larsvan opper vlakkigheid afscheid burgemeester an't Wout Fietsverbinding Noordeinde en Westeinde geopend Triathlon voor leeringen lagere tuinbouwschool I Lpfi hiirrr 11001111 NDPLAATSEN VOOR TWAALF WOONWAGENS IN VOORSCHOTEN ZATERDAG 22 JUNI 198S PAGINA 13 ZEVENHOVEN Gedeputeerde Th.F.J. Jansen opende giste ren officieel het fietspad tussen de Zevenhovense dorpskernen Noordeinde en Westeinde. Hij deed dat door halverwege het fietspad door een papieren poortje heen te fietsen. Ook werd er door de schooljeugd een lint uitgerold vanaf de RK Johannes de Doperschool en de Christelijke Nationale Zevenhofschool. Bij het poortje werden de linten aan elkaar verhonden en was de symbolische verbinding een feit. Door de aanleg van het fietspad is er voor de fietsers een veilige verbinding ontstaan. Ook de sporthal, die in september gereed zal zijn zal dan op een veilige manier bereikt kunnen worden. De fietsers moesten eerst nog samen met de auto's op de smalle Dorpsstraat en het Noordeinde hun weg zien te vinden, hetgeen vooral bij harde wind nogal eens gevaarlijke situaties opleverde. Het nieuwe fietspad, dat al enige tijd in gebruik was sluit aan op de fietspaden langs Tochtweg en Schilkerweg en het fietspad langs de Stationsweg. Het anderhalve kilometer lange pad. dat is uitgerust met verlichting heeft 500.000 gulden gekost. De pro vincie betaalt 75 procent van dat bedrag, de gemeente de rest. Omdat door de aanleg van het fietspad de veehouders van hun water werden afgesneden zijn er speciaal ondergrondse water putten aangelegd. LEIDSCHENDAM De lagere tuinbouwschool in Leidschen- dam sluit het schooljaar komende maandag af met een triathlon Deze vorm van sport bedrijven is de laatste twee jaar enorm in opmars. Een vaste afstand zwemmen, hardlopen en fietsen moe ten in één dag worden afgelegd. De profs leggen bij dit soort wedstrijden gigantische afstanden af op een dag. waarbij honderd kilometer fietsen, vijf kilometer zwemmen en veertig kilometer hardlopen geen uitzondering zijn. De leerlingen van de tuinbouwschool zullen zich komende maandag niet zo hoeven in te spannen. Tien kilometer fietsen, vierhonderd meter zwemmen en twee kilometer hardlopen zijn de afstanden, die ze moeten overbruggen. En leerlingen die dat nog teveel vinden, kunnen trio's vormen, waarvan ieder een on derdeel afwerkt. In totaal doen maandag 220 leerlingen mee. Daarmee is het de school gelukt het overgrote deel van de 270 scholieren mee te laten doen. De triathlon begint om tien uur op het strand van Vlietland. (ADVERTENTIE) w ■§*£cidóe Qowuvnt kinderen sloegen haar ver schrikt gade. Arme kleinen!" Het verhaal ging de week daarop verder en het mag ons niet verwonderen, dat het allemaal in orde kwam met de kleinen en met moe der, die de schok te boven was gekomen. Paul ging bo vendien bij de pastoor inwo nen, teneinde een goed chris ten te worden. Maar de abon nees van het Zondagsblad hadden toch maar mooi weer een flinke brok in de keel gekregen. Die dingen moet je bij houden: flink wat leed met uitzicht op een hemelse beloning ging er best in bij onze vaderen en moeders van het Rijke Roomse Leven- En er werd geglimlacht bij een mbpje als: „Zeg, waarom heb je eigenlijk je muziekles sen er aan gegeven, Euge nie?" Eugenie: „Och, ik werd op de toonladder altijd zoo duizelig!" 