Gorbatsjov geeft eigen ministers uitbrander Gandhi wil in Washington contacten met VS verbeteren Zware straffen geeist tegen drie Poolse vakbondsleiders Niemand verantwoordelijk schietpartij bij Uitenhage 2 Muskiet Grootste spionnenruil na Tweede Wereldoorlog Overleden na tien jaar coma Trein rijdt in op schoolbus: 21 doden RAPPORT-KANNEMEYER: BUITENLAND CeicbeSomant WOENSDAG 12 JUNI 1985 PAGINA 5 gjussische gondel nderzoekt Venus ;e )SKOU De Russische ruimteson- fVega-1 heeft een gondel met instru- nten op de planeet Venus geplaatst, inmiddels begonnen zijn informatie 'V de aarde te zenden. De Vega-1 ft tevens een met helium gevulde Ion losgelaten. De aan de ballon igende instrumenten zullen gege- is verzamelen over de atmosfeer van .rstpus. Na deze opdracht te hebben raasde de Vega-1 verder de nte in op weg naar een ontmoeting de komeet van Halley, die volgend maart ons zonnestelsel dicht na- t. Een tweede ruimtetoestel, de ap !a"^' wordt zaterdag bij Venus ver- dit Okamoto terug in Japanse Rode Leger TOKIO De Japanse terrorist Kozo Okamoto, een van de da ders van de moordpartij op het Israëlische vliegveld Lod in 1972 die onlangs door Israël werd vrijlaten bij een gevange- nenruil, is bij zijn guerrilla groep, het „Japanse Rode Le ger", teruggekeerd. Dat heeft Fusako Shigenobu, leider van de groep, gisteren in Libanon verklaard. Volgens het Japanse persbureau Kyodo heeft Shige nobu op een geheime plaats de onthulling gedaan tegenover drie Japanse journalisten. Eén miljoen Soedanese knderen met hongercood bedreigd NEW YORK Mnstens één mil joen Soedanese kiideren zal bin nen een jaar van Ie honger ster ven, indien Soedar niet een even grote internationale hulp krijgt als Ethiopië. Dat heef de vertegen woordiger van Un:ef in Soedan, Samir Basta, verklard. Basta zei dat Ethiopië 18 miben dollar aan noodhulp heeft ontvangen en dat Soedan hetzelfde bdrag heeft ge vraagd, maar slecht 4 miljoen dol lar heeft gekregen. Ter gelegenheid van de opening van de tentoon stelling over de micro ruimte in het wetenschap pelijk museum van San Francisco Is gisteren deze plaat van een muskiet ver spreid. De afbeelding van deze muskiet, die in wer kelijkheid zeer klein is, werd door een electroni- sche microscoop 100.000 maal vergroot. firitse koningin Onmetelijk ijk q^ONDEN Het vermo- en van koningin Eliza- eth van Groot-Brittannië ordt door Britse deskun- !k Jigen geschat op 2,5 mil- \rd pond sterling. Zij erdient er, bij een ge batte vermogensaanwas jan ongeveer tien pro- pnt, elke dag 700.000 nniond sterling belastingvrij lij. Een en ander is het esultaat van een onder- —ppe/c dat het in Londen riersch ijn ende dagblad [s cNews of the World" on- dojipgs heeft verricht. j ^Harold Brooks-Baker, die s getrouwd met een nicht de koningin en die j ^eldt als een deskundige ruitpzake de aristocratie, ciindt de schatting van 2,5 m piljard pond sterling op ,zeer conservatief". Vol- jg fens hem is het vermogen QI'an de koningin „zo jgoot, dat het gevaarlijk is 'ij" omvang precies te ^gfhatten". Elizabeth is n jtolgens Brooks-Baker j ojbeslist de rijkste vrouw an F" wereid"- wijpe Britse koningin is ook Iragte grootste grondbezitter Manhattan. Haar on- poerend goed in New y moet vele hon- \erden miljoenen pond ierling waard zijn. Bo- —fen dien bezit ze landerij en in Frankrijk, in de bondsrepubliek en in Griekenland. Haar post- egelverzameling alleen heU is tien miljoen pond aerling waard. In haar aat beleggingsportefeuille zit- e \ten verder renpaarden, fgeifanderijen in Groot-Brit- gefyannië, obligaties, devie- ij ezen en waardevolle egókunstvoor werpen. Deze rijkdom is terug te iroeren op het zakenin- i tinct van Elizabeths Overgrootvader Edward