Hans van Mierlo absolute voorwaarde herstel D'66 Landbouw wi I zelf onderwijj gaan verzorg* Geen droog brood voor popmusici Arabische prins en haute cuisine in ruimteveer 'SIJTHOFRBEfi Meer dan helft Drents drinkwater verontreinigd Meer samenwerking moderne technology! BINNENLAND/BUITENLAND £«idóe Sou/iant VRIJDAG 14IUNI1985 Nieuwe besprekingen over Shell-Curacao DEN HAAG President Lubbers is bereid tot politiek overleg met de re gering van Venezuela over het voort bestaan van de Shell-raffinaderij op Curacao. De Rijksvoorlichtings dienst deelde gisteren mee dat een delegatie van de koninkrijksrege ring onder leiding van mr E. van Lennep van 17 tot 19 juni in Caracas voorbereidende besprekingen zal voeren. Hieruit moet dan blijken of er mogelijkheden zijn voor Shell om het bedrijf op Curacao voort te zet ten. Voorwaarde die Lubbers stelt voor hij gaat overleggen met Vene zuela, is dat er een „begin van aan knopingspunt is om de raffinaderij voor Curacao te behouden". Chemie-Olympiade '86 in Nederland EINDHOVEN Nederland zal volgend jaar gastheer zijn voor de internationale Chemie-Olympiade. Dit bleek gisteren in Eindhoven waar staatssecretaris Ginjaar-Maas, in het kader van de Nederlandse Chemie-Olympiade, aan de 17 beste scheikunde-leerlingen prijzen uit reikte. Alain Verberkmoes uit Waalre eindigde als eerste en gaat samen met Peter van de Berg uit Sint Geertruid, Jeroen van Duijne- veldt uit Bunnik en Rob van Hooft uit Utrecht, ons land vertegen woordigen op de internationale Chemie-Olympiade, die van 30 juni tot 9 juli in Bratislava (Tsjechoslo- wakije) gehouden wordt. DEN HAAG De meeste van de ongeveer 70.000 pop groepen in ons land staan er financieel slecht voor. Per band is een aanschaf van apparatuur voor 40.000 gulden geen uitzondering. Per optreden wordt echter nog geen 1200 gulden betaald, inclusief loon en onkosten. In het popcircuit gaat jaarlijks een half miljard gulden om, zo blijkt uit een inventarisatie in opdracht van WVC. Een op de vijf jongerencentra, het belangrijkste popcircuit, heeft financiële problemen, wat het programmeren van popgroepen bemoeilijkt. De duizend poppodia trekken jaarlijks acht miljoen mensen. Van de podia wordt het overgrote deel nog niet door de gemeenten als poppodium geaccepteerd, wat eerst moet gebeuren vóór structurele steun kan worden gegeven, aldus de inventarisatie. Havenslib niet meer in zee gedumpt AMSTERDAM Het storten van giftig slib uit havens behoort langs de hele Nederland se kust tot het verleden. Het ministerie van verkeer en waterstaat zegt dit nu er ook een oplossing is gevonden voor het sterk ver vuilde baggerslib uit de haven van Hoogo vens in IJmuiden. Het rijk en de provincie Noord-Holland zijn een spoedprocedure overeen gekomen, waardoor het Hoogo- vensslib gedurende twee jaar tijdelijk kan worden gestort in de Averijhaven bij IJmui den. Het slib uit de haven bij Hoogovens wordt later overgebracht naar een terrein bij de centrale in Diemen. De Stichting Na tuur en Milieu en de werkgroep Noordzee hebben inmiddels instemmend gereageerd op dit besluit. Luchtaanvallen Irak eisen tientallen doden BAHREIN Irak heeft ge- meld dat zijn luchtmacht de afgelopen twee dagen luch taanvallen heeft uitgevoerd op negen Iraanse steden. In Iran werd meegedeeld dat daarbij 37 mensen zijn omgekomen en 75 gewond. Een Iraakse mili taire woordvoerder verklaarde dat Iraakse vliegtuigen gister ochtend drie Iraanse steden Karand, Dezfoel en Bakhta- ran en drie dorpen bom bardeerden. Woensdagavond werd twee maal de Iraanse hoofdstad Teheran bestookt. Tunesië en Libië betwisten grensgebietf c D(1 DEN HAAG Tunesië heeft ternationaal