TENNIS CIRCUIT IN EN OM DE KAS U KOMT BIJ ONS OGEN gTEKORT AUTO HEEMSKEB! Jan Siemerink vestigi zich in B-top JnË pi Koeler weer: minder tomaten CeidócSoiwtmt Van Weers favoriet in Zoeterwoude r Dalende tendens prijzen van bloemen doorbroken Geen kunstmest, geel vergif (2 en slot) S '.fc SPORT/LAND EN TUINBOUW VRIJDAG 14 JUNI 1985 PA( LEIDEN Hagenaar Henk van Weers lijkt de voornaam ste favoriet in de Ronde van Zoeterwoude, die zondag an dermaal wordt georganiseerd door het wielercomité Zoeter woude in samenwerking met Swift. De Leidse wielervereni ging zelf levert echter ook meerdere favorieten, die strijd zullen leveren op het bekende parcours met start en finish op de Schenkelweg. Het programma omvat twee wedstrijden. De eerste, die van de liefhebbers en veteranen, start om 14.15 uur en gaat over 50 kilometer. Van de ongeveer negentig renners komen er liefst vijfendertig van Swift. Hoewel het verleden heeft aangetoond dat dit bepaald geen garantie vormt voor de overwinning, mogen meerdere „thuisrijders" daar toch aan spraak op maken. Van hen be schikt Piet Kralt over de beste papieren. Andere renners die een goede kans maken zijn on der andere Erik Bos (Moor drecht), Marco den Hoed (Pijnacker) en Martin Lex- mond (Gouda). Om 15.45 uur starten de ama teurs, die 80 kilometer rijden. Hierin zijn naast Henk van Weers vooral meerdere West landers kansrijk: Onno Anten, Marcel Duyvestein, de broers Nissan Cherry Diesel, 3-drs1983 Nissan Cherry 1.3 DX1983 Nissan Sunny 1.3 DX1982 Nissan Sunny Coupé1983 Datsun Cherry 1.2 L.... 1979/'80/'81 Datsun Cherry 1.4 GL1981 Datsun Cherry Coupé1982 Datsun Sunny Coupé1980 Datsun Stanza 1.6 GL1983 Datsun Stanza 1.6GL2X1982 Datsun Stanza 1.6 L 2xj... 1982 Datsun Stanza 1.8 GL..1982 Datsun Bluebird 1.6 GL1982 Datsun Bluebird 1.8, aut1980 Datsun Bluebird 1.8 GL, LPG.. 1983 Datsun Bluebird GL Diesel1983 Datsun Silvia 2x1981 Ford Granada 2.3 L1981 Ford Taunus 1.6, LPG Opel Kadett Coupé Opel Kadett 1.2 S Opel Ascona Diesel Opel Ascona 16 S, LPG.. Peugeot 305 GLS Ford Fiesta 1.1 L VW Transporter Diesel Renault 20 TS Mini 1000 E Toyota Celica Coupé Buick Skylark, aut 1980 1979 1983 1979 1982 1981 1979 1981 1980 1984 1982 1980 PLM. 20 AUTO'S ONDER 5000.- Vrijdagavond koopavond. Roelofarendsveen. Alkemadelaan 1. 01713-2866/2073 Peter en Jan Hogervorst en Ton Vrolijk. Geduchte tegen strevers zijn onder andere de Swiftrenner Richard Ippel en Alphenaar Michel Meere. Out siders zijn de Bollenstrekers Dirk Jan van Reek en Gerrit Kleinveld en Leidenaar Erwin Nieuwenhuizen. Op de Schenkelweg zal ook tweemaal een premiesprint plaatsvinden van de Water schapsronde, een zogenaamde klassieker die door Zuid Hol land voert, met start en finish in Voorburg. Rond vijf voor tien verwacht men de passage van de junioren, onder wie Zoeterwoudenaar Koen van der Krogt, terwijl rond vijf over twee de amateurs passe ren, met Hennie van der Maat. Aan het eind van de Schen kelweg slaan deze renners rechtsaf richting Zoetermeer. SJZ tevreden met indeling ZOETERWOUDE De grote wens van SJZ om in het nieu we seizoen in afdeling 4A te worden ingedeeld is door de KNVB gehonoreerd. Voorzit ter Martien Berg is bijzonder tevreden over de toekomstige tegenstanders van het eerste elftal. De groen-witten zullen het moeten opnemen tegen: Alphen; ASC (Oegstgeest); DÓCOS (Leiden); Foreholte (Voorhout); LDWS (Leiden); Van