VII, die zich tegen het ad vies van zijn ouders in mringde met joodse ban kers. „Hij verhief velen ran hen in de adelstand, in door deze connecties verd de koninklijke fa- nilie puissant rijk", aldus 3rooks-Baker. Voordien varen veel adellijke fami- ies.in Engeland aanzien lik rijker dan het ko ningshuis. koningin Elizabeth be- aalt geen inkomstenbe- asting en het onderhoud ran Buckingham Palace, Windsor Castle, Kensing- on Palace en de andere ifficiële koninklijke resi- lenties wordt door het 'ijk betaald. Bovendien crijgt ze een salaris van 4 niljoen pond sterling per aar voor het betalen van laar officiële uitgaven, laar privé-onkosten be- aalt ze zelf. Niettemin ilijft haar vermogen on aangesproken, want al- ^en reeds de aan haar toebehorende bezittingen 'n het hertogdom Lancas- er leveren haar jaarlijks 100.000 pond sterling aan winst" op. Vergeleken net haar totale vermogen ieen fooi", vindt Brooks- paker. MOSKOU De Russische partijleider Michaïl Gor- batsjov heeft gisteren ver nietigende kritiek geuit op een aantal functiona rissen en ministers van de Sovjet-regering. Gorbats- jov pleitte voor dringende maatregelen om de Russi sche economie te verbete ren. Niet alleen de bin nenlandse, maar ook de internationale situatie vereisen een versnelde groei van de economie, al dus Gorbatsjov in een re devoering op eer congres over technisch/weten schappelijke ontwikkelin gen. Op de bijeenkomst noemde Gorbatsjov de namen van twee ministers, Konstantin Beljak en Aleksej Jasjin, die „hardnekkig hebben getracht extra-fondsen los te krijgen en tegelijk hebben geprobeerd de produktiedoelstellingen ver laagd te krijgen". Beljak is mi nister van machinebouw voor veeteelt en veevoederproduk- tie, en Jasjin is minister voor de bouwmaterialenindustrie. „Ik denk dat wij geen reisge noten willen zijn van functio narissen die het land opnieuw enorme onrechtvaardigde uit gaven willen laten doen", al dus Gorbatsjov. Een andere functionaris die op de korrel werd genomen was minister van staal en industrie I.P. Ka- zanets. Ondanks gelden uit de schatkist ter grootte van 200 miljard gulden had deze de doelstellingen van de afgelo pen twee vijfjarenplannen niet weten te bereiken. De rol en de functies van de ministeries moeten in een nieuw vijfjarenplan het voorliggende voor de periode 86'90 werd door Gorbatsjov verworpen gewijzigd wor den, waarbij men zich meer moet concentreren op de plan ning op lange termijn, aldus de partijleider. Hij pleitte ervoor op alle mogelijke manieren een verandering teweeg bren gen in de mentaliteit van het personeel op alle niveaus. Behalve de aanval op huidige functionarissen had Gorbats jov ook indirect kritiek op de voormalige partijleider Leonid Brezjnev, die van 1964 tot 1982 aan de macht was. Hij wees met name op de moeilijkheden die in het begin van de jaren '70 in de economische ontwik keling zichtbaar werden, zon der dat er fundamenteel iets aan werd gedaan. Boete in België direct betalen BRUSSEL Vanaf 1 juli zal een buitenlander die in Belgie een verkeersovertreding begaat, direct de portemonnee moeten trekken. Voor een zware overtreding zal een bedrag van 4.000 frank (220 gulden) ter hand moeten worden gesteld. Lichtere fouten, zoals verkeerd parkeren, gaan 750 frank (42,50) kosten. De buitenlandse overtreder die niet wenst te betalen kan erop rekenen dat zijn voertuig „in verzekerde bewaring" wordt geno men. Als er na vier dagen nog niet betaald is, volgt verbeurd verklaring van het voertuig. De boetes mogen overigens wel in vreemde valuta of per eurocheque worden betaald. BERLIJN Met de uitwisseling van 4 Oosteuropese en 25 wes terse spionnen heeft zich gisteren de grootste spionnenruil tus sen Oost en West