derlL ^p, Westduitse winkels. De kej^g' de huisvrouw: een iets maar smakelijk ogend prcCgjy, een goedkoop doch mind. tQ€ produkt. „Spanje kan nooLej3n aan de Hollandse kwaliteit£aj tie van bloemen, groerL w' fruit", houden optimisten voorbeeld: de Fransen j met hun bloemkool al f'enljaar ren de markt naar West-lfe. open te breken, maar het li(.pur. niet. De Duitser lust de - kwaliteit die daarvandaa^ed gewoonweg niet en heefvr Hollandse bloemkool. Als,™".1 Fransen niet lukt, waarom! uaL, de Spanjaarden dan wel li--., stelt een oudgediende o£ chauffeurs rethorisch. nt ARJEN VAN DP In de door de Spaanse overheid gestimuleerde coöperaties kunnen de kleine tuinders de handen ineenslaan. Bij Domar in El Ejido nider ruim honderd vrouwen de verpakking voor de export voor hun rekening. [Ssc°

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18