'N OMGEVING 85 PA» Restauratie Woubrugse toren van start WOUBRUGGE Met het verzamelen van de eerste dakleien startte gedeputeerde mevrouw Günther de restauratie van de to ren van de hervormde kerk in Woubrugge. Met de restauratie gaat een lang gekoesterde wens van dit dorp in vervulling. Burgemeester Brouwer de Koning zei in zijn toespraakje dat aan de restauratie van de in 1653 gebouwde kerk vier jaar van voor bereidingen zijn voorafgegaan. Hij herinnerde de gedeputeerde er overigens nog aan. dat de kerkvoogdij van Hoogmade van de kerkrestauratie daar nog 80.000 gulden moet krijgen van de pro vincie. Mevrouw Gunther wees erop dat de restauratie van de door Pieter Post gebouwde kerk voor een groot deel te danken is aan het doorzetten van de gemeenteraad en de burgemeester. Ook wees zij op de geraamde kosten die steeds maar stegen. Uit eindelijk gaat de restauratie bijna 470.000 gulden kosten. Ook de heer Van Hemert van Monumentenzorg was bij de start van de restauratie aanwezig. Hij wees op het belang van restau raties, omdat zij vaak een leerschool vormdn voor vaklieden. Op 31 december van dit jaar moet het werk geklaard zijn. Mevrouw Günther neemt de eerste van het dak komende leien in ontvangst, waarna de restauratie officieel van start kan gaan. Opbrengst Nacht van Koudekerk99 verdeeld KOUDEKERK AAN DEN RIJN De zaalvoetbalnacht in Koudekerk heeft zes duizend gulden opgebracht. De verdeling van dit bedrag, waar de organisatoren zeer tevreden mee zijn, vond gisteravond in de Ridderhof plaats. Behalve het jaar van de jeugd, is 1985 ook het jaar van de mu ziek. Daarom verdeelden de initiatiefnemers van de „Nacht" 1800 gulden onder een aantal plaatselijke verenigingen, die vooral op die terreinen actief zijn. Zo kregen zanggroep ..De Me rels", blokfluitgroep Distinto en muziekvereniging „Kunst na Arbeid" een bijdrage Ook jongerensoos „Wammes" en de jubile rende stichting Jeugdvakantieweek deelden mee. Nico van Zutphen van de squashvereniging kreeg geld om een speciale cursus te volgen om jeugd op te vangen bij het sqashen. Tenslot te kreeg de stichting Hulp Noordierse kinderen (HUNI) 250 gul den. Drie duizend gulden ging naar de stichting De Ridderhof, twin tig procent stoppen Bonne en Frans Gebert en Gert van der Voort in een spaarpot. „Dat bewaren om een volgend evene ment te kunnen starten". Slj „Bij ieder tientje ziet kleine Paul den priester vragend aan, doch immer klinkt het antwoord. „Ga door! Bidt, kinderen, bidt!" Waarom zou de H.Maagd de drie onschul- digen niet verhooren, die haar bijstand inroepen, waar om zou zij de gebeden ver- stooten van den zesjarigen Paul en zijn beide vierjarige zusjes, nu een dubbel ongeluk hen bedreigt, want aan het bed van den stervende staat zijn vrouw zwijgend, met we- zenlooze blik. Eindelijk slaat de gewonde de oogen op; hij schijnt uit zijn verdooving te ontwaken en stamelt: „Waar ben ik? O mijnheer pastoor!" Er wordt opnieuw gebeden, zowel door de kinderen als door Louise, de vrouw van het slachtoffer. De dokter is er nog steeds niet. „Ik ga sterven", weet de ongelukki ge. „Als de goede God zulks wil, zal ik heengaan, maar hen alleen achter laten zon der middelen van bestaan..." „Stel u gerust, de vader, die voor zijn geringste schepse- „STRAMMHEIT": „Turksche mari- ne-infanterie in nieuwe uniform op weg naar de Dardanellen". Unifor men van Ouitse snit. De Duitse advi seurs van het Turkse leger hadden in korte tijd hun „Strammheit" en militaire tucht „bij de vroeger zoo ordelooze Turken" weten in te bur geren. len zorgt, zal uw kinderen niet verlaten", aldus de pas toor. „Eenige oogenblikken volgden, oogenblikken van zacht gefluister bij den biecht, ootmoedige schuldbe kentenis en vertrouwelijke ontboezemingen. Ja, de tijd naderde. De kinderen ween den zachtjes, terwijl hun moeder nog op dezelfde plaats stond, onverschillig, naar het scheen, voor het geen er om haar heen plaats had. Door het venster viel een heldere zonnestraal op het gelaat van den stervende, die op eenmaal een kreet slaakte en den laatste adem uitblies op de voeten van het kruisbeeld dat hij kuste. Als christen had Jan geleefd, als christen wilde hij sterven. De arme weduwe stond een sklaps op en liep schaterla chend het vertrek op en ne der. De ongelukkige was krankzinnig geworden. De GEWONDE ALPENJAGER: „Een Italiaansche militaire arts verbindt een ge wonden Alpenjager". Zo te zien bidt de jager een schietgebedje. -ijn nDh3uRG ..Van 01 ejjïgula tot Van 't ekanaijd