sinds 1945 voorgedaan. De ruil vond plaats op de Glienicke-brug tussen Oost- en West-Berlijn. De operatie verliep niet, zoals gebruikelijk, geheel in het geheim. Het West- duitse televisiestation ARD toonde gistermiddag een foto van de vrijlating van de agenten. Onder de westerse spionnen bevonden 17 Westduitsers, van wie er enkele levenslang veroordeeld waren. Bij de uitwisseling wa ren niet alle 25 westerse agenten aanwezig. Twee van hen be vonden zich nog in Oost-Duitsland om enige persoonlijke zaken af te. wikkelen. Zij zullen op een nader te bepalen tijdstip naar het Westen worden overgebracht. De meesten van hun reeds vrijgelaten collega's bevonden zich gisteravond in het opvang kamp Giessen in de Westduitse deelstaat Hessen. Bij de vief agenten uit het Oostblok gaat het volgens Ameri kaanse inlichtingen om de Oostduitsers Alice Mickelson en Al fred Zehe, om de Pool Marian Zacharski en de Bulgaar Penyu Kostadinov. Het zouden geen topagenten zijn. Ze zaten in de VS straffen uit tot tien jaar. MORRISTOWNSHIP Ka ren Ann Quinlan, die tien jaar in coma heeft gelegen, is giste ren in een verpleegtehuis in Morristownship (New Jersey) op 31-jarige leeftijd overleden. Quinlan raakte op 15 april 1975 in coma, waarschijnlijk als gevolg van een combinatie van alcohol en kalmerende middelen. Daarmee begon een historische juridische strijd over de vraag of zij mocht doodgaan of kunstmatig in le ven moest worden gehouden. Haar pleegouders wilden haar laten losmaken van de beade mingsapparatuur. Het zieken huis weigerde dit, waarna een jarenlang juridisch gevecht be gon. In 1976 werden de ouders in het gelijk gesteld. Karen werd losgekoppeld van appa ratuur, maar kreeg via een in fuus nog wel voedsel toege diend. De afgelopen jaren lag zij in foetus-houding in haar bed. Eei ernstig gewond kind wordt per ambulance afgevoerd nadat bij de Noordisraëlische stad Haifa eei trein was ingereden op een schoolbus. Bij het ongeluk vielen 21 doden, meest schoolkinderen di< een uitstapje naar het strand zouden maken. Het aantal gewonden bedraagt 17. De schoolbus wrd op ongeveer 20 kilometer ten zuiden van Haifa op een spoorwegovergang gegrepen door een tran. De directeur van de Israëlische spoorwegen zei over de oorzaak van het ongeluk, dat de bus waarschijnlijk was vastgeraakt op de niet met slagbomen beveiligde overgang. Hierdoor reed de tran met hoge snelheid in op de schoolbus, die enkele tientallen meters werd weggeslingerd. DEN HAAG De Indiase premier Rajiv Gandhi is gis teren in Washington aangekomen voor diens eerste of ficiële bezoek aan de VS. Hoewel naar buiten toe over en weer uitvoerige hartelijkheden worden uitgewis seld, kan echter niet worden verheeld dat er al jaren lang serieuze wrijvingspunten tussen beide landen be staan. Vandaag heeft Gandhi een ontmoeting hebben met president Reagan. „De tijd is rijp voor een grondig onderzoek naar de oorzaken van die gespannen verhouding", zo schreef de New York Times aan de vooravond van het bezoek van Gandhi. De Indiase rege ring heeft herhaaldelijk de Amerikaanse steun aan Pakistan be kritiseerd, dat sinds de Russische invasie in Afghanistan steeds meer Amerikaanse wapens ontvangt. New Delhi is bang dat daardoor het machtsevenwicht tussen India en Pakistan wordt verstoord. Daarentegen heeft Washington kritiek op India, om dat het te veel zou steunen op de Sovjet-Unie en de Russische bezetting van Afghanistan niet openlijk wenst te veroordelen. Gandhi heeft na zijn zijn ambtsaanvaarding duidelijk gemaakt dat hij het buitenlandse beleid van zijn moeder in grote lijnen wil voortzetten, maar een evenwichtiger inhoud wil geven aan de Indiase politiek van ongebondenheid. In de praktijk zou dit