Gerechtshof in Dua - maandag gevraagd een in 1982 pft g vonnis over de afbakening jden continentaal plat tussen dat laqngec bië te herzien. Het is de eerstqctie de geschiedenis van het Hof da|0ngi dergelijke herziening wordt y Oi Eveneens was het de eerste nriep maandag een vrouw zitting h^n t college van internationale t te Volgens de Tunesische intevan van de uitspraak van 1982 moyteg bakening van het continent® A meer oostelijk komen te ligftioer gaat daarbij om een gebied in „soe 1500 vierkante kilometer. a scl (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Senator Hans van Mierlo (D'66) zal morgen op een partijcon gres een „politieke bood schap" uitspreken, een manifest dat het wezen en de doelstellingen van D'66 weergeeft. Zowel in als buiten de partij is reikhal zend uitgekeken naar deze nieuwe politieke ge loofsbelijdenis die Van Mierlo zijn achterban een half jaar geleden beloof de. Van Mierlo omschreef zijn be lofte toen als volgt: „Het wordt een boodschap over onze iden titeit, over onze reden van be staan, over de manier waarop wij in de politiek willen staan en over onze visie op concrete politieke problemen in Neder land en Europa". De mededeling van de man, die nog altijd geldt als de be langrijkste architect van D'66, bracht in de partij een zucht van verlichting teweeg. Einde lijk zou er een stuk op tafel komen waarmee men weer de boer op kon, waarmee men de kiezers duidelijk zou kunnen maken wat D'66 wil bereiken. Dat gevoel van opluchting en hoop is goed te verklaren. Eind 1982 verloren de Demo craten immers 11 van hun 17 zetels. Die klap kwam hard aan. Leiders als Terlouw en Brinkhorst kozen het hazepad, een groepje gedesillusioneerde Kamerleden achterlatend. Navelstaren De Democraten gingen welis waar nijver aan de slag om de oorzaken van de ramp te on derzoeken, maar de periode van navelstaren die daarop volgde leverde niets op. Te langen leste vond men een nieuwe uitweg: er werd een zondebok gezocht voor de da lende populariteit van de par tij. Die zondebok werd gevon den: fractieleider Engwirda. Hij werkte wel hard voor de partij, maar kwam helaas niet over bij de kiezers. Hij miste een eigenschap die voormalige D'66-voorlieden als Van Mier lo en Terlouw wèl bezaten: charisma. De eerste die op deze toer ging was partijvoorzitter Kohn- stamm. Hij verklaarde begin 1984 spontaan dat het hele maal niet vaststond dat Eng wirda ook in 1986 de lijsttrek ker voor de Democraten zou zijn. Zijn uitlating werd al gauw uitgelegd als een motie van wantrouwen tegen Eng wirda. En toen daarmee de discussie over diens functioneren een maal goed op gang was geko men begon het zoeken naar een nieuwe partij-aanvoerder. De naam Van Mierlo was snel gevonden. Tenslotte was hij degene die de Democraten na de oprichting in 1966 de eerste successen bezorgde. En boven dien was hij de politieke routi nier die het niet alleen als Tweede- en Eerste- Kamerlid maar ook als minister van de fensie (tijdens het tweede en derde kabinet-Van Agt) prima had gedaan. Van Mierlo reageerde echter in eerste instantie niet op de avances vanuit zijn partij. Ook niet toen Engwirda verklaarde alleen voor hém plaats te wil len maken als leider. Het eni ge waartoe Van Mierlo zich wèl liet verleiden was een in drukwekkende redevoering op 5 januari, waarin hij toezegde een nieuwe politieke bood schap te zullen maken. Met die toezegging wist de D'66-achterban het zeker: Van Mierlo móest de partij bij de verkiezingen van 1986 gaan aanvoeren. De druk op hem werd steeds groter en vanuit de partij valt steeds vaker te horen dat Van Mierlo „het wel zal doen". Er zijn weliswaar nog wat privé-omstandigheden