Onderzoek naar lijk van Mengele vrijwel afgerond Gorbatsjov torst last van mislukte hervormingen Elektronische diefstal bij Londense bank "klaagden Pools aices waarschuwen [)r nieuwe Verdrukking iten zetten zware illerie in tegen estijnse kampen Sneeuwblazer Spoedige vrijlating verwacht van 21 Finse Unifil-soldaten Gandhi wil politieke regeling voor Afghanistan OOSTENRIJK INNTAL-TIROL 'SIJTHOFE Genland CeidócSoirLcmt VRIJDAG 14 JUNI 1985 PAGINA 5 bie/aSua keh invoer- öd van wapens op heeft in DiUA De Nicaraguaanse president 1982 |eft gisteren verklaard dat hij een i°g iden oud verbod op de invoer van it lai^ngedaan zal maken. De maatregel •erstqctie op het besluit van het Ameri- of dajongres de hulp aan de contra's te rdt Ortega, die sprak voor radio en ste it riep de burgers op de defensiein- hajen te verdubbelen en „de contra- te vernietigen en een eventuele intevan Amerikaanse troepen af te moirtega zei verder dat het irrelevant nentte Amerikaanse hulp humanitair liggnoemd, omdat duidelijk is dat de d in^soevereiniteit en integriteit" van a schendt. Hitier blijft ereburger van Westduits stadje DÜSSELDORF De be noeming van Adolf Hitler tot ereburger van Zülpich in Noordrijn-Westfalen wordt niet ongedaan gemaakt. De meerderheid van christen- -democraten in de raad van de 17.000 zielen tellende ge meente verwierp de eis van de sociaal-democraten, het desbetreffende besluit van 52 jaar geleden ongedaan te maken. De eis van de soci aal-democraten was van veel kanten ondersteund. Reagan vraagt om geld voor chemische wapens WASHINGTON President Reagan heeft het Con gres verzocht geld beschikbaar te stellen voor het pro duceren van meer chemische wapens. Hij zond het Congres tegelijkertijd een rapport, waarin een onder zoekscommissie verklaart dat de Sovjet-Unie een reus achtige voorsprong heeft op dit gebied. Volgens de commissie weigert Moskou een verbod op chemische wapens te bespreken. „Deze ontwikkeling betekent dat we niet heen kunnen om een herstel van een Ameri kaanse chemische afschrikkingsmacht", aldus haar conclusie. In totaal vraagt de president 1,3 miljard dol lar (4,5 miljard gulden), voornamelijk voor het op peil houden van bestaande voorraden, maar ook voor de produktie van nieuwe chemische wapens. Het Congres heeft steeds geweigerd akkoord te gaan met de pro duktie van nieuwe chemische wapens. Sinds 1969 neb ben de VS hun arsenaal niet meer uitgebreid. EG-begroting '85 eindelijk rond STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft met overweldigen de meerderheid besloten de EG-be- groting voor 1985 van ruim 71 mil- Iard gulden goed te keuren. Na een ïalf jaar heeft de EG hiermee ein delijk een basis voor zijn uitgaven dit jaar. In december '84 verwierp het Parlement voorstellen van de EG-ministers, omdat die een begro ting hadden opgesteld voor tien maanden. Voor de overige twee maanden zou, aldus de ministers, later geld moeten worden gevon den. Het parlement ging daar niet mee akkoord. Teveel schuim op Brits bier LONDEN Britse bierdrin kers zouden niet moeten beta- len voor hun schuimkraag, luidt de conclusie van een gisteren verschenen overheidsrapport. De Britten, die gezamenlijk 1,6 miljard liter bier per jaar ach terover slaan, betalen naar schatting 1,4 miljard gulden al leen voor het schuim, was een van de bevindingen in het rap port. In het rapport werd de re gering aangeraden om in de ij- kwet van 1979 een voorziening op te nemen waardoor de café bezoekers in Engeland waar voor hun geld krijgen een vol glas vocht. LONDEN Een Britse expert op het gebied van de computerbeveiliging heeft in een programma van de commerciële televisie verklaard, dat een van Enge- lands grootste banken door computerfraude van een programmeur 6 miljoen pond (27 miljoen gulden) is kwijtgeraakt. De programmeur in kwestie zou naar Zwitserland zijn gevlucht, vanwaaruit hij met de bank onderhandelingen heeft gevoerd om in ruil voor de helft van het bedrag de bank te vertellen waar de zwakke plek in hun systeem zit én de belof te te verkrijgen, dat er geen aanklacht tegen hem zal