Amerikaanse commando's klaar om in te grijpen Brieven in Sao Paulo in handschrift Mengele PA<* PARIJS Zhao Ziyang voorziet Chinese economie van vleugje kapitalisme 'ENLAND CaidócQowumt ZATERDAG 15IUNI1985 PAGINA 5 stee iet helpt Soedan met £|?dseltreinen" is \(L De Europese Gemeenschap is een ope- jk .Jonnen om per trein grote hoeveelheden i welpaar de door honger getroffen gebieden in ournje vervoeren. Op deze manier zal worden ge- ze Sjn einde te maken aan de opeenhoping van imptjn onder meer de havenstad Port Soedan, als an van het grote tekort aan vrachtwagens. Mei enjleltreinen" kan dagelijks 2.400 ton voedsel gevervoerd. De EG heeft fondsen vrijgemaakl kpoorwegmaterieel te onderhouden en zal -gen voor het opknappen van 16 locomotie- technici zullen ter plaatse worden in- t ze> te voorkomen dat er vertragingen optre- vur schatting worden alleen al in Soedan zes aad, jnensen door de honger bedreigd, terwijl één iensen in direct levensgevaar verkeren. zo r ek Uniek kantoorgebouw zonder verwarming GENEVE In Genève is een kantoor gebouw neergezet dat geen verwarming en geen airconditioning heeft. Volgens de ontwerpers is het uniek in zijn soort. Het verscheidene etages tellende pand bestaat hoofdzakelijk uit glasblokken. De ruiten zijn voorzien van een speciale laag in Californië vervaardigde silico nen, waarmee de warmte binnen en de koude buiten wordt gehouden. Naar de ontwerpers zeggen is centrale verwar ming ook in koude winters overbodig, omdat de door mensen en elektronische apparatuur afgegeven warmte voldoen de is om voor een aangename tempera tuur in het gebouw te zorgen. De lucht wordt automatisch ververst. Woordvoerder Duitse regering neemt ontslag BONN De Westduitse rege ringswoordvoerder Peter Bönisch heeft zijn functie neergelegd, om dat tegen hem een onderzoek gaande is wegens mogelijke be lastingfraude. Volgens een ver klaring heeft het onderzoek be trekking op belastingzaken van Bönisch die nog dateren uit de tijd voor hij bij de regering in dienst kwam. Ongeacht het re sultaat achtte Bönisch de druk van een dergelijk onderzoek ech ter onverenigbaar met het ambt van regeringswoordvoerder. Kinderen Elena Bonner bevreesd over Sacharov OTTAWA Tatjana Yankelevitsj en Alexei Semyonov, de kinderen van Elena Bonner, de vrouw van Andrei Sacharov, maken zich zor gen over het lot van de Russische dissident. Op een persconferentie in Ottawa, waar een con ferentie over de rechten van de mens wordt gehouden, zeiden zij al twee maanden niets ge hoord te hebben uit Gorki, het ballingsoord van Sacharov en zijn vrouw. De kinderen ver klaarden dat Sacharov is verdwenen uit zijn huis in Gorki en dat hij misschien wel dood is. Zij zeiden drie dagen geleden te hebben ge hoord dat Elena Bonner aan een vriend diens verjaardagcadeaus voor Sacharov heeft terug gestuurd. „Zij heeft zo duidelijk willen maken dat zij niet meer samen zijn", aldus Alexei. Bukman: VS zijn zeer bezorgd over Suriname WASHINGTON De Verenigde Sta- ten maken zich grote zorgen over de situatie in Suriname. Dat hebben CDA-voorzitter Bukman en de voor zitter van de Commissie Buitenland van het CDA, Schmelzer, tijdens een bezoek aan de VS vernomen op het ministerie van buitenlandse zaken. „De VS zien alle instabiele regiems op het westelijk halfrond als een poten tieel gevaar, in hoeverre zij het nu als een reëel gevaar zien moet u hun zelf vragen", aldus Schmelzer. Het regime van Bouterse wordt in Washington marxisrisch-leninistisch genoemd, een etiket waar de Amerikanen allergisch voor zijn, aldus de CDA'ers. Moskou eist beëindiging paus-proces MOSKOU De Sovjet-Unie heeft in een officiële verklaring geëist dat het proces in Rome over de achtergronden van de aanslag op paus Johannes Paulus II wordt gestopt. Het proces vergiftigt vol gens Moskou de internationale sfeer en de betrekkingen van