heeft gegol- leggsmall is beauti- -weg idat is, denk ik, gens van Valken- eefh3us burgemeester geld ijiike van Noord- e inntrmiddag bij het rtverjfscheid van bur- wat i N van 't Wout passafenburg' Van 't cheleft gistermiddag de paatste maal een, enwel buitengewone, con hng van de ge- ijn-S^d van Valken- Hij deed dat in ;erd |iuis „De Terp", naaktjkele honderden ï.4i en aanwezig wa- g w^reep met Caligula hog* de Romeinse tijd. In 11 een periode die met de opgra vingen in Valkenburg uit de derde en vierde eeuw weer hevig in de belangstelling staat. Hij dankte Van 't Wout. die zestien jaar burgemeester annex gemeentesecretaris is geweest in Valkenburg, voor zijn bijdrage aan het Samen werkingsorgaan Bollenstreek „Je hebt er aan meegewerkt dat wij als regio inmiddels zonder Leiden kunnen be staan", aldus Bonnjke, die na mens de burgemeesterskring Duin- en Bollenstreek sprak. Van 't Wout werd ook toege sproken door wethouder M.J. Vos, die later ook als loco-bur gemeester de ambtsketting kreeg omgehangen door Van 't Wout, waarmee deze symbo lisch zijn ambt neerlegde. Na mens de gemeenteraad be dankte mevrouw A.R. van den Broek de scheidende eerste burger voor zijn inbreng in het besturen van de gemeente, een taak die hij volgens mevrouw Van den Broek in een duo- baan met zijn vrouw vol bracht. De raad deed Van 't Wout, nu inwoner van Oegst- geest, een fiets cadeau. Waar nemend gemeentesecretaris J.M.E. Post voerde namens het gemeentepersoneel het woord en dankte de burgemeester voor de samenwerking. In zijn afscheidswoord ging Van 't Wout in op de stelling dat grotere gemeenten betere bestuurders zouden hebben. „Ik vind die stelling absurd. De kwaliteit van de bestuur ders groeit niet met de kwan titeit van het inwonersaantal. Wel groeit met de bevolking de hoeveelheid ambtenaren. Daardoor kunnen ambtenaren zich meer gaan specialiseren hetgeen betere informatie aan de bestuurders met zich mee brengt", aldus Van 't Wout. De scheidende burgervader blijft in Valkenburg nog wel actief als voorzitter van de stichting Van links naar rechts: Mevrouw en de heer Van 't Wout, mevrouw Bonnike en mevrouw en de heer Vermeulen (oud-burgemeester van Katwijk) na afloop van de buitengewone raadsvergadering in „de Terp". Onderzoek Romeinse Bewo ning Valkenburg, die de op gravingen financieel onder steunt. Vele honderden burgers maakten gisteravond van de gelegenheid gebruik afscheid te nemen van het echtpaar Van 't Wout. Velen lieten hun woorden vergezeld gaan met een stoffelijke blijk van waar dering. Aan de afscheidsavond voor de burgers ging een groots de- filé vooraf. Aangevoerd door Valkenburg's Harmonie trok ken bijna alle verenigingen aan het burgemeestersechtpaar voorbij. Daarna was er een af- scheidsontmoeting waar ruim veertig verenigingen acte de presence gaven Hartverwar mend was het optreden van enkele schoolkinderen, die stukjes opvoerden en een mu zikale aubade brachten. Namens de verenigingsraad bood de heer P. Donath de scheidende burgemeester twee vergulde straatstenen van de slechte Hoofdstraat aan. Na mens de burgerij overhandig de mevrouw A. Slootweg-Maat een radio-stereotoren. Zang vereniging Advendo zong drie coupletten waarbij burgemees ter Van 't Wout bij het laatste couplet als gastdirigent optrad, hetgeen hem goed afging. Van de Oranjevereniging ontving de burgemeester uit handen van voorzitter Van Kouwen- hoven een fles oranjebitter. De laatste groep, die afscheid kwam nemen was de vrijwilli ge brandweer, die een brand weerlied ten gehore bracht. Tevens werd burgemeester Van 't Wout benoemd tot ere lid van het brandweerkorps. Tenslotte kreeg de scheidende burgemeester het woord. Hij vond het moeilijk om tot uit drukking te brengen wat in hem leefde. „Mijn vrouw en ik hebben de bijzondere gemeen schap van Valkenburg van avond dubbel ervaren. We hebben hier genoten van het enthousiasme van de „Oase van de