Nispen (De Zilk); ROAC'79 (Rijpwetering); Tey- lingen (Sassenheim) Unitas Leiden; VTL (Leiden); VVSB (Noordwijkerhout). UVS uitgeschakeld LEIDEN UVS is uitgescha keld voor het districtsbeker toernooi. Tegen Sparta prijkte na negentig minuten speeltijd en verlenging een 0-0 eind stand op het scorebord. De Rotterdamse ploeg nam de strafschoppen beter en komt daarom komend weekeinde in de finale uit tegen Papen- drecht. Badminton Eline Coene is in de tweede ronde van de we reldtitelstrijd in Calgary uitge schakeld door de Engelse He len Troke: 11-7 en 11-5. Ook Erica van Dijck was in de tweede ronde kansloos tegen Gillian Martin uit Ecuador: 11-5, 11-7. LISSE Jan Siemerink heeft er in zijn eerste ech te B-toernooi geen twijfel over laten bestaan tot de top in die klasse te beho ren. Onbevangen spelend trakteerde hij de als num mer vier genoteerde Hans Tönjann op een niet ver wachte nederlaag. Tönjann was vooraf duidelijk benauwd voor zijn Rijnsburgse opponent. De Leiderdorper had weinig trainingsuren ge maakt afgelopen week maar zei voor de partij toch in een toernooizege te geloven, wan neer hij tenminste het obstakel Siemerink zou nemen. In de eerste-ronde partij menige toernooi-organisatie zou dit duel als finale begeren ble ken beide spelers zeer aan el kaar gewaagd. Tot 5-5 behiel den zowel Siemerink als Tön jann hun servicegames en had alleen Tönjann twee keer een break-point moeten wegwer ken. Vervolgens leverden bei de spelers een keer een opslag- game in, zodat de tiebreak de beslissing moest brengen. Die §ing met 7-2 naar Tönjann. iemerink trok weer via een tiebreak de stand weer recht en nam in de derde set zelfs een 5-2 voorsprong. Zijn tegenstander krabbelde nog te rug tot 5-4, waarna Siemerink de partij gedegen uitserveerde: 6-4. De Rijnsburger bleef ove rigens nuchter onder zijn suc ces: „Ik kan natuurlijk ont spannen spelen, omdat ik niet was geplaatst. Ik maak me echt nog geen illusies over een finaleplaats. Misschien was dit wel een toevalstreffer". Een (te) bescheiden opstelling van de speler, die nu wellicht al tot de top vier van het district Leiden behoort. Unicum, dat op zoek is naar versterking voor het eerste hoofdklass- team, zou aan Siemerink vol- Jan Siemerink stuntte tij dens het toernooi van Lis- se door Hans Tönjann te kloppen. gend jaar een zeer bruikbare kracht hebben. Het zou een verstandige keus zijn van de Leidse vereniging om niet te plukken uit het circuit, waarin nu de namen van Frans Grim bergen, Kees Heemskerk, Jos Koemans en Xandra Weller circuleren, maar voor de jeugd van het Leidse district te kie zen. Naast Jan Siemerink zou dan Heieen van den Berg een kans kunnen krijgen. Naast Siemerink plaatsten ook Jan Willem Lugthart en Rob bert Jan van der Feen zich voor de kwartfinale. Lugthart wees Bob van Overbeeke met tweemaal 6-4 terug en Robbert Jan van der Feen was te sterk voor Jack Manuputty. In C is het toernooi verzekerd van in ieder geval één Lissese halve finalist, omdat een ron de eerder de confrontatie tus sen beide plaatselijke toppers Eric Driehuis en Onno Wempe op het programma staat. Naast dit tweetal plaatsten ook Rob Dekker-tennis Tijdens het toernooi van het Warmondse Dekker-tennis kwam Philip Nagteggeler een ronde verder door van Dick Bouman te winnen: 6-3, 6-0. Ben de Jel, als tweede ge plaatst, had geen problemen tegen Bart Krans'6-0, 6-2. Bij