eidae Sou/twit schouwburg moet weer riet stadshart worden Christelijk en kritisch STAD OMGEVING Gemeente koopt chemiebedrijf van Blei js aan Eerste steen politiebureau "«UWE DIRECTEUR FRANS BOELEN: ^*£eidóe(2oma/nt ,*3S1 1H ZATERDAG 1S JUNI 1985 PAGINA 11 'actief ïsterdam (AMSTERDAM j Leiden English Theatre (LEST) teel actief in In theater De aan de le irsstraat 4 geeft :hap in totaal 16 ngen van het Zoo story" van t en met zaterdag tan men in het terecht, wilgen zijn De LEIDEN De eerste steen wordt ge legd en het hoogste punt bereikt. Dat gebeurt maandagmiddag om kwart qver twaalf bij het nieuwe Leidse poli tiebureau aan de Langegracht. De eerste steen wordt door drie perso nen gelegd, te weten de leden van het zogenaamde Driehoeksoverleg de hoofdofficier van justitie mr. R.J.C. Graaf van Randwijck, burgemeester mr. C.H. Goekoop en korpschef H.W. van Voorden. Direct na deze officiële handeling gaan de vlaggen in top om dat het hoogste punt van de nieuw bouw is bereikt. Na afloop gaan de ge nodigden met de bouwers naar de schietbaan in Leiderdorp. Hoogstraat afgesloten LEIDEN In verband met werkzaamheden aan de kelders Hoogstraat zal de Hoogstraat op komende maan dag en 1 en 8 juli worden af gesloten. Op 1 juli zal boven dien de mark- tenroute op dat punt voor alle verkeer worden niet doorganke lijk zijn. Ingepakt Het Leidse publiek hoeft niet te wach ten tot pakjesavond om te ontdekken welke verrassing te voorschijn komt uit dit omhulsel aan de Breestraat. Het is het pand van mode huis P&C, dat thans een metamorfose ondergaat om bin nenkort de drukst bereden winkel straat van Leiden te verrijken met een opgefriste gevel. X)uvj tel 70 tldwijlflEN HILVERSUM - De Iaugustus benoemde di- ir Frans Boelen (48) He Leidse Schouwburg i straks met duidelijke en naar Leiden. Hij ziet ooral als zijn taak de er weer in te krijgen, meer regelmatig voor gen, zowel 's avonds als lag, die haalbaar en be- lar zijn en bovendien jteit hebben. Naar zijn n zit de Leidse Schouw- te vaak op slot, terwijl J)ljek in en uit hoort te een levend stadshart. Boelen: „Diskwaliteit •••vve £enoeS °P tv- ®,eidse Schouwburg, een J J *^e oudste van ons land, t T.^nt een programmering nteressant werk. Hierbij ik niet alleen aan be- d repertoire van geves theatergroepen, maar an nieuwe ondernemin- zeker ook op het gebied kindervoorstellingen, vormen van theater en mijn belangstelling, ■e toneel ook dans en en het lichtere werk, van Duin toe, want irt ook in het theater. Uit mijn werkzaamheden bij de tv heb ik goede contacten met mensen uit de theater wereld. Die zal ik stimuleren tot projecten, die thuis horen in de Leidse schouwburg, eventueel in mijn regie. Ook op dit terrein deed ik al het nodige". Zijn vertrek bii de VARA komt hier en daar als een verrassing over. Toch vertelt hij de ambitie van schouw burgdirecteur al langer ge koesterd te hebben. Hij solli citeerde onlangs naar Haar lem, maar eindigde daar als tweede man. Toen kwam Leiden in het verschiet. Daar volgde zijn benoeming, een kans die hij met beide han- wachte stappen gedaan op het pad van de kunst, zoals nu zijn overstap van de VARA naar het theater. Na een carrière in de journalis tiek bij de Volkskrant en het inmiddels opgeheven dagblad „De Tijd", waar hij met jour nalistieke groten uit die tijd meeliep op de kunstredacties, stapte hij in 1970 over naar de VARA, waar hij werd in gezet op de afdeling drama. In navolging van de vroegere VARA-dramaturg Herman Fortuin bracht hij een schrij verscollectief op de been, dat zorgde voor onvergetelijke tv-uitzendingen, bekroond met Nipkowschijf en Edison. Bekend werden zijn „Stra tenmaker op zee-show" en „J. J. de Bom v/h de Kinder vriend" met Erik Engerd en de Deftige Dame. Ook maak te hij furore met een reeks als „De Seniorenshow - dat ik dit nog mag meemaken", waarin bejaarden in een