Ita lië met de Sovjet-Unie en andere socialistische landen. Hoe eerder het gebeurt, des te beter. Volgens de verklaring worden op het pro ces in Rome telkens weer onge hoorde beschuldigingen over me deplichtigheid van socialistische landen aan de aanslag op de paus geuit. ]k .acht >a'i|an drukt eif was |i rkoers Rui KAIjl De Amerikaanse left gisteren op de va tten in Europa een laste. g<™aakt door ge- als zou president wii l'jn getroffen door een ziin P' Amerikaanse der e^e en'gsz'ns Drd geruchten door het werc'en weerspro- tiids<?ea£an £ezond en we* Jjjenbaar werd gezien. bankiers is het ge- t i de wereld geholpen jand die kans zag in beeri* te ver<^ie" t dollar verloor door >r df^* terrein ten opzich- ns Duitse mark, de Ne- illieee gulden, de Italiaanse „Je Zwitserse en Franse ligej ^OU WIJSt zo ni joedt ^rikaanse is df bevi JkBpmaat uit of: Ju De Russische au- hebben een Ameri- liplomaat „op heter- ""Jrapt bij spionage-acti- 1 koi en ^em gelast het ^.verlaten. Het gaat om pmbaugh, een mede- van de politieke afde- derd Amerikaanse am- Een woordvoerder (^a<ambassade wilde geen geven op het bericht. Weefi izing van Stombaugh j. het moment dat in de grootscheeps onder- knde is naar een spio- (andaal, waarbij be- geheimen van de aanse marine zouden ïgespeeld aan de Sov- anstreren i oorlog in ar liamstan r D de Sovjet-Unie gede- tegen het feit dat q 'en dienstplicht in Af- moeten vervullen. eerste demonstratie Het Afghanistan-beleid P^P'Sovjet-Unie sinds de "He invasie in Afghanis- Uecember 1979. Dit is mwbare bron in Mos- asssdnomen. Naar verluidt manifestatie plaats op n Erevan, de hoofdstad republiek Armenië, bureau van het „mili- mmissariaat" waar de i zich dienen te mel- jigeveer veertig beto- iden zijn gearresteerd luldiging van „vanda- De arrestanten zouden eden niet op vrije voe- gesteld. SPECULATIES OVER ACTIE TEGEN IRAN (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON/BEI ROET De Amerikaanse regering volgt van mi- nuuut tot minuut de ge beurtenissen rond het ge kaapte vliegtuig van Trans World Airlines op het vliegveld van Beiroet. Volgens het Amerikaanse televisiestation NBC heb ben de VS een speciale troepenmacht voor terro rismebestrijding naar de Middellandse Zee ge stuurd, voor het geval hulp kan worden gebo den. Het zou gaan om de zogenoemde „Delta For ce", waarvan het bestaan nooit officieel is erkend. Volgens NBC was de troe penmacht vertrokken van de luchtmachtbasis Polk Air in Carolina. De kapers van het vliegtuig zijn zeer waarschijnlijk aan hangers van de Islamitische Jihad (Heilige Oorlog), een Khomeiny-gezinde terroristi sche organisatie. In een ano niem telefoontje eiste deze groepering gisteren de verant woordelijkheid op voor de ka ping. Later meldde zich nog een andere islamitische bewe ging. In Washington wordt er op ge zinspeeld dat als de kapers in derdaad leden van de Jihad blijken te zijn, de kaping van het TWA-toestel voor de Ame rikaanse regering aanleiding kan zijn om een vergeldings actie uit te voeren teger. Iran. De eerdergenoemde „Delta Force" is speciaal voor derge lijke taken opgeleid en uitge rust. Het is een publiek ge heim in de Amerikaanse hoofdstad, dat een aantal leden van de regering-Reagan al langere tijd uitziet naar een mogelijkheid om Iran „een koekje van eigen deeg" te ge ven. De Jihad heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de meeste van de anti-Ameri kaanse aanslagen, die de afge lopen jaren in het Midden- Oosten zijn gepleegd. De kapers zijn vrijwel zeker in Athene aan boord van het TWA-toestel gekomen. Op het vliegveld van de Griekse hoofdstad zijn de veiligheids maatregelen volstrekt ontoe reikend. Kort na het begin van de kaping arresteerde de Griekse politie een man, die later bekende betrokken te zijn bij de kaping. Hij moest echter op het vligeveld achter blijven, omdat er voor