de dames in C verloor het toernooi een favoriete. Leon- tien Poots legde het af tegen Karin Rueb van De Munnik: 6-3, 6-4. Nelleke Weijermans kwam niet in de tegen Wendy Versti Eelco Adrichem b op het randje van di bij de C-heren. Hij mg^dh Philip Nagtegelier f q" tweetal matchpoints l j' e ken om toch als winLe ^j het gravel te stappen;, vpr, 7-6. Lodewijk Kalle] Aad den Duik verble^" twee uur op de baije v hadden zij allebei g pas één set verovegjs g6| Snellenberg maaktejezer lies van een set ovi" goed tegen Andre W^ 6, 6-0, 6-1. op d imm de v Vier wedstrijden schorsing voor Jol Jol, libero van FC een onvoorwaardelij) sing opgelegd strijden. Dit betekei) Hagenaar niet meerj nen spelen in de n; tie. In een mondelii zoek achtte de tuchi bewezen, dat Jol zondag tijdens de wej Graafschap - Den E de Doetinchemmer man met een opzette^ boogstoot ernstig bles" 1 de v i| l' Op maandag 10 juni werd de dalende tendens in de prijzen bij bloemenveiling „Westland" te Honselersdijk doorbroken. De prijzen lagen gemiddeld 10 tot 15 procent hoger ten opzichte van de voorgaande week. Standaard anjers, trosanjers, chry santen, freesia's en gerbera's waren zelfs aanmerkelijk duur der. Het herstel is mede het gevolg van een afneming van de aanvoer én het koelere weer. Aanvoer en prijsvorming in week 20 vertoonden hetzelfde beeld als de afgelopen weken. Er wéren nog steedS veel standaard-anjers (3.6 miljoen stuks), trosanjers (9.5 miljoen stuks) en gypsophila (4 miljoen tak) en de prijzen waren zeer mager. Opvallend was dat de chrysan- tenaanvoer 19 procent kleiner was dan in 1984. De prijsvor ming lag daardoor op hetzelfde niveau. De grootste rassen op het ogenblik zijn: byoux 7,2 procent van de aanvoer, gemid deld 45 cent en hoogste prijs 80 cent; cassa 8.8 procent 77 (109); penny lane 5.8 procent 77(107) en refour 13.8 procent 63(90). Norim wit is tegenwoordig een klein ras, maar de prijs is uitstekend: 95(126). De toppers waren afgelopen week bij de snijbloemen de trosanjers, freesia, jaarrond-troschrysanten, kleinbloemige rozen, gypsophila, standaardanjers, grootbloe- mige rozen en gerbera's. De kamerplanten moesten de afgelo pen week een stapje terug doen. Zowel de aanvoer als de om zet lagen op een lager niveau dan vorig jaar bij een gelijkblij vend prijsniveau. De vraag bij het bemiddelingsbureau liep eveneens terug - op de klok kwamen voor sommige produk- ten de prijzen onder druk te staan. Vooral woensdag was een matige dag voor de planten. Daarna herstelden de prijzen zich. Enkele prijsnoteringen van de belangrijkste produkten: kalanchoe 1.07; nephrolepis 3.14; saintpaulia 1.00; yucca 6.15; sinningia 2.26; schefflera groenbl. 3.13; radermacherra 2.88; hibiscus 2.68; dieffenbachia compacta 2.18; codiaeum groot- bloemig 2.93 en calathea 5.70. Bij een aanzienlijk hogere aan voer dan vorig jaar in week 23 werden lagere prijzen geboekt en feitelijk konden alleen de kamerplanten zich qua aanvoer en prijsvorming redelijk handhaven. Snijbloemen vormden verreweg het grootste deel van de aanvoer en de importsnij bloemen van ruim 1/2 miljoen was hoger dan vorig jaar, maar is in het totaal te verwaarlozen. De kwekers zijn uiter aard blij met het koelere weer. Bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk doet zich grotendeels hetzelfde beeld voor. De week begon goed koop. maar gaandeweg trokken de prijzen op. De