mengeling van humor en ernst zich van hun beste zijde lieten zien. Voor dit pro gramma ontving hij in Mon- treux een tv-onderscheiding. Zo bracht hij meer opvallend tv-werk, tenslotte zelfs „Pisa", dat in VARA-kring sterk werd gewaardeerd, maar daarbuiten minder, ook al vanwege zijn inbreng in de figuur van Popie Jopie. Hij maakt er overigens geen ge heim van, dat naar zijn smaak het werkklimaat bij de VARA voortdurend on gunstiger werd. Dit heeft hem ook ertoe gebracht een schouwburg als werkterrein te kiezen. Frans Boelen. Tegelijk met hem werd in de Leidse Schouwburg een nieu we staf- benoemd, van tech niek en belichter tot secreta resse. Dit spoort mede aan tot initiatieven waar de Leidse Schouwburg alleen maar ple zier van kan beleven. Boelen onderhoudt de beste relaties met het door hem voor de VARA gevormde schrijvers collectief. Ook uit die koker zou nieuw theaterwerk kun nen komen. Dit laatste even wel niet op korte termijn, omdat hij eerst „zijn" schouwburg weer in het mid delpunt van de belangstelling wil brengen. Hij zoekt hier voor niet de concurrentie met bijvoorbeeld het LAK- theater, maar zal samen met die instelling pogen dingen van de grond te krijgen, waarmee een groot publiek naar de schouwburg kan worden gehaald. Frans Boelen: „Dit is natuur lijk ook allemaal wel een kwestie van geld, maar uit het bestaande aanbod moet samen met wat je zelf creëert en in het leven roept het pu bliek bediend kunnen wor den met boeiend podiumma teriaal, ook al moet je roeien met de riemen die je hebt Een schouwburg met twintig man publiek vind ik een ramp, zowel voor het pu bliek, de spelers als de schouwburg. Met een creatie ve aanpak moet het mogelijk zijn de mensen weer naar de schouwburg toe te krijgen. Maar begonnen als journalist kan ik het schrijven niet la ten en een regie doen blijft mij evenzeer uitdagen". TON OLIEMULLER Zijn visie sprak enorm aan LEIDEN „De visie van Frans Boelen dat de Leidse schouwburg een gebouw van de bevolking moet zijn en heel open moet functioneren sprak ons enorm aan. Het is een man met veel kwalitei ten. Hij heeft een grote erva ring, heeft zelf geregisseerd, heeft veel contacten in de to neelwereld en is gewend met budgetten te werken. Het lijkt ons echt iemand die heel goed in staat is leuke dingen met de schouwburg te doen en daarbij is het een aardige en creatieve man. Iemand die dingen doet die veel mensen aanspreken en te vens altijd voor grote kwali teit zorgt", aldus de heer H. M. Bolle, hoofd afdeling per soneel en organisatie van de gemeente. Zoals bekend is Frans Boelen gisteren benoemd tot direc teur van de Leidse Schouw burg. Op deze functie hadden tachtig kandidaten gesollici teerd. Vijf mensen werden voor een gesprek uitgenodigd en met de heer Boelen werd tenslotte nog een tweede ge sprek gevoerd. Voor de be noeming van de nieuwe di recteur was een selectiecom missie gevormd, waarin le den van de commissie Schouwburg, vertegenwoor digers van K&O, het hoofd van de afdeling Personeel en Organisatie van de gemeente, de plaatsvervangend secreta ris en wethouder F. Kuijers zitting hadden. Roland Helmer van het LAK-theater noemt de be noeming van Frans Boelen „veelbelovend". De heer We ber, directeur van de K&O kon nog geen commentaar geven op de benoeming om dat hij nog niet was geïnfor meerd. LEIDEN De gemeente is van plan het chemisch bedrijf van Bleijs in de Morsch aan te kopen. Na sanering van de met be strijdingsmiddelen vervuilde grond wordt het bedrijfscomplex gedeeltelijk afgebroken. Aan de Narmstraat zullen zes woningen gebouwd worden. Het overige deel van het complex, onder meer aan de Morsstraat, blijft staan. Op het binnenterrein zullen tui nen worden aangelegd. sche middelen er werden ook bestrijdingsmiddelen gemengd staat al jarenlang op de nominatie om verplaatst te worden. Toen de eigenaar enkele