hem geen plaats meer was in het toestel. De twee kapers be schikken volgens hem over een pistool, negen kogels en twee handgranaten. Uit de verhalen van vrijgela ten passagiers is gebleken, dat de kapers hard optreden tegen de passagiers. Een man zou een schotwond in de nek heb ben opgelopen. De kaping van het TWA-toe stel is de derde vliegtuigka ping in het oostelijke deel van het Middellandse-Zeegebied in drie dagen tijd. Eerder deze week werden een Jordaans en een Libanees verkeersvlieg tuig gekaapt. De kaping van het Jordaanse toestel werd eveneens uitgevoerd door sji'i- tische moslims. Op het vlieg veld van Beiroet bliezen zij uiteindelijk het vliegtuig op. Zelfmoordaanslag: 23 doden Een soldaat van het Libanese leger loopt, op het oog nauwe lijks aangedaan, langs een gro te plas bloed in een van de straten van Beiroet, waar gis teravond 23 mensen om het le ven kwamen en 36 gewond raakten toen twee personen met een auto vol explosieven inreden op een stelling van het Libanese leger. Volgens een anoniem telefoontje was de auto gevuld met 250 kilo dyna miet. Eerder op de dag waren bij gevechten tussen christelij ke en islamitische strijdgroe pen al meer dan tien mensen gedood. SAO PAULO De brieven en aantekeningen van de man die in 1£79 in het Braziliaanse Sao Paulo als Wolfgang Ger hard is gestorven, zijn geïden tificeerd als zijnde van de hand van nazi-arts Josef Men gele. Dat heeft de politie in Sao Paulo bekendgemaakt. Politiecommissaris Romeu Tüma verklaarde tegenover verslaggevers dat Braziliaanse en Amerikaanse gerechtgelijke deskundigen tot de conclusie zijn gekomen dat „er geen schijn van twijfel is: de docu menten zijn geschreven door Mengele". Intussen zijn Brazi liaanse, Duitse, Amerikaanse en Israëlische deskundigen nog steeds bezig met ander proeven, die moeten aantonen of het bij Sao Paulo opgegra ven lichaam wel of niet dat van Mengele is. Rolf Mengele, de zoon van Jo sef Mengele, zal binnenkort aan de Duitse autoriteiten be wijsmateriaal overhandigen over het verborgen leven van zijn vader in Zuid-Amerika. Aan het tijdschrift Bunte Illu- strierte heeft Rolf Mengele honderden foto's, brieven en documenten ter beschikking gesteld, voornamelijk met in formatie over de ontsnap pingsroute van Josef Mengele naar Zuid-Amerika. Het mate riaal zal worden gepubliceerd na een echtheidsonderzoek door historici. In Israël kan men nog steeds niet geloven dat de man, op wie zoveel jaar jacht wordt ge maakt, mogelijk al zes jaar ge leden is gestorven. Een hoge politie-functionaris sprak gis teren van een „weloverwogen samenzwering". Israël, maar ook de Verenigde Staten en West-Duitsland, hebben ge zegd dat men jacht zal blijven maken op Mengele, zolang niet onweerlegbaar is bewezen dat hij is overleden. )JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR in nu onder de wol, want het is morgen 'oeg dag," zei smidje Verholen. „Kom Bmer^Pi0- Dan breng ik je naar de kamer, ireltje Knetter altijd geslapen heeft. Zie- sriangs de trap op. Asjeblieft, is dat een tamertje of niet?" „Een bijzonder fijn ■TJ5," antwoordde Jopie de Bietel. „En nog - bedankt, baas Verholen. Ik zal de beste \jen worden, die U ooit heeft gehad. Zo- avond gebeurden er in het hartje van U|Tp ook nog enkele andere vermeldens- PHfe dingen. Enkele inwoners hadden zich 3ld in de gezellige gelagkamer van „Het van Rijkhuyzen" en dronken daar een ««^versnapering. Toen ging plotseling de pen en trad een breedgeschouderde vreemdeling binnen, gekleed in een trui met hoge boord en een geruit sportjasje. Het was geheim agent 009... -- „Goeienavond samen," groette hij joviaal. „Kan een van U mij mis schien inlichtingen geven? Ik ben blijven staan met een klein mankementje aan de auto, en nu zoek ik iemand, die hem snel en goed repareren kan." „Dan kan ik U een goed adres anre- kommanderen," antwoordde