betekenen dat India betere betrekkingen met de VS zou willen gaan. Maar het feit dat Rajiv Gandhi onlangs Moskou aandeed als zijn eerste officiële buitenlandse reis, was volgens diplomaten bedoeld als teken aan het Kremlin dat India zijn voorkeursrela tie met de Sovjet-Unie niet wil opgeven. Jaruzelski citeert Walesa WARSCHAU De Pool se machthebber Jaruzelski heeft gisteren ten over staan van de Japanse mi nister van buitenlandse za ken Shintaro Abe, de lei der van het verboden vrije vakverbond Solidariteit, Lech Walesa, aangehaald, waar deze woorden van lof voor Japan had. Vol gens een Japanse rege ringswoordvoerder heeft Jaruzelski tegen de minis ter had gezegd: „Walesa is gek op Japan. Hij wil dat Polen net zo wordt". Wa lesa had zijn commentaar op Japan gegeven tijdens een bezoek aan het land in 1981. GDANSK De openbare aanklager in het proces in Gdansk heeft gisteren zware straffen geëist tegen drie acti visten van het verboden vak verbond Solidariteit Tegen Wladyslaw Frasyniuk (30) is vijf jaar gevangenisstraf geëist, tegen Adam Michnik (38) en Bogdan Lis (32) vier jaar. De drie vakbondsleiders, die in februari werden gearres teerd tijdens een door de voor zitter van Solidariteit Walesa georganiseerde bijeenkomst, worden ervan beschuldigd deel uit te maken van de on dergrondse leiding van Solida riteit (TKK). De bijeenkomst vond plaats aan de vooravond van de aangekondigde verho ging van de voedselprijzen in Polen. Uit protest tegen de maatregel hadden de TKK-lei- ders tot een staking van een kwartier opgeroepen. Tijdens het proces, dat op 26 mei be gon, hebben de drie gedaagden verklaard onschuldig te zijn aan de aanklacht. JOHANNESBURG Niemand is verantwoor delijk voor het bloedbad bij Uitenhage, waar de Zuidafrikaanse politie op 21 maart minstens 20 zwarten heeft doodge schoten. Het bloedbad had echter voorkomen kunnen worden als de be grafenis, waar de zwarten naar onderweg waren, niet was verboden en als de politie met andere wa pens was uitgerust. Dit staat in het rapport dat rechter Kannemeyer gisteren heeft overhandigd aan het Zuidafrikaanse parlement. De rechter noemde het besluit van de bevelvoerend politie functionaris, John Fouchee, bevel te geven het vuur te openen op de stoet van 4.000 zwarten „begrijpelijk". Kanne meyer meent daarom dat kri tiek op Fouchee niet terecht is. In zijn rapport had de rechter, die in opdracht van president Botha het onderzoek naar de schietpartij heeft uitgevoerd, wel kritiek op het besluit de paitie alleen uit te rusten met zware wapens en niet met trangas, rubber kogels of ha- ge. Dit beleidsbesluit werd ge nomen door een of meerdere orbekenden, aldus het rap port. Df secretaris van de Zuidafri- kanse Raad van kerken, Bey er. Naudé die momenteel een beoek aan ons land brengt, ze gisteren dat de gloofwaar- igieid van de commissie-Kan- neneyer ernstig is aangetast. Dt rechtspraak wordt zo een faade, aldus Beyers Naudé. MIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR )2) Diezelfde avond, zo tegen elf uur, bonkte laatste tram uit Gravendrecht het rustige varfP Rijkhuyzen binnen. „Allemaal uitstappenl toojde van de rit!" riep de wagenvoerder, die blij fe dat zijn dienst er voor vandaag weer op zat. zat echter nog maar één passagier in de nt m, een langharig jongmens, die gehuld was avoihetzelfde soort vreemde gewaad, waarmee yinÊ langharige jongelui zich plegen te vermom- 3et ln- Hij droeg een zwarte beat-cape en om zijn 1 J>en slobberde een zeer wijd uitlopende beat- Sek. Verder droeg hij een koffer, waarin ken- teaijk een moderne beatguitaar verborgen zat. ïaatfn echte jongen van de Jan de Witt dus, van 1 geB het vaderland nog veel beatplezier verwach- 2elP kan- ..Jij