eidócSoimmt Sluit Haarlemmerstraat ook in avonduren af voor auto's" Vakmanschap herken je zo. STAD OMGEVING -ICHTING WELZUNWEETMET DAGEN GEEN RAAD xf, Inbraak bij reinigings dienst BEWONERS ZIJN VERKEERSOVERLAST SPUUGZAT TÉ, nr De Lakenhal wil kostuumcollectie kwijt „Er is een goede kans dat er een links college komt" jk PvdA akkoord t LSF-voorstel orttarieven WOENSDAG 12 JUNI 198S PAGINA 11 De consulenten Stichting Welzijn we- i raad met hun vrije [ls gevolg van het vele werd 1984 afgeslo- een tegoed van 355 \en van de 15 consu lar kon het overschot rden ingelopen, maar r J. Kamphuis hij )lf nog zeven weken tegoed voorspelt tr.) In het einde van het aantal compensatieda- er fors opgelopen zal zijn. Het overschot is volgens Kamphuis vooral te wijten aan de gemeentelijke bezuinigin gen als gevolg waarvan het personeelsbestand van de Stichting Welzijn is ingekrom pen. Dat is echter niet gebeurd met het takenpakket van de stichting, want dat is volgens Kamphuis niet mogelijk. Ook werd in '84 vaker een beroep op de stichting gedaan dan het jaar daarvoor. Dat de consulenten het bijltje er nog niet bij neer hebben ge gooid en tot op heden nog steeds overwerk accepteren, komt volgens Kamphuis door „hun persoonlijke betrokken heid". „Het kost me meer moeite mensen eens wat te minderen dan ze aan het werk te zetten", aldus Kamphuis. Het is de eerste maal dat de hoeveelheid overwerk bij de Stichting Welzijn eens op een rijtje werd gezet. Kamphuis zegt dat men er zeer van ge schrokken is: „Het bestuur neemt dit zeer ernstig. Het is een situatie die niet gehand haafd kan blijven". Vrouw mishandeld LEIDEN Een 20-jarige Leidse vrouw heeft een ge scheurd trommelvlies opgelo pen, nadat zij in haar woning aan de Arendshorst was mis handeld door haar vriend. De vrouw moest worden opgeno men in het Academisch Zie kenhuis. Aanvankelijk had de vrouw verteld dat een vriend van haar vriend verantwoordelijk was voor de klappen. Later kwam zij echter vertellen dat het haar eigen vriend was ge weest, die haar had geslagen. De jongen is aangehouden. Jongen zonder rijbewijs botst tegen auto LEIDEN Een 17-jarige jongen uit Leiden, die stiekum in de auto van zijn vader een stukje wilde rijden, heeft het er niet zonder kleerscheuren vanaf gebracht. De jongen had gister avond de autosleuteltjes van zijn vader van de tafel genomen en was stilletjes met de auto verdwenen. Hij reed door het Gardeniadal in de richting van het Gloxinia- dal. Daar reed echter een 20-jarige automobilist uit Leiderdorp. De jongen schrok daar zo van dat hij de koppeling en het gaspe daal tegelijk indrukte en ruk aan het stuur gaf. Bij die manoeu vre reed de jongen door een heg aan de kant van de weg. Achter de heg stond een auto geparkeerd. Tegen deze auto kwam de jongen tot stilstand. De auto van pa werd beschadigd alsmede de geparkeerd staande auto. Waarschijnlijk bevreesd voor de gevolgen reed de jongen weer snel weg zonder een berichtje achter te laten. Omstanders hadden het voorval zien gebeuren en waarschuwden de politie. Deze troffen de jongen omstreeks half twaalf thuis aan. Illegalen in Katwijk aangehouden KATWIJK De loontechni- sche dienst en de politie van Katwijk hebben gistermiddag bij een controle in een confec- tie-atelier aan de Santlaan vier illegaal in ons land verblijven de Turken aangehouden. Het viertal is thans in afwachting van uitwijzing ingesloten in de politiebureaus van Katwijk en Leiden. LEIDEN Bij een in braak in het gebouw van de gemeentereini ging aan de Noorder straat is 800 gulden uit de personeelspot, een microscoop, drie porto foons en twee oproe- papparaten gestolen. De inbrekers zijn het pand binnengekomen via een lichtkoepel. ÉDEN De meeste keiiers en bewoners de Haarlemmer- at willen dat deze