worden ingediend. Scotland Yard verklaarde desge vraagd, dat er tot nu toe door geen enkele bank aan gifte is gedaan van diefstal per computer. iw Frasyniuk (31) luistert naar het hof. k 1 veiSK De drie is ^staande activisten it verboden Poolse bond solidariteit en. I Gdansk terecht 1 ho op beschuldiging ^"j^egale staking te fase' willen organise- ibben gisteren ver dat hun proces een van hernieuwde onderdrukking ®!n. irdt- verwacht zal de ik in Gdansk vanmid- inis wijzen tegen Bog- Adam Michnik en aw Frasyniuk. Daar- voorlopig een einde komen aan het belangrijkste politieke proces in Polen sinds de afkondiging van de staat van beleg in december 1981. Tijdens hun slotwoord maakte Michnik het overwinningste ken. „Na wat ik voor dit hof heb gezien en gehoord vergeef ik mijn lasteraars en folte raars, aldus Michnik, die tij dens het proces tot driemaal toe uit de rechtszaal werd ver wijderd. Volgens familieleden die het proces bijwoonden westerse verslaggevers moch ten het proces niet bijwonen zei de 33-jarige Bogdan Lis: Niets wat mij aangaat, is hier bewezen. De openbare aankla ger heeft tegen Lis en Michnik vier jaar geëist, tegen Frasyni uk vijf jaar. '/JERUZALEM Strijders van de sji'itische Amalmi- iben gisteren de Palestijnse guerrillastrijders in het Shatilla verder ingesloten en lijken zich /0|0pbereiden op een slotoffensief. hterriische strijders hebben in hun beleg van de vluchtelin- in Beiroet voor het eerst zware artillerie ingezet, de bergen schuil houdende Palestijnen beantwoordden legeer met raketten afkomstig uit de zogenaamde Stalin-or- Hlgens meldingen van de politie in Beiroet kwamen in de woensdag op donderdag bij gevechten tussen leden Amal-militie en Palestijnen 12 mensen om het leven en er 38 gewond. Daarmee komt het aantal slachtoffers van Opweken oude strijd volgens officiële meldingen op zeker ®^»en en 2.300 gewonden. Volgens de PLO liggen deze cij- jnCl iter veel hoger. net "Ves van plan af te treden ION De Portugese socialistische premier Scfares heeft bij president Eanes het ontslag van zijn regering aange- ladat de liberaal getinte sociaal-democratische partij zich veek uit de twee jaar oude regeringscoalitie had terugge- vanwege een conflict over het economisch beleid. De rige Soares adviseerde Eanes het parlement te ontbinden 'roegde verkiezingen uit te schrijven om zijn partij alsnog 'i meerderheid te helpen. De socialisten hebben nu 101 n het 250 leden tellende parlement. SAO PAULO Het on derzoek ter identificatie van het in Sao Paulo op gegraven skelet dat moge lijk van de nazi-kamparts Josef Mengele is, is prak tisch afgerond. Dit heeft het hoofd van de Brazili aanse federale politie in Sao Paulo, Romeo Tuma, gisteren verklaard. Intus sen krijgt de Braziliaanse politie een steeds beter beeld van het leven van de man die zich „Pedro" liet noemen. Tuma zei dat proeven van vin gerafdrukken „enig resultaat" hebben opgeleverd maar nog geen positieve identificatie. Overeenkomsten tussen het gebit van het skelet en een in Duitsland bestaand tandsche- ma zouden ook een aanwijzing vormen. Een Israëlische speci alist wordt in Sao Paulo ver wacht met een document uit 1956 met Mengeles hand schrift, dat een bijdrage kan leveren. De Braziliaanse politie onder vroeg woensdag getuigen op twee boerderijen waar Menge le naar verluidt woonde en werkte als bedrijfsleider. Allen identificeerden hem als „Pe dro". Ze vertelden dat op een van de boerderijen een toren werd gebouwd. Vandaaruit tuurde deze met een verrekij ker naar de weg en de toegang van de boerderij. Een arbeider op een andere boerderij beschreef de politie hoe hij een kalf vasthield ter wijl Pedro een kleine operatie uitvoerde. „Met gebruik van een scalpel, dat hij in een klei ne tas had, sneed hij de buik open met ongelooflijke vaar digheid, verwijderde een breuk en naaide de wond dicht",vertelde hij. „Hij verze kerde mij dat het dier beter zou worden en dat werd het", aldus de verklaring. „Pedro" was meer geïnteresseerd in vee dan in landbouw en voer de diverse operaties uit op die ren, voegde hij eraan