chrysanten blijven redelijk in prijs, maar de gerbera valt tegen. De ko mende weken worden door het begin van de vacantieperiode lagere prijzen verwacht, maar het koelere weer kan de prij zen nog wel even stabiel houden. Door het aanmerkelijk koe ler geworden weer verloopt het rijpingsproces van de to maten langzamer en is de aanvoer minder groot gewor den. Het concurrerend aan bod op de West-Duitse markt werd kleiner. De export naar alle andere buitenlandse af nemers bleef groter als vorig seizoen. Vooral Frankrijk en Engeland bleven goede afne mers van het Hollandse pro- dukt. De Commissie van de Europese Gemeenschap heeft besloten om op 8 juni de compenserende invoerhef fing op tomaten uit Spanje en Marokko te laten vervallen. In de afgelopen week wisten de tomatenprijzen goed stand te houden. Voor de ronde A- export werd er gemiddeld f 2,29 per kilo betaald. ïn vergelijking met vorig sei zoen is dit een uitstekende prijs. Toen werd er in dezelf de verslagweek 1,39 per kilo betaald. Bij de vleesto maten was er sprake van eenzelfde situatie. Gemiddeld brachten de vleestomaten f 2,58 per kilo op (vorig sei zoen 1,56). Er wordt op een gelijk of kleiner aanbod van tomaten gerekend. Als het huidige weertype aanhoudt dan wordt er voor de komen de week weinig verandering van prijs verwacht. Paprika's De concurrentie op de West- Duitse markt is zeer groot. In het rijtje van concurrenten zijn Spanje en de Canarische Eilanden nog steeds verre weg de belangrijkste concur renten. In de week van 27 mei tot 1 juni exporteerde men maar liefst 2 miljoen kilo. De export van het Hol landse produkt verloopt daarom moeizaam. De overi ge buitenlandse afnemers na men allemaal meer paprika's af als vorig jaar. Er zit ook nog steeds een duidelijke groei in de export naar Noord Amerika. In de week van 27 mei tot 1 juni werd er 191 ton naar dit land geëx porteerd, tegen 79 ton vorig seizoen. De toegenomen ex port naar de overige buiten landse afnemers heeft er niet toe bijgedragen dat er hogere prijzen tot stand kwamen. Zowel voor de groene als de rode sorteringen verliep de prijsvorming teleurstellend. Door een groter geworden aanbod van groen daalde de prijs zeer sterk, namelijk van f 6,68 naar 3,75 per kilo. Bij de rode sorteringen kwam de middenprijs uit op f 3,10 per kilo. Het aanbod van rood wordt kleiner en de prijs zal geleidelijk oplopen. Machine voor kleinverpakkingen, hier in gebruik voor tomaten in netjes van één kilogram. Komkommers De vraag naar komkommers zwakte af en dit is niet zo verwonderlijk. Ook hier is te merken dat het weer een sterke invloed op de vraag uitoefent. Voor dit gewas kan er niet gesproken worden van een uitzonderlijke con currentie of een overdreven groot aanbod. Alle sorterin gen daalden in de afgelopen week in prijs. Bij de lichte sorteringen was het prijsver- val het grootst. De sortering 31/36 daalde van 43 cent naar 25 cent per stuk. Voor de sortering van 51/61 was er sprake van een prijsverval van 77 cent naar 62 cent. De aanvoer zal niet veel veran deren en bij aanhoudend koel weer zal de prijs als ge volg van een zwakker wor dende vraag verder dalen. Overige glasgroenten De aanvoer van aubergines schommelt rond 500 ton per week. Op het ogenblik is er sprake van een piek in de aanvoer. De gemiddelde prijs daalde naar 3 per kilo. Vo rig jaar werd er in dezelfde verslagweek f 4,08 