jaren geleden overleed, werden de be- drijfsaktiviteiten echter beëindigd. Een op kosten van de erven van Bleijs gehouden grondonderzoek, wees uit, dat de grond vervuild was. Een nader onderzoek naar de vervuiling was noodzakelijk, maar de erven weigerden dit te bekostigen. Daarom is een nieuwe constructie bedacht om de vervuiler toch of in ieder geval gedeeltelijk te laten betalen. Het gemeen telijk aandeel van de geschatte kosten van het nader onderzoek en het schoonmaken van de grond zijn van de koopsom afge trokken. Vorig jaar werd berekend dat dit aandeel anderhalve ton zou bedragen. Het overige deel van de kosten, 4,5 ton, komt voor rekening van het rijk. Mocht de operatie duurder uitvallen dan gaat de gemeente voor 10 procent van die meerkosten het schip in. Ook dan wordt de rest door het rijk betaald. De aanvang van de woningbouw aan de Narmstraat is afhankelijk van de resultaten van het nader onderzoek. (ADVERTENTIE) 0 Met bijdragen „van Willem Buijteweg, Frank Buur man, Astrid Schoordijk en Gert Visser Hoop (1) w aar net is het rumoer e P.C. Hooftprijs ver- )f er steekt een nieuwe het boekenwereldje de Hoofdpersoon is de pllandse gedeputeerde b Gllnther die het vori- k bij de uitreiking van lurele prijs van Zuid- 1 waagde wat onaardi- igen te zeggen over jnboekhandels. gelijking met de staat- 'oor letterkunde dringt F minister Elco Brink- feigerde de prijs uit te omdat hij het niet ps met het juryrapport Vre van de schrijver. (iister haalde zich een 'an kritiek op de hals. d zijn kritiek bij de reiking kunnen uiten, r moet deze rel goed gevolgd. Zij deed pre- Git eerder van Brinkman [erlangd. Bij de uitrei- in de prijs uitte zij haar op het naar haar me- èenzijdige assortiment vrouwenboekhandels. die ook al stond in het iport, dat echter op t van de dames werd A) eri 0l>orden van Günther hard aan bij de boe- Ikeliers. Niet voor niets I zij geëist dat een bde prijs uit zou reiken, ere id Patijn, als commissa- heerl de koningin de eerst werd niet ge- bevonden vanwege het i feit dat hij een man luwen hebben zich la- Innen als een overge- stel dat geen kritiek jrdragen. Het is op z'n i gezegd vreemd dat bij 'ijsuitreiking het jury- moet worden aange- de eisen van diegene ibodiprijs krijgt. Het getuigt Hoop (2) {lien van een behoorlij- Vtie arrogantie om te en de prijs in ontvangst te nemen uit de handen van een man. Alsof deze bij voor baat de handel in vrouwen boeken als iets weerzinwek kends zou beschouwen. De vrouwen hebben inmid dels steun gekregen van en kele vrouwelijke leden van provinciale staten. Zij vinden dat de kritiek van Günther het emancipatiebeleid van de provincie schade heeft berok kend. Kennelijk wil de eman ciperende vrouwenbeweging met haar boekenhandel ge heel kritiekloos en alleen met lovende woorden beoordeeld worden. De vraag rest echter of dat nu wel een prijs verdient. Is er nog hoop voor klein links in de Leidse gemeente raad na de volgende verkie zingen? PSP, PPR en CPN die tot voorheen steeds als zodanig werden aangeduid, geloven van niet. Als het aan hen ligt, wordt klein links over een klein jaartje definitief groot links. Dan moet hét afgelopen zijn met meesmuilende op merkingen over „de kleine drie" of „het socialistisch ge weten" dan wel „de horzel in de pels van de PvdA". Klein links zal dan zijn uitge groeid tot Links Leiden, een volwaardig knaagdier dat niet zal aarzelen de rechterpoten onder de PvdA vandaan te knagen. Een onpasseerbaar element in de Leiase gemeen tepolitiek dat het lacherige medeleven wat VVD-raadsle- den en wethouder Dick Tes- selaar nog wel eens ten toon willen spreiden, niet langer behoeft te verdragen. Wan neer het tenminste gaat zoals klein links zich nu voorstelt. Er zijn echter nog meer partij- tjes in de gemeenteraad die gemakshalve bij klein links worden ondergebracht. Hoe zal het met hen