ndelpromenade ook Avonds en 's nachts P9ep'op zondag wordt af- ilotpn voor auto's. De (neente is van plan de ,arlemmerstraat van ochtends elf uur tot 's jnds zes uur af te indelen voor autover- goede UI Tijdens een hoor- ting, gisteravond in Gulden Vlies, werd eens duidelijk dat bewoners ook in de onduren en 's nachts )te overlast van auto's brommers ondervin- De Haarlemmer- lat wordt gebruikt als :ebaan en daarbij ma tt de gemotoriseerde ertuigen ook erg veel rrie, was de meest ge- orde klacht. De ge- ente vindt een afslui- g in de avonduren en 's nachts een zaak. De Haarlemmerstraat werd jaren geleden al aangewezen als voetgangersgebied, maar daar is nu niet veel meer van over. Auto's, brommers en fietsers maken tot grote ergernis van winkeliers en hun klanten de hele dag door gebruik van deze wan delpromenade. Om de ge wenste situatie te laten her leven is de gemeente van plan de Haarlemmerstraat af te sluiten met bloembakken en uitneembare paaltjes. Ook de zijstegen moeten worden geblokkeerd. Tot elf uur mogen de winkels wor den bevoorraad door de vrachtwagens, daarna gaat de straat tot zes uur op slot. Deze regel (alleen tot elf uur laden en lossen) geldt overi gens al jaren, maar er wordt op grote schaal de hand mee gelicht. Volgens de plannen van de gemeente moeten parkeercontroleurs worden ingeschakeld bij het uitne men en weer terugzetten van de paaltjes. De gemeente is van plan zeer streng op te treden. Niemand, behalve brand weer, politie en EHBO, krijgt een sleutel van de paaltjes en verder is voor noodgevallen een sleutel op het stadhuis verkrijgbaar. Er worden geen uitzonderingen gemaakt voor bijvoorbeeld taxi's. Met de orgeldraaiers en winkeliers die bederfelij ke waar verkopen (en vaak pas na elf uur kunnen wor den voorzien van hun arti kelen) wordt nog nader ge sproken. En ook de situatie in stegen die op de Haarlem merstraat uitkomen zal per geval worden behandeld. Men kan de hele steeg af sluiten, of paaltjes op de grens steeg-Haarlemmer- straat zetten. Het idee voor dit plan is opgedaan in Haarlem. In deze stad wordt tot grote tevredenheid van eenieder gewerkt met een afgesloten wandelpromena de. In Haarlem zijn aparte laad- en losplaatsen buiten het winkelgebied ingericht voor leveranciers die na el ven komen. Gisteravond werd gepleit voor het ook in Leiden inrichten van een aantal van deze plaatsen. De plannen om de Haarlem merstraat af te sluiten wor den op 26 juni behandeld door de raadscommissie ruimtelijke ordening. Gaat die akkoord, dan zal waar schijnlijk al in juli of augus tus met het uitvoeren van de plannen worden begonnen. Is dit het geval, dan zal de winkelstraat voorlopig al leen nog van elf tot zes zijn afgesloten. Over een afgren deling 's avonds en 's nachts moet nog worden gesproken. Dit laatste zou betekenen dat de winkelstraat van 's och tends elf uur tot de volgende ochtend vijf uur is afgeslo ten. Ook moeten de bewo ners van de stegen nog wor den ondervraagd. Mevrouw M. Wassenaar van de directie verkeer gaf gis teravond toe dat de Haar lemmerstraat zeer aantrek kelijk is voor automobilisten die 's avonds een snelle ver binding zoeken. „Maar er is weinig aan te doen", zei zij. Mevrouw Wassenaar voegde er aan toe dat ook de ge meente de straat graag 's avonds zou willen afsluiten. Zij vroeg zich af wie de paal tjes dan 's ochtends rond vijf uur moet verwijderen, zodat de leveranciers ruim baan hebben. Op de suggestie dat de politie dat wel zou kun nen doen, werd door hoofd inspecteur La Rivière van de Leidse politie niet afwij zend gereageerd. Enkele bewoners lieten gis teravond blijken dat zij de herrie van het verkeer „spuugzat" zijn en overwe gen eigenhandig op te tre den. Volgens een van hen was fcet verkeer met de komst van de