toe. Wiesenthal Volgens de nazi-speurder Si mon Wiesenthal moet een ge zamenlijk onderzoeksteam uit Brazilië, West-Duitsland en de Verenigde Staten uitmaken of het in Sao Paulo opgegraven skelet dat van Josef Mengele „We kunnen het ermee eens zijn en de zaak sluiten" als de gezamenlijke onderzoeksploeg vaststelt dat Mengele dood is, zei Wiesenthal. Hij verklaarde dat het naar hem genoemde onderzoekscentrum in Califor- nië vandaag drie deskundigen naar Brazilië heeft gestuurd om bij het onderzoek te hel pen. Als wordt bewezen dat het de resten zijn van de be ruchte „engel des doods" zal deze bevestiging „honderden andere zaken" beïnvloeden van nazi-oorlogsmisdadigers die geboekt staan in het joods documentatiecentrum in We nen, zei Wiesenthal, zonder uit te weiden. „Veel misdadigers overleefden de oorlog", zei Wiesenthal. „95 procent van de mensen die oorlogsmisda den pleegden overleefde de oorlog". Overzicht van opslagplaatsen kernwapens WASHINGTON In de Ver enigde Staten is gisteren een boek gepubliceerd waarin de plaatsen bekend worden ge maakt van de meer dan 50.000 kernkoppen die de vijf grote kernmachten op de wereld op geslagen of opgesteld hebben. De auteurs William Arkin en Richard Fieldhouse van het boek Nuclear Battlefields heb ben naar eigen zeggen het boek gebaseerd op materiaal dat de afgelopen tien jaar via diverse kanalen vrij toeganke lijk was, maar ook op uitgelekt materiaal. De auteurs schrijven dat de VS in 28 Amerikaanse staten kernwapens hebben staan, op het eiland Guam en in acht andere landen: België, Grie kenland, Italië, Nederland, Turkije, Engeland, West- -Duitsland en Zuid-Korea. De grootste opslagplaats is het Amerikaanse legerdepót Sene ca in New York. De Sovjet-U nie heeft buiten het eigen grondgebied kernkoppen op geslagen in Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Hongarije en Polen. Een sneeuwblazer is druk bezig om de rails vrij te maken van het traject Brienzer-Rothorn, waarlangs de komende maanden vele toeristen vervoerd zullen worden. METOELLA Een hoge VN-functionaris heeft gis teren gezegd dat er schot zit in de pogingen om de 21 Finse Unifil-soldaten vrij te krijgen, die sinds vorige week vrijdag door het Zuidlibanese Leger (SLA) worden gegijzeld. Volgens goedingelichte kringen kan hun vrijla ting spoedig verwacht worden. Ondersecretaris-generaal van de VN, Brian Urquhart, liet weten dat 11 militieleden van het SLA die door de sji'itische Amal bij de havenstad Tyrus gevangen worden gehouden, eerder op de dag hadden ge sproken met een vertegen woordiger van het Rode Kruis en hem een verklaring hadden gegeven. Deze verklaring is door Urquhart, die in Tel Aviv overleg voerde, doorgegeven aan de Israëlische minister van defensie Rabin. Volgens Radio-Israël hebben de 11 SLA-gevangenen laten weten niet terug te willen keren naar het door Israël gesteunde christelijke militie in Zuid-Li- banon. MOSKOU Abel Agan- begian is misschien wel de beste econoom van de Sovjet-Unie. In ieder ge val is hij goed bekend in buitenlandse economische kringen, waar men hem beschouwt als een van de meest hervormingsgezin de en minst dogmatische Russische economen. Zijn economisch instituut in Novosibirsk is de belang rijkste Sovjet-denktank voor ideeën over economi sche liberalisatie en her vormingen. Het uitlekken van zijn ver trouwelijke rapport over de zorgwekkende economische si tuatie in de Sovjet-Unie zorgde daarom voor nogal wat op schudding. De economische groei van de Sovjet-Unie was volgens hem onaangenaam dichtbij het punt van stilstand gekomen en dat in een tijd waarin de Amerikaanse eco nomie niet alleen kwantitatief goed vooruitging, maar ook een periode van dynamische technologische en kwalitatieve verandering doormaakte. Daarentegen hadden belang rijke sectoren van de Sovjet economie zoals huisvesting, overheidsinstellingen, de kleinhandel en landbouw, hun achterstand zelfs nog lang niet ingehaald. De voornaamste oorzaak hiervan was, aldus Aganbegian, de besteding van een onevenredig groot deel van het geld aan defensie. Dertig tot veertig procent