bent niet van hier, hè?" grijnsde de ir Jgenvoerder. „Je ziet er zó gek uit...." „Je It er zélf nog al lollig uit in je tramuniform," antwoordde het jongmens brutaal. „Waarom protesteer je niet tegen die maffe dracht? Leer dat nou 'es van mij, man! Lange haren zijn „in", een cape Is „in", een beatbroek is „in" en een elektrische beatguitaar is óók „in". Ik ben een moderne jongen, en ik wil léven. Als ik later oud, dik en kaal ben, kan ik altijd bij de tram gaan. Maar dat snap jij toch niet, want ik blijf altijd jong. Zodoende." Met deze raadselach tige woorden stapte dit fraaie product van de beatgeneratie uit de tram en het leek er wel op, dat hij in Rijkhuyzen goed de weg wist. Hij wan delde tenminste zonder aarzelen naar het kleine pleintje toe, waar de smidse en de woning van Johannes J. F. Verholen gelegen waren. Ja ja. hij was goed op de hoogte, die snaak, want kijkdaar drukt hij reeds op de elektrische bel.... Sovjet-Unie: YS willen zich losmaken van SALT-verdrag HOSKOU De Sovjet-Unie leeft de verenigde Staten er gisteren van beschuldigd dat zj zich „stap voor stap" willen ürugtrekken uit het SALT-II- \erdrag ter beperking van de srategische lange afstandsra- letten. De beschuldiging werd \oorgelezen in een officiële \erklaring van het persbureau Tass. De verklaring is een dui- celijke bevestiging, aldus Tass- cat Washington door zal gaan net de „vernietiging" van de bestaande wapenbeheersingso- \ereenkomsten. Reagans be- suit is in de VS zelf overwe gend met instemming ontvan gen. Dat geldt ook voor zijn vaarschuwing aan de Sovjets cfct Washington tegenmaatre gelen zal nemen wanneer de S)vjet-Unie het akkoord blijft schenden en er geen vooruit gang wordt geboekt bij de on- ctrhandelingen in Genève. I*ü Vrijheids beeld De Neder landse gra fisch ontwer per Gerla Spee is in de buurt van Hamburg be zig om met behulp van een zaag zijn Vrijheids beeld te ma ken. Dit beeld zal een van de at tracties moe ten worden in het amuse mentspark In het bij Ham burg gele- tend plaatsje oltau. Artsen uit Oost en West willen grote inentingscampagne NIJMEGEN Artsen uit Oost en West hebben het initi atief genomen over de gehele wereld een inentingscampagne te beginnen tegen difterie, kinkhoest, kinderverlamming, tetanus, mazelen en tuberculo se. Er zijn al voldoende fond sen ter beschikking om een succesvolle start te garande ren. Het plan is afkomstig van de internationale organisatie van artsen ter voorkoming van een kernoorlog IPPNW, waarbij 140.000 artsen zijn aangesloten. De noodzaak van een dergelijke campagne ligt volgens de artsenorganisatie in het trieste feit dat elke twaalf uur 7.500 kinderen sterven, omdat ze niet tegen de ge noemde ziekten zijn ingeënt Negentig procent van alle kin deren in de Derde Wereld is niet gevaccineerd. Afgezette Russische stafchef mogelijk niet uit gratie MOSKOU Het Russische ministerie van defensie heeft een boek uitgegeven van de hand van maarschalk Nikolai Ogarkov, de voormalige staf chef van de strijdkrachten die in september 1984 uit zijn functie verwijderd werd. De publicatie wijst erop dat Ogar kov nog steeds in de gunst staat bij militaire leiders. Ogarkovs boek luidt: De ge schiedenis leert waakzaam heid. Het bevat een politieke analyse van militaire vraag stukken. Zowel het blad Rode Ster als het persbureau Novos- ti gingen in op de politieke as pecten van het boek, waarin Ogarkov de Amerikaanse re gering hekelt Er blijkt niet uit dat Ogarkov de controverse oprakelt over de vraag hoe de Sovjet-Unie zijn militaire macht verder moet ontwikke len. Volgens sommigen was Ogarkovs visie hierover des tijds de reden tot zijn ontslag I als stafchef.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5