videotheek verdubbeld. Het probleem van de brommers (een zeer, hinderlijke geluidsbron) wordt met paaltjes echter niet opgelost, zo moest giste ren worden toegegeven. Bromfietsers laten zich al leen door agenten afschrik ken. Gisteren werd door de politie wel toegezegd dat wanneer de nieuwe situatie is ingevoerd er meer toezicht op fietsers en bromfietsers zal komen. Wielrijders, een ergernis voor het winkelen de publiek, mogen voortaan alleen niet tussen elf uur 's ochtends en zes uur 's avonds op de Haarlemmer straat rijden. Voor het overi ge is hun aanwezigheid le gaal. irzoek naar Leiden in de middeleeuwen ister C. Goekoop gisterochtend een eer- smplaar van het boek lanciële beleid van Lei- Se laat Beierse en Bour- fhe periode, 1390-1477' ien van de auteur, J. Het is het eerste deel studie over „Holland wijk a^niddeleeuwen" van de >traaioÊP Geschiedenis der _»o*€uwen van de faculteit teren. Marsilje promo- gistermiddag tot doctor etteren aan de Leidse teit op het gelijknamige j irift. Ijstudie staat de vraag wie het financieel be- Leiden bepaalden en beleid er uit zag. Het an het onderzoek is op isteld omdat de oudste bare jaarrekening van Jieente uit die tijd da- je afsluiting van de stu- samen met de afslui- Sn het Bourgondische Het onderzoek wordt be schouwd als waardevolle aan vulling op het reeds aanwezige materiaal over het verleden van Leiden. Dat er zoveel on derzoek naar Leidse. historie is verricht, komt vooral door de aanwezigheid van de universi teit. In vergelijkbare steden blijken vaak minder studies verricht te zijn hoewel in som mige steden het aanwezige ar chiefmateriaal aanmerkelijk omvangrijker is. Toch wezen de drie onderzoekers van de Leidse universiteit die gisteren bij Goekoop op bezoek waren, nog eens op de noodzaak van de komst van een stadsarche- oloog om de gaten in het ar chief door middel van bodem- kundig onderzoek aan te vul len. Op de foto: Burgemeester Goekoop bladert onder toe zicht van prof. De Bruijn het boek door. Dr. De Boer (I.) en de schrijver J. Marsilje kijken toe. LEIDEN Stedelijk museum De Lakenhal raakt waar schijnlijk zijn kostuumcollectie kwijt. Het betreft hier echter niet een gedwongen afscheid van de verzameling, maar een vrijwillig in bruikleen afstaan aan een ander museum. Vol gens directeur M.L. Wurfbain van De Lakenhal gaat het pri mair om het behoud van de zeer kwetsbare collectie. „Die gaat bij ons achteruit en is be ter op zijn plaats in een mu seum, dat is ingesteld op het bewaren van oude kostuums", legt hij uit. De antieke kle dingstukken liggen opgeslagen in de vochtige kelder van het museum en zijn vrijwel nooit tentoongesteld. De deelcommissie stedelijk museum De Lakenhal be- speekt morgenmiddag de toe komst van de kostuumcollec tie. De discussie is eigenlijk op gang gekomen door een lande lijke nota over musea die in maart van dit jaar het levens licht zag. In dit ambtelijke stuk wordt geopperd dat zaken die in een bepaald museum niet zo goed passen, beter in bruikleen kunnen worden ge geven aan een museum waarin ze meer tot hun recht komen. Wurfbain noemt twee musea waarin de Leidse collectie zou kunnen worden onderge bracht: het Haags gemeente museum (dat een aparte kos tuumafdeling heeft) en het Centraal Museum in Utrecht. Het Open Luchtmuseum in Arnhem valt af. Dit heeft wel iswaar een grote kledingverza- meling, maar die bestrijkt voornamelijk het gebied van de klederdrachten. De Leidse verzameling bestaat uit „gewo ne" kleding. Wordt de collectie inderdaad in bruikleen afgestaan, dan krijgt de „gelukkige" de be schikking over ongeveer veer tig complete kostuums en 350 attributen, van schoenen tot hoeden. De kostuums hangen momenteel in drie kasten, de accessoires zijn in dozen ver pakt. Deze dozen staan