een der stamgas ten. „Bel maar eens aan bij smidje Verholen op het pleintje, hier even verder op. Een betere smid is er in het hele land niet te vinden." -- „Hmmm, ik twijfel er aan of die goede smidje Verholen het wel zo leuk vindt 's avonds nog zo laat aan het werk te moeten," zei 009, zorgelijk een sigaret opstekend. (ADVERTENTIC Met Uw krant naar Vertrek vrijdag 28 juni en 12 juli a.s. Een weekeinde met de krant naar de Franse hoofdstad is voor velen nog steeds een belevenis. Het uitgebreide programma biedt de mogelijkheid om een zo gevarieerd mogelijke en ruime indruk van de ver maarde lichtstad te krijgen. We rijden deze 3-daagse reis met een luxe touringcar van Maaskant, vertrekken op vrijdagmorgen en zijn zon dagavond weer thuis. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Follies Berge- res met een onvervalste Franse show. zaterdag staat o.a. een excursie op het programma naar het prachtige palels van Napoleon in Fontainebleau. is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een llchtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame. het Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Tetre In. het charmante Montmartre en wordt de thuisreis aan- Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Char- treux, waar 2* wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, als mede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. De prijs van deze aqc aantrekkelijke trip is slechts J £OD>s per persoon Hiervoor krijgt u een comfortabele tweepersoonskamer met douche en toilet, 2* ontbijt en 2x avondmaaltijd. De entrees zijn bij deze prijs Inbegrepen. Voor een 1- persoonskamer is een toeslag van 55.- verschuldigd. Gecombineerde reisverzekering 7.50 p.p. 5 - polis- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190882 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur), of persoonlijk In onze vestiging Spulstraat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 VOOR HET EERST CHINESE PREMIER OP BEZOEK IN ONS LAND DEN HAAG De Chi nese premier Zhao Ziy ang, die op zijn rondreis door West-Europa mor gen in ons land aan komst, heeft zich tot taak gesteld een aantal econo mische hervormingen door te voèren die China moeten leiden naar een moderne samenleving. In plaats van een strak cen traal geleide economie wil Zhao Ziyang een gro tere verantwoordelijk heid leggen bij de bedrij ven, die met een min of meer zelfstandig bestuur hun produktie moeten gaan afstemmen op de marktbehoefte. Zonder Mao's principes direct aan te vallen, heeft hij in het verleden herhaaldelijk de Chinese socialistische ideolo gie bekritiseerd, die volgens hem geen ruimte laat voor economische vernieuwingen. Zhao Ziyang, die sinds 1980 het ambt van premier uitoe fent, is een pragmaticus die de Chinese deur naar het Westen heeft opengezet om zo 's lands economie te voor zien van een vleugje kapita lisme. De toegenomen Chinese be langstelling voor een op de vrije markt gebaseerde eco nomische ontwikkeling, heeft Zhao Ziyang al tot di verse reizen naar het Westen gedreven. Daar wil hij het „moderne" China onder de aandacht brengen. Een China dat zich ondanks de samen werking met westerse landen vooral op eigen kracht zal moeten ontwikkelen tot een vooraanstaande industriële samenleving. Eén van zijn bekendste uitspraken deed Zhao vorig jaar tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten: „Als ik een westers pak draag, dan mag elke Chi nees die het wil zo'n pak dra gen". Hiermee gaf hij niet al leen uiting aan zijn waarde ring voor westerse produk- ten, maar bekritiseerde indi rect de eenheidskleding die door Mao ten tjjde van de Culturele Revolutie in China was ingevoerd. Zoon van grootgrondbezitter Zhao Ziyang werd volgens de officiële biografie in 1918 in Hoeaxien in de de provincie Henan geboren. Zijn her komst wordt in