per kilo betaald. De aanvoer was toen 377 ton groot. Het aanbod blijft ruim en het is niet uit gesloten dat de gemiddelde prijs onder de 3 gulden per kilo komt te liggen. De be langstelling voor radijs nam weer wat toe en de aanvoer was minder groot. De mid denprijs liep met 6 cent per bos op naar 46 cent. De aan voer neemt verder af en er wordt op vaste prijzen gere kend. De aanvoer van snijbo nen stagneerde en de prijs liep op naar 7 per kilo. Er zullen weer meer bonen aan gevoerd worden die tegen la gere prijzen verkocht zullen worden. Ook in de afgelopen week bleef de vraag naar ijs bergsla zeer goéd. Het ruime aanbod werd wel iets goed koper, maar de prijs bleef gunstig afsteken bij die van vorig jaar. De gemiddelde prijs kwam uit op 93 cent per stuk. Vorig jaar lag de prijs op 82 cent bij een veel klei ner aanbod. De aanvoer kan nog wat groter worden, waardoor de prijsdruk verder toeneemt. De aanvoer van courgettes bleef groot, er ont stond geen ruimte voor prijs herstel. Gemiddeld werd er 60 cent per stuk betaald. Er wordt een kleiner aanbod verwacht, maar dit zal toch nog veel groter zijn als de aanvoer van vorig jaar. Een geringe prijsstijging lijkt mo gelijk. De sla-markt is hele maal ingezakt. Voor zowel glassla als natuursla daalden de prijzen naar een minimum niveau. De glassla kwam niet verder dan 21 cent per stuk. Voor natuursla bleef de vei- lingklok op 18 cent staan. Hogere temperaturen zijn no dig om de vraag weer wat op te vijzelen, waardoor er weer hogere prijzen mogelijk zijn. Het zeer ruime aanbod van koolrabi bracht ook in de af gelopen week niet meer dan een kwartje per stuk op. Het aanbod blijft groot en hogere prijzen lijken er niet in te zit ten. Voor bleekselderij daal de de prijs met een kwartje, hierdoor kwam de prijs op 75 cent per stuk. Vollegrondsgroenten De explosie in de aanvoer van bloemkool was in de af gelopen week achter de rug. De prijs liep sterk op. De „achten" noteerden 3,17 per stuk. Het langzaam gro ter geworden aanbod van prei bracht 2,70 per kilo op. Voor bospeen daalde de prijs naar 1,02 per bos. Het rui me aanbod zal tegen onge veer dezelfde prijs verkocht worden. Ook in de afgelopen week bleef de aanvoer van andijvie zeer omvangrijk. De prijs zakte weg naar 28 cent per kilo. Voor de komende week lijkt er niet veel te ver anderen. Het koude natte weer werkte remmend op de aanvoer van spinazie. Dit had tot gevolg dat de prijs opliep naar 1,05 per kilo. Voor de komende week wordt er op gelijke of iets la gere prijzen gerekend. Chi nese kool bracht 51 cent per kilo op, in de komende week zal er niet veel veranderen. De aanvoer van tuinbonen is ook weer op gang gekomen, er werd 1,41 per kilo be taald. Het aanbod wordt snel groter en dit gaat gepaard met snel dalende prijzen. oegek 'oor Hele luizenkolonies kunnen soms de planten bevolkeige w natuurlijk wel bestrijdingsmiddelen te koop, maar met jbetei tuin-en-keuken-middeltje gaat het ook. Alleen: dat kostj korr eens een flinke pluk shagtabak. Leg het in een kom |eren laat het goed uittrekken. Doe hetzelfde met een fieen brandnetels. Gooi de stinkende „gier" samen in een gi^turei er wat spiritus aan toe en besproei de planten er mee hun misschien een verstuiver te gebruiken. Het eerste reslgdig nul zijn. Daarom is het nodig die vriendelijke bespuitende enkele dagen te herhalen en desnoods vijf of meer kei