kidócSomcwit erknemers unaniem eindbod Fasson STAD OMGEVING Tentoonstelling over Leidse industrie na wereldoorlog Opnieuw pleidooi voor „Zijloever*' Wethouder G J. Hendriks stapt vroegtijdig op Schoolfeest verstoord Üiphte anyangvan ,7,nente 3/1 aarden 192,rt zorgen a rt Koperen schooljubileum f. umkers opvolger in leidschendam VRIJDAG 21 JUNI 1985 PAGINA 13 'aTmLeidenaren na ®Tpartij opgepakt itratie li75, Vijf Leidenaren (in leeftijd variërend van 16 tot 36 v'i* gisteravond door de politie opgepakt nadat zij een 445.pt op de Haarlemmerstraat hadden afgetuigd. Hierbij 5 lengt» auto totaal vernield. 0% kod versperde op de winkelstraat rond elf uur de door- ai La<fr een auto met twee jongens van 18 en 24 jaar oud. 16- jongste van het tweetal verhaal ging halen, ontstond -jpartij. De jongen wist zijn aanvallers aanvankelijk van MTE Tlhouden maar toen de hele groep zich tegen hem keer- IGEBO; hjj het onderspit delven. Hij werd geslagen en tegen illngsbi geschopt. jerende agenten op weg naar huis, ontzetten het slacht- riepen de hulp van collega's in. Ondertussen werd de snd k^n de twee jongens reden, door het vijftal vernield. -«Sr agenten arriveerden, kon de groep worden aange- 19.00 u Creativiteit in Hooglandse kerk LEIDEN Handvaardige Leide- naars kunnen hun eigen creaties aan publiek tonen. Daartoe biedt de ten toonstelling 'Handig Bekeken' in de Hooglandse kerk de gelegenheid van 15 tot en met 27 juli. De werkstukken kunnen ingeleverd worden van 1 tot en met 6 juli van 11 tot 15 uur in de kerk, maximaal drie per inzender. Een jury zal drie prijzen ter beschik king stellen voor de drie beste inzen ders. De activiteit in de kerk is een onderdeel van de Leidse Lakenfees- ten die worden gehouden van 15 juli tot en met 3 augustus. LEIDEN Een groep van 20 jongeren uit Rijnsburg heeft gis teravond lange tijd de omgeving van het station en van het Vis ser 't Hooftlyceum aan de Kagerstraat onveilig gemaakt. De po litie moest er met de gummiknuppel aan te pas komen om de jongeren in toom te houden. Uiteindelijk werden twee van hen (17 en 19 jaar) aangehouden. De groep relschoppers meldde zich even na negenen bij het ly ceum waar op dat moment een schoolfeest aan de gang was. Toen de jongeren niet werden toegelaten, lichtten zij de deuren uit de scharnieren. Met hulp van twee agenten werden de jonge ren door de leerkrachten uit de school verwijderd. Daarop trok ken zij naar het station waar reizigers werden lastig gevallen. Met behulp van de gummiknuppels van het duo agenten verlie ten zij het station via het spoor om op de bus naar Rijnsburg te stappen. Rond half elf gisteravond werden zij echter weer in de buurt van de Kagerstraat aangetroffen. Nadat twee jongens waren op gepakt, keerde de rust weer. Bromfietser aangereden LEIDEN Een 38- jarige Voorschote naar is gistermiddag met een diepe vlees wond op het been naar het AZL ver voerd nadat hij op het fietspad langs de Voorschoterweg was aangereden door een auto. De bromfietser kreeg geen voorang van de 25-jarige auto mobilist die de Brahmslaan in wilde Woningbouw op terrein Glascom LEIDEN De gemeente heeft voor zes ton de fabriek van de glasgroothandels Glas com aan de Oude Singel aan gekocht. Het is de bedoeling dat een gedeelte van het com plex wordt afgebroken voor woningbouw terwijl ook een deel gerestaureerd zal worden. In het gerestaureerde deel ko men appartementen. Op het terrein van Glascom is, teza men met het al eerder aange schafte terrein van de Chemi sche bedrijf Lilo aan de Lan- gegracht, ruimte voor 30 wo ningen. Protest tegen Haags drinkwater LEIDEN B en W van Lei- den hebben protest aangete kend tegen het voornemen van de provincie in een nieuw op te richten waterleidingbe drijf Zuid-Holland West de LDM samen te laten werken met de waterleidingbedrijven van Den Haag en Rotterdam. Dit zou de prijs per kubieke meter water in Leiden met 21 cent verhogen. B en W voelen meer voor de stichting van een waterleidingbedrijf Zuid- Holland Noord waarin een vergroot LDM fuseert met het EBR. De gemeenteraad is ge vraagd dit beleid te steunen. lieeta; ententiEN De werkne- gebr. »van Fasson hebben lloa TVoorlopige eindbod ie directie van het niddelenbedrijf in "ng D-onderhandelingen lem