van het totaal aan arbeidskrachten werkt in deze sector. Het bijzondere van het rapport van Aganbegian is dat het pre cies twintig jaar geleden uit lekte, in juni 1965. Het zou vandaag echter weer opnieuw uitgebracht kunnen worden, omdat er in feite nog maar heel weinig veranderd is. Het rapport gaf indertijd de aanzet tot een golf van economische hervormingen in de Sovjet- Unie, geleid door premier Alexei Kosygin. Deze wilde het produktiedoel in de industrie niet baseren op de hoeveelheid geproduceerde goederen dat was vragen om slechte kwaliteit maar op de hoeveelheid verkochte produkten. Ook moesten ma nagers meer zeggenschap krij gen in het besteden van de „winst" van een bedrijf aan bijvoorbeeld sociale fondsen, investeringen of extra premies voor de arbeiders en was hij ervoor dat ze meer mogelijk heden zouden krijgen slecht functionerende werknemers te ontslaan, of arbeidskrachten naar huis te sturen wanneer deze niet meer nodig waren vanwege een verbetering in de produktiviteit. Politieke gevaren De hervormingsplannen van Kosygin mislukten echter. De vakbonden bestreden het recht van de managers om ar beiders te ontslaan en het cen trale planningssysteem verste vigde zelfs zijn bureaucrati sche greep. De nekslag voor de hervormingen waren de ge beurtenissen in Tsjechoslowa- kije in 1968 waar economische hervormingen leidden tot on- grijpende politieke verande ringen. Gorbatsjov lijkt in grote lijn de economie volgens dezelfde principes als Kosygin te willen hervormen en één van de eco nomen die door Gorbatsjov is geraadpleegd, is diezelfde Aganbegian van twintig jaar geleden. Aangezien zijn kri- DJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR n jnjHou op!" brulde smidje Verholen, maar Ie Bietel maakte zo afschuwelijk veel la- p r ttdJ6 smid b,ee* er dus maar één ding over' aa'was vluchten met de vingers in de oren. ,m 'de de gang door met paniekerige zweet- en iltjes op het gelaat en vloog terug naar de beschutting van zijn kamer. Daar stortte ster) in volslagen wanhoop in zijn stoel, opzij "d /e 'eunin9 hangend als een gebroken Jopie de Bietel had dat natuurlijk wel pnrLen was hem schuchter gevolgd. „Vond U ra mooi. meneer?" vroeg hij bedeesd, on- j J^kend kijkend naar de totaal geknakte >- „Nee Jopie.., ik vond het niet mooi," 131 brdde de smid. „Je mag bij me in betrek- Omen, maar raak dan die duivelse guitaar asjeblieft niet meer aan, als ik in de buurt ben. Als de koeien en de kippen van buurman Knolle het horen, dan leggen ze het bijltje er bij neer. Let maar eens op. Dan geven ze geen druppel melk meer en is eieren leggen er ook niet meer bij." -- „Ik beloof U, meneer, als ik bij U in be trekking mag komen, dan raak ik die guitaar nooit meer aan." -- „Dan hoop ik, dat je net zo'n goeie leerjongen wordt als mijn vorige," vervolgde de smid. „Dat was een zekere Karel- tje Knetter. Maar die is nu onder dienst." - En terwijl dit gesprek in de smidse plaats vond, hadden zich buiten twee sinistere figuren voor de ramen opgesteld, Kille Klansky en zijn hand langer Pjotr Nogrottr. „Kijk goed, Pjotr," siste Klansky. „Dat is de vent, die we hebben moe ten. En dat knulletje is zijn leerjongen Kareltje Knetter." - „Moeten ze om zeep?" vroeg Pjotr, die blijkbaar een zeepliefhebber was. WASHINGTON De Indiase premier, Gandhi, heeft giste ren opgeroepen tot een politie ke regeling voor Afghanistan en leek bereid daarbij beide super-mogendheden te kapit telen. Gandhi brengt momen teel een officieel bezoek aan de Verenigde Staten. In zijn toespraak tot de Senaat zei Gandhi dat een regeling voor Afghanistan alleen kan wor den bereikt „door dialoog en een realistische overeenstem ming tussen de direct betrok ken partijen". Verder bekriti seerde Gandhi de Amerikaan se Star Warsplannen, die wa penwedloop alleen verder op voeren. ADVERTENTIE 10-daagse luxe touringcarreis naar vertrek dinsdag 2 en 16 juli a.s. Ongeveer 20 km ten noordoosten van Innsbruck ligt omgeven door prachtige wouden aan de voet van het Karwendelgebergte het rustige vakantiedorp TERFENS- i VOMBACH. Het gezellige