deze biogra fie „wijselijk" niet vermeld, omdat zijn vader grootgrond bezitter en graanhandelaar was. Na de lagere school in zijn geboorteplaats doorlopen te hebben, bezocht hij van 1928 tot en met 1936 de mid delbare scholen in Kaifeng en Woehan. Op vijftienjarige leeftijd trad Zhao toe tot de Communistische Jeugdliga en in 1938 werd hij lid van de communistische partij. In 1950, een jaar na de com munistische machtsoverna me, werd Zhao naar Kanton overgeplaatst. Daar wist hij zich binnen het partij-appa raat op te werken en bracht het in 1965 tot partijleider in die provincie. Zhao, die ge trouwd is met Liang Baiqi, heeft vier zonen en een dochter. Zijn carrière leek te smoren in de Culturele Revolutie, die in het midden van de jaren zestig door Mao werd geïn troduceerd. Als vertrouwe ling van het toenmalige lid van het Politburo en partij leider voor geheel Zuid-Chi- na Tao Zhoe, die bij Mao in ongenade was gevallen, werd Zhao in augustus 1967 als „machthebber van de kapita listische weg" afgezet. Twee maanden later werd hij als „contra-revolutionaire revi sionist en stinkend element van de bezittende klasse" veroordeeld. Hij moest met een narrenkap een „wande ling" door de straten van Kanton maken, waar hij werd uitgejouwd en be spuugd. Terugkeer Zhao dook in 1971 echter weer op als partijsecretaris in Binnen-Mongolie. Het jaar daarop keerde hij terug naar Kanton, waar hij mede de zuiveringen leidde onder de aanhangers van de ondertus sen ten val gebrachte Lin Biao, de gedoodverfde opvol ger van Mao. In 1973 werd Zhao opgenomen in het Cen trale Comité en twee jaar la ter volgde zijn herbenoeming tot partijleider van de pro vincie Kanton. In 1976 werd hij door de nieuwe machtige man in China, Deng Xiao ping, benoemd tot voorzitter van het Revolutionaire Co mité in de provincie Sichoe- an. Daar kreeg hij de leiding over een economische expe riment, dat model zou staan voor een algehele economi sche hervorming in China. Onder zijn leiding kregen boeren in Sichoean meer rechten en konden bedrijven in grotere mate zelfstandig hun produktie en organisatie regelen. In 1979 werd Zhao gekozen tot lid van het Polit buro en een jaar later werd hij benoemd tot premier. RICK KERSJES Pagina economie: Chinese premier glimlachend op be drijfsbezoek. IMF: levenspeil op Aruba moet dertig procent lager ORANJESTAD Het Inter- nationaal Monetair Fonds (IMF) heeft Aruba aangeraden het levenspeil op het eiland 30 procent te verlagen. Dat heeft de Arubaanse leider Betico Croes gisteren bekendger maakt. Een missie van het IMF verblijft momenteel op Aruba om voorstellen te be spreken "die moeten leiden tot een sanering van de Arubaan se begroting, met het oog op de aparte status van Aruba vanaf 1 januari 1986. „Dit proces zal enorme zware offers gaan ei sen van iedereen, omdat wij die hier hlijven wonen niet willen dat Aruba in een finan ciële afgrond stort", aldus Croes. Het tekort op de Aru baanse begroting wordt voor 1985 geraamd op ongeveer 120 miljoen Antilliaanse guldens. Aruba is overigens al begon nen met een bezuinigingspro gramma. Zo zijn de lonen van de ambtenaren met meer dan tien procent gekort. Unifillers weer vrij JERUZALEM De 21 Finse Unifil-soldaten die vorige week werden ontvoerd door het Zuidlibanese leger (SLA), zijn in de loop van vandaag vrijgelaten. De christelijke SLA wilde met de gijzeling van de Finnen de vrijlating afdwingen van elf SLA'ers, die in handen waren gevallen van de sji'itische Amal-militie. De elf lieten echter weten dat ze niet naar hun militie willen terug keren, waarna de SLA besloot de Unifillers te laten gaan. Eer der had ondersecretaris van de VN Brian Urquhart gedreigd dat als onderhandelingen niets zouden opleveren, Unifutroepen ge weld zouden gebruiken om de Finnen te bevrijden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5