van de hand K0Uen directie r nog één keer de om de voorstellen |pn/,e passen. Lukt dit '™''op korte termijn, tomen er acties. Dat UUf O gisteravond beslo- lens een zer druk bezochte ledenvergade ring van de Industrie bond FNV in Eigenzorg in Leiden. Het resultaat van de onderhandelin gen tot dusver stond daar ter discussie. De cao-onderhandelingen bij Fasson hebben thans drie gespreksronden ge vergd. De onderhandelaars van de Industriebond FNV en de directie zijn niet na der tot elkaar gekomen. Het laatste bod van de directie was onder meer, dat een vijfploegensysteem zou worden ingevoerd waar door een kortere werkweek mogelijk wordt. Die ploe gen zouden ook op feestda gen moeten doordraaien en de bestaande ploegenstoe- slag zou met 3,75 procent worden verminderd. Dit eindbod van de directie werd door de FNV-onder- handelaars vorige week als onbespreekbaar aange merkt. Gisteravond vroeg men het oordeel van de le den over dit standpunt. De leden steunden de onder handelingsdelegatie ten volle. Men was het er una niem over eens, dat er op deze wijze geen vijf-ploe gendienst zal komen. J. Duynhoven van de FNV: „Het werken tijdens de feestdagen is als onaan vaardbaar terzijde gescho ven. Ook is men unaniem tegen het verminderen van de huidige ploegentoeslag. Daarbij hebben de leden moeite met de invoering van de vijf ploegen in 1987, terwijl we in '82 al hadden afgesproken dat in begein '86 de 36-urige werkweek zou worden ingevoerd". Namens de werknemers zal Duynhoven vandaag de di rectie informeren over het standpunt. „De directie krijgt de gelegenheid de voorstellen aan te passen. Dat moet nog voor de va kantie. Lukt het niet, dan gaan we actie voeren", al dus Duynhoven. I.0Q-1PN Bijna hon- jhidiiLeidse bejaarden ,en metrsmart op ne in een psycho- -risch verpleeg- Het gaat om 49 lAobringende en om .wu^gente gevallen. straatpachttijden zijn, ia iels de wachtlij- bijzonder lang. bouieven moeten 9 tot aaanden geduld terrain voor ze wor- ichte ipgenomen, man- aterdi t0t 9 maanden. Luder F. Kuijers isteravond in de :ommissie voor enz, chappelijke aan- kus$£nheden, volks- 169 dheid en cultuur >r uwieze cijfers hem reecn baren. De com- n kus11eden waren er ïïïip geschrokken. ederif jrvice'*8eria heeft be- ig op chronische, u am erger wordende ilOirenijke aftakeling ten valiteife van ouder worden dralodaarmee samenhan- en, «lichamelijke aftake- -aravfeschat wordt dat er sk3den veei meer be- 3 95 (1 zijn die psycho-ge- ^42»he hidp nodig heb- feiden telt 14.000 be- 'i, waarvan er bijna )uder dan 80 jaar Je Eerste Hulpdienst >ruln Leiden ongeveer '70-2^r per jaar uit om te DOBf jn psycho-geriatri- na£^ioodgevallen, zoals vervuiling, onder- lU A'S|ê' onderkoeling, stamljevaar en uit bed of met v» trap vallen. J N.C 1 heeft zelf geen mo- 'inaee^id om deze bejaar- m Oif te nemen en is af- 070-lijk van het totaal s zed>te circuit van voor- idomgen op dit gebied in en °fo Veel Leidse psy chiatrische patiënten Haag 'n »normale" be ntehuizen, anderen thuis. Wethouder zei gisteravond dat et najaar met voor komt om het aantal voor deze bejaar- 1 de regio te verho- jn/efctij stipte aan dat het s recdoeling is dat er in ende e bouwen verzor- uis Zijloever een |e vleugel voor psy- jriatrische patiënten worden ingericht. Zoals bekend zijn de 'annen voor dit te- oorlopig van de Wethouder mevrouw J. Fase bevestigt bij wijze van opening enkele „fabriekspijpen" op een fabrieksmodel. EXPOSITIE OP VERZOEK VAN FNV GEMAAKT LEIDEN Bij het verza melen van materiaal bij oud- werknemers van de Grofsmederij, Krantz of Rotogravure voor de ten toonstelling „Leiden- ...werkt dat", stuitten de samenstellers steeds op veel emoties. De tentoon stelling, die tot 11 juli in de Waag wordt gehouden en is samengesteld door studenten van de Rein- wardt Academie en de Wetenschapswinkel, gaat over de Leidse industrie van na de Tweede We reldoorlog. Veel Leide- naars hebben daarin ge werkt. Ondanks het feit dat de meeste bedrijven al zijn verdwenen, leven de herinneringen bij veel oud-werknemers nog vol op. De tentoonstelling is gistermiddag geopend door wethouder mevrouw J. Fase en de heer M. Ne german, bestuurslid van de FNV. De tentoonstelling is ingericht op verzoek van de industrie bond