%SERPROEF MET DISCOVERY MISLUKT ffiuiderpark weer kruitvat s aspri js tuinders eer afgekeurd BON: Traditie doet inbrekers de das om Motorkuis Notities LPG wordt steeds voordeliger t Bel 071-120541 vooreen uiterst voordelige installatie aanbieding VS onderhandelen achter schermen indirect met kapers 59 35 30 r\ )8 )8 >8 !cidóc 6oti40/ntSB Donderdag 20 juni 1985, 76e jaargang no. 23223 JÊ Uitgave Weslerpers, behorende lof Sljthof! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, iel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal 1 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTWjT 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per rr Een uur Countdown op Ned. I om 19.00 uur. Om 22.10 uur ruimtepiloten. Op Ned. II om 19.35 uur in „Kenmerk" milieuproblema tiek en de schone auto. Om 21.25 uur „Kijkspel" kwis voor doven. Op Duitsland 1 om 23.00 uur Britta deel 2. HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur ongeveer 12 graden. Maxi mumtemperatuur omstreeks 19 graden. Matige zuidenwind, aan de kust enige tijd krachtig. In het weekeinde af en toe re gen, maar ook zon. Zon op: 05.19, onder: 22.03; hoog water Schev.: 05.37 en 18.19; laag wa ter: 01.29 en 13.47. ON De laserproef Amerikaanse ruimte- iscovery is niet ge- Dit heeft het Ameri- ruimtevaartbureau bekendgemaakt. Ge ul worden de proef ko- :aterdag, tijdens de 83e omwenteling van de Discove ry, te herhalen. De van Hawaï verzonden (zwakke) laserstraal raakte weliswaar de Discovery, maar miste de aan het ruimteveer gemonteerde spiegel, die de straal naar de aarde had moe ten reflecteren. De proef is volgens NASA mislukte omdat het ruimteveer zich door een foute programmering van de boordcomputer in een ver keerde positie ten opzichte van de aarde bevond. De richt- proef met een laserstraal is het eerste experiment in de ruimte in het kader van Reagans stra tegische defensie-initiatief SDI, ook wel „star wars" ge noemd. De Sovjet-Unie heeft tegen de proef geprotesteerd. De mislukte schietproef volg de op de geslaagde lancering van een kunstmaan, een van de drie die het ruimteveer op deze vlucht meenam De twee voorgaande lanceringen ver liepen eveneens vlekkeloos. In het vrachtruim bevindt zich nog een platform met instru menten, bedoeld om het melk wegstelsel af te tasten naar een zwart gat. Het platform zal later vandaag overboord wor den gezet en weer geborgen worden voordat het ruimte veer op 24 juni zijn zevendaag se reis beëindigt. OPNIEUW VOOR EUROPEES HOF V"01 IT pfa ize parlementaire re dactie) tAG Met teleurstel- oor het ministerie van uw en het Landbpuw- ereageerd op het be- n de Europese Com- on\ de gasprijs voor opnieuw af te keuren, ropees Hof van Justitie uitmaken of ons land aan de eisen van de ;e Commissie. Zoals be- aereikten Landbouw- lasunie en Vegin op 31 akkoord over een gas- n 45 cent, 2,5 cent ho- de bestaande prijs die op 12 februari, door de se Commissie was afge- In de EG-beschikking n prijs genoemd, maar irm lag voor het eer- trtaal op 48,5 cent. teleurstellend, betreu- ardig", aldus een oerder van minister gisteravond. Hij zei dat ld uitvoering heeft ge geven aan de wens van de Eu ropese Commissie om het con tract uit 1984 aan te passen. „De regering vindt dat de be schikking van de commissie is uitgevoerd. Als de commissie de zaak nu weer aan het "Euro pese Hof voorlegt, zullen wij wel afwachten hoe dat uit pakt", aldus de woordvoerder. De Europese Commissie heeft het nieuwe gascontract om drie redenen afgekeurd. Men vindt dat het contract een te korte looptijd heeft (tot 1 okto ber 1986),'men keurt de in het contract afgesproken maxi- mumgasprijs van 45 cent af en men vindt dat de tuinders in ons land nog steeds een voor