cidóc Soma/nt^s H akers mogen voorlopig lijven in Zuiderkerk MAAND RENTE EPOSITO STAD OMGEVING 7% utsspaarbank Bloemenschalen in binnenstad Vergoeding aan pleegouders is geen inkomen LEIDENAARS OPDIEVEPAD Geen extra subsidie voor Leidse sport Nieuwbouw Elmi: Rooseveltstraat DE DICHT BU HUIS BANK DINSDAG 11 JUNI 1985 PAGINA 11 nten ap I AAN DEN RIJN Het I aar gebeuren. Fiets je on- I op een daarvoor aange- I iad, wordt je weg geblok- jior een olifant. Dat over- nkele schoolkinderen gis- de Burgemeester Bruinss- janten van het circus dat -ien heeft opgeslagen op de \n de Kennedylaan. ston- r onder toeziend oog van passers te grazen langs de par zij kwamen wel erg I het fietspad. Brommer en fiets botsen LEIDEN Een 24-jarige Leide- naar en een 25-jarige stadgenote zijn naar het AZL gebracht nadat zij gisterochtend om 8 uur met el kaar in botsing waren gekomen op het fietspad van de Schipholweg. De man liep letsel aan het rechter been op, de vrouw aan rug en hoofd. De vrouw kwam met haar fiets van de Willem de Zwijger- brug, de man reed op het fietspad op de Schipholweg. Bij de kruising van beide fietspaden werd het zicht ernstig belemmerd door hoog opgeschoten onkruid. UITSPRAAK RAAD VAN STATE: DEN HAAG/SPIJKENISSE De Raad van State vindt dat de gemeente Spijkenisse de bijstandsuitkering van mevrouw M.M. Sperling uit die gemeente niet had mogen korten, omdat ze als pleegouder een dagvergoeding kreeg van het ministerie van jus titie. De inwoonster van Spijkenisse, die weggelopen kinderen heeft opgevangen, kreeg in 1983 plotseling veertig gulden per maand minder. Volgens de gemeente was de pleegoudersbijdra- ge van vijftien gulden per dag aan te merken als inkomen. OEGSTGEEST Twee inwoners van Leiden zijn gisteroch tend na een avondje stappen in Noordwijk op dievepad ge gaan in Oegstgeest. Het tweetal, 22 en 23 jaar oud, nam in Noordwijk de taxi en stapte in Oegstgeest uit. Daar probeer den ze vervolgens in de Ridderspoorlaan een geparkeerde motorfiets mee te nemen. Toen dat niet lukte gooiden de Leidenaars de motor in een vijvertje aan de Frans Halslaan. Vervolgens probeerden ze in de Aert van Neslaan een aantal auto's open te breken om een radiocasseterecorder mee te nemen. Het openbreken lukte nog wel, maar de auto's ble ken geen radiocassetterecorder te hebben. Inmiddels was de politie gearriveerd, die een van de daders in de kraag kon vatten. De andere Leidenaar meldde zich vanochtend vrij willig bij de politie in Oegstgeest. Inbraak in sportzaak LEIDEN Uit een winkel in sportarti kelen aan de Breestraat is zondagavond voor 9000 gulden aan sportkleding, schoe nen en andere artikelen gestolen. Hoe de inbrekers het pand zijn binnengekomen, is de politie nog niet duidelijk. Etalagepop uitgekleed LEIDEN Een etalagepop, die tegen de gevel van een winkel aan de Haarlem merstraat hing, is gistermiddag ontdaan van haar rok, bloes en vest. Een onbeken de haakte de pop los, kleedde haar uit en ging er met kleding met een waarde van 190 gulden vandoor. De eigenaar bleef met een naakte pop achter. >EN De krakers voorlopig blijven Zuiderkerk. De iissie van beheer de gereformeerde heeft de groep kra- dit gisteravond ;esteld, onder de aarde dat ze de vrijwillig verlaten iet gebouw weer no- 30 is Dit voorstel is lalsnog door de kra- niet afgewezen, al- woordvoerder H. lelkoop van de ge- "rmeerde kerk. De ie heeft besloten I afwachtende hou- I in te nemen. zijn door de krakers in uitermate lastig parket ^s^ikt. Zoals bekend wil- vij de kerk afstoten om e financiële moeilijkhe- te geraken. Toen de eenmaal te koop stond, vorig jaar september uit. Het dak van de lal werd vernield. We ,inds de brand met de Jkeraar in gesprek over fcXgststelling van de scha- ïxist dezer dagen hebben Cegrepen, dat de verze- r een standpunt heeft tomen. Er is een brief ons onderweg waarin ihadebedrag staat ver- Dat betekent, dat we Krakers in de de dakloze kerkzaal van de Zuiderkerk. de gesprekken met belang stellende kopers kunnen in tensiveren. En juist nu wordt de kerk