die een rol spelen, maar die zullen uiteindelijk wel terzijde worden geschoven, luidt de verwachting. Gezien de mythevorming bin nen D'66 over de verwachte politieke boodschap staat het vrijwel vast dat Van Mierlo inderdaad niet meer onder éen kandidaatstelling uitkomt. Tot 30 augustus heeft hij bedenk tijd. Hoewel de boodschap geen officiële status heeft, zien de D'66'ers dit „evangelie" te gemoet als betrof het een al ternatief voor het rode boekje van Mao. Dat ook anderen in de politiek zich langzamerhand weer on gerust beginnen te maken over de toekomstige rol van D'66 mag blijken uit de schich tigheid waarmee VVD en PvdA op de gebeurtenissen bij de Democraten reageren. Bij de VVD volgt men met argus ogen de opiniepeilingen, waar Hans van Mierlo (D'66): ...Druk steeds groter.. uit blijkt dat steeds meer VVD-aanhangers overstappen naar D'66. En bij de PvdA staat D'66 al maanden als vast agendapunt genoteerd bij ver gaderingen van fractie- en partijbestuur. Dit congres is beslissend voor de toekomst van D'66, meldt het partijblad „De Demo craat". Veel zal daarbij afhan gen van Van Mierlo, want zonder hem kan de partij een wedergeboorte wel vergeten. Hij is voor D'66 de „conditio sine qua non", de voorwaarde zonder welke D'66 geen vol waardige plaats in de landspo- litiek meer zal kunnen vero- aw I ;chL anL- r JV (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijksoverheid moet agrarisch len die onder haar beheer staan overdragen aan| meer landbouworganisaties. Op deze manier rijksoverheid een vermindering van regels (dei ring) bereiken. Ook op dit moment is het landbiL drijfsleven al direct betrokken bij het beheer vaA( bouwscholen. Door de overdracht van scholen k verder uitgebouwd worden. Deze opmerkingen staan in een nota van het Landbou^^ onder de titel „Voor een goede toekomst: agrarisch ond Volgende week praat de Kamer over het landbouwondeiw-l de nota zegt het schap dat de minister van landbouw\J. woordelijk moet blijven voor het onderwijs. Het schap pleit ervoor dat lagere agrarische scholen veiljK gebouwd worden, zeker zo lang er nog geen besluit is 4^ over de eerste fase vervolgonderwijs. Voor het middelbaar agrarisch onderwijs sluit het schap bor bij de plannen om 70 tot 80 onderwijscentra te stichten. alle centra zullen echter alle opleidingen gegeven hoQp worden. Het schap wijst de norm voor de stichting van ft centra, minstens 400 leerlingen, af. De norm zal afhr moeten zijn van de toekomstige opzet van de eerste fase1 gonderwijs en van het lessenpakket op de centra. ïbb da Verder moeten praktijkscholen worden uitgebreid, zo m^ i schap, gezien de grote belangstelling voor dit onderwL ook meer aandacht nodig voor cursusonderwijs 's avonds^ gere agrarische scholen. CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruim teveer Discovery heeft tijdens zijn zevendaagse vlucht door de ruimte die maandag begint een bijzondere gast aan boord. Het is de Arabi sche prins sultan Salman bin Abdelaziz el-Saud (28), de eerste Arabier en de eerste telg van een koninklijke familie die een ruimtereis maakt. De neef van koning Fahd van Saudi-Arabië ontkent echter met klem dat zijn af komst een rol heeft gespeeld bij het veroveren van een plaats in het ruimteveer. De koning wilde zijn neef eerst niet eens toestemming geven om mee te gaan. Tijdens de vlucht zal een satelliet van 21 Arabische landen en de PLO in een baan om de aarde worden geplaatst. Het is de taak van prins El-Saud bij de lancering van deze kunst maan te assisteren. De prins, vrijgezel en sprook jesachtig rijk, verklaarde dat zijn ruimtereis een magisch effect heeft op de bewoners van de Arabische