in twee kasten, die ook in de gewelven van De Lakenhal te vinden zijn. In de kelder staat overi gens wel een apparaat dat er voor zorgt dat het vocht in deze ruimte binnen de perken blijft. Maar de situatie is verre van ideaal, zegt Wurfbain. „We bewaren het zo goed mo gelijk". De Leidse kledingverzameling is overigens niet bijzonder, hoewel er volgens de directeur wel een paar fraaie dingen bij zitten. Een aantal is momen teel te zien in het museum: een complete kanten doopgar- nituur en een baljapon van kant uit 1830. In De Lakenhal wordt de tentoonstelling „Kant in mode, mode in kant" gehouden. Ook bezit het mu seum een baljurk (grand paru re) uit 1750. De kostuums, die voornamelijk zijn geschonken door particulieren (vóór 1870 al kreeg het museum kleding), zijn eigendom van het stede lijk museum. „De schenkers hebben hun eigendommen ge geven, zodat het zou worden bewaard", zegt Wurfbain. Valt de keuze op uitlenen, dan zal overigens niet de complete collectie uit Leiden vertrek ken. De Lakenhal houdt een aantal typisch Leidse kos tuums, zoals de uniformen van de schutters. „Die zullen niet naar Den Haag of Utrecht ver huizen", aldus directeur Wurf bain. PSP, CPN EN PPR OP EEN LUST BU VERKIEZINGEN LEIDEN Delegaties van PSP, PPR en CPN hebben gisteren besloten bij de verkiezingen voor de gemeenteraad die vol gend jaar maart worden gehouden, met één lijst uit te komen. Woordvoerders van de drie partijen ver- IN De PvdA heeft gisteravond als laatste par- de gemeenteraad ingestemd met het tarieven- ®el voor de sport van de Leidse Sport Federatie De socialisten willen nog wel wat sleutelen aan acte tarieven en de dekkingspercentages per sec- ie PvdA is niet van plan de sport een extra subsi- verschaffen om de bezuinigingen op te vangen. orstel van de LSF houdt in dat de gymnastiek- en sport- le atletiekbanen en de sportvelden duurder worden en de )anen en de zwembaden goedkoper. Dit laatste is echter lelijk van het sleutelwerk van de PvdA-fractie. Sportwet- D. Tesselaar verzet zich tegen verlaging van de tarieven hij niet verwacht dat de verenigingen deze ook aan hun lullen doorberekenen. Het voorstel van de LSF moet over ir zijn beslag krijgen. In de tussentijd worden jaarlijkse singen van de tarieven doorgevoerd. Het college doet de it najaar een definitief voorstel. een krappe meerderheid van de fractie kon zich met het '1 verenigen. Na een inleiding van de opsteller, L. Kallen- temden zes leden (waaronder de wethouders) voor en ïV. van der Pluym en T. Fallaux, beiden lid van de raads- ssie sport) tegen. Drie socialisten onthielden hun stem. 'erwacht had een „klemmend beroep" van Kallenberg om rt een extra subsidie van 40.000 gulden te verschaffen fde bedrag dat moet worden bezuinigd) geen resultaat. »ar liet al eerder weten dat de sport blij mocht zijn wan geen extra bezuinigingen volgen. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Mens-erger-je-niet Leden van studentenvereni ging „Quintus" doen een aan val op het wereldrecord „Mens-erger-je-niet". Maan dag is men om elf uur begon nen met het spelen van dit oer-Hollandse spel in de so ciëteitsruimte aan de Korte Mare 32. Het is de bedoeling door te gaan tot morgenmid dag rond twaalf uur. Tropische avond In scholierencentrum ,,'t Breehuys" aan de Breestraat 19 wordt morgen een tropi sche avond gehouden. Tussen acht en twaalf uur zullen tro pische verkoelende drankjes worden geschonken en er wordt zuidelijke muziek ge draaid. De toegang is gratis. Zaterdag is er weer break dance in het centrum van twee tot vier uur. 