aflopen. Allereerst is daar de Socialis tische Partij, aan wier pro gressiviteit in verschillende delen van de gemeentepoli tiek ernstig getwijfeld wordt. SP-raadslid Cor Vergeer heeft sinds zijn intrede in de ge meenteraad vooral geschitterd in het houden van ellenlange betogen over de gruwelen van het kapitalisme in het alge meen en in Leiden in het bij zonder. Vergeer kan het goed vinden met Jan Brands, voormalig raadslid voor de CPN, een partii die het ooit presteerde bij de begrotingsbehandeling een door het landelijke partij bestuur vastgestelde redevoe ring over hetzelfde onder werp af te steken. Daarbij mag vermeld worden dat het houden van dergelijke ver handelingen ook de PSP tot voor enkele jaren niet vreemd was. De PSP heeft het inmid dels tot twee raadszetels ge schopt, er is dus nog hoop voor Vergeer. Hoop (3) Blijft over D'66, een partij die vier jaar geleden een giganti sche winst stond te wachten (zes zetels) maar even voor de verkiezingen aan populariteit moest inboeten. De verwachte winst werd omgezet in zetel verlies en vanaf dat moment lijkt D'66 een kwijnend be staan te lijden. De zelfverze kerheid waarmee D'66-raads- lid Menno Wittenveen zijn betogen afstak, de joviale wij ze waarop voormalig fractie voorzitter Hans Glaubitz zijn collega-raadsleden inpakte, beide is de huidige raadsleden van die partij vreemd. Fractievoorzitter Jan Hoeke- ma ooit wilde hij wethou der worden houdt zich voornamelijk bezig met het stellen van overbodige vragen waar hij zelf het antwoord al op weet terwijl nieuwkomer Egon Snelders al blij mag zijn wanneer hij zich voor de ver kiezingen heeft ingewerkt. Voor D'66 is er geen hoop meer. Het afstervingsproces heeft zich vier jaar geleden al in gang gezet. Toen werd de partij nog gevraagd om een (rechts) college in het zadel te helpen. Nu piekert zelfs links daar niet over. Prestige Er is weer een nieuw wapen feit bij te schrijven in de eeu wigdurende prestigestrijd tus sen de badplaatsen Katwijk en Noordwijk. Al sinds jaar en dag heerst er een bijna on Is Noordwijk aantrekkelijker dan Katwijk? (zie „Prestige") gezonde rivaliteit tussen deze gemeenten. „Wij hebben...", „Ja, maar wij hebben...", zo voltrekken zich die discussies. Komt men er niet uit dan wordt er van Katwijkse zijde tenslotte steeds weer op gewe zen dat die gemeente toch lekker de grootste is met ruim 14.000 inwoners meer. Dat nu gaat in de zomermaan den in het geheel niet op, al dus blijkt uit een onderzoek van het provinciebestuur van Zuid-Holland. Volgens tellin gen is Noordwijk 's zomers veel groter dan de zuidelijke buurgemeente. De cijfers to nen immers zonneklaar dat het Noordwijkse strand veel meer toeristen trekt dan het Katwijkse. Bijvoorbeeld op 19 augustus 1984; toen bezochten 51.700 mensen het Noordwijkse strand en 'slechts' 31.300 het Katwijkse. Over de gehele zo mer bekeken, blijken de ver schillen nog duidelijker. Vorig jaar lagen er in totaal 1.360.000 mensen in het Noordwijkse zand en maar 820.000 koesterden zich in het Katwijkse. Zou het feit dat het in Kat wijk nog steeds verboden is topless te zonnen, debet zijn aan de populariteit van Noordwijk? Chinees (1) Het stond zo prachtig boven het verhaal over de Chinese restaurants Chang Yung en Azië, de kop: „Wat een non chalante publicatie over 'de beste Chinees' allemaal niet teweeg kan brengen". Om de herinnering even op te frissen: Restaurant Azië aan het Leidse Stationsplein was door weekblad Panorama op genomen in een lijst van ae honderd beste Chinese restau rants van ons land. Dat was plezierig voor de eigenaar, maar vervelend voor andere Chinese restauranthouders in de stad. Eén van hen bond de kat de bel aan en liet zich gaan in de krant. Restaurant houder Hu van Chang Yung aan de Steenstraat beschuldig de de opstellers van de lijst van nonchalance; per slot van rekening