keursbehandeling krijgen. De afwijzende houding van hèt EG-bestuur zou vooral onder druk van de Denen tot stand zijn gekomen. Het Europese Hof is gevraagd snel een voor lopig oordeel te geven. Boven dien zou men willen dat met terugwerkende kracht maatre gelen worden genomen. RT GEDING POLITIE- KBONDEN TEGEN RIETKERK CHT De vier politie-vakbonden hebben een kort ge- angespannen tegen minister Rietkerk van binnenlandse over de 85 procent herbezetting van de arbeidsplaatsen 1 augustus in de 148 gemeentelijke politiekorpsen vrijko- oor de verkorting van de arbeidstijd tot 38 uur per week. eding dient voor de president van de rechtbank in Den Een datum is nog niet vastgesteld. De bonden verwijten hister dat hij over het „invullen" van de herbezetting geen ig met hen heeft gepleegd, hoewel ze daar de afgelopen den in het georganiseerd politie-overleg herhaaldelijk om »n gevraagd. Bovendien komt de eenzijdige beslissing die rster heeft genomen volgens hen niet neer op een herbe- van 85 (650 arbeidsplaatsen) maar van 70 procent (550 Manifestatie in station Een overzicht van de „Uit en Thuis Show" in de hal van het Centraal Station in Den Haag, die gisteren door staatssecretaris van Zeil van economische za ken werd geopend. Deze vijfdaagse manifestatie van consumenten-electronica is georganiseerd door de Nederlandse Spoorwegen en Philips. Het idee is af komstig uit Frankrijk waar met succes commerciële aktiviteiten in stations wor den georganiseerd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Soft-ijs vaak niet hygiënisch DEN HAAG Soft-ijsmachi- nes worden te vaak slecht schoongemaakt en onzorgvul dig gedesinfecteerd. Daardoor komt het nogal eens voor dat in soft-ijs te veel bacteriën zit ten, niet alleen de relatief on schuldige colibacteriën, maar ook ziekteverwekkers als stap- hylococcen. Een en ander is gebleken uit kwaliteitsonder zoek van de Consumenten bond op 50 plaatsen in Neder land. De bond is er voorstan der van dat wettelijke vakbe kwaamheidseisen voor soft-ijs- bereiders worden bepaald. Eén ijsje bevatte 86 maal de toege stane hoeveelheid Van het de- sinfectiemiddel Halamid. Illllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll SCHIJNDEL Een kennelijke hang naar traditie heeft twee inbrekers de das omgedaan en de politie in staat ge steld een complete bende in te rekenen. Zowel in 1983 als in 1984 werd in de nacht van 30 april op 1 mei ingebroken in een garagebedrijf in Schijndel, de politie gokte erop dat het ook dit jaar in dezelfde nacht prijs zou zijn. En inder daad: twee inbrekers liepen keurig op tijd in de val die was opgezet. Hun aanhouding leidde uiteindelijk tot de arresta tie van nog eens acht verdachten, in leeftijd variërend van 21 tot 37 jaar. Geef gelijke kans aan ongehuwde burgemeester DEN HAAG Het D'66-kamerlid Louise Groenman wil van minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) weten waarom hij nog altijd van kandidaat-burgemeesters verlangt dat ze bij de sollicitatie opgeven of ze al dan niet gehuwd zijn. Zij wijst Rietkerk erop, dat de Tweede Ka mer al in november 1983 een motie heeft aan genomen waarin wordt uitgesproken dat de burgerlijke staat van burgemeesterskandidaten geen rol mag spelen in de sollicitatieprocedure. Volgens de vragenstelster handelt de minister, als hij die motie niet uitvoert, in strijd met de „Wet gelijke behandeling van mannen en vrou wen in openbare dienst". Deze wet verbiedt de overheid bij de werving en aanstelling van per soneel onderscheid te maken tussen gehuwden en ongehuwden en tussen mannen en vrouwen. Hoge onderscheiding Zuiderzeemuseum ENKHUIZEN Het Zuider zeemuseum in Enkhuizen heeft dit jaar „The European Museum of the year-Award" gekregen. Dit