wereld. „Op de dag van de lancering zullen 800 miljoen moslems en 155 miljoen Arabieren aan hun televisietoestellen ge kluisterd zitten, om er getui ge van te zijn dat een Ameri kaans ruimteveer een van hen in de ruimte brengt", al dus El Saud. Gedurende zijn astronauten- training slechts twee maanden, omdat hij aan boord geen bijzondere taken heeft logeerde de prins in een luxueus hotel in Houston, waar hij over een 1.800 gul den per dag kostende suite beschikte. Hij reed naar het opleidingscentrum in een li mousine met chauffeur en had voortdurend twee lijf wachten in zijn buurt. El-Saud, die heeft gestudeerd aan een Amerikaanse uni versiteit en een ervaren ver keersvlieger is met meer dan 1.000 vlieguren, zal een week in de ruimte vertoeven met vijf Amerikaanse en een Franse astronaut. Het is de eerste maal dat drie landen bij één ruimtemissie zijn be trokken. De tweede niet-Amerikaan die met de Discovery megaat is de Fransman Patrick Bau- dry, 38 jaar oud en luitenant- -kolonel bij de Franse lucht macht, waar hij al meer dan 4.000 vlieguren in de mo dernste straalvliegtuigen heeft gemaakt. Hij is een en thousiast coureur in de auto- rensport en een wijnkenner. „Wijn is werkelijk iets bij zonders, het is kunst en deel van de mens. Ik heb een kel der met zo'n 4.000 flessen wijn uit landen over de hele wereld". Die mag hij niet in het ruimteveer meenemen. Maar zijn collega's zullen wel kunnen profiteren van enke le exquise Franse gerechten zoals kreeft en haas die Bau- dry, tussen zijn wetenschap- De bemanning van het ruimteveer de Discovery. Van linksnaar rechts: Shannon Lucid, commandant Daniel Brandestein (geknield), Steven Nagel, John Fabian, de Saoediër Salamn Abdel- Aziz al-Saoed, John Vreighton (geknield) en de Fransman Patrick Baudry. pelijke proeven door, aan boord van het ruimteveer zal bereiden. De Fransman verbleef in 1981 en 1982 in de Sovjet unie waar hij als tweede man met zijn collega Jean- -Loup Chrétien werd voorbe reid op een vlucht in het ruimteschip Sojoez. Hij ging toen niet de ruimte in want Chrétien werd voor de vlucht geselecteerd. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar Luxemburg: 5-DAAGS ARRANGEMENT PER LUXE TOURINGCAR NAAR DE LUXEMBURGSE ARDENNEN volpension f 480.. Vertrek maandag 24 juni a.s. Het Groothertogdom Luxemburg is met zijn be boste bergen, oude stadjes en kastelen een ideaal vakantieland. In het hart van de Ardennen ligt het bekende Middeleeuwse burchtstadje CLERVAUX, een ideale bestemming voor de natuurliefhebber en rustzoeker die het liever niet te ver zoekt. Voor ons 5-daags arrangement logeren we in HOTEL DU COMMERCE, gelegen tegenover het slot, aan het begin van de hoofdstraat in het centrum. U vindt er een gezellige bar, een rustige lounge en een goed restaurant met uitzicht op de tuin. Deze ligt met een terras aan het riviertje de Clerf. He.t hotel beschikt over een lift en alle kamers hebben douche en toilet. Het reisprogramma in het kort: MAANDAG: vertrek vanuit Den Haag/Rotterdam richting Eindhoven door het prachtige Limburgse landschap naar Vaals alwaar de lunch wordt ge bruikt. Daarna via Luik naar de Ardennen. Via Re- mouchamps door het dal van de Amblève naar Coo. Pauze bij de bekende watervallen. Via Trois- Ponts en Vielsalm en het dal van de Salm naar Clervaux DINSDAGMIDDAG bezoek aan de hoofdstad Luxemburg met de Kathedraal, het Ko ninklijk paleis, het prachtige stadspark en de 2100 meter lange brug die het oude en het nieuwe stadsdeel verbindt. WOENSDAG dagtocht via Basiliek en de Romeinse badhuizen nog volop06 tuigen van de bouwkunst der oude Romeinen. DONDERDAGMIDDAG uitstapje naar Echterriisc bekend om