FNV. De FNV wilde op een speelse, voor iedereen aansprekende manier de in dustriële werkgelegenheid in Leiden belichten. De federatie vindt dat die tak te weinig aandacht krijgt en dat er ook door de gemeente te weinig wordt ondernomen om de in dustrie in Leiden nieuw leven in te blazen. De tentoonstelling is een eerste stap in een heel plan van de FNV om weer meer aandacht voor de indus trie te krijgen. In samenwer king met de wetenschapswin kel en studenten in de sub-fa culteit macro-sociologie wordt een onderzoek verricht naar de mogelijkheden en knelpun ten in de Leidse industrie. De FNV komt binnenkort ook met een industrie-nota. De tentoonstelling bestaat in grote lijnen uit drie gedeelten. Het eerste en grootste onder deel van de tentoonstelling is het historisch overzicht van de ontwikkelingen van de indus trie in Nederland en in Leiden en de regio. In dit overzicht worden vier bedrijfstakken wat uitvoeriger belicht dan anderen, omdat erg veel men sen daarbij destijds werk von den. Deze bedrijfstakken zijn textiel, voeding, grafische sec tor en de metaal. Binnen die vier bedrijfstakken zijn weer twee echt Leidse bedrijven ge kozen, die nader worden beke ken. In de voedingssector is gekozen voor de Coöperatie Vooruit, die behalve broden ook levensmiddelen verhan delde en de concervenfabriek Van Nieuwenhuizen. In de sector textiel heeft men Krantz en Clos en Leembrug gen uitgelicht. In de grafische sector is dat de Rotogravure en Brill en voor de afdeling me taal is voor de Grofsmederij en de HCG gekozen. Van alle ge noemde bedrijven zijn alleen Brill en de HCG blijven be staan. Een volgend deel van de ten toonstelling wordt in beslag genomen door instellingen als het arbeidsbureau, de sociale dienst, de sociale werkplaats, de gemeente en de stichting werkgelenheid. Het derde deel van de tentoonsteling wordt in beslag genomen door de FNV, die ook haar geschiedenis aan de hand van foto's an affiches zal tonen. De tentoonstelling is ingericht met veel foto's, dia's, teksten, objecten uit een bepaald be drijf alsmede enkele produk- ten. Ook zijn er foto's van per- soneelsfeestjes, zijn er kantine kopjes, relatiegeschenken en posters om een goed tijdsbeeld te schetsen. De toegang tot de tentoonstel ling is gratis. Iedere bezoeker krijgt een folder, waarin alles over de Leidse industrie nog eens op een rijtje wordt gezet. Tegen betaling van 3 gulden kan men hier ook een mooi uitgevoerd en uitvoerig gedo cumenteerde brochure van krijgen. De tentoonstelling is van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur. Maan dag van 13.00 tot 18.00 uur. Op koopavonden van 18.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 en zondag van 13.00 tot 17.00 uur Dirk van Beelen wint wielerronde VOORSCHOTEN Dirk van Beelen uit Katwijk, Jan Berg uit Nootdorp en Jeroen Jansen uit Leidschendam kwamen in deze volgorde gisteravond over de streep bij de Wilde-Koers van Voorschoten. Al in de tweede ronde scheidde dit drietal zich af. Niemand wist hen de volgende 38 ronden nog te ach terhalen. Meer dan de helft van de 35 renners kwam uitein delijk op één of meer ronden achterstand binnen. Na de wil de koers volgde over dertig ronden de strijd om het scholen kampioenschap. Aan de start kwamen de ploegen van de Prins Willem Alexander Mavo, Rembrandt Scholengemeen schap, De Vlietschans, Chr. MTS Leiden en het Lucascollege. Persoonlijk winnaar werd Wilfred Adegeest van de Chr. MTS, nummer 2 werd Arjan van de Meer van dezelfde school. De MTS verwierf tevens de schoolprijs. De Noorderwiek. LEIDEN De staatssecretaris van onderwijs en wetenschap pen, mevrouw N. Ginjaar- Maas is 1 juli te gast in de r.k. school voor middelbaar-, dienstverlenings- en gezond heidszorg onderwijs „De Noor derwiek" ter gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan van de school. Zij zat nader ingaan op de ervaringen met het MDG- onderwijs, dat vorig jaar op „De Noorderwiek" van start ging- Tevens zal het hoofd van de opleiding civiele en consump tief technische diensten van de Windroos in Rotterdam, de heer Th. Hense, een uiteenzet ting geven over deze oplei ding, die 1 augustus volgend jaar in de Leidse regio van start gaat. In de school is van 1 tot 5 juli een