is de hoogste museale onderscheiding in Eu ropa. De prijs, bestaande uit de Henry Moore trofee, een pla quette en een geldbedrag van ruim 10.000 gulden, wordt jaarlijks uitgereikt aan het museum dat zich heeft onder scheiden door de kwaliteit en de presentatie van de collectie, de organisatie en publikaties. In Nederland ging de prijs eer der naar het Catharijne Con vent in Utrecht (ADVERTENTIE) HogeRUndU*5 I telden „Leiden... werkstad". Zo heet de tentoonstelling, die vandaag in Leiden is geopend door de wethouder van economische zaken mevrouw mr. J.F. Fase samen met de heer H. Pont van de FNV. Die laatste vakbond heeft de expositie ingericht in De Waag, hef culturele trefpunt in de binnenstad. Geboden wordl een overzicht van de werkgelegenheid in Leiden tussen 1945 en 1985. Er heeft heel wat gewerkt in Leiden en wordt nog steeds stevig gewerkt. En daar maakt de Leidse Courant nu ook weer werk van. Wal ook goed werkt is onderstaande bon. Die werkt in de hand, dat u veertien dagen lang gratis kunt kennismaken met de werkwijze van de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop «onder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag om een proekibcnnement worden geweigerd «2*£cidóc£ouxant WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft diplomatieke con tacten gelegd met di verse regeringen en groeperingen in het Midden-Oosten, die naar zij hoopt enig schot zullen brengen in de pogingen de gijzeling van ongeveer 35 Ameri kanen in Beiroet tot een goed einde te brengen. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, heeft dit gis teravond bekend ge maakt. Speakes, die niet in details wilde treden, wilde nog wel kwijt dat het afgelopen weekeinde contact heeft plaatsgevonden met de Sy rische president Assad. Vol gens een Koeweits dagblad heeft Algerije aangeboden om te bemiddelen tussen de leider van de Libanese sji'i- ten, Nabih Berri, en de Amerikaanse regering. Al gerije is indertijd ook opge treden als bemiddelaar in de gijzelingszaak van de ruim 50 Amerikanen in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Er zijn aanwijzingen dat de VS hun hoop onder meer op het Internationale Rode Kruis hebben gesteld. Van daag en morgen zullen pre sident Reagan en zijn minis ter van buitenlandse zaken, Shultz, besprekingen voe ren met hoge functionaris sen, van het Rode Kruis die in Washington verblijven. Volgens de New York Ti mes hoopt de Amerikaanse regering dat het Rode Kruis indirect kan meehelpen aan het beëindigen aan de ka ping in Beiroet door van Is raël de verzekering te krij gen dat de sji'itische gevan genen spoedig worden vrij gelaten. Pagina 5: Israël eist dui delijkheid van VS over vrijlating sji'iten irse belooft B ithisanten bescherming I^^AM De Surinaamse legerleider Bouterse ^Hfd „passende" maatregelen te zullen nemen ^Kend leden van de Liga van Surinaamse Pa- H Nederland te beschermen. Hij deed dit na ^Hïoud, dat de leiding van de Liga dezer dagen ^Hjiad, nadat een lid van deze organisatie was üs verdachte van de moordpartij in Rijswijk ^|den van een popgroep. Het was overigens ierde maal dat de Rijswijkse politie in deze man oppakte voor deze moorden, die in de 7 op 8 maart werden gepleegd. Ook deze it de verdachte, de 44-jarige Edmund Bree- iet Utrechtse Montfoort, na een paar dagen eer worden vrijgelaten. De Liga vindt dat de ol is. k ben blufferig, maar zal nooit wapen ter ien". Koninginneharing Het neusje van de ha ring. Die uitdrukking zou kunnen gelden voor het vaatje zee banket dat onze vor stin jaarlijks uitgereikt krijgt. De allerbeste maatjesharing wordt daarvoor uitgezocht. Koningin Beatrix is dan ook duidelijk ver guld met het vaatje „Koninginneharing", dat mevrouw