z, voeren. j Op die manier is er een aardige kans dat bladluizen en een vriendelijke dood sterven. Maar wat vooral van be.. spaart de levens van de lieveheersbeestjes, dé natuurlij' den van luizen. Ook andere luisvijandige diertjes blij\^ ven, zoals de roofmijten en - wantsen. Reken echter ni^— snel en doeltreffend resultaat. Pas na eindeloze herhali^^ len de luizen verdwenen zijn. Er zijn ook selectieve besjADI middelen te koop. Vraag daarnaar en neem geen geno] vergiften die alle ongedierten doden. Overigens: wat. dierten eigenlijk? Wat is eigenlijk onkruid? Fruitbomen vormen een apart verhaal. Herhaaldelijk k)Fk krant brieven van teleurgestelde lezers, die er over kf hun appelboompjes wel rijkelijk vruchtr droegen, maar) J brengsten gaven. De appeltjes waren vroegtijdig van I I gevallen. Oorzaken? Die kunnen er vele zijn, maar hex schijnlijk had de vervloekte schurft toegeslagen. Schu pel- en pereboompjes is een regelrechte ramp voor ama teniers. Een milieuvriendelijk bestrijdingsmiddel besta nog niet. En het middel dat wél bestaat, geeft te weiijuEN taat. Istg Ik kan het niet helpen, maar elke winter zie ik me geriyoc de fruitboompjes met vruchtboomcarbolineum te bespiip de is een vervelende zaak. Carbolineum, een teerprodukt, keke ker veroorzaken. Ik ben er als de dood voor. Maar ja, l|aari niet anders. Je bent genoodzaakt je hele lichaam af tee bè een stofbril te dragen en de mond te beschermen. Na ajled; de spuitbeurt is een goede wasbeurt noodzakelijk. Uiteraard kun je alles op zijn beloop laten, maar verb^* niet dat de fruitbomen een groene algenaanslag krijgjg^ appels en peren (in mindere mate ook de pruimen ei) ver voor de oogsttijd rond de boomstam, liggen. Je leert, stens van dat ze niet ver van de stam vallen. Rozen zijn ook al een geliefde plek van de luis, die moeder tegelik is. In enkele uren zijnde scheuten overf een dikke laag luizenvolk en de mieren maar ijverig ningdauw" melken. Een „nicotine-brandnetel-spiritus-B. ook hier de enige oplossing zijn. Misschien hebt u ook wel last van altijd maar weerNe aardbeien. Als ik het wél heb noemen beroepskwekersr1.8' te biotris. Hoe het zij, een nare ziekte die zó verwofriP( werk kan gaan, dat tientallen aardbeien verrotten. Dat fam de mooiste.... J98 Sinds enkele jaren gebruik ik van dat zwarte landboltro onder de aardbeiplanten. Het lijkt alsof die verrottii eei minder voorkomt. Dat plastic kan gemakkelijk over I kc worden gelegd, waarna het strak wordt getrokken en iirtig ten wordt vastgelegd door er eenvoudig een laag gn*i M gooien. er Op bepaalde afstanden - dertig centimeter is nog te w^,n halve meter is beter - worden in het plastic gaten ge4r geknipt. De grond er onder bewerk ik dan pas. In het gye compost en stalmest. De stekjes heb ik al het vorig j$ej augustus, in potjes laten groeien,. Samen met het stekiL^ dat heet nu eenmaal zo - verdwijnt de wortelkluit in hQg werkte gat. L Het voordeel van alles is dat de aardbeien niet op de blf 1 blijven liggen, maar op het plastic en dus schoon bliff® tweede: de grond wordt onder het plastic veel sneller rt0^ blijft vochtiger, althans droogt minder snel uit. Tot zi. ongewenste plantengroei - onkruid dus - geen enkele kj^d het zwarte plastic, laat geen licht toe. En het belangrf's verrottingsziekte heeft minder kansen gekregen. 'e3 m

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16