gekraakt. Dat maakt die gesprekken extra lastig", aldus de heer Mid delkoop. De onderhandelin gen over verkoop zijn met één kandidaat redelijk ver gevorderd. Deze belangstel lende is een bevriend kerk genootschap, die de kerk weer als gebedsruimte wil gaan gebruiken. Daarbij be staat de mogelijkheid, dat de gereformeerde kerk ook een deel van de kerk zal blijven gebruiken zodat de exploita tie wat lichter is. De commissie van beheer van de gereformeerde kerk heeft gisteren onder meer overlegd met de Leidse poli tie. Deze heeft laten weten geen mogelijkheden te zien, om tot ontruiming over te gaan. Het pand stond al leeg sinds de brand in september vorig jaar. De kerkzaal was uitgebrand, het dak ervan is vernield, maar de aanslui tende vertrekken die voor heen werden gebruikt voor clubactiviteiten, catechese, administratie en vergaderin gen waren onbeschadigd ge bleven. Die ruimten willen de krakers voor huisvesting gebruiken. De gereformeerde kerk zoekt momenteel naar moge lijkheden om door gesprek ken met de krakers tot een oplossing te komen. „Onder ling overleg lijkt ons de bes te weg", aldus de heer Mid delkoop, die gisteren met de voorzitter van de commissie van beheer een bezoek bracht aan de krakers. „We hebben rondgewandeld door de kerk. Er was niets op aan te merken. De ruimten wa ren geveegd en zagen er schoon uit. De krakers heb ben gisteren ook hun buur man, de koster, bezocht om kennis te maken". De zes tot tien krakers heb ben vooralsnog geen stand punt ingenomen over het voorstel van de gerefor meerde kerk. ■■■■Ham ■■Hm Uit De Praktijk- aan de Lammen- i jreg zijn in het afgelo- .ekeinde vernielingen cht en is voor duizen- lden aan apparatuur J. De dieven gingen ^vJoor met drie cassette- /X-is, twee heteluchto- £*-jeen schrijfmachine, •jklok, mixers en kof- •Vens namen zij een £1 met een waarde :©0 gulden mee. Dit instrument is eigen- ji een 32-jarige Leide- ïe het in de school opslaan. Men is de :)binnengedrongen na 'eren van een raam. LEIDEN De gemeente is niet bereid extra geld beschikbaar te stellen voor de Leidse sportvere nigingen. De verenigingen mogen blij zijn als zij niet opnieuw hoeven in te le veren tijdens de nieuwe bezuinigingsronde die deze zomer door het colle ge van B en W wordt vastgesteld. Dat liet sport wethouder D. Tesselaar gisteravond weten tijdens een vergadering van de raadscommissie sport en recreatie. De gemeente zal in 1986 op nieuw twee miljoen gulden bezuinigen, nadat in de afge lopen jaren al miljoenen werden geschrapt.' Als gevolg van de eerdere bezuingingen moet de sport al jaarlijks 40.000 gulden bezuinigen. De secretaris van de Leide Sport Federatie (LSF), L. Kallen berg, deed gisteravond tever geefs „een klemmend be roep" op de gemeenteraads leden de sport te ontzien en die 40 mille bezuinigingen te schrappen. „De politiek zou eindelijk eens aandacht voor de sport moeten opbrengen", aldus Kallenberg. De raadscommissie boog zich gisteravond over de tarie- vennota van de LSF. In die nota doet de LSF een voor stel dat er binnen vijf jaar toe moet leiden, dat de kos ten van de accommodaties eerlijker over de sportvere nigingen worden verdeeld. Het voorstel komt er in grote lijnen op neer dat de gym nastiekzalen de komende vijf jaar elk jaar drie procent duurder worden, de sportza len en -hal twee procent, de zwembaden twee procent goedkoper, de tennisbanen zes procent goedkoper, de at letiekbaan acht procent duurder en de velden vijf procent duurder. De stijgin gen mogen er echter nooit toe leiden dat een sporter met een verhoging van de contributie van meer dan twee gulden per jaar wordt geconfronteerd. Op deze percentages komen dan nog eens de jaarlijkse trendmatige verhogingen en eventuele nieuwe bezuini gingen. CDA, VVD en D'66 lieten gisteravond weten het voor stel van de LSF te willen overnemen, omdat de sport verenigingen er voor het me rendeel zelf achterstaan. De PvdA-fractie neemt pas van avond een standpunt in. Wethouder Tesselaar zei het in grote lijnen met het LSF- voorstel eens te