P. Kuyt, echtgenote van de schipper van de IJmui- den 207, haar over handigt. Glunderend op de achtergrond: burgemeester Molen dijk van IJmuiden. Amerikaanse mariniers in El Salvador gedood SAN SALVADOR Een twaalftal, gedeeltelijk in ca mouflage-uniformen geklede, mannen heeft gisteravond en kele terrascafés in de uitgaans- wijk van San Salvador onder vuur genomen en veertien be zoekers, onder wie vier Ame rikaanse mariniers, doodge schoten. Minstens twaalf per sonen raakten gewond. Onder de Amerikaanse doden is George Vineyl, een computer deskundige van de Wang Cor poration. Salvadoraanse en Amerikaanse militaire krin gen hebben een hervatting van de stadsguerrilla-activiteit in El Salvador voorspeld, om dat de guerrilla op het platte land militaire tegenslagen heeft moeten incasseren. Noorse spion Treholt krijgt twintig jaar OSLO De voormalig Noorse onderminister Arne Treholt (42) is gisteren veroordeeld tot een maximum van 20 jaar ge vangenisstraf en een half mil joen gulden boete wegens spio nage voor de Sovjetunie en Irak. Het gerechtshof in Oslo beoordeelde de affaire rond Treholt als de ernstigste spio- nagezaak in de geschiedenis. Hij werd op alle 52 punten van de aanklacht schuldig bevon den, waaronder het overdra gen aan Moskou van plannen voor de Noorse defensie op kernwapen- en conventioneel gebied tegen een mogelijke Russische invasie. EIDSRECHTER STAAKT DUEL FC DEN HAAG - DE GRAAFSCHAP HAAG De reputatie |FC Den Haag én de stad Haag heeft gisteravond uw een grote deuk opge- als gevolg van asociaal den van Haagse voetbal sters in het Zuiderpark- Enkelen van hen en in de tweede helft van lacompetitieduel FC Den - De Graafschap bij de 0-1 projectielen op de aat die met een knal en rook een einde maakten het geduld van scheids- er Thomas. Deze staakte edstrijd definitief. e eerste helft had Thomas ipel al een keer vijf minu- itil gelegd, nadat Hagenaar :o van Alphen nét niet j geraakt door een stuk werk. De werper van dat netje, een 18-jarige Hage- werd bewust pas na de jtrijd door politie in bur ger aangehouden om tumult op de tribune te vermijden. Tijdens een inspectietocht door het stadion was 's middags reeds een persoon aangehou den die de dug-out van De Graafschap had beklad. Vlak voor de wedstrijd hield de po litie een 37-jarige Hagenaar bij de ingang aan, omdat hij een luchtdrukpistool bij zich droeg. De Haagse politie was gisteren vertegenwoordigd door dertig man in burger, vijftig agenten en twintig man ME. Een woordvoerder van de Haagse politie noemde het treurig dat de wedstrijd ondanks alle voorzorgsmaatregelen vooraf toch uiteindelijk gestaakt moest worden. Hij wees er echter op, dat slechts een heel klein groepje belust was op het stoken van onrust. „Dit soort incidenten", aldus de woord voerder, „is in ons bestel niet of nauwelijks te voorkomen. Overigens is het niet uitgeslo ten, dat er in de komende da gen nog meer aanhoudingen worden verricht. Tijdens de wedstrijd zijn er door de Haag se politie foto- en video-opna men gemaakt van het onrusti ge deel van het publiek". „De beste maatregel is ieder een te fouilleren", zei hoofd- commisaris Brand gisteren na afloop van het duel. „Maar dat is in principe een zaak van de club". Het sectiebestuur van de KNVB zal vanavond beslis sen welke consequenties het staken van de wedstrijd zal hebben voor het verdere ver loop van de nacompetitie, waarin NEC na de zege giste ren op RKC nog altijd de beste papieren heeft om te promove ren naar de eredivisie. Pag 9: Geweld weer troef in Zuiderpark Zwaar vuurwerk maakt in de 77e minuut van de wedstrijd een voortijdig einde aan het treffen tussen FC Den Haag en De Graafschap.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1