's Avonds staat er een „bonte-avond" op het programma met new wave, reggae, punk enzo voort. Ook hier is de toegang gratis. Dinsdag 18 juni is er een meidenavond van half acht tot half elf. Er wordt een video van het meidenfes tival gedraaid. Voetbal De muziekverenigingen Jong K&G uit Leiden en Jong DVS uit Katwijk ontmoeten elkaar morgen op het voet balveld. Plaats van handeling is het sportterrein van het Gorlaeus Laboratorium aan de Wassenaarseweg. De wed strijd begint om half acht Slotavond Diensten ven trum Binnen- stad/Zeeheldenwijk houdt morgenavond een feestelijke slotavond in clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaer- straat. De zanggroep uit de Morswijk zal enkele liederen vertolken en er is ook een optreden van de volksdans groep uit de Zeehelden wijk. De bijeenkomst begint om half acht. wachten dat zij „makke lijk met zes zetels terug kunnen komen". Ook voor de PvdA verwachten zij forse winst. Een links meerderheidscollege ligt daarmee binnen bereik, menen zij. De drie partijen hebben nu in de raad de beschikking over vier zetels. Verwacht wordt dat de PvdA twee zetels zal winnen waardoor de linkse meerderheid op 21 van de in het totaal 39 raadszetels komt In tegenstelling tot vier jaar geleden wil Links Leiden zo als het drietal zich noemt, niet voor de verkiezingen al over de inhoud van een mogelijk collegeprogram gaan onder handelen. „Dat is de vorige keer niet bevredigend verlo pen," aldus PPR-raadslid R. van Lint: „De PvdA wil toch de handen vrij houden." Links Leiden gaat er van uit dat een minimale meerderheid voldoende moet zijn voor de vorming van een college met de PvdA. Volgens PSP-raads- lid H. de la Mar zal de achter ban van de PvdA in ruime meerderheid voor een derge lijk college kiezen. De vor ming ervan is dan nog slechts afhankelijk van de "politieke wil" van de PvdA-politici. Duidelijk is echter dat men in de top van de PvdA niet veel voelt voor samenwerking met Links Leiden. Klein Links, zo als de partijen tot op heden worden gekwalificeerd, wordt te onbetrouwbaar geacht en te lastig gevonden. PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen liet nog onlangs we ten dat een nieuw te vormen college over tenminste een ruime meerderheid in de ge meenteraad moet beschikken. Dit in tegenstelling tot de mi nimale eis van Links Leiden. Links Leiden streeft naar twee wethouderszetels in het te vormen linkse college. Men heeft tot op heden nog geen voorkeur voor bepaalde porte feuilles. Evenmin is bekend welke vertegenwoordigers het wethoudersschap ambiëren. De drie raadsleden van PSP en PPR zijn alle drie beschik baar voor een volgende raad speriode. Van Lint en De la Mar lieten gisteren weten een wethoudersschap niet af te zullen wijzen. Links Leiden stelt aan een links college de eis dat het voor het verkrijgen van een meerderheid niet mag steunen op de Socialistische partij, het Verbond van Com munisten in Nederland (de ho rizontale afscheiding van de CPN) of één der rechtse partij en. D'66 is wel aanvaardbaar. Volgens Van Lint zou een links college met name in een viertal zaken verbetering kun nen brengen, de verdeling van de OGB-belasting moet ver licht worden voor de huur ders, de kinderopovang dient meer geld te krijgen, het ver keersbeleid moet meer afge stemd worden op zwakke ver keersdeelnemers en bewoners moeten meer inspraak krijgen. Bij de toekomstige zetelverde ling zal de eerste zetel aan de PSP gegeven worden, de tweede aan de PPR, de derde aan de CPN en zo voort. Dit houdt echter niet in dat PSP en PPR ook automatisch de wethouders leveren. Links Leiden streeft er naar even veel mannen als vrouwen in de raad te krijgen. In de partij zal er geen fraktie-discipline zijn zodat de afzonderlijke deelnemers waar nodig een minderheidsstandpunt kunnen innemen. De leden van de verschillende partijen zullen de komende weken hun oor deel over de éénwording uit spreken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11