zijn. Alleen in de verlaging van de tarie ven voor de zwembaden en het tennis ziet hij niets. Dat zou mogelijk tot gevolg heb ben dat de betrokken vereni gingen niet de contributie voor de leden verlagen, maar de extra inkomsten ergens anders voor gebruiken. Het college van B en W zal pas na de zomervakantie een definitief voorstel over de sporttarieven aan de ge meenteraad voorleggen. Zo gaat de nieuwbouw van overhemdenfabriek Elmi aan de Rooseveltstraat eruit zien. Het pand van Elmi aan de Lammenschansweg is gekocht door autodealer Heemskerk b.v. die nu nog aan de Herengracht is gevestigd. HEEMSKERK VAN HERENGRACHT NAAR LAMMENSCHANSWEG Ook Fasson naar Rooseveltstraat LEIDEN Ook Fasson Nederland B. V. werkt aan een concentratie van het aantal vestigingen. Als eerste stap in dat proces heeft men het voormalige gebouw van 3M aan de Rooseveltstraat gekocht. Fasson denkt eind dit jaar de verhuizing naar de Rooseveltstraat voltooid te hebben. De 214 personeelsleden van Fasson werken thans nog in vestigingen in Lei den, Leiderdorp, Zoeter- woude en Hazerswoude. Het kantoorpersoneel en de research-aidelingen zijn samengebracht in de bestaande vestiging aan de Lammenschansweg en het voormalige gebouw van 3M aan de Rooseveltstraat. De productie van lijmen en andere plakmiddelen blijft in Hazerswoude. Men heeft het gebouw van 3Mgekocht, omdat iets an ders niet beschikbaar was. Zo heeft men onder meer overwogen het voormalige Adlercomplex te betrek ken. Op middellange ter mijn wil Fasson de vesti gingen in de Roosevelt straat en de Lammen schansweg verder concen treren in één vestiging. Waar die vestiging zal zijn, staat nog niet vast. „We blijven in elk geval in de Leidse regio", aldus een woordvoerder van Fasson. In het gebouw van 3M dat naar Zoeterwoude is verhuisd zullen 100 per soneelsleden van Fasson worden ondergebracht. (ADVERTENTIE) De rente wordt maandelijks op uw kgirorekening gestort. Looptijd 5 |io jaar. Minimale storting f 15.000,-. lar :nte: i /O Fektief: 7,23% iojaar71/0o/ Rente: 12/0 EffektieE 7,76% Veel belangstelling voor fietsvierdaagse Voor de start van de fietsvier daagse, die door de leidse toerfietsvereniging Swifttoer is georganiseerd, was gister avond veel belangstelling. De Leidse wethouder D. Tesselaar verrichtte het startschot en de deelnemers startten hun 15 of 30 kilometer op de fiets. Ge start werd gisteravond om half zeven bij de ingang van zwem bad de Zijl aan de Parimaribo- straat. De fietsroute werd door middel van pijlen aangegeven. Voor mensen, die niet in de gelegenheid zijn alle avonden mee te doen, wordt vrijdaga vond een extra avond ingelast. LEIDEN De overhem- denfabrièk Elmi b.v. aan de Lammenschansweg 128 verhuist begin volgend jaar naar de Roosevelt straat 18. Elmi laat daar een nieuw bedrijfspand bouwen, waarmee na de bouwvakvakantie wordt begonnen. Het huidige complex van Elmi is ge kocht door autodealer Heemskerk b.v, die nu nog is gevestigd aan de Herengracht 79. De ver huizing van het bedrijf Heemskerk dat ook een vestiging in Roelofa- rendsveen heeft moet over een jaar achter de rug zijn. Overhemdenfabriek Elmi was voor de Tweede Wereldoorlog gevestigd aan de Nieuwe Rijn maar breidde in de loop der ja ren dusdanig uit onder meer door het Leidse bedrijf Hartogs Co over te nemen dat verschillende afdelin gen elders in de stad moesten worden ondergebracht. De huidige vestiging van Elmi aan de Lammenschansweg werd in 1952 in gebruik geno men en betekende een concen tratie voor de overhemdenfa briek. Al in 1961 werd de grond aan de Rooseveltstraat, waar nu de nieuwbouw komt, door Elmi gekocht. Elmi wilde daar een nieuwe fabriek bou wen, maar zover is het nooit gekomen. Het bleef bij een klein noodgebouwtje en het grootste deel van de grond bleef braak liggen. De teloor gang van de Nederlandse tex tielindustrie ging ook aan Elmi niet voorbij. „In de loop der ja ren is de productie van over hemden in Leiden steeds meer verloren gegaan. Een groot deel is de afgelopen jaren naar Oost-Europa overgebracht. Dat