familiehotel Waldhof aldaar was reeds enige |aren zowel in de winter als in de zomer onze vaste verbli|fptaats en geniet als zodanig bekendheid bij vele deelnemers aan onze reizen. Wij hebben dit seizoen deze bestemming wederom ge kozen door de fraaie omgeving, alsmede doordat het hotel beschikt over een zwembad met ligweide, waar het bi) mooi weer goed toeven is. Deze 10-daagse reis kenmerkt zich door een groot aan tal (bij de reissom inbegrepen) excursies, n i een 3-tal dagexcursies resp. naar Salzburg, de Krimmlwatervallen en Vipiteno in Italië, alsmede een 3-tal halve dag ex cursies naar Rattenberg. Achensee en Innsbruck. 595.- De reis wordt, heen- en terug In 2 dagen, n nachting onderweg gemaakt De prijs voor deze bijzondere vakantiereis bedraagt per persoon op basis van haltpension (^~9x logies, ont- bl|t en diner afscheidsdiner) en een 2-persoonskamer met douche en toilet Er is een 3-tal 1-persoonskamers beschikbaar, waar voor de toeslag 75 - bedraagt De gecombineerde reisverzekering kost ƒ25 - per persoon 5 - poliskosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom ƒ6.- Inlichtingen en boekingen telefonisch onder no 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of persoonli|k in onze vestiging Spui straat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). •j I# POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 tiek na twintig jaar nog altijd niet verouderd is, zou de ge schiedenis zich misschien weer kunnen herhalen. Zelfs in de speciaal voor eco nomische experimenten gese lecteerde sectoren van de in dustrie blijft de jaloerse greep van de partij de hervormings gezinde managers achtervol gen. Een fabrieksmanager in Litouwen vertelde dat hij gro te moeite had zijn arbeiders voldoende te motiveren. Hij kon ze extra geld geven, maar niet garanderen dat ze dat ook ergens aan konden besteden. Voor een echte stimulans, zo als het recht om een paar plaatsjes op te schuiven op een van de vele wachtlijsten in Rusland voor bijvoorbeeld een nieuwe flat of auto, moest hij de hulp in roepen van de plaatselijke partijleiding, die daar of geen moeite voor wilde doen, of er zelf beter van wil de worden, of uit ideologische overtuiging weigerde mee te werken. Of Gorbatsjovs hervormingen zullen slagen, is afhankelijk van drie factoren. Ten eerste hoopt hij met zijn allesomvat tende roep om technologische vernieuwingen de protesten van vakbonden en het centra le planningssysteem te kunnen omzeilen. Ten tweede is hij vastbesloten het partijapparaat grondig onder handen te ne men en de partijfunctionaris sen tot toegewijde hervor- mingsgezinden te maken. Het tempo waarin regionale partij leiders overgeplaats of vervan gen worden ligt nu al bijzon der hoog. Tenslotte hoopt Gorbatsjov dat de herinnering aan de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije in 1968 nu eindelijk vervaagd is. Nieuwelingen De man die ditmaal de weinig benijdenswaardige taak heeft de hervormingen van Gor batsjov in de praktijk door te voeren, is een van de nieuwe lingen van het Politburo, Ni- colai Rizjkov. Met zijn 55 jaar is hij een leeftijdgenoot van de nieuwe Sovjetleider. De her vormingen hebben nu niet uit sluitend een economisch ka rakter en daarin ligt misschien wel de sleutel tot het succes. Terwijl Rizjkov zijn best doet de economie te moderniseren en te inspiriren zal de andere nieuweling in het politburo. Ygor Ligatsjov, zich bezig hou den met de sociale en discipli naire hervormingen van Gor batsjov. De nieuwe alcohol- wetten zijn al van kracht en maatregelen die de bloeiende zwarte economie moeten te gengaan, zullen niet lang op zich laten wachten. Wanneer het Rizjkov-Ligats- jov team echter wenst te sla gen in hun ambitieuze op dracht zouden ze er goed aan doen zich het grimmige grapje te herinneren dat onder de Russische arbeiders zeer popu lair is: „Natuurlijk hebben we een arbeidsovereenkomst in de arbeidersstaat Zij doen net of ze ons betalen, en wij doen net of we werken". MARTIN WALKER Copyright the Guardian

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5