Randstad". Ik ga nu naar huis met het gevoel dat ik door de hele Valkenburgse gemeenschap verwend ben ge weest". Ische delijk[ oud „SL,grt°T j Skampje aan de pt Noord moet van ivprd vi)f standplaatsen n oït6ebreid °p het e late' ,racé <bii de De jel) kunnen ook nog 'en eil wa6ens staan- Dit Jjoen B en W van ngen fn aan de ëemeente" :embq Ie8!?..!"331"1 be6ral de ge- efdtf' de aanleS van een is K°r drie waSens aan LiemIfweg-Noord Maar omdat er moeilijkheden zijn met het vinden van nog negen andere standplaatsen, stellen B en W uitbreiding aan de Leid- seweg-Noord voor. Vijf is het maximale aantal dat daar kan staan, omdat er niet meer ruimte is. Volgens het college willen de woonwagenbewo ners, die van het overvolle Leidse- Trekvlietplein zullen komen, ook liever een wat groter kampje. De zeven wagens op het Rijks weg 11-tracé worden daar voorlopig neergezet. Als de aanleg van de weg echter niet doorgaat, iets dat veel bestuur ders in Voorschoten geloven, wordt het een definitieve standplaats. Uit overleg met de provincie is volgens B en W gebleken dat er geen bezwaren bestaan tegen woonwagens op deze grond. Als de snelweg de finitief niet doorgaat, dan hoeft Voorschoten ook geen grond voor woonwagens meer te reserveren in het plan Star- renburg. Daar zouden vanaf ongeveer 1989 drie standplaat sen kunnen komen. De raadscommissie zal volgen de week donderdag nog een plaats voor zeven woonwagens op het Rijksweg-11 trace vast moeten stellen. De gemeente heeft een aantal plaatsen rond de Admiraal De Ruytersingel onderzocht. B en W spreken hun voorkeur uit voor een kampje pal naast boerderij „Wie kan Keeren". Volgens het college zal het uit zicht van en naar de. boerderij wegvallen door de woonwa gens. De wagens moeten be reikbaar worden via het Sint Nicolaespad. Het terrein dat nu aan manege Van Zeist is verhuurd, zal de gemeente ook gaan gebruiken voor de stand plaatsen, omdat het naastlig gende weitje te klein is voor een kampje. De woonwagens zullen hierdoor op de rand van landgoed Berbice komen te staan. B en W wijzen een andere door de ambtenaren gevonden plaats direct aan de De Ruy- tersingel in eerste instantie af. Hier zouden de standplaatsen direct naast het sportpark Adegeest komen. De wagens staan dan bovenop de voorma lige vuilstortplaats. Volgens B en W „milieutechnisch en maatschappelijk nauwelijks acceptabel". De andere aangedragen plaats, ook grenzend aan de De Ruy- tersingel, is volgens het college het minst geschikt. S)c Ccicbcne Sou/tont Onder redactie van Ton Pieters. in d oorlogsellende ïventig jaar geleden •namif bet „Geïllustreerd gebdgsblad" anno juni n de net een verhaal vol k. Meid en vertroosting 'oeteknde Jan de Tim- rlmgtan. Welaan dan: ?komje timmerman, was nen dak gevallen. >1 zal ian bestond niet de e twijfel. Niemand, ;rhoq.j wist Qf dood was, „maar hij lag daar uitgestrekt op den grond, met gespleten schedel. Op de knieën naast hem lag een vrouw, het levende beeld der smart; de slag had haar versuft. „Vader, vader", rie pen drie kinderen die om den gevallene stonden. Opeens maakte de menigte plaais voor den pastoor, die met een zucht van verlich ting begroet werd. Is de priester niet de vriend die medelijden heeft met alle smarten, de Godsgezant die troost en geneest? De genees heer is er nog niet, doch wat komt er dit op aan?" De pastoor voelt de pols, be luistert het hart, voegt de moeder een opbeurend woord toe en vraagt om een matras. Dan gaat het aan op het huis van de ongelukkige Jan. Daar neemt de priester zijn rozenkrans en geeft die aan een der kinderen, terwijl hij zegt: „Bidt, kinderen, bidt vurig voor uw armen vader". DROMEDARIS: ,.De Dromedaris te Enkhulzen, de beroemde toren, waarvan de restauratie spoedig gereed zal zijn. Onze toto is genomen van de Zuider- zee-sluizen: in de sluis een te- rugkeerende ansjovisschuit".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13