zijn Benedictijner Abdij met geboupe uit de 18e eeuw en de St. Willibrordusbasiliek de Karolingische crypte. Via het Müllertal, geleger.r het Luxemburgs „Klein Zwitserland" terug. \fc_, - Vifh ar) "'in Ar per persoon op basis van VOLPENSION incl.r afscheidsdiner en een 2-persoonskamer met che en toilet. Er zijn geen 1-persoonskamers schikbaar. De excursies zijn bij de prijs begre (echter exclusief eventuele entrees). Inlichtingen en boekingen telefo- nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag (maandag t/m vri]dag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" ASSEN Meer dan de helft van dé drinkwater- produktie in Drente blijkt verontreinigd te zijn met de stof 1,2-dichloorpro- paan. Het is voor het eerst dat in Nederland op een diepte van 50 tot 60 meter bestanddelen van pestici den zijn aangetroffen. De verontreiniging is gebleken na een landelijk onderzoek door het (Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen) in Rijswijk. Daaruit bleek dat in twee waterwingebieden bij Emmen, te weten Valtherbos en Noordbargeres, en in Gas- selte, de stof voorkomt. De re latief sterkst verontreinigde bron in Gasselte is intussen af gekoppeld. De herkomst van de stof blijkt het sinds vorig jaar officieel verboden grondontsmettings- middel D-D te zijn, ook wel dichloorpropaan genoemd, dat veel wordt gebruikt voor grondontsmetting in de aard appelteelt. De Inspectie voor de Volksge zondheid heeft in het kader van de nieuwe wettelijke kwa liteitsnormen voor drinkwater een maximaal toelaatbare con centratie van 0,1 microgram per liter vastgesteld. In de drie gebieden bleek het drinkwater na zuivering nog een micro gram per liter van de stof te bevatten. Er zijn echter geen maatrege len nodig zijn met betrekking tot de distributie en het ge bruik van het drinkwater. Volgens directeur ir. W.G. Beeftink van de Waterleiding maatschappij Drente is de ver ontreiniging niet direct ge vaarlijk voor de volksgezond heid. Het alarmerende van de situa tie is volgens hem wel dat een bestanddeel uit een bestrij dingsmiddel zo snel en alge meen in het grondwater kan doordringen. Daaruit mag worden geconcludeerd dat het belang en de noodzaak van be scherming van het drinkwater nog steeds wordt onderschat. Het waterleidingsbedrijf gaat onderzoeken hoe de stof uit het water verwijderd kan wor den. DEFENSIEMINISTERS: DEN HAAG Ministers van defensie van dertien Westl se landen zullen maandag en dinsdag in Londen beslil gaan samenwerken bij onderzoek naar de mogelijkhedl gebruik van moderne technologie voor militaire doeleind/^ gaat om een beperkt aantal projecten, zo is gisteren in defj ringen in Den Haag meegedeeld. De ministers van de dertien landen die samenwerken inj genoemde Onafhankelijke Europese Programma Groep Engelse afkorting IEPG) zullen daarnaast nagaan of ter* kunnen worden vastgesteld voor besluiten over drie pr die het afgelopen halfjaar zijn bestudeerd, te weten een gevechtstank, een nieuwe grond-luchtraket voor midd*w afstand en een nieuw transportvliegtuig. Het gaat om ue die over tien tot vijftien jaar in gebruik zouden moeten jjtj genomen. In november werd in Den Haag de eerste IEPG-ministert j( rentie gehouden om verdergaande samenwerking een p&e impuls te geven. Sindsdien zijn circa 60 voorstellen geda/__ samenwerking op het gebied van moderne technologic er voorstellen zijn met het bedrijfsleven zo ver doorgeprL thans de besluiten kunnen worden genomen die de planners in staat moeten stellen verder te werken. Het* -gisch Defensie Initiatief („Star Wars") van Reagan staat jj>r( den niet op de agenda. 0n

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4