was noodzakelijk om te kunnen blijven concurreren en om onze marktpositie te be houden", zegt directeur H. Lens in een toelichting op de bouwplannen. Schiphol Elmi heeft nu een atelier en kantoren aan de Lammen schansweg, terwijl als voor- raadmagaziin een bedrijfshal aan de Lijnbaan in Leiderdorp in gebruik is. Het noodgebouw aan de Rooseveltstraat wordt gebruikt als grondstoffenma- gazijn en expeditieruimte. De nieuwbouw van Elmi aan de Rooseveltstraat betekent daar om mede een concentratie van deze drie vestigingen op de straks ter beschikking staande 11.000 vierkante meter vloer aan de Rooseveltstraat. Elmi heeft ook overwogen uit Leiden weg te gaan, maar uit eindelijk is daar toch vanaf ge zien. Directeur Lens: „De con fectie is in de Randstad en dan met name in Amsterdam ge concentreerd. Bovendien ben je vanuit Leiden zo op Schip hol. Nieuwbouw in bijvoor beeld het Noorden van Neder land is door allerlei premies aanvankelijk wel goedkoper maar op langere termijn toch minder economisch. Elmi maakt nu herenkleding, dameskleding en kinderkle ding. „De nadruk ligt op over hemden", aldus Lens. Klanten heeft het bedrijf niet alleen in Nederland, maar in nog een groot aantal andere Europese landen. Het bedrijf biedt nu werk aan 65 man personeel. Het vertrek van Elmi van de Lammenschansweg werd mede mogelijk door de ver koop van het bedrijfspand aan autodealer Heemskerk b.v. De firma Heemskerk startte in 1966 in Roelofarendsveen. In 1972 werd een filiaal met vijf werknemers in Leiden geo pend. Het bedriif groeide in de loop der jaren dusdanig dat de vestiging aan de Herengracht steeds minder ging voldoen. Met name de showroom en de beschikbare kantoorruimte waren veel te klein. „Het is daar echt woekeren met de ruimte", aldus Heemskerk. „Bovendien werden we door de stadsvernieuwing steeds slechter bereikbaar en ont stond een groot tekort aan par keerruimte". Aankoop De verbouwingsplannen van het Elmipand aan de Lam menschansweg zijn ontworpen door Pact Bouwservice in nade, dat ook heeft be- het pand. Tot vestiging aan de Lammenschansweg werd on der meer besloten, omdat het om een belangrijke uitvalsweg van Leiden gaat. „Je ligt daar in het zicht", aldus Heems kerk. De autodealer zal aan de Lammenschansweg vijf maal zóveel ruimte hebben dan thans. Dit heeft onder meer tot gevolg dat Heemskerk zich meer kan concenteren op de verkoop van bedrijfsauto's. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN In de binnen stad worden gedurende de Leidse Lakenfeesten vijf tig metershoge palen met schalen met bloeiende planten geplaatst. De On dernemersvereniging Lei den Leeft heeft hiervoor enkele tienduizenden gul dens ter beschikking ge steld. Bewoners en bedrij ven in het centrum wordt gevraagd gedurende de Lakenfeesten plantenbak ken aan te schaffen en op te hangen aan de gevels. „Opdat Leiden wordt her schapen in een fleurige bloemenzee", aldus het comité dat de Leidse La kenfeesten organiseert. De palen waarop de grote schalen met bloeiende planten worden geplaatst, komen op diverse plaatsen in de binnen stad. Op het Stationsplein wor den er enkele neergezet en an dere komen bij de Haarlem merstraat, Breestraat, Stad huisplein en langs de Nieuwe Rijn waar gedurende de fees ten elke dag markt wordt ge houden. De bloemenschalen worden betaald door de vere niging Leiden Leeft en neer gezet door de Directie Groen van de gemeente Leiden. Het is de bedoeling, dat de bloe menschalen jaarlijks terugke ren. Bewoners en bedrijven wordt gevraagd tijdens de festivitei ten de gevels van bloemen te voorzien. De plaatselijke bloe misten leveren daarvoor tegen een gereduceerde prijs gevulde bloembakken. De Leidse Lakenfeesten wor den op 3 augustus afgesloten met een vuurwerk op het Gal gewater. Vanaf dekschuiten zal dit vuurwerk worden afge stoken. Op de Nieuwe Bees tenmarkt heeft daarna in de openlucht de zogenaamde „Nachtwacht" plaats, de slot manifestatie van de drie we ken durende lakenfeesten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11