was niemand bii hem geweest, want dan had ook zijn restaurant op de lijst geprijkt. Chang Yung aan de Steen straat pretendeert een min stens zo goede keuken te heb ben als die aan het Stations plein. Een oorlogsverklaring volgde, de aankondiging van een culinaire oorlog die met eetstokjes moest worden uit gevochten. Chinees (2) In de oorlogsverklaring werd één van de personeelsleden aan het woord gelaten, de Chinese schone Kang Chu Fu van amper twee kruisjes die pas zes jaar in ons land ver toeft, maar het Leidse dialect al aardig onder de knie heeft. In een vlammend betoog, liet ze weten nog nooit bij Azië te hebben gegeten en dus ook niet kon zeggen of er lekker werd gekookt. „Maar dat maakt ook niet uit. Want als ik er wel had gegeten, dan had ik toch geen oordeel kun nen vellen, omdat smaken immers verschillen". Op enigszins nonchalante wij ze werd haar hartekreet in de krantekolommen verwoord, waarbij vast kwam te staan dat zij het eten bij Azië niet lekker vond. Fout dus. Een vergissing, waarbij slechts de taalproblematiek als excuus kan worden aangevoerd. Maar van een ramp was geen sprake: beide restaurants wer den geëtaleerd als voortreffe lijke gelegenheden waar de Chinese keuken zich van haar tongstrelende kanten laat zien. Azië staat terecht op de lijst van de beste honderd, maar Chang Yung verdient er ook een plekje. Toch blijken Chinezen ietwat gevoeliger te zijn dan de door snee Nederlander. Het ene zinnetje over het 'niet lekker' is een eigen leven gaan lei den, waarbij neven, nichten, oma's en opa's en alle andere soorten familieleden zich ge schokt toonden. Een Chinees zegt zoiets niet over zijn colle ga. En ze hebben gelijk. Hier was sprake van een noncha lante publikatie. Luchtje (1) De waterzuivering in het lan delijke Woubrugge heeft geen gelijke tred gehouden met de krachtige groei van het aantal aansluitingen op het riool. Het gevolg: de waterzuiveringsin stallatie kan het aanbod van vuil rioolwater niet meer aan en stuurt het onvoldoende of zelfs ongezuiverd door naar het oppervlaktewater. Met name in de Oudendijkse pol der is daardoor een soort open riool ontstaan, met de gebrui kelijke nare gevolgen. Omwo nenden klagen over stanko verlast, koeien worden ziek als ze van het ongezuiverde water drinken, vissen komen dood bovendrijven. Ook loopt de waterkwaliteit in de Wijde Aa en de aangrenzende wate ren terug. Het zal er de ko mende tijd niet beter op wor den, want de warmere perio de breekt aan en dan krijgt de zuiveringsinstallatie het extra moeilijk. Het Hoogheemraad schap van Rijnland ziet het met lede ogen aan. Men beseft de ernst van de situatie, maar er is op dit moment nog geen geld beschikbaar om de capa citeit van de waterzuiverings installatie op te voeren. Luchtje (2) Rijk en gemeente hebben de afgelopen jaren maar liefst vijf miljoen gulden uitgege ven om het aantal rioolaan sluitingen in de gemeente Woubrugge te verdubbelen. Geld om dat sterk verhevigde aanbod van organisch afval te verwerken is er op dit mo ment echter kennelijk niet. Het zou te ver gaan om te zeg gen dat deze zaak figuurlijk stinkt, al is dat letterlijk wel het geval, maar er zit toch een luchtje aan. In ieder geval is er sprake van onzorgvuldig beleid en is er vermoedelijk weinig overleg geweest tussen rioolaanleggers en rioolzuive raars. De situatie is misschien te vergelijken met een vee boer die het aantal koeien verdubbelt maar verzuimt voor meer grasland te zorgen, zodat alles binnen de kortste keren kaal gevreten is en de beesten staan te loeien van de honger. Een boer zou die fout niet zo snel maken, zeker niet met de dreigende valbijl van de superheffing boven zijn hoofd. Misschien moet het hoogheemraadschap maar su perzuiveringsheffing gaan toepassen op de grootscheepse aanleg van rioleringen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11