tentoonstelling over de nieuwe onderwijsvormen in gericht. Het jubileum wordt 2 juli besloten met een groot leerlingenfeest met onder meer een play backshow en een barbecue. Voor deelname aan de play backshow hebben zich inmiddels al twintig groepjes leerlingen aangemeld. LEIDEN Zes jaar ijvert de Stichting Zijloever, tot nog toe tevergeefs, voor de totstandkoming van het gelijknamige verzor gingshuis in Leiden- Noord. Mede gezien de niet erg hoopvolle toe komst was de opkomst gisteravond voor de infor matieve bijeenkomst voor de buurtbewoners in het wijkcentrum aan de Drift- straat groot te noemen. Aan de orde was het ont- werp-plan van de provin cie Zuid-Holland van vo rige maand waarin werd aangekondigd dat Zijloe ver pas na 1989 zal wor den gebouwd. In het na jaar neemt de provincie het definitieve besluit of er geld voor Leiden be schikbaar wordt gesteld. Uit de betogen van de spre kers namens de wijken Groe- noord, Noorderkwartier en De Kooi bleek dat de bewoners de strijd voor de bouw van Zijloe ver niet op zullen geven. Ze zijn van plan om, net als drie jaar geleden, hun stem te laten horen op de openbare verga deringen van de provincie. Ze weten zich daarbij gesteund door de gemeente. De gister avond aanwezige wethouder van volkshuisvesting D. Tesse- laar verklaarde in het provin ciehuis van de partij te zullen zijn. „De mensen in Leiden- Noord willen terecht in hun eigen buurt blijven, ook als zij oud zijn. De tekeningen voor het huis zijn klaar, de grond is beschikbaar, maar nu het geld nog", aldus Tesselaar. De ge meente Leiden heeft voor de voorbereidingen van de bouw al vier ton voorgeschoten en heeft er ook daarom alle be lang bij dat de provincie een positief besluit neemt. In het ontwei'p-plan over de financiering van verzorgings huizen tot 1989 heeft de pro vincie vorige maand echter la ten weten dat Leiden niet meer bovenaan de lijst staat. Er zouden voldoende verzor gingshuizen zijn en er wordt op gewezen dat vorig jaar nog met de renovatie van Rijn en Vliet in Leiden Zuid-West is begonnen. De bewoners van Leiden-Noord beklemtonen echter dat hun wijk een uit zondering is in Zuid-Holland. Volgens eigen schattingen zou 13 procent van de bewoners in Leiden-Noord ouder dan 65 jaar zijn. De provincie stelt dat bij 7 procent en hoger een re gio recht heeft op een verzor gingshuis. Dat Leiden-Noord dat recht niet heeft, komt om dat de provincie naar een gro tere regio dan alleen het noor delijke Leidse stadsdeel kijkt bij de vaststelling van de nor men. Stichting Zijloever pro beert dan ook de provincie van dit „regiodenken" af te brengen. LEIDSCHENDAM Wethouder G.J. Hendriks (PvdA) van onderwijs en welzijn verlaat met ingang van 1 september het Leid- schendamse college van B en W. Hendriks, die wel lid van de gemeenteraad blijft, wordt opgevolgd door de huidige fractie voorzitter van de PvdA, F. IJmkers. Hendriks, 45 jaar, getrouwd en vader van twee kinderen, is bijna acht jaar wethouder geweest. Daarvoor was hij vier jaar raadslid voor de PvdA in de raad. Het ver vroegde vertrek van de wet houder uit het college, vloeit voort uit dé aanvaarding van een nieuwe functie bij de PTT. Hendriks besteedt mo menteel drie dagen per week aan het wethouderschap. Wethouder G.J. Hendriks: „Bijna acht jaar plezier en voldoening in het politieke werk gehad". De Leidschendamse wethou der wordt hoofd van de afde ling ontwikkeling systemen, een onderdeel van het direc toraat Woningen- en Be drijfstelecommunicatie. Deze functie bleek niet tot maart, wanneer de verkiezingen zijn, te combineren met het wethouderschap. De PTT eist een volledige inzet op die afdeling temeer de PTT het monopolie op het gebied van telecommunicatie aan het kwijt raken is en alle zeilen gaat bijzetten om de concur rentie te bestrijden. Hendriks: „Ik heb een keuze moeten maken tussen het wethouderschap en hoofd van de PTT-afdeling. Geen leuke keuze, maar ik was toch niet van plan om mij in maart, na de verkiezingen, opnieuw als wethouder be schikbaar te stellen. Na bijna acht jaar wethouderschap wilde ik mijn werkterrein wel weer eens verleggen, hoewel het uiteindelijk jam mer is dat ik vroegtijdig moet vertrekken".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13